Millal tasub mõelda kortermaja katuse renoveerimisele ja kuidas seda õigesti teha?
Igal katusel on oma eluiga, mis on sõltuvalt materjalist, paigaldusest, asukohast ja hooldusest 10–40 aastat. Seejärel on õige aeg katuse vahetamiseks või renoveerimiseks, kusjuures katused võivad vananeda nii füüsiliselt kui ka moraalselt.
Venemaa ja Euroopa kõrgem hoone valmis
Peterburi äärelinnas valminud Lakhta Centeri nimeline hoonekompleks sai pärast kuueaastast ehitusprotsessi tänavu lõpuks valmis. Kompleksi dominandiks on 462meetrine pilvelõhkuja, mis on nii Venemaa kui ka kogu Euroopa kõrgeim hoone. Kõrguse poolest hoiab see ka maailma kõrghoonete seas väärikat ...
Alustatakse Rail Baltica põhiliini projekteerimisega Tallinn-Rapla lõigul
Rail Baltica ühisettevõte sõlmis kaks uut projekteerimislepingut kiirraudtee projekteerimiseks Eestis ja Leedus. Mõlemad lepingud allkirjastati tunnustatud Hispaania insenerifirmaga IDOM Consulting, Engineering, Architecture. Rail Baltica projekteerimistöödega alustatakse Eestis lõigul Tallinn-Ra...
Tapa otsib linnakeskusele parimat arhitektuurilahendust
Tapa vallavalitsus ja Eesti Arhitektide Liit kuulutasid välja arhitektuurivõistluse, mille käigus otsitakse Tapa linnakeskusele terviklikku ja nüüdisaegset lahendust, et luua inimsõbralik ja kvaliteetne avalik ruum linna südames.
BMI Monier laiendab Kiius katuse metallist lisatarvikute tootmist
Eesti suurim kivikatuste müüja BMI Monier laiendab selle aasta lõpus katuse metallist lisatarvikute tootmist Kiiu tehases, kasutades selleks senise katusekivitsehhi ruume. Katusekiviliinil töötavale kuuele inimesele püütakse leida uus töökoht.
Kevadsuvel raiutud ehituspuit ei ole kehvema kvaliteediga
Puidutööstuse sektori esindajate väitel ei ole kevadsuvel raiutud puit madalama kvaliteediga, kui muul ajal raiutud puit. Tõsi, talvel raiutud puidu veesisaldus on ca 10 15% väiksem kevadisest, kuid tänapäevaste puidutöötlemise tehnoloogiate juures ei ole kevadine niiskem puit probleemiks, kirjut...
Isekallur – vajalikud täitematerjalid vaid hiirekliki kaugusel
Viimased neli aastat Eestis tegutsenud Isekallur OÜ pakub nii era- kui ka äriklientidele võimalust tellida endale vajalikud täitematerjalid otse koju kätte kiirelt ja vähese vaevaga. Tegemist on esimese täitematerjalide maavarade e-poega Eestis, mis oma transpordiga toob tellitud täitematerjalid ...
Ajakiri Ehitaja Juuni 2019
KIK avab taotlusvooru soojamajanduse projektidele
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) võtab neljandat korda vastu taotlusi kaugkütte soojustorustike renoveerimiseks ja selleks täiendavate ühenduste loomiseks, kaugküttekatelde renoveerimiseks ning uue kaugküttesüsteemi rajamiseks.
Omanikujärelevalve aitab ehitusel “kirjavigu” vältida
Solarise keskuse õnnetus juhtus just seetõttu, et oli kaks järelevalvet – üks vaatas paremale ja teine vasakule, kuni see õnnetu lagi alla kukkus, meenutas riiklikult tunnustatud ehitusekspert Teet Sepaste ühte Eesti ehitusajaloo kõige tuntumat fiaskot.
Ehitusuudised 12.06.2019
180° vaadet, 100% head maitset
180° on lummavate merevaadetega
Puitmajatootjad ühendasid teadlastega jõud puitkonstruktsioonide tulepüsivuse uurimisel
Tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide uurimisrühm analüüsis neli aastat puitkonstruktsioonide tulepüsivust, võttes sealjuures arvesse ka ehituses kasutatud isolatsioonimaterjalide mõju. Mis kasu saab Eesti ettevõtlus sellest tööst, selgub ERR Novaatori ja "Aktuaalse kaamera" teaduslugude seeria...
