Tallinnas kohtusid Euroopa juhtivad taimetervise ametnikud
Eelmisel nädalal toimus Tallinnas Euroopa Liidu riikide ja Euroopa Komisjoni taimetervise vastutavate ametnike kohtumine. Kohtumisel tõdeti, et oluliselt vajab tõstmist valmisolek ohtlike taimekahjustajate levikust tingitud kriiside haldamiseks.
Kinnisvaraäris edukad mehed metsast
Tänavuse kinnisvarabüroode TOPi esikolmikusse tõusid kolm imetillukest ja laiemalt tundmatu nimega kinnisvaravahendajat - osaühingud Aerop Invest, Eurohaus Invest Kinnisvara ja MKS & Partnerid, saab lugeda eile ilmunud Äripäeva Kinnisvara erilehest.
Danish Agro plaanib osta Rootsi konkurendi VärmLant AB
Danish Agro soovib osta Rootsi perefirmat VärmLant AB, mis tegeleb põllumajandustootmiseks vajalike sisendite müügiga, vilja kokkuostu, lao- ja logistikateenuste pakkumise ning kinnisvara rentimisega.
Pärnus saab avalöögi kohaliku toidu turustamisele keskenduv rahvusvaheline projekt
19.-20. oktoobrini toimub Interreg Baltic Sea Region programmist rahastatava projekti „Baltic Sea Food“ avaseminar. Maaeluministeerium on projekti juhtpartner. Projekti eesmärk on välja töötada toimiv ärimudel, mis aitaks piirkondlikel toiduvõrgustikel kohalikke toidutooteid nii kohvikutele, rest...
Tavapärane töö Rakvere lihatööstuse tapamajas jätkub
Täna õhtuse seisuga on lõppenud osade Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajate poolt kaks päeva toimunud ebaseaduslik tööseisak ning töö tapamajas jätkub alates homsest tavapäraselt.
Aasta logistikateo nominent: 400 John Deere traktori vedu USAst läbi Eesti Turkmeeniasse
Tänavu juba 16. korda toimuvale Aasta logistikateo konkursile laekus 7 logistikategu, mille vahel Sul, hea lugeja, on võimalus nüüd valida oma lemmik. Meie veebi hääle saab endale logistikaprojekt, mille raames CF&S Estonia vedas 400 uut John Deere traktorit läbi Eesti Turkmeeniasse.
Tulemuslikkuse parandamise toetusega hakatakse soodustama ohustatud tõugu loomade pidamist
Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile Eesti maaelu arengukava 2014–2020 raames makstava põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetuse määruse muutmise eelnõu, millega lisatakse hindamiskriteeriumitesse eelistus põllumajandustootjatele, kes peavad ohustatud tõugu ...
EPKK: Taimekasvatussektor vajab erakorralist abi
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) juhatuse esimees Roomet Sõrmus, Leedu põllumeeste esindaja Mindaugas Maciulevicius ja Läti põllumeeste esindaja Edīte Strazdiņa kohtusid 17. oktoobril Brüsselis Dermot Ryaniga, kes on Euroopa Komisjoni põllumajandusvoliniku Phil Hogani kabineti liige, et s...
Eelista luige- ja lillemärgisega tooteid
Keskkonnaagentuur, Keskkonnaministeerium ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu kutsuvad sellel nädalal alanud laiapõhjalise sotsiaalkampaaniaga inimesi tegema igapäevases tarbimises keskkonda säästvaid valikuid ja eelistama luige- ja lillekujulise ökomärgisega tooteid.
Poolas tõusis õunte hind 44%
Sel aastal on Poolas kehva saagi tõttu kerkinud tublisti õunte ja teiste puuviljade hinnad, teatas Poola põllumajandus- ja tootmisinstsituut.
Lasita Maja laieneb ja timmib tooteportfelli
Mullu hollandlastele müüdud AS Lasita Maja, Euroopa üks juhtivaid puitmajade tootjaid, sai tänavu valmis tootmisüksuse laienduse ning plaanib olulist tootmismahtude ja käibekasvu. 2016. aastal 31,5 miljonit eurot müügitulu teeninud ettevõtte eesmärk on lähiaastail saavutada 50-miljoniline käive j...
Muudetakse nelja ÜPPd reguleerivat määrust
Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja Eesti, Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon saavutasid kokkuleppe määruste paketi (nn omnibus-määruse) põllumajandusega seotud õigusaktide muutmise asjus.
