Kõljala POÜ püüab uute tehnoloogiate abil rekordeid
Kõljala POÜ uusim, 504-kohaline vabapidamisel loomade Haeska lüpsilaut on eriline nii mõnegi uue tehnoloogia poolest. Investeeringute eesmärk on kasvatada loomade arvu, tootlikkust ning seeläbi loomulikult ka ettevõtte käivet.
Põllumajandustootmine on madalseisust üle saanud
Maaeluministeeriumis koostatud põllumajandussektori 2017. III kvartali ülevaatest selgub, et tänavu on sigade ja lindude arv kasvanud ning veiste arv püsib stabiilsena. Samuti on piima kogutoodang alates juunist võrreldes mullusega igakuiselt suurenenud.
Eesti kündjate 25 maailmameistri­võistlust
Tänavu osalesid Eesti künnimeistrid 25 korda maailma künnimeistrivõistlustel. Sel puhul statistiline tagasivaade.
Künni MM: meie mehed maailma 20ne parima hulgas
Maailma meistrivõistlused kündmises toimuvad regulaarselt igal aastal ja nüüd juba 64. korda. Asukohamaaks oli seekord Keenia, kus 1. ja 2. detsembril toimus 22 eri maa kündjate vaheline mõõduvõtt.
Põllumehed Argentiina eluga tutvumas
Põllumeestele on meeldinud ikka peale rasket hooaega natuke puhata ja puhkuse parimaks vormiks on reisimine, kus ka alati midagi tööga seotut, uut ja huvitavat, näha saab. Nii külastas grupp Eesti põllumehi eksootilist Argentiinat. Reisimuljeid jagavad Marge Pähkel ja Tiiu Annuk Scandagra Eesti A...
Puidurafineerimistehas vähendaks Eesti süsiniku jalajälge
Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus andis hinnangu Est-For Investi planeeritava puidurafineerimistehase olelusringipõhisele süsiniku jalajäljele. Uuringu kohaselt on tehase süsiniku jalajälg negatiivne ja tehase käitamine aitab vältida fossiilse CO2 teket.
Aasta konsulent 2017 on Jüri Mets
8. detsembril kuulutati Viljandimaal Vana-Võidus välja Aasta konsulent 2017, kelleks on loomakasvatuse, nõuetele vastavuse, töötervishoiu ja tööohutuse konsulent Jüri Mets.
12 riigi põllumajandus­kojad said kokku
6. detsembril 2017 toimus Varssavis Kolme mere piirkonna riikide põllumajanduskodade esimene kohtumine, millel arutati ELi põllumajanduse tuleviku küsimusi.
Järgmisel kevadel võtab Pärnumaa Peipsimaalt üle toidupiirkonna tiitli
Maaeluministeerium valis 2018. aasta Eesti toidupiirkonnaks nelja kandidaadi seast Pärnumaa. Aasta toidupiirkonda valitakse, et aidata kaasa kohaliku toidu ja toidukultuuri tutvustamisele.
Nüüd saab taotleda PRIAst toetust investeeringuteks
11.-18. detsembril saab PRIAst taotleda põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetust, mille eelarves on selle taotlusvooru jaoks 22,5 miljonit eurot.
EL-i põllumajandus­ministrid arutlevad ÜPP tuleviku teemal
11. – 12. detsembril toimub Brüsselis Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise viimane põllumajandus- ja kalandusministrite kohtumine, mida juhivad maaeluminister Tarmo Tamm ja keskkonnaminister Siim Kiisler. Põllumajandusteemadest olulisim on 29. novembril Euroopa Komisjoni avaldatud teatis toidu...
Taimekaitsekeemia maht kasvab järsult
Eestis müüdi 2016. aastal toimeainekogusesse ümberarvestatuna 834 tonni taimekaitsevahendeid, mida on 17% rohkem kui aasta varem, teatab statistikaamet.
Renault krossoverid tuuritasid Pakril
Kes on parim ajakirjanik roolis, kui maastik muutub karmiks? Selleks, et teada saada, korraldas Renault'i krossoverite väljakutse, kus Eesti auto ajakirjanikud katsetasid Pakri poolsaarel kõiki Renault'i krossovereid.
Erametsaliidu volinikud kinnitavad valmisolekut uutmoodi keskkonnahoiuks
Eesti Erametsaliidu volikogu 1. detsembri koosolek kujunes pöördeliseks, kuna esmakordselt sõnastati üheselt vajadus ja valmisolek uutmoodi keskkonnahoiuks.
