Jan Helsing – Käed (2019)
2012. aastal sündinud eesti indie-roki ja dreampop’i klassikute (Pia Fraus, Imandra Lake, Dreamphish, Wolfredt) mitmest liikmest ja kirjanik Jan Kausist koosnev sõpruskond-rokigrupp hoiab eesti indie-loomakest kenasti kaitse all. 2019. jaanuaris ilmunud LP „Käed” tatsab oma olmepoeetilist eksiste...
Teistmoodi tegutsedes kohtad paratamatult vastuseisu. Intervjuu Martin Luigaga
Kui emotsionaalne tohib olla kodanikuaktivist? Ühiskondlikult turbulentsel ajal kodanikuaktivismi puhangute üle reflekteerides pole pääsu ka SAPTKist, hõberemmelgast ega parteikoosolekutest.
Millist platvormi peaks sport pakkuma ühiskondlikele liikumistele?
20. ja 21. sajandil on sportlastelgi olnud piisavalt sotsiaalset kapitali, et oma väljaütlemiste ja avalike valikutega ühiskondlikke hoiakuid kujundada. Viimane niisugune püüdlus kuulub soome jalgpalluri Riku Riski pagasisse.
DAU – vastuoluline Nõukogude teemapark Pariisi südalinnas
DAU on üks viimase kümnendi enim elevust tekitanud filmiprojekte. Kuid sellest võrsunud Nõukogude teemapargi hiljutine avamine Pariisis võitles suurürituse organisatoorse reaalsuse ning omaenda identiteedi mäletamisega.
Kali Briis – Cloudy With a Chance of Briis (Neat Beat, 2018)
Kali Briisi detsembris ilmunud uus kauamängiv lubab kuulajale pilvisust ja vaikset tuuleiili ning seekord ilmaennustuses pettuma ei pea.
Uskumise eetika ja polarisatsioon
Meie veendumused polariseeruvad üsna lihtsa skeemi järgi. Millal on meie tõekspidamised ratsionaalsed ja eetilised ning millal (enam?) mitte? Kui ma saan teadlikuks sellest, et minu kogutud tõendusmaterjal on süstemaatiliselt kallutatud, siis kuidas ma peaksin sellesse edaspidi suhtuma?
Brändid barrikaadidel
Üha enam brände on hakanud sekkuma ühiskondlikku dialoogi ning võtnud ülekeevas poliitilises kliimas suuna, mis peegeldab nende väärtushinnanguid.
Uus eesti biit: Grinks
Hiljuti uue albumi „Rubicon” välja andnud Grinks räägib sellest, miks ta looming pole soovitatud nõrganärvilistele ning kuidas läheb Eestis sellisel muusikastiilil nagu grime.
HIV ja diskrimineerimine käivad käsikäes
HIV levik ja selle tõkestamine on suurel määral seotud ühiskonnas ringlevate stigmade ja diskrimineerimisega, mis takistavad vajaliku info jõudmist abivajajateni.
Valguskaablist tulvav amorfne kihutuskõne
Me ujume nagu vaalalised info-ookeanis, läbides pikki vahemaid, et süüa digitaalset planktonit. Mis juhtub aga siis, kui meie keskkonda satub suur hulk sünteetilist prügi, mida me ei suuda enam filtreerida ja seedida?
Viha anatoomia
Ma ei saagi aru, mis toimub. Ilus maa ju ja toredad inimesed. Aga kodanikud kõnnivad ringi, turjad vimmast pinevil, sõrmenukid valged, silmad kurdude keskel kalgilt kollased. Nad tuututavad oma autodes, nagu käes oleks viimnepäev, ja saadavad kaasmaalastele läbi tuuleklaasi hääletuid raevupuhanguid.
Uus eesti etenduskunst: Netti Nüganen
Netti Nüganen on noor etenduskunstnik, kes õpib viimast aastat Amsterdami teatri- ja tantsuakadeemias (SNDO) koreograafiat. Ta on olnud Kanuti Gildi SAALi ja Sõltumatu Tantsu Lava resident ning avas jaanuaris koos Kadi Estlandiga Tartu Kunstimuuseumis näituse „oksendan ja karjun oksendan ja karju...
Arvustus: Lõpuga päevik
Marko Raadi uus dokumentaal jutustab hääbumisest ja inimeseks olemisest. Filmi fookuses on kaduv rahvas, kaduvad kombed ja inimesed.
RSRi veerg: Kus on meie kollased vestid?