Soodushinnaga Puidutööstuse Äriplaani konverentsile
Kuni selle nädala lõpuni saab osaleda Äripäeva teemaveebi www.pollumajandus.ee korraldatud konverentsil „Puidutööstuse Äriplaan 2018“ soodushinnaga.
CLAAS avas Dissenis uue elektroonika arenduskeskuse
Dissenis töötab CLAASi E-Systemsi allüksusest üle 170 tarkvara-arendaja, inseneri ja muu spetsialisti, kes arendavad välja teedrajavaid lahendusi, mis võimaldavad talupidajal ühendada oma masinad võrgustikuks – nii saab ta oma äri paremini hallata.
EPKK tegi omapoolsed ettepanekud rohestamise nõuetele
Kuna alates 2018. aastast on Euroopa Komisjon võimaldanud rohestamise nõuete raames lämmastikku siduvate põllumajanduskultuuride kasvatamist lisaks puhaskultuurile ka segus teiste kultuuridega, on Maaeluministeerium koostamas loetelu sellistest kultuuridest, mis oleksid sobilikud N-siduvate kultu...
Eestit külastanud Hiina piimaaudiitorid tunnustasid Eesti järelevalvesüsteemi
11.–13. oktoobrini külastasid Eestit Hiina riikliku registreerimisasutuse CNCA audiitorid, kes tutvusid Eesti piimasektori järelevalve ja ettevõtete töökorraldusega.
Maailma toidupäev juhib tähelepanu ka ülesöömisele
Täna, 16. oktoobril tähistatakse ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) eestvedamisel rahvusvahelist toidupäeva, mis juhib eelkõige tähelepanu sellele, et igapäevane kõhutäis pole kõigile iseenesestmõistetav. Samuti rõhutatakse, et lisaks toidupuudusele on maailmas suur probleem ka üles...
Maanteeamet piirab vihmade tõttu koormust kruusateedel
Pikka aega kestnud vihmasadu on viinud paljud kruusateed raskesse seisukorda ning maanteeamet on asunud kriitilisemates kohtades koormusi piirama.
Täna algas kohtuprotsess MTÜ Mullutu Loodushoiu ja Ohtja Agro üle
Protsess oleks pidanud tegelikult algama juba aprillis, ent kriminaalasja arutamine lükkus sügisesse, kuna kahju kanntanud Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) esitas ka tsiviilhagi, millele oli enne vaja ringkonnakohtu arvamust.
Avatud toidutööstuste nädalal võib muuhulgas leida oma tulevase elukutse
Eesti toidutööstusi külastas 9.–13. oktoobrini toimunud üle-eestilisel avatud toidutööstuste nädalal 1007 inimest. Ekskursioone oma tootmisesse korraldas tänavu 26 toidutööstuse ettevõtet, kes said inimestele tutvustada nii oma tooteid kui tööprotsessi.
Juhan Särgava: Saad palju annad
Uurisime Saidafarmi juhilt Juhan Särgavalt, milline poliitika tagaks tema, kui praktiku, arvates mahetootmise arengu.
Mahepõllu­majanduse kongress: Vaja on uut visiooni
Septembris toimus Tallinnas Mahepõllumajandusliikumiste Rahvusvahelise Föderatsiooni (IFOAM) 11. Euroopa mahepõllumajanduse kongress „Transforming food & farming – Making it Happen“.
Isad ja pojad astuvad valimistulle
Ettevõtjatest isad ei anna tasapisi oma poegadele üle mitte ainult osalusi ärides, vaid omamoodi ka poliitilist kapitali – tänavustel valimistel kandideerib üksjagu isa ja poja tandemeid.
Bayer müüb osa taimekasvatussektori ettevõtteid BASFile
Monsanto planeeritud omandamise käigus on Bayer sõlminud kokkuleppe müüa osa taimekasvatussektori ettevõtteid BASFile ja seda 5,9 miljardi euro eest.
Börs: Prantsusmaa ELi sisene nisueksport tõuseb 11 aasta tippu
Nädala börsiuudised: teraviljade ELi külvipindala hakkab uuesti kasvama; kasvu toetavad Hispaania ja Baltikum; kohv odavnes järsult; Prantsusmaa ELi sisene nisueksport tõuseb 11 aasta tippu; Euroopa töötlejad panid kakao kallinema; nafta hind tõusis, bensiin odavneb edasi.
