Maamessi parimad palad – põllutehnika
19.-21. aprillini toimub Tartus Maamess. Nagu eelnevatel aastatel, nii ka tänavu, tegime oma valiku neist toodetest, mida tasub vaatama minna.
Maamessi parimad palad – metsatehnika
Tänavusel Maamessil on mida uudistada. Lisaks metsatehnikale, mille paremiku teieni toome, toimub ka palju erinevaid üritusi.
ELi tulevane eelarve peab jõuliselt kaasa aitama otsetoetuste ühtlustamisele
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajad rõhutasid üleeile õhtul Stenbocki majas toimunud kohtumisel peaminister Jüri Ratasega, et põllumehed loodavad mai alguses avaldatavas ELi mitmeaastase eelarvekava eelnõus näha ettepanekuid, mis aitaksid otsustavalt vähendada Eestis makstavate põllumajan...
Äripäeva raadios: Targalt majandades on võimalik saada häid saake
Eilses Äripäeva raadiosaates „Kasvupinnas“ olid külalisteks Bayer OÜ suurklientide juht Janne Ehte-Tammiste ja Baltic Agro ASi arendusdirektor Margus Ameerikas. Koos saatejuhi, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liikme Vahur Tõnissooga arutleti, mis seisus on tänavu kevadel põllud ja kuid...
Milline oli põllumajandus­saaduste ja toidukaupade väliskaubandus aastal 2017?
Möödunud aasta oli põllumajandus- ja toiduainesektoris elav väliskaubanduse aasta. Nii import kui ka Eesti päritolu kaupade eksport saavutasid üheaegselt taasiseseisvunud Eesti kõrgeima taseme.
Fotod: Muugal peeti künnipäeva
13. aprillil tähistati Muugal künnipäeva. Künniteooriat kuulati Muuga raamatukogus, esimesed vaod künti Muuga PM põllul.
Mesinikud: Kahjuks ei saa me täna keskkonna ja toidutootmise puhtusest enam rääkida
Eesti Mesinike Liit, Eesti Meetootjate Ühendus ja Ökoriik Eesti võrgustik saatsid eile presidendile, riigikogu esimehele, peaministrile ja erakondade esindajatele avaliku pöördumise, milles rõhutavad mürkide kasutamise kaugeleulatuvaid tagajärgi.
Toiduliit kinnitas toiduainete heade kauplemistavade põhimõtted
Toiduliidu üldkogu kinnitas toidukaupade heade kauplemistavade põhimõtted. Algatuse eesmärgiks on suurendada ausust, usaldust ja koostööd toiduainete tarneahelas toimivates ärisuhetes ning tagada tarneahela kui terviku efektiivne toimimine.
Täna Äripäeva raadios Janne Ehte-Tammiste ja Margus Ameerikas
Täna kell 15.00 on Äripäeva raadios põllumajandussaade „Kasvupinnas“. Räägime, mis toimub alanud hooajal põldudel ja kuidas keskkonda säästes siiski saada suuri saake ning hästi majandada.
Kuidas uus andmekaitsemäärus (GDPR) tööstust mõjutab?
Tori Hobusekasvanduses sündis varss
Täna, 16. aprilli öösel, sündis Tori Hobusekasvanduses tori tõugu märavarss. Maimukese vanemad on ema Parii ja isa Aldermann. Värske ilmakodanik tunneb end ema kaitsva hoole all hästi ja turvaliselt.
AgroForumi fookuses digitaliseerimine
18.?19. aprillil toimub Tartus Eesti Maaülikoolis kuuendat aastat rahvusvaheline konverents AgroForum Mare Balticum, kus tänavu on arutelude põhirõhk põllumajanduse digitaliseerimisel. Kuidas on lood digitaliseerimisega põllumajandussektoris ja kas meil on Eestis edukaid projekte näiteks tuua, ki...
Baltic Agro Machineryst sai Fliegl esindaja Eestis
Euroopa suurim põllumajanduslikke haagiste tootja Fliegl Agrartechnik GmbH on esindatud kogu Euroopas, samuti Aasias, Aafrikas ja Ameerikas. Alates aprillist on Fliegli kaubamärgi esindaja Eestis Baltic Agro Machinery OÜ.
