MIANG – Life of Patterns (2019)
Hinge- ja helisugulased Mick ja Angeelia Pedaja on ka enne teineteise muusikas kohal olnud, kuid mõlema nimest kokku punutud MIANGi alt lansseeritud albumiga „Life of Patterns” on paar oma loomingu ametlikult samasse suudmesse valanud.
Luule: Vootele Ruusmaa
Igavusest ja kadedusest luuletab Vootele Ruusmaa.
Kinospurt: Harvey Weinstein – Hunt hundinahas
„I’m Glad I’m the Fucking Sheriff of this Shit Ass Fucking Town” on ilmselt üks ilmekamaid avalikke tsitaate, millega Harvey Weinstein ennast on iseloomustanud. Endine kontserdikorraldaja ja filmiprodutsent, kes koolikiusaja moel end Hollywoodi tippu tõmbas, et sealt siis sitavankris välja käruta...
Erinevad esitajad – Groove of ESSR: Funk, Disco, Jazz From Soviet Estonia (Funk Embassy, 2019)
Kogumikult „Groove of ESSR” leiab 11 lugu eesti parimatelt funk-, disko-, džässartistidelt aastatest 1974–1988, neist kolm on varem avaldamata.
Djerro – Trek-Trak (Eesti Pops, 2019)
Kui mõelda elektroonilise muusika ja jalgrattasõidu kombinatsiooni peale, tuleb esimesena pähe muidugi Kraftwerk.
Hatari: maailma lõpu visualiseerimine võib olla tervendav protsess
Antikapitalistliku etenduskunsti rühmitus Hatari on oma suhtlused meediaga pööranud tihti naljaks, ent antud vestlus sisaldab trio asutajaliikme Matthías Haraldssoni kinnitusel null protsenti huumorit.
Tartus näeb Martin Parri näitust Balti riikidest ja Venemaast üleminekuajastul
Tartu Nooruse galeriis saab 24. septembrist kuni 19. oktoobrini näha ühe 20. sajandi teise poole tuntuima dokumentalisti Martin Parri uut näitust „Toona. 1990. aastad: Balti riigid ja Venemaa üleminekuajastul”.
Tulevikus kanname seenenahast mantleid: intervjuu Stuudioga Aine
Disainiöö raames avati Noblessneri valukojas näitus „Tuleviku materjalid”, mille eestipoolse osa „Materjal I” koostajateks olid disainerid ja Stuudio Aine liikmed Annika Kaldoja, Marie Vinter ja Kärt Ojavee.
Elektriteatris linastub elava muusika saatel tummfilm „Inimesed pühapäeval”
20. septembril tuleb Tartu Elektriteatris näitamisele 1930. aasta saksa tummfilm „Inimesed pühapäeval”, mis heidab pilgu sõdadevahelise Weimari ajastu Berliini tänavatele. Filmi saadab live-ettekandes leedu postdžässitrio Sheep Got Waxed muusika.
Arvustus: Schrödingeri Šostakovitš ehk Julian Barnesi „Aja mürast” ja muustki
1979. aastal ilmus inglise keeles helilooja Dmitri Dmitrijevitš Šostakovitši (1906–1975) biograafia, mille pani kirja vene musikoloog Solomon Volkov (snd 1944), kelle raamatu tõelevastavuse on hilisemad uurijad kõvasti kahtluse alla seadnud.
Meisterjaan – Tüdrukud, elekter ja tuul (2019)
Kevadel ilmunud kauamängivaga on Meisterjaan parmupilli varna riputanud ja leidnud uue armu süntesaatoris – omamoodi elektroonilises parmupillis –, millega koos ta loob nüansirikast heli ja lüürikat.
Kadri Voorand – In Duo with Mihkel Mälgand (Avarus, 2019)
Kadri Voorandi ja Mihkel Mälgandi koostöö on tunnistus kahe muusiku suurepärasest enesetunnetusest, mis kõlab hiljutisel kauamängival mängleva kerguse ja energiaga.
Alissa Šnaider – taignaga hierarhiate vastu
Tagurpidi tants, inimesed kui üürike tossupilv ja absurdi tähtsus – uue performance’iga välja tulnud koreograaf Alissa Šnaider tutvustab oma ideid ja loomingut.
