Vastukaja: hiidarendust aeti kohalike eest salaja
Väimela kanalaarendajate tegevus ei ole olnud sugugi nii roosiline ja läbipaistev, nagu avalikkusele üritatakse näidata, kirjutab kohaliku ettevõtte AS Rauameister asejuhataja Siret Rantala vastuseks
Hortes avab uue aianduskeskuse
2. novembril avab Hortes Tallinnas aadressil Tähesaju tee 5 uue aianduskeskuse. Aastaid planeeritud keskus on suunatud aiandushuvilistele, kellele senine Laagri kauplus on asukoha tõttu kaugeks jäänud. Uue keskuse avamisega algab Hortese aianduskeskustes ka jõuluhooaeg.
Põllumajandusuuringute Keskus tähistab aastapäeva ajalooraamatu väljaandmisega
Põllumajandusuuringute Keskuse endiste ja praeguste töötajate mälestuste põhjal on valminud raamat „Põllumajandusuuringute Keskus ajas ja ruumis. PMK 20“, mida esitleti 17. oktoobril Sakus PMK aastapäeva seminaril.
OTSE PÕLLULT: Hooaja lõpp läheneb
Öökülmad ja jahedus, mis mõned nädalad septembri lõpus ja oktoobri alguses valitsesid, tõid loodusesse sügise. Ka taimede kasv pidurdus järsult. Septembri teise dekaadi külvid tärkasid väga aeglaselt ning täna võiks lausa öelda, et nende areng on tavapärasest maas.
Põllumajandus-Kaubanduskoda kohtus Riigikogu fraktsioonidega
Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) esindajad kohtusid 16. oktoobril nelja Riigikogu fraktsiooniga – Reformierakonna, Keskerakonna, EKRE ja Isamaa fraktsioonidega – et arutada järgmise aasta riigieelarve eelnõus planeeritud põllumajandustoetuste kärpeid.
Valitsus andis põllumeestele 5 miljonit lisatoetust
Vabariigi Valitsus kiitis heaks Eesti maaelu arengukava 2014–2020 muudatusettepanekud, millega muu hulgas eraldatakse põllumeestele üle 5 miljoni euro investeeringutoetust.
Euroopa riigipead pole rahul põllumeeste toetuste vähendamisega
Soome ettepanekul kaalutakse Suubritannia lahkumisega seoses Euroopa Liidu eelarveplaanis suuri kärpeid põllumajandusse, rahul ei ole sellega keegi, aga eelarve suurenemist samuti ei soovita.
Miljarditehase saaga järgne halb uus ilm
Suurte taristuprojektide arendajad peavad tegema muudatusi senises suhtumises ja suhtlemises, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Miljarditehase saaga järgne halb uus ilm
Suurte taristuprojektide arendajad peavad tegema muudatusi senises suhtumises ja suhtlemises, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Börs: Nisu- ja piimahinnad tõusid, sealiha langes
Nädala börsiuudised: nisu ületas tähtsa vastupanutaseme; Hiina sealihatoodang langes järsult; piimahinnad jätkuvalt stabiilsed; kas suhkur on saavutanud hinnapõhja; nafta hinnatõus on piiratud.
Põllumajandusamet: Eestis leiti taas viljapuu-bakterpõletiku kolle
Põllumajandusamet tuvastas 2019. a septembris Räpina Aianduskooli õppemajandi puukoolist õunapuude kloonalustel ohtliku taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletiku (
Euroopa juust ja viski on tänasest Ameerika tariifide all
Alates tänasest satub Ameerika Ühendriikide tariifide alla ligi 7,5 miljardi dollari eest Euroopa kaupu.
M.V.Wool lühendab külmsuitsu- ja soolatud toodete säilivusaja 24 päevale
M.V.Wool lühendab külmsuitsutatud ja soolatud toodete realiseerimisaja 24 päevale senise 30 päeva asemel. Otsus puudutab naturaalseid tooteid, kus ei ole kasutatud listeeria kasvu pärssivaid e-aineid, teatas ettevõte.
