Personalitöö edendaja tiitli 15 nominenti
Äripäev ja Personaliuudised valivad tänavu juba teist korda personalitöö edendajat – võitja selgub 19. veebruaril Personalitöö Aastakonverentsil.
TalTechi majandusteaduskond ja Recrur lõid Eesti esimese praktikaportaali
Praktika läbimine on tudengile sageli esimesne erialane töökogemus. Uus praktikaportaal toob kõik pakkumised ühte kanalisse, mis võimaldab üliõpilasel saada erialastest praktikapakkumistest hõlpsasti hea ülevaade ning valida neist endale sobivaim. Nüüd ei pea enam üliõpilased eri kohtadest infot ...
Töötajate hindamisest töösoorituse juhtimiseni ehk kuidas mõõta ja hinnata ilu?
Töötajate hindamist seostatakse enamasti arenguvestlustega ehk ajamahuka, kohmaka ja enamasti formaalse protsessiga, mille jooksul räägitakse minevikust – analüüsitav info on aegunud, sisuliselt vajalikud otsused on agiilses organisatsioonis ammu tehtud ning parimal (või hoopis halvimal) juhul on...
Neis ametites ulatub Soomes palk üle 6000 euro
Kui tahta kindlustada hea palk, maksab Soomes eesmärgiks võtta peaarsti positsioon, kirjutab Helsingin Sanomat.
Personalijuhid: paindlikkust ei pea siduma aja ja kohaga
„See ongi meie konkurentsieelis. Peale selle, et meil on tore kultuur. Väga suur osa maailma tööjõust otsib sellist tööd, kus nad on täiesti vabad, et asukoht ei piiraks neid,” rääkis tarkvarafirma Toggli personalijuht Evelin Andrespok kaugtöö võimalustest saates „Töö ja palk”.
Euroopa Liidu reform tõstaks miinimumpalka ligi 100 eurot
Kui Euroopa Komisjonis arutatav miinimumpalka puudutav eelnõu läheb läbi, peaks Eesti hoobilt palku tõstma.
6 kriteeriumit, mis aitavad valida meeskonnale parima koolituse
Oletame, et sa oled juht, kelle soov on tellida oma meeskonnale koolitus. Üsna ruttu seisad silmitsi probleemiga – kuidas valida koolitust, mis oleks su inimestele ka päriselt kasulik?
Töötajakogemus kui äristrateegia
Töötajakogemus tähendab töötaja teekonda organisatsioonis. See hõlmab kõike alates peamistest verstapostidest kuni suheteni töökaaslastega, tehnoloogia kasutamisest füüsilise töökeskkonnani.
Kes vastutab meie vaimse tervise eest?
Pärandina varasemast ajast oleme kaasa saanud mõtteviisi, et vaimne tervis tähendab justkui vaimseid probleeme (stress, depressioon, ärevus jne) ja sellele viitamine on kuidagi häbiasi – kui vaimselt on midagi viga, siis on selleks kindel raviasutus.
Aasta sisekoolitaja Hela Ojasaar: koolitaja võib olla hea erineval moel
Eelmise aasta lõpus valiti osalise ajaga aasta sisekoolitajaks Rahvusraamatukogu kvaliteedispetsialist Hela Ojasaar. Milline koolitaja ta on, kuidas tema teekond alguse sai ja mis võidu tõi – sellest rääkis Hela lähemalt.
Hooliv organisatsioonikultuur mõjutab nii töötajaid kui ka kliente
Hooliv ja inimlik suhtumine toetavad ettevõtte tegevust ja eesmärkide saavutamist nii headel kui ka keerulistel aegadel. Töötajasõbralik suhtumine ei tähenda kindlasti ettevõtte ärifookuse hägustumist, vaid aitab paika panna ühised väärtused ja põhimõtted eesmärgini jõudmiseks.
Suurte bosside aeg sai juhtimises ammu läbi
Seekordses Äripäeva raadio saates „Juhi jutud” on külas Eesti mõjukaim personalijuht 2019, Elisa personalijuht Kaija Teemägi.
Workland avas uued koostöötamiskeskused Riias ja Vilniuses
Sel nädalal avas koostöötamiskeskuste võrgustik Workland kaks uut keskust – Workland Telegraphi Riias ja Workland Quadrumi Vilniuses –, kus on kokku 335 tööpaika. Kokku on Workland avanud nüüdseks 10 keskust üle Baltikumi.
