Kiirkohting: Artjom Astrov ja Ruslan Stepanov
28. märtsil esietendus Tallinnas Sõltumatu Tantsu Laval Artjom Astrovi ja Ruslan Stepanovi esimene ühislavastus „Performance STL-is”, nagu nimigi vihjab on tegemist omalaadse seguga tantsust ja etenduskunstist.
Päevik 5. Kinnisvara
Mitteametlik ja mitte päris täielik leksikon kõige olulisemate kinnisvara puudutavate mõistetega kinnistust kipsplaadini.
Uuemaid kunstimaju
Eestis avatakse ja uuendatakse igal aastal kultuurilise otstarbega kinnisvara. Tehastest saavad ülikoolid, aitadest galeriid ja tühjadele maalappidele kerkivad muuseumid. Vaatame, milliseid uusi kohti on kohalikule kultuurikaardile lisandumas.
Cherushii & Maria Minerva – Cherushii & Maria Minerva (100% Silk, 2019)
Cherushii ja Maria Minerva on loonud valemi, mis on erakordselt lõbus ja lustakas, ent ei tee ka ühtki loomingulist lahjendust.
Solk ja katused
Kinnisvara võib olla inimesel ka ristiks kaelas, eriti kui see asub maal tihedate kadakate vahel. „Tõde ja õigus” või mitte, aga ürgse põlluharijahingega eestlane ilma kinnisvarata juba naljalt ei saa.
„Mu koduke on tilluke…” – kinnisvaraprobleemidest lastelauludes
Tuntud lastelaulud kubisevad vihjetest, et kinnisvaratehingutes ja ehitusalaselt vajaksid nende tegelased rohkem spetsialistide nõu. Kinni ei peeta turvanõuetest ning materjalidena kasutatakse lund ja mulda, rääkimata sellest, et kodu ei suudeta üleski leida.
Anna Kaneelina – Anna Kaneelina (2019)
Anna Kaneelina debüütalbum mõjub tõsimeeli nagu kaneel. Mõrkjasmagus helipalett tekitab omamoodi metamorfoosi. Plaadi kaanekujundus on suviselt kerge ja õhuline. Ometi viib üllitise sisu kuulaja (vähemalt minu) iseenda hämaratesse katakombidesse, pimedasse saali, kus saab oma murede ja rõõmudega ...
Sotsiaalse kihistumise ruumiline lahtirullumine Eestis
Gentrifikatsiooni selle algses tähenduses tuleb Eestis omandivormi omapärade tõttu ette harva. Selle asemel näeme Kalamajas ja Karlovas sümboolset väljatõrjumist, mis võib tuua tulevikus kaasa ruumilise segregatsiooni rahvuse või sissetuleku alusel.
Kiirkohting: Kädi Metsoja
11. aprillil esietendus Tallinnas Kanuti Gildi saalis Kädi Metsoja koreograafiline põnevik „tegeele”, kus Kädi on nii lavastaja kui tantsija rollis. Diagonaalsetel kaldteedel ülesse alla viskuv, kukerpallitav, libisev, saltotav, jooksev lavastus tekitab vaatajas adrenaliinisööste ja kerget peapöö...
Kuidas ohjata kasvavat ebavõrdsust eluasemeturul?
Eluasemete erastamise tagajärjel tekkis Eestis omanikeühiskond. Neile, kes olid eluasemeturule sisenemas, muutus eluaseme ostmine justkui normiks. Nüüdseks aga oleme jõudnud uude ajajärku, kus peame tõdema, et ainult turumehhanismidest ja omanikuasustusest tõhusa eluasemeturu toimimiseks ei piisa.
Kinnisvaramaks – kas vahend ühiskondliku kihistumise vähendamiseks?
