Põllumehed tuletavad valitsusele kevadel antud lubadusi meelde
Põllumehed tuletavad käimasolevate eelarvekõneluste valguses valitsuskoalitsioonile meelde, et üleminekutoetustel on jätkuvalt oluline roll Eesti toidutootmise konkurentsivõime kindlustamisel.
Uus aretuskeskus aitab luua tuleviku ilmastikuoludesse sobivaid viljasorte
Kolmapäeval, 18. septembril avati Jõgeva alevikus Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus teraviljade aretuskeskus. Aretuskeskuses on koos kõik vajalikud ruumid suvinisu-, talinisu-, odra-, kaera- ja rukkisortide aretamiseks.
Kas põllumehed kasutavad enne viljakoristust tõesti glüfosaati?
Maalehe poole pöördus mitu murelikku inimest, kes on pannud tähele, kuidas põlde on natuke enne koristamist pritsitud, nii et seal kasvavad taimed muutuvad pruuniks. Inimesed kardavad, et seal on kasutatud glüfosaati, mille jäägid jäävad pärast koristatud saagi sisse.
Viie-euroste pangaautomaatidest kadumise teema jõuab riigikogusse arutelule
Nii riigikogu maaelu- kui rahanduskomisjon kavatsevad sõna sekka öelda Maalehe tõstatatud viieeuroste pangaautomaatidest tõrjumise küsimuses.
Põllumeeste avalik pöördumine: valitsus võiks langetada põllumajanduskütuse aktsiisi
Valitsus plaanib seada põllumajandusliku otstarbega erimärgistatud kütuse kasutamisele limiidid. Põllumehed nõustuvad, et kütuse väärkasutamine vajab piiramist, kuid samas pärsivad limiidid kodumaise toidutootmise konkurentsivõimet.
Perega maale elama: on müüt, et maal ei ole tööd ja maal elamine on väga raske
Koos abikaasa ja kahe lapsega Väike-Maarja valda Uuemõisa külla kolinud Terje Kümnik leiab, et kui oled ise piisavalt aktiivne, otsid enda jaoks võimalusi ja väljundeid, siis on maal väga mõnus elada ja tööd leiab samuti.
Maatõugu lehm Nupi püstitas lüpsikiiruse rekordi
Eelmisel nädalavahetusel Ülenurmel peetud lüpsivõistlusel saadi maatõugu lehmalt kolm korda kiiremini piim kätte kui holsteini tõugu lehmadelt.
Ehmatav tulemus: VTA leidis igast kolmandast suitsulihast üle normi mürgiseid aineid
Mullu saasteainete programmi käigus tehtud analüüsidest selgus, et paljudes rahva poolt palavalt armastatud ja turul või laatadel müüdavates maasuitsusinkides oli vähki tekitavate PAHide tase üle lubatud piiri.
Suur viljasaak pööras põllumeeste ühistu ja veofirmad tülli
Pärast eelmises Maalehes ilmunud lugu, kus oli juttu sellest, et vilja sadamasse vedamiseks ei jagu autosid, võttis toimetusega ühendust mitu viljavedajat, kes valgustasid teemat ka vedajate poole pealt. Nimelt venivad viljaautode ooteajad Muuga sadamas tundide pikkuseks.
Riigikogu keskkonnakomisjon tutvub põllumajanduse köögipoolega
Täna külastab Riigikogu keskkonnakomisjon Harjumaal tegutsevat teraviljakasvatusettevõtet Crocus OÜ-d, mida juhib põllumajandusettevõtja ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu liige Andres Oopkaup. Külaskäigu kavas on riigikogulastele tutvustada põllumajanduse köögipoolt ja arutleda keskkon...
Kas vähe autosid või kehv korraldus? Laod on vilja täis, kuid sadamasse seda ei saa saata
Kuivad ja päikeselised ilmad on lasknud kombainid põldudele, kuid nüüd on põllumeeste kuivatid ja laod vilja pilgeni täis ning seda pole kuhugi panna.
Kümme aastat vana registri tõttu saavad erru läinud põllumehed toetuseid, aga noored jäävad ilma
Kuigi noorte põllumajandusse saamine on nii suur probleem, et maaeluministeerium plaanis seda lahendada kalevipoegade koju toomisega, siis samal ajal teise käega diskrimineerib noortalunikke.
Põllumajandusettevõtete TOP 200 | Kes Eesti taime- ja loomakasvatajatest sai suurima müügitulu?
Eesti suurimate taime- ja loomakasvatajate müügitulu tabel näitab, et need, kes tegelevad äriga, on edukamad kui tootjad, piimamüügiga jõuavad esikümnesse vähesed, munatootmine annab kahjumit ning seakasvatuses on võimalikud variandid.
