Lätlased investeerivad ühes E-Piimaga 100 miljonit
Läti piimaühistu Piena Cels ning E-Piim investeerivad 100 miljonit eurot, et ehitada Eestisse piimakombinaat, kus hakatakse töötlema nii Eesti kui ka Läti talumeeste toodangut.
Cimbria: 2018 oli meile rekordiline aasta Baltimaades
Teraviljakäitlemisseadmete müüja Cimbria annab teada, et 2018. aastat saavad nad pidada üliedukaks: teostatud projektide arv kahekordistus eelmise aastaga võrreldes kõigis kolmes Balti riigis: Leedus, Lätis ja Eestis.
Võru linn sai kingiks Eesti suurima sõira
Võrumaa Talupidajate Liit koostöös talunikega kinkisid Võru linna 235. sünnipäevaks 106 kg kaaluva Eesti suurema sõira.
Lood uusi töökohti maale? PRIAst saad taotled kuni 150 000 eurot toetust!
18.09.-09.10. saab e-PRIAs esitada taotlusi maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse saamiseks. Meetme eesmärk on eelduste loomine uute töökohtade tekkeks väljaspool põllumajandussektorit. Toetuse suurus on kuni 150 000 eurot.
Ilm on elukvaliteedi ja riigi majanduse otsene ja üha suureneva kaaluga mõjutaja
Kolmapäevast reedeni toimub Põhja- ja Baltimaade meteoroloogiateenistuste NORDMET direktorite töökohtumine, mis esmakordselt leiab aset Eestis.
Kuidas hoida laokahjurid teraviljast eemal?
Kahjuritega saastunud vilja toiteväärtus on madalam ja seda vilja pole praktiliselt kuhugi võimalik realiseerida. Seega on oluline enne vilja ladustamist laod korda teha ning teostada seal kahjurite ja näriliste tõrjet.
Algab noore põllumajandusettevõtja toetuse taotlemisvoor
PRIAs algab Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetuse taotluste vastuvõtt. Maksimaalne toetussumma on kuni 40 000 eurot ühe taotleja kohta. Neljas taotlusvoor toimub 28.8 - 4.9.2019 ning taotluste eeltäitmine toimub e-PRIAs 21. - 27. augustini.
Seadusrikkujad tõrjuvad verevat lemmmaltsa Pärnus ja Viljandis
Kodumaiseid taimi ohustavat ja kiiresti levivat ohtlikku võõrliiki rohitakse tänavu nii Pärnu jõe kui ka Viljandi järve ääres, et pidurdada taime edasist levikut.
Toidujäätmed on uus triljoniäri
ÜRO hinnangul on toidujäätmete üha suurenev hulk märkimisväärne panustaja kliima soojenemisse. Mitmed ettevõtted näevad neis aga hoopis oma võimalust ning eksperdid on jõudnud hinnata, et edu korral võib toidujäätmete töötlemine olla suisa triljoniäri.
Põllu- ja metsamajandus 19.08.2019
Aravete Agro otsib seemendustehnikut
Täiendav info tel 513 2664. Sooviavaldus koos elulookirjeldusega palume saata e-mailile
Börs: toidunisu langustrend jätkumas
Nädala börsiuudised: toidunisu langustrend jätkumas; ELi nisutoodang kasvab; Hiina sigade arv kahanes kolmandiku võrra; maisihinnad langesid järsult; Deere’i tulemused oodatust kehvemad; nafta hind langes.
Kaasaegne silo tehakse tipptehnikaga
Juuli keskpaigas esitles Baltic Agro Machinery OÜ Järvamaal Metstaguse Agro põllul kaasaegseid hekseldeid John Deere 8200 ja 8600i ning nutikat HarvestLab niiskusandurit, mis mõõdab saagi koostist reaalajas ideaalse söödakvaliteedi tagamiseks.
CLAAS esitles uut ruloonpressi
Tänavu juulis esitles CLAAS uut fikseeritud kambriga ruloonipressi ROLLANT 520. Sellel 1,25 m läbimõõduga palle vormivate masinate segmendi uuel põhimudelil on uus valtsilahendus, optimeeritud ketimäärimine ja tänapäevane välimus. Saadaval on koguriga variant, rootoriga variant ja söötekammiga va...
