Etendus Elvas tähistab Jaan Toominga lavastusjuubelit ja Lendteatri aastapäeva
Vanemuises tuli 50 aastat tagasi, 14. detsembril 1969 vaatajate ette «Laseb käele suud anda», mille oli August Kitzbergi näidendile «Enne kukke ja koitu» tuginedes lavastanud Jaan Tooming. See oli tema esimene lavastus. Ümmarguse tähtpäeva puhul tuleb täna kell 16 Lendteatris, mis tegutseb Elvas,...
Kammerkoor Helü võidutses Krakovi koorikonkursil
Tartu kammerkoor Helü osales Krakovi kümnendal advendi- ja jõululaulude konkurss-festivalil Poolas. Koor tõi koju kaasa konkursi parima tulemuse ja kulddiplomi ning segakooride kategooria võitu tähistava kuldse ingli kuju.
Rotaks avas Sepa keskuses oma viienda lihapoe
Täna hommikul avas Sepa keskuses uksed Tartumaa ettevõtte Rotaks lihapood, mis on viies selle ettevõtte pood Lõuna-Eestis. Rotaks pakub peamiselt sea- ja lambalihatooteid ning lemmikloomatoitu.
Joel ja Kristjan Luhamets: inimestele peab pigem õpetama seda, mida mitte uskuda
Need olid 2005. aasta jõulud, kui toona 25-aastane Kristjan Luhamets pidas Kambja kirikus oma esimese jõulujutluse. Ta kõneles selles Petlemma karjastest, kes said aru sõnumist, mida inglid neile ütlesid. Nüüd seisavad Kristjan Luhametsal ees kolmandad jõulud Lõuna-Eesti suurima, enam kui 1300 an...
Ihaste põleng ajendas tuleohutuskampaania
Teisipäeva hilistel tundidel lõõmas Ihastes Tartu maakonna lähiajaloo kõige ohvriterohkem tulekahju, milles hukkusid ema, isa ja nende kolm väikest last. Et säärane tragöödia enam ei korduks, alustas Ihaste selts eile koostöös Tartu linnavalitsuse ja päästeametiga ulatuslikku tuleohutuskampaaniat.
Lux Express sulgeb veebruarist Kuressaare liini
Praegu veel saab Tartust Kuressaarde ja vastupidi sõitu alustada kas hommikul või pärastlõunal, sest ülikoolilinna ja Saaremaa pealinna vahet käib kaks bussi. Veebruarist muutub kõik, sest Lux Express paneb oma liini kinni, viidates kahjumlikkusele, aga sugugi mitte sõitjate vähesusele.
Album annab ülevaate ülikooli kunstivarade koorekihist
Rahvusülikooli 100. aastapäeva tähistamiseks välja antud kunstialbum «Ars academica», mida esitleti kolmapäeval alma mater’i kunstimuuseumis kipskujude vahel, põhineb kunstiteoste kollektsioonil. See on kogunenud kaks korda pikema ajaga ehk kahe sajandi jooksul.
Sisse lülitatud laastutabloo kuulutas digikultuuri aasta avatuks
Eesti Rahva Muuseumi püsinäitusele viivate väravate kohal kõrgub alates täna pärastlõunast 324 kasevineertahvlist koosnev tabloo. Selle sisse lülitamisega kuulutati ühtlasi avatuks digikultuuri aasta.
Ain Ostra: koosolekust, mida päriselt polnud
Kõle sügisilm, ka pisut hämaras saalis ulatuvad soojakraadid napilt viieteistkümneni. Esineja on kaabu külma trotsides siiski laua nurgale asetanud. «Õõnespuit, ütlen ma teile, ajusurnud, noh,» müriseb üle saali.
Mükoloogiaühing valis aasta seeneks alpi põdrasambliku
Eesti mükoloogiaühing valis oma aastakoosolekul Tartus 2020. aasta seeneks alpi põdrasambliku (Cladonia stellaris), teatas ühingu esimees Külli Kalamees.
Miks siseminister Mart Helme rääkis Ihaste tulekahju kohta üksikasju, mille avalikustamisest ametkonnad hoiduvad?
Päästeameti ja prokuratuuri esindajad keeldusid uurimise varajasele staadiumile viidates kolmapäevasel pressikonverentsil avalikustamast Ihastes viieliikmelise pere elu nõudnud tulekahju üksikasju. Muu hulgas jäeti ütlemata, kust täpselt hukkunud hoones leiti ja mida sellest võiks toimunu kohta v...
Kiida Tööandjat kampaanias kiideti kõige enam Jardini lilleäri
Juba seitsmendat korda said kõik tööinimesed novembrikuus kiita oma tööandjaid. Tänavu kogus enim kiitusi Jardini lilleäri. Vabas vormis vastustes mainiti kõigi kiidetud ettevõtete puhul enim omadusi nagu hoolivus, inimlikkus, paindlikkus ja peresõbralikkus.
