Väntav helilooja ja kuuba klassika ehk Kuidas muusika spordi ära võlus
Keeruline on kujutada ette tunnusloota suurvõistlust või haudvaikset vutistaadionit. Sport ja muusika kõnnivad käsikäes.
Kanda traditsioonilist muusikat ja luua emotsioone. Intervjuu Duo Ruuduga
Kui kokku saavad kaks muusikut, kes pole kunagi kannelt mänginud, kuid valivad oma peamiseks instrumendiks just selle pilli ja lisavad omalt poolt mõned vimkad, on tulemuseks duo, mis sulatab ka folgikauge inimese südame.
EKRE juured eesti kultuuris
Kõiki neid, keda üllatas EKRE esiletõus me poliitilises sfääris, üllatab ehk seegi, et protoekrelasi kohtab nii eesti kirjanduses, teatris kui ka filmis alates juba näiteks niisugustest tüvitekstidest nagu „Kevade” ja „Viimne reliikvia”.
Triigi Filharmoonia avas hooaja
Saaremaal Triigi Sadamas avati 22. juunil eksperimentaalse muusika- ja teatrilava Triigi Filharmoonia uus hooaeg, kus saab läbi terve suve kuulda mitmeid kontserte, võtta osa Ööülikooli loengust ja näha Martin Lazarevi fotonäitust.
Su sugu on doping ehk Naised võistlusspordis
Mida tähendab seksism elualal, kus näeme igal aastal meestega võrreldes aeglasemalt jooksvaid, vähem tõstvaid ja madalamale hüppavaid naissportlasi? Kas on õiglane, et naissportlaste päralt on minimaalne tähelepanu ja minimaalsed ressursid?
Kiirkohting: Anton Martin
29.–31. augustil toimub Tallinnas Tallinki Tennisekeskuses Eesti esimene LGBT tenniseturniir. Rahvusvahelisse GLTA (Gay and Lesbian Tennis Alliance) turniiride võrgustikku kuuluv võistlus püüab tuua Tallinnasse kokku eri riikide tenniseentusiaste. Anton Martin on üks 2019. aasta Tallinn Colour Ga...
Suvejuhtkiri: Suvi, kordused ja hüperobjekt
Sääsed, Putin, muruniitmine ja deliirium. Suvi teeb teadvuse ja tajudega asju, mida ei suuda ükski teine aastaaeg.
Lekker Dance Night: Kate Miller
Homme, 21. juunil toob peosari Lekker Dance Night pidulistele koju kätte Kate Milleri, Melbourne’ist pärit DJ, kes veab Berliinis Oscillate’i-nimelist pidu ja plaadifirmat.
Gram-Of-Fun – Second Breakfast (Made in Baltics, 2019)
Aastakese tegutsenud grammikese lõbu ansambel pole nimevalikus liialt tagasihoidlik, vähemalt nõnda võiks väita pärast lühialbumi kahe esimese loo kuulamist. Neljapalalise EP teises otsas on aga jutud selgemad ja stiil klaarim.
Uus eesti disain: Karin Kreek
EKA moedisaini eriala teise kursuse tudeng Karin Kreek tõi hiljutisel ERKI Moeshow’l lavale oma saare juurtest inspireeritud kollektsiooni „Kipe”, kuid ainest leiab ta nii loodusest kui ka inimpsühholoogiast.
Väike Ida-Viru teejuht
Järgmisel nädalavahetusel, 29. juunil toimub Kohtla-Nõmmel, Eesti Kaevandusmuuseumis 3. korda festival Mägede Hääl, mis pakub muu hulgas väljasõitude programmi Aidu karjääri ja VKG Tööstusparki. Ent neile, kel hammas verel, panime kirja mõned lisakohad, kust Ida-Virumaad külastades läbi põigata.
