Rekordlehma toodangust saab valmistada 2 tonni juustu
Saaremaa Kõljala ühistu rekordlehm Mille on Eestis teine lehm, kelle piimatoodang on ületanud 20 tonni piiri.
Lehmadele ja pullidele loodi Tinder
Kuigi mõni kutsub kohtingurakendust Tinder lihaturuks, siis Suurbritannias lehmadele ja pullidele loodud Tudder on seda veelgi enam.
Veiste ja sigade arv mullu pisut kasvas
Möödunud aasta detsembrikuu lõpu seisuga kasvas Eestis nii veiste kui ka sigade arv.
VIDEO | Kalad surevad jää all hapnikupuudusse, inimene neid aidata ei saa
Võrumaal Kängämäe sulus lõpeb paljude kalade ja vähkide elu tänavu talvel seetõttu, et nad ei saa jääkaane all piisavalt eluks vajalikku hapnikku. Kuid inimene looduse vastu ei saa.
Ärevus tervise pärast muudab elu täielikuks põrguks
Kurgus kraabib, aga esimene mõte pole mitte viirushaigus, vaid kartus, et tegu on millegi fataalsega. Hoolimata sellest, et tehtud on arvukalt teste, ei taandu ärevus, pigem kasvab. See on märk terviseärevusest.
MAAELUFOORUM 2019 | Kas peame leppima Brüsseli otsustega või saame ise otsustada?
Täna Maaelufoorumil toimuva esimese, jätkusuutliku põllumajanduse ja keskkonnakaitse arutelu käigus uuriti, mida erakonnad oma programmis põllumajanduse osas lubavad. Jälgi blogi ning otseülekannet siit: "Mida arvavad erakonnad maaelu arengust, põllumajandusest ja metsandusest?"
MAAELUFOORUMI BLOGI | Mida arvavad erakonnad maaelu arengust, põllumajandusest ja metsandusest?
Tartus toimub täna Maaelufoorum 2019, kus tutvustatakse erakondade seisukohti maaelu arengu, põllumajanduse ja metsanduse teemadel. Vaata Maalehe veebist sündmuse otseülekannet ning loe kohapeal sündivaid uudiseid.
Muldade kasutussobivuse kaardirakendus pälvis innovatsioonipreemia
Krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemia võitjaks valis maaelu ja -majanduse asjatundjate komisjon kaardirakenduse, mis on hea abivahend hindamaks millistele kultuuridele konkreetne põld sobib.
Jahimeeste juht: kevadine heidutusjaht ei luba hanelistel liiga pikaks „kaetud laudadele“ jääda
Teadupärast käivitub tänavu pilootprojekt, mis lubab kolme maakonna osadel põldudel kevadel pidada heidutusjahti põlde rüüstavatele hanelistele. Jahimehed on valmis viljakasvatajatele appi tulema.
Raplamaa tippauhind antakse tõuloomakasvatajate ühistu esimehele
Reedel, 15. veebruaril antakse üle Rapla maakonna tippauhind Rapla Redel, millega autasustatakse üksikisikut või kollektiivi, kellel on silmapaistvaid teeneid maakonna arendamisel ja esindamisel. Sellel aastal pälvib tippauhinna Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu esimees Tanel-Taavi Bulitko, kirjut...
Piimafarmi avamine tõi kohalikule lasteaiale üle 3000-eurose kingituse
5. veebruaril Raplamaal asuva Kaiu farmi laienduse avamisele kutsutud külalistel paluti kingituste ja lillede toomise asemel teha ülekanne Kaiu lasteaed Triinutare toetamiseks.
Miks ma armastan väetist?
Eestis taolist küsimust täna ei kuule. Teatud põhjustel on sõnale väetis osatud üldsuse silmis üsna negatiivne kuvand luua, kuigi sellega mõistetakse ju kõige tavalisemaid taimede toitaineid – mineraalelemente, tänu millele toodetakse süüa vähemalt poolele planeedi elanikkonnast.
Suurfirma mees eksitab arvudega
Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas püüab ajalehes Maa Elu ilmunud artiklis „Künnist loobumine annab kokkuhoidu” maalida põllumeestele pildi, et künnist loobumine säästab tohutult raha.
HKScan koondab kontoritöötajaid
Möödunud aastal 50 miljonit eurot kahjumit saanud Soome lihatööstus koondab tänavu 220 töötajat.
Lambapiimatooteid eestlane alles õpib hindama
Kui vanasti peeti Eestis lambaid peamiselt villa ja praegu liha pärast, siis võib-olla tulevikus hoopis piima pärast. Praegu on meil vaid üksikud lambapiimatoodetele spetsialiseerunud talud, mis Lõuna-Euroopast innustust saanuna uudset nišši täitma on asunud, kuid huvi tasapisi kasvab.
