Ehitusuudised 11.12.2019
Tulumaksukohustus kinnisasja võõrandamisel
Mitteresidendil tekib Eesti kinnisasja võõrandamisel tulumaksukohustus alati Eestis, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Robert Kitt läks Kapiteli juhtima
Alates detsembri algusest on Robert Kitt Toomas Annuse suurosalusega kinnisvaraettevõtte Kapitel nõukogu liige, teatas ettevõte.
Viimsi Vallavalitsus otsib ehituslubade vanemspetsialisti
Kandideerimise tähtaeg: 29.12.2019
Kuidas valida parim projekteerimismeeskond?
Ehituses on objektide valmimisse kaasatud mitmed osapooled, alustades arendajast ja arhitektidest ning jätkates projekteerimisfirma, ehitaja ja teistega. Kuidas leida vastavalt projekti eripäradele kõige sobivam partner ning tagada tulemusik koostöö kõigi osapoolte vahel?
Galerii: vaata pilte Eesti Ehituskonverentsilt 2019
Möödunud nädalal toimus Noblessneri kvartalis asuvas Proto avastustehases 21. Eesti Ehituskonverents, kus vaatlesime, millistes suundades näevad edukad ettevõtjad ehitussektorit lähitulevikus arenemas.
Riigikontroll: Rail Baltic läheb kallimaks ja ei saa õigeks ajaks valmis
Riigikontrolli värske audit näitab, et Rail Balticu raudteeprojekti puhul on tekkinud tegevuste elluviimisel, sealhulgas Eesti vastutada olevas osas, hilinemisi ja osa tegevuste maksumuse prognoosid on suurenenud. Näiteks Pärnu ja Ülemiste reisiterminalide valmimine hilineb prognoosi kohaselt lau...
Balticconnectori täitmisega tekkis Eesti ja Soome vahele gaasiühendus
Tänaseks on Eesti-Soome gaasiühenduse merealune osa täidetud maagaasiga, mille tulemusel on esmakordselt ajaloos kahe riigi gaasisüsteemid omavahel ühendatud ja olemas võimalus gaasi kahesuunaliseks transpordiks.
Pertens ja Vink avameelselt kuldsetest käeraudadest
Paljude ametist lahkunud tippjuhtide käsi on hõõrunud kuldsed käerauad ehk lepingutingimus, mis keelab mõnda aega samas valdkonnas tegutseda. “Järelemõtlemise periood. Sõidad endiselt firma autoga, saad palka, otsesed kohustused puuduvad, kuid tegevusvabadus on piiratud," kirjeldab Sven Pertens.
Tõsta betoonitööde ja põrandakütte paigaldamise efektiivsust uue TJEP armatuurisidujaga
Võrreldes füüsiliselt koormava, monotoonse ja aeganõudva käsitsi sidumisega suurendab armatuurisiduja TJEP EP40 tootlikkust märkimisväärselt armeerimisel ja põrandakütte torude paigaldamisel.
Konkursi Särav Tudengimõte 2019 parima ehituse kategooria essee kirjutas Anne-Mary Läll
Esseekonkursi Särav Tudengimõte 2019 parima ehituse kategooria töö kirjutas TalTechi üliõpilane Anne-Mary Läll, keda autasustati 4. detsembril Eesti Ehituskonverentsil.
Maailmakongress lahkas katuseehituse kitsaskohti
Tänavusel katusemeistrite maailmakongressil võeti teemaks lähiaastal valmivad katuseehitusele ja materjalidele ning tuulduvatele fassaadidele esitatavad uued normid, terviklik lähenemine hoone veekindlusele ja katuseehitajate üllatavalt kõrge suitsiidsus.
TOP10: Eesti kõige siledamad tänavu ehitatud teed
Eesti suurim teedeala ekspertiisibüroo, riigiettevõte AS Teede Tehnokeskus kuulutas selle aasta teekvaliteedi mõõtmiste põhjal “Tasane tee 2019” auhinna võitjaks TREV-2 Grupi poolt rekonstrueeritud Tuudi-Ridase teelõigu Risti – Virtsu – Kuivastu – Kuressaare maanteel.
