Eesti osaleb esimest korda Euroopa Kosmoseagentuuri missioonis
Tartu Ülikooli teadlased osalevad rahvusvahelises kosmosemissioonis «Komeedipüüdur», mille Euroopa Kosmoseagentuur valis välja enam kui 20 missiooniettepaneku seast.
Häkker varastas 35-dollarise arvutiga NASA-lt tundlikke andmeid
Häkker tungis väikese arvutiga Raspberry Pi USA kosmoseagentuuri NASA reaktiivmootorite labori (JPL) võrku, varastas sealt tundlikke andmeid ning sundis ametnikele peale kosmoselennusüsteemide ajutise võrgust eemaldamise, teatas NASA.
FOTOD | Saartel sai päikese ümber näha halorõngast
Lugejad saatsid Delfile Lääne-Eesti saartelt ja ka Pärnust mitu fotot, millel on päikese ümber näha halorõngast.
VIDEO | Kolm astronauti tuli pärast 204-päevast kosmosesolekut Maa peale
Rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) töötanud venelane Oleg Kononenko, ameeriklane Anne McClain ja kanadalane David Saint-Jacques naasesid täna kosmoselaev Sojuz pardal edukalt Maale.
NASA kulgur Curiosity leidis Marsilt taas elu märke
Nasa kulgur Curiosity tegi sel nädalal märkimisväärse avastuse, kui avastas Marsi õhust suure pahvaka metaani. Kuna metaan tekib peamiselt elusatest asjadest, on värske avastus päris tugev vihje sellele, et Marsil võib elu olla.
Eksklusiiv Vene kosmonaudilt: konkurents ja poliitika kosmosesse ei jõua
Eesti ja Venemaa vahelisest koostööst kosmose valdkonnas – milline oli see Nõukogude ajal ja kas see võib ka täna toimida, millised on naiskosmonaudid, kuidas Marsile lennata ja paljust muust rääkis Sputnik Eestile antud eksklusiivses intervjuus kosmonaut Aleksandr Aleksandrov.
Vaata SpaceXi kanderaketi Falcon Heavy raketikatsetust
SpaceXi looja ja juhi Elon Muski sõnul on saabumas tema ettevõtte seni kõige keerulisem raketikatsetus.
Teadlased hädas: vene kosmonaudid keelduvad spermaproove andmast
Venemaa riiklik portaal RT kirjutab, et Venemaa teadlased on hädas: nende uurimistööd pärsivad kosmonaudid, kes keelduvad spermaproove andmast.
Leitud: kaks uut eksoplaneeti, mis Maa lähedal ja võivad olla elukõlbulikud
Teadlased avastasid äsja kaks seni kõige Maa-sarnasemat eksoplaneeti — ja need asuvad meile päris lähedal! Avastatud planeedid kuuluvad nüüdsest 19 potentsiaalselt kõige asustamiskõlbulikuma Päikesesüsteemi-välise planeedi hulka.
Suurt Hiina müüri kosmosest ei näe, küll aga on näha see peaaegu täiuslik ring
Üks levinud müüt räägib, et Suur Hiina müür on nii võimas ehitis, et seda on kosmosestki näha. Eks võib vaielda selle üle, mida täpselt tähendab kosmos selle müüdi kontekstis, aga üldiselt on see müüt selgelt murtud. Küll aga on Maa pinnal üks osaliselt inimtekkeline, peaaegu täiusliku kujuga rin...
Hologrammist turvamehed ja robotist värbamiskomisjon: milline võib välja näha tööturg ja värbamine aastal 2030?
Keegi meist ei tea täpselt, mida tulevik toob. Selge on see, et 21. sajandil alguse saanud tehnoloogiarevolutsioon toob endaga kaasa hulgaliselt muudatusi, millest paljud ootavad alles ees. Suuri muutusi on oodata ka tööturul ja selles, kuidas inimesi värvatakse ning milline hakkab tulevikus tööt...
NASA arvutas välja palju uuesti Kuule minek maksaks
NASA on juba pool aastat rääkinud sellest, kuidas 2024. aastaks plaanitakse Kuule uuesti astronaudid saata. Nüüd avalikustati aga palju see lõplikult maksma läheks.