Uus laut suurendas piimatoodangut
Eesti kõige suurema tootlikkusega piimafarmi, Kaiu farmi laienduse avamisele kutsuti külalised 5. veebruaril. Kingituste ja lillede toomise asemel palusid võõrustajad teha ülekande Kaiu lasteaia toetamiseks. Asutusele tuli see suure ja meeldiva üllatusena.
Kas heidutusjaht peletab haneparved viljapõllult või on see müüt? Varsti saame teada!
Keskkonnaministeeriumi algatatud projekt peaks andma vastuse, kui otstarbekas on viljapõldude kaitseks haneliste kevadiste rüüsterünnakute eest neid küttimisega peletada, kirjutab homne Maaleht.
Saaremaa pääses erakorralisest olukorrast üsna napilt
Teehooldajad kaalusid nädala alguse tuisu ajal erakorralise seisukorra kehtestamist, kuid viimase piiri peal töötades saadi siiski loodusele vastu.
Vormsi talunik: koos šaakalitega ei tule loomapidamisest midagi välja
Lääne-Eesti loomapidajad kurdavad, et šaakalid murravad lambaid, vigastavad vasikaid ja ammesid ning murtud ja vigastatud loomadele lisaks on ka teised karja loomad hirmunud ning närvilised.
Põlde rüüstavad haned ei karda inimest ega pauku
Mõne nädala pärast on käes aeg, mil teraviljakasvatajate üks esimesi muresid hommikul on autole hääled sisse panna, et oma põldude vahel tiirutades haneliste parved eemal hoida. Kui juhtud kasvõi kümme minutit hiljaks jääma, naeravad haned paugutamise peale ja söövad põldu tühjaks edasi.
Talude katusetoetus tekitas suurt huvi
Muinsuskaitseamet jagab tänavu esmakordselt taluhoonete katuste taastamiseks toetusraha ja see on majaomanikes tekitanud väga elavat huvi.
Lambanahksete läkiläkide läbimüük on plahvatuslikult tõusnud, kundesid on nii Eestist kui Bruneist
Lambanahast läkiläkide menu üha kasvab – ainuüksi Sireli talu Mooste Villakojas müüdi neid mullu tuhande ringis ehk kümme korda rohkem kui seitsme aasta eest, kirjutab homne Maaleht.
Uhkete sarvedega punahirvest on saanud nuhtlus, keda võib nüüdsest rohkem küttida
Jahieeskirjas tehtud muudatuse suurendab punahirve küttimist. Seda ennekõike arvukuse langetamiseks ning tekitatud kahjude vähendamiseks.
Parim talu 2018: lehm andis suurema sissetuleku kui kolhoositöö
Eestimaa Talupidajate Keskliidult tiitli “Parim talu 2018” pälvinud Vainu talu pererahvas Dagmar ja Endel Lindre on aastatega rajanud eeskujuliku talumajapidamise, tõestades peretalude elujõudu.
UUS TOETUS | Riik toetab väärtusliku taluarhitektuuri korrastamist ja säilitamist
Tänasest, 21. jaanuarist saavad eraomanikud taotleda toetust ajalooliste taluhoonete korrastamiseks. Taotlusvooru aastaeelarve on 100 000 eurot, see peab aitama kaasa Eesti traditsioonilise maa-arhitektuuri ja -maastiku omapära säilimisele.
Fitbit tegi odava aktiivsusmonitori, mida sa ei saa osta, aga mis on ikkagi oluline
Fitbit on valmis teinud aktiivsusmonitori Inspire, mida sa ei saa osta. Milles on konks? Fitbit tegi odava aktiivsusmonitori, mida sa ei saa osta, aga mis on ikkagi oluline avaldati portaalis Digigeenius.
Eesti piimandusse investeerinud Soome ärimees: olen väga rahul!
Trigonile kuuluva Kaiu farmi laiendus läks maksma 3,5 miljonit eurot ja võimaldab nüüd pidada Kaius korraga 1200 lehma, tõotades suuremat kasumit ka omanikele.
LAULUPEO ERI | Kuhu kadus lubatud tantsustaadion?
Jälgi laulu- ja tantsupeo tähtsate ja eriti proosaliste küsimuste erirubriiki nii Maalehe veebis kui ka neljapäevases paberlehes. Vastuse saavad paljud küsimused, mida oled ammu tahtnud küsida.
Mootorsõidukitega talvistel põldudel rallitajate tekitatud kahju ulatub tuhandetesse eurodesse
Kui lumi maha sajab, algab lisaks suusasõpradele hooaeg ka nende jaoks, kes autode, mootorsaanide ja ATV-dega lagedatel põllumaadel sõitmist harrastavad.