Eesti põllumehed ootavad tänase Euroopa Ülemkogu eel otsetoetuste kiiremat ühtlustamist ja maaelu arengu vahendite kaitsmist
Põllumajanduse otsetoetuste kiirem ühtlustamine ja maaelu arengu vahendite kärbete tagasilükkamine peavad olema meie valitsuse jaoks esimeseks prioriteediks Euroopa Liidu mitmeaastases eelarvekavas aastateks 2021-2027, mille üle on valitsusjuhtidel kavas arutada täna Brüsselis algaval Euroopa Üle...
Nopri talu investeeris 1,5 miljonit seitsme tärni nutilauta
Nopri talu investeeris 1,5 miljonit eurot heaolu-lauda uuendamisse ja laiendamisse. Valmis 337-kohaline 4-robotiga, kaasaegseima tehnoloogia ja tarkvaraga farm. Pererahvas peab seda seitsme tärni laudaks, mille eesmärk on Eesti puhtaima piima tootmine. Eelduseks on loomade heaolu ja taskust jälgi...
Täna on maailma toidupäev
Maailma toidupäev on ÜRO algatus, mille eesmärk on pöörata rohkem tähelepanu säästva arengu teisele eesmärgile – näljahäda kaotamisele. See ei tähenda ainult otsese näljahädaga tegelemist, vaid ka inimeste täisväärtuslikku toitumist ning planeedi turgutamist.
Põllumajandusamet otsib maaparanduse nõunikut
Kandideerimise tähtaeg: 31.10.2019
Robin Saluoks: sallivus loob eeldused uutele teadmistele ning innovatsioonile
2019. aasta Euroopa parim noor ettevõtja ja toidu tootmist digitaliseeriva eAgronomi asutaja Robin Saluoks esines Äripäeva majanduskonverentsil “Äriplaan 2020”. Esitasime talle neli küsimust.
Dotnuva Baltic otsib diagnostik-hooldustehnikut
Kandideerimise tähtaeg: 30.10.2019
Tule DeLavali robotikooli
DeLaval on korraldanud lüpsirobotikoole aastast 2012. Lüpsirobotikool on mõeldud toimivatele või alustavatele robotlautadele, kõik kes soovivad farmi igapäevatööd arendada.
Maaeluminister Luxembourgis: ÜPP eelarve maht peab eesmärkide täitmiseks säilima
Maaeluminister Mart Järvik osales eile, 14. oktoobril Luxembourgis ELi põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogul, kus arutati põllumajanduspoliitika (ÜPP) reformipaketi üle. Samuti esitati heakskiitmiseks Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi (EMKF) uue perioodi üldine lähenemine.
Hiinas kasvas sealiha hind pea 70 protsenti
Hiinas kasvas sealiha hind aastases võrdluses pea 70 protsenti.
Katrin Liivat: ohutu toit algab mõtteviisist
Lonkava toiduohutusega seotud skandaale on meil ja mujal maailmas viimasel ajal olnud liiga tihti, kirjutab OÜ FoodDocs asutaja ja osanik Katrin Liivat.
Soomlased söövad enamiku Eesti kõrvitsatoodetest
Põhja- ja Baltimaade piirkonna suurimaid kõrvitsatootjaid Orkla Eesti Põltsamaa tehas ekspordib tänavu Soome ligi 400 tonni kõrvitsahoidiseid. Kokku pannakse 80 hooajatöötaja abiga viie nädala jooksul purki 750 tonni kõrvitsat.
Robin Saluoksa teekond firmaga maailma vallutamisel
Seekordses Äripäeva raadio saates "Juhi jutud" on külas äsja Euroopa parima noore ettevõtte auhinna noppinud ja läinud aastal Eesti parimaks nooreks ettevõtjaks valitud põllumajandust ümber korraldava eAgronomi asutaja ja juht Robin Saluoks.
