Fotod: DeLaval esitles uusi tooteid
DeLaval esitles eile, 20. septembril, läbi meeleoluka programmi uut lüpsirobotit VMS™ V300 ja söödakohendajat OptiDuo™.
Põlluinfo: räägime põhu­lagundamisest ja mullastruktuuri parendamisest
Põllumajanduslikud uuringud on näidanud, et taimejäänused, eriti põhk on oluline allikas täiendamaks mulda toitainetega.
Salvest pani purki pea 1200 tonni kodumaiseid kurke
Harukordselt soe suvi soosis sel aastal kurgikasvatajaid, tänu millele töötles Salvest ühtekokku üle 1300 tonni ehk 1,5 miljonit purgitäit kurke. Nendest enamik jõuavad kodumaise tarbija toidulauale.
Muuga sadama piiripunkti lahtioleku aeg lüheneb
Maaeluministeerium saatis Vabariigi Valitsusele kinnitamiseks Vabariigi Valitsuse 28. aprilli 2004. a määruse nr 154 “Nõuded loomade ja loomsete saaduste impordiks ettenähtud piiripunktile ja piiripunktide lahtioleku ajad, piiripunktide Euroopa Komisjoni loetellu kandmise ja sealt väljaarvamise a...
Fotod: Kehtna Mõisa uus farmikompleks on valmis
14. septembril valmis Kehtna Mõisa OÜ kaua planeeritud farmikompleks. Ettevõtte juhtkonna sõnul on praegune majanduskeskkond selline, mis lubab piimatootjal investeerida.
Täpsustatakse taimekaitsetööde ohutusnõudeid
Maaeluminister allkirjastas määruse „Taimekaitsevahendi kasutamise ja hoiukoha täpsemad nõuded“. Määruse muudatus puudutab peamiselt taimekaitsevahendi kasutajad, kuid ühtlasi mõjutab eelnõu ka mesilaomanikke, kelle mesilate läheduses taimekaitsetööd tehakse, ja erinevaid avalikke kohti kasutavai...
KATSETULEMUS: biostimulaatoritel on taliteraviljale positiivne mõju
Esmane tegevus korraliku saagi panustamisse on külviseemne puhtimine, fungitsiid kaitseb haiguste ja ebasoodsate talvitumistingimuste eest.
Keskkonna­ministeeriumi asekantslerina jätkab Marku Lamp
Keskkonnaminister Siim Kiisler kinnitas keskkonnaministeeriumi eluslooduse üksuse asekantsleri ametisse uuesti Marku Lambi, kes esmakordselt asus sellele ametikohale 2013. aastal.
Ministeerium otsib võimalusi loomakasvatus­sektori abistamiseks
Maaeluministeerium andis Riigikogu maaelukomisjoni istungil ülevaate põua mõjudest ning erinevatest lahendustest, mida nii Eestis kui ka mujal Euroopa Liidu liikmesriikides on põllumeeste olukorra leevendamiseks kasutatud.
Juubelinumbriga metsanduse kutsevõistlused võitsid Pärnumaa metsamehed
15. septembril toimusid Luua metsanduskoolis 50. metsandusvaldkonna kutsevõistlused. Pingelisest heitlusest tuld võitjana välja RMK Pärnumaa metskonna võistlejad. Vaid kolme punktiga jäi neile alla võistluste korraldaja, Luua metsanduskooli esindus. Kolmandale kohale tuli RMK Põlvamaa metskonna v...
Mahekonkursside parimad on selgunud
Eesti aasta parim mahetootja on Tammejuure Mahetalu. Aasta parim mahetoode on Kasekunst OÜ tume kasesiirup.
Uus söödakombain ei talla pinnast
JAGUAR 960 TERRA TRAC mudeli turuletoomine tegi CLAASist esimese põllumajandusmasinate tootja, kes pakub tehases paigaldatud roomiksüsteemiga söödakombaini. Uus lahendus tagab pinnase optimaalse kaitse kõigis tingimustes. Intelligentne põllumaad kaitsev süsteem hoiab ära rohukatte kahjustamise ja...
