See välgumihkli-põhine geenimuutmise tööriist maksab 23 senti. Profivariant oleks üle 9000 euro.
Uurijad ehitasid tavalise tulemasina baasil poolmuidu geenitehnika-seadme, mille profiversioon maksab üle 9000 euro!
Kalev Kallemets: loome tuumajaamade ja tööstuste sünergiaga jõukust
Vaid taastuvenergiaga ei saa tagada elektri varustuskindlust ning mõistlik oleks seda teha väikeste tuumajaamade abiga, mille juurde tuleb meelitada tööstusi ja luua seekaudu Eestile sadu miljoneid eurosid ekspordikäivet, kirjutab Fermi Energia asutaja ja juht Kalev Kallemets arvamuskonkursile Ed...
Eesti Gaas kasvas piirkonna üheks suurimaks LNG tarnijaks
Eesti Gaas kasvatas möödunud aastal veeldatud maagaasi (LNG) müüki 263 GWh-ni, tõustes sellega Balti ja Soome piirkonna üheks suurimaks LNG müüjaks.
Ahti Asmann: kas Eesti on valmis loobuma põlevkivist 125 miljoni euro eest?
Riik peab otsustama kohe, kas loobuda põlevkivi väärindamisest või luua tingimused selle jätkumiseks ka perioodil, kui liigume Euroopa Liidu kliimaeesmärkide saavutamise poole, kirjutab Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann.
Tõnis Oja: kütusemüüjad on marginaale tõstnud
Samal ajal kui kütusemüüjad kisavad liiga kõrgete aktsiiside üle, on suuremad jaemüüjad kasutanud ära nafta hinna langust ning tõstnud marginaali ehk juurdehindlust.
Helme: Elektrilevi juht võttis altkäemaksu pikalt
Rahandusminister Martin Helme ütles, et Elektrilevi nüüdseks endine juhatuse liige Taavo Randna oli altkäemaksu võtnud pikemat aega ja kümnetes tuhandetes eurodes, kirjutab Äripäev.
Üllatus: WhatsAppist ei saagi (veel) Facebooki järjekordset rahamasinat
Facebook on alates WhatsAppi ostmisest 2014. aastal otsinud võimalusi selle teenima panekuks. Kui vahepeal tundus, et lahendus on leitud, on nüüd kõik taas liiva jooksnud.
Helme avas tausta: Elektrilevi juht võttis altkäemaksu pikalt
Rahandusminister Martin Helme avaldas, et Elektrilevi nüüdseks endine juhatuse liige Taavo Randna oli altkäemaksu võtnud pikemat aega ja kümnetes tuhandetes eurodes.
Eesti Energia kaalub taaskasutamatutest plastmassidest kütuse tootmist
Katsete käigus kasutatakse lähteainetena kaubapõlevkivi, rikastamata põlevkivi, rehvihaket, kaheksat erinevat plastpolümeeri ja seguplasti.Eesti Energia kuulutas välja riigihanke Enefiti tehnoloogiaga taaskasutamatutest plastmassidest vedelkütuste tootmise rakendusuuringu läbiviimiseks, vahendas ...
Tankerid pumpavad vene gaasi Eesti vetes ümber
2007. aastal blokeeris valitsus Vene-Saksa gaasitoru Nord Stream ehituse Eesti territoriaalmeres. Kümme aastat hiljem leidis Venemaa gaas siiski tee Eesti vetesse, sest seda pumbatakse tankerilt tankerile Pakri maastikukaitsealal asuvas Delta ankrualas.
Piirikaubanduse lõpp? Läti viinakauplus paneb poe kinni
Läti piiril Ainazis tegutsev Goalco paneb alkoholipoe uksed kinni, kuna aktsiisid kahe riigi vahel on vähenenud ja käraka müük ei tasu end enam ära.
Kuidas määratleda ja tõendada töökiusu?
Viimastel aastatel on sagenenud töövaidlused, kus muu hulgas on tõstatatud töökiusamise teema. Vaidlusi sel teemal on olnud nii töövaidluskomisjonis kui ka kohtutes. Teemat on arutatud juba ka Riigikohtus, mis andis selles küsimuses hinnangu 6. juuni 2019. aasta otsuses haldusasjas 3-17-842. Tähe...