Talvine tantsupäev toob Tartu raeplatsile üle 800 tantsija
Eeloleval laupäeval toimub Tartu raekoja platsil suur talvine tantsupäev, kuhu on kokku tulemas üle 800 tantsija.
Peipsimaal jagati kuldkalu
Peipsimaa Turismi poolt korraldatud iga-aastasel Peipsimaa arengufoorumil tunnustati esmakordselt piirkonna tublisid ettevõtjaid ja inimesi, keda premeeriti Peipsimaa kuldkalaga.
Foto: katlakütja toolile unustatud kindad võtsid tuld
Päästjad said eile kaks väljakutset Põltsamaa valda. Ühel juhul oli põlema süttinud puidust tool, teisel juhul Adavere põhikooli spordisaali lamp. Inimesed õnneks kannatada ei saanud.
Sirje Toomla: kas suurtäht lisab väärikust?
Võiks ju arvata, et keeletoimetajalt küsitakse palju keerulisi keeleasju. Näiteks, kuidas pöörata sõna naasma või kas siia käib koma või mis vahet on sõnadel enamik ja enamus. Vale puha. Kõige enam tekitab kirgi läbiv väiketäht asutuste nimetustes, nagu Tartu ülikool või saksa kultuuri instituut.
Naiskoor Emajõe Laulikud tuli Bratislava konkursilt mitme võiduga
Naiskoor Emajõe Laulikud saabus rahvusvaheliselt konkursilt Slovakkia pealinnast Bratislavast kahe kuld-diplomi ja rahvamuusika kategooria võiduga.
Metsaomanikud ei pruugi arugi saada, kui neid röövitakse
Mis teil on plaanis oma metsaga teha? Metsas on palju raiekõlblikke puid, kas soovite ehk nende pealt tulu teenida, me oleme just sealkandis metsa tegemas, kas teeme teile hinnapakkumise?
Fašist ja reaktsionäär kirjutab ilust
Eile õhtul tuli Tartu ülikooli muuseumi valges saalis Toomel esitlusele albumi mõõtu raamat «Kunstielu Emajõe ääres 1971–2017», millesse on kaanetatud kunstiajaloolase Krista Piirimäe kirjutatud arvustused. Kuid see ei ole tuim konserv. Lugemisel avanevad elavad ja värvikad pildid Tartu kunstielu...
Aksel Part: sisering hoopis kergliiklusele
Tartusse nn siseringi rajamine vaid kergliiklusele tooks kasu mitmel rindel ja annaks tugeva tõuke moodsa, puhta ja inimsõbralikuma linna arenguks.
Jüri Ratas Ihaste tragöödiast: see on sündmus, mille kirjeldamiseks jääb sõnadest puudu
Peaminister Jüri Ratas avaldab kaastunnet läinud ööl Ihastes aset leidnud tulekahjus hukkunud viieliikmelise perekonna lähedastele.
Tules elu jätnud pere naabrid said juba öösel aru, et ilmselt ei pääse tulekahjust keegi
Ihastes täna südööl süttinud majast üle tee elav Ly Heinonen ehmatas öösel kella ühe paiku mehe karjatuse peale. Algul mõtles ta, et äkki on tema lastega midagi lahti ja seepärast mees karjatas, aga siis nägi ta aknast, et naabrite maja on lausleekides ning tänav on päästeautosid täis.
Hansa kool pakub tules hukkunud esimese klassi poisi klassikaaslastele tuge
Üks kolmest täna öösel tulekahjus hukkunud poisist oli Tartu Hansa kooli esimese klassi õpilane. Hansa kooli direktor Liina Karolin-Salu kinnitas, et kool tegeleb poisi klassi- ja koolikaaslastele ning nende lähedastele igakülgse toe pakkumisega.
Tulekahjus hukkunud pere sai Ihaste maja omanikuks alles tänavu aprillis
Ööl vastu kolmapäeva süttis Tartus Ihaste elurajoonis eramu. Põlengus hukkus viieliikmeline perekond – naine, mees ja kolm last. Pere oli sinna kolinud alles sel aastal.
Estiko Grupi uueks juhiks saab Kristo Seli
Estiko nõukogu otsustas nimetada AS Estiko juhatuse uueks esimeheks Kristo Seli. Senine juhatuse liige, üle 20 aasta Estikot juhtinud Ain Tammvere määrati nõukogu liikmeks, samuti jätkab ta Estiko Energia OÜ juhatuse liikmena.
Fotod: põlenud maja juurde toodud küünlad ja mänguasjad meenutavad Ihastes hukkunud perekonda
Tartus Ihaste linnaosas Koidutähe tänaval toimus läinud ööl väga traagiliste tagajärgedega tulekahju, milles hukkus viieliikmeline perekond: isa, ema ja nende ühe-, kolme- ja seitsmeaastane poeg.
