KOSMOSEKLÕPS | Hubble'i teleskoop püüdis ühele pildile 15 000 galaktikat
NASA kosmoseteleskoop Hubble püüdis ühele pildile 15 000 galaktikat, millest umbes 12 000 on alles välja kujunemas. Tänu Hubble'i instrumentidele võimaldab pilt uurida galaktikate teket.
Ülikuuma eksoplaneedi temperatuur on nii kõrge, et selle atmosfääris on titaan ja raud gaasilises olekus
Teadlased leidsid Maast umbes 650 valgusaasta kaugusel ülikuuma planeedi, mille pinnatemperatuur on peaaegu sama kõrge kui Päikesel ja mille atmosfääris on titaan ja raud gaasilises olekus, vahendab CNN.
Parimad äpid tähtede vaatamiseks
August on Eestis parim aeg tähtede vaatlemiseks – ööd on soojad ja pimedad ning taevas lähipäevil ka selge. Milliste äppidega jälgida planeete, tähtkujusid ja meteoriidisadu?
FOTOD | Eestimaad kuivatanud põud kosmosest vaadatuna
Euroopa Liidu Maa kaugseire programmi Copernicus satelliidid lendavad igal nädalal vähemalt kaks korda üle Eesti. Võrreldes sellesuviseid satelliidifotosid eelmise aasta omadega, hakkab silma üks - maa on veepuuduses.
NASA teadlased käiavad Opportunity "äratamiseks" hommikumuusikat ja Marsi avastamisega seotud muusikapalu
NASA insenerid on oma paar lähipäeva veetnud heatujuliste ärkamisteemaliste laulude saatel, vahendab Tech Times.
Mis on eile Maalt lahkunud Parkeri päikesesondi eesmärk ja kuidas ta tähe kiirguses ära ei sula?
Eile, Florida varahommikul, startis Päikese poole NASA kosmosesond Parker, mis peaks sukeldudes Päikese krooni saatma maistele teadlastele enne teadmata informatsiooni meie kodutähe kohta. Väikese auto suurust seadeldist kaitseb Päikese kuumuse eest aastate pikkuse leidliku töö viljad. Parkeri so...
SpaceX korraldas läinud nädalal salapärase „Marsi töötoa"
Elon Muski siht ja kihk inimesed meie naaberplaneedile toimetada, kasutades selleks SpaceX hetkel arendusfaasis olevat kosmosesõidukit BFG, on hästi teada. Kui aga inimesed platsis, kuidas edasi? Selle teema üle arutleti eelmisel nädalal Colorados Boulderi ülikoolis salapärasel koosistumisel.
NASA kosmosesond tuvastas meie päikesesüsteemi äärel võimaliku vesinikmüüri
Meie päikesesüsteemi äärtes on jätkuvalt saladusi, mis ootavad avastamist. NASA New Horizons kosmosesond tuvastas oma teekonnal Kuiperi Vöösse objekti, mis teadlaste arvates võib olla vesinikust müür, vahendab Popular Mechanics.
Päeval päikesevarjutus, öösel perseiidide sadu
Täna tasub kosmosehuvilistel pilk öötaevasse pöörata, kuna kätte on jõudnud iga-aastaste perse­iidide meteoorisaju aeg. Päeva ajal võib vastavate abivahenditega jälgida aga õrna päikesevarjutust.
Marsikulgur Opportunity on juba üle kahe kuu vaikinud, üleplaneediline torm näib siiski vaibuvat
NASA teadlased loodavad, et mõne nädala pärast võib Opportunity päikesepaneelidele piisavalt valgust langeda ja side suudetakse taas sisse seada.
PÕNEV: USA kosmoseagentuur NASA saadab Eesti juurtega astronaudi maailmaruumi
Juuli lõpus 60. sünnipäeva tähistanud USA kosmoseagentuur NASA nimetas üheksa astronauti, kes lendavad tuleval aastal Boeingu ja SpaceXi  erakosmoselaevadega orbiidile. Nende seas on ka Eesti juurtega astronaut Nicole Aunapu Mann.
