Uus eesti biit: Jasperino
Jasperino on nüüdsest ametlikult kõige noorem „Uue eesti biidi” rubriigis esindatud muusik, sest vanust on sel Rakverest pärit noorukil ainult 15 aastat. Sellest hoolimata on tegemist viljaka produtsendiga, kelle loomingut on väljastanud juba mitmed välismaised plaadifirmad.
Avatud arhitektuuriloengute sari alustab uut hooaega
Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise osakond toob ka alanud õppeaastal Avatud Loengute sarja raames Tallinnasse terve rea põnevaid arhitekte ja linnaplaneerijaid – nii teoreetikuid kui praktikuid kõikjalt üle maailma.
Habeme pärast kartserisse – 19. sajandi keelud üliõpilastele
Kurioossed seadused 19. sajandi tudengitele reguleerisid nii teatriskäimist kui ka vastassugupoolega suhtlemist ning saatsid hilisõhtul linna peal uitajad karistust kandma.
Lugejakiri: Õpetaja ja õpilase vaheline suhe 21. sajandi koolis
Vaatamata positiivsete näidete olemasolule on hirmuvalitsus ka praegu, 21. sajandil osade pedagoogide meelest kõige efektiivsemaks meetodiks kehtestada oma kuningriigis (loe: klassiruumis) distsipliin.
Uus eesti disain: Annika Kiidron
Sel aastal ERKI Moeshow peaauhinnaga pärjatud Annika Kiidroni looming ei ole ainult praktilise, vaid ka ühiskondlikele valupunktidele osutava väärtusega.
Kui akadeemia jääb ette autokraatiale
See, kuidas Ungari riigipea Kesk-Euroopa Ülikooli saboteerib, illustreerib, milliseid võtteid on üks autokraatiasse nihkuv valitsus valmis oma võimu kinnistamiseks rakendama.
Disainiöö konverents „Inimlikud linnad” flirtis ideega ideaalsest tulevikulinnast
13. septembril Eesti Kunstiakadeemias toimunud konverents „Inimlikud linnad” („Human Cities”) tõi kokku teoreetikud ja praktikud üle maailma, et arutleda ja mängida ideedega ideaalsetest linnadest ning tutvustada juba tehtud samme nende inimsõbralikumaks muutmisel. Otsiti ka lahendusi, kuidas ur...
Narva vuhiseb ketrav robotööbik. Intervjuu Actressiga
Niilo Leppik vestles sel nädalavahetusel, 21.–23. septembril Narvas toimuva muusikafestivali Station Narva ühe peaesineja Actressiga raamatutest, tema lemmikhelidest ja rollidest muusikas
Kuidas õpetada üllatama?
Eestikeelne filmiharidus tähistab tänavu oma 25. juubelit. Veerandsaja aasta jooksul on edasi arenenud nii omakeelne filmitööstus kui ka haridussüsteem. Filmiõppe näitel tuleb tõdeda, et kunstide õpetamisel peab vahel ujuma ka vastuvoolu.
Tallinna Kunstihoone avab sügishooaja abstraktsionismiga
15. septembril avatakse Tallinna Kunstihoones Mari Laanemetsa kureeritud näitus „Abstraktsioon kui avatud eksperiment”. 15. septembril avatakse Tallinna Kunstihoones Mari Laanemetsa kureeritud näitus „Abstraktsioon kui avatud eksperiment”. Selle eesmärk on näidata, kuidas formaalsetele eksperimen...
Kuidas (humanitaar)doktorantuuri läbides ellu jääda
Nii palju on põhjuseid, miks minna doktorantuuri: intellektuaalsed vestlused, põnevad väljakutsed, inspireerivad inimesed… Ja selle kõige eest saab veel stipendiumi! Peaaegu liiga hea, et olla tõsi! Aga on see siis tõsi? On asju, mille eest keegi sind enne doktorantuuri ei hoiata. Mõni neist on p...
