Raul Maripuu: kriis seakasvatuses kestab juba viiendat aastat
Saaremaal 30 000 siga kasvatav Raul Maripuu tõdeb, et lihatööstuse rajamisega on seakasvatajatel lootust oma tegevust vähemalt nulli piires hoida, sest kogu sektor on juba aastaid virelenud madalseisus.
Urmas Kruuse: minister on põllumeestele toetuste varasema laekumise osas valetanud
Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees ja endine maaeluminister Urmas Kruuse saatis augustis peaminister Jüri Ratasele kirjaliku küsimuse põllumeeste abistamise kohta. Peaministri ametlikust vastusest selgus, et lubatud varasemate väljamaksete asemel on põllumeestel lootust toetuste laekumiseks hoo...
Künnivõistluse panid kinni tuntud tegijad
Nädalavahetusel Raplamaal Kehtnas toimunud Eesti künnimeistrivõistlused võitis pöördatrade klassis Jüri Lai, kellel varem juba ette näidata 11 Eesti meistritiitlit ja osalemist maailmameistrivõistlustel. Tavaatrade klassis noppis võidu Raido Kunila, kellel see 11. meistritiitel.
200 Eesti suuremat taime- ja loomakasvatusettevõtet
Maa Elu on müügitulu alusel taas ritta seadnud Eesti taime- ja loomakasvatusettevõtted, keda seekord on tabelis täpselt kakssada. Üldine hinnang mullustele majandustulemustele on, et 2017. aasta oli meie põllumajandusele hea aasta. Vähemalt 2016. aastaga võrreldes.
Kehtna Mõisa OÜ avas uue lauda
Koos künnivõistluste avamisega lõigati reedel läbi Kehtna Mõisa osaühingu viitsadat lehma mahutava lauda lint. Loomad pääsevad uude elukohta siiski alles oktoobris.
Talunik vajab head kodulehte sama palju kui traktorit
Kui sind pole internetis, pole sind olemas. Sedasi võib öelda maaettevõtete ja talude kohta, kes tahavad oma tooteid müüa ja äris edukad olla. Mõnikord ei piisa ka internetis olekust, kui seal ei näidata enda parimat poolt.
Viljahindade fikseerimine: õnnemäng, kus on võitjad ja kaotajad
Paljud põllumehed on kevadel fikseerinud viljahinnad, mis on hulga odavamad, kui praegu pakutakse, ja saavad rahaliselt vastu pükse. Veelgi hullem on aga neil, kes lubasid müüa rohkem, kui saaki said.
Erakorraline toetus 2017.a ilmastikukahjude eest jõuab põllumeesteni
2017. aasta oli nii vihmaderohke, et mitmel pool jäi põldudelt kartul ja köögivili koristamata, talivili jäi liigniiskuse tõttu külvamata või hävis. Ilmastikukahjude korvamiseks sai 2018. aasta kevadel taotleda kaht liiki erakorralist toetust ning täna maksab PRIA määratud toetused välja.
Müstilised lood Saaremaal: laiul tekivad ja kaovad veised ning lambad, omanik ei tea midagi
Vilsandi lähedal Loona­laiul on aastaid elanud veisekari, kellest omanikul aimugi polnud. Varem on Eesti Energia juhatuse esimehele Hando Sutterile kuuluv ettevõte teatanud tuhan­de lamba kadumisest.
NOORSOOTÖÖ ÜMARLAUD | Ei saa panna last koolikeskkonda ja öelda: tehke korda!
Üks Tallinna park kubiseb politseinikest, et hoida kontrolli all vägivaldseid noori. On siis asi nii hull ja mida tuleks teha, et alaealistest ei saaks kurjategijad? Maaleht tõi laua taha neli noorsootöö asjatundjat.
Eesti lambaliha rändab Euroopa moslemite toidulauale
Mihklikuu on lambakasvatajatel „saagikoristuse” aeg ja kuna Euroopas kasvav moslemikogukond küsib aina enam lambaliha, siis ongi eeskätt just hollandlased siit noorlambaid kokku ostmas. Paraku napib kogu Euroopat tabanud põua tõttu lammastele toitu ja igal pool vähendatakse karju, mistõttu pole l...