Lääne-Virumaa põllumehelt varastati ligi 60 000 euro eest GPS-seadmeid
„Meil rüüstati kümmet masinat ja varastati kokku 11 GPS seadet,” teatas Voore Farmi OÜ juhataja Indrek Klammer, kes oli täna hommikul päris murelik, sest masinaid polnud kohe võimalik põllule saata.
Päästev nädal – ilm lubab põllule
Ilm ei ole põllutöid juba mitu nädalat soosinud. Töid tuleb teha ka öösel, et ikka saak salve saaks ja talivilja külvid tehtud. Tänases blogipostituses võtab taas hetkeolukorra põldudel kokku põllumees ja BASFi agronoom Kristjan Kasearu.
Viimastel kuudel on varastatud traktorite GPSe enam kui 100 000 euro eest
Alles sai põllumehi kiita, kui innovaatilised nad on, kuna kasutavad kvaliteetsema töö tege­miseks oma traktoritel GPS-seadmeid. Nüüd on paljud masinad GPS-antennidest ja -ekraanidest tühjaks tehtud.
Viinamarjakasvatajatel on kibekiire saagikoristusaeg
Eesti ühed pühendunuimad viinamarjakasvatajad on Lija ja Jüri Kaska, kelle Võrumaal Liiva külas asuvas Pruuli-Kaska talus kasvab üle paarisaja viinamarjasordi.
Võru linn sai kingiks Eesti suurima sõira
Võrumaa Talupidajate Liit koostöös talunikega kinkisid Võru linna 235. sünnipäevaks 106 kg kaaluva Eesti suurema sõira.
FOTOD | Kuulus Virumaa kummikupuu kosub ja saab lausa järglasi
Virumaal, Paasvere külas kuue aasta eest alguse saanud kummikupuude kogumil ripub juba enam kui sada jalavarju, tõestamaks et kummik on kuldaväärt kujunduselement ja kunstiteoste algmaterjal.
Kartulimugulad on suured ning saak tõotab tulla hea
Paljudel kartulikasvatajatel on kartulisaak valminud tavapärasest mitu nädalat varem, saagikuseks prognoo­sitakse 35–40 tonni hektarilt.
Osa kapsast jääb põllule, sest muidu kukuks hind liiga alla
Tänavu kasvas meie põldudel sedavõrd rikkalik köögiviljasaak, et suurtootjad jätavad mingi osa sellest koristamata, sest muidu läheks toodete müügihind veelgi rohkem alla.
EKRE tahab riigi panna põllumaid kokku ostma
EKRE juhitud maaeluministeerium on ette valmistamas eelnõusid, millega Eesti riik hakkaks eraisikutelt kokku ostma põllumajandus- ja metsamaad ning andma neid rendile noortele peredele.
Viinamarjakasvatajatel oli väga hea aasta
Viinamarjakasvatajatele teeb tänavune aasta rõõmu. Väga head saaki andsid nii kasvuhoones kui ka avamaal kasvavad viinamarjad.
Usinamad on tänavu juba mitu tonni seeni metsast välja kandnud
Tublimad seenelised on tänavu metsadest välja kandnud juba mitmeid tonne seeni, et eelseisev talv üle elada. Seeneaastat hinnatakse vaatamata põuaperioodidele pigem heaks.
Loodusliku taimestikuga rohumaad on põllumajandusmaastiku pärlid
Poollooduslikud kooslused on rohumaad, kus kasvab looduslik taimestik. Neid nimetatakse väärikalt ka pärandkooslusteks, sest tegemist on pärandiga meie esivanematelt. Rohumaid aga tuleb niita või karjatada, vastasel juhul need mõne aja jooksul metsastuvad, kirjutab Maaeluministeeriumi põllumajand...
Lääne-Virumaa põldudel alustas tööd haruldane kartulikombain
Sirevere küla kartulikasvataja Gustav Põldmaa vahetas senise traktori taha rakendatava kartulikombaini hoopis nobedama ja võimsama noppija vastu välja. 22. augustil sai Lääne-Virumaa juhtiv kartulikasvataja kätte kuu aega tagasi eritellimusena Saksamaa tehaseliinilt saabunud iseliikuva pool miljo...
Foto: Balti riigid ja Poola allkirjastasid ühisdeklaratsiooni
Neljapäeval, 5. septembril osales maaeluminister Mart Järvik Poolas Serockis XVII rahvusvahelise piimafoorumil toimunud Balti riikide ja Poola põllumajandusministrite kohtumisel, kus allkirjastati ühisdeklaratsioon EL ühise põllumajanduspoliitika tuleviku teemadel.
