Andreas Haase: teeme oma teadmistega teie töö kasumlikumaks
On talveseminaride aeg. Jaanuarikuu viimasel päeval toimus Tallinnas Eesti Filmimuuseumis BASFi talveseminar, kus keskenduti sellele, kuidas viia põllumajandusettevõtte taimekaitse strateegia ja tööde kese healt tasemelt veelgi paremaks.
HKScan valmistub mõnda üksust müüma
Rakvere lihakombinaadi emafirma HKScan jätkab ka seda aastat kahjumis, millest pääsemiseks läheb ettevõtte juhi Tero Hemmilä sõnul vaja lisainvesteeringuid, kirjutab Kauppalehti.
Luua Metsanduskooli metsakasvatuse eriala vastuvõtt oli aegade edukaim
Luua metsanduskoolis algas sel nädalal õppetöö metsakasvatuse erialal. Õppesse soovijaid oli üle kahe korra planeeritust rohkem, kool avas kavandatud ühe õpperühma asemel kaks õpperühma.
Selgusid 2018. aasta parim piimakarja- ja lihaveisekarjakasvataja
Esmaspäevani saab erinevateks metsatöödeks toetust küsida
Kuni 25. veebruarini saab Erametsakeskusest küsida toetust erinevate metsatööde tegemiseks. Kokku on toetuseelarves üle 1,5 miljoni euro.
PRIAst pettuse teel toetuse saanud saarlased astuvad kohtu ette
Prokuratuur saatis kohtusse kriminaalasja, milles süüdistatakse üheksat eraisikut ja kuute osaühingut suuremahulises soodustuskelmuses.
ADVOKAAT ANNAB NÕU: Põlisrendi lepinguga metsa müüma?
Asjaõigusseaduses sätestatud kasutusvalduse lepinguga ehk ajalooliselt põlisrendi lepinguga metsa müüma ei peaks. Küll aga võib kasutusvalduse seadmine olla asjakohane juhul, kui soovitakse pikemaajaliselt üle anda õigused ja kohustused metsamaa majandamisel.
PRFoodsi käive vähenes jaanuaris
PRFoodsi 2019. aasta jaanuari auditeerimata konsolideeritud käive oli 5,9 miljonit eurot, 1,7 miljonit eurot vähem, kui 2018. aasta jaanuaris, teatas ettevõte.
Tiit Niilo: tähtis on mikroettevõttena püsima jääda
Nopri Talumeierei omaniku poeg Karl Niilo lõi kolm aastat tagasi ettevõtte Nopri Mahlad. Eelmine aasta saavutati tubli käibetõus ja enamik toodangust, ligi 80% läheb Saksamaale. Edasine kasv on tegijate sõnul uute turgude leidmise taga.
Bergi preemia pälvis muldade kasutussobivuse kaardirakendus
Krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemia võitjaks valis maaelu ja -majanduse asjatundjate komisjon kaardirakenduse, mis on hea abivahend hindamaks millistele kultuuridele konkreetne põld sobib.
Põllumeeste kogemus: vastupidavaimad on Bohnenkamp OÜ müüdavad BKT rehvid
Põllumehed peavad väga oluliseks tehnika vastupidavust ning valivad hoolega nii uusi masinaid ja seadmeid kui ka nende kuluosasid. Seetõttu on Eesti farmipidajate seas väga hinnatud traktorite, tõstukite, laadurite ja ehitusmasinate rehvide tarnija Bohnenkamp OÜ, pakkudes põllumajandusrehvidele B...
Eesti lehmade piimatoodang suureneb
Piimaveiste jõudluskontrollis oli 01.01.2019 seisuga 515 karja ja 81 821 lehma, mis moodustab 96% Eesti lehmadest.
Börs: kütusehinnad tõusevad, nisu hind Euroopas langes
Nädala börsiuudised: Euroopa toidunisu hinnad kuue kuu põhjas; Strategie Grains tõstis ELi nisuekspordi prognoose; rapsiseemnete hinnatõusu võib oodata aasta teises pooles; piima hinnatõus Euroopas jätkub; nafta kallinemine tõstab kütuste hinda.