Seadusemuudatus: töökeskkonna keemiliste ohutegurite piirnormid
17. jaanuaril 2020 kaotas kehtivuse seni keemiliste ohutegurite piirnorme reguleerinud Vabariigi Valitsuse 18. septembri 2001. a määrus nr 293 „Töökeskkonna keemiliste ohutegurite piirnormid”. Mida tuleb silmas pidada seoses kemikaalide määruse muutusega?
Muutuv töökeskkond: vajadused ja heaolu
Nutiseadmed, ergonoomilised töövahendid ja keskkond, millest mõnekümne aasta eest tööl ei osatud unistada, on muutunud iseenesestmõistetavaks. Samas hinnatakse privaatsust, mida avatud tööruumid alati ei soosi.
Noored ei saa 1000eurose kuupalgaga hakkama
Noorte palgaootused on võrreldes varasemaga kasvanud, selgub Swedbanki rahaasjade teabekeskuse tehtud millenniumipõlvkonna finantskäitumise uuringust.
Personalijuhi asendamatu väärtus
Ettevõte algab ideest. Asutaja peas sünnib mõte, mille elluviimiseks on vaja ressursse – inimesi, aega, raha. Alguses on tavaliselt tegemist tema enda raha, aja ja oskustega, kuid varem või hiljem tekib vajadus kaasata teisi inimesi ja rohkem vahendeid. Professionaalne personalitöötaja teab, keda...
Kas istumine teeb haigeks?
Täiskasvanud inimesed istuvad umbes 9–11 tundi päevas. See hõlmab teleri vaatamist, arvuti kasutamist, lugemist, kodutööde tegemist, auto, bussi või rongiga reisimist, kuid ei hõlma magamist. Minudoc.ee perearst Sergey Saadi räägib, milline mõju istuval elustiilil inimeste tervisele täpselt on.
Pingeid ja kriise tiimis saab ja tuleb ohjata
Paisuva tarbimiskultuuri paratamatu kaasnähtus on vajaduste ja ootuste suurenemine. Kui ülepaisutatud ootused ei täitu, kasvab pinge.
Atraktiivseimad tööandjad tootmissektoris
Tootmissektori suur üllataja on Eesti Energia, kes saavutas teiste tootmisettevõtetest tööandjate hulgas aastaga tohutu edumaa. Kui eelmisel aastal olid tipus esindatud ka toiduainetetööstuse ettevõtted, siis tänavuse uuringu kohaselt on nemad jäänud vastajate silmis tööandjana pigem tagaplaanile.
Keskendunult sõuad, kaugele jõuad
Kas kontoritöötajate produktiivsus langeks ja paljud tööd jääks õigel ajal tegemata, kui tööpäev oleks paar tundi lühem ja töönädal nelja päeva pikkune? Millele kulub üsna suur osa kontortiinimeste väärtuslikust päevasest aktiivsest ajast? Kui kiiresti on sissekujunenud harjumusi võimalik muuta?
Kuidas kaugtöö enda ettevõtte heaks tööle panna
Tulevikutöö ja paindlik töökorraldus on viimastel aastatel kuumad märksõnad. Paindlikkust saab tõlgendada mitmeti – üks võimalus on lubada töötajatele kodukontoris töötamist. Kuidas selline mudel aga enda ettevõttes tegelikult tööle panna?
Kaubandussektori parimad tööandjad
Kaubandussektori kõige ihaldusväärsemaks tööandjaks on 2019. aasta lõpu seisuga Coop Eesti Keskühistu, mis on oma positsiooni aastaga suisa kahe koha võrra parandanud. Coop sai 11% sektori häältest ehk 241 inimese poolehoiu. Vastajad hindasid võitja puhul võrdväärselt nii sobivat asukohta, ajakoh...
Lugeja küsib: mida teha, kui kolleeg käib haigena tööl?
Lugeja küsib: mul on üks kolleeg, kes käib pidevalt haigena tööl ja see hakkab häirima. Ühest küljest on väga ebameeldiv, kui kõrvallaua taga inimene päevast päeva nina luristab ja köhib ja kuna tal on ilmselgelt halb olla, teeb ta seetõttu töös vigu. Ma ei tahaks nakkust saada ja haigeks jääda. ...
Õigusteaduse lõpetajatele ei jagu tööd
Õigusteaduse lõpetab mitu korda enam tudengeid, kui neile on erialaseid töökohti pakkuda. Õigusassistentide kutseõppe lõpetajate arv ületab samuti töökohtade arvu, selgus OSKA tuleviku-uuringust.
