Põllumehed muretsevad üleminekutoetuste kadumise pärast
Eelarve teeb murelikuks põllumehed, kes kardavad, et nad jäetakse ilma üleminekutoetuseta, mis on aidanud kolmel viimasel aastal Eesti toidutootjatel Euroopa Liidus konkurentsis püsida.
Põllumeestel mõõt täis: hakkame ise ennast kindlustama!
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojas on küpsenud ambitsioonikas plaan tulla kindlustusturule oma kindlustusühistuga.
Jahimehed saavad juurde olulise toetuse
Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile määruse eelnõu, mille eesmärk on toetada investeeringuid kütitud ulukite esmatöötlemiskohtade ehitistesse ja seadmetesse.
Taimekaitse tõttu ei hukkunud sel aastal teadaolevalt ühtegi mesilasperet
Mesinike, põllumeeste ja ametnike ühine panustamine koostöösse on andnud tulemusi - sel aastal ei hukkunud teadaolevalt ühtki mesilasperet taimekaitsevahendite tõttu.
Kas põllumehed kasutavad enne viljakoristust tõesti glüfosaati?
Maalehe poole pöördus mitu murelikku inimest, kes on pannud tähele, kuidas põlde on natuke enne koristamist pritsitud, nii et seal kasvavad taimed muutuvad pruuniks. Inimesed kardavad, et seal on kasutatud glüfosaati, mille jäägid jäävad pärast koristatud saagi sisse.
Leedukad jätavad talunikele maksuerandi alles
Leedu valitsus ei tühista talunikele tehtud diiselkütuse maksuerandit, ütles põllumajandusminister Andrius Palionis reedel.
Viie-euroste pangaautomaatidest kadumise teema jõuab riigikogusse arutelule
Nii riigikogu maaelu- kui rahanduskomisjon kavatsevad sõna sekka öelda Maalehe tõstatatud viieeuroste pangaautomaatidest tõrjumise küsimuses.
Eesti tänavune viinamarjasaak paneb suud matsuma
Kui veel kümme aastat tagasi tundus uskumatu, et Eestis kasvavad viinamarjad, siis selle aasta saak on olnud lausa rikkalik.
Perega maale elama: on müüt, et maal ei ole tööd ja maal elamine on väga raske
Koos abikaasa ja kahe lapsega Väike-Maarja valda Uuemõisa külla kolinud Terje Kümnik leiab, et kui oled ise piisavalt aktiivne, otsid enda jaoks võimalusi ja väljundeid, siis on maal väga mõnus elada ja tööd leiab samuti.
Põllumeeste avalik pöördumine: valitsus võiks langetada põllumajanduskütuse aktsiisi
Valitsus plaanib seada põllumajandusliku otstarbega erimärgistatud kütuse kasutamisele limiidid. Põllumehed nõustuvad, et kütuse väärkasutamine vajab piiramist, kuid samas pärsivad limiidid kodumaise toidutootmise konkurentsivõimet.
Põllumehed tuletavad valitsusele kevadel antud lubadusi meelde
Põllumehed tuletavad käimasolevate eelarvekõneluste valguses valitsuskoalitsioonile meelde, et üleminekutoetustel on jätkuvalt oluline roll Eesti toidutootmise konkurentsivõime kindlustamisel.
Maatõugu lehm Nupi püstitas lüpsikiiruse rekordi
Eelmisel nädalavahetusel Ülenurmel peetud lüpsivõistlusel saadi maatõugu lehmalt kolm korda kiiremini piim kätte kui holsteini tõugu lehmadelt.
Toitainepuudus ohustab talivilja talvekindlust
Esimesed taliviljakülvid on juba tehtud ja varsti hakkab vili võrsuma. Et taimed ei jääks toitainepuudusesse ja elaksid talve kenasti üle, tuleb tegutseda juba sügisel.
