Pererahvas pakub taluõuel suveteatrit
Otepää külje all Pühajärve kaldal asuva Kangro talu pererahvas otsustas ühel päeval, et hakkab koduõuel teatrit tegema. Mõeldud, tehtud.
Kas hakatakse kibuvitsa hävitama?
Viimastel nädalatel on loodussõprade seas pahameeletormi tekitanud kuuldus, justkui keelustataks Eestis kibuvitsa kasvatamine ja keskkonnaamet hakkab soomlaste eeskujul loodusest kibuvitsapõõsaid hävitama.
Kiviniidu talu pakub ehedat talukaupa
Pärnumaal asuva Kiviniidu talu peremees Urmas Isand on üks väheseid müüjaid Tallinna Keskturul, kes pakub ainult enda kasvatatud talukaupa ja on võitnud sellega klientide usalduse.
Aed, mis täieneb aastas tuhande taimega
Pärnumaal asuva Lepiku-Mardi talu maadele lisandus tänavu tuhat uut taime – just sellise tempoga kasvab sealne kollektsioonaed, mis sisaldab muu hulgas vägagi eksootilisi liike.
Tule põllumajanduse suurandmete konverentsile
Põllumajanduse digitaliseerimise käigus on esile kerkinud hulgaliselt küsimusi: millised on riigi ja millised erasektori ülesanded põllumajanduse suurandmete süsteemis, kuidas leida tasakaalupunkt avaliku sektori huvide ja põllumajandustootjate huvide vahel ja kes on põllumajandustootmise käigus ...
Esimene niide leevendas põllumeestel kõvasti pinget
Silo on tehtud ja nurmedel lõhnavad heinavaalud. Silotegijad ütlevad, et tänavune esimene niide andis kohati rohkem saaki kui eelmisel aastal kõik kolm kokku.
“Aevastavad” taimed levitavad taimehaigusi
Virgina Techi teadlased on avastanud taimenakkuste levikuviisi, mida võib võrrelda aevastamisega. Avastus võib aidata leida lahendusi, kuidas haiguste levikut ühelt taimelt teisele peatada.
Margus Ameerikas: professionaalsetele põllumeestele suunatud messi on kaua oodatud
Eesti põllumajanduse aastanäitus EPA2019 toob kaheks päevaks Tartusse kokku sektori tipptegijad. Aastanäitusel kohtuvad Eesti põllumajandussektori otsustajad ja põllumeeste kõige olulisemad koostööpartnerid.
Teadlaste loodud nisuvorm talub paremini põuda
Teadlased on loonud uue nisuvormi, mille lehtedel on vähem pisikesi poore – õhulõhesid. Niisugune nisu saab paremini hakkama põuastes oludes.
Kas tulevikus võiks Eestis metskitsi ka vibuga jahtida?
Jahimeeste ja maaomanike esindusorganisatsioonide ümarlaual 13. juunil oli teemaks ka võimalus küttida metskitsi vibuga – tänavu on kitsed tekitanud poole aastaga sama palju kahjusid kui eelmisel aastal kokku.
Lii Sammler: öötöö käsk ohustab vähiga
Sellel aastal anti siis põllumeestele käsk teha öötööd. Nimelt hakkas kehtima kord, et õitsvatele taimedele võib taimekaitset teha ainult öötundidel – kella kümnest õhtul kella viieni hommikul.
Juulist jõustuvad uued droone puudutavad Euroopa Liidu määrused
Uued reeglid peaksid aitama nii professionaale kui hobikorras droonikäitajaid, et saada selgust, mis on ja mis ei ole lubatud, võimaldades samal ajal ka vaba droonide liikumist EL-i piires. The post Juulist jõustuvad uued droone puudutavad Euroopa Liidu määrused appeared first on RMP.ee.
Ilmatargad jaaniõhtust: eks lõke annab ju ka veidi sooja...
Raske uskuda, aga ilmatargad ja portaalid ei hirmutagi meid seekord hullu jaaniaja ilmaga. "Tuleb meie olude kohta üsna hea," lubab Enno Kalde Võrumaalt.
KUHU MINNA | Jaanituled üle Eesti 2019
Kui näed, et sinu kodukandi jaanituld nimekirjas pole, saada info aadressile jaanituli@maaleht.ee ning trükime selle enne jaane ära ka paberlehes.