Tõnu Post: piimandus on tulus tulevikuäri
“Oma piimatootmise võimaluste ja ka tulemuste poolest oleme maailma tipus,” ütles möödunud neljapäeval oma ettekandes riigikogule Kõljala Põllumajanduse OÜ juht ja Saaremaa tootjate liidu juht, Eesti põllumajandus-kaubanduskoja maaelu grupi esimees Tõnu Post.
Tiina Saron: loomakasvatussektor kasvab kiiresti sissetulekute, elanikkonna ja linnastumise kasvu tõttu
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda korraldab igal aastal oma liikmetele erinevaid foorumeid ja konverentse. Kui piimafoorum on olnud regulaarne ja toimunud igal aastal, siis viimasest lihafoorumist on möödunud kaks aastat. Arvestades aga lihasektori mitmekesisust, otsustasime korraldada eraldi kon...
Börs: Euroopa veab maailma piimaturgu alla
Nädala börsiuudised: Commerzbank: teraviljade hinnad niipea ei taastu; keskmiselt oodatakse põllumajandustoormete hinnatõusu; Euroopa veab maailma piimaturgu alla; rapsiseemnete toodang hakkab kasvama; nafta hind taandus.
Olle Horm: meil käiks nagu võistlus, kes on kõige eestimaisem eestlane
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Lihafoorumil lausus Atria Eesti juht Olle Horm, et sealihaturg kasvab, nemad kasvatavad enam sigu, kui ära töötlevad, aga siiski on vahel hetki, kus tuleb kasutada importliha.
Tibor Szucs tõi lihafoorumile globaalsema vaatenurga
FAO loomakasvatuse konsultant Tibor Szucs tõi Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja lihafoorumile globaalsema vaatenurga lihasektoris toimuvast, rääkides foorumil sellest, milline on loomakasvatuse globaalne areng ja väljakutsed. Tema sõnul on märgusõnadeks kliimateadlik põllumajandus, loomasõbralik ...
Marko Gorban: eestlane on lihausku
Maaeluministeeriumi asekantsler Marko Gorban tegi Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja lihafoorumil ja konverentsil „Veiseliha tootmine ja areng Eestis“ ettekande, kus andis ülevaate lihasektorist ja selle positsioonist põllumajanduse ja kalanduse üldises strateegias ning veiselihasektori olukorrast.
Anu Hellenurme: Kas lihasektorit kimbutab monokultuursus?
6. detsembril toimus Rakveres AQVA konverentsikeskuses Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) traditsiooniline lihafoorum, mis tõi kokku sadakond loomakasvatajat, lihatöösturit ja kauplejat. Foorumi avas koja lihatoimkonna juht Anu Hellenurme.
Maaülikooli lektor lükkab ümber kolm levinud sealihaga seotud müüti
Tänapäeval on teadlikust toitumisest saanud lausa trendiliikumine, mistõttu pööravad inimesed aina rohkem tähelepanu oma toiduvalikule. Ja kuigi selle üle võiks vaid rõõmu tunda, on sealhulgas hakanud ringlema ka üha rohkem toitumise ja toiduainetega seotud müüte, millest mitmed puudutavad ka sea...
Konekesko Eesti pidas juubelit
Möödunud nädalal tähistas Konekesko Eesti AS oma 20. juubelit. Konekesko Eesti tegevjuhi Anne Oja-Aru sõnul on nende aastate jooksul üksjagu ära tehtud. „Tänu meie töötajate meeskonnale, klientidele ja koostööpartneritele tuleb meil see imeliselt välja! Aitäh kõigile usalduse eest,“ ütles Anne Oj...
Puidurafineerimis­tehase investorid ei rahasta loodust saastava tehase rajamist
5. novembril saatsid Tartu linnaosaseltsid Est-For Investile avaliku kirja sooviga saada planeeritava puidurafineerimistehase kohta rohkem informatsiooni. Järgnevalt avaldame Est-For Investi juhatuse liikmete Aadu Polli ja Margus Kohava avaliku vastuse.
Estonia piimafarmi päikeseelektrijaam on valmis
Eesti Energia on valmis saanud Järvamaal asuva OÜ Estonia piimafarmi katusele päikeseelektrijaama, mis katab ära olulise osa ettevõtte suvisest elektritarbimisest.