Suur suve raamatuhoroskoop igale tähemärgile 2019
Kas sinagi oled kuulnud hirmulugusid sellest, kuidas puhkusereisile saabunud Lõvi on võtnud eksikombel kaasa Sõnnile sobiliku romaani? Või salvav Skorpion, taga targemaks, soetanud hellahingelisele Vähile mõeldud teose? Ühtegi raamatukogu ega -kauplust pole aga kümnete kilomeetrite raadiuses…
Luule: Tõnis Vilu
Ühe ajurakuga sürrealismist luuletab Tõnis Vilu.
Arvustus: Lund (30 aastat hiljem). Isiklikku ja üldist Tõnu Õnnepalu „Pariisi” teemadel
Tõnu Õnnepalu pani Tiit Pruuli ajajõel purjetama.
Kohtumajast black box’i. Intervjuu Steven-Hristo Evestusega
Miks teha oma karjääri tipus olles kannapööre, miks käia rammestumiseni teatris ja kuidas tuua Narvat ülejäänud Eestile lähemale? Sellest kõigest rääkisime uue teatrijuhi ja endise prokuröriga.
Valesti mõistetud jooksja
Inimesi panevad jooksma erinevad põhjused ning nõnda on sel ka erinevaid praktikaid ja filosoofiaid. Kes jookseb maratoni, kes läbi reaalsuste.
Jüri Järvet 100 Elektriteatris
Legendaarse näitleja Jüri Järveti 100. sünniaastapäeva tähistatakse Tartu Elektriteatris 18.–20. juunini filmiprogrammiga. Suurel ekraanil näidatakse neil õhtuil maailma ja eesti kullafondi kuuluvaid teoseid, kus Järvet on sooritanud säravad rollid: „Solaris” (Andrei Tarkovski, 1971), „Kuningas L...
Nälg tulemuste järele
Valed arusaamad õigest toitumisest võivad sportlase karjäärile lõpu teha. Sealjuures on söömishäirega sportlasi Eestis rohkem kui varem.
Kuidas olla eetiline spordisõber?
Eetilised kaalutlused suunavad juba ammu seda, mida me suhu topime või selga paneme, viimastel aastatel järjest enam ka seda, kuidas me meelt lahutame. Mis ohverdusi tuleks meil teha, et tippsporti iseloomustav fänlus väärtustaks midagi muud kui iga hinna eest võitu?
Arvustus: Rakettmees maandub jalgadele
Pööraste kostüümide ning kaasahaaravate lauludega vürtsitatud „Rocketman” jutustab loo Londoni äärelinnast pärit ujeda Reginald Kenneth Dwighti teekonnast muusikamaailma tippu Elton Hercules Johnina, kartmata sealjuures heita rambivalgust ka oma portreteeritava isiklikele madalpunktidele.
Tuli Taevas Appi
Saaremaal Orissaares pesitsev Piidivabriku seltskond kütab tänavuse jaanipäeva paiku, täpsemalt 21.–24. juunil õhu eriti kuumaks, tuues siiakanti keskmisest rohkem elektroonilise muusika maailmanimesid kui ühel harilikul nädalavahetusel Tallinnas. Lisaks rikkalikule välismaa heliassortiile on esi...
„Ääred käima” ja muud muinasjutud
Spikker harrastusjalgpallurite tsunftist välja jäävatele inimestele, kes üritavad hoomata mängijate platsisõnavara. Mida õigupoolest mõeldakse, kui jalgpalliväljakul hõigatakse „Olen!”?
Aparaaditehases ja Kastani tänaval toimub Tartu Tänavatoidufestival
Sel nädalavahetusel, 15. ja 16. juunil leiab Aparaaditehases ja Kastani tänaval aset kolmas Tartu Tänavatoidufestival.
RSRi veerg: Jalgpall kui võimas diplomaatiline tööriist
RSRi veerus kirjutavad Tartu Ülikooli Rahvusvaheliste Suhete Ringi liikmed rahvusvahelisel tasandil olulistest teemadest. Seekord analüüsib Mihkel Märtens, kuidas riigid kasutavad jalgpalli mõjutusplatvormina.
Kauplus Aasias teeb live’i analoogmuusik Beau Wanzer
Sel reedel, 14. juunil astub Tallinna klubis Kauplus Aasia live’iga üles Chicago analoogmuusik Beau Wanzer.
