Kevadkülviga alustanud põllumehed ootavad vihma
Väätsa Agros hakati teravilja külvama juba neljapäeval, mis on koguni kaks nädalalt varem kui paaril viimasel aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Ukrainlased trügivad Eesti taludesse sulasteks
Kui suurfarmid kasutavad välistööjõudu juba aastaid, siis nüüdseks on ka väiksemad talud üle Eesti palganud appi Ukraina töölisi, kuna talupidajatel pole samuti enam kedagi laudatööle võtta.
Juhan Särgava: loom ei ole selleks, et mõni tööpõlgaja talle kaikaga üle küüru saaks anda!
Kui Eesti inimene maal farmis end liigutada ei taha, tuleb vajalikud töötegijad leida mujalt. Lehmad peavad iga päev olema lüpstud ja söödetud.
Põlvamaa jääb leheta: ajaleht läheb kinni, töötajad töötukassasse
Aastal 1951 ilmuma hakanud maakonnalehel napib lugejaid ja raha, selle äraostmine Lõuna-Eesti Postimehe poolt pole välistatud, aga mitte ka otsustatud.
Tulevane maaeluminister: rahvas peab austama neid, kes teda toidavad
Värskelt koalitsiooni­lepingu allkirjastanud võimuliidu kandidaat maaeluministri kohale on Järvakandi eksvallavanem Mart Järvik EKREst. Esimese asjana plaanib ta kokku panna endale sobiva meeskonna.
Putukateadlased hindavad: on piirkondi, kus tuleb tänavu hea sääseaasta
Talvisest lumest jäänud sulmamisvesi annab sääskedele hea stardipositsiooni ning juba praegu võib prognoosida, millistes Eesti paikades tuleb suurem sääsetõrjevahendite müük, kirjutab homne Maaleht.
Saaremaa põllumeeste traktorite kumme lõhuvad põldudel vedelevad hirvesarved
Hirvede suur arvukus jätab endast järjest enam asitõendeid maha ka põldudele.
Põllumajanduse tippjuht Margus Muld: soovin maaeluministri kandidaadile Mart Järvikule rohkem talupojamõistust!
Aasta põllumees 2017 ja tänavu põllumajanduse tippjuhiks valitud Margus Muld teatas Maalehele, et ehkki ta majandab Trigon Dairy Farmingu tegevjuhina ühe oma farmiga Kaius Raplamaal, ei tunne ta paraku teist Raplamaa meest, EKREIKE koalitsiooni poolt maaeluministri kandidaadiks esitatud Mart Järv...
Indrek Kasela: jumala pärast, ärge lootke, et poliitik teeb teie elu paremaks. Me peame seda ise tegema
Üks liikumise Kõigi Eesti algatajaist, ettevõtja Indrek Kasela küsib Maalehele antud intervjuus, kuidas saab juhtida riiki siis, kui käes on küll võim, aga pole valijate austust.
Nõid Alisa tahab lasta end steriliseerida: milleks sigida, see maailm on täis s*tta
"Kui ma saan vanemaks ja olen juba selles eas, kus Eesti seadustega on lubatud steriliseerimine (alates 35. eluaastast – toim.), teen selle kohe ära," ütleb nõid Alisa Kroonikale.
Kuiva heina tegu nõuab riskijulgust
Rohusööda varumisel on põllumehe iga-aastane mure, et niited saaksid tehtud just õigel ajal, kui rohttaime proteiinisisaldus on suurim, ja saadav rohumass oleks maksimaalne.
Tööjõukriis Lääne-Virumaa laudas: uus töötaja on teisel päeval juba purjus ja kolmandal lõhub traktorit
Aastaid tagasi 300 lüpsilehmaga majandanud OÜ Sarapiku Piim omanik Anne Kullamägi Kadrina vallast tõmbab piimatootmisele kriipsu peale, müües kogu lauda loomadest tühjaks. Tema sõnul ühtegi mõistlikku inimest enam lauta tööle ei saa, kirjutab homne Maaleht.
Miks ei tasu poest valmisprille osta? Optometrist selgitab
Kui eluaastaid on juba üle neljakümne ning tähed arvutiekraanil või raamatulehekülgedel silme ees tasapisi tantsima kipuvad, pole silmanägemine siiski pöördumatult hukas.
Küberkurjategijad on petnud saarlastelt välja sadu tuhandeid
Saaremaa ettevõtete ja kodanike vastu on pandud iga aastaga toime üha enam küberründeid. Tänavu on kahju tekitatud juba 200 000 euro ulatuses.
Teise ringi kauplusest ostetud asjade taskutest-sahtlitest on leitud väikeseid varandusi - kuldsõrmuseid, raha...