10 seni teada olevat fakti Ihaste põlengu kohta
Ööl vastu kolmapäeva kaotas Tartus Ihaste linnaosas kodumaja põlengus elu viieliikmeline perekond. Mida me juhtunust teame?
Tules hukkunud kolme lapse vanaema: neil hakkas just kõik paremaks minema
Täna öösel Ihastes tules elu jätnud viieliikmelise pere lähedased käisid hommikul punasest kukest räsitud maja juures ning panid värava juurde küünlad, lilled ja mõned laste mänguasjad.
Päästeameti peadirektor avaldab kaastunnet Ihastes hukkunud perekonna lähedastele
Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu kaastundeavaldus seoses läinud ööl Ihastes aset leidnud tulekahjuga, milles hukkus viieliikmeline perekond.
Isemõtlejast sai ootamatult Tartu ülikooli juht
Tartu ülikooli juubeliürituste järel väärib meenutamist mees, kelle panus eestikeelse ülikooli rajamisel oli üpris märkimisväärne. See on matemaatikaprofessor Jaan Sarv, kellel tuli täita ülikooli kuraatori ülesandeid 1918. aasta detsembrist 1919. aasta jaanuarini, mil kuraator Peeter Põld pidi E...
Tartumaa praost hukkunud perele mõeldes: sõnu ei ole, jääb üle vaid palvetada
Õpetaja Ants Tooming ütleb, et tänu Jumalale ei ole tal vaimulikuna tulnud varem seista ligilähedaseltki sama ränga sündmuse juures. Sündmuse juures, kus viimasele teele tuleb saata ema ja isa ja nende kolm last.
Jüri Laurson: elekter hävitab ja tapab!
Kodumajapidamises suureneb iga aastaga elektriseadmete hulk, mis kergendab majapidamistöid ja säästab aega. Seejuures on tähtis, et elektriseadmete kasutamisel peetaks kinni seadme ohutusnõuetest, mille vähene tundmine ja ettevaatamatus või lausa eiramine on sage tulekahjude ja raskete õnnetusjuh...
Rene Kiis: turul puhud juttu inimesega, poes vaikid pakendiga
Lihtsad asjad on põnevad. Turg on nagu omalaadne regilaul, kõneleb sellest, millest inimese kõht mõtleb.
Menetlejad: ülitraagilist põlengut ei põhjustanud ülekütmine
Päästeameti menetlejate hinnangul ei alanud ööl vastu kolmapäeva Tartus Ihastes kahe täiskasvanu ja kolme lapse elu nõudnud elamupõleng kütteseadmetest.
Uus teehoiukava lükkab Riia ringi uuendamise tulevikku
Tartu Riia tänava eritasandilise ristmiku rajamine on uues teehoiukavas lükatud aastaisse 2024–2025, kuigi kehtivas dokumendis oli see kavandatud aastaiks 2020 ja 2021 ehk peaks juba käima või kohe peaks algama ehitaja otsimine.
Jüri Talvet viib tuttavate ja sõpradega Juhan Liivi laia ilma
World Poetry Movementi ehk maailma luuleliikumise õhtul Tartu linnaraamatukogus kuulsime luuletusi mitmest Juhan Liivi raamatust, mis on ilmunud tänavu ja mõni aasta tagasi võõrkeeltes. Küsimustele vastab nende ilmumisega seotud luuletaja, esseist ja tõlkija, Juhan Liivi loomingu uurija ning Tart...
Tartu võrkpallurid rihivad karikavõistluste finaali
Bigbank Tartu seljatas pühapäeval esimeses kohtumises Aadu Luukase karikavõistlustel TalTechi ning on poolel teel finaali. Puhkepäevi meestel pole, juba täna peetakse Tartus korduskohtumine, mis otsustab finalisti.
Linnapea Urmas Klaas: nii traagilist põlengut pole Tartus varem olnud
Tartu linnavalitsus ja linnapea Urmas Klaas avaldavad kaastunnet täna öösel Ihastes traagilises majapõlengus hukkunud perekonna lähedastele, sõpradele ja tuttavatele.
Ukraina lapsed ootavad abipakke, saatjad vajavad kiiresti veoautot
Jõgevamaa Kükkeri talu masinahalli on viimasel paaril kuul kombainide ja seemnekottide kõrvale kogunenud hunnik kaste, kus sees peamiselt laste rõivad, voodipesu, mänguasjad ja mõned kodumasinad. Annetustena saadud kauba kogus kokku perenaine Kaja Lilloja, kes innustus Tartu mehe Vahur Einbergi a...