Elon Musk tõmba koomale: venelased saatsid stratosfääri Lada
Natukene peale aasta pärast seda kui Elon Musk saatis päikese orbiidile Tesla Roadsteri, otsustas üks Siberi idufirma, et nemad saadavad stratosfääri nõukogudeaegse Lada.
NASA kosmosesond leidis Marsilt tuntud kosmosesarja logo
Marsi ümber tiirlev Mars Reconnaissance Orbiter sond (MRO) leidis planeedi pinnalt ulmesarjast Star Trek tuntud tähelaevastiku logole identse kujuga düüni, vahendab Space.com.
Teadlased: 100 aasta jooksul võib meid oodata võimas päikeseplahvatus
Teadlased avastasid 2000. aastal kaugetel tähtedel superprotuberantsi - gaasijoad ja -pilved, mis on tähtedel tavalised, kuid mis tekkisid ebatavaliselt intensiivselt. Nüüd kardetakse, et ka Päike võib selliseid superjugasid paiskama hakata.
Sebra triipude lahe saladus on avastatud
Juba ammu on spekuleeritud, et sebrade triibud aitavad neil kuuma päikese käes paremini hakkama saada, aga teooriat pole õnnestunud testida ja triipude jahutavat efekti muudes katsetes korrata. Nüüd avastati väike nüanss ja see on lahedam kui võiks arvata.
Teadlasi hämmeldab Kuu lõunapooluselt avastatud massianomaalia
Teadlased tuvastasid Kuu lõunapooluse pinna alt massianomaalia, mille põhjuseks peavad nad Maa kaaslasega kokku põrganud asteroidi, vahendab Space.com.
Pirakas asteroid möödub Maast septembris. Või siis ei möödu.
Astronoomid hoiatavad, et septembris võib poole jalgpalliväljaku suurune asteroid Maaga kokku põrgata ning tõenäosus, et see juhtub, on ebamugavalt suur.
Siber: kas 60 aasta pärast paradiis?
Samal ajal kui piirkonnad Kesk-Aafrikas ning näiteks Miami Beach on muutumas kliimamuutuste tõttu elamiskõlbmatuks ning küsimärgi all on ka inimkonna olemasolu 30 aasta perspektiivis, võib praegu normaalseks eluks liiga külm Siber kliima soojenedes päris meeldivaks muutuda.
Trump ründas NASAt ja märkis, et Kuu on Marsi osa
USA president Donald Trump ründas reedel riikliku kosmoseagentuuri NASA ja nõudis, et see tegeleks Kuu asemel Marsi uurimisega.
Uus teleskoop hakkab seirama Kuul toimuvaid mõistatuslikke välgatusi
Sajandeid on inimesi võlunud ja küsimusi tekitanud Kuu pinnal toimuvad sähvatused. Praeguseni on välja pakutud, et tegemist võib olla kuuvärinate või meteooridega, kuid millega täpselt tegu, pole teada. Selle välja selgitamine on uue teleskoobi ülesanne.
1.2 miljardi aasta eest kukkus Briti saartele hiiglaslik meteoriit. Nüüd on ka piirkond teada.
Oxfordi ülikooli teadlastel õnnestus kindlaks teha 1.2 miljardi aasta eest maad tabanud üle kilomeetrise läbimõõduga meteoriidi allakukkumise piirkond. Meteoriit kukkus tänase Šotimaa rannikule ning asub 200 m sügavusel merepõhjas
Jupiter möödub Maast ülilähedalt: suurimad kuud on vaadeldavad binokliga
NASA andis teada, et järgmise nädala alguses on ideaalne aeg Jupiteri vaatlemiseks - taevakeha möödub meist nii lähedalt, et planeedi neli suurt kuud on nähtavad kasvõi binokli abiga.
Kas Jeesus võis olla homoseksuaalne mustkunstnik?
Kui Piibli uurimine ja selle ümber käivad arutelud tavaliselt kiriku ja vaimulike piiridest kaugemale ei jõua, siis on mõned lood on teistest lennukamad. Üks selline lugu on 1960ndatel alguse saanud diskussioon selle üle, kas Jeesus võis olla homoseksuaal. Asja teeb huvitavaks see, et väidet ei o...