Kalev Kallemets: loome tuumajaamade ja tööstuste sünergiaga jõukust
Vaid taastuvenergiaga ei saa tagada elektri varustuskindlust ning mõistlik oleks seda teha väikeste tuumajaamade abiga, mille juurde tuleb meelitada tööstusi ja luua seekaudu Eestile sadu miljoneid eurosid ekspordikäivet, kirjutab Fermi Energia asutaja ja juht Kalev Kallemets arvamuskonkursile Ed...
Sunly avas oma esimesed päikesepargid
Taastuvenergia tootja Sunly avas kolmapäeval Poolas oma esimesed päikesepargid, lülitades sisse Sroczkówi päikeseelektrijaama, mis on üks seitsmest äsja valminud Sunly elektrijaamast.
Elektrilevi juhatuse liiget kahtlustatakse altkäemaksu võtmises
Elektrilevi nõukogu kutsus täna usalduse kaotuse tõttu juhatuse liikme ametikohalt tagasi Taavo Randna, teatas Eesti Energia.
Sunly avas oma esimesed päikesepargid
Taastuvenergia tootja Sunly avas kolmapäeval Poolas oma esimesed päikesepargid, lülitades sisse Sroczkówi päikeseelektrijaama, mis on üks seitsmest äsja valminud Sunly elektrijaamast.
Euroopa avalikustas roheleppe rahastamise allikad
Ida-Virumaa Eestis ja söepiirkonnad Poolas peavad lähema seitsme aasta jooksul saama vähemalt 100 miljardit eurot, et Euroopa Liit suudaks 2050. aastaks jõuda kliimaneutraalsuseni, Euroopa Komisjoni ettepanekul peaks märkimisväärse osa sellest rahastamisest kandma liikmesriigid ise.
Eesti Energia vähendas aastaga CO2 jalajälge kaks korda
"Oleme teinud Eestist kõige kiirema CO2 emissiooni vähendaja Euroopas. Eesti Energia jätkab valitud suunaga," märkis Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.Eesti Energia strateegiline suund vähendada põlevkivi otsepõletamist elektriks ning suurendada vedelkütuste ja taastuvenergia tootmist t...
Milliseid toetusi on võimalik taotleda päikesepaneelide paigaldamiseks?
Päikeseenergia on üks keskkonnasõbralikumaid energiatootmise viise ja selle kasutuselevõtt kogub üle maailma üha enam hoogu. Päikeseenergiast saadav kasu ja panus keskkonna säästmisesse on märkimisväärne, kuid paneelide soetamine võib osutuda üsna kopsakaks väljaminekuks. Siiski ei tasu päikesepa...
Utilitase roheenergia tootmine kasvas viiendiku
Utilitas tootis läinud aastal 1,40 miljonit MWh keskkonnasõbralikku elektrit ja soojust, mida on 18% rohkem kui 2018. aastal.
Mille ameeriklased Nord Stream 2 järel hambusse võtavad — ekspertarvamus
Tunnistades võimatust Nord Stream 2 peatada ei välista USA, et tal õnnestub takistada teisi Venemaa ettevõtmisi. Kas see on võimalik, selgitas Venemaa energeetika- ja rahandusinstituudi energeetikaosakonna juhataja Juri Rõkov.
Eesti Energia süsinikuheide vähenes poole võrra
Eesti Energia süsinikuheide langes aastaga ligi 50%.
Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.
Utilitase roheenergia tootmine kasvas viiendiku
Utilitas tootis läinud aastal 1,40 miljonit MWh keskkonnasõbralikku elektrit ja soojust, mida on 18% rohkem kui 2018. aastal.
Lauri Läänemets: uute radarite rahastamisse tuleks kaasata erakapital
Riigikogu taastuvenergia toetusrühma esimehe Lauri Läänemetsa (SDE) hinnangul tasub kaaluda võimalust, kus osa radarite ehituse hinnast maksaksid kinni tuuleparkide arendajad.
Raport: Iraani häkkerid üritavad igapäevaselt USA majanduse tuiksooni kinni pigistada
Iraani häkkerid on juba üle aasta üritanud ligi pääseda USA elektri-, nafta- ja gaasifirmade digilahendustele. Kas see võiks neil ka õnnestuda?
