Töökiusamisega seotud kaasuste lahendused töövaidluskomisjonis ja kohtus
Viimastel aastatel on sagenenud töövaidlused, kus muu hulgas on tõstatatud töökiusamise teema. Vaidlusi sel teemal on olnud nii töövaidluskomisjonis kui ka kohtutes. Teemat on arutatud juba ka Riigikohtus, mis andis selles küsimuses hinnangu 6. juuni 2019. aasta otsuses haldusasjas 3-17-842.
Agiilsus – müütiline olend, keda kõik otsivad
Miks muutused ei täida eesmärki? Miks kiire tempoga kaasneb tihti läbipõlemine? Kas õnnelik, inspireeritud ja suure töövõimega töötaja jääbki vaid juhi ja personalijuhi unistuseks?
Kas töölepingu võib lõpetada üleöö?
Ühel päeval enam senine töö ei meeldi. Jätad lahkumisavalduse ülemuse lauale ja ametisse ei ilmu, sest töösuhe sai lõpetatud. Mõtlemata, kas tööandjal on seetõttu õigus nõuda leppetrahvi. Liiatigi, kui lahkumise põhjused on ebamäärased.
Peresõbralikkus tähendab eelkõige paindlikkust ja avatust
Peresõbralikkusest on Teabevara tundi rääkima tulnud Ragn-Sellsi personalijuht Kaire Parve.
Kuidas mõõta ametniku tööd rahas?
Kätte on jõudnud aasta lõpp ehk aeg, mil ministeeriumite tublimaid ametnikke hea töö eest premeeritakse. Saates "Poliitikute töölaud" räägime sellest, mis alustel muutuvpalku, sh tulemuspalku, lisatasusid ja preemiaid ametnikele makstakse ning kas seda tehakse erasektori loogikaga võrreldavalt.
Töötajate värbamise maht tegi kõigi aegade rekordi
Värbamisagentuuri Brandem analüüsist selgus, et tööle võetud töötajate arv kasvas selle aasta kolmandas kvartalis eelmise aastaga võrreldes koguni 28%. Töölt lahkunud töötajate arv kasvas 9% ja tööandja algatusel töölt lahkunud töötajate arv 8%. Keskmine tööstaaž langes kolme aasta ja ühe kuuni.
Lineaarne karjäärimudel vs. karjääriportfell
Pikemas perspektiivis liiguvad töösuhted tõenäoliselt suunda, kus traditsiooniline lineaarne karjäärimudel asendub üha rohkem karjääriportfelli haldamisega – samal ajal on ühel inimesel mitu töösuhet erinevate tööandjatega ja ettevõtted kaasavad projektipõhiselt vabakutselisi, kes võivad vabalt t...
Muudatused tööõiguses 2020. aastal
Tavapäraselt on uue aasta saabumise lävel põhjust rääkida muudatustest, mis mõjutavad uuel aastal tööõiguse maastikku. Seekordsed, 2020. aastal jõustuvad muudatused, mõjutavad paljusid töösuhteid puudutavaid valdkondi, sh vanemahüvitiste maksmist, isapuhkuse kasutamist ja Eestisse lähetatud tööta...
Saad seda, mida mõõdad
Rahulolu tööga, töökeskkonna ja juhiga on mõjutatud emotsioonidest. Inimesed langetavad paljusid otsuseid emotsioonide baasil hoolimata sellest, kas tegelikkuses on seal taga kübetki ratsionaalsust või ei. Kuidas emotsioone efektiivselt mõõta?
Kas oled oma inimest tegelikult ka kuulanud või näinud teda ainult Exceli tabelis?
Tööandja võib trumbata kõik teised organisatsioonid palga või hüvede paketi poolest üle, aga põhjus, miks inimesed ettevõttesse tulevad ja sealt lahkuvad, on hoopis midagi muud – tihtipeale emotsiooni tasemel. Sellest teemast ja peresõbraliku tööandja kuldmärgise pälvimisest rääkisid lähemalt LHV...
Töö muutub üha paindlikumaks, aga ka keerukamaks
Tööjõu vähenemine, põlvkondade dünaamika tööjõuturul ja muutuv tegevuskeskkond soosivad kahte suurt trendi: paindlikkust ja lihttööde vähenemist.
Suur muutus: tuludeklaratsioon tuleb esitada alles aprillis
Riigikokku on liikumas seadus, mis muudab ära tuludeklaratsiooni esitamise tähtajad. Kui siiamaani tuli inimestel esitada tuludeklaratsioon märtsi lõpuks, siis uue variandi järgi aprilli lõpuks.
