Seljavalu korral pole abi haiguslehest
Viimaste ajakirja Lancet uuringute järgi on alaselja valu number üks töölt puudumise põhjus ja isegi pärast ravi kannatab 68% inimesi endiselt valu käes. Miks see nii on ja kuidas seda lahendada? Vaatame otsa vananenud ravimeetoditele ja tõstame esile uued praktikad.
Kaija Teemägi: paindlike tööviiside edendamine olgu iga juhi südameasi
Hiljuti kuulutati välja selleaastased kaugtöö tegija märgise saanud ettevõtted, kes väärtustavad aja- ja kohapaindlikku töökorraldust. Just ettevõtte juhtidel on paindlike tööviiside juurutamisel ettevõttes suur roll.
Kompetentside juhtimine ja töötajate arendamine
Kompetentsipõhine lähenemine vaatleb ettevõtet teatud strateegilisest vaatenurgast. Selle lähenemisviisi puhul on äri kui avatud süsteem, mis toimib koos teda mõjutavate keskkondadega (nii sisesed kui välised), et ammutada vajalikke ressursse ja luua väljundeid.
Elukestev õpe hoiab tööturul
Rahvastiku demograafilise vananemise valguses muutub üha olulisemaks vanemaealiste võimalus teha sellist tööd, mis vastab nende soovile ja võimetele.
Vaba päev tulemas? Püüa olla tegevuseta
Kas ka sul on juba nädalavahetuseks tegemist vajavate tööde nimekiri tehtud? Sest aega ei saa ju raisku lasta minna. Mis oleks, kui püüaks vabal päeval mitte midagi teha?
Tagasiside on ülehinnatud – töötajad vajavad hoopis tähelepanu
Kuigi tagasiside võib olla kasulik kahju toovate vigade korrigeerimiseks, ei ole see parim meetod aitamaks töötajal hiilata.
Kuidas muuta koosolekute kultuuri ja tulemuslikkust?
Koosolekute korraldamine on muutunud nii massiliseks, et töötajatel pole enam piisavalt aega, et oma põhitööga tegeleda. Tööülesannetega tuleb tegeleda töövälisel ajal, tihti ka oma pere ja tervise arvelt.
Töötajad soovivad rutiinsete käskude täitmise asemel kaasa mõelda ja areneda
Coaching'u isa John Whitmore ütleb, et inimesed on nagu tammetõrud: „Meie kesta all on peidus jõud, mida vajame selleks, et tammeks sirguda. Jah, me vajame ka toitu, toetust ja valgust, kuid kasvamise sisemine vägi on olemas meis endis.” Kuidas päästa valla inimese sisemine jõud, et tema tegelik ...
Toosikannu puhkekeskus Türi vallas Järvamaal
Järvamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht koosolekutele ja konverentsidele.
Hea mõte: ekstreemmatk meeskonnakoolitusena
Saade „Töö ja palk” keskendub seekord meeskonnakoolitusele ja meeskonnatööle. Aga mitte nende tavalistele vormidele, vaid ekstreemsetele variantidele.
Palga Päev 2019: Palk silmis?
Palgateemad ja uuendustega kaasaskäimine võivad mõnikord olla nagu pinnuks silmas. Kui suurt palka töötajatele maksta, et nad ettevõttes püsiksid? Mis töötajaid motiveerib? Millist motivatsioonipaketti pakkuda?
Lisatasude osatähtsus töötasus on kasvanud
2018. aasta sügisel korraldatud küsitluse tulemustest selgus, et mitmed organisatsioonid on viimastel aastatel muutnud lisatasude maksmise süsteeme.
3 müüti ideaalsest liidrist
Mida aasta edasi, seda vähem proovin lugeda raamatuid ja artikleid, kus öeldakse kindlas kõneviisis, et hea juht peab olema just selline või teistsugune. Hooliv, empaatiline, inimesi kuulav. Või siis visionäär, isegi autokraatlik, vaid tulemusest hooliv.
