Töötaja tahab puhata – mida tööandja teadma peab?
Puhkuste ajakava peaks olema kinnitatud märtsi lõpuks – kui seda ei tehta, on töötajal õigus esitada 14 päeva enne puhkusele minekut puhkuseavaldus ja tööandja peab selle rahuldama.
Noorte ootused on selgunud! Just seda peab tulevane tööandja neile pakkuma
Eesti suurimate karjäärimesside raames korraldatud uuringu tulemusel selgus, mida ootavad tööandjatelt lähiaastatel tööturule tulevad noored ja kui suurt palka nad saada tahavad. Muu hulgas selgus, et neidude palgaootus on noormeeste omaga võrreldes märksa tagasihoidlikum.
Asukoht ei määra seda, kas saad koosolekut pidada või mitte
Tänapäeval on inimesed aina liikuvamad ja füüsilist ühes kohas paiknemist on üha vähem, ka kontoris. Kuidas tööülesanded seejuures ladusalt tehtud saaks, nii et need üle pea ei kuhjuks ja säiliks ka hea tiimitöö?
Tööturu ekspert: talentide ootuste mõistmine muutub järjest olulisemaks
Üks olulisemaid leide Arenguseire Keskuse „Tööturg 2035” uurimissuunas oli, et tuleviku tööturu oluline väljakutse on mõista talentide vajadusi ning märgata erilisi oskusi ja teadmisi.
Kes on sel aastal esimest korda atraktiivseimate tööandjate esikolmikus?
Juba kolmandat aastat on Brandemi üle-eestilise tudengite uuringu tulemuste põhjal noorte seas kõige atraktiivsem tööandja Swedbank. Teisel kohal on taas Eesti Energia ja kolmandale kohale on esimest korda tõusnud Politsei- ja Piirivalveamet. Neid tööandjaid iseloomustavad eelkõige karjäärivõimal...
Soovid näha rohkem meeskonnatööd?
Sageli nimetatakse mis tahes koos töötavat inimrühma meeskonnaks. Paljud n-ö meeskonnad pole seda siiski. Nad on lihtsalt rühm inimesi, kes on sattunud koos töötama.
Nõudmised juhtidele sõltuvad ettevõtte elutsüklist
Katsumused ja proovikivid, millega ettevõtete juhid silmitsi seisavad, sõltuvad ettevõtte elutsüklist.
Rasedate ja väikelaste vanemate õigused ning tööandja kohustused
Igas töökollektiivis tuleb ette, et mõni naistöötaja jääb lapseootele või võetakse tööle vanem, kes kasvatab alla kolmeaastast last. Rase või väikelast kasvatav vanem ja tööandja peaksid jõudma mõlemat poolt rahuldavate kokkulepeteni. Selleks tuleks teist poolt asjaoludest teavitada avameelselt j...
Kuidas disainida digitaalset töötajakogemust?
Teema, mida ma järjepidevalt klientidelt ja võrgustikult arendusprojektide ja koostöö kaudu kuulen, on see, et ettevõtted ja juhid näevad suurt vaeva sobivate töötajate leidmisega. Veelgi olulisemaks ning tähelepanu nõudvaks peavad aga ettevõtted ja juhid vajadust häid töötajaid hoida.
Mis on värbamislehter?
Kujuta ette olukorda, kus sul palutakse kahe minuti jooksul kiirelt seletada, mis on värbamisturundus ja mis etappe see tööotsijale kujutab.
Kui kas või üks töötaja põleb töös läbi, on see organisatsiooni probleem
Sageli käsitletakse tööstressi ja läbipõlemist kui individuaalset probleemi. Töötajat, kellel on kõrge stressitase või kes põleb läbi, peetakse justkui nõrgema närvikavaga ja väiksema vastupanuvõimega inimeseks. Lahendused stressi ja läbipõlemise vältimiseks on sageli inimesekesksed: kuidas puhat...
Maret Maripuu: meeskond peab kõlama kokku nagu hea orkester
Kuidas on kulgenud endise linnavolikogu ja riigikogu liikme, sotsiaalministri ning tänase tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu teekond peedipõllust ja Statoili-kogemusest tänaseni, sellest saab aimu alljärgnevast intervjuust.
