Teadlased avastasid esimese püsikülalise väljaspoolt Päikesesüsteemi
Jupiteri läheduses astronoomidele silma jäänud taevakehast võib kujuneda esimene Päikesesüsteemi-välist päritolu objekt, mida inimene kosmoseaparaatidega uurida saab.
NASA saatis orbiidile kosmosekülmkapi, mis tõotab saada Universumi külmimaks punktiks
Külmakasti suurune kosmoselabor jäätab aatomid paigale ja võimaldab füüsikutel teha kindlaks osakeste kvantkäitumise veidrusi, millega võib kaasneda olulisi edusamme tehnoloogias.
Hiinas leiti prügikastist vastsündinu
Ida-Hiinast Mingguangi linnast leiti prügikastist hüljatud vastsündinud poisslaps, vahendab Daily Mail.
Äsja avastatud väike taevakeha toetab hüpoteesi, et Päikesesüsteemis on üheksas planeet
Oletused, et kusagil Päikesesüsteemi äärealadel asub meile tänaseni tundmatu planeet, said hoo sisse aastal 2016. Siis leiti, et mitmete pisikeste ja kaugete, teisel pool Pluutot asuvate Päikesesüsteemi taevakehade orbiidid on siseplaneetide omadest sootuks erineva nurga all.
Surm õhust: Elon Musk ennustab, et lendavad autod võivad hakata jalakäijaid tapma
Ehkki Musk on ise oma ettevõtmiste kaudu mitmeid erinevaid tehnoloogiaid ümber defineerida püüdnud, pole lendavad autod tema maitse järele.
Teadlased avastasid kõige kiiremini kasvava musta augu
Avastatud kosmiline õgija neelab kahe päevaga Päikese jagu materjali.
Tulnukad ookeanis? Ulmeline teadustöö väidab, et kaheksajalad on kosmilist päritolu
Ajakirjas Progress in Biophysics and Molecular Biology ilmunud uurimus ütleb, et kaheksajalad on nii keerukad olendid, et nende eksistentsi meie planeedil saab põhjendada ainult saabumisega mingilt muult taevakehalt.
FOTOD | Pilvelõhkuja suurune Maa-lähedane asteroid Eesti öötaevas
Ööl vastu teisipäeva lipsas Maa lähedalt mööda pilvelõhkuja-suurune asteroid 2010 WC9.
Teadlased: Pluutost võiks uuesti planeet saada
Teadlased Alan Stern ja David Grinspoon USA kosmoseagentuurist NASA loodavad, et astronoomide ühing nõustub nende ettepanekuga, millega Pluutost saaks taas planeet.
NASA saadab kosmosesondi Päikesele nii lähedale, et see saab asuda uurima tähega seotud suuri mõistatusi
Päikese atmosfäär on kuumem kui selle pind, kuid see ei klapi füüsikaseadustega. Seepärast saadab NASA esimest korda sondi otse plasmapõrgusse, et lahendada meie tähe viimased kuumad mõistatused.
VIDEO | NASA valmistub esmakordselt helikopterit lennutama väljaspool koduplaneeti
USA kosmoseagentuur NASA plaanib 2020. aastaks arenenud kulguri Marssi uurima saata. Selle kõrval asub nn punast planeeti avastama aga helikopter.
TÄPSUSTATUD PROGNOOS: ohtlik kosmosekülaline saabub oodatust palju varem
Meie Päikesesüsteemile läheneb suurel kiirusel täht Gliese 710, mille teadlased avastasid 1996. aastal. Kui algul  prognoositi, et Gliese 710 jõuab Päikesesüsteemi äärealadele 1,36 miljoni aasta pärast, siis Madridi ülikooli astronoomide värskete arvutuste järgi saabub see hetk 1,29 miljoni aasta...
Jupiteri kuu Europa pinnast paiskuvad välja võimsad veepahvakud
Avastus oli peidus juba paarkümmend aastat tagasi kogutud andmetes, mille salvestas omaaegne kosmosesond Galileo. Uuest infost võib olla märkimisväärset abi maavälise elu otsinguil.
Uuring: surmajärgne Päike saab olema üks Universumi kaunimatest vaatepiltidest
Viie miljardi aasta pärast hävib Päike hiiglaslikus kosmosekatastroofis ning järele jääb miljonite valgusaastate kaugusele nähtav planetaarudu.
Võimalik: kosmosetulnukad ei ilmuta end, sest ei pääse oma koduplaneedilt minema
Planeete on Galaktikas kindlasti miljardeid. Võib arvata, et paljudel neist elab ka elusolendeid, kellel on piisavalt mõistust, et rajada kõrge tsivilisatsioon ja sõita maailmaruumi muid planeete avastama.