Laupäeval on lühendatud tööpäev
Võidupüha langeb pühapäevale, 23. juunile, sellele eelnev tööpäev on kolme tunni võrra lühem. Riigipühal töötatud tundide eest tuleb aga maksta töötajale kahekordset töötasu.
Trendid töötasudes
Keskmine brutokuupalk kasvas 2018. aastal 7,3%. Statistikaameti andmetel oli keskmine brutokuupalk 2018. aastal 1310 eurot ja kasvas 2017. aastaga võrreldes 7,3%. Keskmise brutokuupalga kasv ületas prognoose õige pisut.
Kas koosolek teenib töö huve või vastupidi?
Koosolekud on paljude inimeste igapäevase töö osa. Mida enam on vastutust, seda rohkem on ka koosolekuid. Juhid võivad 80% oma tööajast veeta erinevatel nõupidamistel. Samuti on infomahukates organisatsioonides tavaliselt rohkem koosolekuid. Need on aga üks frustreerivamaid tööpäeva osi.
Personalitöö peab olema kutsumus
Oma kogemusi personalivaldkonnas töötamisest jagab Omniva jaotusvõrgu regiooni juht Pirjo Falten.
Ajutise töötaja juhendamine
Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula selgitab, kas ja kuidas peab ajutist töötajat juhendama ning välja õpetama.
Selgusid kaugtöö tegija 2019 märgise saajad ja parimad kaugtööd soosivad juhid
Eile kuulutati välja 39 uut kaugtöö märgise saajat. Tunnustuse said muuhulgas Transferwise, Bolt, Tartu Ülikooli Narva Kolledž ja Muinsuskaitseamet. Parima juhi tiitel anti välja erandina kaks korda. Selle pälvisid Eesti Haigekassa juht Rain Laane ja Messente Communications juht Lauri Kinkar.
Kandideeri „Hea töökeskkond 2019” auhinnale
Tööinspektsioon tunnustab igal aastal ettevõtteid hea töökeskkonna arendamise eest. Auhinda antakse välja kahes kategoorias: alla 50 töötajaga ettevõte ja üle 50 töötajaga ettevõte. Kandideerimise tähtaeg on 16. september.
Kelle initsiatiivil palka tõstetakse?
Rohkem kui iga teise töötaja (55%) põhipalk on aasta jooksul muutunud ja seda peamiselt tööandjate initsiatiivil, selgus Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee äsja lõppenud tööturu- ja palgauuringu tulemustest.
Välistööjõust ei saa üle ega ümber
Välistööjõud andis kuni kolmandiku majanduskasvust ja tuleb arvestada, mis juhtub siis, kui seda ei ole, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Kei Karlson: keskastmejuhid, meie nõrgim lüli
Läbi meediaprisma vaatab Eesti tööturult vastu õud, häving ja õõvastus: Eesti töötajad, eriti noored, ei taha, oska ega viitsi, ning igaüks, kes suudab labidat käes hoida ja kainena tööle ilmuda, on juba ammuilma võetud. See müüt on primitiivsuses meelitav ja ühtlasi ka vale, kirjutab GoWorkaBiti...
Palgaralli finiš paistab
Ettevõtjaid ootab ees veel viimane aasta suurt palgarallit, pärast seda saab vähemalt Eesti Panga prognoosi kohaselt käigu välja võtta.
Uus töötaja sotsiaalmeedia abiga
Värbamistehnika peab tänapäeval sobima õige turundus- ja müügitaktikaga. Tugev tööandja bränd ja hea maine nii internetis kui ka internetivälises keskkonnas on väga oluline, et parimaid kandidaate ligi meelitada ning häid töötajaid hoida.
Mida töötajad juhtidelt kõige enam juurde vajaksid?
Lugupidav juht on üks olulisemaid kriteeriume, millest oleneb, kas eestlased, lätlased ja leedulased peavad tööd normaalseks, selgus If Kindlustuse korraldatud uuringust. Küsitlusele vastanud peavad juhte oma praeguse töökoha nõrgimaks lüliks. Kuid sellest, milline peaks olema normaalne juht, saa...
