Veider või mitte? Lapsevanemad keelduvad avaldamast oma pooleteistaastase lapse sugu, et kaitsta teda eelarvamuste eest
Inglismaal elav paarike proovib kaitsta oma last ühiskonna eest, et keegi ei sisendaks nende lapsele, mis värvi riideid ta peaks kandma või millega mängima, vahendab Daily Mail.
FOTOD | Palju õnne! Tallinna keskhaiglas sündisid kolmikud Otto, Annabel ja Isabel
Eelmise nädala lõpus sündisid Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) naistekliinikus selle aasta esimesed kolmikud — ema-isa Gerli ja Kristjani juurde saabusid Otto, Annabel ja Isabel.
Vinni vallavanem Rauno Võrno mitmikute sünnist: see oli ju tõeline ilmaime!
Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus sündisid möödunud nädalal selle aasta esimesed kolmikud Otto, Annabel ja Isabel. Paar aastat tagasi, 2017. aasta juulis sündisid samas haiglas Eesti ainsad teadaolevad nelikud Loore, Luise, Leene ja Lagle. Juhuse tahtel elavad värsked vanemad Gerli ja Krist...
Kõige olulisemad teadmised, mida lastele õpetada enne, kui nad pesast välja lendavad
Noored inimesed, kes lahkuvad kodust kas teise linna ülikooli või lihtsalt kolivad omaette elama, on tihtipeale reaalseks eluks ettevalmistamata. Nad võivad osata süüa teha ja pesu pesta, aga elementaarsed vaimsed oskused on puudulikud. Õpeta need asjad oma lapsele selgeks, enne kui on liiga hilja!
ŠOKEERIVAD FOTOD | Veipimise tõttu haiglasse sattunud teismelised hoiatavad eakaaslasi: te peate sellest loobuma!
Need teismelised sattusid haiglasse veipimise tõttu. Nüüd on otsustanud nad oma lugusid jagada, et ka teised noorukid sellest halvast harjumusest loobuksid.
GRAAFIK | Eesti mitmikud läbi aegade: eile sündinud kolmikud olid järjekorras 229ndad, nelikuid on meil teadaolevalt sündinud vaid paaril korral
Eelmise nädala lõpus sündisid Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) naistekliinikus selle aasta esimesed kolmikud — ema-isa Gerli ja Kristjani juurde saabusid Otto, Annabel ja Isabel, kes olid Delfile teadaolevalt läbi aegade Eestimaa 229ndad kolmikud.
Lapsevanemad paljastavad valed, mida nad oma lastele rääkinud on, et nende õrn hing haavata ei saaks
Ehkki vanemad õpetavad lastele väikesest peale, et valetada ei tohi, on justnimelt vanemad need, kes lastele vahel udujuttu ajavad. See ei ole pahatahtlikult mõeldud, pigem tehakse seda tihtipeale laste säästmiseks.
Huvitav: miks ei ole vastsündinutel pisaraid ega higi?
Lapsed lasevad sündides kuuldavale valju karje, mis näitab beebi tervist ja elujõudu. Kuigi beebi nutab ka järgnevatel nädalatel palju, siis lähemal vaatlusel on näha, et pisaraid nutmisel ei eritu.
Laps muudab karjääritegemise edukamaks
Karjääriredel — kellel on laps ja kes käib ühtlasi tööl, on iga päev justkui voolu all. Ometi on tööelus sellised naised sageli edukamad. Seda lausa mitmel põhjusel.
Kas last on üldse võimalik koolikiusamise eest päriselt kaitsta? Või milliseid lapsi kiusatakse?
KODUTOHTER: Kiusamine on vaimne või füüsiline vägivald, mis jätab jälje kogu ülejäänud eluks. Isegi vaid ühe sõbra või täiskasvanu toetus vähendab tehtud kahju ja aitab kiusatavat.
Hämmeldunud ema: mida mõtlevad lapsevanemad, kes lasevad oma keskkoolis käival lapsel minna kooliaktusele miniseelikus ja 10 cm kontsakingadega?
Käisin eile oma pisitütre esimese klassi aktusel, kus osalesid ka lugupeetud abituriendid ja pean tunnistama, et olin ausalt öeldes väga hämmelduses sellest, mida need 12. klassi õpilased olid endale aktusele selga pannud.