7 paika, mida tulevikuturist peaks Marsil kindlasti külastama
Marss on üüratute kontrastide planeet. Seal on nii hiiglaslikke vulkaane, sügavaid kanjone kui ka kraatreid, kus võib leiduda vett. See on tuleviku turistide jaoks täiesti imeline paik ning juba on teada, millistest vaatamisväärsustest saaksid seal tõelised hitid.
TÄHESÕJAD? USA valitsus plaanib luua kosmosesõjaväe
USA president Donald Trump on pooldajaid juba tükk aega üles kütnud lubadustega sõjaväe uuest tiivast ehk kosmoseväest. USA valitsuse silmis näib kosmos olevat võimalik sõjatander täpselt nagu seda on maa, taevas ja meri.
NASA uue kosmoselaevaga lendab orbiidile Eesti päritolu astronaut
NASA avalikustas täna üheksa astronaudi nimed, kes lendavad tuleval aastal orbiidile Boeingu ja SpaceX kosmoselaevadega. Nende hulgas on ka Eesti päritolu astronaut Nicole Aunapu Mann.
Päikesesüsteemi servalt avastati senitundmatu hiiglaslik kosmiline keha
NASA kosmoseaparaadi New Horizons andurid tabasid Päikesesüsteemi äärealas asuva Kuiperi vöö piirkonnast pärineva veidra ultraviolett-kiirguse, mis viitab Päikesesüsteemi ümbritseva tiheda vesinikust gaasikeha olemasolule.
Kuum suvi tõi Eestisse kahekümne aasta järel uue päevaliblikaliigi
Uut päevaliblikat, kirju-tumesilmikut on (Lasiommata megera) on sel suvel nähtud nii Pärnumaal kui ka Ruhnu saarel, vahendasid "Aktuaalne kaamera" ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi veebileht.
Teadlased leidsid raadioemissioonide abil Jupiterist 12 korda suurema hulkurplaneedi
Tegemist on esimese korraga, kui teadlased on tuvastanud hulkurplaneedi kõigest raadioemissiooni alusel. See loob aluse uuele lahendusele, mille abil oleks võimalik eksoplaneete otsida, vahendab Vice.
Kas Marsil elab muppet?
Marss on universumis ainus planeet, mille kohta saab kindlalt öelda, et seal elavad robotid, kuid 13. augustil märkas USA kosmoseagentuuri NASA Marsi uurimise sond Mars Reconnaissance Orbiter huvitavat objekti, mis ei ole robotlik.
Video: pikselöök tekitab nahale hargneva mustri
Pikselöögi tõttu võib inimese nahale tekkida muster, mis kannab 18. sajandi saksa füüsiku George Christoph Lichtenbergi (1742 - 1799) järgi nimetust Lichtenbergi joonis.
NASA tegi erasektoriga 44 miljoni dollari väärtuses diile, mis peaks kosmose vallutamist lihtsustama
NASA partnerettevõtete hulka kuuluvad näiteks Blue Origin, Astrobotic Technology ja United Launch Alliance, kes kõik saavad kosmoseagentuurilt arendustööks üle 10 miljoni dollari, vahendab TechCrunch.
Kuidas näeb välja päikesetõus orbiidilt? ESA astronaut jagas silmipimestavat videot
Eestimaa suvel on võimalik olla tunnistajaks väga kaunitele päikesetõusudele. Ükski neist ei ole aga kahjuks nii kauniduse kui ka ereduse poolest võrreldav päikesetõusuga Maa orbiidil.
NASA teadlased: paari vesinikpommiga Marssi elukõlbulikuks ei muuda
Marsil leiduvast süsihappegaasist jääb planeedi elukõlbulikuks muutmiseks väheks isegi juhul, kui aurustada vesinikpommidega kõik planeedi poolustel leiduvad liustikud, järeldavad NASA teadlased.
Hiinlased plaanivad kosmosest asteroide püüdma hakata, et neid Maale tuua
Kosmoseagentuurid on küll varasemalt asteroide uurinud ning praegu on kavas ka kosmoses asteroidide kaevandada. Hiinlased on aga astunud sammu edasi ning soovivad ühe asteroidi Maale tuua, et seda siin uurida ning sealt maavarasid ammutada, vahendab Extremetech.