Eesti arbuus oli täis üllatusi - tänavust saaki saab mõõta tonnides
Seekordne lõunamaiselt kuum suvi sobis arbuusi- ja melonikasvatuseks, nii et kohalikud eksootilised viljad jõudsid ka poelettidele, kirjutab homne Maaleht. Arbuusidega läks koguni nii jõudsalt, et kasvatajad naljatavad: peale nende suurt midagi peenralt ei saanudki.
Põllumehed: võlad tarnijatele saame makstud, aga järgmise sügiseni elamisraha ei jätku
Kuiva suve tõttu ei suuda paljud viljakasvatajad kevadel sõlmitud lepinguid täita ning maksavad puuduoleva vilja kinni omast taskust.
Timo Sildvee: leping on leping
Baltic Agro viljakaubanduse juhi Timo Sildvee sõnul on selge see, et selle aasta teravilja- ja rapsisaak tuleb väiksem kui mullu. "On positiivset ja negatiivset, kuid loodame et saagikus saab olema 2016. aasta tasemel," prognoosis Sildvee.
Saaremaa seakasvataja rajas Raplamaale Frank Kutteri lihatööstuse
Kunagise pankrotistunud lihatööstuse asemel uhkeldab Kehtna vallas nüüd OÜ Frank Kutter uhiuus lihatööstus, paisates müüki ligi sada erinevat lihatoodet.
Suursaadik: Venemaa ei tohiks muutuda meile tundmatuks maaks
Eesti suursaadik Venemaal 2015–2018 Arti Hilpus (45) ütles Maalehe intervjuus, et suhete madalseisust hoolimata tuleks näha vaeva selle nimel, et Eestis ei kasvaks üles põlvkond riigiametnikke, kel pole mingit suhtluskogemust Vene kolleegidega.
Marge Pähkel: keerulised ajad viljaturul - laevad müüdud, aga vilja pole
Prognoositust väiksemad saagid raskendavad vilja eksporti ja suurendavad importvilja osakaalu - nii arvavad meie põllumeestelt vilja kokkuostvad firmad. Ka on nad ühel meelel, et põud ei ole vääramatu jõud - see on põllumehe äririsk ning see ei takista sõlmitud lepinguid täitmast.
Raul Rosenberg põuakahjudest: maksumaksja ei suuda toetusega ebamõistlikke otsuseid kinni maksta
Põuakahjud on piirkonniti ja tootjate kaupa erinevad: suvivilja saab 30–70% vähem, talinisu kuni 30% vähem ja loomakasvatust ähvardab söödanappus. Abi põllumehele on nii laen kui ka erinevad soodustused ja toetused, selgus Maalehe vestlusringis.
Euroopa Komisjon toetab põua tõttu kannatanud põllumehi loomadele sööda varumisel
Pidades silmas raskusi, mida Euroopa põllumajandustootjad on sellel suvel pidanud põua tõttu kannatama, jätkab Euroopa Komisjon põllumajanduse praktilist toetamist.
Teraviljakombainid on nagu IT-imed. Aga maha ei jää ka kartulikombainid
Tõsised kartulikasvatajad, kel mugulaid maas poolesajal või enamal hektaril, peavad arvestama investeeringuga kartulikombaini, sest muidu ei saa ei korralikku tööd ega korralikku kartulit.
Põllumehed: mitte mingit põuakahju meile ei maksta!
Põllumehed on pahased, et avalikkusele levitati uudist, nagu oleks riik andnud põllumeestele põuakahjudeks 20 miljonit, kuid tegelikult pakutakse hoopis protsendiga laenu.
Maaeluminister: nädala lõpus taotleme Euroopa Komisjonilt erakorralist abi
"Oleme kohtunud mitmete pangajuhtidega, kes on avalikult kinnitanud, et tulevad põllumeestele appi," vastab maaeluminister Tarmo Tamm maaelukomisjoni aseesimehe Urmas Kruuse pöördumisele, mis avaldati Maalehes pealkirjaga "Laenu refinantseerimine uue laenuga põllumehi tegelikult ei aita".
Läti valitsus Eesti eeskujul aktsiise tõstma ei asu
Läti valitsus ning rahandusministeerium on jätkuvalt seisukohal, et Lätis alkoholiaktsiisi järsult ei tõsteta, kuigi stabiilne aktsiisitõus jätkub.