Tööstusette­võtted saavad taotleda ressursi­tõhususe toetust
Selle aasta maist on kõikidel mäe- ja töötleva tööstuse ettevõtetel võimalik saada riigilt toetust energia- ja ressursitõhususe suurendamiseks. Algava vooru eelarve on 35 miljonit eurot. Tänasest algavad üle Eesti ka toetust ja selle taotlemist tutvustavad infoseminarid.
Börs: nisu hind tõuseb, rapsi hind heitlik
Nädala börsiuudised: Euroopa nisuhinnad kasvutrendis; õliseemnete turg on väga heitlik; Danish Agro jaoks oli mullu hea aasta; nafta hinnad enam kui kolme aasta tipus.
Kuidas söödad, nõnda lüpsad
Kevad tõstab pead ja põllumees pöörab üha enam pilgu ootusärevusega põllule. 4. ja 5. aprillil kutsus Eesti Seemneliit looma- ja taimekasvatajad kuulama ja kaasa rääkima söödakultuuride õppepäevadele Lääne- ja Saaremaal.
Euroopa Komisjon tuleb põllumeestele appi
Euroopa Komisjonis esitleti eile direktiivi, mis peaks parandama põllumeeste ja väikeste toidutootjate kauplemistingimusi suurte jaekettide ja tööstustega.
Maaülikooli doktorant pidas ettekande haneseire tulemustest Eestis
Märtsikuu lõpus esindas maaülikooli doktorant Ivar Ojaste Eestit rahvusvahelisel hanekonverentsil „GOOSE 2018“, kus ta pidas suulise ettekande teemal „Monitoring of geese in Estonia until 2017“.
Haritava maa hind kasvab
Haritava maa 2017. aasta turuanalüüs näitab, et tehingute arv võrreldes möödunud aastaga kahanes 10,8 %, kuid hektari mediaanhind kasvas ligi 8 % saavutades taseme 2 912 eurot hektari eest. Nagu aasta varemgi, tehti aasta jooksul enim tehinguid Lääne-Virumaal ning haritava maa hind oli kõrgeim Jõ...
Kuidas olla keskkonda säästes jätkusuutlik?
Karmid keskkonnanõuded sunnivad Suurbritannia põllumehi järjest enam leidma uusi, tarku lahendusi, mille abil saada piiratud ressursside juures parim võimalik saak.
BASF otsib agronoomi
BASF on maailma juhtiv keemiaettevõte, pakkudes oma klientidele põllumajandussektoris intelligentseid lahendusi jätkusuutlikuks tulevikuks.
Kuidas tulla toime põllule jäänud taimejäänustega?
Põllukultuuride kasvutingimused on viimastel aastatel muutunud. Suurem saagikus tähendab, et põllule jääb ka rohkem taimejäänuseid. Tulevalgi hooajal hea saagi saamiseks on põllumehel vaja need optimaalselt mullaga segada.
Kingime Eesti Vabariigile 100 loodusvaatlust
Keskkonnaagentuur ja Eesti Looduseuurijate Selts kutsuvad Eesti elanikke tähistama Vabariigi 100 juubelit looduses viibimisega ja seal aset leidnud kohtumiste registreerimisega.
E-Piim Tootmine pälvis tunnustust
Riigihalduse minister Jaak Aab andis eile koos peaminister Jüri Ratasega Stenbocki majas toimunud tänuüritusel üle neli regionaalarengu auhinda. Igal aastal tunnustab rahandusministeerium Eesti parimaid algatusi, millel on oluline mõju piirkonna arengule. Tänavu sai tunnustuse osaliseks ka piimat...
Põllumajandus on ja jääb ka tulevikus maaelu oluliseks nurgakiviks
Täna, 10. aprillil toimub Türi Kultuurikeskuses põllumajanduse suurkogu 2018 „Unistades suurelt – Eesti põllumajanduse visioon aastani 2030“, kus põllumehed ja toidutootjad arutlevad põllumajanduse ja maaelu tuleviku üle. Enne kiireid kevadisi põllutöid on hea vaadata tulevikku ja üheskoos mõelda...