Ühe mehe mure: mina tahaksin veel üht last saada, aga naine soovib tegeleda esoteerikaga ja ei taha lastest kuuldagi!
Naisteka foorumis kurdab oma suhteprobleemi üle üks meesterahvas, kes tahab väga veel üht last saada, aga tema naine ei taha sellest enam kuuldagi.
Proovi kolme suurepärast meetodit, mis aitavad tutvustada pirtsakale lapsele uusi toiduaineid
Kahe lapse ema Stephanie avaldab kolm head nippi, kuidas saada laps, kes keeldub uusi toite proovimast, ikkagi tervislikult sööma. Ja seda ilma sundimiseta. Abiks paljudele vanematele, kes maadlevad samasuguse probleemiga.
Valuvaigisti võtmine raseduse ajal seostus uuringus lapse käitumisprobleemidega
Naised, kes võtavad raseduse ajal paratsetamooli riskivad uue uuringu kohaselt lapse käitumisprobleemidega.
Paberite järgi oli laps kooliküps, koolipoolne soovitus ehmatas vanematel aga suu lahti
Kuidas saab nii juhtuda, laps kes tunnistatakse lasteaias kooliküpses, soovitatakse koolis panna hoopis väikeklassi või erikooli? Kas ikka tasub enne kooli vaid lasteaia hinnangule lootma jääda? Kaks ema räägivad, kuidas nende kooliküpsed lapsed ühtäkki seda enam polnudki.
4 nippi, mille abil vältida lapse suuri telefoniarveid
Kooliaasta alguse puhul saavad paljud värsked koolijütsid endale kingiks esimese mobiil- või nutitelefoni. Lapsevanemate jaoks võib uus ja põnev mänguasi aga muutuda üllatavalt kulukaks.
Mis äpp see TikTok tegelikult on ja kui ohutu see su lastele on? Faktid, mida lapsevanemad peaksid teadma
Täpselt nagu mujal maailmas, on ka Eestis kogunud populaarsust järjekordne mobiilirakendus TikTok ja kuigi sa ei pruugi sellest teadlik olla, on tõenäoliselt ka sinu laps sinna endale konto loonud. Aga millega täpselt ikkagi tegemist on?
Nõutu ema palub abi: mida ma saaksin ära teha selleks, et minu last ei hakataks koolis kiusama?
"Minu laps alustab esmaspäeval oma kooliteed. Ta ise ootab seda juba õhinaga, aga minul on väike hirm sees. Mind kiusati kooliajal tugevalt ja ma ei soovi seda mitte kellelegi."
Ema küsib nõu: kuidas seletada lapsele, et me ei saa talle kooliks osta kõige uuemaid asju?
Saime kirja kurvalt emalt, kes nagu iga ema, soovib oma lapsele kõige paremat. Kuid kuna perekonna rahaline seis ei ole kiita, ostab ta oma lapsele asjad teise ringi poodidest. See aga ei sobi tema tütrele, kes keeldub nende riietega kooli minemast.
Lapsevanemad ei nõustu väitega, et eliitkooli ukse avab vanemate rahakott: sinna pääseb ikka see laps, kel on loogikat ja hea mälu
Tänane Eesti Päevaleht kirjutab, et ukse eliitkooli avab vanemate rahakott, mitte lapse aru ning seetõttu Eesti haridus kihistub — paremal järjel perede lapsed saavad hariduses edumaa ja neil on paremad võimalused ka edasises elus. Oma kogemust jagavad loo kommentaariumis mitmed lapsevanemad, kel...
5 arvamust jooga harrastamise kohta, mis ei vasta tõele
Joogal on nii palju kasulikke omadusi – see vabastab stressist ja murelikkusest, võib leevendada peavalusid ja sind isegi targemaks teha. Kuid ometi võib esmakordsel katsetamisel jooga tunduda absoluutselt hirmuäratav. Näib, et kõik eriliselt virtuoossed joogid seisavad vaevatult ja elegantselt p...
Ema mure: kas rääkida lapse sõbra vanematele, kui palju nende laps joob ja suitsetab või pole see minu asi?
Mu poeg saab varsti 13 ja ta üks kauaaegne sõber, temast pisut vanem, on puberteediea saabudes täiesti ära pööranud. Tean, sest mu laps on mulle juba ammu rääkinud, millega sõber Markus (mis muidugi ei ole ta õige nimi) tegeleb. Olen juba pikalt mõelnud, kas peaks tema vanematele rääkima, aga ole...