Video: nii tantsib Elon Musk
Maailm nägi eile esimest korda tantsivat Elon Muski – maailma üks innovatsiooni juhtfiguure näitas oma tantsuoskust Tesla Shanghai tehase esimeste autode üleandmise tseremoonial.
Kasutatud autode hinnad tõusid
Automüügiportaali auto24 andmetel tõusis 2019. aastal kasutatud autode keskmine hind ligi 3%, mis on kooskõlas üldise hinnatõusuga.
Venemaa pääses Türgi kaudu Euroopa gaasiturule
USA vastuseisu tõttu seiskunud Nord Stream 2 gaasijuhtme ehitusega samaaegselt avanes Venemaal uus võimalus müüa Euroopasse gaasi Türki ehitatud Turkstream gaasijuhtme kaudu.
Saudi Aramco aktsia kukkus rekordmadalale
Maailma suurima börsifirma Saudi Aramco aktsia langes pärast USA vastu suunatud Iraani raketirünnakuid kuue madalpunktini, vahendab Reuters.
Kakaotootjad plaanivad luua toorainekartelli
Kaks Lääne-Aafrika riiki, Elevandiluurannik ja Ghana, kes toodavad kokku üle 60 protsendi maailma kakaost, hakkavad looma Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) taolist kakaokartelli. Šokolaadi hinnatõusu maksvad aga kinni tarbijad.
Ameerika kaubamajaketid pidid kasumiprognoose kärpima
Kohl’si kaubamajakett ja J.C. Penney rõivapood teatasid neljapäeval, et jäid pühadeaegse müügi osas ootustele alla, mis näitab, et traditsioonilised jaemüüjad jäid hätta e-kaubanduse poolt tuleva konkurentsiga, kirjutab Reuters.
Tallinna Sadam ehitab 14 miljoni eest uue terminali
Tallinna Sadam sõlmis lepingu YIT Eesti ASiga uue kruiisiterminali ehitamiseks Tallinna Vanasadamasse.
Puust ja punaseks: kuidas võidab tavakasutaja elektri börsihinna kõikumistest?
Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts aitas selgitada, et elektri madal börsihind on eeskätt kasulik kliendile, kes on valinud endale elektri tarneks börsipaketi.
N.R. Energy rajab Loksale 3 miljonit maksva katlamaja
Soojatootja N.R. Energy ehitab 2022. aastaks Loksale uue, hakkepuidul töötava kaasaegse ja keskkonnasõbraliku katlamaja. Projekti kogumaksumus on 3 miljonit eurot, millest poole katab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Elektrilevil on juba 1800 internetiklienti
Riiklikul elektriettevõttel Elektrilevi on põhitegevuse kõrval tänaseks ülikiiret andmesidet võimaldav valguskaabel koju veetud ligi 9000 kliendini ning leping sõlmitu peaaegu 1800 internetiklientiga.
Väävlikärbe annab tankeritele hoogu
Sel aastal rakendunud nõue kasutada väiksema väävlisisaldusega laevakütust on tõstnud tankerite veotariife ja pannud tankerifirmade aktsiad rallima.
Kakaotootjad plaanivad šokolaaditooraine kartelli
Kaks Lääne-Aafrika riiki, Elevandiluurannik (Côte d'Ivoire'i) ja Ghana, kes annavad kokku üle 60 protsendi maailma kakaotoodangust, on loomas Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) taolist kakaokartelli.
Jüri Ratas: teie hoovi võib selle tuuliku püsti panna, minu hoovi mitte
Valitsus plaanib 2050. aastaks saavutada kliimaneutraalsust. Loodussäästva alternatiivina võiks Eestis kasutada tuuleparke, ometi oma hoovi tuulikut paljud ei soovi.
Täna öösel saab elektrit pea tasuta
Ööl vastu kolmapäeva langeb elektri börsihind kolmeks tunniks alla kahe euro megavatt-tunni eest, kahe tunni jooksul maksab elekter vaid mõned sendid.
