VIDEO JA PILDID | Põllumehed protestivad Toompeal: meil pole enam jõudu sadade miljonite eurode suuruste kingituste tegemiseks!
Teisipäeva hommikul kogunesid põllumehed Toompeale meeleavaldusele, et juhtida tähelepanu ebaõiglastele põllumajandushüvitistele.
Põllumehed avaldasid taas Toompeal meelt
Täna ennelõunal kogunesid Toompeale talunikud, kes avaldasid meelt seoses lubatust väiksemate üleminekutoetustega riigieelarvest. Sügisel avalikustati, et varasemalt lubatud 15,3 miljoni euro asemel plaanitakse eelarvest põllumeestele toetuseks eraldada vaid 5,3 miljonit eurot. Enne tänast meele...
Fotod: põllumehed nõudsid Toompeal lubatud toetusmeetmeid
Põllumehed avaldasid täna, 10. detsembril, meelt, sest valitsuserakonnad on murdnud antud lubadusi ja vähendanud 2020. aasta riigieelarve eelnõus põllumajanduse siseriiklike hüvitiste summat.
„Vaata mul ette, poiss!”
Täna hommikul ametisse nimetatud maaeluminister Arvo Alleri esimene töö oli astuda Toompeale meeleavaldusele kogunenud põllumeeste ette. Ida-Virumaa Talupidajate Liidu direktori ametikohalt ministriks tõusnud Alleril jagus põllumeestele sõnu vaid minuti jagu.
Aasta põllumees: põllumehed peavad esimest korda ajaloos oma tegevust ühiskonnale õigustama
Aasta põllumees 2019 Indrek Klammer sõnas Toompeal toimival meeleavaldusel, et põllumehed on esmakordselt seisus, kus nad peavad oma tegevust ühiksonnale õigustama – nii on tema sõnul levimas palju eksiarvamusi nii loomakasvatuse kui keskkonnaküsimuste kohta.
Kerli Ats: Eesti talunikule makstakse toetust häbematult vähe
Poliitikud peaksid mitte ainult järgmiseks finantsperioodiks Eesti talunikele välja rääkima maksimaalse Euroopa Liidu toetuste kasvu, vaid saavutama ka toetuste õiglase jaotuse, sest praegune kord jätab noortalunikud toetustest üldse ilma, kirjutab Eestimaa Talupidajate Keskliidu tegevjuht Kerli ...
Kerli Ats: Eesti talunikule makstakse toetust häbematult vähe
Poliitikud peaksid mitte ainult järgmiseks finantsperioodiks Eesti talunikele välja rääkima maksimaalse Euroopa Liidu toetuste kasvu, vaid saavutama ka toetuste õiglase jaotuse, sest praegune kord jätab noortalunikud toetustest üldse ilma, kirjutab Eestimaa Talupidajate Keskliidu tegevjuht Kerli ...
PRIA alustas otsetoetuste ja hektaripõhiste üleminekutoetuste väljamaksmist.
Juba täna, esimesel maksete tegemise päeval, on oma toetuse kätte saanud ligi 4000 põllumeest.
Kokkuvõte EPA2019 finantsseminarilt: põllumajandussektori finantseerimise murekoht on riskid, mida ei saa maandada
Eesti põllumehed on tublid ja töökad ning tahaksid oma riske maandada, kuid enamasti ei sõltu see neist endist. See seab põllumajandussektori finantseerimisele oma tingimused, tõdesid finantssektori eestkõnelejad põllumajanduse 2019. aasta näituse raames Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja korralda...
Eesti vetikad jõuavad nii kommidesse kui kosmeetikasse ja Nopri talust saab Eesti puhtamat piima
Tänane "Kasvupinnase" saade on salvestatud novembri lõpus toimunud konverentsil "Põllumajanduse Äriplaan 2020".
Salvest on valmis mahetooraine saamiseks põllumehi toetama
Kuigi viiendik Eesti põllumaast on nüüdseks juba mahe ja mahetoodangu maht põllumajanduses küündib kaheksa protsendini, ostetakse Eesti kaubandusest mahetoodangut vaid 2,6 protsendi jagu, selgus ettekannetest konverentsil „30 aastat mahepõllumajandust Eestis”.
Ebaõiglased trahvid, karistused ja kius. Talunikud räägivad PRIA ja VTA kohta suu puhtaks
Miks põllumeestel on nii palju firmasid? Selleks et trahvid oleksid väiksemad. Ei imesta, kui mõne aasta pärast on iga põld osaühing ja iga loom aktsiaselts.
