Börs: Maisi hinnad kuue kuu kõrgemal tasemel
Nädala börsiuudised: toidunisu hind jõudis tähtsa vastupanuni; nõrk euro pakub põllumeestele toetust; maisi hinnad kuue kuu kõrgeimal tasemel; Strategie Grains vähendas ELi nisuekspordi prognoosi; Rabobank: põllumeeste marginaalid on ka tänavu surve all; nafta püsis stabiilne, kütus odavneb.
Tasakaal keskkonnahoius on võimalik saavutada vaid koos ühiseid väärtusi kaitstes
15. veebruaril toimus Eesti Jahimeeste Seltsis (EJS) riigi olulisemate maaomanike esindusorganisatsioonide ja jahimeeste ümarlaud, kus arutati tasakaalu leidmist keskkonnahoius ja looduskaitses. See on võimalik vaid kõigi osapoolte koostöös ühiseid väärtusi kaitstes, leidsid ümalaual osalejad.
Scandagra Tartu kauplus kolis
15. veebruarist leiab Scandagra Tartus asuva põllumajanduskaupade kaupluse uuelt aadressilt - Turu tänav 34/1, Tartu 50104.
Eurostat´i põllumajandus­statistika huvitavad faktid
Selleks, et teha tuleviku tarbeks õigeid otsuseid, peab hästi teada olema meie tegelik olukord ja trendid. Eurostat on kokku kogunud need numbrid ja näitajad, millega saame oma taset hinnata, teistega võrrelda ja selle alusel parimaid otsuseid teha.
Yara soovib teada, miks kasutad SINA Yara väetisi?
Yara kvaliteetseid väetisi on Eesti põllumehed kasutanud üle 20. aasta. Tuntumad tooted nagu YaraBela Axan, erinevad YaraMila väetised ning YaraVita Bortrac või Gramitrel ei vaja pikemat tutvustamist. Yara ise usub, et pika kasutuskogemuse põhjuseks on eelkõige kvaliteet.
Kiisler: metsanduse arengukava koostamise protsess saab olema läbipaistev ja avalik
Kolmapäeval, 14. veebruaril kogunes keskkonnaministri metsandusnõukogu, kes arutas uue kümnendi metsanduse arengukava algatamise töörühma kuuluma hakkavate liikmete, alusuuringute vajaduse ning lähteülesande koostamise protsessi ajakava üle.
Selgusid Läänemere ja Peipsi järve kalapüügi võimalused 2018. aastaks
Valitsus kinnitas tänasel istungil kutselise kalapüügi võimalused 2018. aastaks nii Läänemerele kui ka Peipsi-, Lämmi- ja Pihkva järvele vastavalt Euroopa Liidu kalandus- ja põllumajandusnõukogus ja Eesti-Vene kalapüügikomisjonis kokku lepitule.
Maaeluministeerium ja PRIA astuvad jõuliselt toetuspettuste vastu
Eile, 14. veebruaril sai kokku maaeluminister Tarmo Tamme juhitud töörühm, et arutada, kuidas senisest jõulisemalt toetuspettuste vastu astuda. Töörühma kuuluvad Maaeluministeeriumi ja PRIA esindajad.
Partnerpäev kutsus keskkonnateemadel kaasa rääkima
Keskkonnaministeeriumis toimunud traditsioonilisel partnerpäeval ütles keskkonnaminister Siim Kiisler, et meid kõiki puudutava keskkonnavaldkonna tuleviku planeerimisel on hea tulemuse saamiseks vaja kõikide panust.
Mahetootjad küsivad: Mis saab mahetoetustest?
Kõik mahetootjad ootasid, et 10.02 avaldatakse mahetoetuste saajate nimekirjad. Mis juhtus, oli see et 09.02 saadeti hoopis tootjatele kiri mis teavitas, et mahepõllumehi on liiga palju ning eelarves raha ei jätku ning väljamaksete arvestus tehakse alles kuu lõpuks ning vähendatakse toetust 32%.
Ivo Jürgenson: Metsise masinad valmivad koostöös
11. jaanuaril korraldas kodumaine metsaväljaveotraktorite ja harvesterite tootja Metsis OÜ metsapäeva, kus kohaletulnutel oli võimalik näha kuidas metsaveotraktor 608F töötab reaalsetes tingimustes. Ühiselt lahati ka puiduturu teemasid.
