Uuring: USA kraanivesi on mürgine ning otseselt tinginud 100 000 vähijuhtumit
USA mittetulundusühingu Environmental Working Group (EWG) läbi viidud üle-ameerikaline uuring näitab, et 22 sealses kraanivees olevat saasteainet võivad olla vastutavad vähemalt 100 000 vähijuhtumi eest, vahendab Phys.org.
Astronoomid tuvastasid rekordmassiga neutrontähe
Värskelt avastatud neutrontähe mass on niivõrd suur, et kui see oleks kasvõi õige pisut suurem, siis seda ilmselt ei eksisteeriks, vahendab Space.com.
Eurooplased plaanivad minna Kuu koopaid avastama, kuid ei tea kuidas
Kui NASA on president Donald Trumpi survel üha enam keskendunud sellele, et inimesed viie aasta jooksul Kuule viia, siis Euroopa kosmoseagentuur ESA plaanib inimeste asemel Maa kaaslase pinnale saata hoopis selle pinna all olevaid koopaid avastavad robot.
TEADLASED: asteroidide kokkupõrge põhjustas Maal jääaja
Meie koduplaneedil valitses 470 miljonit aastat tagasi pehme ja soe kliima. Seejärel aga toimus kliima külmenemine. Vanu settekivimeid uurinud teadlased usuvad, et tollase jääaja põhjustas kahe asteroidi kokkupõrge Marsi ja Jupiteri vahel. Kokkupõrge tagajärjel purunes üks umbes 150 kilomeetrise ...
FOTO | Tähtedevahelisest ruumist pärit külaline püüti pildile
Eelmisel nädalal kirjutasime, et lisaks Oumuamuale, mis siiani teadaolevalt on ainus tähtedevahelisest ruumist pärit keha, mis meie päikesesüsteemi külastanud, on siia suundumas veel üks taevakeha. C/2019 Q4 (Borisov) nime kandev komeet saadi nüüd pildile.
Vana-Armeenia muusika ja improvisatsioonid ''Müstiline Duduk''/ Festival Credo 10.10.2019 - 19:00 -
''Müstiline Duduk''Vana-Armeenia muusika ja improvisatsioonidKuulutades välja inimkonna immateriaalse kultuuripärandi UNESCO meistriteose, on Armeenia dudukil kümneid sajandeid ajalugu. Arvamused erinevad täpselt, kui vana see on - Lääne-teadlased leiavad, et instrument on umbes 1500 aastat van...
Video: Hiina «Loch Nessi koletis» osutus...
Hiinlased on pettunud, kuna kohalikuks «Loch Nessi koletiseks» peetud maokujuline objekt osutus hoopis 20-meetriseks õhkpadjaks.
Linnutee keskelt leiti hiiglaslik objekt
Täheteadlased leidsid MeerKATi teleskoobi abil üsna Linnutee keskkoha juurest hiiglasliku kiirgava "asja." Raadiolaineid välja kiirgavad mullid on üks suurimatest objektidest, mida meie kodugalaktikas kunagi jälgitud on.
Rogozin: Rahvusvaheline Kosmosejaam püsib teenistuses 2030. aastani
Rahvusvahelise Kosmosejaama (ISS) Vene segmenti hoitakse teenistuses vähemalt 2030. aastani, mil sellele lisandub kolm uut moodulit, ütles Vene kosmoseagentuuri Roskosmos juht Dmitri Rogozin.
Uued tõendid: dinosaurustele sai tõepoolest hukatuslikuks Maaga kokku põrganud asteroid
Mehhikost puurimise käigus kogutud kivimiproovid näitavad, et 65 miljonit aastat tagasi tabas tõepoolest Maad 81 kilomeetrise läbimõõduga asteroid, mis pühkis planeedilt nii dinosaurused kui ka 3/4 ülejäänud elust, vahendab WSJ.
Sergei Krikalev — Nõukogude Liidu lagunemise käigus kosmosesse unustatud kosmonaut
Nõukogude kosmonaut Sergei Krikalev veetis kuue kosmoselennu vältel kokku 803 päeva kosmoses. See ei olnud aga sugugi nii mõeldud.