Copa-Cogeca kiitis heaks seisukohad ÜPP tulevikku käsitlevate eelnõude kohta
13.-14. septembrini toimunud Copa-Cogeca presiidiumide kohtumistel kiide-ti heaks Euroopa põllumeeste ja ühistute seisukohad ÜPP tuleviku kohta. Seisukohad käsitlevad muuhulgas ka mitmeid Eesti põllumajanduse jaoks olulisi küsimusi.
Olustveres toimuvad rahvusvahelised noorte künnivõistlused
Juba neljandat korda toimuvad Olustveres rahvusvahelised noorte künnivõistlused. Võistluste korraldajaks on Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool. Võistlused toimuvad 21. ja 22. septembril kooli õppetalu põldudel.
Tehnikafirmad kutsuvad ühisele põllupäevale
Põllutehnikat müüvad firmad korraldavad 21.-22. septembril ühiselt tehnika demopäeva.
Eesti parimad kündjad selgunud
14.-15. septembril toimunud Eesti Künnimeistrivõistlustel selgusid parimad meisterkündjad. Võisteldi meistrite, noorte ja vabaklassis. Lisaks toimus hobukünnivõistlus.
Suur fotogalerii: Eesti künnimeistrivõistlused Kehtnas
14.-15. septembril toimuvad Raplamaal Kehtnas Eesti XXXXIV künnimeistrivõistlused. Ürituse peakorraldajateks on Eesti Künniselts, Kaspar Järvala Künniklubi, Kehtna Vald ja Kehtna Kutsehariduskeskus.
Börs: Euroopas prognoositakse väiksemat maisisaaki
Nädala börsiuudised: ELi maisitoodang saab olema oodatust tunduvalt väiksem; pehme nisu toodanguprognoosi vähendati; põllumehed külvavad vähem rapsiseemneid; nafta hind tõusis.
Põlluinfo: vaatame üle teravilja- ja rapsipõllud
Eelmine nädal sai jällegi erinevates Eesti piirkondades käidud. Talirapsid on kõikjal üleval, küll aga mõjutab jätkuv põud talirapsi kasvu ja arengut. Igasuguse pritsimisega tuleks olla ettevaatlik, sest kuumade ilmade tõttu olid teatud Eesti piirkondades taimed väga stressis.
Hiina mõjutab kalandust järgmised kümme aastat
OECD (Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon) ja FAO (ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon) koostöös on valminud põllumajandussektori, sh kalapüügi- ja vesiviljelussektori prognoos aastateks 2018–2027, kirjutab Maaeluministeeriumi kalamajandusosakonna turukorralduse ja kaubanduse büroo pea...
Metsanduse uue arengukavaga jõuti esimesse vahefinišisse
Ligi poolsada valdkonna eksperti tutvusid veel sel aastal Vabariigi Valitsusele esitatava arengukava algatamise ettepaneku viimase versiooniga, mis koostati töörühma pooleaastase töö tulemusel püstitatud ja prioriseeritud probleemide põhjal.
Pühapäeval kuulutatakse välja parim mahetootja ja -toode
Pühapäeval, 16. septembril Eesti Vabaõhumuuseumis toimuval leivapäeval selguvad konkursside „Parim mahetootja 2018“ ja „Parim mahetoode 2018“ võitjad. Leivapäeva külastajad saavad valida ka oma lemmikmahetoote.
Erakorraline toetus 2017.a ilmastikukahjude eest jõuab põllumeesteni
2017. aasta oli nii vihmaderohke, et mitmel pool jäi põldudelt kartul ja köögivili koristamata, talivili jäi liigniiskuse tõttu külvamata või hävis. Ilmastikukahjude korvamiseks sai 2018. aasta kevadel taotleda kaht liiki erakorralist toetust ning täna maksab PRIA määratud toetused välja.
Eesti ja Läti maaeluministrid jagasid kogemusi põua teemal
12. septembril kohtusid maaeluminister Tarmo Tamm ja Läti põllumajandusminister Jānis Dūklavs, et jagada kogemusi põuast tingitud probleemide lahendamisel.
Suvine põud sööb ära karjakasvatajate kasumi
Põuane suvi tekitas teravilja kasvatajates tuska, sest suvekuumus vähendas märkimisväärselt põldude saagikust ja seeläbi ka kasumeid. Samas pole viljakasvatajad ainsad, kes põua vilju maitsevad, sest kuigi rohusöödaga pole probleemi, peab söödavilja tõenäoliselt Venemaalt või Ukrainast sisse ostma.
