TTÜ teadlased otsivad lahendusi närvihaigustega võitlemiseks
Tallinna Tehnikaülikooli neurobioloogia töögrupi üheks uurimisvaldkonnaks on raku- ja loomamudelite abil välja selgitada närvisüsteemi haiguste, seehulgas ka harvikhaiguste, nagu Pitt-Hopkinsi sündroomi, põhjuseid.
Gripp taandub, aga toob ikka veel surmajuhte
Terviseameti teatel jätkus möödunud nädalal grippi ja ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise langus. Surmajuhtumite arv tõusis aga 87 peale. Nädal varem oli teada 74 surmajuhtu.
Tervishoiu osapooled rääkisid rahalistest võimalustest
Esmaspäeval kohtusid tervishoiuvaldkonna töövõtjad ja tööandjad, et rääkida läbi järgmise perioodi kollektiivlepingu tingimused. Eesti Arstide Liidu peasekretäri Katrin Rehemaa sõnul püüti kohtumisel selgusele jõuda rahalistes võimalustes ja otsusteni veel ei jõutud.
Lasn: noorte perearstide häält kuulatakse
Möödunud nädalal asutasid noored perearstid oma ühingu. MTÜ Eesti Noored Perearstid (NOPE) juhatuse liige Andres Lasni sõnul ajavad nad üldiselt küll Eesti Perearstide Seltsiga sama asja, kuid püüavad seejuures rohkem töötada selle nimel, et lähituleviku töötingimused Eestis oleksid noortele meel...
Heal tasemel teenuste osutamiseks tuleb haiglaid nüüdisajastada
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tõi eile riigikogu liikmete arupärimisele vastates välja, et kuigi raviteenuse osutamine eeldab kõigepealt kvalifitseeritud meedikut, ei ole võimalik teha arstitööd ilma kvaliteetse infrastruktuurita selle ümber.
PERH võtab kasutusele uued PET/KT ja SPET/KT seadmed
Põhja-Eesti Regionaalhaigla võtab kasutusele uued PET/KT ja SPET/KT seadmed, mis võimaldavad senisest veel täpsemat diagnostikat ja seeläbi panustavad optimaalseimasse raviprotsessi.
Tartu võib saada hemofiilia ravikeskuse
Tartu Ülikooli Kliinikum võib esimesena Eestis saada Euroopa standarditele vastava hemofiilia ravikeskuse.
TOP: Suurimad maksumaksjad tervishoius
Äripäeva Infopanka laekunud kvartaalsete finantstulemuste põhjal valminud analüüsi järgi on selle aasta I kvartali kolm parimat maksumaksjat tervishoius TÜ Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Ida-Tallinna Keskhaigla.
Tervishoid on poliitikas ebapopulaarne valdkond
Ravimitootjate Liidu juht Riho Tapfer leiab, et uus terviseminister võiks ja peaks tundma tervishoidu samahästi kui Maris Jesse näiteks.
Justiitsministeerium otsib õigusrikkujate vaimse tervise uuringu läbiviijat
Justiitsministeerium otsib uuringu läbiviijat, kelle abil välja selgitada vanglates ja arestimajades kinni peetud inimeste enam levinud vaimse tervise häireid ning vaimse tervise häiretega õigusrikkujate osakaalu.
Ida-Viru keskhaigla kaasajastamine viiakse riigi toel lõpuni
Ida-Viru Keskhaigla aktiivravi hoone ehitustöödesse investeeritakse järgmise nelja aasta jooksul 15 miljonit eurot, lepiti kokku reedel lõppenud riigi eelarvestrateegia (RESi) läbirääkimistel.
Rinnavähk ei tunne vanusepiire
Vähi tekkeprotsess on keeruline, selle algust on võimatu täpselt kindlaks teha ning ka ühte ja konkreetset tekkepõhjust ei ole selgunud. Rinnavähk on enimlevinud pahaloomuline kasvaja naistel ja enamuses riikides on haigestumus tõusuteel.