Millal Eestis ökosüsteemi­teenuseid turustama hakkame?
Ökosüsteemide ja nende teenuste väärtuse hindamine tuleb ka Eestis aina enam jutuks. Sobilike meetodite ja põhimõtete väljatöötamisega oleme algusjärgus, Inglismaal aga on juba jõutud ökosüsteemiteenuste turustamiseni.
PRIA mures petturitega: 18% pakkumustest võib olla eelneva kokkuleppe riskiga
Järjest enam jõuavad avalikkuse ette uudised avastatud toetustpettustest. Paljudel juhtudel on nende sisuks erinevad manipulatsioonid 3 hinnapakkumisega hangete läbiviimisel.
Piimatööstus sai valmis uue “kroonijuveeli”
Eesti Vabariik 100 juubelipidustuste tarvis pandi mullu 24. veebruaril Saaremaa Piimatööstuses laagerduma uus spetsiaalne juubelijuust. Nüüd on “kroonijuveeliks” ristitud juust valmis.
Vallo Tenson: mahedana kasvata kaera või nisu
Baltic Agro mahevilja ostu-müügijuht Vallo Tensoni sõnul on mahevilja turg kiirelt kasvamas, hinnad on head kaeral ja nisul. Keeruline on müüa aga tatart ja õlikanepit.
HEA TEADA: 12 fakti meie metsa kohta
Metsa teema on olnud aktuaalne kogu möödunud aasta. Kuna mets ja keskkond puudutab meist paljusid, on jõudnud avalikkuseni ka paljude inimeste, organisatsioonide ning huvigruppide poolt arvamusartikleid, kus esitatud numbrilised faktiread on saadud või tuletatud erinevatest allikatest.
Eesti põllumajandus OECD suurendusklaasi all
Kuigi põllumajandust ei tajuta ühiskonnas uuendusmeelsena, on tegemist ühe teadusmahukama tootmisharuga. Innovatsiooni võtmeküsimus seisneb selles, kuidas me oskame oma teadmisi uuel moel ära kasutada. OECD avaldab 13. veebruaril raporti põllumajanduse tootlikkuse ja kestlikkusega seotud innovats...
Suur fotogalerii: Scandagra talvekonverentsil aeti Eesti asja
6. veebruaril toimus Viljandis Ugala teatris Scandagra Eesti ASi talvekonverents „EESTI ASI“.
Bayer toetab koostöös vabaühendustega väiketalunikke
Bayer kirjutas Fruit Logistica 2018. aasta messil Berliinis alla koostöölepingutele kahe väiketalunikke toetava vabaühendusega.
Ants Puusta: Eesti põllumajandus vajab tooraine väärindamist
Eesti põllumees toodab küll tublilt nii piima, liha kui ka teravilja, kuid valdav osa toodangust jääb paraku Eestis väärindamata, kirjutab Baltic Agro tegevjuht Ants Puusta.
Eesti keskmine piimatoodang tõuseb jätkuvalt
Piimaveiste jõudluskontrollis oli 01.01.2018 seisuga 549 karja ja 82 929 lehma, mis moodustab 96% Eesti lehmadest. Kõige rohkem on jõudluskontrollis olevaid lehmi Järvamaal (13 137), Pärnumaal (10 023) ja Lääne-Virumaal (9725). Lehmade arv on aastataguse ajaga suurenenud 650 võrra ja karjade arv ...
Pro Farm Technologies bioaktiivne leheväetis UBP-110™ - uudne tehnoloogia saagitaseme tõstmiseks
UBP-110 on uut tüüpi orgaanilis-mineraalne väetis, mis lisaks taime toitainetega varustamisele suurendab taime stressitaluvust, ainevahetusaktiivsust ning energia ökonoomset kasutust.
Appi, maja vajub! Pole hullu, tõstame tagasi
Ära vajunud ehitis on tõeline õudusunenägu. Õnneks on loodud tehnoloogia, mis selle probleemi lahendab. Erinevaid võimalusi on olnud ka varem, need on ajamahukad ja igapäevaelu häirivad.
BÖRS: Euroopa Liit lõpetas piima tugiostud
Nädala börsiuudised: La Nina toetab nisu ja sojaubade hinda; piimahinnad tõusid aasta kiireimas tempos; Euroopa Liit loobus piimaturu tugiostudest; nafta hind langes järsult.