NASA läheb Marsile kopteriga sõitma
„Me tahame näha ka seda, mis on maandurist vaadates järgmise künka taga,“ ütleb kopterimissiooni NASA töötaja. Kopter peab olema piisavalt väike, aga samas parajalt võimas, et ajada masina kaht rootorit ringi kiirusega 3000 pööret minutis. Muidu kopter Marsi hõredas atmosfääris ei lenda. Tõsi, mõ...
VIDEO | Täna startis Marsi poole uus NASA maandur nimega InSight
Kui kõik läheb plaanipäraselt, peaks kosmoseaparaat punasele planeedile laskuma pisut vähem kui seitsme kuu pärast. InSighti uuriv pilk on suunatud Marsi sisemusse.
Stephen Hawking jõudis oma universumi teooria lõpetada
Hiljuti siit ilmast lahkunud Briti füüsik ja kosmoloog Stephen Hawking, kes ei väsinud kunagi inimesi kosmosesse kutsumast, jõudis enne surma oma universumi tekkimise teooria lõpetada. See ei pruugigi olla nii keeruline ja lõpmatu, nagu arvati.
Universumi algus: tähed sündisid sadu miljoneid aastaid varem kui seni arvati
Kasutades ALMA teleskoopi Tšiilis tabasid astronoomid 13,8 miljardi valgusaasta kaugusest galaktikast hapniku jälgi. See avastus seab esimeste tähtede tekke aja palju kaugemasse minevikku kui seni arvati, kõigest 250 miljonit aastat pärast Suurt Pauku.
Uuring: Maa vesi võib pärineda hoopis asteroididelt
Enamikku Maa pinda kattev vesi võib olla hoopis kosmilist päritolu, selgub ameerika teadlaste uuringust.
SELGITUS KUI VIIESELE: miks rahvusvaheline kosmosejaam plehku ei pane ega Maale kuku?
„Kuidas suudab rahvusvaheline kosmosejaam (ISS) ilma minema hõljumata kosmoseruumis püsida?“ küsiti Redditi rubriigis „Selgita, nagu oleksin viieaastane“. „Ma ei tea küll kuigi palju selle kohta, kuidas gravitatsioon väljaspool Maad töötab, aga kas ISS ei peaks ajapikku hakkama eemale hulpima, se...
Kosmosefoto: nii paistavad Maa ja Kuu miljardi kilomeetri kauguselt
Rekordkaugele jõudnud kuupsatelliit kordas NASA Voyager 1 kosmoseaparaadi ajaloolist «Tuhmi sinise täpi» fotot ligi miljardi kilomeetri kauguselt.
Isegi NASA teadlased ei oska arvata, mis on põhjustanud need augud Arktika jääs
Noores jääs avanenud müstiliste lahvanduste jaoks ei ole seniajani head selgitust leitud.
Kosmiline napikas: teadlased avastasid Maast mööda tuiskava piraka asteroidi vaid loetud tunnid enne selle saabumist
Keskmist mõõtu taevakivi, umbes 50 meetrit lai ja sada pikk, kihutas teadurite teleskoobiavadesse esimest korda möödunud laupäeval.
Meie kodugalaktikast valmis põhjalik kaart, mis saab aluseks astronoomilisele revolutsioonile
Euroopa kosmoseganetuuri (ESA) 22 kuu jooksul kogutud tähtedekataloog loob aluse paljudeks uuteks avastusteks.
Arktika jäässe on tekkinud veidrad kujundid, millele teadlased ei oska ühest seletust leida
NASA polaaralade ekspeditsioonil tehtud avastus paneb kukalt kratsima: mis on need ringid jääs põhjustanud.
MEIE MAA | Merilin Mälgu lauljakarjäär algas langevast tähest
On pühapäeva õhtupoolik, päikese käes ulatuvad soojakraadid 30 ligi ning 17-aastane saarepiigaMerilin Mälk, kes saates “Eesti otsib superstaari” on nüüdseks jõudnud juba nelja parema sekka, särab nagu päevateragi.
Kas vesi saabus Maale koos asteroididega?
Kui Päikesesüsteem umbes 4,6 miljardit aastat tagasi tekkis, oli meie planeedil ülemäära kuum selleks, et siin saanuks leiduda vedelat vett – kui, siis vaid gaasilist. Ent noorel laavaga kaetud Maal polnud atmosfääri ja ta poleks oma väiksuse juures suutnud suurt kogust veeauru gravitatsiooniga e...
Kruvid-seibid pudenevad: NASA uut kosmoseteleskoopi kollitavad uued hädad
NASA James Webbi kosmoseteleskoobi projekti on praegu hindamas sõltumatu uurimisrühm. Paralleelselt on seadme ümber keerlemas uued mured - teleskoobiprogrammi juht Greg Robinson ütles eile, et mõned „kruvid ja seibid“ pudenesid hiljutise testi käigus aparaadi küljest ära.