Põhjalik nimekiri maksusoodustustest, mille abil töötajaid motiveerida
Töötaja motivatsioonipaketi tähtsaim osa on kahtlemata töö eest saadav tasu. Samas ei ole see tingimata ainus hüve, mida töötajale pakkuda – Eesti maksusüsteemis on tööandjal võimalik töötajale ette näha veel mitmeid muid maksusoodustusi, mille abil töötajate heaolu suurendada, lisaks on need mak...
Kõige ihaldusväärsemad tööandjad teenindussektoris
Teenindussektori 2019. aasta ihaldusväärseima tööandja kohale tõusis AS G4S Eesti, kellele kogunes 8% ehk 176 häält. Paljud vastajad toovad tööandja eelisena välja logistiliselt sobiva asukoha, aga silma on jäänud ka paindlikult korraldatud töö ja tervislike eluviiside soosimine.
Jaanus Kangur: emotsioonid on metsloomad, ära tapa, vaid taltsuta neid
Saatesarja "Tegijalt tegijale" esimeses saates räägime aasta koolitaja 2019 Jaanus Kanguriga, kuidas koolitusvajadused aja jooksul muutunud on ning kuidas head koolitust ning koolitajat ära tunda.
Finantssektori kõige atraktiivsemad tööandjad
Finantssektori kõige atraktiivsemaks tööandjaks tõusis 2019. aastal Swedbank AS. Swedbank vahetas kohad mulluse liidri LHV Pangaga, olles 30% vastajate esimene eelistus finantssektoris.
Kristi Jõeorg: tööandja riskib, kui jätab vaimse tervise vaid töötaja mureks
Aprillis Pärnu Tarneahelakonverentsil esinev töökeskkonna valdkonna arendaja Kristi Jõeorg tuletab meelde, et töötaja on see, kes toob ettevõttele tulu. „Kui tööandja jätab vaimse tervisega tegelemise vaid töötaja enda mureks, võtab ta suure riski,” hoiatab ta.
Kuidas luua õppivat organisatsiooni? Vestlus Nigel Paine’iga
Õppiv ettevõte ei tähenda seda, et kõik õpivad. See tähendab hoopis seda, et kõik inimesed jagavad oma teadmisi ja kogemusi ning rakendavad uued teadmised ka kohe tegudesse, ütleb L&D (Learning & Development) maailmas hinnatud autor, õpetaja, podcaster ja Learning Now TV looja Nigel Paine.
Ihaldusväärseimad tööandjad logistika- ja transpordisektoris
Transpordi ja logistika sektoris on toimunud võrreldes eelmise uuringu tulemustega palju muutuseid ja top-i on ilmunud uued suurettevõtetest tegijad. Liidrikohale ja seejuures teistest kaugele ette on rebinud Tallink Grupp.
Välispraktika: töö on osa identiteedist
Uuringust selgus, et austraallased väärtustavad tööl rohkem õnnelikkust ja häid tingimusi kui töötasu. Ühendkuningriigis aga selgus, et rohkem kui pooled töötajad tunnevad end tööl üksikuna.
Kes on atraktiivseimad tööandjad IT- ja telekommunikatsioonisektoris?
CV-Online viis 2019. aasta novembris-detsembris läbi traditsioonilise uuringu, millega selgitati välja töövõtjate eelistused tööandja valikul. Kokku andis oma panuse 2358 vastajat üle Eesti.
Oled sa valmis andma oma töötajatele rohkem võimu?
Motivatsiooniekspertide sõnul on inimese üheks tähtsaimaks sisemiseks motivaatoriks otsustusvabadus – tunne, et võin ise oma asjade (loe: elu) üle tööl otsustada. Miks see nii oluline on?
Kas töötajate hoidmisega on mõtet vaeva näha?
Kui X-generatsiooni normaalsus oli see, et töötaja viiakse ettevõttest jalad ees välja, siis Z-generatsiooni puhul see nii enam pole.
Etenduskunstid organisatsioonikultuuris – kuidas palun?
Juba aegade algusest on kunst oma arengus toetunud metseenlusele ning suured imperaatorid on teadnud, et kui pakkuda rahvale tsirkust ja leiba, on riigis asjad korralikult juhitud. Seega – kunst, kultuur ja juhtimine on omavahel seotud ka tänapäeval, kuid igas organisatsioonis omal moel.