Täiendväetamise abil kõrgem saak ja puhastulu
Talirapsi külvid käivad ning on hea aeg tutvustada katsetulemusi talirapside täiendväetamisest, sest enamik eelmisel sügisel rajatud katsetest on koristatud. Peagi on käes talirapsi herbitsiidi tegemise aeg, seega on sobiv siinkohal tutvustada ka viimaseid katsetulemusi.
Köögivilja saagikus on väga hea, aga hind ikka kõrge
Äripäeva raadiosaade "Kasvupinnas" oli vägagi lõikusaegne. Köögiviljakasvatajad tunnistasid, et aasta on olnud väga hea.
Dimedium otsib veterinaarharidusega suurloomatoodete kliendihaldurit
CV ja kaaskiri palume saata hiljemalt 10. septembriks e-posti aadressile
ETKI talinisu katsed: suur saak, hea proteiini ja kleepevalgu sisaldus
Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) talinisu aretaja Reine Koppel tegi kokkuvõtte hiliste talinisu sortide saagist ja kvaliteedist Jõgeva katsekeskuses.
Talioder vähendab riske ja pikendab koristuskonveierit
Taliodra kasvatamine Eestis kogub üha populaarsust ja seda kinnitavad taliodra kasvupinnad, mis on viimastel aastatel teinud suure hüppe.
Lõppeb vedelkütuse seaduse põhjustatud ebamõistlik olukord
Keskkonnaminister Rene Kokk muutis vedelkütuste keskkonnanõuete määrust, mis võimaldab edaspidi väikemootorites kasutatavat mootoribensiini biokomponendivabalt turustada ja ühtlasi luuakse kütuse tarnijatele lisavõimalusi keskkonnaeesmärkide täitmiseks. Muudatused jõustuvad 16. augustil 2019.
Koda kohtumisel keskkonnaministriga: toidutootmise ja keskkonnahoiu vahel tuleb tagada tasakaal ja sidusus
Põllumajandus-Kaubanduskoja juhid rõhutasid eilsel kohtumisel keskkonnaminister Rene Kokaga, et Eesti põllumajandusmaa ja mets on oluline ressurss, mille säästlik kasutamine annab riigile võimaluse biomajanduse arendamiseks. Biomajandusel on oluline roll keskkonnahoidlikkuse suurendamisel, aga ka...
Luua metsanduskoolis oli aegade edukaim vastuvõtt
Luua Metsanduskooli uute õpilaste vastuvõtuperioodil laekus enam kui 360 avaldust, mis on metsa- ja loodushariduse andmisele spetsialiseerunud kutseõppeasutuse viimaste aastaste rekordvastuvõtt.
LEADER tegevusgrupid arutavad „Aruka küla“ tunnusjooni
Eesti LEADER tegevusgrupid kogunevad 14.‒15. augustil Ida-Virumaale seminarile, et vahetada mõtteid aruka küla teemadel. „Arukas küla“ on Euroopa Liidu maapiirkondade arengu soodustamiseks kavandatud uus suund, mis vajab kohapeal lahtimõtestamist.
Püsirohumaade ülesharimise keeld jätkub
Tänavuste pindalatoetuste taotluste esialgsetel andmetel on Eesti riigi tasandil püsirohumaa suhtarv vähenenud võrreldes 2015. a kehtestatud võrdlussuhtarvuga 6,4%, aga lubatud vähenemise piirmäär on 5%. Kas lõplik suhtarvu vähenemine jääb üle 5% ka pärast taotluste kontrolli, selgub hiljemalt 15...
Maisi hind langeb 6 aasta kiireimas tempos
Maisifutuurid odavnesid täna Chicago börsi languspiiranguteni, tegemist on vähemalt kuue aasta halvima päevaga. Põhjuseks asjaolu, et USA põllumajandusministeerium teatel külvatakse maisi oodatust tunduvalt rohkem, vahendab Bloomberg.