Rahvusvaheliste majandusdebattide keskmesse tõusnud arutelud ebavõrdsuse leevendamisest ning kaasavast majanduskasvust on lauale toonud küsimuse varamaksudest. Mida oleks võita või kaotada kinnisvaramaksust Eestil, kus varamaksud on Euroopa Liidu madalaimad?
Liigume eraldi koos. Ohustatud Kunstnikud inimõiguste ja kunsti teeristil
Praegusel uusrahvuslikul ajajärgul pole läänemaailma taustata kunstiinimesed kaugeltki privilegeeritud „globaalsed kodanikud”, kes saavad rahulikult maailmas ringi rännata.
Ühetaoliste tubade globaalklubi
Märkimisväärsed sarnasused Kreuzbergi, Telliskivi ja teiste hipsterlike piirkondade trendikohvikute sisekujunduses ei viita globaalsele kujutlusvõime piiratusele, vaid muutustele kodususe mõistes.
Kes kaitseb Inglismaad?
Sõpruse kino festival „Jumal, kaitse Inglismaad!” toob 15.–21. aprillini vaatajateni seitse briti autorifilmi, sealhulgas Stanley Kubrickult, Robin Hardylt ja Mike Hodgesilt.
Laurel Halo esitleb Kauplus Aasias värsket miksteipi
Peosari Goodness jätkab lemmikute kutsumist koduklubisse Kauplus Aasia (Kopli 2A), kus teeb 3. mail DJ-seti kauaoodatud erikülaline Laurel Halo.
HALLis maabub DJ Surgeon
Homme, 12. aprillil saabub HALLi hiljuti FACT Magazine’is „väidetavalt maailma parimaks techno DJks” kuulutatud DJ Surgeon.
Teoreetiline väikelinlane, kes räägib Tallinna keeles. Intervjuu Andra Teedega
Sellest, kas eesti keel ja meel vajavad kaitset, kellele on olulised auhinnad, miks on tähtis teada ja mäletada oma perekonnalugusid ning kuidas eemalduda getost.
Kinnisvarast, ratsionaalselt
Kinnisvaraturul varitsevad meid tunnetuslikud karid, mille ümber navigeerimine nõuab kainet meelt ja mõtlemise automaatrežiimist väljumist.
Uus peosari Sweatbox toob Helsingi underground’i Tallinnasse
Laupäeval, 13. aprillil saabub klubisse HALL Helsingi üks nimekamaid DJsid Antti Salonen.
Telliskivi Loomelinnak 10: Töö ja distsipliin Kalinini tehases
Telliskivi Loomelinnaku sünnipäeva puhul heidame pilgu Nõukogude aega, mil alal tegutsenud Kalinini tehas tõi üle liidu kokku insenere ja töölisi eri paigust ja rahvustest. 1970ndate alguses alustas seal oma pea veerandsaja-aastast karjääri ka leedulane Vladas Graužinis, kelle mälestused aitas se...
Astub ellu, tasa-tasa
Kolimine ei pea olema alati bahtinlik hetkeline lävekronotoop, ühekorraga lõplik ära, vaid meie esimene ruumivahetus (näiteks vanematekodust ülikoolilinna) on sageli hoopis järkjärguline, mitte-päris(-kohe)-ära.
Üürnikud, keda keegi ei taha
Viimastel aastatel on kinnisvaraturul sagenenud juhtumid, kus korteri või toa väljaüürimisest keeldutakse inimese nahavärvi, rahvuse või puude tõttu. Karmimate näidete puhul kaasnevad üürileandmisega ette teatamata „kontrollkäigud” või diskrimineeriv sildistamine ja põhjuseta äkiline äraütlemine ...
Arvustus: Vaikus kui suhtlusvahend
„Skandinaavia vaikusest” on küllaltki raske rääkida, reetmata filmi teksti ja ülesehitusse pikitud üllatusi. Kõige ilmselgemalt võiks öelda, et „Skandinaavia vaikus” on krimitriller, teekonnafilm ja ka omamoodi põhjamaine üldistus. See on lugu psühholoogilistest traumadest, häbist ja hirmust.
