Umbses toas on haigustesse nakatumise risk suurem
Külmakuudel tõuseb oluliselt viirushaigustesse nakatumise risk – poriste ja külmade ilmadega armastavad inimesed veeta rohkem aega oma kodusoojuses, kus lisaks meile ja meie pereliikmetele on meeldiv olla ka haigustekitajatel. Suur osa Eesti inimestest on aga arvamusel, et tervist ohustavad bakte...
ITK-s peeti kinni juhatuse liige, kaks arsti ja haigla töötaja
Eile pidasid keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ametnikud kinni Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse liikme ja kolm töötajat. Lisaks neile peeti kinni üks ettevõtja.
Miks e-sigaret ohtlik on?
E-tubaka turundajad näevad käesoleval ajal kõvasti vaeva, et luua illusiooni vähem ohtlikust suitsetamisest. Kuna pikaajalised inimuuringud nendele toodetele veel puuduvad, kasutavad tootjad võimalust, et veenda inimesi toodete ohutuses. E-sigaretid ei ole ohutud, kinnitab Tervise Arengu Instituu...
Uriinipidamatus naistel naistearsti pilgu läbi
Uriinipidamatuse ehk uriini-inkontinentsi all mõistetakse tahtmatut uriinileket, mis põhjustab nii hügieenilisi kui ka sotsiaalseid probleeme. Selle põhjuseid ja ravivõimalusi selgitab Ülle Kadastik, Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliiniku günekoloogia osakonna juhataja.
Hiina postipakiga koroonaviirust ei saa
Uut tüüpi koroonaviirus 2019-nCOV ei levi Hiinast saabuvate kaupadega, seega võib internetist tellitud postipakke kartmata avada, teatas terviseamet.
Rahustav uudis postipaki tellijatele Hiinast
Uut tüüpi koroonaviirus 2019-nCOV ei levi Hiinast saabuvate kaupadega, seega võib internetist tellitud postipakke kartmata avada, teatas terviseamet.
Petukõnedes pakutakse soolevähi teste
Tervise Arengu Instituut (TAI) andis teada, et müügikõnede taga, kus pakutakse inimestele koduseid teste soolevähi kontrollimiseks, ei ole TAI.
Kui arst kohtub patsiendiga arvuti vahendusel
Haapsalu linna perearsti nimistusse kuuluvaid inimesi hakati aasta algusest terviseameti pilootprojekti raames teenindama Minudoc veebiplatvormi kaudu ka videokonsultatsioonide abil. Kuidas teenus on vastu võetud ning millised on arsti esimesed kogemused, selgitab Järva valla perearst dr Kadri Ri...
Koroonaviirus
Koroonaviiruse levinuimad tüübid põhjustavad tavaliselt kergeid või mõõdukaid ülemiste hingamisteede nakkuse sümptomeid nagu tavalise külmetushaiguse puhul. Samas võivad need mõnikord põhjustada ka alumiste hingamisteede haigusi, näiteks kopsupõletikku või bronhiiti. Koroonaviiruse sümptomitest, ...
Emakakaela vähieelsed seisundid ja HPV
Emakakaelavähk on emakakaela rakust arenenud pahaloomuline kasvaja, mis õigeaegselt avastatuna on kergesti diagnoositav ja ravitav. Emakakaelavähi vorme on erinevaid ning vähieelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Mida vähieelne seisund tähendab, kuidas s...
Ravimiuuringud avavad uusi võimalusi
Kliinilised teadusuuringud aitavad kindlaks määrata, kas uued potentsiaalsed ravimid on ohutud ja kui tõhusalt need toimivad. Bioloogilise ravi uuringud psoriaatilise artriidi, reumatoidartriidi, haavandilise koliidi ja psoriaasi patsientidele annavad uudse lisaravivõimaluse, kui eelnevad ravimid...
Budte Zdorovõ 15.01.2020
Terviseuudised 08.01.2020
Mida teada HPV-vaktsiinist?
80% inimestest nakatub elu jooksul mõne HPV tüvega, millest ohtlikumad põhjustavad vähki. HPV viiruse vastu puudub ravi, kuid olemas on vaktsiin, mis ohtlikumate tüvede vastu kaitseb. Koolides lapsi vaktsineerivad õed ütlevad, et teadlikkus HPV ohtude ja vaktsineerimise kasude osas on veel madal.
Mida võiksid teada uuest koroonaviirusest?
Kui aastatel 2002-2003 võitles maailm SARS-koroonaviirusega, siis praegu seisab maailm silmitsi SARSi sugulasviirusega – 2019-nCoV. Uus viirus on geneetiliselt erinev, tal puudub ravi ja see on kaasa toonud juba mitmeid surmajuhtumeid.
