Börs: surmava katku levik toetab ELi sealihahindu
Nädala börsiuudised: nisuhinnad hakkasid taanduma; nisuekspordi osas vastakad tunded; piimahinnad tõusid GDT oksjonil 10. korda järjest; Hiinas leviv katk pani sealiha hinnad tõusma; nafta püsis stabiilsel tasemel.
Tava Mets teenis kõva kasumi
Tava Mets OÜ teenis 2018. aastal 6,36 miljoni eurose käibe juures 2 miljonit eurot tegevuskasumit, selgub Äripäeva Infopanga andmetest.
Kalapüügieeskirja muudatustega kaasajastuvad mõrrad
Keskkonnaminister Siim Kiisleri ettepanekul võeti täna valitsuse istungil vastu kalapüügieeskirja muudatused. Nonde järgi kaasajastuvad mõrrad ja lihtsustub traalnoodas kalaliikide osakaalu määramine.
Luua Metsanduskool ja EMPL edendavad ühiselt kutsesüsteemi
Täna kirjutasid Luua metsanduskool ja Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit (EMPL) alla koostööleppele metsanduslike kutsete andmise süsteemi arendamiseks. Metsanduslike kutsete andjaks on EMPL, Luua Metsanduskool on eksamikeskuseks ehk kutseksamite läbiviijaks.
Hüdraulikavoolikute parandamine on ohtlik
Hüdraulikavoolikute parandamine võib kaasa tuua surmaga lõppeva tööõnnetuse, kuid sellest hoolimata kipuvad osad ettevõtted voolikuid ise parandama.
Rando Värnik: biomajandus tekitab tulevikus suure hulga töökohti
Mis on biomajandus ja kas Eestil on biomajanduses potentsiaali? Milline on Eesti biomajandus 10–15 aasta pärast? Neile ja paljudele teistele huvitavatele küsimustele vastas saates "Innovatsiooniminutid" Eesti Maaülikooli maamajanduse ökonoomika õppetooli professor Rando Värnik.
Metsafirma käive ja kasum kasvasid mühinal
Metsakinnistute ostmise, metsa ülestöötamise ja ümarpuidu müügiga tegeleva Metsagrupp OÜ käive ja kasum näitasid möödunud aastal muljetavaldavat kasvu, selgub Äripäeva Infopanga andmetest.
Norra lõhele pakub konkurentsi Eesti kilu
Kala pidavat olema uus liha, mistõttu ei mõelnud ma kaua, kui sain Crowdestate’ilt pakkumise investeerida Eesti kalatöötlemisega tegeleva ettevõtte laenuprojekti.
Harjumaale Sõrvele soovitakse luua riiklikku looduskaitseala
Keskkonnaminister Siim Kiisleri algatas oma otsusega uue, Sõrve looduskaitseala moodustamise. Kavandatav looduskaitseala asub Harju maakonnas Harku ja Saue vallas.
Vaata, millised seminarid toimuvad Maamessil
25.-27. aprillil toimub Tartu Näituste messikeskuses Maamess, mis pakub muuhulgas sisukat seminariprogrammi nii spetsialistile kui tavakülastajale. Kolme päeva jooksul on võimalik enda teadmisi arendada põllumajanduse, metsanduse, toidu ja aianduse valdkonnas.
Kevili põllujalutus: mustmädanik rapsipõllul
Rapsi põldudel käies on Kevili agronoom Tiiu Annuk avastanud, et tervete taimede vahel on mädasid taimi, mõnel põllul on neid rohkelt, mõnel pole üldse. Külm sellist mädanemist ei saa põhjustada, kuna võtaks ka kõrvalasuva taime ära. Millega on siis tegu?
Haritava maa hind jätkas kasvu
Möödunud aastal haritava maa tehingute arv ja koguväärtus langesid, kuid hektari mediaanhind siiski kasvas ja ületas 3 000 euro piiri, selgus Maa-ameti haritava maa turuülevaatest.
