Turult kõrvaldati 550 tonni ebaseaduslikke taimekaitsevahendeid
Rahvusvahelise operatsiooni Silver Axe IV käigus kontrollisid pädevad asutused Euroopa suurtes sadamates, lennujaamades ning maismaa piiripunktides mitmeid saadetisi. Kui 2018. aastal peatati 360 tonni, siis sel aastal peatati koguseliselt 35% enam ehk 550 tonni ebaseaduslikke taimekaitsevahende...
RMK annab rentnikele hooldada 196 poollooduslike kooslustega maatükki
Poollooduslike koosluste taastamiseks ja hooldamiseks korraldatud RMK valikpakkumistel leidis rentniku 196 maatükki 1513 hektaril.
Click & Grow müügitulu hüppas üles, kasum kärbus
Nutikate aedade tootja Click & Grow kasvatas eelmisel aastal müügitulu rohkem kui poole võrra: kui 2017. aastal ulatus tulu 4,3 miljoni euroni, siis eelmisel aastal juba 6,5 miljoni euroni. Samas pöördus kasum kahjumiks.
Tule põllumajanduse suurandmete konverentsile
Põllumajanduse digitaliseerimise käigus on esile kerkinud hulgaliselt küsimusi: millised on riigi ja millised erasektori ülesanded põllumajanduse suurandmete süsteemis, kuidas leida tasakaalupunkt avaliku sektori huvide ja põllumajandustootjate huvide vahel ja kes on põllumajandustootmise käigus ...
Jätkub Eesti ja Ukraina tihe koostöö kalandussektoris
Maaeluminister Mart Järvik kohtus Roomas Ukraina asepõllumajandusminister Olena Kovaliovaga, et arutada riikidevahelist koostööd põllumajanduse ja kalanduse valdkonnas.
Eesti ja Kasahstani koostöölepe loob head võimalused tõuloomakasvatajatele
23.06 allkirjastasid maaeluminister Mart Järvik ja Kasahstani asepõllumajandusminister Gulmira Isajeva koostööleppe põllumajanduse valdkonnas, muu hulgas arutati võimalusi tõuloomade ekspordi ja teaduskoostöö osas.
Täna algas ühise põllumajanduspoliitika uue perioodi strateegiakava koostamine
Maaeluministeeriumis toimus esimene Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika strateegiakava 2021–2027 ettevalmistava juhtkomisjoni istung. Kava koostamise eesmärk on edendada põllumajandust, toidutootmist ja maaelu.
KEVILI põllupäev keskendus keskkonnasäästlikule tootmisele
KEVILI põllupäev „Keskkonnasäästlik tootmine teraviljakasvatuses“ toimus 4. juunil Abaja Farm OÜs, Järvamaal Vao külas. Kohal oli üle 100 põllumehe.
Börs: piima hinnalangus süvenes
Nädala börsiuudised: piima hinnalangus süvenes; USA maisihinnad tõusid viie aasta tippu; toidunisu püsis stabiilsel tasemel; Föderaalreserv pakkus toorainetele tuge; nafta kallines nädala lõpus järsult.
Margus Ameerikas: professionaalsetele põllumeestele suunatud messi on kaua oodatud
Eesti põllumajanduse aastanäitus EPA2019 toob kaheks päevaks Tartusse kokku sektori tipptegijad. Aastanäitusel kohtuvad Eesti põllumajandussektori otsustajad ja põllumeeste kõige olulisemad koostööpartnerid.
Agrosistemos EE OÜ
Innovatsiooni abil toetatakse kalanduse ja vesiviljeluse arengut
Allkirjastati kalapüügi ja vesiviljeluse innovatsiooniosaku toetuse määrused, et suurendada innovatsiooni abil sektori konkurentsivõimet ja majandustulemuste kasvu.
Teadusraha – mees annab sõna, mees võtab sõna*
Eesti teadlased elavad juba aastaid projektist projektini, mis tähendab, et pole mingit kindlust järgmise viie või isegi lähima paari aasta suhtes. Kuus teadlast rääkisid Äripäevale oma uurimisvaldkonna, rühma ja perekonna ärevast tulevikuväljavaatest. Nende hulgas ka Maaülikooli tõuaretuse ja bi...