Kiirkohting: Ekke Västrik
Elektroonilise süvamuusika edendamisele keskendunud Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi üks looja Ekke Västrik räägib, miks selline ettevõtmine ellu sai kutsutud.
Olla igavesti koos. Ja lavastada koos. Intervjuu Barbara Lehtnaga
Kuidas etendavad 90ndatel sündinud ja üles kasvanud ehk nüüdseks together-forever-vanusesse jõudvad inimesed sellist igavesti kokkujäämise imperatiivi, mis on õpitud Hollywoodi romantilistest komöödiatest?
Punases Majas avatakse rahvusvaheline fotokunstikeskus Fotografiska
Stockholmis 2010. aastal asutatud populaarne fotokunstikeskus Fotografiska avab juunis uksed Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku Punases Majas.
Värskes Müürilehes: intervjuu Andra Teedega
Emakeelepäeval tehtud intervjuus rääkis luuletaja ja seriaali „Õnne 13” stsenarist Andra Teede meie kirjandustoimetajale eestikeelsusest ja -meelsusest ning sellest, mida ja kuidas kaitsta tasub: „Ma olen kindlasti patrioot, aga see ei tähenda, et valin radikaale.” Missugune siis on tema eestimee...
Raamatukogu kui häältevabrik
Mitmes Ida-Virumaa linnas aastaid võimul olnud tegelaste ehitatud võimupüramiidides on tähtis roll kohalikel kultuuri-, spordi-, haridus- ja sotsiaalasutustel, mis peavad aitama kindlustada linnavalitsejate võimul püsimist.
Galerii: Riigikogu avaistungi eel avaldati meelt kaabudega
Uue riigikogu koosseisu esimese istungi eel avaldati kodanikualgatuse „Jah vabadusele, ei valedele” eestvedamisel taaskord meelt.
Juhtkiri: Ära koli Kanadasse, vaid võitle oma väärtuste eest
Nende ridade kirjutamise ajal pole EKREIKE koalitsioon veel lõplikku kinnitust saanud, kuid avalikkuse ulatuslikust vastuseisust hoolimata on tunne, et kolmikliidu loomist saab praegu takistada ainult force majeure.
Uus eesti biit: Myspace01
Selle kuu „Uues eesti biidis” vastab küsimustele Tallinna alternatiivklubide pimedates saalides karastunud 18-aastane produtsent ja DJ Myspace01 alias Myspacebabe alias Mys. Hiljuti üllitas ta leibeli Trash Can Dance alt debüütkasseti „Extravagate” ning lisaks veab ta IDA raadios koos mõttekaasla...
Tallinna Erinevate Tubade Klubis esineb live techno bänd Elektro Guzzi
Sel neljapäeval, 4. aprillil annab Tallinna Erinevate Tubade Klubis oma esimese kontserdi Eestis Austria trio Elektro Guzzi.
Galerii: Tallinn Music Weeki kultuuriline (h)aare
11. korda toimunud Tallinn Music Week pakkus, nagu ikka, Spotify algoritmidele omast otsatust ning võimalist avastada Põhja-Tallinna tuntud ja tundmatuid kantse.
Galerii: Meeleavaldusel protesteeriti võimaliku uue koalitsiooni vastu
Meeleavaldused on tänapäeval hea viis, mille kaudu näha ühiskonnas toimuvaid mitmetasandilisi protsesse. Miks keegi meelt avaldab, kuidas ta seda teeb, mis retoorikat kasutab, kes ja kuidas seda kritiseerib ning, mis peamine, kuidas meedia sellest hiljem räägib.
Toro y Moi – Outer Peace (Carpark, 2019)
Chillwave’i vanaisa Chaz Beari album „Outer Peace” on pidu sinus eneses, aga väljaspool ka. Eriti ei tundu, et Chaz välisilmaga rahu tahaks teha, nagu võiks ehk järeldada plaadi pealkirjast.