Ekspert: muldade lupjamine tagab põldude saagikuse
Põllukultuuride kasvatajad ei tohi unustada õigel ajal muldade lupjamist, sest sellest sõltub suuresti saagikus. Lupjamine on tõhus viis võitlemaks muldade hapestumise vastu. Poorne lubjakivijahu, mida on rikastatud orgaaniliste elementidega annab põllumehele tubli eelise teiste ees.
Läänemaa kohalikud elanikud taastavad haruldasi soostuvaid puisniite
Varem Eestis levinud soostuvad puisniidud on tänapäeval kuivendamise või metsastumise tõttu meie maastikupildist kadunud. Kuigi soostunud puisniidu muld on liigniiske, juurdepääs aladele raskendatud ning sealsed taastamis- ja hooldustööd keerulisemad kui kuivematel aladel, leidub Läänemaal huvili...
Sätestatakse uued maaparandussüsteemi projekteerimisnormid
Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile määruse eelnõu, millega sätestatakse maaparandussüsteemi projekteerimisnormid, mille abil soovitakse tõsta maaparandussüsteemi projekteerimistööde kvaliteeti.
METAZAMIX - herbitsiid suvirapsile
Pärast suvirapsi külvamist peaks esimene töö olema umbrohutõrje, mis on oluline suurema saagikuse jaoks, aga ka selleks, et lihtsustada saagi koristamist, vähendada seemnete kuivatamise kulusid ja seemnete, millel on potentsiaali idaneda tuleval aastal, väljapudisemist.
Ministrid soovivad otsetoetuste võrdsustamist
Kolme Balti riigi põllumajandusministrid kohtusid täna, 16. aprillil Strasbourgis Euroopa Komisjoni eelarvevoliniku Günther Oettingeriga, et arutada Balti riikide erihuve seoses ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) ja Euroopa Liidu eelarvega.
Konkurentidele tundub põllumasinate müüjate pettusekahtlus uskumatu
Tartu linnas asuva Estonian Agri Company juhile Margus Alepile tundus uskumatu, miks peaksid konkureerivad ettevõtted pidama koos plaani esitada PRIA-le toetuste saamiseks valeandmeid.
Karbikasvatused aitavad Läänemerd puhastada
Eile tutvustati Maaeluministeeriumis INTERREG Läänemere piirkonna projekti, mille tulemused näitasid, et merekarpide kasvatamisega on võimalik Läänemere keskkonnaseisundit parandada.
Tere piimatööstus on sisenemas Vietnami turule
Pärast 50 tonni lõssipulbri proovipartii saatmist Vietnami loodetakse mahtu suurendada ja liikuda ka määrdejuustude, või ja kõrgpastöriseeritud piima eksportimiseni.
Noortalunikud arutlesid riskijuhtimise ja esindusorganisatsioonide vajalikkuse teemadel
12.04.2019 toimus MTÜ Eesti Noortalunikud üldkoosolek ja koolitus Käbliku talus Põlvamaal.
ÜPP keskkonnameetmed peavad arvestama liikmesriikide eripäradega
Maaeluminister Tarmo Tamm osaleb täna, 15. aprillil Brüsselis toimuval Euroopa Liidu (EL) põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogul, mille põhiteemad on ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) roheline arhitektuur, turuolukord ning Aafrika maapiirkondade rakkerühma ettepanekud.
Algas aeropildistamise hooaeg - Kagu-Eesti saab värsked kaardiandmed
Maa-amet alustas iga-aastase aeropildistamisega. Mõõdistuslennud katavad Eesti lõunapoolse osa. Ühe ettevalmistustööna paigaldatakse mitmele poole maastikule valged ruudukujulised kilest märgised, mis sügisel kokku korjatakse. Märgised on vajalikud aerofotode edasisel töötlemisel.
Peagi avaneb Hiina turg ka Eesti kalatoodetele
12. aprillil allkirjastas Tarmo Tamm Dubrovnikus lõheliste protokolli Hiina Tolliametiga, mis on järgmine oluline samm Hiina turu avamiseks Eesti kalatoodetele. 2016. a on allkirjastatud ka kilu- ja räimeprotokoll.