Indrek Aigro: 99 protsendil maailmast on meie ees eelis
"Väga vähe vilja päritolukohti asuvad veel kaugemal perifeerias kui meie, siit on väga pikk tee laevaga ükskõik kuhu minna. Logistiline ebaedu on meil ma arvaks et 99% maakera teravilja suhtes," ütles Euroopa ühe suurima viljamaaklerfirma Copenhagen Merchants Group äriarenduse juht Indrek Aigro Ä...
Sündis uus Eesti piimatoodangu rekord
Saaremaal püstitas Kõljala POÜ-le kuuluv holsteini tõugu lehm Mille EE14638725 uue Eesti rekordi 305 päeva laktatsiooni piimatoodangus. Märtsis 9-aastaseks saav Mille alustas neljandat laktatsiooni mullu 12. märtsil. Uus piimatoodangu rekord on 20 391 kg 3,24%-lise rasva- ja 3,19%-lise valgusisal...
Maaelufoorum: küpseid metsi raiudes pärandame tuleviku­põlvedele terve metsa
Eesti Erametsaliidu tegevjuht Andres Talijärv aitas Maaelufoorumil lahtimõtestada jätkusuutlikku metsandust, mis aitaks säilitada meil metsa järeltulevate põlvede jaoks.
Keskkonna­amet otsib taas karuputke tõrjujaid
Riigi Tugiteenuste Keskus kuulutas välja kaks riigihanget, et leida Keskkonnaametile karuputke võõrliikide tõrjujad 2019. aastaks.
Esmakordselt Eestis: Alta Dairy Manager School
Maailma suurima aretusmaterjali müüja Alta Genetics spetsialistid on esmakordselt korraldamas intensiivkoolitust Eesti piimafarmeritele.
Briti farmerid said endale abiks "lehma-Tinderi"
Briti farmerid saavad nüüdsest abi nutirakendusest, mis aitab neil oma kariloomadele veebi kaudu paaritumispartnereid otsida.
Mida leheväetiste valikul silmas pidada?
Yara, maailma suurima väetisetootjana, ei ole tegev ainult graanulväetiste tootjana, vaid on väga suurte kogemustega ka leheväetiste tootmise valdkonnas.
Maaelufoorum: ebavõrdne kohtlemine ei soosi jätkusuutlikku metsamajandamist
Eilsel maaelufoorumil pidas erakondade esindajatele kõne metsaomanik ja MTÜ Minu Mets juhatuse liige Ülle Läll. Oma esitluses tundis ta muret metsaomanike ebavõrdse kohtlemise ja eraomandi püsimajäämise nimel. Praegune ebavõrde kohtlemine ei aita kaasa jätkusuutlikule metsamajandamisel. Alljärgne...
Täna algab Läänemere-sõbraliku taluniku konkurss
Täna kuulutas Eestimaa Looduse Fond (ELF) välja 2019. aasta Läänemere-sõbraliku taluniku konkursi. Kandideerima on oodatud kõik Eesti põllumajandustootjad ja talunikud, kes kasutavad enda igapäevatöös keskkonnasõbralikke majandamise viise, et vähendada taimetoitainete jõudmist veekogudesse.
Valitsus saab õiguse otsustada, mis on halb ilm
Riigikogus läbis üleeile teise lugemise seaduse eelnõu, millega sätestatakse valitsusele voli kindlaks teha, millised on ebasoodsad ilmastikutingimused.
Venemaa kaalub puidu ekspordi keeldu
Venemaalt ähvardab tulla puidule ekspordikeeld, mis ei tundu sealt siberi lehist eksportiva ettevõtte Wellmax Baltic juhile Marek Hirtentreule sugugi loogiline. Vene turu ebakindlusega on nad aga harjunud.