Kaamos alustab Lätis elamuarendusega
Kaamos Kinnisvara alustab veel selle aasta lõpus esimese arendusprojektiga Lätis, mis näeb ette kahe kortermaja ehitamist Riiga Daugava jõe paremal kaldal asuvale krundile. Kokku valmib 132 korterit.
Kuidas luua Eesti ehitussektori edulooks tingimused?
Peame tasakaalukalt oma konkurentsivõimet tõstma, hoidma silmapiiril parimat elukeskkonda ja teadvustama endale, et meie roll ministeeriumis on tingimuste loomine selleks, et ettevõtjad saaksid maksimaalset väärtust luua. Nii rääkis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ehitus- ja elamuosak...
Algas Rail Baltica Pärnu rahvusvahelise reisiterminali projekteerimine
Eelmise nädala lõpul Pärnus toimunud arengukonverentsil sõlmiti Rail Baltic Estonia ja arhitektuuribüroo Pluss vahel RB Pärnu rahvusvahelise reisiterminali projekteerimisleping.
Korstnapühkija töö uus reaalsus: konsultatsioonid veebi vahendusel
Ilmselt on korstnapühkija amet üks neist, mida kaasaegsed IT-uuendused veel mõnda aega väga ei puuduta. Järgmisel aastal tekib küll kohustus täita korstnapühkimise akt selleks ettenähtud online toimivas registris ning paberaktid jäävad ilmselt mõne aja pärast minevikku.
Tallinna Tehnikaülikooli saab juba sisse astuda
Eelmisel aastal sai esimest korda Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) esitada sisseastumisavaldust aastaringselt. Kokku tuli sel viisil TalTechi õppima 36 protsenti kõikidest immatrikuleeritutest, ületades seatud eesmärke rohkem kui kahekordselt. Uus vastuvõtt TalTechi algas tänavu esimesel detse...
Maksud ja eramaja ehitus: meelespea nii tellijale kui ka ehitajale
Kuna tänane päevapoleemika keerleb Martin Helme ja tema poolt palgatud töölise töösuhte ja maksukohustuste ümber, on siinkohal paslik välja tuua, mida ütleb maksu- ja tolliamet eramaja ehitamise kohta.
Mikko Saavalainen: ehituse tulevik on puitelementides
Kiirenev linnastumine suurendab nõudlust elumajade järele. Selle jätkusuutlikul viisil rahuldamiseks tuleb ehitada kiiremini ja keskkonnasõbralikumalt, kirjutab Metsä Woodi äriarendusvaldkonna asepresident Mikko Saavalainen.
Tallinna tunnustati rahvusvahelise targa linna auhinnaga
Tallinn pälvis UNESCO ja Netexplo rahvusvahelise tarkade linnade auhinna "Netexplo Smart Cities 2020 Prize" digiarengu kategoorias. Auhind antakse üle järgmise aasta märtsis toimuval Netexplo foorumil Pariisis.
Parima ehitusprojekti tiitli võitsid Maakri kvartal ja Kommunismiohvrite memoriaal
27. detsembril kuulutati Tallinnas Cinamon Kosmoses toimunud ehitussektori erialaliitude ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi korraldatud konverentsil Ehitus 2020+ välja konkursi „Aasta Ehitusprojekt 2019“ võitjad. Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu poolt korraldatud konkursi võitja...
Tartu koduotsijatel on pealinlaste ees suur eelis
Tartu korterite pakkumis- ja tehinguhinnad erinevad neljandiku võrra, selgus kinnisvaraportaali City24.ee analüüsist. Novembri alguses küsisid korterimüüjad ülikoolilinna korteri ruutmeetri eest keskmiselt 1710 eurot, keskmine tehinguhind oli maa-ameti andmeil aga 1395 eurot.
Kas maavarade kaevandamiskriisile on lahendust?
Harjumaal on paljud maavarad kriitilises seisus – näiteks lubjakivi jätkub praegustes maardlates kaevandamiseks vähem kui kümneks aastaks. Omavalitsused aga ei luba uusi karjääre oma aladele rajada, sest keskkonnatasud, mis peaks aitama keskkonnaprobleeme lahendada, suures osas nendeni ei jõua.