Fotogalerii: Lääne-Virumaal tähistati künnipäeva
Laekvere ja Muuga kandis Lääne-Virumaal on teist aastat järjest tähistatud künnipäeva, seda just kohaliku koolipere ja raamatukogu eestvedamisel, eesmärgiga tutvustada koolilastele kündi kui üht vanimat maaharimisviisi.
Margo Klaasimägi: põllumajandus võib olla just teie tulevik
12. aprillil Muugal toimunud künnipäeval tutvustas piirkonna ettevõtja Margo Klaasimägi kohalikele noortele oma ettevõtet ning arutles põllumajanduse teemadel ka veidi laiemalt.
Börs: toidunisu püsib 190 euro tasemest allpool
Nädala börsiuudised: toidunisu püsib 190 euro tasemest allpool; kohvihinnad viimase 13. aasta madalpunktis; kakao võib pärast spekulatiivset hinnatõusu kukkuma hakata; Liibüa võimalik kodusõda võib naftaturgu šokeerida, bensiini kiire hinnatõus jätkub.
Tombo™ - ajas end tõestanud, põllumeeste poolt hinnatud
Eestis teavad ilmselt kõik teraviljakasvatajad herbitsiidi Tombo. See on toode, mis tõrjub efektiivselt ühe- ja kaheidulehelised umbrohud talinisus, tritikales, rukkis ning suvinisus.
Põllumajandus-Kaubanduskoda valis uued nõukogu liikmed
Eile, 11. aprillil Türil toimunud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja üldkoosolekul valiti koja nõukogusse 12 Eesti biomajanduse valdkonna ettevõtjat või nende esindajat.
Scandagra Eesti uus tegevjuht on Margus Venelaine
7. maist alustab Margus Venelaine tegevjuhina Scandagra Eesti AS-is, mis on üks juhtivaid põllumajandustoodete ja -teenuste pakkujaid Eestis.
Tühi kinnistu energiapõlluks?
Päikeseenergia on aina kulutõhusam ja majanduslikult mõistlikum viis, kuidas elektrit toota. Tihti ongi tegemist kõige mõistlikuma meetodiga, kuidas oma olemasolevat maad väärtustada. Seejuures ei võta maaomanik päikeseenergiasse investeerides suuri riske, kuna energiaturg on väga stabiilne.
Rohumaade vanuse pikendamisega leevendatakse põuast tingitud söödapuudust
Maaeluminister allkirjastas muudatuste paketi, mille kohaselt pikendatakse keskkonnasõbraliku majandamise toetuse ning mahepõllumajandusele ülemineku toetuse ja mahepõllumajandusega jätkamise toetuse toetusõigusliku lühiajalise rohumaa vanust. Muudatuse abil on võimalik leevendada eelmise aasta p...
Kevili põllujalutus: Kuidas talvitus taliraps Pilsu talu katsepõllul?
Kevili agronoom Tiiu Annuk tutvustab Tartumaal Pilsu talu põllule 5,2 ha suurusele katsealale rajatud talirapside sordivõrdluskatset. Sordikatse on rajatud 22 sordiga.
Lihtsustub mikro- ja väikeettevõtjate põllumajandustoodete töötlemise ning turustamise investeeringutoetuse taotlemine
Maaeluminister Tarmo Tamm allkirjastas „Mikro- ja väikeettevõtjate põllumajandustoodete töötlemise ning turustamise investeeringutoetus“ määruse muudatuse, mis loob ettevõtjatele paremad ja selgemad tingimused toetuse taotlemiseks.
Põllumehed: vastupidavaimad on Bohnenkamp OÜ müüdavad BKT rehvid
Põllumehed peavad väga oluliseks tehnika vastupidavust ning valivad hoolega nii uusi masinaid ja seadmeid kui ka nende kuluosasid. Seetõttu on Eesti farmipidajate seas väga hinnatud traktorite, tõstukite, laadurite ja ehitusmasinate rehvide tarnija Bohnenkamp OÜ, pakkudes põllumajandusrehvidele B...
Halal-sertifikaat avab Valio juustule uksed islamiriikidesse
Valio Võru juustutehas läbis edukalt auditi, mille tulemusel omistati tehasele ja seal toodetavatele juustudele Halal-sertifikaat. Sellega tunnistati Valio juustude valmistamine ja selleks kasutatav tooraine vastavaks islamisriikides kehtivatele standarditele.