Hekseldatud rohu võib jätta kokku kogumata
Maaeluminister Mart Järvik allkirjastas määruse muudatuse, mis annab pindalatoetuste taotlejatele võimaluse sarnaselt kahe viimase aastaga rohumaade hooldamisel hekseldatud rohi põllule jätta.
Parimad talutoidud selgunud
Eestimaa Talupidajate Keskliit korraldas juba neljandat korda parima talutoidu konkurssi, mille eesmärk on tõsta esile kohalikku talutoitu ja tunnustada talunike tööd.
Põllu- ja metsamajandus 21.06.2019
Scandagra kutsub suurele põllupäevale
Scandagra Eesti 2019. aasta suur põllupäev toimub sel aastal 4. juulil Järvamaal. Täpsemalt Väljaotsa külas, Türi vallas, Estonia OÜ tootmispõldudel. Päev saab olema sisukas, põnev ning hariv.
Hea koostöö Hiinaga tagab ekspordi kasvu
18.–21. juunil külastab Eestit Hiina Tolliameti aseminister Zhang Jiwen, et tutvuda Eesti põllumajandussektoriga, muu hulgas külastatakse mitmeid põllumajandusettevõtteid ning allkirjastatakse vastastikuse mõistmise memorandum.
M.V.Wool: raport kinnitab, et listeeriaprobleem ilmnes Euroopa jae- ja hulgikaubanduses
Kalatoodete ettevõte M.V.Wool AS tutvus põhjalikult Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) avaldatud raportiga ja ettevõte on veendunud, et kalatoodete valmistamisel on M.V.Wool täitnud kõiki toiduainetele kehtestatud veterinaar- ja ohutusnõudeid.
Eesti sõiratootjate kaitstud geograafilise tähise taotluse menetlemine jätkub
Kuuest sõiratootjast koosnev huvirühm esitas Maaeluministeeriumile taotluse nimetuse ’Vana-Võromaa sõir’ ehk ’Setomaa sõir’ registreerimiseks kaitstud geograafilise tähisena. Novembris esitatud taotlusele andis Euroopa Komisjon tagasisidet, et seda tuleb täiendada.
Ülo Kivine: hea ja tuttav on tagasi olla
Ülo Kivine on nüüd juba kuu aega saanud olla uuesti vanal ametil. 8. mail Tere ASi ja Farmi Piimatööstuse ASi tegevjuhi kohalt lahkunud Katre Kõvaski asemele tulnud Kivine ütleb, et hea on tagasi olla, kuid päris seda tunnet ei ole, et justkui poleks päevagi möödas.
Eesti mahetootjad Taanis: saime oma ideid kroonprintsile esitleda
Taani kroonprints ja tema abikaasa tervitasid Eesti ettevõtteid Vordingborgis, kus Organic Estonia tutvustas Eesti maheriigi ideed ja Tallinn Design House Eesti disaini.
Kartuli viiruste parem tundmine tagab kvaliteetsema saagi
18.‒21. juunil toimub Eestis Laulasmaal rahvusvaheline kartuli viirhaiguste uurijate kokkusaamine. Konverentsi korraldab Põllumajandusuuringute Keskus koostöös Euroopa Kartuliuurijate Ühenduse (EAPR) ja PVY Wide organisatsiooniga.
Juhtkogu kogunes metsanduse arengukava koostamise vahekokkuvõtteks
Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel toimus 17. juunil metsanduse uue, 2021.-2030. aasta arengukava koostamise juhtkogu teine kohtumine, kus osalejad said ülevaate kava koostamise käigust ning huvirühmade arutelude tulemustest.
Metsaühistud ootavad uuendamistoetuse soovijatelt infot enne jaanipäeva
Metsaomanikel tasub metsa uuendamise toetust küsida metsaühistu kaudu, sest nii on toetuse määrad kuni kaks korda kõrgemad. Taotlemise soovist peaks metsaühistuid teavitama veel enne jaanipäeva.