Veriffi juht paljastas lihtsad tõed tippu jõudmiseks
Identimisteenuse pakkuja Veriffi juht Kaarel Kotkas tõdes Äripäeva raadiole antud intervjuus, et kõige tähtsam oskus edu saavutamiseks on olulise eristamine ebaolulisest, ning paljastas, kuidas on võimalik tema palgale saada.
Tudengite osutatud teenused praktika ajal on maksuvaba käive
Käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 1 p 6 alusel vabastatakse käibemaksust alus-, põhi-, kutse-, kesk- või kõrghariduskoolitus, sealhulgas õppevahend, mille koolitusteenuse osutaja võõrandab teenuse saajale, üldhariduskoolitusega seotud eraõppetunni andmine ja muu koolitus, välja arvatud ärilistel ee...
Milline on parim kasutusviis sinu ajale just praegu?
Oma raamatus "Aeg. Aine millest koosneb elu" kirjutab S. Klein: "... me ei ole stressis mitte sellepärast, et meil ei ole aega. Meil ei ole aega, kuna oleme stressis ja stress tekib kontrolli kaotusest."
Kaasame vähenenud töövõimega inimesi
Tööandjaid on kõvasti nahutatud selle eest, et nad justkui ihalevad vaid massilist immigratsiooni, ei taha kuidagi eestimaalastest töötajaid piisavalt tööle võtta ega neile oma kasumiahnuses kõrgemat palka maksta. Tegelikult pole asjad muidugi nii, kirjutab Tööandjate Keskliidu kommunikatsioonipr...
Tööjõuturg on kriisis: 9 päästerõngast tulevasele valitsusele
Valimiste-eelsetest debattidest jäi kõlama, et demograafia ja tööjõupuudusega seotud murekohtade leevendamine on Eesti tuleviku seisukohast väga tähtis. Personaliettevõtte Manpower Eesti töötajad esitavad üheksa töövaldkonna ettepanekut, mis tasuks uude koalitsioonileppesse sisse kirjutada.
Kas avatud kontor soosib koostööd või pärsib efektiivsust?
Viimaste aastate jooksul on palju diskuteeritud avatud kontori võlude ja valude teemal. On neid, kes peavad seda inspireerivaks ja leiavad, et see parandab omavahelist suhtlust. Teisalt aga väidetakse, et avatud kontoriga kaasneb produktiivsuse langus.
Kuidas leida uut hingamist ja motivatsiooni
Mis juhtub inimesega siis, kui asjad ei liigu enam? Oled küll iga päev rakkes, teed kogu aeg midagi, aga miskit nagu ei muutu, tulemused ei ole oodatud tasemel ja motivatsiooni hoida on keeruline.
Nutikas tööandja ühendab meeldiva kasulikuga
Multilingua Keelekeskus kutsub tööandjaid üles korraldama oma töötajatele motivatsiooni- ja keeleõppereise keelekeskkonda. Edukad juhid on need, kes suudavad oma töötajate motivatsiooni kõrgel hoida. Igapäevaselt keskenduvad nad viimaste vajadustele ja otsivad uusi lahendusi, kuidas neid rahuldad...
Tööandja 9 panust, et ennetada töötaja läbipõlemist
Tööpsühholoog Ave-Gail Kaskla, kes juhib Eesti suurima äriideede konkursi „Ajujaht” meeskonda Võõras Sõber, on kogenud läbipõlemise piiril olemist. Võõra Sõbraga üritab ta levivat läbipõlemist ennetada.
Et töösuhe saaks lõpetatud väärikalt ja korrektselt
Tööturu tänane situatsioon ei tähenda sugugi, et kõik sõlmitavad töösuhted oleks õnneliku lõpuga nagu muinasjutud. Sugugi mitte! Sageli jõuavad konfliktid otsaga tööinspektsiooni või kohtusse ja oleks igati kasulik, kui ei selguks, et tööleping pole lõpetatud korrektselt.
Ootamatud võtted, mis paremini tööle panevad
Netflixis soovitatakse töötajatel konkurentide juures töövestlustel käia, iga töötaja võib võtta nii palju puhkust kui soovib, puuduvad arenguvestlused, ei maksta preemiat – nende ja paljude teiste ootamatute juhtimisvõtete eesmärk on üks ehk panna inimesed maksimaalselt tulemust tegema.