NASA saatis kosmosesondi Päikest uurima
USA-st Cape Canaveralist alustas laupäeval oma teekonda Päikese poole mehitamata kosmoselaev Parker Solar Probe.
FOTOD | KAS TEADSID? Sajandi pikima kuuvarjutuse põhjustab Kuu asetus ja liikumistee
Reedel saab tavalaotuses näha muljet avaldavat kuuvarjutust, mida on juba tituleeritud sajandi pikimaks. Harrastusastronoom Martin Välliku sõnul võib saabuvat varjutust sel moel kirjeldada küll. Nimelt asub Kuu maakerast võimalikult kaugel ning läbib Maad varju keskelt.
NASA värske raport: ISS-i saatus on segane, õiget jaama allatoomisplaani pole olemas
Rahvusvahelise kosmosejaama ehk ISS-i tulevik on hämaravõitu, aga kell tiksub sügisel 20-aastaseks saava jaama kahjuks. NASA raporti järgi on aasta algul Valge Maja poolt välja käidud mõte jaam 2025. aasta paiku erakätesse anda pigem kahtlane ja seetõttu on kõige tõenäolisem, et millalgi juhitaks...
Enamik Antarktika vulkaane oli veel hiljutise ajani avastamata. Aga nad on olemas ja võivad meile palju ebamugavusi tekitada
91 senitundmatut vulkaani Antarktise jääkilbi all võivad peagi sulatada miljoneid kuupkilomeetreid jääd.
Uue Maa otsinguil: NASA uus planeediotsija alustas tööd
NASA teatas, et alates eelmisest kolmapäevast alustas tööd eluks kõlbulikke eksoplaneete otsiv satelliit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).
SpaceX lubas teha esimese mehitatud lennu ISS-i plaanipäraselt
Tehnoloogiamagnaadi Elon Muski erakosmosefirma SpaceX lubas saata oma esimesed astronaudid kosmosesse järgmisel aastal nagu varem plaanitud.SpaceX-i tegevjuht Gwynne Shotwell ütles Los Angeleses ajakirjanikele, et novembrisse kavandatud mehitamata lend Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS) sillutab ...
Pervert saatis siivutud pildid 14-aastase neiu asemel pedofiilide jahtijale
Veebis tegutsenud pervert saatis siivutuid pilte enda teada 14-aastasele tüdrukule, kes hiljem osutus hoopis pedofiilide jahtijaks.
VIDEOD KONTSEPTMAJADEST | NASA tutvustas Marsi elamute konkursi sõelale jäänud osalejaid
NASA lõi 2015. aastal konkursi, mille eesmärgiks oli saavutada Marsile püstitavate 3D-majade disainilahendus. Nüüdseks on projektide spetsiaalse tarkvaraga hindamise tagajärjel sõelale jäänud veel viis tiimi, kes hakkavad nüüd oma disainilahendusest füüsilisi mudeleid looma.
Avastati Maast vanem meteoriit
Roheliste kristallidega kaetud tennisepallist veidi suurema taevakivi lähem uurimine tõotab tuua teadlastele uusi teadmisi kogu Päikesesüsteemi tekkimise protsessi kohta.
SATELLIIDIFOTO | Kuumus ja kuivus on tavapäraselt rohelise Gotlandi kõrbekollaseks kõrvetanud
Pärast rekordkuuma suve ei näe Rootsi kosmosest välja selline, nagu ta tavaliselt näeb. Kui võrrelda 2017. ja 2018. aasta fotosid on vahe selgelt näha.
Täna ajaloos 06.08: esimene inimene viibis kosmoses kauem kui ööpäeva
1960 – Nõukogude kosmonaut German Titov tegi kosmosesõidukiga Vostok 2 maakerale peale 17 ringi, lend kestis 25,5 tundi.