Vahtra suurfarmis on mitu asja teisiti kui mujal lautades
Hiljuti avatud Vahtra farmikompleksis on mitu asja teisiti, kui paljudes teistes lautades. Lehmade heaolu on farmiomanike sõnul kõige tähtsam ning seetõttu magavad loomad põhuasemel ja kõnnivad kiviplaatidel, mitte betoonil.
Eesti siidritootjad on kolleegid, mitte konkurendid
Eesti siidritootjad on suutnud teha lühikese ajaga nii märgatava hüppe, et tootmismahu kasvatamiseks on mõnelgi juba sein ees. Võimalusi edasi liikuda on, kui takistustest üle saaks.
CM Tallinn AS - konkurentsivõimelisim väike- ja keskettevõte 2019
Konkurentsivõimelisima hulgikaubanduse ettevõte 2019 tiitli pälvisid viljamaaklerid CM Tallinn ASist. Lisaks maaklerlusele tehakse ka logistikat - raudteevedu viljale ja laevandust.
Börs: Toidunisu hinnad tõusid ka sellel nädalal
Nädala börsiuudised: toidunisu tõus jätkus; nisuturul tugev vastupanu; USDA prognoosid survestasid ka Euroopa maisiturgu; rapsi tagasihoidlik külvipindala toetab hindu; Iraani tankeri vastased rünnakud kergitasid nafta hinda.
Rando Värnik: kuidas targalt turundada?
Täna toimub Eesti Maaülikoolis ühistegevuse konverents "Turundamine – kaubamärgi loomine ja selle turule toomine". Konverentsi avas Maaülikooli Majandus- ja sotsiaalinstituudi professor ning ühistegevuse pikaajalise programmi eestvedaja Rando Värnik.
Eesti kalakasvatajad panid seljad kokku
Kolm avamere kalakasvatajat asutasid ühistu ja hakkavad koos tegema müügi- ja turundustööd.
Kasumlikkust parandav AGCO näeb põllumajandusele helget tulevikku
USA põllumajandustehnika tootja AGCO, kes teenib suure osa käibest Euroopast, on sektori tuleviku osas positiivselt meelestatud. Samuti on ettevõte oma kasumimarginaale parandanud, mis on aktsiale hoo sisse lükanud.
Siidrimaja perenaine: õunauputus lihtsalt tuleb siidriks teha
Aiad on veel külma sügise algusest hoolimata õuntest lookas. Saab teha mahla, moosi, veinigi, kuid miks mitte ka siidrit, sest ainuõige siidri tooraine ongi õun.
LEMKEN tuleb turule väetisekülvikutega
Põllumajandustehnika tootjad LEMKEN ja SULKY on alustanud vahetult enne Agritechnica 2019 messi koostööd, mille tulemusel laiendab Euroopa juhtiv põllumajandustehnika tootja LEMKEN alates novembrist oma tooteportfelli ja pakub SULKY väetiselaotureid LEMKENIle omase sinise kujundusega.
CLAASi põllutehnika jätkuvad uuendused ei jäta kedagi külmaks
Sellel suvel tutvustas CLAAS Prantsusmaal LEXION seeria uue põlvkonna kombaine, mis ületavad oma võimsuselt varasemaid mudeleid.
Head uudised Loode-Atlandilt: Eestile taasavati sealne krevetipüük
Möödunud nädalal toimunud Loode-Atlandi Kalandusorganisatsiooni (NAFO) koosolek tõi Eestile kauaoodatud rõõmusõnumi. Nimelt, üle pikkade aastate on krevetivaru taastunud ja järgmisel aastal on Eestile taas sealne krevetipüük avatud.
Emakeelse põllumajandusliku kõrghariduse juubelit tähistatakse visioonikonverentsiga
2019. aastal möödub 200 aastat ajast, mil Liivimaa taluseaduse alusel loodi Eestis esimesed emakeelsed kihelkonnakoolid. Möödus veel 100 aastat ning emakeelse ülikooli avamisega 1919. aastal said eestlased asuda Tartus eesti keeles ülikooliharidust omandama.
