Keemia vandenõu. 1. osa: süsinikku pole olemas?
Väidetavalt leidub süsinikku universumis keemilistest elementidest neljandana kõige rohkem ja Maa koores on see 15. levinum element ning kõik elusolendid Maal on süsiniku-põhised eluvormid. Aga kas sa teadsid, et mitte keegi (sh ka teadlased) pole mitte kunagi süsinikku oma silmaga näinud? Toome ...
National Geographic Eesti, 3/2020
National Geographic Eesti 2020. aasta märtsikuu numbri kokkuvõte
Maani jõuavad kosmosest salapärased signaalid
Kosmoseteadlasi ajab segadusse müstiline signaal, mis iga kuueteistkümne päeva järel Maani jõuab, vahendab CBS News.
NASA jälgib «planeeditapjat» asteroidi, mis võib 2029 ohtlik olla
Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuur NASA jälgb Maa lähedast asteroidi 99942 Apophis, mis arvutuste kohaselt võib 2,7-protsendise tõenäosusega meie planeediga kokku põrgata.
Hiina teadlased avastasid koroonaviiruse võimaliku vaheperemehe
Hävimisohus soomusloom võib olla vaheperemees, kes aitas kaasa uue koroonaviiruse levikule üle Hiina, ütlesid Lõuna-Hiina põllumajandusülikooli teadlased, kirjutab ERR.
Venemaa saadab aprillis põhimeeskonna asemel varumehed ISS-i
Vene kosmoseagentuur teatas kolmapäeval, et kaks kosmonauti, kes pidid lendama 9. aprillil Rahvusvahelisse Kosmosejaama (IS) asendatakse meditsiinilistel põhjustel varumeeskonnaga.
Vandenõuteooriad koroonaviiruse kohta: seda võib tekitada ka Corona õlu
Hiina võimud teatasid möödunud aasta detsembri lõpul, et Hubei provintsis Wuhanis hakkas levima uus koroonaviirus, mis võis saada alguse kohalikult mereandide turult.
NASA otsib Kuu missioonile uusi astronaute
USA astronaudid jõudsid Kuule ligi pool sajandit tagasi, kuid USA kosmoseagentuur NASA tahab sinna tagasi minna ja selle tõttu vajab uusi astronaute.
Rootsis esimene Hiinast koroonaviiruse saanud patsient
Rootsi terviseamet teavitas reedel, et riigis on avastatud Hiinast naasnud turist, kes on koroonaviirusesse nakatunud. Tegu on 20ndates naisega.
Astronaudist perenaist aasta aega koju oodanud koer ei suutnud oma silmi uskuda
Koju saabumist rõõmsalt tervitav lemmik on paljude loomaomanike jaoks tööpäeva parim osa. Üks kutsa pidi oma perenaist ootama aga pea aasta aega, sest too oli missioonil Rahvusvahelises Kosmosejaamas.
Vaata: need on NASA 2019. aasta parimad satelliidifotod
NASA avaldatud möödunud aasta parimate satelliidipiltide valikus võib näha meie planeedi kogu ilu ja suurejoonelisust tsüklonitest ja liustike sulamisest vulkaanipursete ja vihmametsa põlenguteni.
Isegi su telefonilaadija on võimsam, kui inimesed esmakordselt Kuule viinud arvuti
Tehnoloogia areng on poole sajandi jooksul olnud vägev. Siit selle kinnituseks üks tore jutuke.
Neli peamist ohtu, mis võivad hävitada inimeste elu Maal
Eelmisel aastal nimetasid Briti eksperdid umbes 50 eriallikale tuginedes neli peamist põhjust, mis võivad osutuda Maa elanikele saatuslikuks. Nendeks on epideemiad, tuumasõda, looduskatastroofid ja asteroidi kukkumine.
Lõplikult paika! Esmakordselt ajaloos võtavad astronoomid ette terve taevalaotuse, et maavälist elu tuvastada
Maavälise elu ümber keerleb pidevalt hulgaliselt kahtlusi ja isegi hirmujutte. Teadlaste hinnangul on aeg viimaks üks korralik uuring läbi viia.