Uus teooria: tulnukad võivad olla Maal käinud, kuid mitte piisavalt hiljuti
Eelmisel kuul teadusajakirjas Astronomical Journal avaldatud uuringu kohaselt võivad tulnukad olla meie päikesesüsteemis ning ka planeedil käinud, kuid inimkond ei ole sellest lihtsalt teadlik, kuna see toimus miljoneid aastaid tagasi, kirjutab Business Insider.
Päikesesüsteemi poole on teel veel üks tähtedevaheline külastaja
2017. aastal laineid löönud ning siiani kõneainet pakkuv Oumuamua oli esimene teadaolev tähtedevaheline objekt, mis meie päikesesüsteemi külastas. Nüüd on avastatud ka teine, mis siiapoole teel võib olla, vahendab CNN.
Prootonid võivad olla oluliselt väiksemad kui siiani arvatud
Kaheksa aastat kestnud füüsikaeksperiment näitas, et prootonid ei ole nii suured, kui füüsikud varem arvasid.
Esimest korda valminud kosmosebetoon: inimeste kosmosevallutuse alus
NASA astronaudid katsetasid rahvusvahelise kosmosejaama ISS pardal, kuidas betoonisegu kosmosetingimustes käitub. Esmatulemused on lubavad.
Video: NASAle pakub huvi Alicante tormi ajal jäädvustatud tundmatu lendav objekt
USA kosmoseagentuur NASA uurib videot, millel on näha Hispaanias Alicantes möllanud tormi ajal nähtud tundmatut lendavat hõbedast objekti.
Video: kas Hiinas on oma «Loch Nessi koletis»?
Hiina kuulsa Jangtse jõe ääres elavad inimesed on viimasel ajal näinud seal ujumas kummalist veekoletist, kellest tehtud video on jõudnud sealsesse sotsiaalmeediasse ja käivitanud diskussiooni, et kellega tegemist olla võib.
Astronoomid mõõdavad ja kaaluvad Päikesesüsteemi
Veenuse üleminek Päikesest võimaldas 1769. aastal astronoomidel esimest korda määrata täpselt Maa ja Päikese vahemaad. Tänapäeval uurivad teadlased Päikese­süsteemi sondide ja kosmoseteleskoopidega ning võivad mõõta ja kaaluda ka kõige väiksemaid objekte.
Eluks sobilikul eksoplaneedil tuvastati vett
Mitu aastat tagasi Hubble'i kosmoseteleskoobi poolt kogutud andmeid uurinud Londoni Ülikooli teadlased leidsid, et eluks sobiliku temperatuuriga eksoplaneedi K2-18b atmosfäär sisaldab veeauru, vahendab CNet.
Hiina kulgur leidis Kuult kummalist ainet
Hiinlaste Yutu-2 kuukulgur leidis Kuu tagumisel küljel toimetades ebaharilikku värvi geelisarnast ainet, vahendab Space.com.
NASA satelliidikaart näitab, et Aafrikas lõõmab kordi enam tulekahjusid kui Brasiilias
NASA tulekahjuinfot koondav süsteem FIRMS näitab, et Brasiiliast nii arvuliselt kui ka pindala poolest rohkem tulekahjusid lõõmab hoopis Aafrika keskosas.
NASA juht kuulutas Pluuto uuesti planeediks
13 aastat pärast kääbusplaneet Pluto ametliku staatuse muutmist on teadlased taas asja üle vaidlema hakanud ning oma kriitilise sõna ütles hiljuti sekka ka NASA administraator Jim Bridenstine.
Ülemus NASAst: Pluto on (ikkagi) planeet
24. august on väga kurb päev kõigi lojaalsete Pluuto-sõprade jaoks. Just sel päeval, aastal 2006, võeti planeedilt tema staatus ära. Sel päeval sai Pluutost kääbusplaneet ning süttis kuni tänaseni kestnud debatt selle üle, kas see jäine jumpstükk on ikka planeet või mitte.