Riigikohus: turbakaevanduse laiendamisel tuleb selgitada välja selle mõju kaevuveele
Riigikohtu halduskolleegium rahuldas Lääne-Nigula valla kaebuse OÜ Kekkilä algatatud vaidluses. Riigikohtu sõnul leidis vald põhjendatult, et enne kaevandamisloa kooskõlastamist on vaja keskkonnamõjude kohta teavet juurde koguda.
Kui suurt tulu teenis põllumees?
Aastal 2018 vähenes Eesti põllumajandustoodangu väärtus 3%. Kasvavad kulud sõid ära koguni kaks kolmandikku põllumajandustootmisest saadavast tulust.
Mis ühendab põllumeest, muusikut, raadiohäält ja poliitikut?
Loomulikult on see künd. Eesti künnimeistrivõistluste raames toimunud traditsioonilisel VIP-künnil võistlesid eesmärgiga kündi propageerida põllumees, KEVILI nõukogu esimees Andres Oopkaup, laulja Sulo Tintse, raadioajakirjanik Märt Treier ja poliitik Taavi Rõivas.
Peipsis on sel aastal vähem vett
Viimastel aastatel on Peipsi järv ja selle seisukord saanud rohkelt tähelepanu. Lisaks operatsioonidele kalameeste päästmisest lagunevalt kevadiselt jääkattelt ja juhuslikest piiririkkujatest, on räägitud ka Peipsi keskkonnaseisundist.
Atria investeerib linnutööstusse 130 miljonit
Soome lihatootja ja Valga Lihatööstuse omanik Atria kavatseb investeerida 130 miljonit eurot kanatootmisse.
Eesti toiduohutuse süsteem on usaldusväärne
Maaeluministeeriumi korraldatud erakorralises auditis juhiti tähelepanu parendamist vajavatele kohtadele. Väiksematest puudustest hoolimata on Eesti toiduohutuse süsteem usaldusväärne ja toit ohutu.
Suur fotogalerii: Eesti parimad kündjad on vanameistrid Lai ja Kunila
4.-5. oktoobril toimusid Raplamaal Kehtnas XXXXV Eesti künnimeistrivõistlused. Eesti meistriteks tulid taaskord Jüri Lai ja Raido Kunila.
Paljassaare linnaveised lähevad talvekarjamaale
Maikuus Paljassaarele saabunud šoti mägiveised suunduvad lähipäevadel talvituma Humala mõisa karjamaale Harku vallas. Sel aastal suvitas Paljassaarel 51 looma, sealhulgas 16 vasikat ja üks tõupull Inglismaalt.
Marjakasvatajaid oodatakse infopäevale
Homme, 8. oktoobril, toimub Harjumaal Saue vallas Tuula külas maasika- ja marjakasvatamise infopäev, mille korraldab Maamasin OÜ koostöös Raja marjakasvatustaluga.
Kommunaalrehv teehoolduses ja põllumajanduses – parem pidamine, madalam kütusekulu, vähem müra
Rehvide valikul on oluline pöörata tähelepanu mitmele olulisele nüansile alates hinnast ja rehvi mustrist kuni haarduvuse, kütusekulu ja mürani. Eesti teehooldusfirmade ja põllumajandusettevõtete seas on kasvava populaarsusega Bohnenkampi kommunaalrehv BKT RIDEMAX IT-697, mis täidab kõik nimetatu...
Valiole tõid Trumpi tollid rõõmsa üllatuse
Kaubandussõda, mis on nüüd laienenud juustude alale, tõi Eestiski tootmist omava Valio juhtide näole hoopis kergendusnaeratuse.
Pangad lükkasid Mart Järviku väite ümber
Maaeluminister Mart Järvik ütles intervjuus Äripäevale, et suured pangad ei anna väljaspool Tallinna ja Tartut eluasemelaene. Pangad väidavad vastupidist.
Hiinas süüakse aina enam võltsliha
Hiinat tabanud seakatk võib hoogu juurde anda alternatiivse ehk taimse liha buumile.