Ilmar Part: talvelgi saab rattaga sõita
Natuke on juba talve ka näha ja tundub, et senine talv igatahes rattureid Tartus ei kohuta – ainuüksi rattaringluse ratastega tehakse ikka päevas üle 800 sõidu. Kuidas jalgrattast talvel rohkem rõõmu tunda, selleks panin kirja portsu rattasõidu talvenippe.
Direktori väidetav räige kõnepruuk ja kohatu käitumine peletab õpetajaid Tartu Raatuse koolist
Tartu Raatuse koolis on viimase kümne aasta jooksul ameti maha pannud silmatorkavalt suur hulk õpetajaid, tervelt 60. Eesti hariduse infosüsteemi andmetel lahkus sellest asutusest 2017/2018. õppeaastal seitse ja 2016/2017. õppeaastal kuus pedagoogi. Ka linnavalitsuse haridusosakonna andmetel on k...
Foto kodupaigast võib tuua tuhandeeurose preemia
Eesti Rahva Muuseum kuulutas välja konkursi «Minu kihelkond», kuhu on oodatud fotod, mis kujutavad kihelkonnaelu nüüdisajal. Olgu pildil pidu- või argipäev, suvi või talv – peaasi, et foto kajastaks piirkonna eripära. Fotovõistluse peaauhind on 1000 eurot.
Nädalavahetus möödub Tartus suurte laatade tähe all
Eeloleval nädalavahetusel toimub Tartus kaks suurt jõululaata: laupäeval seavad kauplejad oma letid üles kesklinna Küüni tänavale ja pühapäeval Eesti Rahva Muuseumisse.
Politsei otsib Tartus kadunuks jäänud 46-aastast Stanislavi
Politsei palub kaasabi selgitamaks 46-aastase Stanislavi asukohta, keda lähedased nägid viimati Tartus 23. novembril.
Linnaarhitekt Tõnis Arjus selgitab, miks ülikoolilinn kardab kõrgust
Aastatepikkuse töö eest ülikoolilinna linnaruumi arendamisel pälvis Tartu linnavalitsus reede õhtul Kammivabriku klubis Eesti arhitektuuriauhindade väljakuulutamisel Eesti maastikuarhitektide liidu preemia. 2012. aastast Tartu linnaarhitektina töötav Tõnis Arjus tunnistas, et kuigi tunnustuse päl...
Foto: kola täis keldri põleng seadis ohtu mitme inimese tervise
Läinud laupäeval kell pool kaksteist päeval teatati häirekeskusele, et Tartus Lääne tänaval tuleb viiekorruselise maja keldrist paksu suitsu.
Tartus selgitati välja parimad judoklubid
Laupäeval peeti Tartu A. le Coqi spordihoones Eesti klubide karikavõistlused judos, kus matšidest võtsid osa mitmed vanad kalad, näiteks mitmekordne Euroopa meister Martin Padar. Nii täiskasvanute kui ka kadettide (U18 vanus) hulgas rabasid esikoha Audentese spordiklubi võistkonnad, täiskasvanute...
Janne Saarikivi: kas me ikka viitsime tänapäeval seda Soome silda ehitada?
Meil on aeg hakata looma riiki, kus lahe mõlemal kaldal kõneldakse nii soome kui ka eesti keelt. Sellega on kiire. Varsti sõidavad rongid pealinnade vahel 20 minutiga ja sünnib uus kogukond. Mis siis, kui uues Talsinkis peaksime suhtlema omavahel eesti ja soome keele asemel inglise keeles?
Luminori stipendiumi pälvis Londonis õppiv astrofüüsika ja kosmoloogia tudeng
Luminor andis teist korda välja stipendiumi, mille eesmärk on tuua majandus- ja tehnoloogiavaldkonda värskeid ideid ning uusi lahendusi. Sel korral pälvis 2000 euro suuruse stipendiumi Londoni King's kolledžis astrofüüsika ja kosmoloogia eriala õppiv tudeng Jörg Miikael Tiit.
Maanteeamet ohjeldab kihutajaid karjavärava ja vigursõidurajaga
Maanteeamet lasi nädal tagasi Piibe maanteele Kaarepere küla Jõgeva-poolsesse otsa mõlema sõiduraja kõrvale paigaldada karjaväravat meenutavad rajatised ning kaks kummist saarekest, kus peal kaks plastposti. Need peaksid manitsema autojuhte hoogu maha võtma. Paljudele liiklejatele tekitavad need ...
Galerii: Sulgpallis võidutsesid tartlastest noorimad
Nädalavahetus pani punkti neli päeva kestnud Euroopa sulgpalliturniirile, kus U17 ja U15 vanuseklassis jagati maailmaedetabeli olulisi punkte ning kohal olid 12 riigi parimad mängijad. Tartlastele tulid esikohad noorimates vanuseklassides.