Üldapteekide käive oli mullu 363 miljoni eurot
Eestis on üldapteekide käive tõusnud stabiilselt alates 2011. aastast, kõige suurem tõus oli 2016. aastal – 11%.
Uue määruse miiniväli: eksimuse hind võib olla krõbe
Mida tundlikum valdkond, seda rohkem tuleb andmeid kaitsta. Meditsiinisüsteem just selline on ja ELi uus määrus puudutab kõiki osalisi.
Neurokirurg: Eesti arstid on sunnitud ka finantsistideks
Põhja-Eesti Regionaalhaigla neurokirurg Kahro Tall soovitas finantsjuhtidel pärast eelarve kokkusaamist pimedal sügisel päikese alla sõita ja vältida ka negatiivse info lugemist ja otsida teadlikult positiivsust.
Jõhvi tervisekeskuse valmimine viibib
Jõhvi tervisekeskuse ehitushankes osales neli pakkujat. Et odavaim oli esialgu kavandatust veerandi võrra kallim, otsitakse tekkinud olukorrast väljapääsu. Igal juhul selle aastanumbri sees uus perearstikeskus ei valmi.
Õiguskantsler: retseptiravimi manustamise üle ei tohi otsustada hooldaja
Õiguskantsler Ülle Madise nõunikud kontrollisid mullu novembris ette teatamata Valga Haigla ASi hoolekande osakonna tegevust ja selle klientide elamistingimusi. Positiivse kõrval märgati ka puudusi, millest osa olid seotud ravimite käitlemisega.
Radikaalne plaan suleks veelgi sünnitusosakondi
Naistearstide seltsi arvamuse kohaselt on soovitav optimeerida haiglavõrku nii, et sünnitusosakondadele oleks aastas tagatud 500 sünnitust.
Tallinna harta vastuvõtmisest täitub 10 aastat
Tänavu möödub 10 aastat Tallinna harta vastuvõtmisest. Harta eesmärk suurendada investeeringuid tervisesüsteemidesse, et võimaldada kõigile inimestele vajalikke terviseteenuseid on endiselt aktuaalne ka aastal 2018.
Viigimaa pärast suurt kongressi: kõik oli ülivõrdes!
Kardioloog professor Margus Viigimaa sõnu oli eelmisel nädalavahetusel Balti VII Ateroskleroosi Kongressil räägitu ülivõrdes ja temagi jaoks oli palju uut ja huvitavat. Esitasime professorile 6 küsimust.
Kurb rekord: gripi tüsistuste tõttu on surnud 74 inimest
Sel gripihooajal on gripist tingitud tüsistuste tõttu surnud Eestis 74 inimest, mida on pea kaks korda enam kui mullu samal perioodil.
Apteekrite liit: Ossinovski on olnud hea minister
Vastates küsimusele, millised head ja vead tuua välja peagi ametist lahkuva tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski tegevusest, märkis Eesti Apteekrite Liidu peaproviisor Kaidi Sarv, et kuigi tervishoiuvaldkonna inimesed ei ole pruukinud Ossinovski seisukohtadega alati nõustuda, on toimunud vä...
Haigekassa juhib tervishoidu ministeeriumist aina enam
Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa tõdeb, et tervishoiuvaldkonna juhtimine on aina enam libisemas sotsiaalministeeriumi käest haigekassa kätte ning majanduslikud kaalutlused otsuste tegemisel saamas aina määravamaks.
Riigikohus vaeb apteekide kaebust ravimiameti peale
Riigikohtu halduskolleegium pidas eile, 9. aprillil avaliku istungi, et arutada osaühingute Tamsalu Uus Apteek, Türi Apteek ja Folia Apteek kaebusi ravimiameti otsuste peale.