Parimad lihaveise­kasvatajad said kvaliteedi­märgise omanikeks
Märk „Eesti Lihaveis“ tähendab, et tegemist on hea tava järgi kasvatatud loomade ja nendest saadud toodanguga.
Tänavune maamaksu summa võib tulla üllatusena
Maksu- ja tolliamet alustas sel nädalal maamaksuteadete väljastamist. Kokku saadab amet e-kirja, telefoni lühisõnumi või postiga üle 381 000 teate rohkem kui 318 000 inimesele summas 59 miljonit eurot. Maa-ameti maatükiandmete korrastuse tulemusena võib sel aastal maamaks erineda varasemast maatu...
Maaelufoorum toob poliitikud maaülikooli väitlema
Mis toob noored maale? Kuidas arendada ja säilitada ettevõtlust maal ning luua hea palgaga töökohti? Kuidas on seotud maal elavate inimeste hulk ja riiklik julgeolek? Need ja paljud teised regionaalpoliitika põletavamad küsimused tõstatuvad täna Eesti Maaülikooli aulas korraldataval maaelufoorumi...
Yara’ga Soomes õppimas
Norra väetisefirma Yara’ga koostöös käis Põllumeeste ühistu KEVILI meeskond koos grupi KEVILI liikmetega õppimas Soomes rohumaade kasvatust. Lisaks külastasime Siilinjärvi apatiidikaevandust, mille omanikuks Yara on. Mida uut ja huvitavat me kuulsime ja nägime?
99 % EL lõssipulbri laovarudest müüdud
10. jaanuaril toimunud enampakkumisel müüdi seni suurim kogus EL lõssipulbri laovarust – rohkem kui 80 000 tonni miinimumhinnaga 1,554 € /t. 24. jaanuari oksjonil müüdi veel lisaks 18 514 tonni hinnaga 1,585 €/t. Pakutud kõrgem hind näitab DG AGRI ametnike hinnangul lõssipulbri turu kriisist taa...
Väetisemüüjad uue seaduse peale pahased
Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) protestis eile riigikogus teisele lugemisele mineva eelnõu vastu, mis muudab erinevate väetiste registreerimise ja neilt riigilõivu maksmise korda. EVEA hinnangul tekitab seadus halduskoormust ja peavalu just väiksematele väetisemüüjatel...
Leppeta Brexit on toidutootjatele vastuvõetamatu
Pärast Brexiti-leppe maha hääletamist Briti parlamendis teatas sealne põllumeeste esindusorganisatsioon National Farmers Union (NFU), et nagu ka varem öeldud, on leppeta EL-st lahkumine Briti põllumeestele ja toidutööstusele katastroofilise mõjuga.
Sangaste lossis antakse üle innovatsiooni­preemia
Silmapaistvaim maamajanduslik uuendus pälvib teist korda krahv Bergi nimelise innovatsioonipreemia.
Rapsitehase ehitus jätkub
Imaverre Eesti põllumeeste ühisettevõttena rajatava õlikultuuride tehase rajamine jätkub vaatamata senise peatöövõtja Wesicoga tekkinud tagasilöökidele.
Börs: piima hind hakkas tõusma
Nädala börsiuudised: piima hinnatõus kiirenes; Venemaa nisu hinnatõus peatus, Euroopa konkurentsivõime paraneb; suhkur ja kohv odavnesid, kakao kallines; nafta sattus surve alla.
Raudtee tarbeks maa ostmine jätkub kõigis kolmes maakonnas
Rail Baltica rajamiseks vajaliku maa omandamise läbirääkimised jõuavad selle aasta esimeses pooles Harjumaal Saku valda, Raplamaal Rapla ja Kehtna valda ning Pärnumaal Põhja-Pärnumaa valda. Juba eelmise aasta teises pooles alustati läbirääkimisi Raplamaal Kohila vallas. Paljude maaomanikeni jõuta...