Pane koolitus enda kasuks tööle
Eesti täiskasvanud õpivad hoogsalt – riiklik statistika näitab, et elukestvas õppes osalemise määr kasvab pidevalt ja on tänavu tõusnud rekordilisele tasemele, nii et oleme oma näitajatega koguni 4. kohal Euroopa Liidus.
Hannes Rumm: Ukraina välistööjõud – meie õnn või õnnetus?
Valitsuserakondade jaoks on välistööjõud väga ebamugav teema, mistõttu üritatakse probleem surnuks vaikida, kuigi nende inimeste abil saab targu tasakaalustada rahvastiku vananemist ning vähendada tööjõupuudust, kirjutab kolumnist Hannes Rumm.
Peresõbraliku tööandja märgise programm ootab uusi liitujaid
Jaanuari lõpuni on avatud peresõbraliku tööandja märgise kandideerimisvoor era-, avaliku ja kolmanda sektori tööandjatele, kes usuvad, et läbi õnnelike töötajate kasvab organisatsiooni konkurentsivõime.
Selgusid Eesti kõige atraktiivsemad tööandjad
Eesti atraktiivseimate tööandjate esikümnes on koguni pooled ettevõtted IKT-sektorist. Kõige ihaldusväärsemaks tööandjaks valiti Elisa Eesti AS.
Õnnetuste vältimine raskuste tõstmisel
Jaanuarikuu Personali Praktikus vastab lugeja küsimusele töökeskkonna konsultant Rein Reisberg.
3 trendi töötajate arendamises, millest ei saa mööda vaadata
Inimesed, kes L&D (Learning & Development) valdkonnas toimetavad ja kelle ülesanne on luua õppivaid ettevõtteid, on õnnega koos. Esiteks on nende kätes see, kui hästi ettevõttel läheb. Teiseks on just praegu aeg katsetada ja avastada uusi viise, et aidata töötajatel õppida ja areneda.
Kuidas saavutada konkurentsieelis talendisõdades?
Kõige hullem asi, mis juhi jaoks juhtuda saab, on see, kui tema parim töötaja läheb ettevõttest ära. Selle peamiseks põhjustajaks on töötaja motivatsiooni langus ja õigel ajahetkel talle tehtud telefonikõne tööd pakkuvalt konkurendilt.
Kas tööandja tohib sinu isikuandmeid töödelda?
Isikuandmete kaitse üldmääruse jõustumisel asusid ettevõtted usinalt kaitsma klientide ja koostööpartnerite andmeid, kuid töötajate õiguste kaitsmisele ei pöörata endiselt piisavalt tähelepanu.
Kuidas küsida 2020. aastal endale palgalisa?
Eesti töötajate töökoormus on töökäte puuduse tõttu kasvanud ja tööturul valitsevate trendide valguses mõtlevad paljud töötajad palgatõusust. Kuidas astuda palgaläbirääkimistesse siis, kui tööandja ise initsiatiivi ei näita?
Sisekoolitus. Teadmiste jagamises peitub jõud
2019. aasta sisekoolituse konverentsi fookus oli suunatud tulevikule – kuidas kohaneda pidevate muutustega ühiskonnas, organisatsioonides ning tehnoloogia arengus.
Nagu talvel kulutad, nõnda kevadel kannatad
Õnnitlused! Oled jõudnud uude aastasse ja kõige õudsema osa talvest üle elanud! Kuid hoia alt – raskeim on veel ees!
Biohäkkimine: kuidas saavutada optimaalne tervis ja tippsooritus 21. sajandil
Modernne inimene on viibinud planeedil tuhandeid aastaid. Ligemale 90% sellest ajast on ta olnud kütt ja korilane, kes elatas end tänu loodusele. Tänapäevane maailm on märkimisväärselt teistsugune sellest, milles inimese keha ja füsioloogia arenesid. See võib omakorda tekitada probleeme inimese t...
Sagenenud on töökiusamisega seotud töövaidlused
Viimastel aastatel on sagenenud töövaidlused, kus muu hulgas on tõstatatud töökiusamise teema. Vaidlusi sel teemal on olnud nii töövaidluskomisjonis kui ka kohtutes. Teemat on arutatud juba ka Riigikohtus, mis andis selles küsimuses hinnangu 6. juuni 2019. aasta otsuses haldusasjas nr 3-17-842.