PRIA maksab jaanipäevaks välja loomakasvatuse üleminekutoetused
Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) maksab väljaloomapidajatele kokku 10 567 336 eurot loomakasvatuse üleminekutoetusi, mille taotlemine toimus 2.-21. märtsini.
Luxembourgis on arutelu all EMKF-i ja ÜPP tulevik
Maaeluminister Mart Järvik osaleb täna 18. juunil Luxembourgis Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu kohtumisel, kus aruteluks on Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi (EMKF) ja ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) tulevik.
Eesti tööturul toimuvad mitmekülgsed muutused
Nii nagu enamikes arenenud tööstusriikides, on ka Eesti tööturg heas seisus. Kuid selles on ka tugevad pinged. Tööhõive on vähenenud ka põllu- ja metsandussektoris. Samas saabus eelmisel aastal Eestisse 22 600 võõrtöölist, kellest üle 70% läks tööle töötlevasse tööstusesse, ehitusse ja põllumajan...
Investorid andsid raskustes HKScanile 72 miljonit eurot
Raskustes Soome toiduainetootja HKScan tegi uue aktsiaemissiooni, mis märgiti täis ning investorid nõudsid veel lisa.
Uuendatud metsa tuleb hooldada ka pärast istutustööd
Metsa uuendamine ei lõpe taimede istutamisega, vaid eeldab ka noore metsa valgus- ja toitetingimuste parandamist. Parim aeg liigse rohttaimestiku ja võsa eemaldamiseks on suve esimeses pooles, kui konkureerivaid taimed hakkavad istutatud puid segama.
Järvik: teeme kõik, et Eesti toit oleks ohutu
Täna toimus Maaeluministeeriumis Riigikontrolli auditit puudutav pressikonverents, kus rõhutati, et Maaeluministeerium suhtub auditi tulemustesse tõsiselt ning järjepidevalt töötatakse selle nimel, et Eesti toit oleks ohutu.
Ülo Kivine: Eesti piimatööstuse sundvalik on eksport
Tere ASi ja Farmi Piimatööstuse ASi juhatuse esimees Ülo Kivine rääkis täna Tallinnas toimunud Tere ja Farmi piimatööstuste pressikonverentsil, et Eesti toorpiima isevarustuse tase on 180%, mis sunnib Eesti piimatööstusi aktiivselt keskenduma ekspordivõimaluste otsimisele – Eesti võimekus ja soov...
OTSE PÕLLULT: Päike ja äike
Vahepeal valitsesid taaskord ülisoojad ilmaolud. Seetõttu on taimed põldudel kasvanud meeletul kiirusel. Ei mäleta aastat, kui jaanipäevaks oleksid praktiliselt kõik viljad oma esimesed viljapead välja sirutanud. Kas see tähendab ka rekordiliselt varajast koristust, on veel raske öelda. Minna on ...
Saematerjali hind tõusis nädalaga 21%
Saematerjali hind on USAs tõusnud sellel nädalal kiireimas tempos alates 1995. aastast, sest Kanada tehased tõmbavad tootmist koomale ning see annab lootust, et aastaid kestnud ülepakkumine saab läbi, vahendab Bloomberg.
Luubi all põldoa ja -herne taimekaitse ning lisaväetamine
Põldoa ning -herne kasvupind on viimastel aastatel oluliselt suurenenud. Statistikaameti andmetel ulatus herne pind 2016. ja 2017. aastal üle 38 000 ha, põldoa kasvupind on samuti järsult tõusnud. Seoses kasvupinna laienemisega on suurenenud haiguste surve eelnimetatud kultuuridele.
Paldiski kalajahutehase reovesi mere- ega põhjavett ei kahjustanud
Eesti kalatootjate keskühistule kuuluva Paldiski kalajahutehase reovesi ei jõudnud ohustada mere- ega põhjavett, näitavad proovid.
Leoki kalakasvatuses oli suur tulekahju
16. juunil kell 7.27 teatati, et Võru vallas Hänike külas põleb kalafarm. Päästjate saabudes ulatusid leegid kalakasvatuse hoone katusest välja ning see oli osaliselt sisse vajunud.