Arendustoetust soovivad 317 väikepõllu­majandusettevõtet
Eelmisel nädalal lõppes PRIAs väikeste põllumajandusettevõtete arendamise toetuse taotluste vastuvõtt. 317 väikeettevõtet esitasid taotlusi kokku 4,6 miljoni euro saamiseks.
Soomlased ei taha tarbida reoveejäätmetel kasvanud toitu
Jäätmejaamadel on Soomes raske aeg: vett on küll õpitud üha paremini puhastama, aga jäätmeid pole kuhugi panna. Nimelt ei soovi tootjad jäätmeid põldudel kasutada, kuna tarbijad ei taha seal kasvatatud vilju süüa.
Otsetoetuste nõuded vajavad muutmist
Eesti Seemneliit, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ja põllumeeste ühistu KEVILI saatsid möödunud nädalal Maaeluministeeriumile kirja, milles palutakse muuta otsetoetuste saamise nõudeid.
Riigid, mis saavad tariifisõjast kasu
USA-Hiina tariifisõjas pole ainult kaotajad. Mõnede riikide ettevõtted hoopis võidavad, kirjutab CNBC.
Arutelud ÜPP tuleviku kohta käivad täie hooga
4. aprillil toimus Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee põllumeeste grupi kohtumine, millel Euroopa Komisjoni esindajad selgitasid ÜPP tulevikuga seonduvat.
Metsakaitse­ühenduse mesiniketiib kohtus maaeluministriga
Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) ühes Eesti Mesinike Liitu (EML) kuuluvate mesinike delegatsiooniga kohtus maaeluminister Tarmo Tammega, et meenutada ministrile pestitsiidide liigse kasutamisega kaasnevaid kahjusid, millega mesinikud mesilaste suremise näol pidevalt kokku puutuvad.
Börs: piimahinnad langesid, Euroopa turg kiratseb
Nädala börsiuudised: Euroopas nisuhinnad kuu kõrgeimal tasemel; USDA raport toetas hindu; kaubandussõda vedas sojaubade hinda alla; Euroopa põllumehed võivad võitjaks osutuda; nafta hind langes.
BASF – vähem on rohkem
Et möödunud sügise ilm ei lasknud külvata talirapsi, siis kasvab tänavu kevadel kindlasti suvirapsi külvipind. Raps on ja jääb meie rahakultuuriks, olgu tegu siis kas tali- või suvirapsiga. Aga siin on ka probleeme – näiteks ristõielised umbrohud, tihe pritsimise vajadus jm. BASF Agro talvesemina...
Looduskaitseliste piirangute eest makstakse üle 4 miljoni euro hüvitist
Erametsakeskus võtab Natura hüvitise taotlusi vastu kuni 23. aprillini, kokku makstakse hüvitist 4,32 miljoni euro eest. Taotluse saab esitada e-PRIA portaalis.
Hiina on USA sojaube vargsi juba nädalaid tõrjunud
Brasiilia sojaubade hinnatõus annab märku sellest, et Hiina on USA toodangu importi juba mitu nädalat piiranud, kirjutab Bloomberg.
Erametsaliit ja Erametsakeskus otsivad parimaid metsamajandajaid
Parimate metsamajandajate konkursil tunnustatakse oma metsast hoolivaid ja seda jätkusuutlikult majandavaid metsaomanikke. Kandidaate saab esitada kuni 4. maini.
Prokuratuur süüdistab piimatootjat pettusele kaasaaitamises
Lääne ringkonnaprokuratuur süüdistab MTÜ-d Sökal ja selle esindajat Riivo Liini pettuse teel KIK-i toetuse saamises ning osaühingut Halinga ja selle esindajat Raul Peetsoni pettusele kaasaaitamises, vahendab ärileht.ee.
KATSE: Vizurast on abi
Suurema lämmastiku osakaalu juures toimub muude toitainete omastamine paremini, selgub Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi poolt läbiviidud vedelsõnnikule ja biogaasi digestaadile mõeldud lämmastikinhibiitori Vizura mõju uurivast katsest.