Seakatku tõttu kehtestatud kauplemispiiranguid leevendatakse
Euroopa Komisjon kiitis heaks uue seakatku tõttu kehtestatud Euroopa riikide tsoonideks jaotamise, mis leevendab ulatuslikult seakatku tõttu kehtestatud kauplemispiiranguid.
Kahetise standardi teemal on vaja Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist tihedat koostööd
Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai osaleb täna, 13. oktoobril Bratislavas toimuval tarbijapoliitika küsimuste tippkohtumisel, mille peateemaks on erinevused toidukaupade kvaliteedis ELi siseturul.
Tööjõupuudus ning uute eksportturgude leidmine vajaksid valitsuse tähelepanu
Toidutööstuste suurimateks murekohtadeks on nii oskustööliste kui spetsialistide aina suurenev puudus ja riigipoolse toe puudus uutele eksportturgudele sisenemiseks, tõdesid tänasel toidutööstuste pressikonverentsil ettevõtete juhid.
Eesti toidu Südamega Tegija 2017 on Kalevi kompvekivalmistaja Elvi Õisma
Juba kolmandat aastat välja antava Toiduliidu Südamega Tegija tiitli pälvis tänavu Kalevi kompvekivalmistaja Elvi Õismaa.
Uus seade teeb piimatootja elu kergemaks
5. oktoobril jõudis Rakvere piimaühistusse kohale uus söödaanalüsaator X-NIR. See oli põhjuseks ühistu liikmetele teabepäeva korraldamiseks.
Anne Mere: tööandjad on palgarallis ise süüdi
Äripäeva peadirektor Igor Rõtov uuris HKScani Balti üksuse juhilt Anne Merelt, kuidas lihatööstusesse buumi ajal töökäsi leida. HKScanil on Eestis 1200 töötajat ning käive 160 miljonit.
Leedu piimatööstus läks Estoveri vastu kohtusse
Leedu piimatööstus AB Žemaitijos Pienas läks OÜ Estover vastu kohtusse, kuna leiab, et eestlased rikuvad nende kaubamärgiomaniku õigusi, kirjutas ERRi uudistesportaal.
UPM Otepää vineeritehase uue tegevjuhina alustab tööd Silver Rõõmussaar
Soome ettevõte UPM Plywood teatas, et nende tütarfirmas UPM-Kymmene Otepää vineeritehas alustab novembrist uue tegevjuhina Silver Rõõmussaar.
Tallinnas kohtuvad Euroopa juhtivad taimeterviseametnikud
12.-13. oktoobril toimub Tallinnas Euroopa Liidu taimeterviseametnike kõrgetasemeline kohtumine, kus lisaks avalikkuse teadlikkuse tõstmisele on üheks peateemaks nõuete rikkumised.
Toidutööstusi on külastanud ligi 600 inimest
9.–13. oktoobrini toimuval avatud toidutööstuste nädalal on ettevõtteid külastanud juba ligi 600 inimest. Ekskursioone oma tootmisesse korraldab tänavu 26 toidutööstuse ettevõtet. Ekskursioonidele registreerimine on veel avatud.
Siim Kiisler: MTÜ Eesti Metsa Abiks õhutab tüli ja vaenu
Keskkonnaminister Siim Kiisler leiab, et ettevõtte Est-For Invest kavandatava puidutehase vastu üha uusi absurdseid kohtukaebusi esitades käitub mittetulundusühing Eesti Metsa Abiks (EMA) nii, et sellest ei ole Eesti metsale tegelikult vähimatki abi.
Põlluinfo: Maisisilo ootab tegemist
Taimekaitsetööd põldudel hakkavad ümber saama ja nii ka minu iganädalased ülevaated. Küll aga ei saa veel kombaine talvepuhkusele saata, kuna erakordselt kehvad ilmaolud on pikendanud koristushooaega. Koristamata on veel teravilju, samuti käib vihmade vahelt suvirapsi koristamine, mis igal pool p...
PRIA ei maksa toetust täies mahus, kui talvist taimkatet pole vajalikus ulatuses rajatud
Seoses hilise kevadega ja sügiseste vihmadega on PRIA poole pöördunud kliendid murega - kuidas käituda, kui erandlikest asjaoludest tulenevalt ei ole võimalik talvise taimkatte rajamise nõuet vajalikul määral täita, ning milline on nõude täitmata jätmise tagajärg keskkonnasõbraliku majandamise ja...