Reporter: Eesti saab 40 miljoni eest tankitõrjerelvad
Toidumürgituse saanud talunik: pirukaid ja vorste hoitakse päev läbi päikese käes ja müüakse järgmisel laadal värske pähe
„Vorstihunnikud vedelevad kolm päeva 32 kraadises kuumas ühel ja samal laual. Enamus nendest jääb alles. Arvake, mis nendest edasi saab,” küsis Tammejuure Mahetalu peremees Teet Kuusemaa.
Kirjanike elust nõukaajal: Minni Nurme arvas tihtilugu, et enne kuu lõppu sureb pere nälga
See, et kirjanikud saavad mõtiskleda n-ö päriselukohtumiste üle; et “päris elu” on saanud enamaks kirjandusest, on kuidagi ajastuomaselt paratamatu. Tõsi, vahel tõmbab just elulisuse argument kõige väljamõeldu poole, mis seeläbi nagu elusamaks saab.
Jahimeestel tuleb sel jahiaastal küttida üle 30 000 metskitse
1. juunil algab metskitsejahihooaeg Eestis. Kuni septembrini on jahieeskirja järgi lubatud küttida ainult sokkusid.
Kuidas tõlgendada Yara Megalab’i leheanalüüside tulemusi?
Baltic Agro põllunõustajad selgitavad, kuidas saab põllumees tõlgendada Yara Megalab’ist saadud leheanalüüside tulemusi.
Lihatööstuse pankrotivarad pandi ligi miljoni eest müüki
Märtsis pankroti läinud Eesti Lihatööstuse varasid müüakse kohtutäiturite oksjonikeskkonnas enampakkumisel ligi miljoni euro eest. Summa on poole väiksem kui ettevõttel kohustusi üles jäi.
Ida-Viru töötukassa juht: ei saa öelda, et valmistutakse katastroofiks – töötukassa on alati valmis
“Olen kaevuritega koos puuda soola ära söönud,” teatab Anneki Teelahk, kes töötas Eesti Põlevkivis 12 aastat personalijuhina.
Pindala- ja keskkonnatoetusi taotleb tänavu 14 631 põllumajandustootjat
2. maist 17. juunini laekus Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametile (PRIA) 14 632 taotlust pindalatoetuste ja maaelu arengukava (MAK) loomatoetuste saamiseks.
Rumeenias sagenevad karurünnakud, ent jahikeelu tõttu ei saa midagi ette võtta
Rumeenias on viimasel aastal karurünnakud järsult sagenenud. Alates selle aasta algusest on karud põhjustanud inimestele mitmeid vigastusi ja võtnud suisa kolm inimelu.
Erakordne kevad: mitte vaid metsad, isegi koduaiad kubisevad seentest
Kevadseeni on tänavu palju, näiteks kurreleid õnnestus ühest Tallinna metsast korjata korraga lausa 15 kilogrammi jagu, kirjutab homne Maaleht.
Maasikat juba on ja tuleb veel rohkem
Tänavune kevad on maasikakasvatajatele armuline, jagub niiskust ja päikest, see on rohke saagi eeldus. Üles aitavad korjata ukrainlased, sest nemad teevad tööd ka siis, kui eestlane jaanipäeva peab.
Maasikasaak on mullusest tunduvalt parem
Tänu pikale sügisele ja praegustele soojadele ilmadele on selleaastane saak eelmisest märksa parem. Hea ilma puhul kestab maasikahooaeg Eestis veel kolm nädalat.
Helesinised silopallid toetavad meeste terviseuuringuid
Kui mullu jäi möödasõitjatele maanteeäärsetel põldudel silma roosad silopallid, millega põllumehed toetasid heategevuslikus korras võitlust rinnavähiga, siis sel aastal värvuvad head teha soovivate talunike silopõllud helesiniseks.
Metskitsede tekitatud kahjud sunnivad küttimismahtu suurendama
13. juunil Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) majas toimunud jahimeeste ja maaomanike esindusorganisatsioonide ümarlauas lepiti alanud jahihooajaks kokku senisest suuremas metskitsede küttimismahus.
Avatud aias näeb taime tõelist ilu
Kord tuli noor naine mu aeda lilli ostma, tõstis ühe poti üles ja ütles, et teate, ma poleks laadalt iialgi seda taime ostnud, sest see on väiksena potis nii inetu, aga kui ma näen, kui ilus see aias on, tahan endale ka,” räägib Paikusel lopsaka Inglise stiilis iluaia loonud Maie Vridolin.
Galerii: EV100 raamatusarjas esitleti Tiit Rosenbergi teost «Eesti põllumajanduse 100 aastat»
13. juunil esitleti juubelisarjas teost «Eesti põllumajanduse 100 aastat». Raamat annab ülevaate Eesti põllumajanduse käekäigust ja maaelu mõjutanud pöördelistest muutustest läbi sajandi.