Mine Kuu peale! NASA otsib uuteks missioonideks astronaute
Kas oled unistanud astronaudiks saamisest? Meil on häid uudiseid, sest NASA otsib just parajasti oma ridadesse täiendust.
Meie Päikesesüsteemi kõige kummalisem objekt näeb välja nagu golfipall
Astronoomide naljasoovitus: kui satud Pallasele, siis kanna kiivrit, sest see on meie Päikesesüsteemi kõige kummalisem asteroid, mille liikumine on ebkorrapärane ja mis võib teiste objektidega pidevalt kokku põrgata.
Vaata ja proovi järele! Internetti vaimustab üks isevärki väljakutse
Internetis populaarsust koguv väljakutse on teaduskauged inimesed sõnatuks jätnud.
Soome saatis mullu riigist välja rekordarvu inimesi
Soome immigratsiooniamet Migri saatis eelmisel aastal riigist välja 1963 inimest. Väljasaatmiste arv on aasta-aastalt kasvanud, sest kasvanud on ka riigis olevate välismaalaste arv.
REKORDNAINE: Christina Kochi kosmoselend kestis 328 päeva
Eelmine nädal läheb kosmoseajalukku uue tippsaavutusega – naisastronaut pöördus tagasi Maale 328 päeva kestnud lennult. Samas on naistel meeste saavutusteni veel pikk tee minna, sest rekordmees on olnud katkematult kosmoses üle saja päeva rohkem.
Datel osaleb Euroopa kosmoseagentuuri tähtsas teadusprojektis
Euroopa kosmoseagentuuri eestvedamisel saadeti pühapäeval Päikese orbiidile kosmoseaparaat Solar Orbiter. Ses teadusmaailma jaoks olulises projektis osalevad ka Eesti insenerid IT-ettevõttest Datel.
Vaikuseminutite kogemuskonverents «Mindfulnessist praktiliselt: kogemus loeb!»
Reedel, 14. veebruaril toimuval konverentsil «Mindfulnessist praktiliselt: kogemus loeb!» avalikustatakse esmakordselt Tartu Ülikooli uuringu «Mindfulness-tüüpi Vaikuseminutite harjutuste programmi mõju» tulemused. Postimehe vahendusel on võimalik konverentsi jälgida otseülekandes.
Millal Elon Musk siis inimesed kosmosesse saadab?
Sel ajal, kui paljud inimesed muretseva koroonaviiruse või kliima soojenemise pärast, on mõned meist suunanud pilgu ka kõrgemale. Epideemia või mitte, lähitulevikus algama lubatud kosmosereisid ei lenda ise.
Solar Orbiter startis Päikese saladusi avastama
USA-Euroopa ühissond Solar Orbiter startis pühapäeval Floridast missioonile, et suurendada meie teadmisi Päikesest ja sellest, kuidas see kujundab kosmoseilma, mis mõjutab tehnoloogiat Maal.
Eesti kaksikvendade uskumatu karjäär NASAs: kosmoseteleskoop Hubble, Marsi kulgur ja Cassini kosmosesond
Eesti päritolu kaksikvennad tõusid oma 50-aastase karjääri jooksul NASA kosmosetehnoloogia tipparendajateks: noorem vend Arthur Ruitberg ehitas seadmeid Cassini kosmosesondile ja veel tänapäevalgi Marsil tegutsevale kulgurile, insenerina alustanud vanem vend Edward sai kosmoseteleskoobi Hubble pr...
Euroopa Kosmoseagentuur saatis kosmoseaparaadi otse Päikese poole teele
Pühapäeval USA Cape Canaverali kosmodroomilt õhku tõusnud kosmoseaparaat lendab Päikesest «vaid» 42 miljoni kilomeetri kaugusele, et uurida meie tähe keeruka toimimise üksikasju.