Et hüppav tiiger maanduks ikka käppadele
Tehnika kiire areng on elu tundmatuseni muutunud. Alles see oli, kui mobiiltelefon kaalus kilosid, nägi välja kui kohver ja oli eelkõige staatuse sümbol, mis restoranides uhkusega lauale pandi, nii et laud värises. Nüüd on mobiil tarbeese, mis on taskus pea igal eestimaalasel, mõnel isegi mitu. M...
Uue põlvkonna töötajad vajavad kogenud meistrite tuge
Elame maailmas, mida iseloomustab keeruline, segmenteeritud, polariseeruv ja üha enam kihistuv ühiskond. Uuringufirma Mercer uuringu „Global talent trends 2019” järgi valivad tööle kandideerijad organisatsioone üha sagedamini isiklike väärtuste järgi.
Boonus- ehk lisatasu
Kui lisaks töötasule on kokku lepitud, et tööandja annab töötajale muid hüvesid, on töötajal õigus neid nõuda (töölepingu seadus (TLS) § 29 lg 4). Muu hüve on tavapäraselt mitterahaline hüve ehk loonustasu, mida saadakse palgale lisaks.
Eesti personaliettevõte hakkab vahendama ligi poolt miljonit tööotsijat
Manpoweri kohalik filiaal sai esimese Eesti ettevõttena üleeuroopalise töövahendusvõrgustiku EURES ametlikuks koostööpartneriks. Sellega avaneb Eesti ettevõtetele ligipääs 466 000 Euroopa tööotsija andmetele ning inimestele ligipääs 362 000 täitmata ametipostile üle Euroopa.
Pühade ajal töötamise eelised
Pealkirja lugedes võis tekkida küsimus, kas aasta toredaimal ajal töötamisel saab üldse eeliseid olla, aga neid võib olla üllatavalt palju – rahulikumast töölesõidust ja tühjast kontorist võimaluseni põgeneda tüütute naabrite ja sugulaste eest.
Välismaalaste lõimimine ettevõttesse
Uuel töökohal alustamine on ühest küljest väga põnev, kuid ka stressitekitav ja aeganõudev. Mida aga tunnevad välismaalased, kelle jaoks on uus ka keel ja kultuur?
Andmed! Isiku- või isikustamata andmed, selles on küsimus
Õigusliku regulatsiooni vaatevinklist on olemas kahte liiki andmeid: isikuandmed ja isikustamata andmed. Neid reguleerivad erinevad õigusaktid ja mõlema andmeliigi regulatsioon on keeruline.
HKScani personalidirektor: muutustega peab kaasas käima
Tööjõuturule tuleval noorel inimesel on hoopis teistsugused ootused nii töö iseloomule kui ka tulevikule ja nendega tuleb arvestada, ütleb HKScan Estonia Baltikumi personalidirektor Relika Rohtoja.
Tutvu personalitöö aastakonverentsi 2020 kavaga
Läks lahti! Algas registreerimine personalitöö aastakonverentsile 2020, mis toimub 19. veebruaril. Kui oled ettevõttes see inimene, kes juhib teisi inimesi, siis siin on midagi sulle.
Vabade ametikohtade hulk kasvas
Kolmandas kvartalis suurenes vabade ametikohtade arv võrreldes eelmise aasta sama ajaga 4% ja eelmise kvartaliga võrreldes 6%, teatas statistikaamet.
Mis võiks olla kontoriapteegis?
Tööõnnetused ei ohusta vaid ehitusmehi tellingutel, aga ka kontoritöötajaid. Südameapteegi e-apteegi proviisor Aleksandr Sei annab nõu, mida võiks sisaldada iga korralik kontoriapteek.
Maxima personalijuht: tööjõukriisis aitaks paindlikum võõrtööjõu kasutamine
Võõrtööjõu kasutamist pole väheneva elanikkonna ja suureneva väljarändega riigis lähitulevikus enam võimalik vältida, tõdeb Maxima Eesti OÜ personalijuht Lea Kimber.
Järelvaadatav: Kas ja kuidas tuleks kaitsta vilepuhujaid?
Veebiseminari eesmärgiks on anda ülevaade Euroopa Parlamendi poolt vastu võetud rikkumistest teavitavate isikute kaitse direktiivist, mille eesmärgiks on kaitsta tööl rikkumisi avastanud ja teavitanud töötajaid.