Video: kas ufokütid leidsid Marsilt tulnukakolju?
Ufoküttide viimase aja üks lemmikpaikadest on planeet Marss, kuhu nii USA kosmoseagentuur NASA ja teiste riikide kosmoseagentuurid üritavad umbes 30 aasta pärast lennata ja seal inimasustuse luua.
Avastus: üks Linnutee kiiremaid tähti on tulnukas teisest galaktikast
Gaia kosmosemissiooni andmete põhjalkoostatud hiiglaslik taevakaart on toonud oma esimese suurema avastuse – läbi Linnutee galaktika on tuhisemas tulnuktäht.
VIDEO | Vaata, mis toimub ühe komeedi pinnal
Mustvalge lühivideo ei ole filmitud teps mitte Antarktikas või Mount Everestil, vaid kujutab hoopis komeedi 67P pinda, mida Rosetta kosmosesond mõne aasta jooksul jälgis.
Täna ajaloos 07.05: Eesti esimene satelliit ESTCube-1 jõudis orbiidile
Täpselt neli aastat tagasi lennutati Prantsuse Guajaanast kosmosesse Eesti esimene kosmosesatelliit.
Uraan haiseb nagu mädamuna
Päikesesüsteemi seitsmenda planeedi ülemine pilvekiht koosneb suuresti väävelvesinikust ehk vesiniksulfiidist, kinnitab väljaandes Nature Astronomy ilmunud artikkel. See väga mürgine gaas annab muuhulgas mädamunadele nende ebameeldiva lõhna.
Algab Marsi sisemuse uurimine
Laupäeval startiv missioon asub uurima punase planeedi pinna all toimuvat ja tõotab uusi teadmisi nii Marsi, Maa kui kogu Päikesesüsteemi ajaloost.
SpaceX lennutas kosmosesse seni võimsaima kanderaketi
Erakosmosefirma SpaceX lennutas reedel kosmosesse oma seni võimsaima kanderaketi Falcon 9, mis viib hiljem sel aastal ilmaruumi inimesed.
Kas Bayeux’ vaip aitab lahendada saladusliku üheksanda planeedi mõistatuse?
Bayeux`vaip, millel on kujutatud Inglismaa vallutamist normannide poolt 11 . sajandil, võib aidata lahendada meie päikesesüsteemi saladusliku üheksanda planeedi mõistatuse.
Eesti teadlased suurima kosmosekaardi loomise juures
Kosmoseteleskoop Gaia peaks andma suurema selguse Linnutee ehituse ning asteroidide liikumise kohta, et ennustada nende võimalikku kukkumist Maale, rääkis Euroopa Kosmoseagentuuri töös osalenud Tartu observatooriumi astronoom Indrek Kolka.
NASA katkestas maailma ainsa kuukulguri projekti
Rahvusvaheline kuuteadlaste kogukonna meel on must sest NASA lõpetas maailma ainsa töös oleva kuukulguri projekti. Ressursi-kaevur (Resource Prospector ehk RP) nimeline robot pidi uurima hakkama Kuu polaarregioone ning sealt otsima elu aluskemikaale nagu hapnik, vesinik ja ka vesi.
Teadlased avastasid Linnutee lähistelt seni teadmata kääbusgalaktika.
Kahe Magalhãesi pilve vahelt avastatud kääbusgalaktika Hydrus-1 on niivõrd väike, et võib osutuda hoopis kerasparveks, tähtede koostis viitab siiski galaktikale.
Pildid: kosmosemees Elon Musk ilmus galale uue kallimaga
Lõuna-Aafrika Vabariigi päritolu USA ärimagnaat, leiutaja ja investor Elon Musk osales 7. mail New Yorgis Metropolitan Museumi kostüümiinstituudi galal (Met Gala) koos uue kallimaga.
Otse ulmejutust: maaväliseid tsivilisatsioone võime näha juba täna
Kui maaväline kultuur oleks umbes sama arenenud kui inimkond täna, suudaksid praegu töötavad eksoplaneete vaatlevad teleskoobid selle jälgi tabada. Värske uurimus toetub eeldusele, et tulnukad kasutavad, nagu meiegi, geostatsionaarseid satelliite.
Kuidas vanapapi telegrammi saadab
Kaugelt Päikesesüsteemi äärealadelt avastati iidne „pagendatud“ asteroid
Süsinikurikka koostisega taevakeha leiti teiselt poolt Neptuuni Kuiperi vööst. See on esimene Päikesesüsteemi sisepiirkonnast pärit asteroid, mis nii kaugelt avastatud on.
Elon Muski raketi lend peatati viimasel hetkel
Vähem kui minut enne õhkutõusmist peatati eile SpaceXi uusima raketi õhkutõus NASA Kennedy kosmosekeskusest Floridas, kirjutas CNN.