Kiritigu põhjustab aednikele aina suuremat peavalu
Eestis on peaaegu kümme korda rohkem tigusid kui Euroopa parasvöötme metsades keskmiselt. Enamik neist kiriteod.
Kõrge maailmaturu hind ei too Eesti sealihatootjatele suurt tulu
Kuigi maailmaturul on piima- ja sealiha hinnad kõrgel, ei tähenda see Eesti tootjate ja kaupmeeste jaoks suurt tulu, vaid pigem mõningast leevendust aastatega kahju toonud sündmustest, nagu näiteks Venemaa kaubandusembargo ja Aafrika seakatk.
Välistööjõud on hea, kuid omad on paremad
Kuigi välistööjõuga pole kordagi juhtunud, et nad ei tule tööle, vastupidi, tulevad õigel ajal ja teevad rohkemgi kui vaja, mõtleb põllumees uue töötaja leidmise asemel hoopis võimsama tehnika ostmisele või on õnnelik, et pojad eelistasid jääda tööle taluettevõttesse.
Kaspar Järvala taas Venemaale kündma
Kehtna künnimees Kaspar Järvala osaleb VIII Venemaa lahtistel künnivõistlustel Mordva pealinnas Saranskis 28.–29. juunil.
Saaremaa maisikasvatajatele teevad nüüd liiga tiivulised pahategijad
Kui enne seakatku puhkemist tekitasid Saaremaa maisikasvatajatele kahju metsanotsud, siis nüüd on vägeva saagikusega kultuur leidnud endale ohustaja sookurgede näol, kirjutab Saarte Hääl.
2018. aastal maksti maaelu arengukava toetusi 148 miljoni euro eest
2018. aastal on Eesti maaelu arengukava 2014‒2020 (MAK) toetusi makstud 148 miljoni euro eest ja kokku on alates 2014. aastast kuni 2019. aasta aprillini toetusi välja makstud 533 miljoni euro eest, selgus eile, 11. juunil Maaeluministeeriumis toimunud  MAK-i seirekomisjoni 15. istungil.
Piima joomine on nii eilne päev, tõusev trend on grilljuust
Inimesed ei joo enam piima. Sellepärast on vaja seda propageerida ning teha piimast populaarseid tooteid. Näiteks grilljuustu.
Rändhõbekarikas väärtustab Andressaare talu maakarja
Andressaare talu perenaine Merja Magnus võttis Eesti Maakarja Kasvatajate Seltsi üldkoosolekul Ares vastu seltsi auhinna, rändhõbekarika, mis on järgmise kevadeni tema ja kaasa Enno Lohu valduses Viljandimaal Venevere külas.
Juulis toimub põllumajanduse suurandmete konverents
Põllumajanduse digitaliseerimise käigus on esile kerkinud hulgaliselt küsimusi: millised on riigi ja millised erasektori ülesanded põllumajanduse suurandmete süsteemis? Kuidas leida tasakaalupunkt avaliku sektori huvide ja põllumajandustootjate huvide vahel? Kes on põllumajandustootmise käigus te...
Andressaare talus pääsevad ka lemmiklehmad pensionile
Andressaare talupere Viljandimaalt tõstis oma maatõugu lehmade aastase väljalüpsi ligi seitsme tonnini ja pälvis tänavu parima maakarjakasvataja hõbedase rändkarika.
Tulekul tippesinejatega metsakonverents: kuidas hoida Eesti metsa ja meile suurimat kasu tuua?
Eestis on viimastel aastatel metsanduse üle palju arutatud, kuid vähe räägitud sellest, mida meil on õppida teiste riikide kogemusest – nii õnnestumistest ja vigadest kui ka suurtest muutustest selles valdkonnas.
Esimene siloniide annab head saaki
Kenad kevadilmad on rohu sedavõrd hästi kasvama pannud, et esimese rohuniitega võivad põllumehed saada rohkem kui kolmandiku kogu ületalve pidamiseks tarvilikust silokogusest, kui seda söödapuuduses kohe loomadele ette andma ei peaks.
Noortalunike protsent Euroopas teeb murelikuks
24.-26. mail viibis Eestis visiidil MTÜ Eesti Noortalunikud kutsel CEJA president Jannes Maes. Oma külaskäigul kohatud Eesti tootjad ja talunikud olid tema sõnul heaks näiteks noorte uuendusmeelsest vaimust. Mured on tema sõnul nii Eesti kui teiste Euroopa riikide talunikel ühised – kuidas saada ...