Andrew Coates: andestust, Elon Musk, aga nüüdseks on selge, et Marsi koloniseerimine ei ole tõenäoline – ja oleks nagunii halb mõte
Oleme vahepeal teada saanud, et Marsi pinna all peitub vesi. Ent saastamisohu tõttu ei tohiks me inimesi punasele planeedile saata seni, kuni saame olla kindlad, kas seal ei leidu loomulikult arenenud elu – ja see võib võtta aastakümneid, kirjutab University College Londoni Mullardi kosmose-teadu...
Augusti esimene nädalavahetus toob häid mänge ja lisasid soodsalt või suisa tasuta
Nädalavahetuse mängusoovituseks on seekord Battlefield 1 Apocalypse, mis lisab mängu viis multiplayer kaarti, Esimese maailmasõja lahinguväljad Passchendaele, Somme ja Caporetto, õhulahingute kaardid London Calling ja Razor’s Edge, uued sõidukid ja loomulikult ka uued relvad. Battlefield 1 Apocal...
Video: aardeküti väitel leidis ta Bermuda kolmnurgas maavälise objekti
Ameeriklasest aardeküti Darrell Miklose väitel leidis ta kurikuulsast bermuda kolmnurgast, mis on merelala Bermuda saare, Puerto Rico loodetipu ja Florida poolsaare lõunatipu vahel, vanu laevavrakke otsides maavälise lendobjekti, mis viitab, et meie planeeti on külastanud tulnukad.
Väikesatelliitide suvekool toob Tartusse nii noored teadlased kui ka NASA tippeksperdid
08.08.2018 Normal 0 21 false false false ET X-NONE X-NONE
Video: hiiglaslik mudalaviin üllatas Šveitsi külaelanikke
Mudalaviin mattis enda alla Šveitsi mägiküla Grugnay tänavad ning näis olevat sealsete elanike jaoks saabunud ootamatult, vahendab BBC.
Uus teadusskaala võimaldab hinnata maavälise elu märkide usaldusäärsust
Teadlased lõid maavälise elu märkide usaldusväärsuse hindamiseks Richteri-skaalat meenutava skaala, mille maksimumtulemus on võrreldav «tulnukaga käe surumisega».
Türgi loob aasta lõpuks oma kosmoseagentuuri
Türgis luuakse selle aasta lõpuks kosmoseagentuur, ütles tööstus- ja tehnoloogiaminister Mustafa Varank."Türgi kosmoseagentuur moodustab aeronautika ja kosmosega seotud tööde koordineerimis- ja kontrollisüsteemi, mis arvestab riigi rahvuslikke huvisid. Esialgne eesmärk on valdkonna tegevuse korra...
4 vandenõuteooriat ja uskumust, mis tänast verekuud saadavad
Tänane kuuvarjutus on selle sajandi kõige pikem varjutus, kestes tunni ja 43 minutit. Lisaks värvub kuu punaseks ning seda nähtust tuntakse nime all verekuu.
Kosmosefoto: Juno jäädvustas Jupiteri pilvepöörised eriti lähedalt
Pildil on näha, kuidas tekivad Jupiteri põhjapoolkera parasvöötme vööle iseloomulikud kõrged pilvekeerised.
Sel nädalavahetusel on ideaalseim aeg võimsa tähesaju pildistamiseks
Kohe-kohe on jõudmas kätte kõige ideaalsem aeg aeg öise tähesaju pildistamiseks. Põhjapoolkera intensiivseim ja kõige paremini jälgitav tähesadu, nimega perseiidid, kestab juuli keskpaigast kuni peaaegu augusti lõpuni. Käesoleval aastal jääb selle tähesaju haripunkt kuupäevavahemikku 12-13 august...
Vaatleme videomängu: Subnautica (PC) – omalaadne ulmeline avastamismäng
Subnautica on avastamismäng, kus kehastad ookeaniplaneedile kukkunud kosmoselaeva ainsat ellujääjat.
Ametlik: Marsilt avastati esimene püsiv veekogu
Punase planeedi lõunapooluse jääkilbi all asuva soolajärve läbimõõt on umbes 20 kilomeetrit ja tegemist on esimese kinnitatud püsiveekoguga Marsil.