RSRi veerus kirjutavad Tartu Ülikooli Rahvusvaheliste Suhete Ringi liikmed olulistest teemadest rahvusvahelisel tasandil. Seekord visatakse õhku küsimus, kas Prantsusmaalt alguse saanud kollaste vestide liikumine peaks olema ka teiste riikide protestijatele innustuseks või on õigluse nõudjatel ka...
Eesti räpi Metsik Lääs aastal 2018
Internetiavarustes alguse saanud räpirenessanss vallutas läinud aastal nii underground’i, raadioeetri kui ka edetabelid niivõrd ulatuslikult, et mõne loo sõnu teavad peast ilmselt iga generatsiooni esindajad.
Prantsuse uue generatsiooni produtsent Sweely EKKMis
Reedel, 15. veebruaril on EKKMi oodata prantsuse uue generatsiooni üht värvikaimat produtsenti, kelle nimi on Sweely ning kes viib teid kindla garantiiga joovastavale house’i-, minimal’i- ja elektrotripile.
Ewert and The Two Dragons – Hands Around the Moon (Sony, 2018)
Ligi kümme aastat on möödunud Ewert and The Two Dragonsi suurepärasest debüütalbumist „The Hills Behind the Hills” ja omakorda seitse talve ühest eesti parimast popmuusika kauamängivast „Good Man Down”. Nende kolmas plaat „Circles” oli pigem pinnavirvendus, mis möödus üsnagi märkamatult. „Hands A...
Kodanikuühiskond tselluloosisõjas
Rahvarohke inimketiga tipnenud vastuseisust Emajõe äärde tselluloositehase rajamisele on saanud uus maamärk Eesti kodanikuaktivismi ajaloos. Pikka aega parketikõlbmatuse hirmus ennast ise taltsana hoidnud vabakond julges näidata argumendi asemel viimaks ka küüsi ja hambaid. See oli ühtaegu ootama...
Maailma kõige suurem EKA galeriis eksponeeritud teos
12.–17. veebruarini on võimalik näha EKA galeriis (Põhja pst 7) ööpäevaringselt meediumiülest ja mitmedimensioonilist näitust „Maailma kõige suurem EKA galeriis eksponeeritud teos” rühmituselt PRIIT.
Kummitatud valimised
Eesti poliitika on jõudnud peatsete valimiste eel uude ajastusse, mida iseloomustab sütitavate tulevikuvisioonide pakkumise asemel kaduma läinud tulevikkude mälestamine. Globaliseeruva maailma pidevalt muutuvate tingimustega silmitsi seistes on meid tabanud krooniline peataolek.
Tallinnas esineb ambient’i ja new-age-muusika pioneer Laraaji
6. märtsil toimub Tallinnas Erinevate Tubade Klubis järjekordne IDA raadio korraldatav Off Air, kus kontserdi annab New Yorgist pärit ambient-muusika pioneer, müstik ja naerumeditatsiooni praktiseerija Laraaji, kes on tuntud oma transsiviiva rütmimuusika poolest.
Värskes Müürilehes: intervjuu Martin Luigaga
Müürilehe aktivismi erinumbri kaanepoisiks on liikumise Eesti Metsa Abiks üks juhtfiguure Martin Luiga, kes Henri Kõivule antud intervjuus leiab, et kodanikuaktiivsus on rahva hea tervise märk.
Juhtkiri: Need tüütud aktivistid
Harjumuspärase arvamuse ümberkujundamine on iga inimese puhul vaevarikas protsess, aga kui varasemad tõekspidamised on kujunenud aegunud või suisa väära info põhjal, peaksid üleüldised avalikud hoiakud teisenema. Siin tulevad mängu need tüütud aktivistid, kes on võtnud oma hingeasjaks ühe või tei...
Kui keskkonnaaktivism ristub sotsiaalse ebavõrdsusega
Rahvusvahelised keskkonnaalased vabaühendused mõtlevad erinevate ühiskonnagruppide kaasamisele ning oma liikmete füüsilisele ja vaimsele heaolule, samas kui Eestis tekitab intersektsionaalsuse ja keskkonnakaitse seostamine pigem nõutust.
Lobitöö avalikkuse huvides: kas vaesuse ja ebavõrdsuse vastu võitlemine või selle soodustamine?
Lobitööl kui reguleerimata mõjutusmehhanismil on tavaliselt küljes onupojapoliitika, seljasügamise ja käsi-peseb-kätt-maik, see on miski, milles era- ja avalik sektor on astunud salaabiellu, kuid eksisteerib ka teine ja ehk isegi eetilisema alatooniga lobitöö vorm.
