DEW8 – Ke’leti jaht (Legendaarne, 2019)
12EEK Monkey „Xibalba Spasse” kolm instrumentaali panustanud produtsendi-räppari DEW8 animus’est läbiimbunud esikalbum „Ke’leti jaht” on intrigeeriv avaldus artistilt, kes on oma heli leidmisele ohtlikult lähedal.
Ilia Prozorovi proosa: Minu Lilit
Minu vene südamest Teie eesti hingele
Kas Lääne pangad on saabuvaks tormiks valmis?
Teame ajaloost, et finantskriisid kollitavad rikkaid riike keskmiselt iga 28 aasta tagant. Kui eelmise krahhi järel üritati panku regulatsioonide toel stabiliseerida, siis nüüdseks on hakatud Ameerikas suurematele pankadele juba järeleandmisi tegema.
Arvustus: Iga päev on hingedepäev
Zakes Mda raamatu tegevus toimub Lõuna-Aafrikas kogu ühiskonda haaravas arveteklaarimisatmosfääris, kus äsja on lõppenud apartheid.
Keskkonnakolumn: Süsihappegaasi vaikselt lämmatav embus
Kui sinu jaoks oluline inimene, lemmikloom või kas või potilill on haige, annad sa ilmselt endast parima, et esmalt mõista, mis on kannatuse põhjus, ja seejärel leida võimalus ravimiseks. Meie planeedi asukate heaolu ähvardab õhus olev liigne CO₂.
Põhja Konn – Hetk. InSpereeritud Tüürist (2019)
Novembri lõpupäevil nägi aovalgust Põhja Konna uus kauamängiv „Hetk. InSpereeritud Tüürist”, mis valmis eeskätt koostöös Vox Clamantise ja Estonian Cello Ensemble’iga, lisaks panus tervelt plejaadilt teenekatelt muusikutelt ja literaatidelt. Tulem köidab meeli.
Vaimne tervis käib kõhu kaudu
Meeleoluhäired käivad sageli käsikäes seedeprobleemidega ja vastupidi. Uus teadusharu toitumispsühhiaatria otsib võimalusi, kuidas luua toitumisega heaolu ja leevendada vaimu närivaid haigussümptomeid.
Esitle oma värsket plaati Müürilehes
Kui 20 aastat tegutsenud muusikaportaal Rada7 septembris aktiivse tegevuse lõpetas, tärkas Müürilehe toimetuses idee Rada7 pärandit edasi kanda ning pakkuda muusikutele platvormi oma värskeima materjali tutvustamiseks.
RSRi välispoliitika memo #6: Putini hääbumatu võim ja Iraani möödalaskmine
Tartu Ülikooli Rahvusvaheliste Suhete Ringi memo võtab kokku kahe möödunud nädala (05.01–19.01) olulisemad sündmused välispoliitikas. Sedakorda tuleb memos juttu Venemaa peaministri vahetusest, Ukraina reisilennuki allatulistamisest, Briti kuningaperest, Taiwani presidendivalimistest ja Trumpi ta...
Surmast inspireeritud Elu
Mitmed tänapäeva maailma ebakohad saaksid lahendatud, kui inimesed aktsepteeriksid iseenda surelikkust. Alles siis saame päriselt iseendaks ja muutume oma valikutes julgemaks.
Zaha Hadidi Tallinn
Viimase paari aasta jooksul on Zaha Hadid Architects võitnud Tallinnas kaks tähtsat arhitektuurivõistlust: Vanasadama arendusplaani ja Rail Balticu Tallinna lõppjaama konkursi. See tähendab, et Eesti saab endale oma esimese „staararhitektuuri”. Kuidas see nii läks ja kas meil on seda tarvis?
Andres Lõo – The Feeling (Phantom Platform, 2019)
Muusik ja produtsent Andres Lõo tuiskab ambient’i-rännakutelt otse klubipimedusse, sünteesides kokku autoripopi ja tumeda funktsionaalse biidi.
Autsaiderite ja ebastaaride süvariik
Meie ihade ja unistuste võimaliku ideaalmaailma kiuste eksisteerib konkureeriv glamuurist ja särast toituv ning stripparitest, selgeltnägijaist ja sõjaveteranidest koosnev vikerkaarevärviline autsaiderkultuur.
Naudingud kümnes keeles – meenutusi eestiaegsest meelelahutuskultuurist
Esimene Eesti Wabariik kangastub meile tihti jõukuse, pidutsemise ja meelelahutuse võtmes. Ilmselt on selles suur annus pimedat nostalgiat, kuid samas ka omajagu tõtt.
Sada tundi sisekaemust
Vipassanā, mis hõlmab kümme päeva vaikimist ja intensiivset mediteerimist, pakub võimalust heita pilk oma mõttemustritele ning nendest ka vabaneda.
Misha Panfilov – Heli maagia (EEE ZEE, 2019)
Pole vast enam mõtet konstateerida, et Misha Panfilov on väsimatu helimeister. Alles novembris esitles ta oma kollektiiviga Estrada Orchestra krautrock’ist nõretavat uut albumit „Zucker Tanzclub”. Värskeim tabamus on soolona lansseeritud astraalse atmosfääriga võluv LP „Heli maagia”.
Dokumentalist, kes otsib olemise ilu lihtsatest asjadest. Intervjuu Jaan Tootseniga
Filmimees ja Ööülikooli loengusarja ellukutsuja opereerib kõiki filme ja saateid tehes põhiliselt kolme küsimusega: mis on reaalsus, mis on teadvus ning kes on inimene?