Rail Baltical uus nõukogu ja digitaalne infokeskus
Mai lõpus kinnitas kolme riigi ühisettevõte AS RB Rail uue nõukogu koosseisu, kuhu Eestist kuuluvad jätkuvalt Riia Silave ja Anti Moppel. Lisaks avas ettevõte uue digitaalse infokeskuse.
Turvaline väljumine ruumidest ja hoonetest ohu korral
Palju on olnud juttu tuleohutusest, tulekustutite regulaarse kontrollimise olulisusest ja tuletekkide vajalikkusest köögis, aga seni on suurema tähelepanuta jäänud hädavalgustuse teema, kirjutab Eaton´i elektriinsener Ragar Roos.
Atlas Tehnika: masina tellimine olgu läbimõeldud otsus
Eesti kapitalil põhinev 2011. aastast tegutsev väikeettevõte Atlas Tehnika OÜ tegeleb kodumaisel turul ehitusmasinate ja laadurite edasimüügiga, pakkudes tippkvaliteeti nii suurklientidele kui väiketalunikele.
Puidust, betoonist, terasest ja klaasist meistriteos
Helsingi keskraamatukogu Oodi avati külastajatele Soome riigi 105. iseseisvuspäeva eelõhtul ehk 5. detsembril 2018. Oodi on nagu ka Amos Rex on Helsingi südalinna uus sümbol, turistide meelispaik ning linnaelanike kohtumis- ja ürituste korraldamise koht, kuid ka Soome üks keerukamaid ehitusobjekte.
Puitmajade tootja: puidu osakaal ehituses peab hüppeliselt suurenema
Puitmajade tootmise, ehitamise ja arendamisega tegeleva Mic-Johan Sebastian Kuisma sõnul avab Euroopa Liidu keskkonnasäästlik poliitika Eesti puitmajade tootjatele head võimalused eksporditurge laiendada. Kuismale kuuluv ettevõte MixFixi on Eesti tõenäoliselt kõige suurema puidust kortermaja aren...
Millist kaablitüüpi valida, kui vajad pikendusjuhet koju või ehitusobjektile?
Kaubamärgi FEIROL kaablitooted on valmistatud Eestis ja tagavad tõrgeteta töö nii tavatingimustes, niisketes kui ka ekstreemsetes oludes, temperatuuridel -40 kuni +90 °C. FEIROL pakub laia valikut pikendusjuhtmeid ja kaablitrumleid erinevateks otstarveteks ning valmistatab ka kõiksugu erilahendus...
Ehitusmaterjalide müügikäive kasvas 10%
I kvartalis 2019 kasvas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvate ettevõtete müügikäive võrreldes eelmise aastaga ligikaudu 10% – 118 miljoni euroni. Kasv on toimunud eelkõige ekspordi arvelt.
Betoonteede rajamine tähendab panustamist kohalikele ehitusmaterjalidele
Uuringud on näidanud, et tsementbetoontee rajamise ühekordsed investeeringud on umbes 30 protsenti suuremad kui asfaltbetoonkatendi puhul. Samas on Tallinna Tehnikaülikooli teadlased välja toonud, et betoonkatendil on asfaldi suhtes eelis 30–35aastase eluea jooksul, kuid betoonteedel on teinegi m...
Kortermaja lõõride korrektne kasutus tagab suurema turvalisuse
Kui majja kolivad uued elanikud, siis ühistu ei saa ja ei peagi kaasa rääkima selles, milliseks värvida korteri seinad või kas kööki osta puidust või metallist toolid. Küll aga on ühistul õigus ja lausa kohustus veenduda lõõride korrektses kasutamises juhul, kui majja hakatakse paigaldama uut tah...
Nestor: ehitusturul on tuul pöördunud
Eesti ehitus- ja kinnisvaraturg on hoo maha võtnud ja tulevikust on sektori jaoks raske leida midagi positiivset. 2009. aasta sündmuste kordumine näib siiski võimatuna, kirjutab SEB panga analüütik Mihkel Nestor.
Kuidas leida parim laopind ja tööstushoone?
Kinnisvaraarendusega tegeleva Harju KEKi müügi- ja turundusjuhi Lauri Viilebergi sõnul on huvi lao- ja tootmiskinnisvara vastu suur. “Arendajatena oleme võtnud suuna linnakute loomisele, kus leiavad ruumid üksteist täiendavad ettevõtted,” kinnitab mees lisades, et parima tulemuse saab klient siis...
Missuguse niidukiga niita muru?