Venelaste tulistav kosmoserobot FEDOR jõudis lõpuks rahvusvahelisesse kosmosejaama
Inimest meenutavat venelaste kosmoserobotit FEDORit kandev Sojuzi kosmoselaev põkkus rahvusvahelise kosmosejaamaga (ISS), teatas uudisteagentuur TASS.
Lähivaade asteroidile selle loomulikus keskkonnas
Ryugu nimeliselt asteroidilt saabusid vaatamiseks maanduri poolt tehtud pretsedenditud pildid. Fotodelt näeb tumedat ja kivist pinda, mis on tuttavlikud ning sedagi, et imelikul kombel on tegemist tolmuvaba asteroidiga.
Tihe liiklus: esimene aktiivsete satelliitide kokkupõrke vältimise manööver kosmoses
Euroopa kosmoseagentuuri satelliit oli kokkupõrkekursil SpaceXi Starlinkiga ning pidi tegema manöövri, et kokkupõrget vältida. See on esimene seesugune manööver kosmoses, kirjutas express.co.uk
EESTI SATELLIIT VAIKIB: õnnelik õnnetus aitab Hämarikul vältida Koidu saatust
Juuli algul kosmosesse lennanud Tallinna Tehnikaülikooli tudengisatelliit Koit pole jätkuvalt endast elumärki andnud. Koidu kaksik Hämarik pidanuks orbiidile kerkima kaks nädalat tagasi, kuid suvel juhtunud raketiõnnetus lükkas tema reisi uude aastasse. Teadlased-tudengid loodavad kingitud lisaku...
Film "Tähtede poole"
Film "Tähtede poole"
Otse: astronaudid väljusid kosmosejaamast kosmosekõnnile
NASA otseülekandes saab vaadata, kuidas astronaudid Nick Hague ja Drew Morgan väljaspool Rahvusvahelist Kosmosejaama põkkumisadapteri paigaldamiseks kosmosekõnnil käivad.
Esimese kosmosekuriteo valguses: kes menetleb kosmoses toimuvaid kriminaalasju?
Selle nädala alguses kuulsime astronaut Anne McClaini juhtumist, keda süüdistatakse rahvusvahelises kosmosejaamas oma abikaasa kontole ligi pääsemises. Tegemist on esimese võimaliku kosmoses toimunud kuriteoga.
Astronoomid avastasid teise võõrast planeedisüsteemist pärit komeeti
Augusti lõpus Ukraina amatöörastronoomi leitud objekti liikumistrajektoor ja -kiirus on kooskõlas teisest planeedisüsteemist sattunud taevakehaga, kinnitas Rahvusvaheline Astonoomia Liit.
Uus põnev uurimus väidab, et tumeaine võib olla vanem kui Suur Pauk
Rabav hüpotees sai matemaatilist kinnitust – tumeaine võib olla Suurest Paugust vanem.
Instagram loob uue sõnumirakenduse, mis peaks Snapchatile tuule alla tegema
Facebook on loomas uut Instagrami põhjal toimivat rakendust, mis võimaldab sõpradega jagada fotosid, sõnumeid ja videosid, aga ka oma asukohta, liikumisi ning akutaset, kirjutab The Verge.
Kuidas edendada elu Läänemere maades kaugseire abil?
13.09.2019 Rahvusvahelises kaugseire sügiskoolis Võrumaal Kubijal saavad kokku noored teadlased ja üle maailma tunnustatud eksperdid, et arutleda, kuidas teha elu Läänemere maades kaugseire abil paremaks. Kaugseire on meetod, millega jälgitakse satelliitidelt Maal toimuvaid protsesse. See on koos...
VIDEO | Humanoidrobotiga Vene kosmoselaeva põkkumine ISS-iga ebaõnnestus
Vene kosmoselaeval Sojuz, mille pardal pardal on humanoidrobot, ei õnnestunud täna põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga ISS, teatasid Vene uudisteagentuurid.
Uuring: mehed on enam huvitatud kohtumisest tulnukatega kui naised
Ulmefilmis «Arrival» läks Amy Adamsi kehastatud tegelane, keeleteadlane Louise Banks kohtuma Maale saabunud tulnukatega.