Miljardite tähtede kaart - Euroopa Kosmoseagentuur avaldas astronoomia kullalaeka
Gaia missiooni avaldatud esimene suurem andmekogumist – miljardite tähtede täpsest 3D-kaardist – jagub uurimismaterjali aastakümneteks.
Google avalikustas uuenenud Gmaili. Need on muudatused, mida silmas pidada
Google teatas eile oma e-maili süsteemi Gmail muudatustest. Lisaks värskele ilmele on sinna ka mõned tõeliselt praktilised uuendused tehtud, vahendavad TechCrunch ja Popular Mechanics.
NASA katsetab kosmosereisideks mõeldud väikest tuumareaktorit
NASA arendas koos USA energiaministeeriumiga välja väikse ja suhteliselt kerge tuumareaktori, mida loodetakse kasutada Kuu ja Marsi koloniseerimisel.
Teadlane: Maaväline elu võib olla hiigelplaneetidel lõksus
Paljud arenenud tsivilisatsioonid võivad elada niivõrd suurtel planeetidel, et nende gravitatsioonist välja murdmine osutub lihtsalt võimatuks, näitab saksa teadlane Michael Hippke oma värskes teadustöös.
Inimkond teel Marsile
Meie ees olev tulevik tundub tume. Halbu stsenaariumeid on rohkem kui helget tulevikku ennustavaid. Mis saab edasi? Kas on võimalusi meie tsivilisatsiooni päästmiseks ja kuhu viivad ennustused? Vastus tundub hetkel üks – planeet Marss. Äsja meie seast lahkunud kuulus teadlane, kosmoloog ja tulevi...
Vandenõuteoreetik: Kuu asub Maast tegelikult vaid kolme kilomeetri kaugusel
Lameda Maa teoreetikuna kuulsust kogunud ameeriklase Allan Nielseni arvates on teadlased ja erinevate riikide kosmoseagentuurid, kaasa arvatud USA NASA, valetanud selle kohta, et kui kaugel on Kuu meie planeedist.
Video: NASA uus kulgur alustas teekonda Marsile
USA kosmoseagentuuri NASA uus kulgur InSight startis täna Marsile «marsivärinaid» kuulama.
SpaceXi veolaev Dragon alustas ISS-ist teekonda Maale
Erakosmosefirma SpaceX mehitamata veolaev Dragon alustas laupäeval 1800 kilo kaaluva lastiga Rahvusvahelisest Kosmosejaamast (ISS) tagasiteed Maale ja peaks maanduma Eesti aja järgi õhtul Vaikses ookeanis, teatas USA kosmoseagentuur NASA.
NASA KOOLIGA LEIUTAJA: Õpetagem empaatiat, pole mõtet teha lastest roboteid
"Kas või ainult ühe muusikariista õppimiseks peab sul olema jonni, püsivust ja palju aega. See arendab su aju paremini kui miski muu," ütleb maailmas kuulsust koguv helilooja ja leiutaja Perttu Pölönen, kes on õppinud muusikat kuulsas Sibeliuse akadeemias ja tulevikutehnoloogiaid NASA Singularity...
NASA saadab roboti Marsi pinda süvitsi uurima
USA kosmoseagentuur (NASA) saadab planeedile Marss geoloogilisteks uuringuteks roboti, mille ülesandeks saab olema kaevata sügavamale kui kunagi varem.Kosmoselaev Mars InSight stardib plaanide järgi sel nädalavahetusel ning teadlased tahavad, et maandur hakkaks pärast planeedi pinnale jõudmist es...
Hiina võttis kasutusele uue ballistilise keskmaaraketi
Hiina teatas täna, et on võtnud kasutusele uue ballistilise keskmaaraketi DF-26.
Teemaõhtu inimkonna elamise võimalikkusest kosmoses
Teemaõhtu inimkonna elamise võimalikkusest kosmoses
Soomustatud sond puudutab Päikest
Päikese atmosfäär on kuumem kui selle pind, kuid see ei klapi füüsikaseadustega. Seepärast saadab NASA esimest korda sondi otse plasmapõrgusse, et lahendada meie tähe viimased kuumad mõistatused.
Imeline Teadus nr. 91 (05/2018
2018. aasta mai Imelise Teaduse 100-l leheküljel kirjutame:
Euroopa kosmoseagentuur saadab Maa kaugseire projekti Copernicuse raames üles järjekordse satelliidi
Sentinel-3B on juba seitsmes Copernicuse satelliit, mis hakkab ilmaruumist jälgima Maal toimuvaid kliimamuutusi.
Need kaugete maailmade uurijad
XXI sajandi üks peamisi märksõnu maailmaruumi uurimises, aga ka teaduses üldse, on eksoplaneedid.