Urmas Kruuse: laenu refinantseerimine uue laenuga põllumehi tegelikult ei aita
Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees ja endine maaeluminister Urmas Kruuse saatis peaminister Jüri Ratasele kirjaliku küsimuse põllumeeste abistamise kohta.
Mart Helme: valitsus peab põuakahjude leevendamiseks andma intressita laenu
Valitsus peab põllumajanduses välja kuulutama eriolukorra ja aitama põllumeestel üle elada põuast tingitud raske aasta, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme.
Saaremaa viljakasvatajad lubavad jahimehi hirvekahjusid hüvitama panna
Saaremaa põllumehed kavatsevad vastuseks hirvejahi edasilükkamisele hakata jahiseltsidelt hirvede tekitatud kahju eest kahjutasu nõudma.
Kokkuostja: mullu ostsime kukeseeni päevas tonni, tänavu heal juhul 40 kg
Kui paari nädala kestel aeg-ajalt vihma sajab ja ilm külmaks ei lähe, saame seeni, ütleb mükoloog Veiko Kastanje. Tavapärane seenesügis siiski ei tule.
Soe suvi tõi suure saagi
Mesinikud saavad tänavuse saagiga rahul olla. Eesti Mesinike Liidu juhatuse liige ja mesinike nõustaja Maire Valtin ütleb, et meeaastatest on tänavune parem, kui kolm eelnevat.
Maaeluministeerium: me pole valeväiteid levitanud
Neljapäevases Maalehe artiklis „Põllumehed:mitte mingit põuakahju meile ei maksta!“ oli mitmeid emotsionaalseid väiteid põllumeestelt maaeluministeeriumi kohta, mis tõesed pole, ütleb maaeluministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Kertu Kärk.
Rapsitehas on valmis hoiustama
Poolteist kuud on kestnud viivitus, kuid peagi hakkavad täislastis veoautod vurama rapsi- ja odraseemnega Imavere õlikultuuride töötlemise tehasesse, et hoiustada sealsetes mahutites vilja.
Piimalehmad nosivad juba talvist silo
Kui varem pole mitme tiitliga pärjatud Pajumäe talu peremehel Viljar Veidenbergil olnud vaja mõelda, mis maksab heina- või silopall, sest kogu aeg on veisekarjale talitoit omast käest võtta, siis tänavu tasub hindadele pilk peale heita.
Tänavune kartulisaak jääb poole väiksemaks
Kartulikasvatajad prognoosivad, et põuase suve tõttu võib tänavu saada mõnel pool kartuleid poole vähem kui mullu.
Kuum suvi kalapüüki ei mõjutanud
“Ausalt öeldes ei ole ilm kalapüüki eriti mõjutanud – drastilisi erinevusi küll näha pole,” ütles Freshfish OÜ juhatuse liige Ott Laid, kelle sõnul on kõik tööd ära tehtud nii nagu varemaltki.
Riiklikke toetusi hakkavad saama ainult metsaühistute liikmed
Kui erametsaomanik tahab oma metsa lõigata, peab tal selleks olema metsamajandamiskava, täpsemalt peab mets olema inventeeritud. Metsa inventeerivad metsakorraldusfirmad, kellele tuleb selle eest maksta.
LÕÕMAV LUBI | Lümanda suur lubjaahi on jälle töökorras
Kolmapäeva hommikul süüdati üle peaaegu kahe aasta taas tuli suures lubjaahjus Saaremaal Lümanda lubjapargis, kus kuni reede õhtuni põletatakse pea 40 tonni paekivi.
Maaeluminister taotleb Euroopa Komisjonilt põua tõttu kannatanud põllumeestele erakorralist toetust
Eile, 30. augustil saatis maaeluminister Tarmo Tamm Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinikule Phil Hoganile kirja, kus kirjeldas Eesti põllumajanduse põuakahjusid ning viitas vajadusele töötada välja erimeetmed ja eraldada erakorralist toetust, et toetada põua tõttu kannatanud põllumajandussektorit.
FOTOD | Läbi Eesti vuranud talutoidu karavan oli sobiv eelsoojendus XXVII Talupäevale Saaremaal
Terve möödunud nädala vuras mööda Eestimaad karavanitäis väiketalunikke, kes kaheksas eri paigas lõbusaid laatasid korraldasid. Kõige suurem menu oli ettevõtmisel laupäeval Saaremaal toimunud XXVII Üle-eestilisel Talupäeval.