Kooliõdede käed jäävad lühikeseks laste ülekaalulisusega võitlemisel
Kooliõed vajavad õpilaste ülekaalulisuse ennetamiseks lapsevanemate suuremat toetust, leiti Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöös.
Kas istumine teeb haigeks?
Täiskasvanud inimesed istuvad umbes 9-11 tundi päevas. See hõlmab teleri vaatamist, arvuti kasutamist, lugemist, kodutööde tegemist, auto, bussi või rongiga reisimist, kuid ei hõlma magamist. Minudoc.ee perearst Sergey Saadi räägib, milline mõju istuval elustiilil inimeste tervisele täpselt on.
Mis võtaks ära valu?
Inimesi, kes peavad elama kroonilise valuga, on ainuüksi USA-s 50 miljonit ja mujal maailmas veel miljoneid. Vajadus mõista valu bioloogilisi mehhanisme ja leida tõhusamaid viise kroonilise valu vaigistamiseks on muutunud pakiliseks.
Kust saab abi?
Virtuaalkliinikust saab lisaks terviseinfole ka teavet selle kohta, kuidas kaebusi leevendada või millise spetsialisti poole pöörduda. Samuti saab artiklitest otse aegu broneerima nii perearsti veebikonsultatsioonile kui eriarstide kabinetivastuvõttudele.
Viirusega suhkrutõve vastu
Teadlased katsetavad geeniteraapial põhinev 1. tüübi diabeedi ravi. Esialgu uuritakse ravi hiirtel, inimestel kasutatavaks võiks ravi saada kümne aasta pärast, kirjutab ajakiri Imeline Teadus.
Mida teada ja küsida enne ravimiostu?
Apteeki minnes on vaja põhimõtteliselt kahte asja – retsepti või teadmist, mis ravimit on vaja, ja raha selle ostmiseks. Tegelikult võiks aga enamate tervisehädadega inimesel kaasas olla ka ravimileht, kus ülevaade tarbitavatest medikamentidest, vitamiinidest ja toidulisanditest.
Kukkumise esmaabi
Täiskasvanute seas esineb kukkumisi üsna sageli, eriti eakatel inimestel, kelle vanuseks on üle 65. eluaasta. Teadaolevalt põhjustab umbes 20% sellistest kukkumistest luumurde või tõsiseid peavigastusi. Minudoc.ee perearst Sergey Saadi selgitab, millised on kukkumiste põhjused ja kuidas sel juhul...
Alkoholiprobleem ei ole vaid tarvitaja probleem
Hoolimata üksmeelest, et alkohol põhjustab hulgaliselt kannatusi, probleeme ja kaugelt suuremaid kulutusi kui tulu aktsiisilaekumisest, püsib visalt ühiskondlik jonn, mis tõrgub leppimast regulatsioonide või piirangutega, mis võiksid olukorda muuta, leiab Tervise Arengu Instituudi direktor Annika...
Ravimid, alkohol ja autojuhtimine
Viimase aja sündmused näitavad selgelt, et alkohol ja autojuhtimine ei sobi kokku. Selle foonil tuletab Südameapteegi proviisor Külli Teder meelde, et ka alkohol ja ravimid ei sobi kokku ning on ravimeid, mille võtmise järel ei tohiks autorooli istuda.
Lääne-Tallinna Keskhaigla ootab ravikindlustamata Tallinna naisi emakakaelavähi tasuta sõeluuringule
Tallinna linnavalitsus on eraldanud Lääne-Tallinna Keskhaiglale lisavahendid, et üle-euroopalisel emakakaelavähi ennetamise nädalal (20.-24. jaanuar) saaksid ka ravikindlustamata naised osaleda emakakaelavähi tasuta sõeluuringus.
Tervisesaade: gripp võib vallandada haigestumise ahela
Gripist ja peaasjalikult selle tüsistustest räägib Terviseuudiste saates TÜ kliinikumi arst-õppejõud infektsioonhaiguste erialal Pilleriin Soodla.
Mis mõjutab kõige rohkem laste nägemist?
Lapsed veedavad üha rohkem aega ekraanide ees, mistõttu on suurenenud lastevanemate ja optometristide mure nende nägemise arengu ja pidevast lähitööst tulenevate tagajärgede pärast.
Kuidas tulla toime kuiva nahaga?
Praeguste ilmadega süveneb paljude inimeste mure naha kuivuse pärast. Kuiv nahk on probleem, mis võib häirida igapäevast elukvaliteeti ja enesetunnet, samuti võib hooldamata kuiv nahk muuta selle vastuvõtlikumaks uutele nahaprobleemidele.
Mida teha, kui kolleeg käib haigena tööl?
Loe, millised õigused on töötajal enda tervist kaitsta ja mida saab tööandja teha, kui haige kolleeg tööl nakkust levitab.