Ehmatav tulemus: VTA leidis igast kolmandast suitsulihast üle normi mürgiseid aineid
Mullu saasteainete programmi käigus tehtud analüüsidest selgus, et paljudes rahva poolt palavalt armastatud ja turul või laatadel müüdavates maasuitsusinkides oli vähki tekitavate PAHide tase üle lubatud piiri.
FOTOD | Taimekasvatuse instituut sai esimese uue hoone 35 aasta jooksul
Kolmapäeval avati Jõgeva alevikus Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus sordiaretuskeskus. Sellesse saavad ruumid tera- ja kaunviljade aretajad.
Uus aretuskeskus aitab luua tuleviku ilmastikuoludesse sobivaid viljasorte
Kolmapäeval, 18. septembril avati Jõgeva alevikus Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus teraviljade aretuskeskus. Aretuskeskuses on koos kõik vajalikud ruumid suvinisu-, talinisu-, odra-, kaera- ja rukkisortide aretamiseks.
Liigne väetamine on ohtlik nii taimele kui keskkonnale
Väetamine on oluline nii põllumehele kui ka aiapidajale, kuid et see eesmärki täidaks, tuleb seda teha mõistlikult. Põllumajanduses on väetamise seis nii hea, et Eesti on Läänemere ääres kõige keskkonnasäästlikum riik, koduaedades kiputakse aga teadmatusest norme ületama. Maa Elu küsimustele vast...
Minutiga kümnetuhandeline kahju rapsipõllul
"Häving! Minutiline rahepuhang lõi kümnete tuhandete eest suvirapsi põllule maha.” Sellise postituse tegi Järvamaa põllumees laupäeval sotsiaalmeedias.
Suur viljasaak pööras põllumeeste ühistu ja veofirmad tülli
Pärast eelmises Maalehes ilmunud lugu, kus oli juttu sellest, et vilja sadamasse vedamiseks ei jagu autosid, võttis toimetusega ühendust mitu viljavedajat, kes valgustasid teemat ka vedajate poole pealt. Nimelt venivad viljaautode ooteajad Muuga sadamas tundide pikkuseks.
Kas vähe autosid või kehv korraldus? Laod on vilja täis, kuid sadamasse seda ei saa saata
Kuivad ja päikeselised ilmad on lasknud kombainid põldudele, kuid nüüd on põllumeeste kuivatid ja laod vilja pilgeni täis ning seda pole kuhugi panna.
Riigikogu keskkonnakomisjon tutvub põllumajanduse köögipoolega
Täna külastab Riigikogu keskkonnakomisjon Harjumaal tegutsevat teraviljakasvatusettevõtet Crocus OÜ-d, mida juhib põllumajandusettevõtja ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu liige Andres Oopkaup. Külaskäigu kavas on riigikogulastele tutvustada põllumajanduse köögipoolt ja arutleda keskkon...
Kümme aastat vana registri tõttu saavad erru läinud põllumehed toetuseid, aga noored jäävad ilma
Kuigi noorte põllumajandusse saamine on nii suur probleem, et maaeluministeerium plaanis seda lahendada kalevipoegade koju toomisega, siis samal ajal teise käega diskrimineerib noortalunikke.
Põllumajandusettevõtete TOP 200 | Kes Eesti taime- ja loomakasvatajatest sai suurima müügitulu?
Eesti suurimate taime- ja loomakasvatajate müügitulu tabel näitab, et need, kes tegelevad äriga, on edukamad kui tootjad, piimamüügiga jõuavad esikümnesse vähesed, munatootmine annab kahjumit ning seakasvatuses on võimalikud variandid.
Lääne-Virumaa põllumehelt varastati ligi 60 000 euro eest GPS-seadmeid
„Meil rüüstati kümmet masinat ja varastati kokku 11 GPS seadet,” teatas Voore Farmi OÜ juhataja Indrek Klammer, kes oli täna hommikul päris murelik, sest masinaid polnud kohe võimalik põllule saata.