See on kõige lähem foto asteroidist, mis kunagi tehtud
Kosmoseagentuuri NASA asteroidide analüüsimisega tegelev kosmoselaev OSIRIS-REx saatis sel nädalal Maa peale tagasi kõige detailsema ja lähema foto, mis kunagi asteroidist tehtud, nii et kes soovib, näeb nüüd tõesti justkui oma silmaga, mis ühe asteroidi peal toimub (õigemini ei toimu). See on kõ...
Kosmosesse on jõudnud ajaloo esimene lift
Kaks väikest satelliiti ja 14 meetrit trossi lahkusid Maalt, et panna proovile Jaapani teadlaste visioon kosmoseliftist. 2050. aastaks peaks pisikest mudelit plaanide kohaselt asendama 96 000 km pikkune tross, mille teises otsas on kosmosejaam, mis on orbiidil ümber Maa.
Jälle kosmosevõidujooks? Venelased teatasid, et plaanivad samuti inimesed Kuule saata
Venemaa riikliku kosmoseagentuuri Roskosmos juht Dmitri Rogozin paljastas Moskva Ülikoolis peetud kõnes, et ameeriklased ei ole ainsad, kes taas Kuu peale tikuvad. Plaan sinna inimesed viia mõlgub mõtteis ka venelastel, vahendab Ars Technica.
VIDEO | Elon Muski uusim leiutis külvab segadust: inimesed arvavad, et tegu on UFOdega
Elon Muski kosmoseettevõte SpaceX saatis eelmisel nädalal kosmosesse 60 Starlinki satelliiti, mille eesmärk on kosmosest internetiühenduse jagamine. Satelliidid tekitavad paksu pahandust.
NASA pikaajalised kliima soojenemise andmed on olnud hirmutavalt täpsed
Maailmas on käputäis suuri teadusasutusi, mis hoiavad pilku peal Maa temperatuuril, üks neist on ka NASA. Revisjon näitas, et kliima soojenemise kohta kogutud andmed on ülitäpsed ja usaldusväärsed. Kõigi asutuste poolt kogutud andmed näitavad aga selgelt, et maakera temperatuur on paari viimase d...
VIDEO | Vene kanderaketti tabas stardi järel välk
Täna hommikul Arhangelski oblastist Plessetski kosmodroomilt startinud Vene kanderaketti Sojuz, mis viis orbiidile satelliiti Glonass-M, tabas välk, teatas telekanal Zvezda.
Datel arendab TalTechi satelliitide tarkvara
AS Datel ja Tallinna tehnikaülikool sõlmivad täna lepingu tudengisatelliitide Koit ja Hämarik pilditöötlus- ja maapealse tarkvara arenduseks, et Maa seire andmeid õigesti kaardistada.
Kus tulnukad end peidavad? Miljardiinvesteering ei ole aidanud neid leida, kuid teadlased ei ole lootust kaotanud
Venelasest miljardär Juri Milner finantseerib maaväliste intelligentsete olendite otsinguid, kuid Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) programmi teadlased Maale lähima 1327 tähe juurest midagi sellist ei leidnud.
Oleme kõik surelikud: maailm pärast inimesi
Pripjati, Fukshima, Pompei ja teiste inimeluks kõlbmatuks muutunud linade näited viivad mõtted selle, milline võib olla Maa, kui inmesi seal enam pole.
Selle kuu lõpus toimub järjekordne päikesepurje katsetus
22. juunil tõuseb õhku USA mittetulundusorganisatsiooni The Planetary Society kosmoseaparaat LightSail 2, mille eesmärk on päikesepurje abiga kosmoses liikuda, vahendab Space.com.
Kosmoseklõps: virmalised näevad ka orbiidilt vapustavad välja
Virmalised näevad juba maapinnalt vaadelduna välja tohutult müstilised. NASA astronaut Christina Koch jagas aga fotot, millelt on näha, kuidas näeb loodusnähtus välja kosmosest vaadelduna.
Teadlased kontrollisid Hawkingi musta augu hääbumise hüpoteesi ülivoolava rubiidiumi abil
Tunnustatud füüsik Stephen Hawking suri mullu, kuid tema töö elab edasi. Rühm Iisraeli teadlaseid usub, et neil on õnnestunud kinnitada üht Hawkingi kuulsamatest prognoosidest.