30 AASTAT KUULSAST FOTOST: nii näeb meie koduplaneet Maa välja kuue miljardi kilomeetri kauguselt
Täpselt 30 aastat tagasi, 14. veebruaril 1990, tegi USA kosmoseagentuuri NASA kosmosesond Voyager 1 kuulsaks saanud foto "Pale Blue Dot" ("Kahvatu sinine täpp"), millel näeb meie koduplaneeti Maad pildistatuna kuue miljardi kilomeetri kauguselt. 
Astronoomid leidsid 16 päeva tagant korduva raadiosignaali, mille allikas on teadmata
Kosmoseteadlased on süvakosmosest pärit kiireid raadiopurskeid (FRB, Fast Radio Burst) uurinud aastaid, kuid need pursked on olnud ühekordsed ja seetõttu on neid eriti raske uurida. Teadlaste arvates olid mõned pursked pärit samast allikast, kuid nende tekkimist ei saanud ennustada.
Teadlased: koroonaviiruse levikus on väga tõenäoliselt süüdi just see loom
Alates sellest hetkest, kui uut koroonaviirust täheldati, on teadlased tegelenud sellega, et välja uurida, kust haigus pärineb. Loomsest päritolust on räägitud koheselt, kuid nüüd arvatakse, et on päriselt vastuseni jõutud.
USA astronaut pürib maailmarekordi poole
Praegu Rahvusvahelises Kosmosejaamas (ISS) viibiv USA astronaut Andrew R. Morgan võib püstitada  ühe lennu jooksul avakosmosse väljumiste maailmarekordi, ütles esmaspäeval kosmonaut Aleksandr Skvortsov lennujärgsel pressikonverentsil.
Iraan: satelliidi start oli edukas, kuid orbiidile see ei jõudnud
Iraan lähetas pühapäeval edukalt satelliidi ilmaruumi, kuid orbiidile see ei jõudnud, vahendas televisioon kaitseministeeriumi pressiesindaja sõnu.
Tulnukad või midagi muud? Leiti iga 16 päeva tagant korduv kosmiline raadiopurse
Kosmosest lähtuvatest ühekordsetest võimsatest raadiosignaalidest on teateid küllaga. Leitud on aga ka üks, mis kordub ja tundub, et täiesti perioodiliselt.
PÄIKESE SALADUSI UURIMA: startis kosmosesond Solar Orbiter
NASA kanderakett Atlas V viis pühapäeval Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt maailmaruumi USA kosmoseagentuuri NASA ja Euroopa Kosmoseagentuur ESA kosmosesondi Solar Orbiter, mis läheb  Päikest uurima.
Elon Muski satelliidid – õnn või hoopis õnnetus?
Visionäär Elon Musk lubab tuua interneti kõigile taevast Maa peale. Kuid sugugi mitte kogu planeedil ei plaksutata õnnejoovastusest käsi.
PROBLEEM: kuidas Marsil laipadest vabaneda?
Teadlased lõid käed disaineritega, et üheskoos välja mõelda, kuidas matta esimesi koloniste Marsil. Välja on töötatud nii rituaali enda kontseptsioon kui laipade utiliseerimise süsteemid.
Selle aasta esimene superkuu saavutab oma absoluutse täiuslikkuse homme, 9. veebruaril.
Termin superkuu võeti kasutusele 1979. aastal, et eristada tavalist täiskuud ja Maa pinnale lähemale jõudval orbiidil olevat täiskuud. Superkuu on visuaalselt suurem ja eredam.
VENEMAA IDEE: taevast hakatakse näitama reklaami
Venemaa kavatseb 2022. aastal panna orbiidil tööle eksperimentaalsed mikrosputnikud laserdioodidega, mille üheks ülesandeks on reklaami demonstreerimine taevalaotuses.
Rekordi püstitanud ameeriklannast astronaut Christina Koch saabus tagasi Maale
Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri NASA astronaut Christina Koch saabus tagasi Maale pärast rekordilist 328 päeva pikkust missiooni Rahvusvahelises Kosmosejaamas (ISS).