Välisvärbamine ja riigihange ehitussektoris
Ehitussektor mõjutab olulisel määral terve riigi majandust ja pakub tööd igale kümnendale tööga hõivatud inimesele. Parematel aegadel on ehitustegevus aktiivsem, majanduslanguse ajal lükatakse erainvesteeringud edasi. Ehitussektori näitajate alusel võib anda hinnanguid selle kohta, millises seisu...
Töötajate värbamise maht pöördus langusesse
Värbamisagentuuri Brandem analüüsist selgus, et tööle võetud töötajate arv langes selle aasta esimeses kvartalis eelmise aastaga võrreldes 2%. Töölt lahkunud töötajate arv jäi samaks ja tööandja algatusel töölt lahkunud töötajate arv kasvas 9%. Brandemi tööturu indeks langes esimeses kvartalis ju...
Meeskonna-coaching – kellele ja milleks?
Coaching on aina hoogu kogumas – professionaalsete coachi'de arvukuse kasvuga suureneb ka nende inimeste ja meeskondade hulk, kes coaching'u kasu isiklikult kogenud on. Mis on see miski, mis coaching'ule niivõrd võimsa kasuteguri annab? Miks kasutada meeskonna-coaching'ut?
Juhtimiskvaliteedi parandamine pole vaid juhi kätes
Juhtimiskvaliteedist räägitakse ja kirjutatakse väga palju, ometi pole Eesti juhid veel sellisel tasemel, nagu olla võiksid.
Töökeskkonnategur, mis mõjub meestele ja naistele erinevalt
Ruumi temperatuur mõjutab erinevalt meeste ja naiste intellektuaalset võimekust, näitab USC Marschall School of Business’is tehtud uuring.
Eestis on endiselt üle 10 000 vaba ametikoha
Statistikaameti andmetel oli Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides 2019. aasta I kvartalis ligi 11 450 vaba ametikohta. Selline trend on püsinud 2017. aasta I kvartalist.
Kavandatav direktiiv reguleerib paindlikke töösuhteid
Euroopa Liit kavandab direktiivi, mis püüab lahendada uute töövormide tekkega kaasnevaid küsimusi.
Strateegiline personalijuht loob ettevõttes sünergiat
Aeg-ajalt kuulen juhtidega vesteldes, et personalijuhid ei ole piisavalt strateegilised, et ärijuhid ja tippjuhid neid võrdväärsete partneritena võtaksid. Personalijuhid ise aga tunnevad, et teised juhid ei kaasa neid piisavalt ning peavad pigem töötajatega seotud küsimustega tegelejaiks. Milles ...
Muudatuste juhtimine – kust alustada?
Muudatuste juhtimine ettevõttes saab alguse vajaduse tunnetamisest, millele üldjuhul järgneb muudatuste eesmärgi selge sõnastamine ning seeläbi strateegilise tegevuskava koostamine. Kuid mil viisil edasi minna, kui tunnetad selgelt vajadust muudatuste järele, aga ei tea, kust alustada ja milline ...
Mida praegu õppida, et tulevikus tööd oleks?
Millistest oskustest ja ametikohtadest praegu kõige suurem puudus on? Mida tasuks noortel õppima minna, et tulevikus ka tööd oleks? Milline roll on täiend- ja ümberõppel? Neil teemadel rääkisid Äripäeva raadio saates „Töö ja palk” töötukassa oskuste arendamise osakonna juht Kerstin Holland, Kutse...
Riigipühadel töötamise tasustamine
Jaanipäev ja võidupüha ei ole enam kaugel, mistõttu on õige aeg juhtida tähelepanu riigipühadel töötamisele. Kas ja millal on töötajal lühendatud tööpäev või õigus vabale päevale? Millised on erandjuhud? Arusaamatuste vältimiseks tasub tööandjal mõelda sellistele olukordadele varakult, kirjutab G...