Läänemeri kosmosest: NASA pildil on näha Saaremaa ja Hiiumaa tagune hiiglaslik merepööris
Igasuviste sinivetikahoiatustega võime me küll harjunud olla, kuid NASA avaldatud kosmosefotolt on näha, kuidas taimne hõljum keset Läänemerd kauneid keeriseid ja mustreid moodustab.
10 põhjust, miks puhkus Tallinnas veeta
Eestis puhkuseplaane tehes mõeldakse tavaliselt mõnele turismitalule või telkimisele, aga kui selleks aastaks on sääskedest ja päikesest villand, võiks kaaluda mõnusat pealinnapuhkust.
Amatöörteadlase hoiatus: verekuu kuuvarjutuse aegne planeetide joondumine võib tekitada maavärinaid
Ameeriklasest amatöörteadlane Frank Hoogerbeets hoiatas, et 27. juuli punase verekuu kuuvarjutuse ajal võivad aset leida ka maavärinad.
Teadlased: Marsilt leiti esmakordselt maa-alune veejärv
Marsilt leiti esmakordselt maa-alune veejärv, mis ühtlasi esimene alaline ja ka suurim Marsilt avastatud veekogu, ütlesid teadlased täna.Järv on umbes 20 kilomeetrit lai ja asub Marsi lõunapooluse lähedal jääkihi all umbes pooleteise kilomeetri sügavusel. Järve sügavus pole teada, aga uurijate hi...
Vaatlejad: Põhja-Korea on lammutamas osa Sohae kosmodroomist
Põhja-Korea hakkas lammutama mitut rajatist riigi peamises kosmodroomis, kust saadeti orbiidile satelliite ja arendati raketitehnoloogiat, kirjutas tunnustatud USA veebikülg 38 North eile.
Tähesaju saab varsti ilma reisimata koduõuele tellida
Japan Times andmetel plaanib kohalik start-up ettevõte Maa orbiidile saata satelliidid, mis võimaldaksid vastavalt vajadusele tähesadu korraldada. Postitus Tähesaju saab varsti ilma reisimata koduõuele tellida avaldati portaalis Geenius.
PILGUD ÖÖTAEVASSE! Nädalavahetusel ootab meid ees perseiidide meteoorivoolu tipphetk
Jälle on kätte jõudnud augustiöiste tähesadude aeg. Perseiidid on meteoorivool ehk tähesadu, mis tipneb igal aastal 12. augustil ning on jälgitav kuni kaks nädalat enne ja pärast seda (isegi juuli keskpaigast). Kõige paremini on neid näha siiski 11. augusti ja 14. augusti vahel.
WhatsAppi saab kasutada ohtlike võltssõnumite saatmiseks, mis võivad inimestele maksta elu
Iisraeli küberturvalisuse-ettevõte CheckPoint teatas, et leidis WhatsAppist vea, mis laseb inimestel sõnumeid muuta ja neid seejärel muudetud sisuga teistele algse saatja nime alt edasi saata, vahendab Phys.org.
Sel aastal on perseiidide vaatlemine veelgi lihtsam: sähvivate meteooride tipphetk on järgmisel nädalal
Igal aastal jätab Swift-Tuttle'i komeet endast maha lademetes komeeditolmu, mille tulemusel saame meie Maal näha perseiidide meteoorivoolu. Nii on ka sel aastal.
VIDEO | Vaatleme videomängu: Far Cry 5 lisa Lost on Mars (PS4)
Far Cry 5 teine lisapakk viib meid Marsile, aga kogu "Puhata ja mängida" kruu ei ole kindel, et see sõit on vaeva väärt.
Android 8 saab peagi aastaseks ja ilmumas on selle troonipärija; kui laialt opsüsteem levida on jõudnud?
Google'i mobiili-opsüsteemi Android hetkel uusim variant kannab nime 8.x "Oreo" ja see ilmus mullu 21. augustil.