Estanci personalijuht: häid töötajaid toob tugev tööandja bränd
Hea mainega ettevõttesse leiavad inimesed tihtilugu ise tee ja massiliselt värbama ei pea, ütleb Estanc AS-i personalijuht Lilian Kuuslap.
Eesti Postis tõusevad esmatasandi töötajate palgad
Eesti Post, Eesti Side- ja Teenindustöötajate Ametiühing (ESTAL) ning Eesti Transporditöötajate Ametiühing (ETTA) sõlmisid kokkuleppe, mille kohaselt tõuseb 2020. aastal ligikaudu 1000 esmatasandi töötaja töötasu. Põhitöötasu miinimum tõuseb kuni 12% ning keskmiselt 6,2%.
223 selle aasta kõige atraktiivsemat ettevõtet
Kes on 2019. aastal Eesti atraktiivseimad tööandjad? Uuri, kas sinu organisatsiooni tööandja brändingu tegevused on vilja kandnud ning kuidas tunnetatavad ettevõtte mainet tööandjana Eesti kogenud töötajad ja tööjõu järelkasv, seal hulgas tudengid ja kutsekoolide õpilased.
Oskusi õpetad, suhtumist mitte
Inimese väärtused peavad sobima ettevõtte omadega. Oskusi saame alati õpetada või täiendada, aga suhtumine peab kohe paigas olema, ütleb tänavu peresõbraliku tööandja kuldmärgise pälvinud ettevõtte Iglu personalijuht Annekatrin Rattiste. Muu hulgas rääkis ta lähemalt, miks kuldmärgise programmist...
Miks Mona Lisa naeratab?
Kui ma järgmisel korral kedagi tööle otsin, postitan GoWorkaBiti lehele GIFi, millel Ott Sepp avalalt naeratab ning pöialt taeva suunas liigutab. Ei ainsatki sõna, põhjalikumat kirjeldust ega – hoidku jumal! – selgitust, mis töö see on, mida ma pakun. See on sinu asi välja mõelda. Kui ei mõtle, o...
Parim valik tööks personaliga on Taavi Tarkvara
Taavi Tarkvara käib kaasas pidevate seadusemuudatustega ja pakub ettevõtetele personali haldamiseks tarkvara, mis suudab automaatselt ning korrektselt hallata kogu töötasude-, personali- ja tööajaarvestuse keerulist valdkonda.
Hindamatu lisaväärtus tööjõuturul?
Välismaalt töötajate värbamine on hea viis, kuidas töötajate otsingut laiendada ja annab hindamatu lisaväärtuse praegusel tööjõuturul, leiab Fortumo HR juht Kätlin Lepp.
KKK: töötajate lähetamine välismaale
Oleme Eestis tegutsev rahvusvaheline ettevõte ning plaanime saata töötajad tööülesandeid täitma tütarettevõttesse Rootsi. Eesti töötajate tööd korraldab Rootsis sealne ettevõte. Mida peaksime töötajate lähetamisel silmas pidama? Millise riigi seadusandlus töötajatele kohaldub? Kas töötajate staaž...
Kinkides keeli, kingid maailma ja säästad planeeti
Teeks sel aastal teisiti! Kingiks endale, sõpradele, lähedastele ja töökaaslastele hoopis võimaluse uut keelt õppida! Või juba õpitut korrata! Sellisel moel säästame loodust ja kingime midagi, mis ei vanane, on alati kaasas, aitab suhelda ja avab tee uute võimaluste ja kultuurideni.
Paindlik tööaeg ja kaugtöö kui ajakohase organisatsiooni nurgakivid
Hariduse kompetentsikeskus Innove oli üks neist tublidest asutustest, mis pälvis tänavu peresõbraliku tööandja kuldmärgise. Innove arendusvaldkonna juht Reelika Väljaru räägib lähemalt, mis pärast programmi läbimist asutuse kultuuris muutus.
Janne Lõhmus-Oselein: värbamises võidab kiireim
2018. aastal värvati Brandemi andmetel enim töötajaid kaubanduse valdkonnas, ületades aastaga 36 000 töötaja piiri. Suurimates tööjõuportaalides vaatavad klienditeeninduse kategooriates vastu tuhanded pakkumised. Stockmanni värbamisspetsialisti Janne Lõhmus-Oseleini sõnul on kõige tähtsam olla ki...
6 uudset tehnikat, kuidas parandada sisekommunikatsiooni ja ehitada ühtehoidev kultuur
Jagan kuut praktilist tehnikat, mida olen ise viimastel aastatel ettevõtte Thorgate kultuurijuhi rollis rakendanud. Tugeva organisatsioonikultuuri ehitamisel on olulised märksõnad läbipaistvus ja töötajate isikliku arengu toetamine.