Algas põldude ja poollooduslike koosluste alade joonistamine e-PRIAs
Alates 5. aprillist on vanas e-PRIAs võimalik 2019. aasta pindalatoetuste taotluse jaoks "Minu põllud" ja "Minu niidud" teenustes põlde ja poollooduslikele kooslustele (PLK) alasid joonistada.
Valmis Rakvere lihatööstuse juurdeehitus
Septembris alanud Rakvere lihatööstuse praetoodete osakonna 2000 m² suurune juurdeehitus sai veebruari alguses valmis. Nüüd hakatakse paigaldama uut praetoodete küpsetus- ja pakendamistehnoloogiat.
Metsakogu: Järgmise kümnendi arengukava koostamiseks 100 ettepanekut
Nädalavahetusel teist ja viimast korda kogunenud metsakogu liikmed tegid metsanduse järgmise kümnendi arengukava koostamiseks üle 100 ettepaneku, mis viiakse edasi maikuus peetavatesse huvirühmade aruteludesse.
ARAVETE AGRO otsib FARMITÖÖLIST poegimislauta
Kandideerimise tähtaeg: 30.04.2019
ARAVETE AGRO otsib SEEMENDUSTEHNIKUT
Kandideerimise tähtaeg: 30.04.2019
ARAVETE AGRO otsib TÖÖDEJUHATAJAT
Kandideerimise tähtaeg: 30.04.2019
ARAVETE AGRO otsib SEEMNETEHNIKUT
Kandideerimise tähtaeg: 30.04.2019
ARAVETE AGRO otsib TERAVILJAKUIVATI OPERAATORIT
Kandideerimise tähtaeg: 30.04.2019
Tolmeldajate kaitsmise eesmärgil täpsustati insektitsiidide kasutustingimusi
Põllumajandusamet vaatas üle kõik Eesti turul olevad putukatõrjevahendid. Selle tulemusel täiendati 25 taimekaitsevahendi infolehed, kus kasutatud mõisted ei olnud üheselt arusaadavad. 16 tootel täpsustati võimalikud erandid kasutamisel.
Yara sai valmis uue tasuta äpi
Yara Irix on tasuta rakendus, mis võimaldab põllumehel kasutada oma nutitelefoni N-sensorina ning seeläbi määrata mitmete kultuuride lämmastikuvajadust erinevates kasvufaasides.
OTSE PÕLLULT: Esimesed väetised on nüüdseks põldudele antud
Nagu ikka, saab parima ülevaate põldudelt, kui need kõik läbi sõita otsast lõpuni. Avanes nii positiivseid kui ka negatiivseid vaatepilte. Milliseid, sellest kirjutab oma blogis Kagu-Eesti põllumees ja BASF Agricultural Solutions agronoom Kristjan Kasearu.
Euroopa Parlamendi põllumajanduskomisjon kiitis heaks ÜPP strateegiakavade seisukoha
Euroopa Parlamendi põllumajanduse ja maaelu komitee kiitis 2. aprilli kohtumisel heaks raporti ELi ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavade kohta, mis käsitleb uusi ELi otsetoetuste ja maaelu arengu toetuste reegleid pärast 2020. aastat.
Talinisu katsetel esimene vaatlus tehtud
Eesti Taimekasvatuse Instituudi talinisu aretaja Reine Koppel annab ülevaate sellest, kuidas on talvitunud talinisu katsepõllud Viljandi lähistel, Annikorus ja Jõgeval.
Vastulause: raierahu ajal saab keskenduda istutustöödele
Reedel, 5. märtsil pöördusid Eesti Erametsaliit, Metsatöötajate Ametiühing, Põllumajandus-Kaubanduskoda ja Talupidajate Keskliit keskkonnaministeeriumi ja avalikkuse poole, nimetades 2-kuust raierahu soovivaid keskkonna-, loomakaitse- ja teadusorganisatsioone „roheäärmuslasteks“, kes ohustavat om...