USA astronauti süüdistatakse oma lahus elava abikaasa pangakonto häkkimises kosmosest
USA kosmoseagentuuri NASA astronauti Anne McClaini kahtlustatakse oma lahus elava abikaasa pangakonto häkkimises kosmosest, vahendab NBC News.
NASA uurib esimest kuritegu, mis pandi toime kosmoses
Teadete kohaselt uurib NASA väidet, mille kohaselt astronaut pääses rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) oma eksabikaasa pangakontole.
Teatud kuupäevadel unes nähtud sündmused võivad saada reaalsuseks
Kas teadsid, et kui näed unes midagi veidrat ja see juhtub leidma aset just järgnevatel kuupäevadel, võid olla kindel, et nähtu läheb täide?
Suur osa Norra varisemisohtlikust Manneni mäest varises
Norra meedia teatel on riigi lääneosas asuvast varisemisohtlikust Manneni mäest suur osa varisenud.
Astronoomid mõõdavad ja kaaluvad Päikesesüsteemi
Veenuse üleminek Päikesest võimaldas 1769. aastal astronoomidel esimest korda määrata täpselt Maa ja Päikese vahemaad. Tänapäeval uurivad teadlased Päikese­süsteemi sondide ja kosmoseteleskoopidega ning võivad mõõta ja kaaluda ka kõige väiksemaid objekte.
Teadlased avastasid uue kosmiliste sugemetega mineraali
1951. aastal Austraalia kaevanduslinna Wedderburni ligidalt avastatud meteoriidist leiti raudkarbiidi, mida siiani on suudetud luua vaid sünteetiliselt, kirjutab The Age.
Roskosmos: Venemaa jätkab mehitatud kosmoselende Bajkongõrist
Vene kosmoseagentuur ei kavatse lõpetada mehitatud kosmoselende Kasahstanis asuvalt Bajkongõri kosmodroomilt, ütles kosmoseagentuuri direktor Dmitri Rogozin reedel.
Video: Mehhiko Popocatépetli vulkaani purskamise ajal nähti veebikaameras tundmatut lendavat objekti
Selle aasta alguses hakkas Mehhikos purskama Popocatépetli vulkaan, mille purskeid jälgiti veebikaamera abil.
Vene kosmonaudiskafandri uus disain ei võimalda enam pissimisrituaali
Venemaa kosmoseagentuur Roskosmos avalikustas uue disainiga kosmonaudiskafandri, kuid kosmonautide arvates on sellel suur viga, kuna lukk on valesti.
Video: Hiina kulgur avastas Kuu tagumiselt küljelt midagi kummalist
Hiina Chang’e-4 maanduriga Kuule jõudnud kulgur Yutu-2 jäädvustas Kuu tagakülge uurides sealt kummalise värvilise geelilaadse aine.
Video: Vene humanoidrobotit kandev kosmoselaev põkkus ISSiga
Mehitamata kosmoselaev, mille pardal oli Venemaa esimene orbiidile saadetud humanoidrobot, põkkus teisipäeval Rahvusvahelise Kosmosejaamaga (ISS).
VAATA | See on kõige äärmuslikuma orbiidiga eksoplaneet, mida avastanud oleme
Astronoomid on avastanud eksoplaneedi, mille orbiit on tõeliselt ebatavaline. Selle asemel, et oma kodutähe ümber enam-vähem ringikujulisel trajektooril tiirelda, pendeldab HR 5183 b pigem komeedi moodi pikal elliptilisel orbiidil, kusjuures täht paikneb selle ovaalse trajektoori ühes otsas.
Üliõpilaste praktikateemad ulatusid 3D-printeritest kosmoseseadmete roosteni
30.08.2019 Sel nädalavahetusel koguneb 25 Eesti ja Läti noort Tartu Ülikooli Tartu observatooriumisse, et esitleda oma suvise kõrgtehnoloogiapraktika tulemusi. Suvepraktikat võisid nad teha näiteks ESTCube’i projekti juures, kus oli võimalus arendada ESTCube’i teist satelliiti. Praktikante oli ka...
Kas Elon Musk võidab ralli kosmosesse?