Põllumeestele otsitakse veel viit miljonit eurot, meeleavaldus toimub sellest hoolimata
Tulevane maaeluminister Arvo Aller ütles tänasel pressikonverentsil, et "kindlasti leitakse lisaraha" põllumeestele jagatava üleminekutoetuse kasvatamiseks uuel aastal. Tõenäoliselt kasvab top up toetuse summa 10,3 miljoni euroni, mis on poolel teel praegu lubatust enne valimisi lubatuni.
Arvo Aller: kui ma olen Toompeal, siis lähen tootjatega kohtuma
Maaeluministri kandidaat Arvo Aller ütles «Aktuaalsele kaamerale» antud usutluses, et kui ta on minister, siis ta läheb 10. detsembril kohtuma põllumeestega, kuid poolt ta valima ei hakka.
Ago Pärtel oma võimalikust maaeluministeeriumi kantsleriks saamisest: meil ei ole ju ministritki veel, ma ei vasta praegu
Hetkel pole maaeluministeeriumis ei ministrit ega kantslerit, samas on meedias juba läbi käinud mitmeid nimesid, kes nendele ametipostidele sobiksid.
Seaküla Simson sai pronkskujude eest väljapetetud raha tagasi, aga veel mitte täies mahus
Skulptor Aivar Simsonil kulus ligi aasta, et saada oma tööde eest raha kätte filmiprodutsent ja -õppejõud Anneli Ahvenalt, appi tuli võtta ka advokaat Alar Eiche ja Maalehe tugi.
Taluliit otsustas põllumeeste protestimeeleavaldusel mitte osaleda
Neljapäeval arutas Eestimaa Talupidajate Keskliidu nõukogu Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja algatust korraldada 10. detsembril Toompeal meeleavalduse, et protesteerida siseriiklike otsetoetuste eelarve vähendamise vastu ja pöörata tähelepanu sellele, et põllumajandustootjad ootavad võrdsemaid to...
Galerii: Rail Baltic sai Eestis nurgakivi
Nurgakivi asetamine tähistab raudteeühenduste trassi ehitamise algust, sest Saustinõmme maanteeviadukt on Rail Balticu esimene objekt, mis sai nurgakivi.
Endine põllumajandusminister Jaanus Marrandi: esimese asjana peab uus minister taastama usaldusväärsuse
“Mart Järviku hämamine PRIA toetuste ja listeeriaskandaalides on muutnud maaeluministri koha ebausaldusväärseks. Arvo Alleril tuleb see taastada. Teine väljakute on poliitikutöö,” leiab poliitik ja ettevõtja Jaanus Marrandi (SDE).
Põllumehed EKRE maaeluministri kandidaadist: täiesti arvestatav mees sellele kohale
Maaleht uuris põllumeestelt, mida arvavad nemad EKRE uuest maaeluministri kandidaadist, Ida-Virumaa Talupidajate liidu esimehest Arvo Allerist.
Gruusiast on kujunemas arvestatav eksporditurg Eesti tõuveistele
Eesti, Läti ja Soome loomakasvatajate esindajad viibisid sellel nädalal Gruusias, et anda hoogu meie tõuloomade ekspordile Kaukaasia piirkonnas.
Galerii: Rail Baltic sai Eestis nurgakivi
Nurgakivi asetamine tähistab raudteeühenduste trassi ehitamise algust, sest Saustinõmme maanteeviadukt on Rail Balticu esimene objekt, mis sai nurgakivi.
KÜSITLUS | Kas raatsiksite osta elektriauto?
Elektriautod on kallimad, kui tavalised, ja toetus, mida lubatakse, on pehmelt öeldes naeruväärne. Kütuse pealt annab küll kokku hoida, aga kes oskab öelda, kui suured on remondikulud?
Priviligeeritud saarte lehmad: maaeluministeerium vassib selgitusega
Artikli “Saaremaa suurkarjad saavad mandrimeeste arvelt toetust” peale andis maaeluministeerium teada, et see sisaldab eksitavat infot, justkui tuleks saarte piimatootjate toetus mandri lehmapidajate arvelt.