Õigesti mõtlemise ja teisitimõtlemise piiril. Intervjuu Jüri Allikuga
Kas teadust teevad täiesti isemoodi homo academicus’ed või ikka inimesed nagu meiegi? Juttu tuleb ka tumedatest pilvedest teadusvabaduse taga, tsensuurist ja kvootidest, aga ka ei rohkemast ega vähemast kui Eesti teaduse imest.
Müürilehe valik akadeemilistest erialaringidest uuel õppeaastal
Neil, kelle õpihimu loengutest ja seminaridest saadud teadmised ei rahulda, on võimalik astuda ülikooli kõrvalt mitmesse ringi, seltsi, klubisse ja organisatsiooni, kus süveneda veelgi üksikasjalikumalt oma erialaga seonduvasse või suunata energiat asjalikesse kanalitesse. Septembri puhul (ja vär...
Õppejõudude välimääraja
Kooliaasta alguse puhul meenutame õpetajatüpaaže, kellega oli rõõm gümnaasiumi- ja ülikoolipäevil kokku puutuda. Tegu ei ole pilketeosega, vaid rõõmsa tagasivaatega erinevatele professionaalidele, kellest igaüks õpetas koolitarkust ja „midagi veel”. Just see „midagi veel” on siin sõnaks ja pildik...
Täna, 13.septembril avatakse KUMU KUNSTIMUUSEUMIS Kaarel Kurismaa retrospektiiv
Neljapäeval, 13. septembril kell 18.00 avatakse Kumu kunstimuuseumis suuremahuline Kaarel Kurismaa retrospektiivnäitus „Kollase valguse orkester“.
Tallinn tolmab
14. ja 15. septembril hõivab Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) kunsti- ja muusikafestival TOLM. Festivali tegevused ja väljapanekud sisustavad kõik muuseumi kolme korruse saalid, katuse, hoovi, garaaži ja külaliste surematud hinged.
Kopli 2-s kuuleb, kuidas kõlab sügis
Saadetuna Luurel Varga sädelevatest rütmidest, astub homme, 13. septembril Kopli 2-s lavalaudadele kodumaine sõnakunstnik EiK.
Puudulike teadmistega insener head silda ei ehita
Kõrghariduse optimeerimise käigus kannatada saanud haridustase kohalikes ülikoolides vähendab laias laastus Eesti konkurentsivõimet maailmaturul ning ettevõtted on hädas väärt spetsialistide leidmisega.
Arvustus: Sajandi Draama
Üks võimalus osaleda festivalil Draama 2018 oleks olnud vaadata terve Eesti sajand läbi ühe nädalaga. Seda totaalprojekti meie korrespondent Mele Pesti aga ei proovinud. Mis siis kuulus tema Draama-menüüsse?
Reform Eesti moodi – post mortem
Kõrgharidusreform võiks jääda meie kultuurimällu ereda näitena päris inimesi otseselt ja negatiivselt mõjutanud teerullipoliitikast.
Raamat, kust selgub (või ei selgu) tõde
Täna, 11. septembril kell 18 esitlevad Tartu Ülikooli filosoofid Bruno Mölder, Roomet Jakapi ja Marek Volt Tartu kirjanduse majas oma täiesti värsket ja täiesti algupärast kõrgkooliõpikut „Sissejuhatus filosoofiasse”.
Galerii: Hydrogen Night 2018 Riias
Nädalavahetusel, 8.–9. septembril toimus Riia kunstikeskuses kim? etenduskunstide öö “Hydrogen Night 2018”, mille raames saadeti endisesse Riia kesklinna tehasehoonesse ka Eesti oma uuema põlvkonna kunstiekipaaž.
Lõputöö teema – see on imelihtne
Teadusavastuste ja veel kinnitamata hüpoteesidega on teadagi nagu heade kukeseenekohtadega – mitte keegi ei tule sulle neid kandikul ette tooma. Ole lahke ja mine otsi ise! See võib aga märkimisväärselt aega võtta. Tuleme seekord kooliaasta alguse puhul erandkorras appi, pakkudes paar väärt lõput...