Üheteistkümne kuuga on Tartu linna eelarvesse laekunud 89 protsenti tuludest
Üheteistkümne kuuga on Tartu linna 2019. aasta eelarvesse laekunud tulusid koos laenusummadega 187,1 miljonit eurot, mis moodustab 89,3% tulude eelarvest. Tulud on olnud 7,5 miljonit eurot suuremad kui kulud.
Tartu südalinnas jäljetult kadunud 25-aastase Aiti otsingud pole tulemusi andnud
Ööl vastu reedet, 6. detsembril kella poole kahe ajal jäi Tartu südalinnas kadunuks 25-aastane tudeng Aiti Valk. Neljakesi liiguti pärast südaööd Promenaadi tänavalt läbi kesklinna Turusillale, kus sõpruskond laiali läks. Kolm sõpra läksid Annelinna ja Valk pidi ööseks minema Narva maantee ühisel...
Kuuehäälne vokaaldžäss viie maa muusikuilt kõlab kohe Tartus
Jõulujazz 2019 toob Eestisse a capella kuuiku Accent, kes on võitnud publiku südameid üle maailma. Kõrgetasemelise vokaaldžässi esindaja annab esmaspäeval kontserdi Tartus.
Galerii: heategevuslik laat täitis loodusmaja mõnusa jõulumeluga
Kui Tartu loodusmaja neljatunnine heategevuslik jõululaat poole peale jõudis, oli paarikümnel suuremal ja väiksemal kauplejal arvestatav osa laadale toodud kraamist juba müüdud. Näiteks oma kaubaga end kohe välisukse juurde sättinud lapsed näitasid uhkusega tabelit, kuhu kanti andmed kõigi tehing...
Peeter Olesk: kui pole ei rohtu ega pädevustki
Seekord polnud abi ei Tartu ülikooli kliinikumist ega Maarjamõisa väljaltki. Aitasid hoopis mobiiltelefon, paar elektroonilist kirja ja Maarjamõisa «eeslinn», kus Lembitu tänaval hoones nr 2 ehk sealses ostukeskuses asub Kastani apteek. Ülikooli hematoloogia-onkoloogia kliiniku eriarst oli ordine...
Galerii: jõuluvanade talimängude võitjaks krooniti Kristina Šmigun-Vähi võistkond, esikoht selgus liisu tõmbamise abil
Tartu raeplatsil süüdati pühapäeva õhtul teine advendiküünal, kuid veel enne seda toimus seal üks tõsiselt lõbus mõõduvõtt, kui kolmandat aastat järjest kogunes raeplatsile sportlike jõuluvanade raskekahurvägi, et maha pidada jõulumeeste talimängud.
Joobes mees sai autolt löögi
Läinud ööpäeval juhtus Tartus üks inimvigastustega lõppenud liiklusõnnetus.
Teise advendiküünla süütamise eel peetakse Tartu raekoja platsil jõuluvanade talimänge
Pühapäeval kell 17 süüdatakse Tartu raeplatsil teine advendiküünal. Selle eel, kell 15.30 peetakse seal aga jõuluvanade talimänge.
Tartu ülikool esitleb ülevaateteost oma kunstivaradest
Eeloleval laupäeval kell 15 esitleb Tartu ülikool Tallinnas Kadrioru kunstimuuseumis kunstialbumit «Ars academica. Tartu Ülikooli 100 kunstiteost», mis ilmub seoses emakeelse ülikooli 100. aastapäevaga ja selleks puhuks Kadrioru kunstimuuseumis avatud näitusega «Ars academica. Tartu Ülikooli kuns...
Suurte ja väikeste staaride jõululaule saadab kontserdil ansamblis kariljon
Kummad meeldivad rohkem, kas jõulu- või jaanilaulud? «Jõululaulud, sest need on nii ilusad,» vastas Katri Kade. «Need on fantaasiarikkad ja meloodilised,» lisas Mairo Libba. Just selliseid laule esitavadki need kaks väikest solisti laupäeval Salemi kirikus, kaasas rahvusvahelise kuulsusega muusik...
Elva vald alustas kümme aastat kuivana seisnud paisjärve taastamistöödega
Elva vallas Annikoru külje all algasid Kentsi paisjärve taastamistööd. Tööde käigus rekonstrueeritakse pais ja paisutatakse Kentsi paisjärv orienteeruvas mahus enam kui 40 hektarit.
Vigastus aitas Ingeril valida jalgpalluri- ja muusikukarjääri vahel
Eelmisel Eesti Laulu konkursil debüüdi teinud eriilmelise häälega Inger Fridolin (20), lauljana tuntud kui lihtsalt Inger, võinuks vabalt saada edukaks jalgpalluriks. Ka tema pereliikmed olid kindlad, et Inger valib sportlaskarjääri, aga läks hoopis teisiti. Nüüd on ta laulmisest nii haaratud, et...