Iraani raketirünnak USA vägede vastu Iraagis kergitas naftahinda
Maailma naftahinnad reageerisid kolmapäeval Iraani raketirünnakule USA vägede vastu Iraagis järsu tõusuga, kuid taandusid seejärel mõnevõrra.
Eesti Energia elektriarve viis Saaremaa kalakasvataja saneerimiseni
Forellikasvandusega tegelev OÜ AquaMyk, kelle suhtes Eesti Energia taotles seoses tekkinud elektrivõlaga kohtult pankroti väljakuulutamist, esitas kohtule saneerimisavalduse, mille kohus ka rahuldas, kirjutab Meie Maa.
Eesti Gaas sekkub Soome gaasimüüki
Homme esmakordselt vabale konkurentsile avanevast Soome gaasiturust on Eesti Gaas võtnud tänaseks sõlmitud uute müügilepingutega enam kui kümnendiku, teatas ettevõte.
Eesti Gaas murrab Soomes monopoli
Tallinki suuraktsionäridele kuuluv Eesti Gaas on Soome avanenud maagaasiturust võitnud enam kui kümnendiku ning sihib 20-protsendilist turuosa, mille suurusjärk on võrdne Eesti aastase tarbimisega.
Vene naftatootmine saavutas nõukogudeaegse taseme
Vene naftasaaduste toodang lõi Nõukogude Liidu järgse ajastu rekordi hoolimata OPECi naftakartelli kärpekokkuleppest, kirjutab Bloomberg.
USA ähvardab gaasitoru rajajaid karistusega
Kõik ettevõtted, kes kiirustavad lõpetama Vene-Saksa gaasitoru ehitust, mis on USA sanktsioonide all, võivad saada trahvi, kirjutas Reuters.
Uuest aastast tõusevad Eesti inimestele olulised aktsiisid
Uuest aastast tõuseb vedelgaasi ja maagaasi aktsiis 25 protsendi ja sigarattide aktsiis 5 protsendi võrra.
Eesti Energia elektriarve viis Saaremaa kalakasvataja saneerimiseni
Forellikasvandusega tegelev OÜ AquaMyk, kelle suhtes Eesti Energia taotles seoses tekkinud elektrivõlaga kohtult pankroti väljakuulutamist, esitas kohtule saneerimisavalduse, mille kohus ka rahuldas, kirjutab Meie Maa.
Detsember tõi elektri hinna järsu languse
Soe detsember tõi meile tugeva elektri hinna languse. Elektribörsi NordPool Spot Eesti piirkonna keskmine hind kukkus detsembris võrreldes novembriga 15 protsenti 39,05 euroni megavatt-tund.
Hoolimata tormilistest muutustest on tervis tugev
See oli Postimees Grupi jaoks muutuste aasta. Aasta alguses ei olnud gruppi olemaski ja Postimeest andis välja Eesti Meedia. Nimevahetusega kaasnes ettevõtte ümberkujundamine. Postimees Gruppi ei kuulu enam Kroonpressi trükikoda ega Läti uudisteagentuur LETA – neist on saanud sõsarettevõtted. Kõi...
Moskva ja Minsk leppisid kokku kahe järgmise kuu gaasihinnas
Vene gaasihiiu Gazprom juht Aleksei Miller ja Valgevene suursaadik Moskvas Vladimir Semaško allkirjastasid aasta viimasel päeval protokolli gaasi hinnast Valgevenele järgmise aasta kahel esimesel kuul.
Tallinna müüakse kvartalite kaupa
​«Üks meie klient, kinnisvarafond vastas hiljuti tagasisidena ühele mu pakkumisele, et praegu on müüki nii palju, et ei jõua kõiki objekte analüüsida. Tundub nagu kogu Tallinn on müügis,» teatas Uus Maa ärikinnisvara tegevjuht Kristjan Ploompuu.
Avameretuulepargis hatakse rannakarpe kasvatama
Valitsus algatas hoonestusloa andmise kolmele Liivi lahe avameretuulepargile, mis kataks üle poole Eesti elektrivajadusest. OÜ Tuuletraal tahab oma tuulepargis kasvatada ühtlasi 50 000 tonni rannakarpe aastas. Kohalikud küsivad, mis kasu saab kogukond tuulikuid täis pikitud merest.