Baltic Agro Machineryst sai Wiefferink mahutite ja katete maaletooja
Alates 1.12.2017 on Baltic Agro Machinery OÜ Wiefferink põllumajanduslike mahutite ja katete ametlik maaletooja Eestis. Wiefferink tehas asub Oldenzaal's Hollandis.
Hiina linnulihaaudiitorid jäid Eesti toiduohutuse alase järelevalve­süsteemiga rahule
27. novembrist kuni 5. detsembrini viibisid Eestis Hiina Rahvavabariigi toidu kvaliteedi järelevalve, inspektsiooni ja karantiini peaadministratsiooni AQSIQ ametnikud, kes tutvusid Eesti linnulihasektori järelevalve ja ettevõtete töökorraldusega. Visiidi põhjuseks oli linnulihatootja Tallegg soov...
Põllumajandus­sektori 2017. aasta majandustulemused selgunud
Maaeluministeeriumi ja Statistikaameti koostööl valmis põllumajandussektori 2017. aasta majandustulemuste esialgne hinnang, mille kohaselt on põllumajanduse majandusharu toodangu väärtus ligikaudu 913 miljonit eurot. Võrreldes 2016. aastaga, kui toodangu väärtus oli viimase viie aasta madalaim, o...
Siim Kiislerist sai esimene ÜRO keskkonnaüksust juhtiv eestlane
Keskkonnaminister Siim Kiisler valiti eile ÜRO keskkonnaassamblee presidendiks. Sellega on Kiisler esimene eestlane, kes kunagi ÜRO keskkonnaüksust juhtinud.
Turba ja põlevkivi kaevandamisõiguse tasustamise süsteem pikeneb aasta võrra
Keskkonnaminister Siim Kiisler saatis valitsusse eelnõu, millega pikendatakse 2016. aastal ajutisena kehtestatud turutingimustest sõltuvat põlevkivi ja hästilagunenud turba hinnastamise põhimõtet 2019. aastani.
Eesti põllumajanduse 100 keerulist aastat
Septembris käis Eesti põllumajandusega tutvumas bussitäis Taani põllumehi. Nad palusid endale selgitada siinse põllumajanduse praegust olukorda, ajalugu ja tulevikku. Panin neile ühele pildile kokku väga üldistatult meie viimase saja aasta tootmisstruktuurid, omandisuhted ja peamiste põllumajand...
Karl Kask: kohus annab üldjuhul õiguse keskkonnakaitse eesmärkidest lähtudes
Advokaadibüroo Sorainen nõunik, toiduainetööstuse, põllumajanduse ja metsanduse sektorgrupi juht Karl Kask jagas konverentsil „Puidutööstuse Äriplaan 2018“ puidutöösturitele nõu keskkonnaõiguse teemadel.
Eesti lihasektori võimaluseks on suurendada kodumaist lihatootmist ja muutuda mitmekesisemaks
Täna algusega kell 10 toimub Rakveres AQVA konverentsikeskuses Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja traditsiooniline lihafoorum, mis toob kokku sadakond loomakasvatajat, lihatöösturit ja kauplejat. Eelmisest lihafoorumist on möödas pea kaks aastat ja selle ajaga on toimunud olulised muutused kodumai...
Eesti suunab Euroopa Liidu tähelepanu muldade kaitse vajalikkusele
2050. aastaks on maailmas 9 miljardit inimest, kelle toitmiseks tuleb toota kuni 70% rohkem toitu. Samas on ressurss selle tootmiseks piiratud. Kui ajalooliselt võeti inimeste täiendavaks toitmiseks kasutusele uus põllumaa, siis nüüdseks on põllumajandusmaa laiendamine üha raskem, sest potentsiaa...
Raivo Külasepp: hea toode müüb ennast ise
Tänavuse Äripäeva põllumajandustootjate edetabeli III koha on kindlalt hõivanud Grüne Fee Eesti AS.
Mullapäeva läbivaks teemaks on põllumajanduse digitaliseerimine tulevikus
Eesti Maaülikoolis täna, 5. detsembril, toimuv teaduslik-praktiline konverents „VIII Mullapäev“ keskendub sel korral mulla- ja põllumajanduspoliitikale ning põllumajanduse digitaalse tulevikuga seotud teemadele.
Rohumaaveisekasvatus on meie suur konkurentsieelis
Eestis on privileeg kasvatada veiseid looduslikel rohumaadel nii, et me teeme selle tegevusega head keskkonnale, saame suurepärast liha ning arendame samal ajal ka Eesti eksporti, leiab MTÜ Liivimaa Lihaveis juhatuse esimees Airi Külvet.