VTA muudab kontrollid lihavaldkonnas tõhusamaks
Veterinaar-ja Toiduamet (VTA) planeerib muudatusi kontrollide kvaliteedi tõstmiseks loomatervishoiu ja lihakontrolli valdkondades. Selleks korraldatakse ümber volitatud veterinaararstide süsteem eesmärgiga tagada üleriigiliselt ühetaoline teenus. Veterinaar- ja Toiduamet tutvustas kavandatavaid ...
EL Nõukogu võttis vastu seisukoha taimegeneetiliste ressursside kohta
Euroopa Liidu Nõukogu võttis 9. oktoobril 2017 vastu järeldused, milles esitatakse ELi seisukoht taimegeneetiliste ressursside toidu ja põllumajanduse tarbeks kasutamise rahvusvahelise lepingu juhtorgani seitsmendaks istungjärguks, mis toimub 30. oktoobrist 3. novembrini 2017 Kigalis Rwandas.
Noored põllumajandus­entusiastid kohtuvad Brüsselis
Eile sai alguse kolmandat korda toimuv tippkohtumine Youth Ag-Summit, mille raames koguneb Belgia pealinna Brüsselisse 100 säravat noort talenti kogu maailmast, et leida lahendusi ühele inimkonna suurimale probleemile: kuidas kasvavat rahvastikku jätkusuutlikult toita. Eestit esindab Youth Ag-Sum...
Kaluga Queen vallutab maailma
Maailma suurim kaaviaritootja loob Hiina toidule kvaliteetse toidutootja kuvandit.
Eesti aiandustootjad mures: Läti plaanib puu- ja köögiviljadele maksuerisust
Eesti tootjad kardavad, et ei suuda pärast Läti kavandatavat käibemaksuerisust kohalikele puu-ja köögiviljadele oma toodanguga konkurentsis püsida.
Peenranäitus nõuab paljundamist
Urvaste kirikus avati 8. oktoobril projekti „100 teraviljapeenart Eesti Vabariigile“ tegemisi kajastav rändnäitus.
Maa-amet kutsub Euroopa kõrgussüsteemi tutvustavatele infopäevadele
Täna toimub esimene Maa-ameti korraldatav Euroopa kõrgussüsteemi infopäev, kus tutvustatakse uuele kõrgussüsteemile üleminekuga seonduvaid muudatusi. Infopäevi on kokku viis ja need toimuvad neljas Eesti linnas: Pärnus, Jõhvis, Tartus ja Tallinnas. Sealjuures Tallinnas toimub kaks infopäeva.
Uue juhi sõnum taluliidu liikmetele on selge ja lihtne – enda eest tuleb seista
Eestimaa Talupidajate Keskliitu asus 1. augustist juhtima Kerli Ats, kes enne seda töötas taluliidu nõuniku ametikohal.
Kirjanen: pidin peeglisse vaatama
Esimest korda Äripäeva Rikaste TOPi etteotsa jõudnud Graanul Investi suuromanik Raul Kirjanen tõdeb, et raha ei võrdu õnnega ning kirjeldab, millise valusa, kuid õpetliku vea sel aastal juhina tegi.
Piimandusmuuseumi sihtasutus saab muuseumi pidamiseks kinnistu
Maaeluministeeriumi ettepanekul otsustas valitsus tänasel istungil Eesti Piimandusmuuseumi kinnistu Järvamaal anda tasuta Imavere vallale.
Liigniiske suvi on mõjutanud Baltikumis viljasaaki sel aastal kõige enam just Eestis ja Lätis
Veski Mati tegevjuht Lauri Mõtsnik nendib, et lõppenud kehv suvi on tõepoolest mõjunud karmilt selleaastasele viljasaagile. „Terves Baltikumis on viljasaak kannatanud külma ja vihmase suve tõttu rängalt ja see tähendab, et meie põllumehed vajavad riigiabi enam kui kunagi varem ning järgmise aasta...
Keskkonna­ministeerium suurendas koha alammõõtu
Keskkonnaminister Siim Kiisler tühistas kehtima hakkava määrusega Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel kolm nädalat kehtinud alamõõdulise koha püüdmise võimaluse. Ühtlasi peab tänasest hakkama kasutama suurema võrgusilmaga põhjanoota.