Kuidas ettevõtte müügi- ja ametikirjade keelekasutus lihtsate võtetega korrektseks saada
Värskes Äripäeva raadio saates „Eetris on Tallinna Ülikool” jagas TLÜ eesti keele professor ja õppejõud Reili Argus selge keele kuu raames näpunäiteid, kuidas saada lahti dokumentides ja ametlikes kirjades vohavast kantseliidist.
Kuidas teha häid juhte?
Inimesed liituvad organisatsiooniga ja lahkuvad sealt tihti juhi pärast. Võttes aga arvesse praegust tööturu olukorda ja väljakutseid, tuleks tööandjatel mõelda sellele, kuidas oma juhte koolitada ja arendada, et talendid halva juhtimiskvaliteedi tõttu ei lahkuks.
Korduma kippuvad küsimused
Personali Praktiku lugejate küsimustele vastab tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep.
Põlvkonnavahetus tööturul
„Kas võitlus põlvkondade vahel on vältimatu?”; „Silmapiiril terendab võimas põlvkondadevaheline torm.” – nii hoiatas USA riiklike poliitikaanalüüside keskuse uuring juba aastal 2001.
IT-sektori tööjõukriisi tasub leevendada nii eestimaalaste kui välistööjõuga
IT-sektori tööjõukriis on laiem probleem, mida ei lahenda vaid IT-eksperdist loobumisega IT-teenust pakkuva ettevõtte kasuks, leiab Finestmedia tegevjuht Priit Penjam.
Vabade ametikohtade arv püsib
Statistikaameti andmetel oli Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides 2018. aasta IV kvartalis ligi 10 500 vaba ametikohta. Selline trend on püsinud 2017. aasta I kvartalist.
Positiivsusest särav müügisekretär Sirje Piirsalu: on suur väärtus, kui saad rõõmuga tööle tulla
Tööjuubilari Sirje Piirsalu sõnul on tal tulnud kive ja segukotte tassida ja lõputult koristada – kõik selleks, et Saku Õlletehase peamaja valmiks. Kõige enam hindab ta aga iga päev rõõmuga kolleegide sekka tulemist.
Elevust kontoriellu vaid vähese vaevaga!
Moodsad ettevõtted pakuvad oma töötajatele moodsa aja hüvesid nagu paindlik tööaeg, kodukontori ja kaugtöö võimalus, sportimine tööandja toetusel ja palju muud. Aga mida pakkuda neile töötajaile, kes kontoris kohapeal on? Kas ainult ergonoomiline töökeskkond on piisav? Tasuta kohv ja tee? Pinksil...
Kas sinu sihtrühm teab, et olemas oled?
Tööandja brändi välise kuvandi loomise esimeseks sammuks võiks olla küsida endalt „Kas meid teatakse?”. Ettevõtte teadmine koosneb kahest osast – tuntusest ja atraktiivsusest. Tuntuse moodustab teadlikkus ehk see, kui paljud sihtrühma inimesed sinu olemasolust üleüldse teadlikud on. Atraktiivsus ...
Tööaeg ja päevaraha töölähetuses
Paljud tööandjad peavad aeg-ajalt töötajad töölähetusse saatma. Töölepingu seaduse § 20 sätestab töö tegemise koha, mis lepitakse kokku kohaliku omavalitsuse üksuse täpsusega.
Kuidas lahendada IT-sektori tööjõukriisi?
Jutud IT-spetsialistide kroonilisest puudusest on muutunud igapäevaseks mantraks, kuid väiksemad ja keskmised ettevõtted saavad sellest tööjõupõuast üsna kergesti üle kogu IKTd teenusena sisse ostes, kirjutab Datafoxi teenuste valdkonna juht Kristjan Ok.
Igal ettevõttel on vaja andmekaitseametniku abi
Saates „Triniti eetris” rääkisime, milline on isikuandmete kaitse üldmääruse kohaldumise järgne mõju ettevõtetele, Äripäevale kaasa arvatud.
Juht peab keskenduma oma pärandile – juhtimisjalajäljele
Oled sa mõelnud, milline on sinu jalajälg juhina? Mis on see emotsioon ja tulemus, mille jätad endaga koostööst oma töötajatele ja organisatsioonile?
Jää hakkas lõpuks liikuma
Kevade saabudes on igati asjakohane rääkida jää liikumisest, kuid selles artiklis pean jää all silmas hoopis naisi, ning sellest vaatevinklist, et naiste osakaal maailma ettevõtete tippjuhtkondades on lõpuks hoogsamalt kasvama hakanud.