NASA avab rahvusvahelise kosmosejaama äriliseks tegevuseks
NASA teatas, et avab mõned rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) osad kommertsreisijatele ning võimaldab ettevõtetel kasutada jaama nii reklaamide kui ka filmide üles võtmiseks. Samuti võimaldatakse erinevate moodulite paigaldamist.
Jupiteri kuudel on lauasoola
Päikesesüsteemi suurima planeedi Jupiteri kaaslase Europa jäise kooriku all peituv ookean on Maa omadele palju sarnasem, kui teadlased on seni arvanud.
Lekkefotod: Huawei mobiiliplatvorm – näeb välja nagu iOS, maitseb nagu Android
Ameeriklastelt keelu saanud Hiina mobiilitootja Huawei on arendamas iseenda mobiiliplatvormi nimega ARK OS (Hiinas Hong Meng) ning värskelt lekkinud fotod näitavad, et see näeb välja nagu iOS, aga põhineb suure tõenäosusega Androidi vabavaralisel alustarkvaral.
Kosmosesse on jõudnud ajaloo esimene lift
Kaks väikest satelliiti ja 14 meetrit trossi lahkusid Maalt, et panna proovile Jaapani teadlaste visioon kosmoseliftist. 2050. aastaks peaks pisikest mudelit plaanide kohaselt asendama 96 000 km pikkune tross, mille teises otsas on kosmosejaam, mis on orbiidil ümber Maa.
Video: NASA maaliline pilt röntgenikiirgusest
USA kosmoseagentuur NASA avalikustas pildi, mille vaatamisel ei ole kohe aru saada, millega tegemist on. Kas sellel on lennukoridorid? Või hoopis globaalses internetis liikuv informatsioon?
Kui 25. mail pääses Maa asteroidikatastroofist, siis kuidas läheb 30. mail?
Möödunud laupäeval, 25. mail põrutas meie planeedist mööda 1,3 kilomeetrise diameetriga asteroid 1999 KW4, mis on liigitatud potentsiaalselt ohtlike asteroidide hulka, kuid ta liikus mööda üsna kaugelt, 5,1 miljoni kilomeetri kauguselt.
Planeet Marss paljastas, millisele suurele ulmesaagale kuulub tema süda
Ulmelugude sisuks on tihti reisimine teistele planeetidele ning tele- ja filmisarjad nagu „Star Wars“ ehk „Tähesõjad“, „Star Trek“ ja „Stargate“ ehk „Tähevärav“ on kujutlusvõime toel viinud vaataja Linnuteest kaugemalegi. Värskete teadusuudiste tõttu on põhjust neist sarjadest rääkida aga päris m...
VIDEO | Satelliidi kuumataluvust testinud teadlased aurustasid selle
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) teadlased võtsid satelliidilt pärineva magnetpooli ning panid selle tuuletunnelisse, mis simuleerib Maa atmosfääri sisenemisel tekkivaid tingimusi.
Eesti teadlased vaatavad kosmosest, kuidas kasvab rohi, kerkib maja ja millised alad on tuleohtlikud
Ei, meie teadlased ei lennuta kosmosesse luuresatelliiti, mis ripub ööd ja päevad Eesti kohal ning filmib katkematult, mida inimesed tarade ja hekkide varjus teevad. Sellise satelliidi ehitamiseks pole mingit vajadust, sest orbiidil juba kubiseb kaameratest, mis niikuinii Eestis toimuvat iga päev...
Naiste kosmoselennu eripärad: NASA pakub sobiva skafandri asemel huuleläiget
Märtsi lõpus lootis NASA teha ajalugu ning saata esimest korda avakosmosesse korraga kaks naisastronauti – Anne McClaini ja Christina Kochi. Paraku teatas kosmoseagentuur paar päeva enne plaanitud ettevõtmist, et kaks naist koos rahvusvahelisest kosmosejaamast siiski välja ei pääse. Põhjus oli te...
Uus kosmosevõidujooks: lisaks Trumpile ja Hiinale tahavad Kuule minna ka Elon Musk, Jeff Bezos ja Euroopa Liit
Donald Trump tahab, et ameeriklased naaseksid Kuule 2024. aastaks, kuid see nõuab ohtralt lisaraha.