Vaimsusvidin – etüüd mediteerimispeavõrust
Praegu on võimalik soetada paarisaja euro eest paremaks mediteerimiseks Nepali munkade peal väljatöötatud peavõru. Toote turundus paljastab nüüdisaja sekulaarse tehnokapitalismi varjatud eelduse, et elustiili reaalseks muutuseks on tarvis järjekordset vidinat.
Lühidusest lühidalt
Lühemat kasvu inimestele ei pruugi osutuda ootamatult harjumuspäraseks väljakutseks ainult tooteasetus poeriiulitel ning rõivanumbrid, vaid ka kaaskodanike suhtumine.
Rahvusülene paremäärmuslik kunstivool fashwave
Rassismi visuaalses esteetikas on nahktagid asendunud polosärkide, viikingikiivrid neoonvärvide ja heavy metal elektroonilise muusikaga. Inspiratsiooni ammutatakse hoopis keskklassi peavoolu naudinguid ironiseerivast vaporwave’ist.
Müürilehe kultuurikalender – mida toob jaanuar?
Aasta (või lausa kümnend) on küll puhta uus, aga mingis mõttes läheb kõik vanaviisi edasi – ikka tabavad kunstiinimesi loomepalangud, ikka avatakse näituseid, kirjutatakse ja tõlgitakse raamatuid, lavastatakse, filmitakse, ja ikka tahab Müürilehe lugeja teada, kuhu õigupoolest peaks minema, mida ...
FKA twigs – MAGDALENE (Young Turks, 2019)
Modernse popi piire on 2019. aastal avardatud uudsel viisil ja kuulajad ootavad sellelt ülendavat ebamaist esteetikat. Inglise alternatiivne rnb-lauljanna, koreograaf ja professionaalne (posti)tantsija FKA twigs on selle suuna ehe näide.
Eesti meedia tee tõeärisse
Meediamajad on kaotanud globaalsetele võrgustikele oma varasema juhtrolli tõeäris, kontrolli kontakti üle auditooriumiga ning sissetuleku reklaamist. Uueks strateegiaks võiks saada võrgustikulise meediamudeli omaksvõtt ning lugejakeskne ajakirjandus.
Luule: Abramova
Ilusatest inimestest, tüdrukutest ja lollidest poistest luuletab Abramova.
Arvustus: Hetked meie elude katkendlikus reas
„Paratamatus elada ühel ajal”, Von Krahli Teater, 130 min. Lavastaja Lauri Lagle, kunstnik Kairi Mändla, dramaturg Eero Epner, valguskunstnik Siim Reispass, helikujundaja Artjom Astrov. Osades Mari Abel, Ingmar Jõela, Rasmus Kaljujärv, Mart Koldits, Jörgen Liik, Markus Truup, Marika Vaarik. Lõppe...
Värskes Müürilehes: Intervjuu Jaan Tootseniga
Aasta esimeses numbris intervjueerib Helen Tammemäe filmimeest ja Ööülikooli loengusarja ellukutsujat Jaan Tootsenit, kelle Fred Jüssit portreteeriv dokumentaalfilm „Olemise ilu” järgmisest nädalast kinolevisse jõuab.
Pimeduse süda. Postskriptum
Lõppenud aasta Pimedate Ööde filmifestival tõi lisaks publikurekordile kaasa kriitikute ja korraldajate vahelise verbaalse löömingu, mille käigus madistati vahvasti festivali südame pärast.
DJ-ankeet: Pire Sova
Pire Sovat kohtab DJ-puldi taga pigem harva, ent samal ajal võib teda pidada kunsti ja ekstreemset klubimuusikat siduvate ürituste halliks kardinaliks. Ta on olnud just säärasele nišile keskenduva Club Konstaneti korraldaja, loonud eksperimentaalse kogukonna dress-up-ürituste sarja Persona ning v...
Juhtkiri: Aeg – inimese kinnisidee
Kas tulevad tuttavad ette need igapäevased võitlused ajaga, mida me vahepeal isegi tähele ei pane? Kui palju oleme veetnud aega, oodates sõnumeid kelleltki, kellelt neid kunagi ei tule. Pööranud pilgu tabloole, et saabuv tramm meid lumetormist või hilinemisest päästaks. Soovinud aja möödumist, et...
Mirjam Puumeister: Õpetaja, kellele sa korda lähed?
Õpetajatöö kajastamine meedias paistab silma rohkem oma probleemkohtade kui selle poolest, mida positiivset õpetajad ära on teinud. Kuidas saavutada olukord, kus oma valdkonna ekspert ja aktiivne ühiskonna kujundaja ei oleks avalikus pildis passiivne hääletu üksus?
RSRi välispoliitika memo #5: Pauguga alanud aasta
Tartu Ülikooli Rahvusvaheliste Suhete Ringi memo võtab kokku möödunud nädalate (15.12–05.01) olulisemad sündmused välispoliitikas. Seekordses memos tuleb juttu USA ja Iraani konfliktist, Trumpi tagandamisprotsessist, Austria uudsest koalitsioonist, Austraalia tulekahjudest ning Eestist ÜRO Julgeo...
Täiesti ebaratsionaalne Narva Kolledž
Tartu Ülikooli Narva Kolledž tähistas möödunud aastal oma 20 tööaasta täitumist. Seda siis lisaks eestikeelse ülikooli 100 aasta täitumisele. Milleks on üldse vaja, et oleks elu väljaspool Tallinna ja Tartut?
Müürilehe loetumad artiklid 2019. aastal
Taas hakkab aastaring täis saama ja jällegi on aeg küps põhjalikeks meenutusteks, kokkuvõteteks, spekulatsioonideks ning järeldusteks. 2019. aasta loetumate veebiartiklite seast leiame nii päevakajalisemat kui igavikulisemat, teemadest on lugejaid kõnetanud nii zen, keskkond, alkohol kui viha.