Muusika- ja Balletikool otsib peatöövõtjat
Riigi Kinnisvara otsib rahvusvahelise hankega Tallinna Muusika- ja Balletikooli hoone ehituse peatöövõtjat. Uues koolihoones hakkavad ühe katuse all õppima Tallinna Muusikakeskkooli, Tallinna Balletikooli ja Tallinna Georg Otsa nimelise Muusikakooli õpilased.
Tööjõupuudus sunnib ületunde tegema
Eesti töötajatel on endiselt väga suur töökoormus ja paljud on seetõttu sunnitud töötama rohkem kui ette nähtud, selgus CVKeskus.ee värskest küsitlusest.
Saku vald avas uue spordihoone
2.detsembril avas Saku Valla Spordikeskus uue hoone, mille ehitamises on kasutatud unikaalseid lahendusi.
Porto Franco sai uue ehitusdirektori
Alates 28. novembrist asus Porto Franco arendusmeeskonnas ehitusdirektorina tööle Merko Ehituse taustaga Priit Pullerits.
Tartlasel on kodu ostes kõvasti kauplemisruumi
Tartu korterite pakkumis- ja tehinguhinnad erinevad neljandiku võrra, selgus kinnisvaraportaali City24.ee analüüsist.
Edukas kinnisvaraarendaja: katsetajatel tuleb turult lahkuda
Kui eelmisel aastal kasvatas kinnisvaraarendaja Metro Capitali emafirma oma müügitulu aasta varasema 26,7 miljoni euro pealt 42,5 miljoni euro peale, siis sel aastal nad seda enam ei korda. Rahunemist näevad nad ka teistele.
Eesti puitmajatootjal valmis Norras hiiglaslik büroomaja
Eelmisel nädalal avati pidulikult Oslos uus kontorihoone Skøyen Atrium III, mille fassaadielemendid projekteeris, tootis ja püstitas Eesti puitmajatootja EstNor. 12-korruselises hoones on kokku 25 000 ruutmeetrit kontoripinda.
Kinnisasjaga seotud käibe maksustamine
Kinnisasjaga seotud käive maksustatakse alati kinnisasja asukoha riigis, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Jõhvis avati Pargi Keskus
Reedel, 29. novembril avati Jõhvi ja Kohtla-Järve piirkonna suurim kaubandus- ja vaba aja keskus Pargi Keskus. Keskuses avasid uksed mitmed piirkonna suurimad kauplused, toidukohad ja teenindusettevõtted.
Kui palju on kinnisvara hind aastatega kasvanud?
2000. aastate keskel oli Eestis suur kinnisvarabuum, kõik läks kaubaks ja tehinguni jõuti üldjuhul väga kiiresti. Arco Vara maakler Hille Ije seletab, kuidas ja mis suunas on kinnisvaraturg ja kinnisvara hinnad tänaseks liikunud.
Aasta Ehitusinsener 2019 on Tiit Karri
27. novembril kuulutati Tallinnas Cinamon Kosmoses toimunud ehitussektori erialaliitude ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi korraldataval konverentsil Ehitus 2020+ välja konkursi „Aasta Ehitusinsener 2019“ võitja, kelleks osutus Tiit Karri.
Eestis hakatakse tootma maailmaklassist ventilatsiooniseadmeid korteritele
Eesti ainus kõrgtehnoloogiliste ventilatsiooniseadmete tootja Airobot hakkab tootma üleefektiivseid soojustagastusega ventilatsiooniseadmeid korteritele ja väikemajadele. Uus laealune ventilatsiooniseade Airobot L võimaldab säästa kuni 30% energiast ning on mõeldud elamispindadele kuni 120m2.
Kuhu tulevad uued trammiliinid?
Harjumaa Omavalituste Liidu väliskoostöö nõunik Kaarel Kose tutvustas Ehitusuudiste korraldatud taristukonverentsil ehitusplaane, millega loodetakse inimesed tulevikus rohkem ühistransporti kasutama suunata.
Aasta ehitaja 2019 on Sergei Strigin
27. novembril kuulutati Tallinnas Cinamon Kosmoses toimunud ehitussektori erialaliitude ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi korraldataval konverentsil Ehitus 2020+ välja konkursi „Aasta Ehitaja 2019“ võitja, kelleks osutus Merko Ehitus Eesti AS-i projektijuht Sergei Strigin. Võidu tõi...