Rutiinsel röntgenläbivaatusel avastati kopsu leiomüoomid
Eesti naistearst Deniss Sõritsa kirjeldab ajakirjas BMC Medical Genetics ilmunud teadusartiklis 44aastast naispatsienti, kellel avastati rutiinsel röntgenläbivaatusel kopsu leiomüoomid.
Algas tervisekeskuste investeeringutaotluste vastuvõtt
Eile hakati võtma vastu taotlusi tervisekeskuste rajamiseks seni katmata piirkondlikesse tõmbekeskustesse. Samuti on võimalik taotleda juba varem määratud toetussummade suurendamist esimeses voorus toetust saanud projektidele. Lisaks toetatakse maakondliku tervisekeskuse rajamist Viljandisse.
Depressioonile kulub 3–4% SKTst
Uuringud näitavad, et vaimse tervise probleemidega seotud kulud ulatuvad ülemaailmselt triljonite eurodeni aastas ning iga depressiooni vastu võitlemiseks kulutatud euro annab organisatsioonile tagasi pea 14 eurot kasumit, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli organisatsioonipsühholoogia õppekava juh...
Doktoritöö jõudis üllatavate järelduste ja seosteni
Tallinna Tehnikaülikooli keemia ja geenitehnoloogia õppekava doktorant Andre Koit kaitses hiljuti doktoritöö teemal "Kartsinogenees toob kaasa energiametabolismi ümberkorralduse jämesoole- ja rinnakasvajates". Tulemused olid üllatavad ja annavad põhjust teemat edasi uurida.
Hambaproteesiga tuleb patsiendile kaasa anda kinnituskiri
Ligi kaks kolmandikku Eesti hambalaboritest ning nende toodetavad tellimusmeditsiiniseadmed ei ole kantud riiklikku meditsiiniseadmete ja abivahendite andmekogusse, mistõttu ei ole võimalik tagada ka nende ohutust.
Gedeon Richteri antipsühhootiline ravim sai auhinna
Ungari innovatsioonifond andis Gedeon Richterile innovatsiooniauhinna uue Ungari originaalravimi kariprasiin (Estis registreeritud nimega Reagila) rahvusvahelistele turgudele viimise eest.
Lastehaigla investeerib tänavu üle pooleteise miljoni euro
Tallinna Lastehaigla nõukogu kinnitas 2018. aasta ligi 30 miljoni euro suuruse eelarve, investeeringute hinnanguline maksumus tänavuseks aastaks on 1,6 miljonit eurot.
Oht tuberkuloosi haigestuda on jätkuv
Tuberkuloos on koos katku, koolera, kollapalaviku ja viirusliku hemorraagilise palavikuga kuulutatud Eestis eriti ohtlikuks nakkushaiguseks.
Puugid – vaktsineerimise tase peaks riskirühmas suurem olema
Statistika näitab, et puukentsefaliidi vastu ei vaktsineeri end paraku sageli ka need inimesed, kellel on töö tõttu pidev nakatumise oht.
Üle 4 tunni EMOs viibivate patsientide arv järjest kasvab
Kliinikumi EMO juht Kuido Nõmm arutles reedesel EMO konverentsil selle valdkonna hetkeprobleeme ja tõi välja logistika probleemi.
PERH: vähiravi vajab koordineerimist
Põhja-Eesti Regionaalhaigla esindajad on seisukohal, et vähiravi on Eesti hetkel liialt killustunud ning vajaks suuremat koordineeritust.
Raul Adlas: hädaabikutsete töötlus muutub
Reedel regionaalhaigla XII erakorralise meditsiini kevadkonverentsil rääkis Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas muutustest hädaabikutsete töötluses.
Edward Laane erialaste oskuste minetamist ei pelga
Maikuust Kuressaare haigla ravijuhina tööle asuv hematoloog Edward Laane kinnitab, et end väikehaiglaga sidudes ta erialaseid oskusi kaotada ei karda ning leiab, et tulevikus võibki olla mõistlik hematoloogia õpe ümber profileerida nii, et hematoloog võiks töötada ka sisearstina.