Konkurss AASTA PÕLLUMEES | Dagmar ja Endel Lindre rajasid parima tootmistalu
Talupidajate Keskliidult tiitli “Parim talu 2018” pälvinud Vainu talus kosuvad lihaveised, kasvab vili ning noored jätkavad talupidamist.
Päästev nädal – ilm lubab põllule
Ilm ei ole põllutöid juba mitu nädalat soosinud. Töid tuleb teha ka öösel, et ikka saak salve saaks ja talivilja külvid tehtud. Tänases blogipostituses võtab taas hetkeolukorra põldudel kokku põllumees ja BASFi agronoom Kristjan Kasearu.
Viinamarjakasvatajatel on kibekiire saagikoristusaeg
Eesti ühed pühendunuimad viinamarjakasvatajad on Lija ja Jüri Kaska, kelle Võrumaal Liiva külas asuvas Pruuli-Kaska talus kasvab üle paarisaja viinamarjasordi.
FOTOD | Kuulus Virumaa kummikupuu kosub ja saab lausa järglasi
Virumaal, Paasvere külas kuue aasta eest alguse saanud kummikupuude kogumil ripub juba enam kui sada jalavarju, tõestamaks et kummik on kuldaväärt kujunduselement ja kunstiteoste algmaterjal.
Kartulimugulad on suured ning saak tõotab tulla hea
Paljudel kartulikasvatajatel on kartulisaak valminud tavapärasest mitu nädalat varem, saagikuseks prognoo­sitakse 35–40 tonni hektarilt.
Osa kapsast jääb põllule, sest muidu kukuks hind liiga alla
Tänavu kasvas meie põldudel sedavõrd rikkalik köögiviljasaak, et suurtootjad jätavad mingi osa sellest koristamata, sest muidu läheks toodete müügihind veelgi rohkem alla.
Viinamarjakasvatajatel oli väga hea aasta
Viinamarjakasvatajatele teeb tänavune aasta rõõmu. Väga head saaki andsid nii kasvuhoones kui ka avamaal kasvavad viinamarjad.
EKRE tahab riigi panna põllumaid kokku ostma
EKRE juhitud maaeluministeerium on ette valmistamas eelnõusid, millega Eesti riik hakkaks eraisikutelt kokku ostma põllumajandus- ja metsamaad ning andma neid rendile noortele peredele.
Usinamad on tänavu juba mitu tonni seeni metsast välja kandnud
Tublimad seenelised on tänavu metsadest välja kandnud juba mitmeid tonne seeni, et eelseisev talv üle elada. Seeneaastat hinnatakse vaatamata põuaperioodidele pigem heaks.
Loodusliku taimestikuga rohumaad on põllumajandusmaastiku pärlid
Poollooduslikud kooslused on rohumaad, kus kasvab looduslik taimestik. Neid nimetatakse väärikalt ka pärandkooslusteks, sest tegemist on pärandiga meie esivanematelt. Rohumaid aga tuleb niita või karjatada, vastasel juhul need mõne aja jooksul metsastuvad, kirjutab Maaeluministeeriumi põllumajand...
Lääne-Virumaa põldudel alustas tööd haruldane kartulikombain
Sirevere küla kartulikasvataja Gustav Põldmaa vahetas senise traktori taha rakendatava kartulikombaini hoopis nobedama ja võimsama noppija vastu välja. 22. augustil sai Lääne-Virumaa juhtiv kartulikasvataja kätte kuu aega tagasi eritellimusena Saksamaa tehaseliinilt saabunud iseliikuva pool miljo...
Foto: Balti riigid ja Poola allkirjastasid ühisdeklaratsiooni
Neljapäeval, 5. septembril osales maaeluminister Mart Järvik Poolas Serockis XVII rahvusvahelise piimafoorumil toimunud Balti riikide ja Poola põllumajandusministrite kohtumisel, kus allkirjastati ühisdeklaratsioon EL ühise põllumajanduspoliitika tuleviku teemadel.