Iraan saadab lähipäevil orbiidile teadussatelliidi
Iraan saadab lähipäevil orbiidile uue teadussatelliidi, ütles islamivabariigi kosmoseagentuuri direktor laupäeval AFP-le.
Kahel mitteaktiivsel satelliidil õnnestus USA kohal kokkupõrget vältida
Kahel USA satelliidil õnnestus maalähedasel orbiidil kokkupõrget vältida, ehkki eksperdid pidasid varem kollisiooni võimalikuks, vahendab BBC.
Iraan avalikustas uue põlvkonna mootoritega ballistilise raketi
Iraani revolutsioonikaart avalikustas täna ballistilise lühimaaraketi, mille jõuallikaks on uue põlvkonna mootorid, mida luues on peetud silmas võimekust satelliite orbiidile toimetada.
SIMULATSIOON | Milline näeks välja Maa, kui ookeanid ära kuivaks?
Endine NASA teadlane James O'Donoghue lõi simulatsiooni, mis näitab, milline näeks meie koduplaneet välja juhul, kui kogu maailmameri ühel hetkel õhku haihtuks.
Päikeseteleskoobi tehtud piltidel on Päike nagu karamelliga plaksumais
Maailma suurim päikest uuriv Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) tegi 2019. aasta detsembris Päikesest kõrgresolutsioonilised pildid, millel on meie Päikesesüsteemi keskset tähte näha sellisena nagu ta oleks karamelliga plaksumais.
«Kollaseks ohuks» peetavad hiinlased asusid end kaitsma: Ma ei ole viirus
Hiinas Hubei provintsis Wuhanis möödunud aasta detsembris alguse saanud uus koroonaviirus 2019-nCoV, mis on elu võtnud rohkem kui 200 inimeselt, on nüüdseks jõudnud paljudesse riikidesse, kus nakatunuid on kokku üle 10 000.
Teadlased lahendasid Baikali järve jäärõngaste saladuse
Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri NASA teatel on teadlastele ja astronautidele pakkunud huvi Baikali järvele kevadeti tekkivad suured jäärõngad, kuid nüüd on teadlased selle mõistatuse lahendanud.
Hea uudis? Antarktika suurim liustik sulab aeglasemalt, kui kardeti
Pine Island on üks suuremaid ja kiiremini sulavamaid liustikke Antarktikas. Teadlased avastasid aga, et see ei sula nii kiiresti, kui siiani arvati.
Hiina lükkas viiruspuhanguga seoses edasi koolide alguse
Hiina võimuesindajad lükkasid teisipäeval seoses viiruspuhanguga edasi koolide alguse, edastas riiklik meedia.
USA saatis orbiidile uue kosmoseluure satelliidi
Ülikerge kanderakett Electron viis reedel orbiidile USA kosmoseluure satelliidi NROL-151, edastas operaatorettevõte  Rocket Lab.
Kosmoseagentuurid ihkavad näha Päikese poolusi, ent see on keerukas ettevõtmine
Euroopa kosmoseagentuur ESA ja ameeriklaste kosmoseagentuur NASA plaanivad minna uurima Päikese poolusi. Neid uuriv kosmoseaparaat Solar Orbiter asub teele juba järgmisel nädalal.
Ohtlik: Maa kohal võivad täna kokku põrgata kaks satelliiti
Teadaolevalt tiirleb Maa vahetus ümbruses vähemalt 20 000 objekti. Valdava osa neist moodustavad asteroidid, kuid terve hulk on ka inimeste tekitatud kosmoseprügi. Kaks neist võivad juba täna öösel omavahel kokku põrgata.
MINEVIKUHETK | 28. jaanuar: kosmosesüstiku katastroofi jälgisid miljonid televaatajad
28. jaanuaril 1986. aastal toimus kosmosesüstik Challengeri katastroof, mis tekitas NASA suunas palju kriitikat. Seitse pardal viibinud meeskonnaliiget hukkusid plahvatuses, mida jälgisid telepildi vahendusel miljonid inimesed.