TTÜ noorteadlane uurib helikobakteri kahjustusi maksas
Tallinna Tehnikaülikooli aasta noorteadlase tiitli saanud keemia ja biotehnoloogia instituudi geenitehnoloogia osakonna vanemteaduri, rahvusvahelise taustaga rakubioloogi Pirjo Spuuli teadustegevus on keskendunud helikobakteri (Helicobacter pylori) mõju uurimisele inimese maksas.
TTÜ soovib ka meditsiiniõpet
Meditsiini ja õigusteaduse õpetamise eest vastutab praegu ainult Tartu Ülikool, kuid Tallinna Tehnikaülikool sooviks samuti neid aineid õpetada.
PERHi eelmise aasta tulem oli 9,2 mln eurot
Paar päeva tagasi allkirjastatud Põhja-Eesti Regionaalhaigla 2017. aasta majandusaruanne näitab ligi 9,3 mln euro suurust tulemit ligi 200 miljoni euro suuruse käibe juures.
Ossinovski: hüvitise väljaviimine haigekassast lükkab probleeme vaid edasi
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski vastas riigikogu liikmele Raivo Põldaru (EKRE) järelpärimisele Eesti Haigekassa vahendite optimaalse kasutamise kohta.
Pildid: Kaitseväe meedikud harjutavad suurõppuseks Siil 2018
Esmaspäeval algas Tartus kaitseväe ühendatud õppeasutuste sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse suurharjutus Varblaserünnak 2018, millest võtab osa ligi 150 Eesti ning Taani kaitseväelast ja meedikut.
Massvaktsineerimise poolt ja vastu
Endise nakkushaiguste epidemioloogia spetsialisti Antonina Järviste ja terviseameti vahel tekkis ajalehe Saarte Hääl veergudel debatt massvaktsineerimise vajalikkuse teemal.
Täna saab kuulata rektorikandidaatide väitlust
Täna kell 16.15 kohtuvad Tartu Ülikooli rektorikandidaadid professor Toomas Asser ja professor Margit Sutrop avalikul väitluskoosolekul, kus neil on võimalus tutvustada oma programmi põhiseisukohti ja vastata ülikoolipere küsimustele.
Süütu toidulisand võib rikkuda analüüsi tulemused
Soome terviseamet Valvira hoiatab biotiini kasutamisega kaasnevate võimalike ohtude eest.
Video: Sõritsa süüdistab haiglaid topeltarvete esitamises
Tänases Pealtnägija saates avaldab Elite kliiniku juht dr Andrei Sõritsa arvamust olukorra kohta Eesti meditsiinis.
Pildid: Viigimaa ja Merilind jagasid riigikogulastele tervisenõu
Südamenädala raames lasid riigikogu liikmed mõõta oma tervisenäitajaid: kolesterooli, veresuhkrut, vererõhku ning kehamassiindeksit. Riigikogulastele käisid tervisenõu jagamas perearst doktor Eero Merilind ning südamearst professor Margus Viigimaa.
Balti ateroskleroosi kongress toimub juba sel nädalal
Selle nädala lõpus toimuva Balti VII Ateroskleroosi Kongressi ajaloost võib leida mitu head algatust, mille kohta kardioloogia professor Margus Viigimaa ütleb: “Olime esimesed, meist sai see hoogu!”. Mis täpsemalt on sündinud, selgitab professor järgnevas intervjuus.
Anestesioloogia ja intensiivravi residentuur peaks pikenema
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sai Tartu Ülikooli residentuuri juhtidelt taotluse pikendada anestesioloogia ja intensiivravi residentuuri viie aastani.
Gross-Paju: Teadus on arsti töö hädavajalik osa
Neuroloog ja Tallinna Tehnikaülikooli tervisetehnoloogiate instituudi dotsent Katrin Gross-Paju hindab teadustöö juures võimalust luua praktilisi lahendusi.