Populaarses Facebooki-grupis #Kogumispäevik algatati mõni aeg tagasi küsitlus, mida head ja paremat grupi liikmed teise ringi kauplustest on leidnud. Spontaanselt hakati vastustes postitama ka rõõmsaid sõnumeid asjade kohta, mis koos ostetud kraamiga „kauba peale” saadud. Mõnel juhul on tegu olnu...
Glüfosaadile asendaja leidmine ei ole kerge ülesanne
Pärast Euroopa Parlamendi güfosaate keelustava resolutsiooni vastuvõtmist on põllumajandustootjad, poliitikakujundajad ja aktivistid hakanud otsima sellele sama efektiivset aseainet.
Loomakaitsjad jätkavad võitlust karusloomafarmide sulgemise eest
Eesti loomakaitsjad jätkavad võitlust karusloomakasvanduste sulgemise eest, märkides, et näiteks Norra keelustab karusloomafarmid 2025. aastaks.
Naadilehtedest saab suurepärase supi
Käes on kevad ja kuna on jagunud sooja, siis on just naat (Aegopodium podagraria) sel aastal esimene, mis on parasjagu nii suur, et sobib söögiks. Mina leidsin selle aasta esimesed naadid kevadise jalutuskäigu ajal oja kaldalt.
Rohumaade vanuse pikendamisega püütakse leevendada söödapuudust
Maaeluminister Tarmo Tamm allkirjastas muudatuste paketi, mille kohaselt pikendatakse keskkonnasõbraliku majandamise toetuse ning mahepõllumajandusele üleminekutoetuse ja mahepõllumajandusega jätkamise toetuse toetusõigusliku lühiajalise rohumaa vanust. Muudatuse abil on võimalik leevendada eelmi...
Väikeettevõtjate jaoks lihtsustus põllumajandustoetuste taotlemine
Maaeluminister Tarmo Tamm allkirjastas „Mikro- ja väikeettevõtjate põllumajandustoodete töötlemise ning turustamise investeeringutoetus“ määruse muudatuse, mis loob ettevõtjatele paremad ja selgemad tingimused toetuse taotlemiseks.
Kes aitaks põllumeest raskel ajal ja annaks hoogu metsamehele?
Eesti põllu- ja metsandusettevõtted on oma tegevuse laiendamiseks laenanud finantsasutustelt sadu miljoneid eurosid, kuid tegelik laenuvajadus on suurem.
Kogenud põllumees peab tähtsaimaks saavutuseks noori
Kuidas takka lükkad, nõnda läheb,” lausub Kalev Nurk. Viljandi vallas Mustla lähistel piimakarja kasvatava osaühingu Karpo hallipäine juht on asunud kogemusi edasi andma verinoorele laudapersonalile.
Niinepuu lambaid kiskjad ei murra
Varbla kandis, otse Eesti ühe suurima šaakalite asurkonna keskel tegutseva Niinepuu lambamaja paarisajapealisest karjast pole nelja tegutsemisaasta jooksul kiskjad ühtki lammast murdnud.
Leili metsalood | Kevadmõtteid
Viimase nädala soojad ilmad on metsa alla lisanud uusi kevadõisi. Lisaks sinililledele ja lepiklilledele õitsevad ka ülased. Ülaste ilmumine tähendas mulle hulk aastaid, et aeg on metsa istutada.
Arved Breidaks: talu otsib nii sulast kui peremeest
Põlvamaa ühe kangema piimatootja Avo Kruusla telefon heliseb tihti, kuid viimasest poolest aastast ei meenu talle ühtegi kõnet, kus helistaja end farmi tööle oleks pakkunud. Janu uue põlvkonna asjatundjate järele on Eesti põllumajanduses aga sedavõrd suur, et see võib kogu sektorile saatuslikuks ...
Eesti kui piimariik laiendab maailmas haaret
Ma ei tunne sind jälle ära,” tervitas üks põllumees teist ja täpsustas, „oled jälle pintsaku selga pannud.”
Miks haned põldudele on hakanud kogunema?
Viimasel paarikümnel aastal on muutunud haneliste rändeteed. Kui nad varasematel aastatel liikusid mööda rannikualasid, siis nüüd kulgeb suur osa rändest läbi sisemaa, selgitab teadusportaalis Novaator Tartu Ülikooli botaanika vanemteadur ja loopealsete taastamise eestvedaja Aveliina Helm.
Pritsitavate mürkide koostoime on arvatust ohtlikum
Põllumajanduses kahjurputukate ja seenhaiguste vastu võitlemiseks kasutatavad mürgid võivad koosmõjus olla arvatust märksa ohtlikumad, selgus Eesti Maaülikooli, Ghendi ja Cardiffi ülikooli teadlaste uuringust.
JUHTKIRI | Olgem tänulikud vihma eest
Märtsi lõpus Eestist lõuna poole sõites hakkasin meie harjumuspärast “sitta suusailma” hoopis teises valguses nägema.