Uudne personaliteenus pakub juhtimisväljakutsetele lahendusi
Interim agentuur Velström Vallner Tohver (VVT) on mobiilse juhtimise teerajaja Eestis, kes pakub mobiilse juhtimise ja sihtotsingu teenuseid. Eela Velströmi, agentuuri kaasasutaja ja interim juhi sõnul koondab agentuur enda juurde võrgustikku inimestest, kes omavad täna valmisolekut interim juhin...
Personali Praktik, detsember 2019
Sellel aastal on jõulupühad päris pikad – saab pühenduda perele ning kindlasti leida aega lugemiseks. Kaisa-Kitri Niit toob Personali Praktiku lugejani nipid pühadel aja maha võtmiseks ning hetkeks tööasjade kõrvalejätmiseks. Veronika Krassavina seletab lahti kaks igapäevaseks saanud mõistet ning...
Tootmisettevõtte personalijuht: olukord tööjõuturul stabiliseerub
Tööjõuturul on selged jahtumise märgid, mis tekitab osa töötajates põhjendamatut kannatamatust, arvab UPM-Kymmene Otepää OÜ personalijuht Reet Treial.
Ootused personalijuhtidele üha suurenevad
Kui praegu oodatakse personalijuhtidelt peamiselt värbamis-, hindamis-, arendus- ja tasusüsteemide haldamist ning strateegilist partnerlust juhtidega, siis lähitulevikus tuleb tähelepanu pöörata enda ja teiste strateegilisele juhtimisele ning IKT-oskuste arendamisele.
2019. aasta parimad pühadekingid töötajatele
Kingitus ülemuselt näitab, et ta hindab oma töötajaid. Mis aga on meeldejääv, kasulik ja taskukohane ning ei maandu otse prügikasti, kui töötaja koju jõuab?
Kuula: atraktiivse tööandja valem algab enda mõistmisest
Eestit väisas hiljuti tööandja brändingu guru Brett Minchington Austraaliast. Millised on tööandja brändingu uusimad trendid? Milliste sõnumitega ta Eesti tööandjaid kostitas? Kes on Eesti atraktiivseimad tööandjad sel aastal?
Võtame tööle jumala. Äärmisel juhul haldja
Mu Tallinna sõpradel oli veel mõne aja eest üks kummaline meelelahutus. Nad sõitsid Tartusse, ostsid kasti viina ning vaatasid hotellitoas kaks ööpäeva ALO TV-d, ühtki pausi tegemata. ALO TV oli (ja on kuuldavasti siiani) selline armas ja veidravõitu telekanal, mida sai kunagi vaid Lõuna-Eestis v...
Tootmissektor tunnetab enim tööjõukriisi?
Tootmisettevõttena tunnetame eriti teravalt tööjõuturu keerulist olukorda – eriti suur puudus on kvalifitseeritud tööjõust tootmissektori spetsiifilistel ametikohtadel, tõdeb Saku Õlletehase juhatuse liige ja müügidirektor Jaan Härms.
Töösuhte lõpetamise kunst
Töösuhte lõppemine ei ole alati poolte konsensuslik kokkulepe. Leidub palju põhjuseid, mis saavad lõpuks otsustavaks, et leping tuleb näiteks hoopis üles öelda.
Kas tööandja võib töötaja e-kirju lugeda?
Kas töötajal on õigus vaidlustada olukord, mil tööandjal oli iseseisvalt vaja tema isikliku e-postiga tutvuda?
Tüüpilisimad eksiarvamused tööandja brändi kohta
Eleanor Roosevelt on öelnud: „Õppigem teiste vigadest, sest me ei ela nii kaua, et jõuaksime kõiki vigu ise teha.” Kirjeldame tavalisi möödalaskmisi, mida tööandja mainekujunduses tehakse.
Mida ootab IT-töötaja tööandjalt?
IT valdkonna tööturu vaakumseis paneb tööandjad pingutama, et inimestele silma jääda. Rahanumber ainuüksi töötajat ei köida ja tema hoidmisel hakkavad mängima hoopis muud olulised tegurid.
Algas TOP tööandja ja väärtuspakkumise uuring
Eilsest alustas CV.ee taas üle-eestilise TOP tööandja uuringuga, millele on sel aastal on lisatud ka väärtuspakkumise uuring.