Maaelukomisjon toetab päikesepaneelide kasutusele võtmist maapiirkondades
Maaelukomisjoni eilsel istungil käsitleti taastuvenergiaprojektidega seotud küsimusi maapiirkondades.
Puiduettevõtted muudavad KIKi toel tootmist tõhusamaks
Enamik ressursitõhususe investeeringu taotlejaid tegutseb puidusektoris, kuid esindatud olid ka toiduainetööstus ning mineraalsete toorainete käitlejad, toetust soovitakse 9,3 miljoni euro ulatuses, millele ettevõtted on omaltpoolt valmis lisama 14,8 miljonit eurot, teatas SA Keskkonnainvesteerin...
RMK paneb müüki 78 maatükki, ka põllumaad
RMK plaanib võõrandada 78 maatükki kogupindalaga 720 hektarit, mis ei ole riigimetsa majandamiseks vajalikud.
VTA moodustas kliendinõukoja
Veterinaar- ja Toiduametis (VTA) loodi klientide esindajatest koosnev nõukoda, kes hakkab asutusele andma tagasisidet ja tegema ettepanekuid planeeritavate muudatuste ning osutatavate valdkondlike teenuste kohta. Nõukojas hakatakse arutama ja kujundama ühiseid seisukohti näiteks VTA töökorralduse...
Põllumajandus­logistika: mäng tuhande muutujaga
Logistika põllumajanduses on tõeline väljakutse, sest väga lühikesel ajaperioodil tuleb liigutada kaupu väga suurtes kogustes, suhelda väga paljude erinevate klientidega ning tagatipuks on võimalus, et ilm kogu protsessi tuksi keerab, meie kliimas äärmiselt suur, kirjutab Äripäeva Logistika erileht.
Kadri-Aija Viik: valutan väga südant metsameeste maine ja töö halvustamise pärast
Ühinenud Metsaomanikud MTÜ juht ja konsulent Kadri-Aija Viik on metsanduses aktiivselt tegev 1990ndatest aastastest. Ta leiab, et Eesti metsandus on väga heas seisus, kuid valutab südant viimastel aastatel tähelepanu keskmesse kerkinud metsameeste maine ja nende töö halvustamise pärast.
Keskkonna­komisjon karmistab veelindude küttimise reegleid
Riigikogu keskkonnakomisjoni eilsel istungil olid tähelepanu keskmes veelindude küttimisega seotud küsimused. Keskkonnakomisjon otsustas algatada eelnõu jahiseaduse muutmiseks. Jahiseadusesse lisatakse nõue jahituristidele kohustusliku koolituse läbiviimise kohta.
Suur fotogalerii: ETKÜ 25
Möödunud neljapäeval tähistas Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ) meeleoluka peoga oma 25. juubelit. Kohal olid praegused ja endised ühistu liikmed, juhtkond ja koostööpartnerid.
Iguse laagritehnoloogia lahendas mitu haagisetootja probleemi
Paides ehitatakse maailmatasemel Humus põllumajandushaagiseid, mida kasutavad Eesti, Rootsi ja teiste riikide põllumehed. Viljakruvi arendamise käigus, umbes poolteist aastat tagasi, otsis Humuse arendusmeeskond määrdevaba liugepuksi, mille leidis Saksamaa pereettevõtte Igus toodete hulgast. Täna...
Toetuste vähendamine peatab Eesti mahetootmise arengu
Mahepõllumajanduse Koostöökogu saatis maaeluministrile kirja, mis on reaktsioon hiljutisele otsusele vähendada mahetoetusi seoses MAK (Eesti Maaelu Arengukava) 2014–2020 mahetoetuste eelarve puudujäägiga.
Kas tulekul on sajandi tehing?
Baltic Agro AS plaanib hakatata müüma põllumajandustootjatele elektrit. Selleks soetab firma osa Eesti Energia ASist.
Kolm kanget künnimeest Venemaale
Eesti künnifanatid Kaspar Järvala, Priit Puuorg ja Indrek Zilensk valmistuvad jaanipäeval Venemaal Suzdalis peetavaks Euroopa künnimeistrivõistlusteks.