Mänguline koolitus ehk „entertraining”
Umbes 17 aastat tagasi kogesin midagi erakordset. Midagi täielikult kaasahaaravat, põnevat ja kasulikku.
Dividendisaajate maksuvaba tulu arvestus – kogemused katseaastast
Sellel aastal sai meid kõiki puudutav maksuvaba tulu reform oma esimesed ristsed. Kuigi muudatuste tutvustamisel kujunes avalikkuses selle puhul küllaltki tume visioon (alustades massilisest maksuvõlglaste nimekirja sattumisest kuni eraisikute pankrottideni), siis möödus selle aasta deklaratsioon...
Kuidas edukat üritust korraldada?
Sellele küsimusele otsitakse vastust paljudes ettevõtetes ja organisatsioonides. Vastused erinevad sõltuvalt olukorrast ja ükski ürituse korraldaja ei saa väita endal olevat ideaalse ürituse võtit.
Töötasu kui investeering inimestesse
Eelseisval Palga Päeva konverentsil tulevad muu hulgas jutuks trendid palgamaksmise maailmas. Alljärgnevalt olgu esitletud üks ja kõige mõjusam viiest trendist. Selleks on vastamine küsimusele „miks”.
1. septembrist muutub vanemahüvitise arvutamine
Aastast 2018 muutus maksuvaba tulu arvestus. Et vältida tuludeklaratsiooni alusel tulumaksu juurde tasumist, on vaja pöörata rohkem tähelepanu sellele, milliseid tululiike arvestatakse maksustatava aastatulu hulka. Üheks maksustatavaks tuluks on vanemahüvitis, mille arvestuspõhimõtted tänavu 1. s...
Mida saan mina ära teha aastaks 2035, et kohaneda tulevikuga?
Hiljutise raporti kohaselt ähvardab uus automatiseerimislaine OECD riikides 66 miljonit töökohta. Samas ähvardab tööst ilma jäämine eeskätt noori. Järjest olulisemaks muutuvad targad töökohad ja nutikad lahendused. Mida me saame teha, et kohaneda muutustega tööturul? Milline roll on praegustel tö...
Kuidas leida ja hoida rahulolevaid töötajaid?
Viimasel aastal erinevate juhtide ja liidritega vesteldes ilmneb esmase väljakutsena õigete töötajate leidmine. See on igati loogiline tööjõuturu situatsioonis, kus töötuse määr on 4,7% (statistikaameti andmetel 2019. aasta I kvartalis). Seepärast jagan teiega viit soovitust, mida teha, et leida ...
Maxima Eesti otsib personaliosakonda sihtotsingu proffi
Palun saada oma CV e-postile
Vajalik vestlus vaimsest tervisest
Paljude tööandjate jaoks on endiselt raske otsustada, kuidas läheneda töötajate vaimsele tervisele.
Personaliuudiseid välismaalt
Kus on naised kõrgete kontsade vastu? Kus on palju tööõiguste rikkumisi? Millises riigis on tähtajaliste lepingute arv rekordiliselt suur? Personali Praktik teab!
Töö suveks maakoju kaasa? 5 nõuannet, kuidas seada sisse mõnus ajutine kontor
Eestimaalaste seas populaarne väljend „täna oli see üks ja ainus ilus suveilm ja mina olin sellel ajal kontoris” ei pea tänapäeva tööviiside juures enam paika. Paindlik ja asukohast sõltumatu töö lubab suvesooja nautida ja samas efektiivselt tööd teha – tuues kaks ühes võidu. Mida peaks aga silma...
Kas töökuulutuste aeg on läbi saamas?
Seekordses „Töö ja palga“ saates räägime palgast, palgakommunikatsioonist ja sellest, kuidas mõjutab palganumbri avaldamine töökuulutuses värbamisprotsessi.
Mida peab personalijuht teadma uuest andmekaitse seadusest?
Mida tõi endaga kaasa 2018. aasta mais jõustunud uus EL andmekaitsemäärus (GDPR) ja kuidas see mõjutab personalitööd?
Mida toob kaasa uuenev töötervishoiu ja tööohutuse seadus?
Uuenev TTOS – mis täpselt muutub, mida see endaga kaasa toob ja mida tasub kindlasti eriti tähele panna? Millised on ohukohad tööandja jaoks?
Kuidas kaitsta ärisaladust?
Hiljuti (2018. aasta lõpus) jõustusid seadusemuudatused, mis sätestavad ärisaladuse kaitset. Võrreldes varasemaga on uues seaduses sõnastus laiem ja karistus äriseaduse lekitamise eest karmim.
Palgaline praktika suurendab tootlikkust ja vähendab värbamiskulusid
Palgatud praktikant võib saada motiveeritud töötajaks, kellel on värsked ideed ja uued oskused. Tänu temale võib suureneda tootlikkus ja paraneda tööandja kuvand. Miks tasub praktikandile palka maksta?
Kas mina tegelen muutusega või tegeleb muutus minuga?