Ära karda meeskonnaga suhtlemist väljaspool töörolli
Usalduse tekkimine võtab aega, eelkõige eeldab see inimlikke kontakte, kus avatakse ennast veidi rohkem, kui töö seda nõuab.
Kuidas kujuneb esmamulje ja kuidas see meid mõjutab?
Esmamulje on kiire tekkima, kuid visa kaduma. Mõne omaduse, näiteks usaldusväärsuse kohta teeb aju otsuse kõigest sekundi murdosaga ning see hinnang võib püsida veel mitu kuud. Mis aga mõjutab esmamulje kujunemist ja kuidas sellest end mitte kõigutada lasta?
Kontrolli, kas põed äkki petturi kompleksi?
70ndatel hakati esimest korda rääkima nähtusest, mida nimetatakse petturi kompleksiks. Üliõpilaste seas tehtud uuringu käigus selgus, et osa heade tulemustega õpilastest kippus oma elus mis tahes saavutusi vähendama ning omistas oma edu ja head tulemused pigem õnnelikule juhusele kui isiklikule p...
Kuue kuu pärast hakkavad töösuhted purunema
Pea pool inimestest, kes kaaluvad töökoha vahetamist, loodab seda teha sügiskuudel, näitab töövahendusportaali GoWorkaBit suur töösurfi-uuring.
Telesaade kui uus värbamisvõte – miks mitte!
Lennundussektori üks võtmeteemasid on lennuohutus, mille tagamine eeldab lennundusega seotud valdkondade tihedat koostööd. Oma kindlat rolli täidab ka lennujuht, kelle töö eesmärk on tagada sujuv ja ohutu lennuliiklus.
Kas uue generatsiooni noored kardavad pingutust?
Investoriteliidu saates tuleb juttu alahinnatud Z- j Y-generatsioonist. Ühiskonnas levib arusaam, mille kohaselt on noored püsimatud, eneseotsingutel, vähe motiveeritud ja kardavad pingutust. Kuidas on lood tegelikult, räägivad meile Changemakers Academy esindajad Erkki Kubber ja Samuel Vard.
Saamata jäänud töötasu
Mida teha, kui tööandja ei maksa tehtud töö eest tasu ja millised on kirjaliku töölepinguta töösuhte riskid, selgitab Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep.
Kes on Eesti parim juht?
Konkurss "Parim juht 2019" otsib Eesti kõige eeskujulikumat juhti, kes lisaks enda organisatsiooni või ettevõtte tulemustele suunab ja panustab ühiskonda laiemalt.
X, Y ja Z dilemma – kuidas erinevaid generatsioone juhtida?
Igapäevaselt erinevaid organisatsioone ning inimesi arendades üllatab mind, kui populaarne on ikka veel generatsioonide vaheliste erinevuste teema. Kuulen jätkuvalt inimesi arutlemas x, y ja z dilemmadel ning küsimas minult, kuidas ikkagi toime tulla nende nn lumehelbekestega.
Häirekell: iga neljas töötaja ootab võimalust lahkuda
Iga neljas töötaja kavatseb praeguselt töökohalt lahkuda esimesel sobival võimalusel, näitab töövahendusportaali GoWorkaBit suur töösurfi-uuring.
"Töö ja palk": kes on <em>sourcer</em> ja milleks mul teda vaja on?
Läinud nädala saade tegi sissevaate toimunud personalitöö aastakonverentsi. Konverents keskendus tulevikutööle ning kuulamiseks oleme välja valinud kaks ettekannet.
4 huvitavat asja, millele tööandja värbamisel tähelepanu pöörab
On hulk asju, mida tuleb tööd otsides silmas pidada. Tõsiasi on see, et tööintervjuul on küsimustele nii õigeid kui ka valesid vastuseid ning isiksus mängib suuremat rolli kui paljud arvavad, kirjutab portaal Inc.com.
Tallinki tulevikust ja töötajate värbamisest
Reedeses hommikuprogrammis aitab Tallinki eile avaldatud majandustulemusi pulkadeks lahti võtta laevafirma juht Paavo Nõgene, kes võtab seisukoha ka Eestis lahvatanud dopinguskandaali suhtes. Samuti kuuleme, miks on mõistlik praegu kütuse hind fikseerida ning mis saab tulevikus Tallinki dividendist.