Saba ja sarvedega kasumi kasvatajad hoiavad taluelu au sees
Nöökivalt madal piima hind paneb talupidajad muretsema, kuidas hakkama saada. „Ma ei taha iga hommik tõusta mõttega, et vaja on maksta see arve ja see arve. Ei taha kogu aeg rahast mõelda,“ tunnistas Viljandimaal Muraka Farmi pidav Karmo Männik, kelle plaan on talu täielikult isemajandavaks teha.
Agritrading Company AS
Võõrliikide nimekiri täieneb
Alates 14. augustist täieneb looduskaitseliselt ohtlike invasiivsete võõrliikide nimekiri. Lisandub 17 uut liiki, kelle või mille Euroopa Liitu toomine või levitamine on keelatud, koos uue täiendusega on nimekirjas kokku 66 liiki.
Ristõieliste nuuter on Eestis jätkuvalt probleemiks
Mõned aastad tagasi hakati senisest rohkem rääkima ristõieliste nuutri mõjust rapsikasvatusele. Ilmselt pole paljudele enam uudiseks, et ristõieliste nuuter võib põhjustada väga suuri saagikadusid ning kui põld on nuutriga juba nakatunud, on sellest väga raske vabaneda.
Eesti Jahimeeste Selts: Mets on ulukite elupaik
Metsanduse arengukava on jahimeestele äärmiselt olulise tähtsusega huvigruppide vaheline kokkulepe. Mets on ulukite elupaik ja paljudele ka põhiline toidulaud. Metsa vanuseline mitmekesisus ja metsa kui rohekoridori toimivus on enamusele ulukitele elupaiga hea kvaliteedi näitaja.
Läänemere-sõbraliku taluniku konkursi võitis Saareõue OÜ
Selle aasta konkursi „Läänemere-sõbralik talunik“ võitja on teravilja- ja loomakasvatusega tegelev Saareõue OÜ. Pärnumaal tegutsevale pereettevõttele tõid võidu läbimõeldud mahetootmine ja sõnnikukäitlemisse tehtud investeeringud, mis vähendavad merre ja teistesse veekogudesse jõudvate liigsete t...
Andres Oopkaup: Põllumees tahab kasutada lihtsaid lahendusi
2. juulil tutvustati Eesti Maaülikoolis põllumajanduse suurandmete süsteemi loomise projekti esimesi tulemusi - teostatavusuuringuid. Kui riigi poolt vaadates on seis kena, siis põllumajandustootjad arvavad, et päris nii see pole - tootjad on erinevad ja nende võimalused on erinevad. See teeb üht...
Kuidas leib päriselt lauale saab?
Laupäeval, 10. augustil kell 11-16 toimuvad Eesti Põllumajandusmuuseumis rukkilõikustalgud, kus tehakse erinevaid rukkitöid – lõigatakse sirbiga rukist, tehakse rukkivihkusid ja –hakke, pekstakse reht, jahvatatakse käsikiviga ja küpsetatakse leiba.
Toiduainete suurtootjalt kehvad tulemused
Pakendatud toiduainete suurtootja Kraft Heinz andis neljapäeval teada nõrgast müügikäibest, mis sundis firmal mitme äriüksuse väärtust maha kirjutama ning loobuma varem avaldatud aasta finantsprognoosist.
Seadusemuudatus avab uusi võimalusi kasvuhoonegaaside heidet vähendada
Täna valitsuse heakskiidu saanud atmosfääriõhu kaitse seaduse muudatus loob Eesti ettevõtetele 2021. aastast võimalused saada toetust madala CO2-heitega majandusele üleminekuks tehtavateks investeeringuteks.
KOTKAS lendab nullbürokraatia poole
Valitsus kiitis tänasel istungil heaks eelnõu, millega käivitub keskkonnaotsuste infosüsteemi KOTKASe teine etapp. Sellega korrastatakse keskkonnalubade süsteemi, muutes selle lihtsamaks ja kasutajasõbralikumaks.
Millega tõrjuda umbrohtu talirapsi- ja rüpsi põllult?
Talirapsile ja -rüpsile peaks tegema umbrohutõrje juba sügisel. Umbrohutõrjevahendite valik tuleks teha vastavalt põllul olevatele tingimustele. Täpsemaid soovitusi jagab Põllumeeste ühistu KEVILI agronoom Tiiu Annuk.