Kai kunstikeskuse avafestival
Juba sel reedel, 20. septembril avatakse Noblessneri sadamalinnakus, ajaloolise allveelaevatehase üle 100-aastases kompleksis tuliuus, verivärske, trükisoe (jne) Kai kunstikeskus.
Mulgid ja robotid
Kas 17 000 elanikuga linnas on võimalik püsti panna kõrgtehnoloogiline ettevõtlus? Tööstuslinn Viljandi näitab, et inspireeriv lugu ning põnev toode meelitavad väikelinnadesse tagasi nii investeeringud kui ka oskustööjõu, rääkimata üleüldisest mainekasust.
Melomaaniankeet: Üllar Siir
„Plaadikogumise suurim pluss on see, et kogutud muusikat saab sageli teistega jagada,” sõnab meie seekordse melomaaniankeedi täitja Üllar Siir.
Kristel Kont: Kas platvormitöö vajab päitseid?
Ajajärgul, mil töö ootab tegijat rakenduses ega vaja tegemiseks töölepingut, tõstatuvad enneolematul skaalal juba vanad tuttavad ühiskondlikud probleemid ehk lünklik sotsiaalkaitse ning laekumata jäävad maksud. Kas Eestis oleks aeg vaadata ümber senine soosiv suhtumine platvormitöösse?
Kiirkohting: Kadi Adrikorn
Alates tänasest saab VIUU prillipoes tutvuda Adrikorn Artefactsi peakatete kollektsiooniga „Presence”, mis on sündinud Kadi Adrikorni uurimustööst, milliseid isiklikke ning sotsiaalseid muutuseid kutsub esile peakatete kandmine erinevates situatsioonides.
Taimne Teisipäev koolides: muutuse otsetee inertses ühiskonnas
Kampaania Taimne Teisipäev alustab koolidest, et olla Eesti elanikele toeks liigse lihatarbimise vähendamisel.
Kuidas onu Heino hakkas ühiskonnale vastu töötama. Intervjuu Aet Annistiga
Taasiseseisvunud Eesti eduloo varjuküljeks on sajad kummituskülad, lagunenud peresuhted, alkoholisurmad, kaugtöö Soomes, üksindus, häbi. See intervjuu on teekaart ilmajäetuse mõistmiseks.
Seltskond Pargis – 6 pala öisest pealinnast (Onesense Music, 2019)
Värske projekt Seltskond Pargis, mille taga seisavad produtsent Luurel Varas ja ansamblist Ouu tuntud Hyrr Innokent Vainola, teeb pealtnäha just täpselt seda, mida võiks tegijaid arvestades oodata.
Avalik ruum hääbuvates Eesti väikelinnades
Eestis ja ka mujal Euroopas seisavad väiksemad omavalitsused linnaruumi kujundamisel raskuste ees, mis on tingitud demograafilisest kängumisest ja teisenenud ootustest ühisele ruumile.
Olla parim versioon iseendast ehk Kehahäkkimise kunst
Piiride kompimine on osa inimeseks olemisest. Ent milleni viib see, kui hakkame kompima inimeseks olemise piire; kui koodi häkkimise asemel häkitakse iseend?
Egge Kulbok-Lattik: Elust ääremaal
Keskustest kaugemal elavate inimeste elu pole kuidagi vähem tähenduslik kui jõukal Harjumaal. Piirkondlikul ebavõrdsusel ja kihistumisel on pika vinnaga tagajärjed kogu ühiskonna jaoks.
Hüvasti, Rada7!
20 aastat kätt eesti muusikaelu pulsil hoidnud ja nii mõnelegi uuele artistile esimesed tuleristsed teinud veebiportaalist Rada7 saab septembris ajalugu, kuid selle jalajälg ei kao alternatiivmuusikaskeene pinnaselt ilmselt niipea.
Lauri Laanisto: Millest me üldse räägime, kui me räägime tööajatabelitest?