Kuum suvi tõi kartulivõtu varasemaks
Tänu päikselisele suvele algas säilituskartuli võtt paar nädalat varem, kuid suure kuumuse tõttu on saak kesisem ja see on omakorda tõstnud kartuli hinda.
Põllumehed said mitu uut kuivatit
Augusti alguses avas tulundusühistu Alvar Harjumaal Alaveres tuliuue viljakuivati ja augusti lõpupäevil sai valmis Baltic Agro kuivati Lääne-Virumaal Kaarma külas.
Head tööjõudu pole enam võtta
Suvel 80. juubelit tähistanud Eesti lihatööstuse grand old lady, Otepää Lihatööstuse Edgar üks omanik ja kauaaegne juht Maie Niit tõdeb, et hea tööjõu järele on karjuv vajadus.
Saagikindlustus Eestis pole utoopia
Austria kindlustusmaakleri GrECo JLT Baltic GmbH Eesti esindaja Toomas Leinsaar ütleb, et jutt, nagu oleks Eestis viljasaagi kindlustamine vaat et ilmvõimatu, ei pea paika. Saagi kindlustamise praktika on Euroopas olemas ja seda saaks rakendada ka meil. Kui vaid tahtmist ja huvilisi oleks.
Õppida saab igaüks
Talunik, maaettevõtja ja aednik vajavad kõik uusi teadmisi ja oskusi, sest konkurents turul on tihe. Maa Elu uuris kooliaasta alguse puhul kutseõppeasutustelt, millised on kõige soovitumad kursused, kuhu põllumees, aednik või maal tegutsev väikeettevõtja saab ennast täiendama minna.
Mida permaaias umbrohu ja kahjuritega teha?
Meie aeda külastavad inimesed esitavad tihti küsimusi kahjurite ja umbrohtude kohta. Kas viljaka mullaga kõrgpeenardesse ei tule liiga palju mutte? Kas põhk pole heaks peidupaigaks sipelgatele, tigudele ja nälkjatele? Mis siis saab, kui põhu sisse rästikud elama tulevad? Kuidas me tõrjume lehetäi...
Lehmad annavad piima, peremehed joovad šampust
Kehtna Mõisa lehmad eile veel uues laudas süüa ei saanud. Söötmiskäigus maiustasid inimesed, kes peremehi uue lauda puhul õnnitlema tulid.
Kurke jagub isegi moosikeetmiseks
Erinevalt paljudest teistest köögiviljakasvatajatest jäävad kurgikasvatajad suve jooksul saadud saagiga rahule, eriti need, kel on võimalus põlde kasta.
Saagi kindlustamine – palju küsimusi, vähe vastuseid
Kehval suvel on ikka kerkinud küsimus, miks põllumehed ei kindlusta end suurima aktsionäri – ilma – kapriiside vastu. Praegu ollakse saagikindlustamisel pisut kaugemale jõudnud, kuid endiselt pole usku, et see siinmail viljakasvatajate üldlevinud riskimaandamise vahendiks muutuks.
Kes viljahinna varakult lukku lõi, sai mööda pükse
Paljud põllumehed on kevadel fikseerinud viljahinnad, mis on hulga odavamad, kui praegu pakutakse, ja saavad rahaliselt vastu pükse. Veelgi hullem on aga neil, kes lubasid müüa rohkem, kui saaki said.
FOTOD | Kurgikasvatus läks täiega metsa ja kurgid kolisid puu otsa
"Kõrvits puu otsas on ikka päris kõva sõna, samaväärselt ei saa vastata. Aga Hiiumaal juhtus ka see, et kurgikasvatus läks omadega metsa," kirjutas hiidlane Ülle Reivart Maalehele ning saatis ka fotod.
Silo on defitsiit
„Sellist kehva siloaastat ei mäletagi. Alustasime siloteoga mõni päev varem kui tavaliselt, aga ikkagi on käes ainult kaks kolmandikku rohusilost. Hoidlates on praegu 5000 tonni, aga peaks olema vähemalt 8000,” ütleb tänavuse silosaagi kohta Järvamaal tegutseva Sargvere Põllumajandusühistu juht T...
Põlvamaa mahetalu püüab jääda vee peale
Linnaelu kus see ja teine jätnud ning maale elama kolinud Põlvamaa Sepa talu perenaine ei käi vahel pool aastat poes. Sest töid-tegemisi ja loomade-lindudega tegelemist on niivõrd palju.