26. juunini saab taotleda põllumajanduskindlustustoetust
Kuni 26. juunini 2019 on võimalik taotleda põllumajanduskindlustustoetust, millega hüvitatakse osaliselt põllumajandustootja saagi, loomade ja taimede kindlustusmaksed.
Kalatooted viisid PRFoodsi käibe alla
PRFoods teatas börsiteate vahendusel, et maikuus kahanes ettevõtte käive pea 18%.
Kohus lajatas põrmustava hinnangu Uvicule
Kohus andis pelmeenitootjale Uvic karmi hinnangu, milles toob välja, et firma omanik Alexander Musarov andis valevande ja tema poja ettevõttele läinud raha saanuks teisiti kasutada.
Väärkasutuse takistamiseks tuleb erimärgistatud diiselkütuse ostjate ringi piirata
Põllumajandustootmiseks mõeldud erimärgistatud diiselkütuse väärkasutuse lõpetamiseks tuleb sisse seada õigustatud isikute register ja jätkata eriotstarbelise kütuse värvimisega, märgitakse täna Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) poolt maaeluminister Mart Järvikule saadetud kirjas.
Börs: Euroopa nisuhinnad püsivad tugeval tasemel
Nädala märksõnad: Euroopa nisuhinnad püsivad tugeval tasemel; kakao kallines 11 kuu tippu; saematerjali hinnad tõusid USAs järsult; nafta kukkus ka sellel nädalal.
Marjapõõsaste istandikes pole võõrtööjõudu tarvis, sest tehika aitab
Marjakasvatusest on saanud arvestatav ettevõtlusvorm alternatiiviks neile, kes ei soovi ühel või teisel põhjusel tegeleda n-ö tavapõllundusega – marjadest saab valmistada väga erinevaid tooteid ja turg neile näib avarana.
Euroopa kalanduse oma X-tee aitab illegaalse püügi vastu
Euroopa Liidus kasutatakse kalapüügiandmete vahetamiseks andmevahetuskihti FLUX, kus ligi 85 000 kalalaeva vahetavad turvatud kanalit pidi püügiandmeid.
Sorgo - kas uus silokultuur ka Eesti oludesse?
Teravamad silmad võisid juba eelmisel taimekasvatushooajal märgata Lõuna- ja Kesk-Eesti põldudel uut taime kasvamas. Välja nägi see justkui tavaline kõrreline silotaim, kuid hiigelsuurt kasvu, ligi 2 meetrit kõrge.
Yara koos KEVILI liikmetega Soomes koolitusreisil
Norra väetisefirma Yara ja KEVILI liikmete ühine koolitusreis toimus 30.-31.mail, kus käisime tutvumas rohumaade väetamisega Soomes.
2018. aastal maksti maaelu arengukava toetusi 148 miljoni euro eest
2018. aastal on Eesti maaelu arengukava 2014‒2020 (MAK) toetusi makstud 148 miljoni euro eest ja kokku on alates 2014. aastast kuni 2019. aasta aprillini toetusi välja makstud 533 miljoni euro eest, selgus eile, 11. juunil Maaeluministeeriumis toimunud MAK-i seirekomisjoni 15. istungil.
Kukk Porthos alustab Eesti ringreisi
Maaeluministeeriumiga koostöös alustas hiljuti tegevust esimene kodulinnust suunamudija kukk Porthos, kelle tegemiste abil on võimalik saada ülevaade maaelu mitmekesisusest.
Lihatööstuse pankrotivarad pandi ligi miljoni eest müüki
Märtsis pankroti läinud Eesti Lihatööstuse varasid müüakse kohtutäiturite oksjonikeskkonnas enampakkumisel ligi miljoni euro eest. Summa on poole väiksem kui ettevõttel kohustusi üles jäi.
Kolm põhjust, miks meie metsad üraskikahjustuste osas nii haavatavad on
Viimastel aastatel on suurenenud üraskirünnakud meie metsadele, kus kuuse-kooreürask asustab eelkõige nõrgestatud puid ja värsket metsamaterjali.