Mitte ainult TTÜ Nurkse instituudi skandaalist, vaid teadusbürokraatiast üldiselt. Mis saab siis, kui kirjutada tööajatabelisse lahtri tühjaks jätmise asemel ümmargune null?
Kiirkohting: Marta Vaarik
Kunstnik Marta Vaarik räägib oma hiljutisest režissööritööst nublu videole „Für Oksana” ning sellest, miks ta mõneks ajaks mõisasse kolib.
Juhtkiri: Millest me mõtleme, kui me räägime ilmajäetusest?
Kõige paremini näitlikustab ilmajäetust selle tervise konteksti asetamine. Kui inimene jääb haigeks, saab talle selgeks, et ta on jäänud ilma millestki, mida ta on seni pidanud iseenesestmõistetavaks – iga inimene tunneb, et tal on õigus kvaliteetsele elule. Ent haigestudes saab tervisest midagi ...
Värskes Müürilehes: intervjuu Aet Annistiga
EKRE toetusnumbreid vaadates on ilmselt paljud küsinud, kes ja miks neid ometi toetab? Sotsiaalantropoloog Aet Annist oskab suurepäraselt seletada, mis EKRE toetajatega viimase veerandsajandi jooksul on juhtunud, et nad tänaseks taasiseseisvunud Eesti vundamenti lammutada soovivad.
Muusika- ja helikunstifestival Üle Heli teeb kokkuvõtteid
16.-20. oktoobrini toimub viiendat korda muusika- ja helikunstifestival Üle Heli, et teha kokkuvõte oma senistest arengutest ja astuda esimene samm edaspidi üle aasta toimuva festivali poole.
Flow: rohelise festivalikultuuri eestvedaja
Augusti teine nädalavahetus kostitas Suvilahti vanas elektrijaamas melomaane juba 15. korda kolmepäevase linnafestivaliga. 2004. aastal külastas souli- ja džässifestivalina alustanud Flow’d kõigest paarsada inimest. Sel aastal tervitas üritus kokku rekordilist 83 000 külastajat.
Telliskivis avatakse ruumispetsiifiline näitusmüük #4JNE
Täna, 2. septembril kell 15 avab Telliskivi Loomelinnaku poetänaval uksed ruumispetsiifiline näitusmüük #4JNE, mis ühendab endas moekunsti, ehtekunsti ja maalikunsti/graafikat. Pood-näituse loojateks on neli kunstnikku – LAIVI, Crystal Rabbit, Kärt Hammer ja Helina Kõrm.
Homme algab Tartus kuues Aparaaditehase festival
Kuues Aparaaditehase festival leiab tänavu aset 29.–31. augustil ning koondab kokku Tartu kultuurikvartali parimad palad ja tegevused.
Galerii: UIT äratas ellu uinunud putkad
21.–24. augustil toimus linnafestival UIT, mis kutsus sel aastal avastama Tartu parke ning uinunud putkasid, kuhu kunstnikud festivali ajaks installatsioone lõid. Eri linnaosades toimus mitmeid teisigi sündmusi nii teatri-, filmi-, astronoomia- kui ka muusikahuvilistele.
Patareiv toob öö täis homset tantsumuusikat
30. augustil toimub klubis HALL igasuvine peomaraton Patareiv, pakkudes hea tava kohaselt parimat uut põrandaalust tantsumuusikat.
Sõbralikult seksismist: kellele ei meeldiks komplimendid?
Jaana Davidjants kirjutab, miks on juba ammu aeg loobuda seksistlikest komplimentidest.
PÖFFi hunt ulub sügisel ka Ida-Virumaal
Pimedate Ööde filmifestival korraldab Ida-Virumaal esimest korda festivali KinoFF. 15.–17. novembrini Narva Apollo kinos ja 22.–24. novembrini Kohtla-Järve kultuurikeskuses aset leidva rahvusvahelise festivali fookuses on Venemaa värsked linateosed, aga kavas on ka valik samal ajal Tallinnas ja T...
Hollandi süntpopi võlur Karel annab Sveta Baaris kontserdi
Neljapäeval, 22. augustil võõrustab Sveta Baar oma lavalaudadel Hollandi süntpopi võlur Karelit.