Koerale ujumiskohta otsides sündis veinikelder
Murimäe Veinikelder sai alguse Murile ujumiskoha otsimisest. Nüüd viinamarjaistandus muudkui kasvab, inimese parim sõber ilutseb toodete etiketil ja perenaine sai diplomeeritud veinitundjaks.
Uhkemad põllutöömasinad maksavad nelja uue maja hinna
Maa Elu uuris, millised on kõige moodsamad põllutöömasinad, mis praegu meie põllumeestel saaki kasvatada ja koristada aitavad. Suurtootjate igapäevakasutuses olevate masinate hinnad võivad tavainimesele ulmelised tunduda, näiteks poole miljoni euro eest saaks ehitada neli keskmist elumaja.
Alustavate noortalunike toetuse taotlemise tähtaeg pikenes
Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetuse taotlemise tähtaega pikendatakse ühe nädala võrra. Taotluse esitamise viimane päev on 11. september.
Purpur-siilkübarat saab veel korjata
Sügise üks viimaseid õitsejaid on purpur-siilkübar. Kel suvi kiirelt möödunud ja pole jõudnud ravimtaimi korjata, siis siilkübaraid saab veel koguda.
Minister: niidetud rohtu saab jätkuvalt hekseldada
Küsisime maaeluminister Mart Järvikult, kelle huvides oli palju vaidlusi tekitanud määruse muudatus, mis andis pindalatoetuste taotlejatele jätkuvalt võimaluse rohumaade hooldamisel hekseldatud rohi põllule jätta, ja millist vastukaja see tekitas.
Vedajate puudus paneb teraviljakasvatajd surve alla
Vedajate puudus on pannud viljakasvatajad sel aastal raskesse olukorda – kui vedajat pole, ei saa ka põllmees põllul lõigata. Viljakasvatajad jäävad viljasaagist rääkides tagasihoidlikuks, sest kuniks vili pole salves, ei soovita sõna "rekordsaak" välja öelda, aga tunnistavad, et nii ilusat vilja...
Minister Mart Järvik: rekajuhid varastavad põllumeeste kütust
Kui murekoht on Soome rekad, kes varastavad Eesti riigi doteeritud kütust, miks siis kontrolli tõhustamise asemel soovib minister kehtestada limiidid ja normid põllumeestele, mõtisklevad põllumehed kummalise olukorra üle. Vaidluse käigus selgus nii mõndagi.
Muuseum kogub hobutöödest fotosid
Tänavu augustis möödub 145 aastat ajast, mil 1874. aastal Carl Robert Jakobsoni juhitud Pärnu Põllumeeste Selts korraldas atrade künnidemonstratsiooni. Selle tähtpäeva puhul kutsub SA Eesti Maaelumuuseumid koos Eesti Künniseltsiga üles hobusekasvatajaid ja -sõpru jäädvustama pildile oma töid hobu...
Piima kokkuost on tänavu kasvanud
Selle aasta esimese seitsme kuu kokkuvõttes osteti Eesti põllumajandustootjatelt piima 450 000 tonni. Seda on 27 400 tonni enam kui 2017. aasta sama perioodi võrdluses ja 9 600 tonni rohkem kui 2018. aastal.
FOTOD | Vaata pilte Ülenurmel toimunud sügisnäitusest Tõuloom
Laupäeval toimus Eesti Põllumajandusmuuseumis kauneimate ja uhkeimate tõuloomade näitus-esitlus Tõuloom.
Konkurss AASTA PÕLLUMEES | Ly Kivikas juhib piimafarmi ja õpetab põllumehi
Pärnu maakonna noorima põllumajandus- juhi Ly Kivikase käe all on Kaismale kerkinud uus noorkarjalaut ja lehmad lüpsavad üle 11 000 kg aastas.
Lätis tekkis viinamäetigude kasvatamise buum, mis peagi läbi kukkus
Paarteist aastat tagasi algas Lätis ebahariliku põllumajanduse buum, mil paljud midagi uut proovisid. Nii hakkasid paljud kasvatama viinamäetigusid, et mõned aastad hiljem nentida, et tulu see ei too, kirjutab Läti Rahvusringhääling.
Sooline võrdõiguslikkus on jõudnud maamajandusse: mees töötab naise rapsipõllul
Viimaste aastate märksõna on see, et viljelusvõistlusse sekkuvad ka naised. Nii on tänavugi solistide kõrval mitu võistluspaari.