PRIA: pettuse puhul laieneb tagasimaksimskohus ka kaasaaitajatele
PRIA eesmärk on välja maksta üksnes õiguspäraselt taotletud toetusraha. Paraku on aga kavalamad petuskeemid kokku pandud nii, et taotlused läbiksid kontrollid edukalt ning mõnikord on probleeme võimalik kindlaks teha ainult kriminaalmenetluse käigus, vahendab PRIA uudiskiri.
Räpinas algas rahvusvaheline nooraednike kutsevõistlus
Täna ja homme toimub Räpina Aianduskoolis esimene üleeuroopaline nooraednike kutsevõistlus HortOlympics.
Simo Teesalu: Põllumehed eelistavad kalli masina välja osta
Tõstukeid müüv, rentiv ja hooldav osaühing Forklift pakub lisaks tööstuses ja ehituses tegutsevatele ettevõtetele oma teenuseid järjest enam ka põllumajandusele.
Minister: heksli koristamine tähendaks lisakulu nii talunikele kui ametnikele
Põllumajandusmaa läheb iga aastaga järjest enam aktiivsesse kasutusse. Maaeluminister Mart Järvik selgitab maablogis otsust lubada ühtse pindalatoetuse saamiseks rohumaid jätkuvalt hekseldades hooldada.
Uus meditsiinikeskus saab täna nurgakivi
Täna pannakse Veerenni terviselinnakus nurgakivi Eesti mahukaimale erameditsiinikeskusele, kus erinevate tervishoiuettevõtete päralt saab olema enam kui 10 000 ruutmeetrit pinda.
Kutsekoolid pingutavad täiskasvanute nimel
Järvamaa Kutsehariduskeskuses saab õppida 13 valdkonnas 50 õppekaval, neist enamikule on oodatud täiskasvanud õppurid. Igal aastal alustab vähemalt üks uus eriala.
Põllumajandusfirma sai loa osta Vändra piimatootja enamusosalus
Raul Jeetsi suurosalusega põllumajandusgrupp Agron Halduse OÜ sai loa osta Pärnumaa piimatootjas Vändra OÜ kontrollosalus. Vastavasisulise otsuse tegi konkurentsiamet kolmapäeval.
Kas Imavere rapsitehase ehitustööd jäävadki venima?
Rapsikoogi ja -õli tootmisega loodab piimatootjate ühis­ettevõte OÜ Farm In Productions alustada järgmise aasta alguses, praegu pole tolle tehase­hoone ehitamisega veel pihta hakatud.
Valgamaa aiandustalu laiendab haaret
Keset Otepää valda suurte paksude metsade keskel asub Rahula aiandustalu. Perenaine Helju Kõiv otsustas tänavu oma taluelus muudatused sisse viia.
26. juunini saab riigilt taotleda põllumajanduskindlustustoetust
Kuni 26. juunini 2019 on võimalik taotleda põllumajanduskindlustustoetust, millega hüvitatakse osaliselt põllumajandustootja saagi, loomade ja taimede kindlustusmaksed.
Suvelaadad toovad püsikundesid, kuid mitte rikkust
Aastaid messidel osalenud talupidajad teavad, et suveüritused on väärtuslikud kliendisidemete loomiseks, kuid raha teenimiseks sobivad vaid algajatele laadalistele.
Väljaotsa talu tühja lauta kolisid tõupuhtad Eesti vutid
Avatud talude päeval uksed avav Väljaotsa vutitalu Mahtras plaanib näidata äsjakoorunud tibusid ja pakub söögiks suitsutatud vutimune, kirjutab homne Maaleht.
Ootame teateid külade ja valdade jaanipidudest
Sarnaselt varasemate aastatega saab ka tänavu Maalehest teavet jaanitulede kohta üle Eesti.
Esimene kodumaine värske kartul jõuab juba turule
Need põllumehed, kes panid kartuli varakult katteloori alla kasvama, hakkavad saaki koristama.
Ootame viljakasvatajaid rekordeid ründama
Nädala lõpuni saab oma põllu kirja panna viljelusvõistlusele. Talv ja kevad on põllu­mehi hoidnud ning vihm andis orastele hoogu, nii et praegused rekordid on ohus.
Noortalunike toetuse Exceli-põhine hindamine kogub kriitikat
Taluliidu ning noortalunike juhid Kerli Ats ja Kaja Piirfeldt tegutsevad selle nimel, et alustava põllumehe toetus hakkaks paremini jõudma nendeni, kes seda tegelikult vajavad.