Kas teadsid? Igal rahuloleval emal on mõned harjumused, mis ei lase tal masendusse vajuda
Kahjuks on siiamaani sünnitusjärgne depressioon üpris levinud. Teiste emade mõnitav suhtumine ei tee värskele emale asja lihtsamaks. Võta omaks need harjumused ja sa ei pea enam iialgi teiste arvamuse pärast muretsema.
Mida teha, kui lapsel on stress ja ta ei taha enam kooli minna?
Lapsed kurdavad tihti, et koolis on raske ja kodused tööd tekitavad stressi. Kui soovime, et laps õpiks endaga hästi toime tulema ja et vanematena saaksime talle abiks olla, võiks kõike, mida laps räägib, võtta väga tõsiselt, soovitab Peaasi.ee kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.
Naine pahandab: 2,5tunnine bussisõit möödus röökimise saatel, laste emal oli kama kaks
Hiljuti avaldasime ühe häiritud rongireisija kirja, milles ta kurdab rongis halvasti käituvate laste üle. Selgus, et nii mõnelgi inimesel on sarnaseid kogemusi ja meie hulgas on lapsevanemaid, kes lasevadki lastel röökida nii nagu torust tuleb. Üks naisterahvas jagas ka oma kogemust.
Reporter: Vanemate lastega suhtluskorra üle kaklemine mõjutab laste psüühikat
Kui lapsel on suur mure, siis annab ta sellest märku ühe kindla lausega
Väikesed lapsed ei oska veel väga hästi verbaalselt väljendada seda, kui neil on mure või raske olla. Osad neist nutavad lohutamatult, natuke suuremad kasutavad aga ühte kindlat lauset. Kindlasti oled ka enda last kuulnud seda kasutamas.
Ajatu. Miks varuda ravimikappi riitsinusõli
Kastoorõli ehk riitsinusõli on taasavastatud vana leid, mille kasulikud omadused ei ole lihtsalt legend. Vanaemade tarkused on sageli väärt kõrvataha panemist ning see kehtib ka riitsinusõli puhul. Kastoorõli on riitsinustaime (Ricinus communis) seemnetest külmpressimise teel saadud kuivamatu õli...
Kuidas lapse nägemisprobleemi silmata?
«Tihtipeale ei oska lapsed öelda, kui nad hästi ei näe. Mitte et nad kardaksid seda mainida, vaid nad lihtsalt ei tea, kuidas paremini nägemine välja näeb,» tõdeb Põhja-Eesti regionaalhaigla optometrist Agnes Lill.
Selleks, et sinu suhe toimiks, pead sa oskama kasutada KOLME olulist isikuomadust
Paljud inimesed, kelle suhe jookseb karile, ei saa väga hästi aru, milles asi. Enamasti on põhjus sinus endas.
Sri Bhagavan: Mis vahe on virgumisel ja valgustumisel?
Sri Bhagavan (70) on Indiast pärit vaimne õpetaja ja Ühtsuse Ülikooli asutaja, kes näeb, et inimkonda on ees ootamas uus, virgumise ajastu. Tallinnas asuv Ühtsuse Keskus korraldab 3. septembril Tallinnas Sri Amma ja Sri Bhagavani initsieeritud kursust “Õnne teekond”, mille käigus toimub nihe tead...
Mida teha, kui lapsed tülitsevad?
Ilmselt on igale lapsevanemale tuttav olukord, kus lapsed on omavahel pahuksisse läinud ja tüli on tõsunud taevani. Perekeskus Sina ja Mina Gordoni perekooli koolitaja Agne Vilt annab nõu, kuidas lapsevanemana käituda.
Ka väikesed lapsed saavad majapidamistöödes kaasa aidata! Anna neile sellised ülesanded ja nad aitavad sind rõõmuga
Ükski ema ei taha tulevikus silmitsi seista probleemiga, et tema teisemeline laps ei suvatse absoluutselt kodu koristamisega kaasa aidata. Sellepärast oleks vajalik see harjumus juba väikesest peale sisse juurutada.