Punasel planeedil leidub vett! Marsi liustiku alt avastati esimene soolajärv
Punase planeedi lõunapoolusel asuva liustiku all laiub kuni paarikümne kilomeetrise läbimõõduga tulisoolane järv, teatavad Itaalia teadlased, kirjutab ERR Novaator.
Fjodorid kosmoses: järgmisel aastal võib orbiidile lennata kaks Vene androidi
Anonüümne allikas Venemaa raketi- ja kosmosetööstusest ütles RIA Novostile, et järgmisel aastal on plaanis mehitamata Sojuzi kosmoselaeval rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS) viia kaks androidi. Nood on osa Venemaa robotiplatvormist nimega FEDOR. Vene keeles nimetatakse roboteid ka Fjodoriteks.
VIDEO | Kuidas NASA "Päikesesse sõitev" Parkeri sond ära ei sula?
Kuna paljudel huvilistel tekkis küsimus, kuidas NASA poolt varsti Päikese suunas teele lastav Parkeri sond ära ei sula, pidi kosmoseagentuur selle kohta avaldama pikema selgituse koos seletava videoga.
NASA teadlased avastasid, et Europalt elu leidmine võib olla lihtsam kui arvati
Uue uuringu kohaselt võivad maavälise elu jäljed peita end vaid sentimeetri sügavusel Jupiteri kuu pinnases. Sellisel sügavusel ei mõjutaks aminohappeid enam Europa pinnale jõudev radiatsioon, vahendab The Independent.
Kosmos on rasvane! Maailmaruum on täis mürgist rasvast ainet, mis võib tähtedevahelisi lende takistada
Ehkki tähtedevaheline ruum paistab meile külma, pimeda ja tühjana, on astronoomid näidanud, et sellesse on hajutatud tohutul hulgal rasvalaadseid molekule.
Mida läheks vaja, et meile lähimad planeedid elukõlbulikuks teha?
Meie päikesesüsteemi kõige terravormitavamaks planeediks peetakse tihti Marssi, kuid ka Veenuse puhul on täiesti olemas võimalused selle Maa-sarnasemaks muutmiseks. Mida aga konkreetselt inimestele sobiliku elukeskkonna loomiseks planeetidega vaja teha oleks ja kuidas neid asustada saaks?
Värsked klõpsud: need on seni parimad ülesvõtted Saturni ühest põnevamast kuust Titanist
Fotode autoriks on NASA kosmoseaparaadi Cassini pardal olnud instrument nimega VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer). Kuigi Cassini missioon lõppes mullu septembris, analüüsivad teadlased andmeid ja pilte siiani.
Astronaut Buzz Aldrin tunnistas, et nad ei käinudki Kuu peal?
Apollo Kuu-missioonide (1969-1972) lavastus on olnud aastakümneid üks enim kõneainet pakkunud vandenõuteooriaid, mis on viimastel aastatel üha enam kõlapinda saanud. Nüüd on Youtube’is levimas video, kus 1969. aastal väidetavalt teise inimesena Kuu pinnale astunud astronaut Buzz Aldrin ütleb, et ...
VIDEO | Vaata, kuidas Telstari sidesatelliiti kandev Falcon 9 kosmoserakett õhku tõuseb
Elon Muski kosmoselendudega tegelev ettevõte SpaceX kandis seekord kosmosesse Telesatile kuuluva Telstar 19 sidesatelliidi. Tegemist on esimese seeriasse kuuluva satelliidiga, teisi satelliite kandvad Falcon 9 raketid lastakse välja selle aasta jooksul.
NASA plaanib Kuu orbiidil avada kosmosejaama
NASA plaanib Kuu orbiidile tekitada "vahejaama", mis võimaldaks tihedamaid Kuu-missioone. Jaam on plaanis avada 2020-ndate aastate keskpaigas, vahendab CNet.
20.-2. juuli: nädalavahetus toob häid videomänge soodsalt või suisa tasuta – Xboxi suurmüük, Gamestari suvine allahindlus jm
Nädalavahetuse mängusoovitus aga sel korral Far Cry 5: Lost on Mars, igati paraja pikkusega lisa selliseks perioodiks.