Keskkonnaamet kinnitas Eesti suurkiskjate kaitse ja ohjamise tegevusplaani
2018-2021. aasta tegevusplaani peamisteks tegevusteks on suurkiskjate seiresüsteemi arendamine, kahjustuste ja kahjude ennetuskulude hüvitamine ning avalikkuse teadlikkuse tõstmine.
Metsateadlased ühinesid Euroopa kolleegide pöördumisega
Jaanuari lõpus tegid Euroopa metsateadlased ühise pöördumise, milles kutsuti üles metsi julgemalt majandama, et leevendada kliimamuutusi. Seisukohaga ühinesid ka maaülikooli metsateadlased.
MTA hakkas saatma maamaksuteateid
Maksu- ja tolliamet (MTA) saadab alates tänasest maaomanikele maamaksuteateid. Kokku saadetakse välja 369 292 teadet 309 659 isikule, teatas MTA.
Tarmo Tamm Tourestil: Kohalik Eesti toit on meie kõigi ühine südameasi
9.-11. veebruaril toimub Tallinnas Rahvusvaheline turismimess Tourest 2018. Maaeluminister Tarmo Tamm rõhutas oma tervituses toidu olulist rolli turismielamuse kujunemisel ning toidukultuuri hoidmisel ja kutsus kõiki külastama halli „Elamused ja maitsed“, kus pakutakse häid Eestimaa maitseid.
Fotod: Mida uut ja ägedat pakkus FRUIT LOGISTICA?
7.-9. veebruarini toimub Saksamaal Berliinis mess FRUIT LOGISTICA, mis koondab kolmel päeval kokku köögi- ja puuviljakabanduse kõik osapooled – kasvatajast jaekaupmeheni.
Kuidas võrrelda Eestisse planeeritavat puidurafineerimistehast Äänekoski tehasega?
Püüdes hajutada hirme, mis kaasnevad plaaniga rajada Tartu lähedale Emajõe äärde suur puidurafineerimistehas, tuuakse ühe positiivse eeskujuna välja Soomes Äänekoskis tegutsevat, väidetavalt haisuvaba ja keskkonnasõbralikku biotoodete tehast.
Mikk Tagel: odav lahendus ei ole alati odav
Põllumees, kellel eelmine aasta polnud kõige parem, sest osa saaki jäi põllule või ei jõutud talivilja maha külvata, peab tegema keerulisi otsuseid valides uueks hooajaks taimekaitsevahendeid, väetist ja kultuure ning sorte oma põllule.
Eestis kallineb toit kiiremini kui mujal
Kui Eestis jätkus aasta algul kiire toiduainete hinnatõus, siis maailmas on toiduainete kallinemine aeglustunud, kommenteeris jaanuari hinnatõusu statistikat Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.
Streikijad piketeerivad täna Talleggi ees
Täna hommikul toimub Tabasalus HKScan Estonia koosseisu kuuluva Talleggi ees pikett Rakvere Lihakombinaadi töötajate palganõude toetuseks.
Fotod: Baltic Agro konverents oli osalejate- ja inforohke
Eile toimus Tartus Maaülikooli Spordihoones aasta suurim põllumajanduskonverents “Eesti põllumajandus 100". Konverentsi, mille korraldas Baltic Agro AS, eesmärgiks oli arutleda teemadel, kuhu on Eestis põllumajandussektor tänaseks jõudnud ning milliseid arenguid on oodata nii siin kui maailmas.
Tegutse kaitsealuste sortidega targalt ja maksa sordiomanikule väärilist tasu
Globaalse kliimamuutuse ja ühiskondlike väljakutsete tõttu tuleb aretada ka uusi Eesti kliimasse sobivaid taimesorte. Uute sortide aretamise üks eeldus on see, et kaitsealuste sortide tootmisel järgitakse muude nõuete hulgas ka sordikaitse nõudeid. Sordikaitse on üks intellektuaalomandi kaitse vo...
Looma ja pindalatoetuste taotlemiseks on vaja kehtivate paroolidega ID-kaarte
PRIA juhib tähelepanu, et 2018. aasta kevadel toimub oluline muudatus kõigi looma- ja pindalatoetuste taotlemisega seoses – taotlemine muutub kõigile klientidele võimalikuks ainult elektroonselt e-PRIA kaudu.