Agritechnica 2017 märksõnad: roheline mõtlemine, innovatsioon, koolitus
Novembri keskel toimus Saksamaal Hannoveris maailma suurim põllumajandustehnika näitus Agritechnica 2017, kus osalesid muidugi ka põllumajandustoodete valmistajad ja müüjad Eestist. Messi märksõnadeks olid keskkonnahoid, efektiivsuse suurendamine innovatsiooni abil ning erinevad seminarid ja arut...
Praktikud: drooniseirest on kasu
Droonidega põldude seiramine on meie põllumeestele juba tuttav teema. AIRINOV’I drooniseire roll on suurendada tootjate saaki ja parandada selle kvaliteeti – peamiselt teraviljal ja rapsil.
5 aastat uudiseid - meil on täna sünnipäev!
Täpselt viis aastat tagasi otsustas Äripäev, et on viimane aeg teha veeb, mis edastaks põllumajandussektori ettevõtjatele paremaks toimetamiseks olulist infot. Nii oleme igal tööpäeval toonud teieni kõik olulise sektoris toimuvast ja saame nüüd tähistada juba 5. sünnipäeva.
Tõuloomakasvatajate edukas aasta
Tänavuse Äripäeva põllumajandustootjate TOPi esimesele kohale tuli tublide tulemustega Tanel-Taavi Bulitko juhitud Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu.
Börs: Venemaa on nisu eksporditurul jätkuvalt domineerimas
Nädala börsiuudised: Venemaa nisu piirab Euroopa hinnatõusu; Musta mere piirkonnas soodne ilm; rapsiseemnete hind kukkus; kas piimahinnad hakkavad uuesti tõusma?; naftalepe kergitas nafta hinda, bensiin odavneb.
PRIA kinnitas otsetoetuste ühikumäärad ja hakkab toetusi määrama
PRIA kinnitas 2017. a taotletud otsetoetuste ja pindalapõhiste üleminekutoetuste väljamaksmiseks vajalikud ühikumäärad. Seitset liiki toetuste kohta koostatakse otsused 11. detsembriks ning detsembrikuu jooksul plaanib PRIA toetused ka välja maksta.
TOPi eesotsas tõuaretajad ja aiandustootjad
Novembri kuus ilmub traditsiooniliselt Äripäeva Põllumajandustootjate TOP - nii ka sel aastal. Tänavuse TOPi 116 firmat on kõik teada-tuntud tegijad. TOPi esimese kümne seas on seitse aiandustootjat, üks loomakasvataja-aretaja ja kaks piimatootjat. Vaata, kes on 50 parimat põllumajandustootjat se...
Hilja Matsalu: lihakombinaat vajab uusi juhte
Kas tõesti ei leidu meest või naist, kes suudaks juhtida Rakvere lihakombinaati ning lubada praegustel puhata, küsib Sõeru talu perenaine Hilja Matsalu.
Noortalunikud saavad 4,3 miljonit eurot ettevõtlusega alustamiseks
PRIA määras sel nädalal 108-le noortalunikule 4 318 287 eurot põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetust, mida valdav enamik neist soovis saada maksimaalses määras ehk 40 000 eurot.
Eesti parimaks teaduse ja tehnoloogia populariseerijaks sai Arvo Tuvikene
22. novembril toimus Tallinnas teadushuvihariduse konverents "Anname teadushuvile võimaluse II", kus anti üle 2017. aasta Eesti teaduse populariseerimise auhinnad.
Miljon vastu taevast: streikivate lüpsirobotite lugu
Vilama taluühistu juht Ain Kruusamägi otsustas soetada 600 000 euro eest neli piimalüpsirobotit. Algne lootus, et automatiseerimine aitab rahakotti täita, purunes kiiresti.
Lõviosa tarbijatest peab ökomärgiseid vajalikuks
81% 30-50 aastastest eestimaalastest peab ökomärgiste kasutamist keskkonnasõbralikul tootel oluliseks või väga oluliseks, selgus Keskkonnaagentuuri tellitud küsitlusuuringust.
Ekstreemsport CLAASi kombainidega – koristus 2017
Läbi vere, higi ja pisarate on finišisse jõudnud 2017. aasta ekstreemsporti meenutavad koristustööd. Keeruline hooaeg oli proovikiviks kõigile: kombainidele, kombaineritele ja hoolduspartneritele.