Deerhunter – Why Hasn’t Everything Already Disappeared? (4AD, 2019)
18. jaanuar 2019 oli üks oodatuimaid uue muusika reedeid: teiste seas paiskasid värske albumi letti James Blake, Future, Toro y Moi, Steve Gunn ja Deerhunter.
Liis Ring – Åker (2018)
2014. aastal avaldas Liis Ring artistinime cirkl alt debüütalbumi „Fables of a Faraway Land”, mis sai paljude kriitikute sooja vastuvõtu osaliseks. Järgnes vinüüli kujul ja juba Liis Ringi nime alt EP „Satori”, mille kõlapilt on debüüdiga võrreldes kontseptuaalsem ja väljenduslaadilt eksperimente...
Misha Panfilov & Shawn Lee – Mic Wallace / Miraggio 7”(Funk Night, 2019)
Helivõlur Misha Panfilov jätkab meeletul produktiivsuslainel – jaanuaris andis härra erinevate projektide alt välja lausa kolm seitsmetollist EPd. Ühel neist on ta teinud muusikamaagiat USA funk’i juurtega multiinstrumentalisti Shawn Lee’ga.
Cosey Fanni Tutti – Tutti
Endine Throbbing Gristle'i ja Chris & Cosey liige ei lase latti alla.
Arvustus: Virtuoosidest lihtsurelikeks – see traagiline ungari jalgpall
Péter Esterházy kirjanduslik vaade jalgpallile läbi ungarlase silmade.
Luule: Kristel Rebane
Põlemisest ja hinge soojendamisest luuletab Kristel Rebane
Arvustus: Riivitud redisest kumera laimini ehk Veel kord EV100
Uuemat eesti jutuvara, mis püüab rahvale lähemale tulla.
Sveta Baaris näeb poola bändi Siksa muusikafilmi „Stabat Mater Dolorosa”
Homme, 26. märtsil linastub Sveta Baaris Tallinn Music Weekil üles astuva Poola artisti Siksa muusikafilm „Siksa. Stabat Mater Dolorosa”.
Otsides mürast väljapääsu. Intervjuu Martti Heldega
Moodsa ühiskonna infoorgia, loominguline pohmelus ja kaosest korra loomine – mustvalget pildikeelt armastav režissöör sõnastab oma loomingut ja mõistatab, milliseid siirdeid filmikunst väljapoole peaks ajama.
Jäägem pohmelli, aga joogem ennast ka täis!
Nii pohmell kui ka purjusolek enne seda on kirjarahvast n-ö aegade algusest inspireerinud ja muidu mõjutanud. Millised on olnud aga meie kirjandusloo peamised jooma- ja pohmellikirjanikud?
Kiirkohting: Maria Faust
Jazzkaar peab 19.–28. aprillil toimuva festivaliga oma 30. sünnipäeva. Samal ajal tähistab juubelit muusik ning hiljuti maineka BMW Welt Jazz Awards 2019 nominendiks kuulutatud Maria Faust, kes on kureerinud Jazzkaare jaoks kolm eksperimentaaldžässile pühendatud kontserti.
Need piinlikkust tekitavad lemmikud
Surematud 90ndate raadiohitid, pisaraid kiskuvad ballaadid või teiste inimeste musta pesu pesevad tõsielusarjad – igaühel meist on peas salajane nimekiri „rämpsuks” ristitud kultuurinähtustest, mida kõik tarbivad, aga keegi ei julge tunnistada.
Psühhodisko rahvusvaheline festival toob Tartusse vinüülientusiastid
22.–23. märtsil toimub Tartus psühhodisko rahvusvaheline festival „Analogue Livonia”, mis toob Tartu Kirjanduse Majja ja Aparaaditehasesse kokku Eesti, Läti ja Venemaa vinüülientusiastid.