Maaelufoorumil võetakse luubi alla erakondade valimisprogrammid
Kolmapäeval, 13. veebruaril toimub Tartus Maaelufoorum 2019, mille raames tutvustatakse Riigikogu valimiste eel erakondade seisukohti maaelu arengu, põllumajanduse ja metsanduse teemadel. Arutelus osalevad kõikide valimistel osalevate erakondade esindajad ja valdkonna eksperdid.
PRIA tagasinõue olematule talule jättis põllumehele märgi külge kogu eluks
Tuntud põllumees sai ühe toetussumma tagasinõude otsusest teada alles pool aastat hiljem, kui kohtu­täituri kuller ukse taga seisis, kirjutab homne Maaleht.
Kes hukutab Eesti Lihatööstuse?
2017. aasta varakevad Põlvamaal Vastse-Kuustes. Rahulolevate nägudega seakasvatajad naeratavad päevapiltnikele. Nad on loonud ühistu – nii mõnigi julgeb arvata, et sündinud on wunderkind – ja avavad parajasti ühistule kuuluvat Eesti Lihatööstust. Tänavu veebruaris hakkas Tartu maakohus arutama Ee...
Näitusel näeb Eesti ilmarekordeid
Keskkonnaagentuur avas Loodusmuuseumis näituse Eesti ilmateenistuse sajaaastasest ajaloost, kus on väljas põnevad pildid möödunud aja ilmavaatluste ja -ennustusseadmetest, väljakutest ja legendaarsematest meteoroloogidest. Uudistada saab ka põnevamad Eesti ilmarekordid, näiteks saab teada, kui su...
Teet Kallakmaa: Tahan tekitada noortes huvi maaelu vastu
Loomade heaolusse on presidendilt kõrge tunnustuse saanud põllumees Teet Kallakmaa panustanud kolm miljonit. Kui saab teoks ka tema järgmine soov, võib ta rahumeeli hakata mõtlema pensionipõlve pidamisele kuskil soojal maal, majas vaatega ookeanile.
Talupidajate keskliit kutsub asendustalunikuks
“Sul on põllumajandusalane haridus ja oskad loomadega ümber käia? Tule asendustalunikuks!” seisab Eesti Talupidajate Keskliidu kodulehel olevas üleskutses.
Mootorsaaniõnnetuses hukkunud Valdis Kaskema vend: selliseid asju ei saa ennetada
Pühapäeval mootorsaaniõnnetuses hukkunud maasikakasvataja Valdis Kaskemaga koos sõitnud vend räägib, et traagiline õnnetus oli juhuste kokkusattumus, mida ei oleks olnud võimalik kuidagi ennetada.
PRESIDENT TUNNUSTAB | Andres Lindam on Virumaal hooliva põllumehe sümboliks
Kui Rakvere ümbruses räägitakse vägevast, aga ka hoolivast põllumajandusest, siis ühe tegijana on jutuks Aru Põllumajanduse OÜ ja selle omanik ning tegevjuht Andres Lindam.
MAAELUFOORUM 2019 | Erakondade lubadused põllumeestele käivad seinast-seina
Täna Maaelufoorumil toimuva esimese, jätkusuutliku põllumajanduse ja keskkonnakaitse arutelu käigus uuriti, mida erakonnad oma programmis põllumajanduse osas lubavad. Jälgi blogi ning otseülekannet siit: "Mida arvavad erakonnad maaelu arengust, põllumajandusest ja metsandusest?"
Nigelam saak kergitab hindu
Statistikaamet võttis kokku meie põllumajanduse olukorda iseloomustavad arvud ja neist saame kinnitust, et teravilja- ja köögiviljakasvatajatele tõi põud varasemate aastatega võrreldes kehvema saagi. See pole üksnes põllumeeste mure, sest põua tulemust näevad kõik ostjad juba praegu poes kallimat...
Looduses matkajaid ootavad soodsad metsahotellid
Taluliidu juht tahab edendada ühistegevust
„Usun, et tulevikus on taluliit selge fookusega tugev organisatsioon, mis koostöö kaudu panustab põllumajandussektori arengusse,” mõtiskleb taluliidu juht Kerli Ats, kui temalt uurida väärtuste kohta, mis taluliidule uut elujõudu võiksid anda.
Kohalikku kartulit suveni ei jätku
Kartulikasvatajatel jätkub mullust kartulit veel paariks-kolmeks kuuks, kartulipuuduse käes on ka teised riigid ja Eesti kasvatajatele pakutakse parema hinnaga ekspordivõimalusi.
Künnist loobumine annab kokkuhoidu
aimekasvatuses on viimastel aastakümnetel toimunud suured muudatused. Veel eelmise sajandi lõpukümnenditel, kui meil diislikütus suurt midagi ei maksnud, künti ja hariti mulda mehaanilistel viisidel. Nüüdseks on künnipõhiseks jäänud vaid ligikaudu pooled põllud.