Võib väita, et muruniiduki valik on muutunud keerulisemaks kui kunagi varem. Kui aastaid tagasi võis valida peaasjalikult kas elektrilise- või sisepõlemismootoriga muruniidukite vahel, siis tänapäeval tuleb valik teha juba klassikalise muruniiduki, akuniiduki või hoopis robotniiduki vahel.
Harju Elektri tütarettevõte laienes
Harju Elektri tütarettevõte, elektrikaupade projekti- ja jaemüüja Energo Veritas laienes ja avas Tallinnas esinduse ja kesklao.
Kaevandajad, riik ja KOVid kolmikkokkupõrkes maavarade üle
Kaevandajate sõnul on Harjumaal maavarad kriitilises seisus: praegustes maardlates jagub ehitusmaterjale veel 4-7 aastaks, siis on kõik. Omavalitsused uusi karjääre rajada ei luba, sest raha kaasnevate keskkonnaprobleemide lahendamiseks on riik ära võtnud.
Mida tõi uus muinsuskaitseseadus?
Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie ja ameti ehituspärandi valdkonna juht Anni Martin tutvustavad saates "Eetris on ehitusuudised", milliseid muutusi tõi 1. mail jõustunud uus muinsuskaitseseadus. Räägime, kuidas uus seadus reguleerib riigi ja kultuurimälestise omaniku õigusi ja kohustusi ni...
bauroci tooted leiavad kasutuskoha iga hoone ehitusel
Poorbetoonist ehitusmaterjale valmistava Bauroci tehastes toodetakse nii kergplokke, silluseid, lae- kui ka seinapaneele. Tänu laiale tootevalikule kasutatakse bauroci ehitusmaterjale praktiliselt kõikide hoonete ehitustel, alates eramutest kuni tööstushooneteni ja mitmekordsete büroohooneteni.
Räägi kaasa Bastionivööndi parkidele valgustuse osas
Tallinlased saavad bastionivööndi teemaplaneeringu koostamisel kaasa rääkida – ideekorjega kogutakse ettepanekuid bastionivööndi parkide uueks valgustuslahenduseks.
Euroopa võttis Eesti ehituskonsultandid kampa
Dublinis 9.mail toimunud Euroopa ehituskonsultatsiooniettevõtete liitusid koondava föderatsiooni EFCA üldkoosolek kinnitas Eesti erialaliidu EFCA täisliikmeks. Aastakoosolekul osalesid EKELi juhatusel liige Maidu Saar ja tegevjuht Kalle Karron.
Suur samm: Eesti alustas väliskoostööd ühtse klassifitseerimissüsteemi loomiseks
Eile kirjutasid Eesti, Rootsi, Tšehhi ja Soome esindajad alla ühiste kavatsuste deklaratsioonile ehituse ühtse klassifitseerimissüsteemi CoClass International välja arendamiseks ja edaspidiseks haldamiseks.
Minimalistlik Lamilux FE katuseaken sulandub igasse interjööri
Kaasaegne arhitektuur ja sisekujundus hindavad kõrgelt nii valgust kui ka minimalismi. Mõlemaid neid pakub Lamilux FE lamekatuseaken, mis on oma kategoorias liider nii disainilt kui funktsionaalsuselt. Ümbritsevasse intejööri sulanduv Lamilux FE tõstab diskreetselt esile aknast avaneva vaate.
Tallinn hakkab koos TalTechiga nutikat linna rajama
Tallinn alustab koostööd TalTechiga sügisest käivituva Tuleviku Linna Professuuri raames, kus andmetöötlusele ja uuringutele keskendudes hakatakse välja töötama lahendusi tuleviku töö- ja elukeskkondade loomiseks.
Ehitusfirma: hankelepingute täiendamine on igapäevane
Mapri Ehituse tegevjuht Tarmo Roos kinnitab, et riigihangetel on täiesti tavapärane, et hankija soovib mõningaid asju projekti käigus muuta, kuid muudatuse aluseks saab olla ainult mõlemapoolne kokkulepe.
Rangem järelevalve ehitushangetele
Riigikontroll leiab, et ehitushangete järelevalve ei ole piisav ja rahandusministeerium peaks kontrollima ka hankelepingute täitmist. Ministeeriumi väitel ehitusobjektide dokumentatsiooni selle pilguga juba analüüsitakse.