Bakteritelt on õppida midagi, mis aitab inimese geene ravida
Veel põlvkond tagasi ei kujutanud inimesed elu kaugeltki ette niisugusena, nagu see infotehnoloogia võimalusi arvestades tänapäeval on. Tähekombinatsioon IT on aga juba luitumas, kuna see on nii iseenesestmõistetav. Maailma on raputamas hoopis järgmine revolutsioon, mis leiab aset bioloogias. Uus...
Politseil ei õnnestunud parkimisanomaalia meistrit kätte saada
Eile õhtul kella 17.15 paiku teatas kesklinnas liikunud tartlane häirekeskusele, et Vabaduse puiesteel Emajõe kaldaäärsel kergliiklusteel seisab risti üks sõiduk. Teatele reageerinud politseinikud masina juurest kedagi eest ei leidnud, ka ei vastanud auto kasutaja politseinike korduvatele telefon...
Järgmise aasta Prima Vista keskmes on inimese varjud
Järgmise aasta 4.-9. maini Tartus toimuva rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista teemaks on «Inimese varjud». Programmi keskmes on mälu, vaimne tervis, teadmised ja inimese mõju keskkonnale. Festival kutsub publikut märkama jälgi, mida inimene jätab aega, ruumi ja kirjandusse.
Urmas Klaas: Tartu uus eelarve on hariduseusku
Järgmise aasta eelarve saab olema väga hea eelarve, kuid kõigeks raha ei jätku ja Tartu linn ei saa kunagi valmis. Alati tuleb teha valikuid.
Galerii: Raekoja platsil toimus heameeleavaldus LGBT+ inimeste toetuseks
Täna kell 14.15 oli Tartu Raekoja platsile kogunenud ca 70 inimest heameeleavaldusele, millega korraldajad soovisid avaldada Tartu LGBT+ kogukonnale toetust.
Tartu vallas hukkus elumaja põlengus vanem naine
Täna hommikul enne kella kaheksat said päästjad väljakutse Tartu valda, Kärevere külla, kus põles elumaja. Tartu kutselised ja Laeva vabatahtlikud päästjad tõid majast välja hukkunu. Majas elas üksik vanem naine.
Irja Alakivi: Soome mäletab oma suurkujusid
Mis võiks Eestis veelgi suurendada rahvuslikku identiteeti ja ühtekuuluvustunnet? Mõtisklusi Soome iseseisvuspäeva puhul.
Elleri kool tähistab juubelit terve aasta
Heino Elleri muusikakooli direktor Kadri Leivategija on saja-aastaseks saavat kooli juhtinud pea kakskümmend aastat. Kooliga on ta seotud olnud aga julgelt üle neljakümne aasta, sest üle kahekümne aasta juhtis sama kooli tema isa Ago Russak, kellele Elleri kool oli elutöö. Nüüd, nädalavahetusel t...
Tudisev ätt muutub laval möllavaks nooreks
Aeg möödub halastamatult, meenutab Karlova teatri lava tagaseinale projitseeritud kellaaeg. Silme ees peatamatult tiksuvad sekundid ja taustaks mängiv valik vanuse- ja ajateemalisi laule mõjuvad ühtaegu masendavalt ja lootusrikkalt. Jääb üle vaid loota, et monokomöödia «Vanuse viiskümmend varjund...
Vaata, kuidas tegutsevad päästjad põlengul, kus enam midagi päästa ei anna
Täna varahommikul sai päästeamet väljakutse Kärevere külla, kus palkmaja põles lahtise leegiga. Tulekahjus hukkus majas elanud vanem naine. Vaata videost, millised on päästjate esmased tegevused sündmuspaigal.
Tartu firmast sai Google’i partner
Tartu iduettevõte Nevercode sõlmis koostööleppe internetihiid Google’i uue arendustarkvara Flutter loojatega. Idufirmale tähendab see igakuist viiekohalist sissetulekut. Täpset summat keelab leping avaldada ning et leping on tähtajatu, ei saa tehingu kogusummat ette ennustada Nevercode’i juhid is...
Rüsijää Emajõel lõhkus Kvissentali kaks paadisilda ja murrab edasi allavoolu
Eile pärastlõunal lõhkus Emajõel kuhjuv rüsijää Kvissentalis veemotoklubi juures kaks paadisilda. Treener Üllar Põvvat ütles, et hommikul oli rüsijää pool kilomeetrit neist ülesvoolu, aga see murrab edasi. «Loodusel on vägev jõud, mina ei ole siin 50 aastat sellist asja näinud,» ütles Põvvat. «Si...