Elundidoonor saab kinkida elu kuni kaheksale inimesele
Haigekassa alustas kampaaniaga, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust elundidoonorlusest, lükata ümber ühiskonnas levivad müüdid ning julgustada inimesi sel teemal rääkima.
Kuidas mõjutab tervist spordijook?
Tänapäeval on moejoogiks spordijook. Minudoc.ee perearst Sergey Saadi selgitab, mida spordijoogid endas sisaldavad ning kellele need mõeldud on.
Kes otsustab, millise ravimi sa ostad?
Kui õige diagnoos on käes, järgneb tervenemise teekonnal sobiva ravimi valimine ning arst kirjutab välja toimeainepõhise retsepti. Kes aga tegelikult määrab selle, millise ravimiga patsient apteegist koju läheb?
Terviseamet soovib iluteenuste turgu reguleerida
Seoses üha kasvava iluteenuste turu ning ebakvaliteetsete teenuste kasvu riskiga tegi terviseamet sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta iluteenuste osutamine majandustegevuse registris teavitamiskohustusega tegevuseks.
Milline on elu doonororganiga?
2019. aastal möödus Eesti esimesest neerusiirdamisest 50 aastat, maksasiirdamisest 20 ning kopsusiirdamisest 10 aastat. Miks ja kuidas organeid siirdatakse, kes on elundidoonorid ning milline on igapäevaelu siirikuga?
Kuidas süüa end saja-aastaseks?
Täisterast, köögiviljast, pähklitest ja ubadest koosnev traditsiooniline menüü tõotab tugevat tervist ja pikka iga.
150 000 inimese geenikaardid on valmis
Eesti Geenivaramu kogus 2019. a jooksul doonoritelt juurde 52 414 geeniproovi. Kokku on geenivaramuga liitunud nüüd juba rohkem kui 200 000 eestimaalast ehk ligi 20% Eesti täisealisest elanikkonnast.
Perearsti nõuandetelefonilt saab küsida isikustatud nõu
Alates 2020. aasta algusest saavad inimesed perearsti nõuandetelefonilt isikustatud nõustamist. Nõuandetelefoni arstil on inimese loal võimalik näha helistaja terviseandmeid, et seeläbi täpsemat nõu anda.
Kardioloogid hoiatavad "imeravimi" eest
Eesti Kardioloogide Selts ja Eesti Hüpertensiooni Ühing hoiatavad patsiente ja arste sotsiaalmeedias leviva valeinfo eest, kus soovitatakse Eesti Kardioloogide Ühingu nimel osta uudset Eestis välja töötatud vererõhuravimit „ReCardio“.
Atoopilise dermatiidi süsteemne ravi
Atoopilise dermatiidi (AD) ravis kasutatakse nii lokaalset ehk paikset kui süsteemset ravi. Kui adekvaatne lokaalne ravi niisutavate kreemide ning lokaalsete hormoonpreparaatide ja kaltsineuriini inhibiitoritega on ebatõhus ning haigust ei ole kontrolli alla saadud, võib olla vajalik alustada süs...
20 protsenti Eesti lastest elab ebatervislikes tingimustes
26 miljonit last Euroopas elab kodudes, kus on niiskust, hallitust, pime, külm või liiga palju müra. Eestis elab oma kodus tervist kahjustavates tingimustes 20 protsenti lastest, selgus Euroopa tervislike kodude baromeetri 2019. aasta uuringust.
Tervisehoroskoop 2020
Kuigi tervisemured on üks kõige isiklikum asi maailmas, eksisteerib aasta jooksul siiski teatud muster - iga kuu toob endaga teatud ohud, mida teadvustades on võimalik tekkivaid probleeme ennetada. Minudoc.ee perearst Sergey Saadi annab nõu, mida aasta jooksul enda ning lähedaste tervise juures j...
17 apteegis saab ravimiretsepte pikendada
Uuest aastast saab 17 apteeki üle Eesti pikendada ravimite retsepte. Teatud toimeainete puhul peab patsient pöörduma retsepti pikendamiseks siiski raviarsti poole.
Grippi haigestumine kolmekordistus
Aasta viimasel nädalal kasvas grippi haigestumine sellele eelnenud nädalaga võrreldes kolm korda.
ITKs alustab tööd seljaravikeskus
Veebruarist alustab ITKs tööd seljaravikeskus, mis koondab seljahaigustega patsiente, kes leiavad sealt oma probleemi lahendamiseks parima võimaluse, kirjutab ITK Sõnumid.
Uuring: alkoholitarvitajate seas esineb rohkem depressiivsust
TAI korraldatud alkoholi tarvitamise ja vaimse tervise probleemide seostele suunatud kampaania jooksul testi teinutest esines väsimuse ja depressiooni sümptomeid 60 protsendil inimestest.