Saates "Globaalne pilk" räägime kosmoseturismist. Praegu kihutavad kosmosesse võidu kolm suuremat ettevõtet: Jeff Bezose Blue Origin, Richard Bransoni Virgin Galactic ning Elon Muski Space X. Sellest, mida täpsemalt Blue Origin, Virgin Galactic ning Space X pakuvad, missugust ettevalmistust eelda...
VEEMAAILM: astronoomid leidsid esimese planeedi, kus elu võib olla võimalik
Tegemist on mõnevõrra fantaasiavaese nimega planeediga K2-18b. Kuid ta tiirleb ümber ühe suure tähe just sellises kauguses, mis teeks temast vähemalt teoreetiliselt elamisvõimelise planeedi. Kuid mis veelgi olulisem: astronoomid avastasid planeedi atmosfääris vett.
Video: raketiteadlasest tiibkostüümiga lendaja hukkus lennul
USA kosmoseagentuuris NASA ja Euroopa Kosmoseagentuuris töötanud britist raketiteadlane hukkus 20. augustil Saudi Araabias tiibkostüümiga lennates.
Üliõpilaste praktikateemad ulatusid 3D-printeritest kosmoseseadmete roosteni
30.08.2019 Sel nädalavahetusel koguneb 25 Eesti ja Läti noort Tartu Ülikooli Tartu observatooriumisse, et esitleda oma suvise kõrgtehnoloogiapraktika tulemusi. Suvepraktikat võisid nad teha näiteks ESTCube’i projekti juures, kus oli võimalus arendada ESTCube’i teist satelliiti. Praktikante oli ka...
Astrofüüsik: kui asteroid Bennu tabab Maad, siis see võrdub 76 000 tuumapommi plahvatamisega
Astronoomide sõnul jälgivad nad pidevalt asteroid 101955 Bennut, kuna tegemist on Maa-lähedase ohtliku kosmilise kehaga, mis meie planeeti tabades võib tekitada globaalse katastroofi.
LEND MAAILMARUUMI: venelased saatsid kosmosesse elusuuruse roboti
Venemaalt läks rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) suunas teele rakett, mille ainsaks reisijaks oli robot Fedor, teatab BBC.
Teadlased võtsid sihikule Titaani, Kuu ja müstilise tumeaine
Kõik suur algab väikesest, ka hoomamatult suure ilmaruumi uurimine. Näiteks on võimalik väikesatelliitide abil korraldada kosmosemissioone ning koguda andmeid teiste planeetide ja väiksemate taevakehade, asteroidide ja komeetide, aga ka maismaa kohta.
Mõeldi ümber – Venemaa ja Euroopa valmistavad ette kokkulepet astronautide lendudeks Sojuzidel
Venemaa riigiettevõtte Roskosmos juht Dmitri Rogozin teatas, et Roskosmos ja Euroopa Kosmoseagentuur töötavad välja kahepoolset kokkulepet Euroopa astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse orbitaaljaama Venemaa kosmoselaevadega Sojuz.
Elon Musk hoiatas demograafilise kollapsi eest
Maailma tuntumad ettevõtjad, Alibaba asutaja Jack Ma ja SpaceX rajanud Elon Musk muretsevad väidetavalt kahekümne aasta pärast saabuva demograafilise kollapsi pärast.
ULMELINE KURITEGU: NASA uurib, kas astronaut saatis korda esimese planeedivälise pättuse!
Aasta 2019 võib minna kuritegevuse ajalukku kirja rasvaste tähtedega, sest väidetavalt on inimkond seaduserikkumistega lahkunud koduplaneedi piiridest. Endine USA õhuväe ohvitser Summer Worden (asukoht: Maa) süüdistab oma (peatset eks-) abikaasat Anne McClaini (asukoht: orbiit) identiteedivarguse...
Baikonurist startis kanderakett Sojuz robotiga Fjodor pardal
Vene humanoidrobot Fjodor lendas esmakordselt kosmosesse Kasahstanis asuvalt Baikonuri kosmodroomilt teele asunud kosmoseaparaadis Sojuz MS-14, mis asus kanderaketil Soyuz-2.1a.