Parim noortalunik: põllumees rassib ööd-päevad, muidugi tekitab toiduraiskamine tuska
Tänavu Eesti parima noortaluniku tiitliga pärjatud Valgamaa Mooratsi talu peremees Mehis Visnapuu toimetab nii oma kui ka isa loomadega. Noorperemees ütles, et see ei ole mitte ainult töö, vaid ka elustiil ja hobi.
Kes ja milleks saab maaparandustoetust?
Niinimetatud maaparandustoetusega toetatakse ettevõtteid ja maaparandusühistuid, et suurendada maa viljelusväärtust.
Renditöötajad on tootmisettevõtetele viimane õlekõrs, kuidas totaalses tööjõupuuduses ellu jääda
Renditöötajad ei ole vaid odav tööjõud Ukrainast – kui ukrainlasi on Eestis erinevatel hinnangutel ametis 20 000–40 000, siis otseselt renditöötajateks saab neist pidada ehk kõigest paarikümmend protsenti.
Sellel hooajal on metskitste küttimismaht suurim Eesti ajaloos
Küttida on vaja ligi 32 000 metskitse üle Eesti. Kui küttimismaht oleks jahimeeste otsustada, siis oleks see umbes poole väiksem.
Hiiumaa võimalikku marutaudijuhtumit enam uurida ei saa, sest rebasekorjus kadus
Nelja päeva eest nähti Hiiumaal marutaudile iseloomulike nähtudega rebast, kuid kinnitust selle kohta enam ei saa. Veterinaar- ja Toiduameti hinnangul polnud tegu marutaudijuhtumiga.
Hakkas pihta: Rail Balticu esimene viadukt saab nurgakivi
Neljapäeval asetatakse nurgakivi Rail Balticu trassil asuvale Saustinõmme maanteeviaduktile Tallinna ringteel.
FOTOD | Viljelusvõistlusel topeltvõidu Räpinasse viinud Argo Must: imestan, miks ei tulnud tänavu 14 tonni saaki
Reedel kuulutati Kuremaa lossis välja tänavused viljelusvõistluse võitjad. Topeltvõidu nisu ja odraga viis Räpina kanti Koolimaa tallu Argo Must.
ODER: Rekordsaagi toovad vaid ideaalsed tingimused
Viljelusvõistluse ajaloos püsib vankumatuna odra saagirekord 2015. aastast, mil Harjumaa viljakasvataja Aivar Treiberg kogus oma põllult 12 tonni teri hektarilt.
Põllumehed: pidasime EKRE-t maarahva erakonnaks, miks te nii meile tegite?
10. detsembriks Toompeale kavandatud põllumeeste protestiaktsiooniga tahavad põllumehed väljendada oma nördimust, et nad riigieelarve koostamisel top up´iga kahe silma vahele jäeti.
Ants-Endel Sõrra: eesmärk on kogu rukkipinnalt saada selline saak
Esimest korda viljelusvõistlusel osalenud Kämara-Antsu talu peremees Ants-Endel Sõrra sai oma võistluspõllult rukkisaagiks 11,1 t/ha, mis ületas seni kehtinud rukkirekordi 10,8 t/ha.
Rahakultuur oli taas raps
Keskmised arvutuslikud tootmiskulud olid 2019. aastal valdavalt suuremad kui möödunud aastal. Erandiks oli suvioder, mille tootmiskulu oli ligi kuus protsenti väiksem, ja taliraps, mille tootmiskulu oli kaks protsenti väiksem.
MAALEHE ARHIIVIST | Hugo Hiibus: mind ei saa mitte keegi kritiseerida, keegi ei oskagi
“Loodan, et teil on varutud aega, sest mul on palju rääkida!” hüüdis 2019. aasta jaanuaris Maalehele antud intervjuus šaržikunstnik Hugo Hiibus, kelle meenutuseks nüüd loo taasavaldame.
KVALITEET: Põllumehed saavad iga aastaga targemaks
Neli hooaega on tehtud viljelusvõistlusel kolmevõistlust.
Kalatööstur Indrek Kasela: lõpuks vastutab ju pood, mida ta müüb, olematut kontrolli peaks suurendama
Eestis tuleks õrnsoola ja külmsuitsu kalatoodete müügi­aega lühendada 14 päevani, nagu on Soomes, leiab Kasela.
Kümnetes Eesti farmides avastati salmonellabakter. Loomadel ei ole taudi
Tänavu on leitud salmonellabaktereid kokku pea kolmekümnes farmis. Samas ei tea farmerid, mida teha loomadega, keda õigeaegselt tapamajja saata ei saa, kes üle kasvavad või kellest vabaneda tuleb.