Äripäeva raadios: Raul Rosenberg ja Roomet Sõrmus rääkimas tänavusest saagiaastast ja riskide juhtimisest
Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) ulatusliku uuringu tulemusi, mille eesmärgiks oli välja selgitada põuakahjude suurus ning sellest tulenev tänavune saagiprognoos, tutvustab täna kell 15.00 algavas raadiosaates Kasvupinnas EPKK juhatuse esimees Roomet Sõrmus.
Hannes Prits: sõltume maailmaturu hindadest
Estover Piimatööstusele oli 2017. aasta igati kordaläinud – leiti uusi turge, kasvatati tublisti käivet ja parandati tootmisvõimsust.
Maido Solovjov: toorpiima hinna osas ei spekuleeriks
Valio Eesti juht on seda meelt, et Eesti farmerite toodetud toorpiim läheb sellele tööstusele, kes suudab tagada püsivalt hea kokkuostuhinna. Valio seda suudab.
Ülo Kivine: edu taga on mahtude kasv
Saaremaa Piimatööstus varus möödunud majandusaastal rekordkoguse, 49 tuhat tonni, toorpiima.
Sügisene niide annab hea saagi, kuid on madalama kuivaine­sisaldusega
Tänavuse aasta söödavarumise põuaperioodile on viimaks järgnenud soodsamad ilmastikutingimused ja põldudel, kus ei ole olnud laialdasi põuakahjustusi saadakse eelolevatest niidetest veel märgatav osa puuduolevast põhisöödast.
Kehtnas selgub Eesti künnimeister
Käesoleva aasta Eesti künnimeistrivõistlused toimuvad 14.-15. septembril Kehtnas. Ürituste peakorraldajateks on Eesti Künniselts, Kaspar Järvala Künniklubi, Kehtna Vald ja Kehtna Kutsehariduskeskus. Osalejad ja toetajad on paljud põllumajandusega seotud firmad ning kohalikud asutused ja ettevõtted.
Põllumehest börsikauplejaks -
Kristo Busch: 2017. aasta oli Stokker Agrile edukas
Põllumajandustehnika tootja Kubota kasvab ja laieneb. Nüüd on ettevõttel plaanis investeerida 55 miljonit eurot uude teadus- ja arenduskeskusesse Euroopas. Uus keskus rajatakse Prantsusmaale, Crépy-en-Valois’i ja see alustab täiel võimsusel tööd 2020. aastal.
SEB: põllumajandus­ettevõtted on tänavu aktiivselt laenu võtnud
SEB klientidest väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE-d) finantseerimismahud on kasvanud tänavu enim põllumajanduses, kaubandus - ja tootmissektoris.
Toetatakse toidusektori ekspordivõimaluste edendamist
Maaeluminister Tarmo Tamm allkirjastas toidu ekspordivõimaluste edendamise määruse, millega toidu käitlejad saavad taotleda toetust ekspordi sihtturgudel uute ärikontaktide leidmiseks ja toodete tutvustamiseks.
Leedole kuuluv Saaremaa puitmajafirma avas Hiinas tehase
Delfi kirjutab, et Saaremaa suurettevõtjale Vjatšeslav Leedole kuuluv elementmajade tootja ja ehitusmaterjalide müüja Saare Erek avas tehase Hiinas Jingmeni linnas.
Börs: Nisuhinna langus sütitas kauplejaid oma positsioone sulgema
Nädala börsiuudised: investorid loobuvad nisule panustamisest; sama trend ka Euroopa turgudel; piimahinnad GDT oksjonil languses; Euroopas piimahinnad jätkuvalt tõusutrendis; nafta ja bensiin odavnesid.
Põlluinfo: räägime talivilja umbrohutõrjest
Kuna teraviljakülvidega tehakse juba algust, on õige aeg kirjutada toodetest, mida võib taliteraviljadel kasutada umbrohutõrjeks. Talvituvaid umbrohtusid on hea tõrjuda juba sügisel, kuna pika sügise korral võivad nad muutuda kevadel tõsiseks probleemiks, eriti kui kevad tuleb jahe ning ei lase u...