Valged uustulnukad
Nii kliima soojenemine kui ka inimeste suurenev loodusesõbralikkus on viimase poolsajandi kestel andnud mitmele linnuliigile võimaluse arvukust suurendada ja levilat laiendada. Üks selliseid linde, kes meilgi järjest enam silma puutub, on hõbehaigur.
Küsitlusele vastajad mõjutavad põuakahju kompenseerimist
Ülevaate, kui palju tänavune põud on Eesti eri paiku kimbutanud, loodab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda saada homseni kestva taime- ja loomakasvatajate küsitluse tulemustest. Mida enam põllumehi leiab mahti vastata, seda täpsem ülevaade ja suurem lootus, et  Euroopa Komisjon leiab meetmeid, mis...
Tants Väimela õrrepidamiskanala ümber
Lõuna-Eesti Talumuna OÜ kavandab Väimelasse uut õrrepidamiskanalat ja soovime nii kohalikele inimestele kui ka laiemale avalikkusele oma kavatsusi selgitada. Arutasime juuli lõpus kohalike inimestega detailplaneeringut ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) aruannet.
Erismaad veavad ühiselt mitut vankrit
„Põllumajanduses on paremaid ja kehvemaid aegu, aga ikka oleme suutnud laudast, põllult ja metsast teenida raha ka 1839. aastal ehitatud Oidremaa mõisahoone renoveerimiseks. Tänu mõisapidamisele pole tekkinud rutiini. Aga kõik on põllumajandusega nii või teisiti seotud,” kinnitab koos perega Pärn...
MES alustab 27. augustist käibekapitali laenude väljamaksmist
Maaelu Edendamise Sihtasutus alustab käibekapitali laenutaotluste menetlemise ja väljamaksetega alates 27. augustist.
Eesti õunad võistlevad välismaiste iludustega
Halika Õunatalus on algamas aasta kiireim aeg – õunad vaja korjata, saata müügile ja alustada õunamahlategu. Saak tuleb tänavu keskmise suurusega, kuid õunad on päikeselisest suvest tavapärasest magusamad, ütleb talu juhataja Lauri Kasvand.
FOTOD | Kes neist tublidest põllumeestest sobib parimaks taimekasvatajaks?
Maaelu Edendamise Sihtasutus otsib taas parimat taimekasvatajat. Seekord on kandidaate neli: Gustav Põldmaa, Ott Läänemets, Raivo Sell ja Kaido Kirst. Tänavune valik on eriti huvitav, aga ka keeruline, kuna iga kandidaat on eripärane.
Veeteadlane: toitu tarbime kõik, seega ei saa põllumehele öelda, et ärge külvake rukist ega töödelge piima
Tallinna Tehnikaülikooli veekvaliteedi ja -kaitse professor Enn Loigu tõdeb, et põllumehel on suur roll vee puhtuse kaitsmisel, ent looduse vastu ei saa. Põua tõttu võib sadudega põhjavette sattuda rohkelt fosforit ja lämmastikku.
Ajaleht aastast 1928: põllul uputab ja põllumehed täidavad keerulisi ankeete, valitsuskomisjon ei tea, mida peale hakata
"Tänavune suvi rikkus viljapõlde ja heinamaid veeuputusega, sügisel aga ujutas põllutööministeerium ikaldusest kannatanud talus veel paberiuputusega üle," kirjutab ajaleht Kaja aastal 1928.
Põlluinfo: Millised tööd põllul on veel vaja ära teha?
August ehk lõikuskuu hakkabki selle nädalaga läbi saama. Tänavu on suurem osa teraviljadest selle kuuga ka koristatud. Veel on näha hiliseid suvinisu põlde ning koristada on jäänud veel ka uba, suviraps ning mais.
Uus piimatoodangu rekord
Torma Põllumajandusosaühingu lehm Maari (nr EE 16624290) on esimene lehm Eestis, kes lüpsis 305-päevasel laktatsioonil üle 20 tonni piima.
Koristushooaja lõpetavad kombainide demonstratsioonesinemised
Kuigi koristusaeg on peaaegu läbi, esitleb Baltic Agro Machinery sel nädalal uusi John Deere’i kombaine.