Eesti-Soome gaasitoru ehitati sprinditempos
Eesti ja Soome vahelise gaasitoru Balticconnector Eestis paikneva maapealse osa ehitamine oli kui sprindi tempos maratoni jooksmine, tõdeb saates EG Ehituse, Scanveldi ja Alvora ehituskonsortsiumi projektidirektor Roland Vaikmäe.
Algas Paide keskväljaku arhitektuurivõistlus
Paide Linnavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga kuulutas 2.detsembril välja Paide keskväljaku arhitektuurivõistluse, mis on neljas „Hea avalik ruum“ jätkuprogrammi kuuluv võistlus sel aastal.
Mustamäe riigigümnaasiumist saab stardipunkt Tehnopoli
Riigi Kinnisvara, Haridus- ja Teadusministeerium ja Eesti Arhitektide Liit korraldasid Tallinna Akadeemia teele kavandatava Mustamäe riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi, mille võitis Arhitekt Must ideekavandiga „Kuppelmaastik“
Inseneridel peaks poliitikas olema suurem roll
Inseneridel peaks olema paregusest palju suurem roll poliitikas, et arendada tööstust ja tugevat infrastruktuuri, mis viiks Eesti majandust edasi. Tehnoloogia arenedes jäävad tulevikus pinnale inimesed, kes valdavad sellalaseid teadmisi: need on insenerid, kirjutab TalTechi inseneriteaduskonna ül...
Üle kolme aasta õitsenud ehitussektor keeras langusse
Eesti ehitusettevõtted ehitasid selle aasta kolmandas kvartalis Eestis ja välisriikides kokku 1 protsendi võrra vähem kui mullu samas kvartalis, seejuures vähenes ehitusmaht viimase kolme ja poole aasta jooksul esimest korda.
Madis Avi: ehitussektor vajab digipööret
Selleks, et Eesti ehitussektori tootlikkuse tase tõuseks arenenud riikide tasemele, on vaja kasutusele võtta innovaatilised lahendused, kirjutab arhitektuuri- ja projekteerimisbüroo Sirkel & Mall tegevjuht ja digitaalehituse klastri juhatuse esimees Madis Avi.
Reidi tee avatakse liiklusele reede pärastlõunal
Reedel, 29. novembri pärastlõunal avatakse liiklusele Tallinna südalinna liikluskoormust hajutav Reidi tee, mille kogumaksumuseks kujunes ligi 43 miljonit eurot.
Mooste mehed lähevad Araabiasse: "See on meie suur võimalus!"
Looduslikke ehitus- ja viimistlusmaterjale tootev Saviukumaja ühines Dubai EXPO 2020 Eesti paviljoniga, et võita Araabias uut turgu.
Algas ülikoolilinna kõige luksuslikuma kortermaja ehitus
21. novembril anti Tartus Laia ja Rüütli tänava nurgal asuvas endises telefonikeskjaama hoones avapauk ligi aasta kestvatele ümberehitustöödele. Kuvalda lõi esimesena seina Tartu linnapea Urmas Klaas.
Igasugune ühe võlausaldaja eelistamine pole veel teiste võlausaldajate huvide kahjustamine
AS Süda Maja pankrotihaldur Toomas Saarma esitas 16. detsembril 2016 Harju Maakohtule hagi Alandia KV OÜ vastu. Saarma palus tunnistada Süda Maja rahaliste kohustuste täitmine Alandiale kokku 216 800 euro ulatuses tagasivõitmise korras kehtetuks ja kohustada Alandiat tagastama saadu võlgniku pank...
Valuutakurss jätab Rootsi turu Eesti ehitajaile kättesaamatuks
Eesti ehitus- ja kinnisvarafirmadel on praegu keeruline Rootsis raha teha, kirjutas Äripäev.
Novarc projekteeris Tallinna Muusika- ja Balletikooli insenerosad
15. oktoobril sai ehitusloa Tallinnasse Pärnu maantee 59 kerkiv Tallinna Muusika- ja Balletikool (algse nimega Kaunite Kunstide Kool). Hoone nõudlik ruumiprogramm püstitas väljakutse konstruktsioonide ja tehnovõrkude projekteerijale.