Koerale ujumiskohta otsides sündis veinikelder
Murimäe Veinikelder sai alguse Murile ujumiskoha otsimisest. Nüüd viinamarjaistandus muudkui kasvab, inimese parim sõber ilutseb toodete etiketil ja perenaine sai diplomeeritud veinitundjaks.
Uhkemad põllutöömasinad maksavad nelja uue maja hinna
Maa Elu uuris, millised on kõige moodsamad põllutöömasinad, mis praegu meie põllumeestel saaki kasvatada ja koristada aitavad. Suurtootjate igapäevakasutuses olevate masinate hinnad võivad tavainimesele ulmelised tunduda, näiteks poole miljoni euro eest saaks ehitada neli keskmist elumaja.
Alustavate noortalunike toetuse taotlemise tähtaeg pikenes
Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetuse taotlemise tähtaega pikendatakse ühe nädala võrra. Taotluse esitamise viimane päev on 11. september.
Purpur-siilkübarat saab veel korjata
Sügise üks viimaseid õitsejaid on purpur-siilkübar. Kel suvi kiirelt möödunud ja pole jõudnud ravimtaimi korjata, siis siilkübaraid saab veel koguda.
Minister: niidetud rohtu saab jätkuvalt hekseldada
Küsisime maaeluminister Mart Järvikult, kelle huvides oli palju vaidlusi tekitanud määruse muudatus, mis andis pindalatoetuste taotlejatele jätkuvalt võimaluse rohumaade hooldamisel hekseldatud rohi põllule jätta, ja millist vastukaja see tekitas.
Minister Mart Järvik: rekajuhid varastavad põllumeeste kütust
Kui murekoht on Soome rekad, kes varastavad Eesti riigi doteeritud kütust, miks siis kontrolli tõhustamise asemel soovib minister kehtestada limiidid ja normid põllumeestele, mõtisklevad põllumehed kummalise olukorra üle. Vaidluse käigus selgus nii mõndagi.
Vedajate puudus paneb teraviljakasvatajd surve alla
Vedajate puudus on pannud viljakasvatajad sel aastal raskesse olukorda – kui vedajat pole, ei saa ka põllmees põllul lõigata. Viljakasvatajad jäävad viljasaagist rääkides tagasihoidlikuks, sest kuniks vili pole salves, ei soovita sõna "rekordsaak" välja öelda, aga tunnistavad, et nii ilusat vilja...
Muuseum kogub hobutöödest fotosid
Tänavu augustis möödub 145 aastat ajast, mil 1874. aastal Carl Robert Jakobsoni juhitud Pärnu Põllumeeste Selts korraldas atrade künnidemonstratsiooni. Selle tähtpäeva puhul kutsub SA Eesti Maaelumuuseumid koos Eesti Künniseltsiga üles hobusekasvatajaid ja -sõpru jäädvustama pildile oma töid hobu...
Piima kokkuost on tänavu kasvanud
Selle aasta esimese seitsme kuu kokkuvõttes osteti Eesti põllumajandustootjatelt piima 450 000 tonni. Seda on 27 400 tonni enam kui 2017. aasta sama perioodi võrdluses ja 9 600 tonni rohkem kui 2018. aastal.
FOTOD | Vaata pilte Ülenurmel toimunud sügisnäitusest Tõuloom
Laupäeval toimus Eesti Põllumajandusmuuseumis kauneimate ja uhkeimate tõuloomade näitus-esitlus Tõuloom.
Konkurss AASTA PÕLLUMEES | Ly Kivikas juhib piimafarmi ja õpetab põllumehi
Pärnu maakonna noorima põllumajandus- juhi Ly Kivikase käe all on Kaismale kerkinud uus noorkarjalaut ja lehmad lüpsavad üle 11 000 kg aastas.