Linnalehmade töö tulemusi näeb kiirelt
Pärnu keskrannas otse Tervise Paradiisi taga jalutavad varsti lihaveised, keda saab uudistada loomade karjamaa kohale ehitatud laudteelt. Rannalised võtavad seda kui põnevat vaatepilti, tegelikult toovad need loomad loodusele ja kilomeetrite kaugusel tegutsevatele põllumeestele hoopis rohkem kasu...
Margus Muld: Lehma piimaand on kinni meie teadmistes ja oskustes
Tänavuse aasta põllumajandussektori tippjuhiks nimetatud Margus Muld võiks hariduse poolest ravida nii loomi kui ka inimesi, kuid talle meeldib rohkem pingutada ning proovilepanek põllumajanduses pakub talle siiani põnevust.
Juhan Särgava: tööpõlgurit ei sunni ükski vägi korralikult tööd tegema
Kui Eesti inimene maal farmis end liigutada ei taha, tuleb vajalikud töötegijad leida mujalt. Lehmad peavad iga päev olema lüpstud ja söödetud.
Nova on vana hea Niva uus tulemine
Sel kevadel jõuab Eestisse kompaktne, ökonoomne ja väle teraviljakombain Nova, mis pärineb Venemaalt Doni-äärsest Rostovist, linnast, mis varustas meie põllumehi ligemale pool sajandit kombainidega Niva.
Uued tehnoloogiad jõuavad ka põllule
Majandus ja teadus arenevad tänapäeval pikkade sammudega, samamoodi põldudel toimuv. Mõned viimaste aastakümnete uuendused on saanud lühikese ajaga ainuvalitsevaks ja tagantjärele imestame, kuidas me küll varem teistmoodi oma tööd tehtud saime. Näiteks GPS-positsioneerimine, mobiilirakendused jne.
Talunikud peavad hakkama esitama kasvatavate põllukultuuuride sortide kohta andmeid
Alates 1. jaanuarist 2020 jõustub taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse muudatus, mille kohaselt peab põllukultuuri kasvataja esitama Põllumajandusametile andmed põllumajandustootmises kasutatud põllukultuuri liikide, sortide ja pindade kohta.
Marjakülmutaja: nõudlus vaarika ja kultuurmustika järele kasvab
Marjamaa Talu peremees Tõnu Oks ütles Kuku raadio saatele Maatund antud intervjuus, et eestlase lemmikmari, mida külmaletist ostetakse, on endiselt maasikas. Küll aga kasvab pidevalt nõudlus vaarika ja kultuurmustika järele. Tasuvusaeg on kahel viimasel aga kasvataja mõttes pikem kui maasikal.
Piimakarjapidaja seab kõrgeid sihte
Seljal ja Piistaojal asuvates lautades on praegu kokku tuhatkond lehma, aga lähiaastail on omanikel kavas ­piimaandjate arvu peaaegu kahekordistada, milleks tehakse iga päev usinalt tööd.
JUHTKIRI | Argo Ideon: jõudu tööle!
Tööpuudus oli Eestis möödunud aasta viimases kvartalis 4,4% tööjõust. Seda on üpris vähe.
Ukrainas oled agronoom, Eesti talus hinnatud sulane
Kui suurfarmid kasutavad välistööjõudu juba aastaid, siis nüüdseks on ka väiksemad talud üle Eesti palganud appi Ukraina töölisi, kuna talupidajatel pole samuti enam kedagi laudatööle võtta.
Juri Ratas vastab ausalt: koalitsioonileppe täitmiseks sellel aastal raha ei ole
Peaminister Jüri Ratas nendib Maalehele antud intervjuus, et tänavu tema võimukoalitsioonil suurteks algatusteks raha ei ole. Valimislubaduste täitmine tuleb siis, kui see on rahaliselt kaetud.
Põllumeeste kõvem tiitel ootab jagamist
Taas algab konkurss “Aasta põllumees”, mis avab võimaluse tutvustada ettevõtlikke ja innovaatilisi põllumajandustootjaid.
Jaanus Murakas: vanad ärimudelid ja odav tööjõud ei aita piimandust edasi
Peagi hakkab Paides tööle uuel põhimõttel ja suurte mahtudega töötlev piimatehas, mis võimaldab eelkõige farmeritele maksta kõrgemat piima hinda, kinnitab E-Piima juhataja Jaanus Murakas.
Näpud mulda! Aiavili ootab külvamist
Aednikel on oma köetavates kasvuhoonetes kibekiired päevad, et kevadmüügiks kõik tomati-, kurgi-, paprikataimed ja maitserohelised kenasti võrsuks ning lilleamplid õigel ajal õiteilu pakuks.
Kosmoseagentuuri abil saavad põllumehed valida õige väetisekoguse
Põllukultuuride klastril on käimas kaugseire projekt, mille raames töötatakse satelliit­fotode ja mullakaartide alusel välja viljapõldude väetamise soovitused.