Arvustus: Techno-poliitika teatririndel
18. jaanuaril Narva Vaba Laval esietendunud techno-draama „Ära imesta, kui sinu maja süütama tullakse” („Не удивляйся, когда придут поджигать твой дом”) on valminud Vene Teatri ja Vaba Lava koostöös, kus Venemaalt on külalislavastajaks Juri Muravitski.
Kali Briis esitleb värsket plaati
Kali Briisil on valminud viies täispikk stuudioalbum pealkirjaga „Cloudy with a Chance of Briis”
Prima Vista kutsub osalema kirjanduslike karikatuuride konkursil
Kirjandusfestival Prima Vista kuulutab välja kirjanduslike karikatuuride konkursi, millest oodatakse osa võtma kõiki, kellele meeldib joonistada ja keda inspireerib kirjandus.
Shinichi Atobe – Heat (DDS, 2018)
2001. aastal ilmus kultusleibeli Chain Reaction alt EP „Ship-Scope”, mis oli atmosfääriline ja emotsionaalselt provokatiivne dub techno oma parimas vormis. Sügavama tantsumuusika maailmaga oli liitunud andekas ja enigmaatiline produtsent nimega Shinichi Atobe.
Proosa: Raju
Lapsele nimepanemise keerulisest kadalipust kirjutab Piret Jaaks.
Ron Morelli – Disappearer (Hospital Productions, 2018)
„Disappearer” on kaamose ja päikeseta päevade muusika.
Arvustus: Siiras räpasus, puhas siirus
Raamat depressioonist ja traumast, aga selle kõrval ka eneseleidmisest ja tugevusest, keha ja hinge lõhkisest duaalsusest.
Kuidas rääkida majandusest igale televaatajale?
Ei saa me läbi majanduseta – olgu see igapäevane ostukviitung toidupoes või seadusemuudatus, mille tulemusel kasvavad maksud, palgad või tubaka hind. Millist majandussaadet ootavad tänapäeva Eesti televaatajad?
Lauluviirgude loomise lust
Voogedastusplatvormidel ristub kuulaja autonoomia algoritmide anonüümsusega. Playlist kui neil platvormidel domineeriv formaat osutab inimfaktori tarvilikkusele isegi tehisintellektist küllastuvas maailmas.
DocPoint Tallinn saab kümneseks
2010. aastal Helsingist Tallinnasse laienenud festival DocPoint Tallinn toob 30. jaanuarist 3. veebruarini Sõpruses, Artises ja Tartu Elektriteatris publiku ette maailma dokiparemiku.
Andres Lõo – Unemana (Phantom Platform, 2018)
Ambient on pretensioonikas žanr, mis võib ühes äärmuses olla lihtsalt ilus ruumitäide või emotsionaalselt laetud taustafoon, teises servas aga kõige kunstilisem abstraktsionism, mis nõuab kuulajalt täit tähelepanu ja avatud meelt.
Tundekasvatus Metsikus Idas
Vaestel üheksakümnendatel imporditi siia halli ja reserveeritud Ida-Euroopasse just „mehhiko seebikatega” suuri tundeid ja žeste, aga muidugi ka päästvate printside ja sülle sadanud päranduste lootust. Kuhu on see toonud meid aga nüüdseks?
Luule: Piret Põldver
Vaesuse ja heaolu aburdsest ajateljest luuletab Piret Põldver
Ütle mulle, millist muusikat sa kuulad, ja ma ütlen sulle…
Selle põhjal, millise muusika saatel me kindlatel eluhetkedel kulgeda otsustame, saab aimu meie tõekspidamistest ja unistustest.
Festival TOKSI-LINE arutleb keskkonna, geopoliitika ja feminismi üle
Sel nädalavahetusel, 26.-27. jaanuaril toimub EKKMi Kohvikus festival TOKSI-LINE, kus feminism viiakse kokku keskkonnaküsimuste ja Ida-Euroopa kunstiga ning arutatakse üheskoos, kuidas mõelda toksilisusest kasvava reostusega maailmas.
Eesti kommerts-performance’i tõus ja langus
90ndatel, mil kapital ja tegevuskunst üksteisele hetkeks käe ulatasid, toimusid mõned kohaliku lähimineviku kurioosseimad performance’id.
Sveta Baar tõestab dubstep’i elujõulisust
Laupäeval, 26. jaanuaril on Sveta Baar põrutava bassi päralt.