Tallinnas algab igaaastane Disainiöö Festival
XIII Tallinna Disainiöö Festival alapealkirjaga „Inimlikud linnad” keskendub inimsõbralikule linnakeskkonnale.
Peosarjale Goodness tuleb külla Aivar Tõnso
Homme, 8. septembril toimub lokaalis Kopli 2 peosarja Goodness üritus, kus on kavas Aivar Tõnso DJ vs live lähenemisega esinemine.
Arvustus: Keha kui igavene inspiratsiooniallikas
13. Balti triennaali Tallinna lõppvaatus tõi vaatajateni kolme kunstniku performance’id, mis keskendusid keha identiteedile.
Värskes Müürilehes: Portreelugu Jordan Petersonist
Kes on Jordan Peterson? Kas nüüdisaja kõige olulisem avalik intellektuaal, kes kaitseb oma julgete väljaütlemiste ja suurepärase esinejakarismaga lääne ühiskonda ligi hiiliva totalitarismi eest? Või hoopis intellektuaalselt küündimatu professor, kelle seisukohavõtud pakuvad rassistidele ja kõiksu...
Tallinna Arhitektuuribiennaali visioonivõistlus asub kokku õmblema kärisenud Tallinna linnaruumi
Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2019 kuulutab välja visioonivõistluse pealkirjaga „Uued elukeskkonnad, uued iluvormid”.
Ansambel Eliit ja Bollywoodi pidu ehk Genialistide Klubi 12!
7. septembril tähistab sünnipäeva Tartu subkultuuride kohtumispaik Genialistide Klubi, kus on juba 12 aastat põimunud muusika, teater, kino ja rõõm.
Värskes Müürilehes: Intervjuu Jüri Allikuga
Akadeemilisuse teemanumbris räägib Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor akadeemik Jüri Allik Maia Tammjärvele sellest, mis on teadusmaailmas praegu hästi ja mis halvasti. Või miks üldse sellist vahet teha?
Juhtkiri: Mis on tudengi töö?
Väheneva rahvastikuga riigis on selge, et nii nagu kõigis muudes eluvaldkondades, tuleb ka kõrgharidussüsteemis uute oludega kohaneda.
DJ-ankeet: Susanna Raiend
Susanna Raiendi muusikavaliku kohta on erinevad allikad juba mõnda aega ainult kiidusõnu sosistanud. Oma muusikamaitset on ta levitanud järjekindlalt eelkõige isikliku peosarja Marrakech õhtutel ja IDA Raadio saates „Shit Day Shampoo”, kus lõhnab ta enda sõnul enim eksootilise nu-disco ning elekt...
Alates 7. septembrist jookseb kinodes Jaan Tootseni uus dokumentaalfilm „Igapäevaelu müstika”
Film räägib legendaarse katoliku vaimuliku Vello Salo elu- ja mõtteteest.
Francisco Martinez esitleb raamatut nõukogude pärandist Eestis
Täna, 5. septembril kell 18 esitletakse Raamatupoes Puänt Francisco Martineze uut raamatut „Remains of the Soviet Past in Estonia” („Nõukogude aja säilmed Eestis”).
Flo Kasearu uus näitus keskendub Lydia Koidulale
7. septembril kell 16 avatakse Pärnus Koidula muuseumis Flo Kasearu näitus „Vana-vana-vana-vana-paberinirk”, mis on üks osa EV100 kunstiprogrammi suurprojektist „Kunstnikud kogudes”.
Sveta Baaris esineb saksa dark wave’i trio Die Selektion
Kolmapäeval, 5. septembril annab Sveta Baaris oma Prosecco Wave tuuri raames Eestis esimest korda kontserdi saksa trio Die Selektion.
Tasulisest kõrgharidusest USAs õppinu silme läbi
Kumb paneb tudengit kõrghariduse omandamist põhjalikumalt läbi mõtlema: kas see, kui õpingud on tasuta, või see, kui kraadi eest tuleb välja käia kümneid tuhandeid dollareid?