Muda, kaos ja mokalaat – see on rahvaliiga romantika
Eesti jalgpallipüramiidi madalaimal astmel toimetavad sõpruskonnad, kelle jaoks mänguoskus on teisejärguline, entusiasm ja meeskonnavaim aga ammendamatu.
Müürilehe festivalisoovitused juunis
Aastaring on suverežiimile meeldivalt lähedale tiksunud ning üha tihedamini kerkib vestlustes õhku järgmine küsimus: „Kuhu festivalile sa sel aastal lähed?”
NBA kui meeleline ulmeromaan
Põhja-Ameerika profikorvpalliliigat võib pidada spordiliigade kuningaks, sest see on segu kõrgtehnoloogiast ja kammitsemata eneseväljendusest ning ühendatud tihke nabanööri kaudu popkultuuriga.
Uus eesti biit: YASMYN
Eesti RnB-kõrbe on tekkinud oaasina lauljatar YASMYN, kes andis hiljuti välja oma debüütalbumi „SlowFall”.
Arvustus: Kõige kuulsama eestlase esimene näitus
Tommy Cash ja Rick Owens on mõlemad sündinud 18. novembril ja kui nüüd uskuda, et universum pole kaos, vaid et asjad juhtuvad põhjusega, siis võib öelda, et aja enda maatriksisse on „Süütud ja neetud” juba ammu sisse kirjutatud.
Unistavad tantsijad
11. juunil esietendub Eesti Tantsuagentuuri teatrisaalis tantsulavastus „dream dancers: THE PROCESS OF UNCLENCHING A FIST”. Tegemist on ühismõtisklusega kaasaja inimese seisundi üle, mis asetub unelmate pinnalt loodud saarele, luues võimaluse uuteks olemisteks.
Kaotamisest ja ebaedust spordis ning mujal
Kaotus on võidu kuri kaksikvend, üht kontseptsiooni ei eksisteeriks ilma teiseta. Ehk oleks aga hoopis tulemuslikum kasvatada kaotushirmu asemele ebakindlustaluvust ning teha rahu võimalusega mitte võita?
Toidudisainistuudio Curated by Bakerman avab näituse ja katselabori
Neljapäeval, 13. juunil kell 18 avab toidudisainistuudio Curated by Bakerman Art Depoo galerii ruumides kontseptuaalse näitus-projektibaari ja toidudisaini katselabori YEIJ.
IDA Raadio ja Narva kunstiresidentuur kuulutavad välja avatud konkursi
IDA Raadio ja Narva kunstiresidentuur kuulutavad välja avaliku konkursi esimest korda toimuvale heliresidentuurile. Kandideerima on oodatud muusikud, produtsendid ja helikunstnikud Baltikumist ja Ameerika Ühendriikidest.
SÜNK X / HÜVASTI, ARHIIV! :’(
7. juunil toimub Tartus Arhiivis (Vanemuise 19) kümnendat korda Eesti ilusaim pidu ja eksimisfestival SÜNK!
Järelhüüd Nikolai Baturinile
Nikolai Baturin (5. VIII 1936 – 16. V 2019) oli eesti kirjanik Mulgimaalt, taigakütt ja ilmarändur, avarilma asukas…
Juhtkiri: Sport, sport, sport minu hinges ja südames on*
Tere, spordisõbrad! Citius, Altius, Fortius!
Eesti Disainikeskus asub kaardistama Eesti professionaalse disainivaldkonna hetkeolukorda ja arenguvõimalusi
Eesti Disainikeskuse eestvedamisel asutakse kaardistama Eesti professionaalse disaini hetkeolukorda ja arenguvõimalusi. Disainivaldkond on viimase 10 aasta jooksul läbinud põhjalikud muutused nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil. Kiires tempos on kasvanud nii erialase välja ulatus kui sügav...
Sõltumatu Tantsu Laval etendub 6. juunil Eesti-Palestiina koostöölavastus „Müra”
Maailmas, kus müra on muutunud normiks, on vaikus see, mis meid hirmutab.