Päevakäpp: murtud südamega Villi ei jõua enam oodata
Villi on armas kassipoiss, kelle senine käpakäik on olnud õnnetu. Villil oli juba oma kodu, kuid ühel päeval otsustas kodu Villist loobuda. Villi ei mõistnud, mida ta oli valesti teinud ning ilmselt ei ole ta siiani mõistnud, miks teda enam ei tahetud.
Väga nutikas! Selle ema lapsed kohtlesid teda kui rahakotti, mistõttu otsustas ta ohjad enda kätte haarata
Üks ema jagab väga kavalat nippi, mida ta tegi, kui lapsed hakkasid talt liiga palju raha nõudma ja muutusid ülbeks. Nad kohtlesid oma ema rahakotina, kuid tubli naine haaras kiiresti ohjad enda kätte. Uuri välja, mida ta täpsemalt tegi!
Miks ei tohiks lapselt küsida, kas koolis läks hästi?
Kui ka sina oled lapsevanemana harjunud küsima «kas koolis läks täna hästi?», loe edasi, miks seda teha ei tohiks.
Vesi on tervise alus – veepuudus muudab pahuraks ja paksuks
Suvel on lihtne meeles pidada, et tuleks regulaarselt vett juua. Palava ilmaga haarab igaüks pikemalt mõtlemata veepudeli järele. Kuid regulaarselt veejoomine on harjumus, mida ei tasu unustada ka siis, kui sügis saabub ja päike madalama kaarega käima hakkab. Ütlemine, et sa oled see, mida sööd j...
8 lauset, mis muudavad su lapse elu
Sõnadel on suur jõud. Sellepärast tasub lapsele juba varakult järgmisi mõtteterasid tutvustada.
Veebiseminar “Parem mina” – Peep Vain: Tuleviku loomine
Peep Vain andis 3. septembril veebiseminari “Tuleviku loomine”, mida siin kordusena vaadata saad. Tegu on esimese osaga veebiseminariseeriast “Parem mina”, mida korraldab Edu Akadeemia. Viimane teatas äsja ka, et 5. novembril Tallinnas toimuva seminari “Better You“ kolmas peaesineja Robin Sharma ...
Kui tahad kindel olla, et su laps oskab koolis käituda, siis tee nii
Selle aasta algav sügis on paljudele lapsevanematele ärev sündmus — nende väike põnn ei olegi enam nii väike ja alustab oma kooliteed. Kindlasti on paljud vanemad mures, kas nende laps ikka oskab käituda
Kuidas julgustada last kiusamisest rääkida?
Kiusamisest rääkimine on oluline. Isegi, kui asi ei ole tõsine, on hea lapsevanemana kursis olla. Kuidas julgustada last sulle probleemidest rääkima?
Kas on võimalik kasvatada laps normaalseks inimeseks ka nii, et ta koolis üldse ei käi? Üks lapsevanem räägib oma loo
“Minu käest küsiti hiljuti, kas minu arvates on meie pere ilma koolita kasvamise kogemus olnud edukas,” kirjutab elust enesest õppimise eestkõneleja, kirjanik ja kirjastaja Wendy Priesnitz. “Kui ma palusin täpsustada, mida edu all silmas peetakse, siis jõudis küsija keerutades oma huvi tuumani: K...
Suvi otsa oodatud koolivormid ei jõudnud kooliaasta alguseks kohale
„Koolivormi tellimise tähtaeg oli enne jaanipäeva ja asjad pidi kätte saama augusti lõpus. Mida ei ole, on koolivorm. Lapsevanem on sundolukorras, sest jalgadega hääletada ei saa, Norrison on ainus firma, mis koolivorme valmistab,“ on üks Tartu Erakooli lapsevanem ärritatud.
Pihlakas – suure väega väärtuslik ravimtaim
Sügis on kohe-kohe käes ja nii linnas kui ka maal köidavad pilku punetavaid marjakobaraid tulvil pihlapuud. Eesti rahvauskumustes on pihlakas püha puu, mis kaitseb kodu, ja nõiapuu, millel on suur vägi. Pihlamarjade väärtuslikkus peitub aga nende keemilises koostises.   Urmas Kokassaar kirjutab v...
10 märki, et lapsel on stress
Stressi ja ärevust on laste puhul sageli raske märgata, sest nad ei pruugi ka ise olla suutelised aru saama ja veel vähem täiskasvanule selgitama, mis neid häirib ja kuidas neid aidata võiks.