VAATA DROONIFOTOSID JA VIDEOT! Linnapea räägib miks Reidi tee läks maksma 10 miljonit rohkem
Tallinna selle aasta üks suuremaid projekte - Reidi tee - avatakse 29. novembril. Lisandunud uus tänav annab võimaluse luua ühendus Lasnamäe ja Põhja-Tallinna vahel, mille tarbeks luuakse uus bussiliin 66.Juunikuus otsustati, et Reidi tee ehitatakse välja laiemana ehk variant ühe järgi, see otsus...
Nordecon hakkab Põlvamaal teed rekonstrueerima
Ehitusfirma Nordecon rekonstrueerib maanteeametiga sõlmitud lepingu järgi Võru–Räpina maanteel asuva Vinso–Kirmsi lõigu, teatas ettevõte.
Merko: ehituses paistab küllastumise märke
Statistika näitab kvartalist kvartalisse üht: ehitus Eestis ei kasva ega vähene, ettevõtjate hinnangul on tegelikult sarnane olukord välismaal.
Järelvaadatav: Uued suunad ehitushangete vaidlustamisel
Veebiseminari käigus räägime uutest suunadest ehitushangete vaidlustamisel.
Nordic Real Estate Forum toob kokku piirkonna kinnisvaratipud
Neljapäeval, 28. novembril Tallinnas toimuv Nordic Real Estate Forum keskendub tänavu innovatsioonile ja tehnoloogiale kinnisvaraarenduses, tuues aruteludeks Tallinnasse Baltikumi ja Põhjamaade kinnisvaraturu suurtegijad.
Mihkel Nestor: ehituses lüüakse tõeline rekord tänavu
Kinnisvara on kuum kaup olnud juba mitu aastat järjest, kuid endiselt näib turul jaguvat piisavalt ostuhuvilisi kui ka neid, kes julgevad uusi arendusprojekte ette võtta. Kas tulevik saab olema helge, sõltub perspektiivist, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Inseneeria karjääripäev: laske õpilastel osaleda!
31. oktoobril peetud Tallinna Tehnikakõrgkooli Inseneeria karjääripäeva korraldajat teeb kurvaks, et juba mitmendat aastat ütlevad üldhariduskoolide õpilased, et tahaksid tulla karjääripäevale, kuid koolist ei lubata.
Ehitusmaht vähenes pärast kolm ja pool aastat kestnud kasvu
Statistikaameti andmetel ehitasid Eesti ehitusettevõtted selle aasta kolmandas kvartalis Eestis ja välisriikides kokku 1% vähem kui 2018. aasta samas kvartalis. Nii nagu aasta esimesel poolel suurenes ehitusmaht vaid välisriikides ja Eestis ehitusmaht vähenes.
MKM uurib võimalusi nelja ameti ühendamiseks
Järgmise aasta märtsiks viib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostöös ministeeriumi haldusalas oleva nelja ametiga läbi analüüsi, et selgitada välja millist kasu tooks ametite funktsioonide ühendamine.
Ehitamisel peab arvestama ka naabritega
Iga uue asja loomine algab ideest, millest saab plaan, mis tuleb teostada. Ehitamise puhul saab ideest ehitusprojekt, aga pelgalt ehitusprojektist idee teostamiseks ei piisa. Ehitusprojekt peab saama kohalikult omavalitsuselt heakskiidu ehk ehitusloa. Ehitusloa menetlemise käigus tuleb välja selg...
Ootamatu seis: pealinnas on odavam osta kui üürida
Üürileandjad küsivad praegu Tallinnas korteri ruutmeetrist keskmiselt 25 protsenti kõrgemat hinda kui aasta tagasi. Keskmine üürihind on tõusnud 16,6 euroni ruutmeetri kohta ning üürikorteri eest küsitakse keskmiselt 817 eurot üüri, millele tavaliselt lisanduvad veel kommunaalkulud, vahendab kinn...
Puitmajaliit innustab rootslastelt eeskuju võtma
Eesti Puitmajaliidu esimees Siim Leisalu peab Rootsi väikelinna Växjö parimate praktikate ja puidust ehitamise propageerimise ülevõtmist oluliseks ja innustab ka Eesti omavalitsuste ehitusvaldkonna spetsialiste sarnaselt mõtlema.