Aparaaditehase festival koondab kultuurikvartali parimad palad
Täna ja homme, 31. augustil ja 1. septembril toimub Tartu Kastani-Vaksali linnaosas kolmas Aparaaditehase festival.
Raplas toimub kultuurifestival SÄRIN
Rapla hakkab kolmandat korda särisema 14.-15. septembril, mil toimub Kultuurifestival SÄRIN. Püünele astuvad Tõnis Mägi, Miljardid, NOËP, Doris Kareva, Erkki-Sven Tüür, pUULUUp, Joonas Hellerma, Cätlin Mägi, Holy Motors, Kait Kall, Ants Tammik ja paljud teised.
Festivaliraport: Dekmantel Amsterdamis
Peale selle, et Amsterdam köidab külastajat põneva arhitektuuri, erinevate meelelahutusvõimaluste ja tolerantsusega, on see linn ka hea peatuspaik elektroonilise muusika gurmaanidele. Linna progressiivne lähenemine ööelule ja hästi korraldatud festivalid on võtmesõnad, mis seda mõtet toetavad.
Mark Rothko ja Daugavpilsi oomenid
Kes veel ei tea, siis üks kuulsamaid USA ekspressioniste, Mark Rothko, on pärit Lätist. Seal asub ka temanimeline kunstikeskus. Tartu Ülikooli kunstiajaloolane Eva Elise Oll teeb jalutuskäigu läbi Rothko isikunäituse ning vaimsete maailmade, mille need maalid avavad.
Elektroonilise tantsumuusika festival Patareiv tähistab 10. sünnipäeva
Aastate jooksul Tallinna tantsumuusika sõprade südameid niisutanud festival Patareiv toob reedel, 31. augustil klubis HALL kuulajateni tantsumuusika underground-dj-de paremiku.
Ida-Euroopa feministide ühine vastupanu
Kuidas feministid saaksid osutada vastupanu parasjagu Ida-Euroopa riikides tõusvale natsionalismilainele? Kuna meie ajalugu on seotud ning ühiskondlikud retoorikad on tihtipeale sarnased, on viljakas üheskoos luua ka strateegiaid, et olukorda parandada.
Poliitikuamet taas vägevaks
Rahvaesindaja töö populariseerimiseks pole vaja Riigikogu töökorraldust muuta, vaid panna poliitikud alustuseks vastutust ja riigimehelikkust väärtustama.
Luule: Kristel Zimmer
Kaktuse kaaperdatud Müürilehe augustinumbris räägivad luuletused igapäevastest tunnetest ja kassidest.
Tartu Kunstimajas avatakse maalinäitus „dys-appearance”
Reedel, 31. augustil kell 17.30 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis Siiri Jürise ja Anastasia Lemberg-Lvova ühisnäitus „dys-appearance”.
Arvustus: „Giselle” (Rahvusooper Estonia)
Rahvusooper Estonia tõi lavale helilooja Adolphe Adami balleti „Giselle”, mille muusika koos originaalkoreograafiaga valmis juba üle 170 aasta tagasi.
Arvustus: „Kaklusklubi” („Fight Club”, 1999)
„Kaklusklubi” on lausa singulaarne film selles mõttes, et see on formuleerinud tervet põlvkonda. Kui vaatate enda ümber, jääb teile linnapildis kahtlemata silma mõni nn Z-generatsiooni esindaja. Jälgige tähelepanelikult tema kohal hõljuvat destruktiivsuse nimbust.
Arvustus: LP „TKO 25” (Tallinna Kammerorkester, 2018)
Klassikafanaatikust äi kinkis Linda Viiulile sünnipäevaks Tallinna Kammerorkestri vinüülplaadi. Esiti arvas ta, et tegu on väärtusliku antikvariaadileiuga, aga lähemal uurimisel selgus, et on teine välja antud alles käesoleval aastal.
Arvustus: „Vennad Karamazovid” (Eesti Draamateater)
Jüri Jüts käis Eesti Draamateatris vaatamas Fjodor Dostojevski romaanil „Vennad Karamazovid” põhinevat samanimelist näidendit.