Julia Beljajeva särab taas parimate seas
Aasta ja ka spordiaasta jõuab peagi lõpule ning Tartu linn valis taas välja tänavused parimad sportlased. Tiitleid jagati seitsmes kategoorias. Oli vanu tuttavaid, aga oli ka üllatusi. Aasta võidukaim ala oli jalgrattasport, millega tegelejad pälvisid parima tiitli nii noorsportlase kui ka parima...
Kalamehed tikkusid haprale jääle
Kolmapäeva hommikul pisut enne kella kümmet teatati häirekeskusele, et Peipsiääre vallas Savimetsa külas püüavad neli meest ohtlike jääoludega järvel kala.
KIRI: täiesti tavaline lugu
Juhtusin advendieelsel reedel Tallinna-Tartu-Võru bussiga Tartusse sõitma. Pärastlõunane aeg tõi bussi rahvast täis ja sõitsime mugavalt Adavere tuulikuni. Siis juhtus bussil korraliku rappumise saatel tehniline rike ja bussijuht libistas sõiduriista peatusetaskusse.
Jõululinna kana hakkas munele
Esmaspäeval Kasealuse talust Raekoja platsile klaasmajakesse toodud kanadel on rõõmsaid uudiseid. Neist üks, täpiline Laine Rosenkampf-Jägerfreund, munes oma jõululinna residentsis esimesed kaks muna.
CRISPR tehnoloogia – ka siinsamas Tartus!
Uus tähekombinatsioon CRISPR alles tõuseb inimeste teadvusesse, kuna sellega seotud meetodid on bioloogias tõotanud silmapaistvaid läbimurdeid. Ka Tartu ülikooli teadlased kasutavad laboreis geenide uurimisel sedasama tehnoloogiat.
Pildi- ja videoreportaaž: «Faehlmann» tuli lavale koos teatrimaagiaga
Novembri viimasel õhtul tuli Vanemuise väikeses majas vaatajate ette Vaino Vahingu ja Madis Kõivu draama «Faehlmann», mille on lavastanud Margus Kasterpalu. Tartu Postimees jäädvustas lavastamise video ja fotodena, mida toetab sõna.
Salemi kogudus kogub laadal Süüria põgenikele raha
Tartu Salemi kirikus algab sel pühapäeval pärast hommikust jumalateenistust heategevuslaat Süüria põgenike aitamiseks. Laada tulu annetab kirik Süüria Tartousi linna koguduse kaudu sinna pagenud inimeste aitamiseks.
Fotouudis: ülikooli peahoonesse kogunenud ministreid ootas paarkümmend piketeerijat
Vabariigi valitsus on täna väljasõiduistungil Tartus. Esmalt käsitleti Eesti Rahva Muuseumis Euroopa Liidu pikaajalise eelarve temaatikat, seejärel võeti suund Tartu ülikooli peahoonesse.
Tartlane poksis end maailmameistriks
Tartu on uue maailmameistri võrra rikkam: kikkpoksija ja spordiklubi Kombat peatreener Rain Ruuder (42) pärjati möödunud nädalal Türgis peetud maailma suurima kikkpoksiorganisatsiooni WAKO võistlustel kick-light-stiilis (KL) kuni 94 kg kaalukategoorias maailmameistriks.
Hannes Klaas: heade mõtete eelarve. Kas sellest piisab?
Tartu kustutab kasvavat rahanälga jõudsalt laenates, see tähendab aga, et juba mõne aasta pärast jäävad head mõtted teostamata, kuna laenu rohkem võtta ei saa ning raha omafinantseeringuks ei ole. Vaja oleks hoopis raha rohkem teenida.
Tabivere kauaoodatud koolimaja nurgakivisse läksid ka laste soovid
Tartust Jõgevale viiva maantee äärde jääva Tabivere põhikooli juures on juba mõnda aega käinud tööd. Esmalt lammutati vana koolimaja kaks tiiba ning juba on jõudsalt kerkinud ka uue hoone müürid. «Nüüd vist juba usutakse, et uus koolimaja tõepoolest tuleb,» ütles Tartu vallavanem Jarno Laur eile ...
Homme stardib ülikoolilinnas vägev sulgpallimaraton
Homsest pühapäevani käib A. Le Coqi spordimajas rahvusvaheline noorteklassi sulgpallivõistlus Yonex Estonian U17, mis toob kohale ligi 300 parimat reketimeistrit tosinast riigist. Nelja päeva jooksul võisteldakse viies kategoorias.
Linnalapsed sõitisid porgandiga Kaspri tallu jõulutoimetusi tegema
Täiskasvanud võivad juba jõulu­stressi all kannatada, aga lastel silmad säravad ja ootusärevus on suur. Tartus ja Tartumaal ning meie lähinaabrite juures on hulk jõulumaid, mis väikestel seda pikka ootusaega aitavad täita. Esimest korda avas möödunud nädalal väravad ja uksed Kambja valla Kaspri t...