Küsitlus: kas sisendhindade kasv on pidurdumas?
Uurisime ehitusettevõtete juhtidelt, kas jahtumise märgid ehitussektoris on juba mõju avaldamas ka viimastel aastatel järjepidevalt kasvanud sisendhindadele.
Betoonitööde kiirus oleneb pisiasjadest, mida tellija tihti ei mõista
Kontek Int osaleb Helsingis Redi kvartali kõrghoonete ehitusel, kus üks maja on valmis ja teine töös. Senise kogemuse põhjal ütleb ettevõtte juhataja Mart Urbas, et tellijal on töö kiirusest hoopis teine arusaam kui ehitajal.
Avala kvartali arhitekt: kõrghoonetest koosnevaid ärikvartaleid saab planeerida piirangutest hoolimata
Patarei merekindluse ostab Urmas Sõõrumaa
Tallinna Patarei merekindluse avalikule enampakkumisele ainsa pakkumuse teinud firma kuulub suurettevõtja Urmas Sõõrumaale, kirjutas Postimees.
Tallinna kerkib maaküttega kõrghoone
Kinnisvaraarendaja Hepsor rajab Tallinna südalinna lähistele Pärnu maanteele Eesti esimese rohelise mõtteviisi kõrghoone. 2021. aastal valmiva Büroo 113 hoone on projekteerinud arhitektuuribüroo Pluss, hoonet ehitab Mitt &Perlebach.
Merko sõlmis lepingu Eleringiga
Merko Ehituse kontserni kuuluv Merko Infra, Connecto Eesti ja Elering sõlmisid täna lepingu kolme Tallinna õhuliini asendamiseks kaabelliinidega.
Järelvaadatav: Energiamärgiste õiguslikud nüansid
Energiamärgiste ja energiamärgise väljastaja õiguslikud nüansid ja selgitused kutseandja vaatest.
Ajaloolise Postitee viimane lõik läbis innovaatilise taastusremondi
15. novembril avati Varbusel sümboolselt Postitee Vooreküla–Puskaru lõik, mis läbis sel aastal täieliku taastusremondi.
RKAS otsib Kolde riigigümnaasiumi kavandajat
Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Arhitektide Liiduga kuulutas välja Kolde puiestee riigigümnaasiumi õppehoone arhitektuurivõistluse Tallinnas.
FOTOD JA VIDEO! Järgmisel nädalal avatakse Reidi tee
Tallinna selle aasta üks suuremaid projekte - Reidi tee - avatakse 29. novembril. Lisandunud uus tänav annab võimaluse luua ühendus Lasnamäe ja Põhja-Tallinna vahel, mille tarbeks luuakse uus bussiliin 66.Juunikuus otsustati, et Reidi tee ehitatakse välja laiemana ehk variant ühe järgi, see otsus...
Jätkusuutlik inseneeria vaatab kastist kaugemale
Põhierinevus traditsioonilise ja jätkusuutliku inseneeria vahel on, et kui traditsioonilisel juhul lahendatakse kohest probleemi, arvestatakse ainult kohaliku kontekstiga ja keskendutakse tehnilistele muredele, siis jätkusuutlik inseneeria vaatab kastist kaugemale ja soovib probleemi lahendada lõ...
Siim Leisalu: kui leping läheb väga tellija suunda, pigem loobume
Olgu tegu konstruktsiooni-, fassaadi- või katuselementide või valmis moodulmajadega: tehases ehitamine ja puidu kasutamine kasvab lähiajal kordi, usub OÜ Timbeco Woodhouse tegevjuht Siim Leisalu. Siiski on karmim ärikliima sundinud ettevõtet lepingute sõlmimist ümber vaatama.
Innovatsioon, mis muudab mõtlemist
Industrialiseerimine kui protsessi innovatsioon toob leevendust ehitussektorit kammitsevatele tootlikkuse, jätkusuutlikkuse, tööohutuse ja energiatõhususe probleemidele. Erinevalt nõukogude pärandist, on industrialiseerimise käsitlus oluliselt muutunud tänu uutele paradigmade, töövõtumeetodite, j...