Metsaühistud hoogustavad erametsade sertifitseerimist
Sellest aastast saavad metsaühistud küsida toetust erametsade sertifitseerimise edendamiseks. Toetusvõimalust soovis kasutada 18 metsaühistut, kes plaanivad umbes 6000 hektari metsa sertifitseerimisel abistada ligi 200 erametsaomanikku.
Üks küsimus: Kas rapsi jagub?
Kohe saab valmis Imavere rapsitehas ja Muugale hakatakse samuti ehitama uut hiiglaslikku õlikultuuride tootmiskompleksi. Lisaks on meil juba paar aastat suurimaks rapsi kokkuostjaks Eestis olnud Scanola Balticu õlitehas ning loomulikult pole puudunud ka rapsi eksport. Kas kõigile turul olijatele ...
Timo Sildvee: leping on leping
Baltic Agro viljakaubanduse juhi Timo Sildvee sõnul on selge see, et selle aasta teravilja- ja rapsisaak tuleb väiksem kui mullu. "On positiivset ja negatiivset, kuid loodame et saagikus saab olema 2016. aasta tasemel," prognoosis Sildvee.
Meelis Fink: keerulisel hooajal võib viljalepingute sõlmimine ja täitmine raske olla
Oilseeds Trade müügijuht ja firmas vilja kokkuostu ning müüki koordineeriv Meelis Fink ei taha ette ennustada, milline saab olema tänavune saagiaasta.
Rainer Puhk: kaupleme vaid reaalselt olemasoleva viljaga
Agritrading Company ASis ja selle sidusettevõttes Eestivili AS vilja ostu ja müügiga tegelev Rainer Puhk toob samuti välja selle, et tänavuse hooaja saagid kõiguvad 0,5 - 7 t/ha vahel.
Marge Pähkel: keerulised ajad viljaturul - laevad müüdud, aga vilja pole
Prognoositust väiksemad saagid raskendavad vilja eksporti ja suurendavad importvilja osakaalu - nii arvavad meie põllumeestelt vilja kokkuostvad firmad. Ka on nad ühel meelel, et põud ei ole vääramatu jõud - see on põllumehe äririsk ning see ei takista sõlmitud lepinguid täitmast.
Eesti toidutootjad osalevad Balti riikide suurimal toidumessil Riias
Eesti toidutootjad osalevad täna Riias algaval Balti riikide suurimal toidumessil Riga Food 2018. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja poolt korraldatud ühisstendil on esindatud 7 Eesti ettevõtet: Kadarbiku Köögivili OÜ, HeyDay Organic OÜ, Puljong OÜ, Eesti And OÜ, Must Küüslauk OÜ, Dava Foods Eston...
Maaeluminister kohtus Hiiumaal põllumajandustootjatega
Maaeluminister Tarmo Tamm viibis 4.?5. septembrini visiidil Hiiumaal, kus tutvus uuemate Leaderi toetuste abil valminud projektidega ning külastas Anno talu, Hiiu Villa ja Harju talu.
Eesti farmid hävitanud seakatk jõudis Hiina
Seakatku tõttu on Eestis suletud sadu seafarme, kuid sel aastal pole enam katkujuhtumeid olnud. Küll aga on kiire levikuga katk jõudnud Hiina, mis on maailma suurim sealihatootja.
Võru juustutööstus tähistab 50. juubelit
2018. aastal tähistab oma juubelit legendaarne Eesti juustutehas Võru Juust. Pool sajandit tagasi toonase Nõukogude Liidu kõige eesrindlikuma juustutehasena avatud tööstuses valmib muuhulgas juba üle 30 aasta ka Eesti üks armastatuim juust Atleet.
Soe suvi tõi suure saagi
Mesinikud saavad tänavuse saagiga rahul olla. Eesti Mesinike Liidu juhatuse liige ja mesinike nõustaja Maire Valtin ütleb, et meeaastatest on tänavune parem, kui kolm eelnevat.
Liivimaa maitsed: Eestit ja Lätit ühendab toidutee
2017. aasta mais sai alguse rahvusvaheline koostööprojekt Liivimaa Toidutee, mis kestab kolm aastat ja mille käigus luuakse uus turismitoode – Eestit ja Lätit ühendav toidutee, mis põhineb meie toiduga seotud pärimusel, ühisel ajalool ja traditsioonidel.