Tartu loodusmaja kuulutati parimaks roheliseks kontoriks
Täna Tallinnas Von Stackelberg hotellis toimunud Rohelise Kontori ja ringmajanduse seminaril pärjati aasta parima Rohelise Kontori tiitliga Tartu loodusmaja.
Hirmul lapsed kutsuvad politseid koju appi
Lõuna ringkonnaprokuratuuri palju näinud ja kuulnud abiprokuröril Margit Pärnal on siiani raske rääkida ühest nelja aasta tagusest juhtumist. «Politseisse helistas väike poiss, kes kutsus politseid appi, öeldes: tulge super ruttu, super-super ruttu, ta peksab mu ema,» meenutas ta. Laps oli ema el...
Kesklinnast kaob suur elektriliin
Lähikuudel algab Eesti Rahva Muuseumi juurest Mäe tänava kaudu kesklinna ulatuva ja sealt Ropka kaudu Ringteele jõudva elektriõhuliini ja -mastide lammutamine, vabanevad vaated ja ka hulk maad saab liinist tingitud piirangutest priiks.
Tartu ülikooli U14 võistkond sai EYBL kodusel etapil kaks võitu
Euroopa noorte korvpalliliiga esimesel etapil möödunud nädalavahetusel saavutas Tartu ülikooli U14 korvpallivõistkond tihedas konkurentsis kaks võitu.
Aita valida Tartu aasta tegu
Tegus ja sündmusterikas aasta hakkab lõppema ning aeg on teha kokkuvõtteid. Tartu Postimees ja Tartu linnavalitsus kutsuvad kõiki tartlasi ja Tartu sõpru kaasa mõtlema ning arvamust jagama, mis on olnud tänavu see saavutus, üritus või ettevõtmine, mis väärib mitte üksnes meeldejätmist, aga ka aas...
Teadlane soovitab kuuse ikka perega metsast tuua
Kui jõulupühad on läbi, seisab suurem osa inimestest silmitsi toanurka seisma jäänud kasutu ja pooleldi okastest puhtaks pudenenud kuusepuuga ega oska sellega midagi mõistlikku ette võtta.
Enam kui pooltes üürikorterites pole neljajalgsed oodatud
Kuigi üürikorteri otsijail on väljaspool tipphooaega võrdlemisi lihtne endale elupaik leida, seisavad loomaomanikud tõsise probleemi ees, sest rohkem kui pooltes Tartus üüritavates korterites pole nende neljajalgne lemmik oodatud. Samuti pole ligi kolmandikus korteritest teretulnud ka lapsed. Nii...
Laura Danilas: kas Eesti vajab lennundusharidust?
Hiljuti ilmus Eesti Ekspressis artikkel, milles kajastati negatiivses valguses Eesti lennuakadeemia tegevust. Artikkel seadis kaudselt küsimuse alla ka selle, kas Eesti üldse vajab lennundusharidust. Ma ei hakka analüüsima võimalikke huvide konflikte, kuid võin lennuakadeemia tudengina kinnitada,...
Tartu EMO uus juht Annika Uue: kõigile kuluks jõulukingiks ära lisaannus tervet talupoja mõistust
Tartu ülikooli kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna (EMO) juhatajana asus sel sügisel tööle doktor Annika Uue. Erakorralises meditsiinis ei ole Annika Uue uus tegija, ta on kliinikumi EMOs töötanud 2001. aastast.
Kanad sõidavad jõuluks komandeeringusse
Täna pärastlõunal sõidavad Roiu külje alt viis kana ja kukk Tartusse Raekoja platsile, kus neid ootab üheksaruutmeetrine klaasist paviljon. Need linnud on jõuluküla esimesed püsielanikud. Kui kõik läheb kavakohaselt, siis jäävad kanad ja kukk raeplatsile jaanuari keskpaigani.
Rahvusülikool sai tuule tiibadesse välisõppejõudude toel
Oktoobris 1919 taas uksed avanud Tartu ülikool oli mõeldud ennekõike eestlastest üliõpilastele ja pidi teenima Eesti ühiskonda, koolitades noorele riigile haritlasi ja spetsialiste. See tähendas ka seda, et varasemate aegade võõrkeelse õppe asemel pidi töö ülikoolis käima eesti keeles. See oli id...
Eestikeelsele ülikoolile pühendatud aktusel antakse üle Rahvusmõtte auhind
1919. aasta 1. detsembril toimus Eesti Vabariigi Tartu ülikooli avaaktus ning tegevust alustas eestikeelne, ennekõike eestlastest üliõpilastele mõeldud ja Eesti ühiskonda teeniv ülikool. Otseülekanne rahvusülikooli sajanda aastapäeva aktuselt Tartu ülikooli aulast algab pühapäeval, 1. detsembril ...