Rail Baltica keskkonnamõju hindamise eelnõu Harjumaal sai valmis
Valmis keskkonnamõju hindamise programmi eelnõu Rail Baltica raudteetrassil lõikudele Ülemistest Kangruni ning Kangrust Harju ja Rapla maakonna piirni. Keskkonnamõju hindamise protsess viiakse läbi selleks, et leida raudteele planeeringukoridoris parim asukoht ning optimaalseimad tehnilised lahen...
Patarei kindlust nõustub ostma vaid üks pakkuja
Patarei merekindluse avalikule enampakkumisele laekus üks pakkumus, mille tingimustele vastamist hakkab kontrollima hindamiskomisjon, teatas Riigi Kinnisvara AS.
Vaata, kes osalevad Eesti Ehituskonverentsil 2019
4. detsembril toimuval Äripäeva teemaveebi Ehitusuudised korraldatavale Eesti Ehituskonverentsile on registreerunud juba ligi 160 inimest. Osalejate nimekirjaga saab tutvuda
KMG: Reidi tee on olnud väljakutse
Ehitusettevõtete TOPis kolmandale kohale jõudndud AS KMG Inseneriehituse juhatuse liikme Indrek Pappeli sõnul oli 2018 neile igati korralik aasta, mille tulemusega jäädi rahule. “Oluline, et suutsime hoida pakkumispõhisel turul korralikku marginaali,” lisas ta.
Ambitsioonikus on inseneri võluvõti
Mõtteviis, et eesmärk on sooritada oma ülesannet paremini kui varem on tehtud või julgetaks eeldada, võiks olla meil kõigil, kirjutab TalTechi inseneriteaduskonna üliõpilane Katriin Vinogradov konkursile Särav tudengimõte 2019 saadetud essees.
Plaatimissegu valikul uuri toote märgistust ja klassi
Kui plaatkatte ja aluspinna vahel võib tekkida deformatsioon, tuleb plaatide purunemise või lahtituleku vältimiseks kasutada spetsiaalseid, parandatud omadustega plaatimissegusid. Peale väga hea nakke peavad plaatimissegud olema ka suure nihketugevuse ja märgumisvõimega.
3D-mudel lubab objektitöödega tegeleda juba enne jooniste saabumist
BIM on praktilises ehituses, ennekõike projekteerimisprotsessis ehitise 3D-mudelite koostamisel vajalik abimees. Paljuski just konstruktori töö efektiivsuse ja ehitusele kuluva materjali eelarvestamise seisukohalt.
Puitmajatootja: kosilasi käib Gruusiast ja USAst, aga veel neid ei soovi
Äripäev avaldas edetabeli, kus on pingereas Eesti maakondades tegutsevad ettevõtted.
Uuring soovitab Rail Baltica ühildada lennuliiklusega
Kolme Balti riigi ühisettevõte RB Rail AS tellimusel valmis uuring, mis käsitleb lennujaama reisijateveo integreerimist Rail Baltica kiirraudtee infrastruktuuriga. Uuringus on välja toodud teenuse kirjeldus, selle kasutusprognoos ja soovitused raudteejaamade üksikasjalikuks projekteerimiseks.
Sauele kerkib esimene andmekeskuseks projekteeritud hoone
Saue vald andis ehitusloa Baltimaade suurimale andmekeskusele, mille kogumaksumuseks kujuneb üle saja miljoni euro.
Loomaaed loob kodu lendkoerale, kalastajakassile ja binturongile
"Kui leiame ehitaja ja ehitusturul ei lähe hinnad väga üles, saaksime ehitusega alustada tuleva aasta esimeses kvartalis. Pilvemetsa ehitamine on midagi sellist, mida Eestis varem pole tehtud, see kujutab nii ehitajale kui ka loomaaiale väga suurt väljakutset," rääkis loomaaia direktor Tiit Maran...
Puitmajade turul langeb konkurentsi ohvriks igal aastal kaks-kolm tulijat
Kuigi Eesti puitmajade tootmist iseloomustab terav konkurents nii kodus kui ka väljaspool, on kuue aasta eest Läänemaal alustanud puitmajatootja Greencube püsinud vee peal, kuna kasvueesmärke pole aetud üle piiride, märkis ettevõtte omanik ja müügijuht Henri Bekmann Äripäeva raadio hommikuprogram...