Kas on võimalik, et tuulepargid tekitavad kliimamuutust?
2019. aastal saadi rohkem kui viiendik kogu Maakeral toodetud energiast tuulest, veest ja päikesest. GWECi andmeil oli maailma tuuleelektrijaamade koguvõimsus 2018. aasta lõpus 591 GW. Kas agar tuuleparkide rajamine võib kliimamuutusele kaasa aidata?
Eesti Gaas sekkub Soome gaasimüüki
Homme esmakordselt vabale konkurentsile avanevast Soome gaasiturust on Eesti Gaas võtnud tänaseks sõlmitud uute müügilepingutega enam kui kümnendiku, teatas ettevõte.
USA sanktsioonid ulatuvad ka Fortumini
Gazpromi palgatud Nord Stream 2 ehitaja Allseas on oma asjad kokku pakkinud, aga sanktsioonid mõjutavad ka Soome Fortumit, mis tegutseb ka Eestis.
Eesti esimest energiasalvesti võiks turule jõuda mõne aasta pärast
Tallinna Tehnikaülikooli energeetikud arendavad esimest Eesti energiasalvestit. See võimaldab lokaalselt toodetud taastuvenergiat kasutada kodumajapidamises ja väikeettevõtetes.
Iraani kindrali tapmisele järgnes järsk naftahinna tõus
Bagdadis toimunud raketirünnak Iraani ühele mõjuvõimsamale isikule Qasem Soleimanile tõi kaasa naftahinna järsu tõusu, teatab Reuters.
Elektrilevi on ehitanud 200 kilomeetrit sidevõrku
Elektrilevi on eelmise aasta algusest ehitanud operaatorineutraalset juurdepääsuvõrku (ehk viimast kilomeetrit), kus saavad võrdsetel alustel oma teenust pakkuda kõik sideoperaatorid, seni on Elektrilevi ehitanud ligi 200 kilomeetrit sidevõrku, mis peaks tagama kiire interneti 9000 majapidamisele.
Läti pats: lõunanaabrid tahavad tõsta kange alkoholi aktsiisi, viies hinnad Balti riikide kallimaks
Läti plaanib tuleva aasta 1. märtsist tõsta kange alkoholi aktsiisi 30%. See tähendab, et kange alkoholi liitri hind tõuseb kolme euro võrra ja hinnad kerkivad Balti riikide kõrgeimale tasemele.
Õhuliinide kaotamine maksab liiga palju ja elekter jääbki kaduma
Tänavu sügisel käis Lõuna-Eestist üle kaks tugevat tormi, mille tõttu elektriliinidele langenud puud jätsid elektrita tuhanded majapidamised ja asutused elektrita. Oktoobris kukkus Tartus Ihaste linnaosas mitu kuuske elektriliinidele ja nende mahalõikamiseks kulus Elektrilevil mitu päeva.
Jaapan saadab Lähis-Itta sõjalaeva ja kaks patrull-lennukit
Jaapan saadab Lähis-Itta mereteede kaitsmiseks sõjalaeva ja kaks patrull-lennukit, kuid ei liitu piirkonnas tegutseva USA juhitava koalitsiooniga, teatas valitsus reedel.
Gazprom maksis Kiievile ligi 3 miljardit dollarit gaasitüli lahendamiseks
Vene gaasihiid Gazprom maksis Ukraina Naftogazile 2,9 miljardit dollarit, et lahendada pikaajaline vaidlus transiiditasude üle gaasi transportimisel Euroopasse, teatas Gazprom reedel.
Bulgaaria hakkab võtma Vene gaasi tarneid vastu läbi Türgi
Bulgaaria teatas, et hakkab võtma riigile tähtsat Vene gaasi alates jaanuarist vastu läbi Türgi mineva torujuhtme TurkStream, mis kulgeb Ukrainast mööda minnes piki Musta mere põhja.
Rauli Partanen: miks Euroopa vajab tuumaenergiat?
Iga realistlik kliimakava hõlmab peale tuule- ja päikeseenergia ka palju tuumaenergiat, kirjutab Soome teaduskirjanik ja energeetikaanalüütik Rauli Partanen.
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.