Viimasel ajal on olnud palju arutelusid juhtimise ja juhi rolli ning muutuva töömaailma ümber.
Töötaja palganumber – saladus või avalik info?
Töötasu on teema, millest rääkimist paljuski välditakse. Kuigi seadus otseselt töötajale oma palgast rääkimist ei keela, tunnevad ilmselt paljud töötajad kohustust hoida oma töötasu andmed saladuses. Üksnes tööandjale sätestab töölepingu seadus üldise kohustuse mitte avaldada töötaja töötasu ja s...
Välismaalaste seaduse muutmine suurendab bürokraatiat ja ei täida eesmärki
Planeeritavad välismaalaste seaduse muudatuste eelnõu on tehtud kiirustades ja analüüsita ega aita mõistlikul viisil vähendada välismaalaste Eestis töötamise regulatsioonide kuritarvitamist, leiavad ettevõtjate katusorganisatsioonid.
Viimane võimalus osaleda konkursil „Tudengitegu 2019”
Sel nädalal on viimane võimalus esitada oma karjääriteemaline lõputöö konkursile „Tudengitegu 2019“. Konkurssi korraldab Karjäärinõustajate Ühing.
Personalijuht: naiste osakaal Eesti IT-firmades kasvab kiiresti
Eesti ühe suurema tarkvarafirma Helmese personalijuhi Kaire Kaljuste sõnul on ettevõttes naisjuhtide osakaal viimase viie aastaga kasvanud veerandilt 40 protsendini.
Värbamine ei pea olema igav
Personali voolavus on kasvanud pea kõikides ärivaldkondades ning heade töötajate leidmine ja kollektiivis hoidmine on muutunud väljakutsuvamaks kui varem. Praegusel tööturul konkureeritakse pidevalt tublide töötajate, parimate spetsialistide ning innovatiivsete juhtide nimel. Värbamisagentuuri Br...
Töötaja lojaalsus- ja koostöökohustused on terve töösuhte alus
Töösuhetes on mitmeid õigusi ja kohustusi, mis ei ole kõigile kergesti hoomatavad, kuid ometi mõjutavad igapäevast töökorraldust.
Finnairi kliendikogemuse asepresident: mitmekesised tiimid saavutavad parimaid tulemusi
9. ja 10. augustil toimuval Arvamusfestivalil osaleb Finnairi kliendikogemuse asepresident Piia Karhu, kes jagab Põhjamaade Ministrite Nõukogu korraldatud arutelul oma mõtteid ettevõtte mitmekesisuse ja värbamise teemal.
Elisa kutsub reedel töötama välikontoris Pärnus Sunseti terrassil
Juba homme, 9. augustil on kõigil huvilistel võimalus tööd teha värskes õhus asuvas
6 sammu täiusliku töökuulutuse koostamiseks
Töökuulutus loob ettevõttest esmamulje. Alloleva kuue sammu abil saad koostada töökuulutuse, mis jääb silma ja inspireerib potentsiaalseid huvilisi kandideerima.
Mõnikord on rääkimine kuld
Palju segadust ja tülisid saaks vältida, kui inimesed omavahel räägiksid. Meile ei ole antud võimet lugeda teise inimese mõtteid, veel vähem lugeda ühel ajal paljude inimeste paljusid mõtteid.
Suhtlusoskust ei tohiks alahinnata
Aastatepikkune koolitamistegevus ja suhtlemine erinevate organisatsioonidega on mind viinud vastuolulisele järeldusele – ühelt poolt on inimeste suhtlemisprobleemid väga omanäolised, teisalt kipuvad korduma kindlad mustrid.
Kust saab arstiabi ingliskeelsele personalile?
Eesti ettevõtetes on üha rohkem võõrkeelt kõnelevaid töötajaid, kes vajavad vähemalt ingliskeelset arstiabi, mida Eesti riiklik süsteem sageli tagada ei suuda. Millised võimalused on Eestis inglise- või hispaaniakeelset arstiabi saada?
6 võimalust, kuidas muuta kandidaadid tööandja saadikuks
Selle aasta juunis kutsusin ellu algatuse, millega uurisin sotsiaalmeedia vahendusel oma blogi „Mis muudab töökuulutuse atraktiivseks” kaudu inimeste kandideerimiskogemust ja pean kahekuulise uuringu tulemusel üllatusega tõdema, et ainult 31% inimestest soovitaks kandideerimiskogemust oma sõbrale.
Eesti Tööandjate Keskliit otsib parimaid praktikante
Eesti Tööandjate Keskliit tuletab meelde, et endiselt otsitakse konkursile „Praktik cum Laude“ Eesti kõige säravamaid praktikante.
Algab sotsiaalkampaania „Mina tean” teatepulga eksperiment Eesti ettevõtetes
CV-Online Estonia alustas juuni algusest uue sotsiaalkampaaniaga „Mina tean”, mille eesmärk on panna Eesti inimesi mõtlema selle peale, miks nad päriselt teevad seda tööd, mida nad teevad ja milles peitub nende töö tähenduslikkus. Praeguseks on kampaania jõudnud üle 10 000 inimeseni ja augustis l...