Inseneri roll on motiveerida tööjõudu kodumaale jääma
Insener peab suutma oma projekte teha nii, et tal oleks abiks võimalikult palju kodumaist tööjõudu. Just insener on tähtis isik, kellel oleks potentsiaali motiveerida tööjõudu, et nad jääksid oma riiki, kirjutab TalTechi teedeehituse ja geodeesia üliõpilane Taimar Paate konkursile Särav tudengimõ...
Kõlvart: šokiteraapia, et paneme kõik tänavad kinni, pole õige
Vanade hoonete renoveerimise asemel on tihti mõistlikum need lammutada ja ehitada uued.
Eesti katuseehitajad tõestasid taas maailmataset
27. septembril kuulutati Edinburghis IFD kongressi pidulikul galaõhtul viiendat korda välja IFD Award 2019 võitjad: aastail 2017–2019 valmis saanud maailma parimad katused ja fassaadid. Eestlastel oli enim õnne lamekatuste kategoorias, kuid Eesti meistrite suurepärane töö vajaks paremat turundam...
Ehitusmaterjalide Tootjate Liit käis Pariisis
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu 39-inimeseline delegatsioon külastas novembri alguses Pariisi ehitusmessi ja ehitusmaterjalide suurtootja Saint-Gobaini innovatsioonikeskust, et koguda uusi teadmisi ja näha, kuidas tööstus mujal areneb.
Rohkem (ehitus)lahendusi, mis toimivad!
Klient vananeb, tema aitamiseks napib täna inimesi ja homme roboteid. Seepärast peavad ehitised olema kasutatavad kõigile, kirjutab TalTechi õigusteaduse üliõpilane ja erivajadustega üliõpilaste nõustaja Sven Kõllamets konkursile Särav tudengimõte 2019 saadetud essees.
Tulevikuinsener on edukas, kuid eetiline juht
Tulevikuinsenerid ei ole ainult ehitajad või mehaanikud. Nad juhivad edukaid ettevõtteid. Neil on inseneri-, mitte majandusharidus, nad tahavad muuta maailma paremaks ega defineeri edukust pangakontol olevate nullide järgi, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli inseneeriateaduskonna üliõpilane Anne-M...
Tulevikuinsener on poole kohaga programmeerija
Ainuüksi nendest meetoditest, mida on minevikus inseneerias tulemuse saavutamiseks kasutatud, tulevikus enam ei piisa, kirjutab TalTechi inseneriteaduskonna üliõpilane Karl Tammkõrv konkursile Särav tudengimõte 2019 saadetud essees.
Ajakiri Ehitaja November 2019
Ehitusuudised 13.11.2019
Digiehituse klastri juht: Eestis on ehitus ajale jalgu jäänud
Väikeses Eestis ollakse arvamusel, et suured riigid on meist igas valdkonnas edukamad, sest neil on rohkem võimalusi ja raha teha uusi asju ning olla innovaatilised, kuid tegelikult oleme tihti liiga enesekriitilised, kirjutab digitaalehituse klastri juhatuse esimees ning Sirkel&Mall tegevjuht Ma...
TOPi võitja: tööstusehituses pole buum veel kohale jõudnud
Ehitusfirmade TOPi võitja ASi KE Infra juhatuse liige Mart Rahuoja leiab, et buumi lõpust rääkida on ennatlik, sest tööstusehituses ei ole buum veel kohale jõudnudki.
Hõõguvaid mõtteid tulevikku vaatavast maastikuarhitektuurist
Lapsed nõuavad koolisööklas vegetoitu , Londonis kutsuvad arhitektid ametivendi üles betoonist loobuma ja väga suur hulk maailma 7 741 698 200 inimesest muretseb selle üle, et seesamane number on ikka koletumalt suur. On kliimamuutuste teadvustamise aeg ja ka inseneridelt oodatakse säravaid mõt...
Sauel valmib võimsate puitfermidega spordihoone
Detsembris avatakse Saku Valla Spordikeskuse uus spordihoone, mille ehitamisel on kasutusele võetud erinevaid moodsaid energiasäästlikke lahendusi. Lisaks jõudis hoone konkursil Aasta puitehitis 2019 nominentide sekka.