Eesti maitsvaim konkurss tähistab 25. juubelit
Toiduliit kuulutas avatuks tänavuse Eesti parima toiduaine konkursi, mille raames tunnustatakse eelmisel aastal turule tulnud parimaid toiduaineid ja jooke.
ETKI kutsub konverentsile „Agronoomia 2019“
Traditsiooniline agronoomia teemasid lahkav konverents toimub sel aastal 27. veebruaril Jõgeva Kultuurikeskuses. Konverentsil tutvustatakse uusi teraviljasorte, esitletakse uusi kasvatustehnoloogiaid, arutletakse taimekasvatuse ja -kaitse teemadel ja võetakse kokku eelmisel hooajal tehtud katset...
Mesilaspere toetus sai kinnituse
Maaeluminister Tarmo Tamm allkirjastas mesilaspere toetuse määruse. Mesilasperede toetus aitab kaasa bioloogilise mitmekesisuse säilitamisele ja põllumajanduskultuuride saagikuse kasvule.
PRIA maksis 2018. aastal toetusteks rekordilise 323,8 miljonit eurot
2018. aastal maksis Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) 21 410 kliendile kokku 323 844 462 eurot ameti vahendatud toetusi.
Maailma toiduhinnad tõusevad
Maailma toiduhinnad jaanuaris tõusid, millele aitasid kaasa piima, taimeõlide ja suhkru kallinemine, teatas ÜRO neljapäeval.
Hiigelvõlas firma: lihtne oleks kliendid pankrotti ajada
Vilja- ja väetisekaubanduse ning tehnika müügiga tegelev Oilseeds Trade on vajunud raskustesse, võlad riigile ulatuvad üle poole miljoni euro.
Kuidas kasvatada kööment?
Viimastel aastatel on järjest populaarsemaks muutunud erinevate vahekultuuride kasvatamine, olgu selleks siis köömen, kanep või tatar. Eriti oluline on see teraviljarohkes külvikorras, kuna nii saame tõkestada erinevate haiguste ja kahjurite levikut. Tiiu Annuk jagab soovitusi, kuidas saada suur ...
HKScan koondab kontoritöötajaid
Möödunud aastal 50 miljonit eurot kahjumit saanud Soome lihatööstus koondab tänavu 220 töötajat.
Suur fotogalerii: Talupidajate Keskliit tähistas juubelit
1. veebruaril peeti Tartus Mileedi lillekeskuses maha Eestimaa Talupidajate Keskliidu juubelipidu.
ETKI direktoriks saab kandideerida 28. veebruarini
Maaeluministeerium koos Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) teadusnõukoguga kuulutab välja avaliku konkursi Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktori ametikoha täitmiseks. Eelmine konkurss luhtus.
Rakvere lihatööstuse juurdeehitus on valmis
Septembris alanud Rakvere lihatööstuse praetoodete osakonna 2000 m² suurune juurdeehitus sai veebruari alguses valmis. Nüüd hakatakse paigaldama uut praetoodete küpsetus- ja pakendamistehnoloogiat.
3,5 miljonit piimandusse – Trigon Dairy Farming laiendas piimafarmi
Täna avati pidulikult Eesti kõige kõrgema piimatootlikkusega piimafarmi, Kaiu farmi, laiendus. Kohal olid omanikud, juhtkond, koostööpartnerid ja kolleegid, konkurendid. Farmi tehtud investeering küündis 3,5 miljoni euroni.
Rapla maakonna tippauhinna pälvib ETKÜ juht
Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ) juhti Tanel-Taavi Bulitkot on otsustatud premeerida maakonna tippauhinnaga.
Karja vaktsineerimis­programm koostatakse alati koostöös loomaarstiga
Kerli Mõtus Eesti Maaülikoolist kirjutab Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli veebis veisekarja vaktsineerimisest.
Algas talude registreerimine avatud talude päevale
Tänasest avanes avatud talude veebilehel talude registreerimine 21. juulil toimuvale avatud talude päevale. Avatud talude päev on muutunud populaarseks pereürituseks ning toimub sel aastal juba viiendat korda.