Maaeluministeerium kutsub sektorit üles koos põllumajanduse eesmärke seadma
Eile, 6. veebruaril toimus Maaeluministeeriumis põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogu istung, kus tutvustati põllumajanduse ja kalanduse arengukava koostamise plaani, mida asutakse koos sektoriga arutama.
Saaremaa tööstused nõuavad Elektrilevilt kahjusid sisse
Läinud neljapäeval Saaremaad tabanud elektrikatkestuste laviin tekitas sedavõrd suuri kahjusid, et Saaremaa Piimatööstus suutis tehase käivitada alles laupäeva hilistel tundidel, ja seda laenuks saadud seadmetega, kirjutas Saarte Hääl.
Koostöö Euroopa Metsainstituudiga aitab kaasa Eesti metsade kaitsele ja säästvale majandamisele
Riigikogu keskkonnakomisjonis toimunud arutelul vaadati läbi ühinemine Euroopa Metsainstituudi konventsiooniga.
Kahjurid viljahoidlas – mida teha?
Kui vili tarbitud või müüdud, on õige aeg teha viljahoidlad korda. Kuidas seda teha õigesti, annab soovitusi Scandagra Eesti agronoom-nõustaja Tiiu Annuk.
Kas tead, millised on levinumad kahjurid viljahoidlas?
Põllult koristatud ja korralikult kuivatatud vili võib laos siiski hävineda. Siin on põhjuseks erinevad kahjurid. Kas tead, millised on enamlevinud kahjurid viljahoidlas? Asja teeb lugejatele selgeks Scandagra Eesti agronoom-nõustaja Tiiu Annuk.
Väderstad Ferox – asendamatu abimees mullaharimiseks märgades tingimustes
Mullaharimistehnoloogia on viimastel kümnenditel paljuski muutunud. Künni osakaal on vähenenud ja minimeeritud harimine rohkem populaarsust kogunud. Sellest tulenevalt on vaja sügisel minimeeritud harimise teel ettevalmistatud põld kevadel nö. “õhutada”.
Eestis tunnustatud lambatõugude arv tegi hoogsa hüppe
Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liit sai 31. jaanuaril Veterinaar- ja Toiduametilt tegevusload lleyni ja dorperi tõugu lammaste aretamiseks Eestis.
Käesoleval nädalal saab esitada taotluseid kiviaia taastamiseks
5.-9. veebruarini võetakse PRIAs vastu kiviaedade taastamise toetuse taotlusi. Perioodi 2014–2020 teises taotlusvoorus jagatakse taotlejate vahel perioodiks ettenähtud 2,5 miljoni eurosest eelarvest 1 miljon eurot.
Pärnu Tarneahelakonverents 2018 „Midagi on puudu“
Fotod: Muraka Farm avas uue robotlüpsilauda
2. veebruaril avas Viljandimaal asuv Muraka Farm uue robotlauda. Avamisel käisid ettevõtte juhile Karmo Männikule õnne ja edu soovimas nii naabrid ja sõbrad kui ka koostööpartnerid ning kohaliku omavalitsuse esindajad.
Tartus toimub aasta suurim põllumajanduskonverents
Juba kolmapäeval, 7. veebruaril leiab Eesti 100 raames Tartu Maaülikooli Spordihoones aset aasta suurim põllumeeste kohtumine. Toimub Baltic Agro põllumajanduse konverents.
Teenetemärgid saavad nii põllumehed kui toidutootjad
President Kersti Kaljulaid annab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva eel riigi teenetemärgid tänuks 166 inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks. Meie noppisime välja need tublid tegijad, kes oma tegevusega on panustanud maaellu, põllumajandusse, t...
AMET: Harku vallas tehtud raie ei ohusta värbkakku ega kassikakku
Kassikaku ja värbkaku elupaigas tohib teha raiet väljaspool lindude pesitsusperioodi, seega on jaanuaris teostatud raie seaduslik ega häiri olulisel määral linde.
KIK avab keskkonnaprogrammi taotlusvooru
SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab keskkonnaprogrammi 2018. aasta esimese taotlusvooru, mille mahuks kinnitati 14,7 miljonit eurot. Taotluste esitamise tähtaeg on 5. märts ning taotlemine käib läbi andmesüsteemi KIKAS.