NISU: Sven-Erik Lohu kukutas viis aastat püsinud rekordi
Nisu saagirekord oli 2015. aastast OÜ Voore Farm agronoomi Margus Lepa nimel, kes kasvatas seda 10,7 tonni hektarilt. Tänavu sai sellest märksa kõrgema saagi Mulgimaa põlluharija Sven-Erik Lohu tulemusega 11,9 t/ha ja nii kõlab siis uus Eesti nisurekord.
ENNEOLEMATU KONKURSS | See on meie kopraluule, mida iga päev ei kuule!
Nelisada koolilast üle Eesti kirjutas luuletusi kobraste kohta, mõndagi vahvat saab nüüd ja kohe Maalehe veebist lugeda. Leidub nii klassikalisi luuletusi, aga ka vemmalvärssi, räppi ja refrääniga laulu sõnu.
Ahti Aruksaar kasvatab rukist endise suurtalu avaratel põldudel
“Mulle on hakanud rukis meeldima,” ütleb Ahti Aruksaar, kelle nimel oli varasem viljelusvõistluse rukki rekordsaak 10,8 tonni. Sel aastal suutis ta iseenda rekordi purustada, saades uueks rekordiks 11,2 t/ha.
Laupäeval toimub Põlvamaal vanal Tartu-Võru maanteel ehk Postiteel Kostitee päev
Kokkusaamiskohaks on Ihamaru külakeskus, mis on omal ajal ehitatud meiereihooneks. Kostitee päev algab kell 11.00 laadaga.
Aasta lõpus ilmub Maalehe suur saatusehoroskoop
Taimi Uuesoo jätkab oma astroloogiatalu väljaehitamist Nõva kandis ja kavatseb tutvustada aina enamaid astroloogia võimalusi, sest Eesti sünnikaardis nähtu on paljuski ka tegelikkuseks saanud.
Mart Järviku suur plaan: 50 miljonit eurot ja 15 000 hektarit maad üle Eesti
Maaeluminister Mart Järvik lubas leida Maaelu Edendamise Sihtasutusele (MES) 100 miljonit eurot, millest 50 miljonit läheks maade kokkuostuks, ülevõtmiseks ja haldamiseks. Heidame uuele strateegiale esimest korda valgust.
Põllumeeste 10 miljonit top up´ iks hääletati eelarvest välja
Kolmapäeval arutati riigikogus 2020. aasta riigieelarvet. Ettepanek lisada põllumeeste üleminekutoetuseks 10,3 miljonit eurot ei leidnud vajalikku toetust.
Täna räägitakse põllumajanduse käekäigust
Täna toimub ligi 300 osalejaga konverents „Põllumajandus, kalandus ja maaelu: eile, täna ja homme“, kus räägitakse sektori teekonnast, Euroopa Liidu mõjust ning sellest, mida me tulevikus sööme.
Saaremaa esimeses veinitehases valmistatakse nii potentsiveini kui ka tomativeini
Kui leedriõitest, karulaugust ja põdrakanepist on tehtud siirupit ja maitseäädikat, siis järgmine samm on hakata valmistama veini, ning loomulikult mitte tavapärastest viljadest.
Ivari Padar: sotsid võitlevad põllumeestele 10 miljonit eurot top-up'iks juurde
Sotsiaaldemkoraatlik Erakond (SDE) esitas 2020. aasta riigieelarvesse muudatusettepaneku, et lisada põllumeeste üleminekutoetustele 10 miljonit eurot.
Soosaar: PRIA ütles, et oleme omavahel seotud ega oleks tohtinud kõigi ettevõtetega toetust taotleda
Poliitilisse skandaali on segatud ka põllumehed, perekond Soosaarega seotud ettevõtted, keda PRIA kahtlustab pettuses. Milles võimalik pettus seisneb ja kas põllumehed kahjustasid riigi huve?
IVKH uus korpus sai nurgakivi
Ahtmes aktiivravi kompleski uuele korpusele pandi eile nurgakivi.
Jeremy Clarkson vahetas autod traktori vastu ja peab aasta aega telefarmi
Saate “Top Gear” endine saatejuht Jeremy Clarkson on ette võtnud uue hullumeelse projekti – nimelt proovib ülipopulaarne saatejuht ühe aasta jooksul kätt talunikuna.