Ohud, mis viivad töötaja vaimse tervise rööpast välja
Nii töötaja kui ka tööandja peaksid suutma adekvaatselt reageerida töökeskkonnas valitsevatele psühhosotsiaalsetele ohuteguritele, vältimaks depressiivsuse, ärevuse ja isiksusehäirete väljakujunemise levikut, leiti Äripäeva raadiosaates „Eetris on arvamusfestival”.
Strateegia väljatöötamine on meeskonnamäng
Organisatsiooni strateegia loomist peetakse enamasti vaid juhtkonna pärusmaaks, ent strateegia elluviimiseks tuleb seda ettevõttes tutvustada kõigile osalistele.
Personaliuudiseid välismaalt
Kus on olnud rekordiliselt suur palgakasv? Millises riigis kadus 5 miljonit töökohta? Kus riigis otsiti töökuulutusega „soovitatavalt valgenahalisi” töötajaid? Personali Praktik teab!
Korduma kippuvad küsimused
Personali Praktiku lugejate küsimustele vastavad tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Rein Reisberg ja nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep.
Kuidas välismaine töötaja korrektselt tööle võtta?
Eesti majandusel läheb hetkel hästi, ettevõtted kasvavad, kuid töökäsi on nii mõneski sektoris puudu. Näiteks IT-s ja ehituses jääb siinsetest töötajatest selgelt väheks ning nii peavad ettevõtjad vaatama piiri taha. Kahjuks jäävad aga paljudel juhtudel töösuhted korrektselt fikseerimata ja tööta...
Palganumbri mõju töökuulutuses
Värbamisprotsessis on oluline selge info töötasu kohta, kiirus ja kandidaadi huvi hoidmine.
5 soovitust edukaks keeleõppeks
Olen oma elus õppinud palju erinevaid keeli. Olen istunud klassiruumis, pagenud keelekeskkonda ja võtnud osa keelekümblusest. Tahad kuulda, mis on efektiivse keeleõppe saladus? Saladus on see, et saladust polegi! Kiire keeleõppe eduvalemi taga on teadus.
Juhtimistreener Margus Alviste: „Kõik inimesed ei suuda moodustada meeskonda.”
Kogenud koolitaja ja juhtimistreener Margus Alviste on 25 aasta jooksul koolitanud ligi 80 000 inimest. Meeskonnatööst rääkides lähtub ta elust enesest, täheldades: „Tegelik elu on palju praktilisem ja keerulisem, aga ka lihtsam kui mistahes teooria.”
Strateegial põhinev tulemusjuhtimine, 2. osa
Jätkame maikuu Personali Praktikus alustatud tulemusjuhtimise uuringu tutvustamist.
Tagasiside kunsti peab harjutama nii töötaja kui ka juht
Meie kultuuriruumis on tagasisidestamine veel küllaltki tagasihoidlik. Erinevalt temperamentsetest lõunamaalastest kohtab eestimaalaste seas julget tagasisidet vähem. Siinkohal ei tohiks seda segi ajada kriitikaga või sooviga kellelegi halvasti öelda. Seda võib tänasel päeval meie ühiskonnas kahj...
Värbamisturundus: kuidas luua kampaanialeht, mis toob rohkem kandidaate?
Hästi toimivate värbamismaterjalide eesmärk on anda potentsiaalsetele kandidaatidele piisavat infot ettevõtte ja töö sisu kohta ning panna nad nii tööd kui ka ettevõtet kõrgelt hindama. Pelgalt tööportaalis avaldatud mitteeristuv töökuulutus tulemust ei saavuta.
5 küsimust ja vastust töölepingu kohta
Töölepingut puudutavad küsimused on teabevara nõuandekeskuse kõige rohkearvulisem küsimuste osa. Teema on alati aktuaalne ja sisaldab aspekte, kus oleks vaja pisut nõu. Toome sinuni viis küsimust ja vastust töölepingute vallast. Vastajaks on advokaadibüroo LEXTAL vandeadvokaat Kristi Sild, kes on...
Välismaalase lühiajalise töötamise saab nüüd registreerida iseteeninduses
Tööandjad saavad nüüd registreerida välismaalase lühiajalise töötamise Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) iseteeninduses, mis muudab menetluse kiiremaks nii tööandjate kui ka ametnike jaoks.
Kõigile inimtüüpidele kaugtöö ei sobi
Saates „Töö ja palk” räägime kaugtööst, paindlikust töökorraldusest ja sellest, kuidas seda ettevõttes edukalt rakendada.
Muudatused puhkusetasu ja keskmise töötasu hüvitamise korras
Sotsiaalministeerium plaanib riigieelarvest hüvitatava puhkusetasu ja keskmise töötasu maksmise korrast jätta välja isapuhkuse hüvitamisega seotud reeglid. Muudatus on tingitud sellest, et alates 1. juulist 2020 ei käi isapuhkuse tasu hüvitamine enam tööandja kaudu, vaid sotsiaalkindlustusamet ma...