VIDEO! Susan Blackmore: Kuidas vabastada end meelepetetest ja maailma mõista?
Briti psühholoog ja kirjanik Susan Blackmore on üle kolmekümne aasta tegelenud teadvuse uuringutega ning on avatult rääkinud psühhedeelikumide kasutamisest ja oma kehavälisest kogemusest.   Susan Blackmore on õppinud Oxfordi ülikoolis psühholoogiat ja füsioloogiat ning kaitsnud doktoriväitekirja ...
Lewis Hamiltoni veganburgerikett avas Londonis esimese restorani
Vormelisõitja ja viiekordne maailmameister Lewis Hamilton on suurinvestoriks maailma esimesele rahvusvahelisele veganburgeriketile Neat Burgers, mille esimene restoran avati 2. septembril Londonis. Värsked UK ajakirjanduses ilmunud arvustused on kiitvad ning kett lubab kiiret laienemist.   “Ma ol...
Ajatu: TED. Satish Kumar haridusest käte, südame ja peaga
Satish Kumar on Indiast pärit aktivist, kes räägib maailmale rahust ja haridusest. Ta on munk, tuumarelvastuse vastu protesteerija ja patsifist, kes annab Inglismaal välja ajakirja Resurgence & Ecologist, milles kirjutatakse keskkonnast, filosoofiast, kunstist ja eetiliselt elamisest. 1990. aasta...
TÜ professor: Lastele mõeldud ravimid ei ole sageli läbinud põhjalikke uuringuid
Vastsündinutele ja väikelastele sobivaid ravimeid ei ole maailmas palju. Kaht kolmandikku neist ei ole aga neis vanuserühmades uuritud. Nii võivad paljud ravimid tekitada kõrvaltoimeid või ei pruugi nende toime olla piisavalt tõhus. Laste ravimite uuringutega tegeleb Tuuli Metsvaht, kes alustab t...
TED: Kuidas muuta südameinfarkt möödanikuks
Caldwell Esselstyn on Ameerika arst, kirjanik ja sõudmise olümpiavõitja. Ta on lõpetanud maineka Yale’i ülikooli ja töötanud aastaid tunnustatud kirurgina. 2007. aastal andis ta välja raamatu “Prevent and Reverse Heart Disease” (Südamehaiguste ennetamine ja haiguse “tagasi pööramine”), milles kir...
Kuidas universaalne kabala õpetus aitab ümbritsevat mõista?
Oled sa kunagi mõelnud, et mis oleks, kui oleks olemas selline ideaalne elu elamise juhend? Elu võib olla väga segadusse ajav, ilma konkreetsete suundadeta ning väga lihtne on vahel ära eksida – kuid kui meil oleks olemas mingisugune kaart, oskaksime me palju lihtsamalt oma elu eesmärkide poole n...
Illimar Pilt: Ma ise tahan olla see muutus, mida ma maailmas näha soovin
“Ma tean, et selle kirjatükiga ma endale palju uusi sõpru juurde ei saa, kuid lihtsalt on asju minu sees, mida kinni ei tohi enam hoida. Üldiselt ma tegelikult ei soovita alljärgnevat juttu neil lugeda, kellele ei meeldi vastutust enda tegude eest võtta või tunnistada tehtud vigu,” kirjutab kolme...
Armsad emad, me ei peagi pärast laste saamist “endiseks tagasi muutuma”
“Ma teen peaaegu igapäevaselt trenni. Seda tehes tunnen end tugevana (ja mitte ainult füüsiliselt), see hoiab mul mõtted tasakaalus ning võimaldab paremini eemalt hinnata ja luua loogikat enda tihtipeale hullumeelses elus. Kuid olenemata sellest kui hea on mu füüsiline vorm, jääb mulle alatiseks ...
LAHUTUS VÕTTIS MEHELT KÕIK: „Ma ei loobu lapsest lihtsalt seepärast, et eksabikaasa on võtnud endale pähe, et mind pole nende ellu vaja!“
„Olen näinud aastaid oma last vaid läbi autoakna või avalikel spordiüritustel. Nüüd võeti minult seegi võimalus...“ ohkab isa, kelle ekskaasa lõikas ta poja elust sootuks välja. Lapse ema annab omakorda mõista, et keeldude põhjus on vajadus kaitsta enda ja poja elu vägivaldse mehe eest.