Küsimustike täppisteadus: mida, kuidas ja miks?
Rahuloluküsitlusi koostades tasub tugineda lihtsatele kuldreeglitele ning küsida endalt, millist tagasiside saamise meetodit kasutada ning miks ja kuidas seda teha.
5 väljakutset kaugtööd tegevatele ettevõtetele
Kaugtöö on Eesti ettevõtetes jõudsalt kanda kinnitamas. Seda näitab nii statistika kui ka organisatsioonide värbamiskommunikatsioon. Millised on aga peamised takistused, millega isegi kaugtööga sina peal olevad organisatsioonid silmitsi seisavad?
Kui tööleping lõpeb tüliga
Iga ettevõte puutub aeg-ajalt kokku töölepingu lõpetamisega. Kuidas seda korrektselt teha, mida silmas pidada, millal ja kellel tuleb maksta kompensatsiooni?
Z-generatsiooni motiveerimisest
Tööturule on sisenenud Z-generatsioon, kes on sündinud aastal 1995 või hiljem. Nende motivatsioon tekitab eelnevates põlvkondades küsimusi. On nii neid, kes arvavad, et Z-generatsioonil pole midagi ühist eelnevate põlvkondadega, kui ka neid, kes arvavad, et tegemist on pseudoprobleemiga ja mingei...
Merilin Ednaševski – personalijuht nagu energiasammas
Merilin Ednaševski sattus personalitööle täiesti juhuslikult. Pakuti tööd ja ta võttis selle vastu.
Tööpsühholoog: ükski töötaja ei taha kolleegide elu põrguks muuta
Ajujahi konkursil oma äriidee nõustamisteenuse Võõras Sõber eest Eesti Tööandjate Keskliidult eriauhinna saanud tööpsühholoog Ave-Gail Kaskla paneb tööandjaile südamele, et lisaks füüsilistele eripäradele tuleb arvestada ka töötajate psühholoogiliste erivajadustega. Kui töötaja käitumine muutub n...
Personali Praktik, juuni 2019
Strateegial põhinev tulemusjuhtimine
2018. aasta kevadel tehti Eesti väike- ja keskmiste ettevõtete (VKE) hulgas uuring, mis keskendus strateegilise tulemusjuhtimise ja töötajate arendamise praktikatele ning nende digiteerimisele.
Renditöötaja pole immigrant
Aastaid Soomes elanud ja töötanud eestlasi massiliselt enam Eestisse tagasi ei meelita, ütles tööjõu värbamise ja renditeenustega tegeleva Finesta Balticu juht Heikki Mäki aprillis Äripäeva raadio eetris olnud saates „Tööstusuudised eetris”.
CV.ee alustab laiaulatuslikku sotsiaalkampaaniat „Mina tean!”
3. juunist kuni 31. augustini teeb CV.ee teravmeelselt ausat ja inspireerivat sotsiaalkampaaniat „Mina tean!”, millega soovitakse panna Eesti inimesi mõtlema oma töö tähenduslikkuse peale. Viimased uuringud kinnitavad, et 2/3 inimestest usuvad, et nad teevad tööd, mis neile ei meeldi ja kus nad õ...
Tööturul annab eelise individuaalne motivatsioonisüsteem
Suurem palk pole ainus tegur, mis paneb töökohti vahetama. Üha tähtsam on sõltumatus, tähenduse loomine ja üldine heaolu tööl ning iga töötaja eraldiseisev motiveerimine.
Töövaidluse lahendamine kirjalikult või istungiga?
Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja ennetuse ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu selgitab, millal lahendatakse töövaidlus istungiga, millal kirjalikult.
Personaliuudiseid välismaalt
Kus kuivab kokku tööealine elanikkond? Mis sunnib Jaapanis kauplusi ööseks sulgema? Mis riigi tehnoloogiasektoris eelistatakse noori? Personali Praktik teab!