Tour From the Vault
Kui kuulud nende hulka, kelle jala panevad tatsuma ja südame heldima pigem tumedamad rütmid ja meloodiad, tasub heita pilk peosarjale Beats From The Vault, mis läheb juunis suisa minituurile.
Eesti – prominentne e-riik, mis pole suutnud kodanikke riigitasandi otsustusprotsessidesse kaasata
Kodanike seas laialdaselt kasutusel olevad e-teenused ning kõrge digitaalse kirjaoskuse määr on Eestist teinud rahvusvaheliselt tuntud e-valitsemise ehk IKT arenguga kaasas käiva riigi. Paraku pole muidu eesrindlik e-riik suutnud kodanikke interneti abil efektiivselt kaasata.
Galerii: EKA ehte- ja sepakunsti eriala tudengid avasid näituse „Setsessioon”
31. mail avati Põhjala tehases Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala tudengite lõputööde näitus „Setsessioon”.
Sümpoosion kunsti kirjastamisest
7.–8. juunil toimub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis sümpoosion-raamatumess „Making Public and Publics” („Kirjastamine ja kogukond: erialased kontekstid”), mis uurib paneelide, loengute ja performance’ite abiga kapitali, majandusmudelite ja prekaarse töö küsimusi kunsti ning disaini kirjast...
Anja Niemi – kunstnik, kes paneb mõtlema pealispinna all peituvale
Juunis avatakse Tallinnas rahvusvaheline fotokunstikeskus Fotografiska. Nelja esimese avanäituse seas on Norra fotograaf Anja Niemi „Rollis” (In Character), mis püstitab mõtlemapanevaid küsimusi inimese olemuse, kellegi teisena esineda soovimise ja reeglite järgimise kohta.
Kuidas veenda ümber rassisti?
Sotsiaalne tõrjumine ja faktidele rõhumine ei pruugi rassisti veendumusi kõigutada, vaid vastupidi, panna neid veel rohkem oma uskumuste külge klammerduma. Ajaloost võib siiski leida viise rassismile reageerimiseks, mis ei taastooda kitsarinnalisi hoiakuid, mille oleme ära põlanud.
HALLi külastavad DJ Fiedel ja plaadifirma SEELEN
Sel reedel, 31. mail võõrustab klubi HALL Leipzigi plaadifirma SEELEN. klubiõhtut, kus astub peakülalisena üles Berghaini resident-DJ Fiedel. Lisaks temale vastutavad muusikavaliku eest SEELEN.i esindajad JANEIN ja NARCISS ning Tanel Mütt Eestist.
Aparaaditehase tänavaturg avab suurürituste välihooaja Kastani tänaval
1. juunil kolmandat korda toimuvast üritusest on saanud piirkonna mitmekesiseima valikuga turg, mille osadeks on Müürilille täika, disainiturg, SIP käsitööõlleala, toiduturg, tänavatoiduala, Maa & Ilm lasteala ning vaheldusrikas kultuuriprogramm.
Eesti Kunstiakadeemias avatakse 120 teosest koosnev näitus TASE
Reedel, 31. mail avataval Eesti Kunstiakadeemia lõputööde näitusel TASE näeb enam kui 120 lõpetaja teost. Eksponeeritud on kõikide erialade magistri- ja lisaks paljud bakalaureusetööd.
Puugi magus elu. Aktivisti argipäevast, naljaga ja naljata
Innustatuna arvukatest artiklitest, mis kirjeldavad kodanikuühiskonna aktivisti muretut elu, otsustas Kristiina Raud oma roosilisest argipäevast Feministeeriumis kokkuvõtte teha.
Sveta Baar alustab suvehooaega kuumalainega Casablancast
Balti jaama peorajooni südamerütm jõuab õige pea oma haripunkti – 1. juunil avab Sveta Baar oma suvehooaja, tuues kohale kuumalaine otse Casablancast DJ ja produtsendi Driss Bennisi alias OCB näol.