Väetiste hinnad on jätkuvalt tõusuteel
Noortaluniku eestvõttel kasvab Luigeveskil tõukari
Eestimaa Talupidajate Keskliidu tegevjuht Kerli Ats toimetab kolmel rindel – juhib talupidajate katusorganisatsiooni, valmistub doktorantuuris maamajandust puuduva teadustöö kirjutamiseks, olles samal ajal Saarde vallas tegutsevas pereettevõttes Luigeveski Agro lihaveiseid kasvatav noortalunik.
Farmiloomade turvakodus on juba rohkem kui 300 asukat
Pärnumaal Mõisakülas asuv Ranna Rantšo pakub turvakodu enam kui 300 taluloomale ja -linnule, edastas "Aktuaalne kaamera". See arv on ka piiriks, kui palju abivajavaid vastu võtta suudetakse.
Pillerkaaritav põud noppis vasikaid
Maaeluministeerium edastas hiljuti pressiteate, et hoolimata põuaga kaasnenud probleemidest piimatoodang Eestis suurenes. Järeldus tugineb kolme kvartali ülevaatele, mille alusel toodeti mullu üheksa kuuga 610 600 tonni piima rohkem võrreldes eelneva aasta sama ajaga. Põhjusena nimetab maaelumini...
Perefirma kasvatab Eestis defitsiitseid mahesigu
Lääne-Virumaa maheseakasvataja Karmo Jürgenson on Eestis üks väheseid, kellelt saab mahesigu. Nõudlus mahesealiha järele on suurem, kui tal pakkuda on, see on pannud mõtlema tootmise laiendamise peale. Tema sigade liha on müügil Eesti esimeses mahelihakarnis Mahemarketis, mis avati hiljuti ostuke...
Šaakalid on enim kahju tekitanud lambakasvatajatele
Eestimaa Talupidajate Keskliidu (ETKL) talupidajatele suunatud küsitlusest selgus, et šaakal on enim kahju tekitanud lambakasvatajatele. Lääne-, Pärnu- ja Saaremaal ulatuvad šaakalite poolt tekitatud kahjud lausa üle 30 000 euro.
Aknalaual sirguvad maitsetaimed
Nüüd, mil pool talve läbi ja päike pisitasa eredamalt aknasse paistmas, saab toas maitsetaimi kasvatama hakata. Kui taimelampi käepärast pole, tuleks valida kõige vähem pirtsakad neist. Soovitame valikut taimi, mida talvel kõige lihtsam aknalaual kasvatada.
Eraomanikud saavad taotleda toetust taluarhitektuuri säilitamiseks
Alates esmaspäevast saavad eraomanikud taotleda toetust ajalooliste taluhoonete korrastamiseks.
Väärtusliku põllumaa reform langeb riigikogu menetlusest ilmselt välja
Riigikogu maaelukomisjon otsustas teisipäevasel istungil mitte saata väärtuslikule põllumaale kasutuspiirangud seadvat eelnõu teisele lugemisele ning seega kukub eelnõu tõenäoliselt riigikogu menetlusest välja, vahendab ERR-i uudisteportaal.
Teadlased hakkavad uurima põllumulla seeneelustikku
Teil on põllu- või rohumaa ja tahate teada, kes seal mullas elavad ja kas teie muld on naabriga võrreldes paremas või halvemas seisus? Nüüd on selleks võimalus.
Põud pani põntsu: teraviljatoodang kukkus ligi kolmandiku võrra
Möödunud aastal saadi hektarilt keskmiselt 2625 kilogrammi teravilja, mida on kolmandiku võrra vähem kui aasta varem.
EESTI TALU 30 | Lehm andis suurema sissetuleku kui kolhoositöö
Eestimaa Talupidajate Keskliidult tiitli “Parim talu 2018” pälvinud Vainu talu pererahvas Dagmar ja Endel Lindre on aastatega rajanud eeskujuliku talumajapidamise, tõestades peretalude elujõudu.
Nutikad abivahendid jälgivad vilja kvaliteeti
Vilja hind sõltub mitmest tegurist. Kvaliteedi ja puhtuse kõrval üks olulisemaid on niiskus, mida on kasulik võima­likult täpselt teada.
Aastad pole vennad, mullad pole õed
Kahe viimase aasta viljelus­võistluse kogemused pakuvad suurepärast tõendust mõlemale pealkirjas öeldud väitele.
Arvamus | Põllumajandusel on oht muutuda avalikkuse silmis uueks tuumaenergiaks
Tarbijatele jääb põllumajandusest vale mulje. Nad unistavad Bullerby'st ning erutuvad loomafarmide peale. Tegelikult oleks vaja hakata põllumajandust vaatama värske pilguga.