Ideaalsed partnerid sügiseseks umbrohutõrjeks talivilja põllul – DIFLANIL 500 SC ja ROXY 800 EC
Sügisene umbrohutõrje muutub üha enam olulisemaks tööks põllul, millega tõrjutakse sügisel taliviljaga konkureerivaid umbrohtusid, mis annab omakorda võimaluse olla kevadiste pritsimistöödega veidi paindlikum.
Maaeluministeerium toetab Peipsiveere arengut
Maaeluminister Mart Järvik kinnitas Peipsiveere arenguprogrammi tegevuskava, mille eesmärk on toetada projekte, mis aitavad piirkonna elujõulisust säilitada. Toetusi määrati rohkem kui 256 000 euro väärtuses.
Köögiviljade raketina kasvanud hind vedas inflatsiooni üles
Aastaga 2 protsenti kasvanud inflatsiooni üks põhilisi vedureid olid juulis köögiviljade hinnad, mis on kasvanud 24 protsenti.
Väderstad Carrier ning minimeeritud mullaharimise tehnoloogia tähistavad 20. aastat
Maailma esimese kompaktse ketasrandaali – Väderstad Carrier`i – visand tehti 20. aastat tagasi Prantsusmaal ning seda üsna muhedal moel.
Ärge unustage ajutist töötajat pärast lepingu lõppemist tööle!
Suvel palkavad paljud ettevõtted ajutist tööjõudu kas töökoormuse suurenemise tõttu või puhkusel olevate kolleegide asendamiseks.
Sivar Irval: EPA on kahtlemata väga oodatud sündmus!
Juba vähem kui kolme kuu pärast, 31. oktoobrist 1. novembrini, toimub Raadil Eesti Rahva Muuseumis esimene Eesti põllumajanduse aastanäitus EPA 2019, mis toob kaheks päevaks Tartusse sektori tipptegijad.
Agrifac demotuuril esitleti Condor Endurance II taimekaitsepritsi
25. juulil väisas esimest korda ajaloos Agrifac põllupritside Euroopa demotuur ka Eestit. Seekord oli võimalik näha ja proovida 2019. aastal Red Dot disainiauhinnaga auhinnatud Condor Endurance II iseliikuvat pritsi.
OTSE PÕLLULT: Heitlik koristusilm
Juuli lõpp ja augusti algus on Kagu-Eestis alanud väga varieeruva ilmastikuga. Kord on olnud 30 kraadi kuumust ja järgmisel hetkel juba alla 10 kraadi sooja, kirjutab blogis BASFi agronoom, põllumees Kristjan Kasearu.
Piimasõda läks Valiole maksma 120 miljonit
Eestiski tootmist omavale piimakontsernile Valio läks Soomes toimunud piimasõda maksma 120 miljonit eurot, konkureeriva Arla aastaaruanne andis seni salastatud kokkuleppe rahanumbri.
Eestis leiti ohtlik taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletik
Põllumajandusamet (PMA) tuvastas Plantex AS (Juhani puukool) toodetud õunapuu sordil ’Tiina’ (2019 a. partii) ja turustataval pirnipuu sordil ’Pepi’ (toodetud Leedus, 2019. a. partii) ohtliku taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletiku (Erwinia amylovora). Leid pärineb Rakvere Bauhofi kauplusest.
Maaülikool pikendas sisseastumisperioodi
5. augustil algab täiendav vastuvõtt valitud Eesti Maaülikooli eestikeelsetele õppekavadele, mis kuuluvad tehnika või põllumajanduse valdkonda ning millel on 1. augusti seisuga korralisest konkursist täitmata jäänud õppekohti.
Tunnustati parimaid talusid ja valiti tänavune parim talutoit
13. juulil toimus 28. üle-eestiline Talupäev Ida-Virumaa Kaevandusmuuseumis, kus kuulutati välja 2019. aasta parim talu ja parim talutoit.
Ruhnu saarel võib nüüd loomseid kõrvalsaaduseid matta
Veterinaar- ja Toiduamet tunnistas Ruhnu saare piirkonnaks, kus on lubatud kohapeal tekkivaid loomseid kõrvalsaadusi erisusena nõuete kohaselt maha matta.