Ülemiste Citys sai korraga kuus büroohoonet keskkonnasäästlikkuse sertifikaadid
Kuuele Technopolis Ülemiste hoonele Ülemiste Citys omistati LEED (
TalTech saab puitkonstruktsioonis õppehoone
Tallinna Tehnikaülikool ja Nordecon sõlmisid lepingu ülikooli Mäepealse 3 teadus- ja õppehoone rekonstrueerimiseks ja laiendamiseks. Puitkonstruktsioonis hoones hakkavad asuma ehitusvaldkonna teadus- ja õppelaborid.
Arhitektuuripreemiatele esitati rekordarv töid
Eesti Arhitektuuripreemiatele 2019 esitati rekordiliselt 150 tööd, mille hulgast laureaadid kuulutatakse välja aasta lõpus toimuval auhinnatseremoonial.
Jüri liginullenergia tervisekeskus saab nurgakivi
Kolmapäeval pannakse nurgakivi Rae vallas Jüri alevikus asuvale tervisekeskusele. Uus tervisekeskus valmib selle aasta lõpuks ning tegemist on Rae valla ühe esimese avaliku hoonega, mis vastab liginullenergia tingimustele.
Inseneride puudus süveneb: iga õppija eest tuleb võidelda
Arvestades eelmiste aastate vastuvõttu kõrgkoolidesse tulevikus üldehituse insenere jagub, kuid kitsamatel erialadel nagu teedeehitus võib inseneride puudus muutuda veel suuremaks.
Bauroci tooted leiavad kasutuskoha iga hoone ehitusel
Poorbetoonist ehitusmaterjale valmistava Bauroci tehastes toodetakse nii kergplokke, silluseid, lae- kui ka seinapaneele. Tänu laiale tootevalikule kasutatakse Bauroci ehitusmaterjale praktiliselt kõikide hoonete ehitustel, alates eramutest kuni tööstushooneteni ja mitmekordsete büroohooneteni.
Millist kasu saab tellija, kes valib BIM-pädeva alltöövõtja?
Tallinna Sadama D-terminali laienemisprojekt on üks silmapaistvamatest ja ühtlasi keerulisematest projektidest tänasel ehitusturul. Viia kokku vana ja uus, mõelda ühtaegu nii jalgsi kui autoga liikuvate reisijate heaolule ning teha seda kõike, ehitades samaaegselt ka oma igapäevaelu elavas sadama...
Ehitisregister muutuste tuules
Riiklik ehitisregister on paljudel, kes sellega kokku puutunud, olgu tegu siis projekteerija, arendaja, ametniku või suvilat ehitava tavakodanikuga, närvid krussi ajanud. Nüüd on ehitisregistris käigus põhimõttelised uuendused, mis peaksid muutma selle kasutamise mugavamaks ning menetlustoimingui...
Peetri spordi- ja vabaajakeskus saavutas maksimaalkõrguse
Nordecon ja Peetri Keskuse arendaja Compakt kinnisvara pidasid eelmisel nädalal Peetris spordi- ja vabaajakeskuse sarikapidu. Sarikapärja tõid alla Rae vallavanem Priit Põldmäe ja Compakt Kinnisvara juht Maik Teiv.
Ehitusmaterjalide Tootjate Liit sai uue juhatuse
Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit valis korralisel aastakoosolekul liidule uue üheteistkümneliikmelise juhatuse.
Mertsina: ehituse tähtsus hakkab vähenema
Ehitus on viimased kolm aastat väga tugeva kasvuga olnud ning andnud olulise panuse majanduskasvu, nüüd on selle panus majanduskasvu vähenenud, märgib Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Nädalavahetusel alustatakse Vabaõhumuuseumisse puitmaja püstitamist
Täna algas vabaõhumuuseumi kõige uuema museaalhoone – 21. sajandi puitmaja – püstitamine. Kuna tegemist on tehasemajaga, mille elementide valmimisel on suur töö ära tehtud tehase tingimustes, planeeritakse peamajakarp valmis monteerida ühe nädalavahetusega.
Tallinna Haigla ala detailplaneering sai vastuvõtmisküpseks
Tallinna linnavalitsus esitas linnavolikogule vastuvõtmiseks Lasnamäele kavandatava haiglakompleksi detailplaneeringu. Kümnest hoonest esimesena valmib lähiaastatel tervisekeskus, mille abil paraneb Lasnamäel eriarstiabi kättesaadavus.
Rail Baltica Tallinna-Rapla lõigu projekteerivad hispaanlased
Kolme Balti riigi ühisettevõte RB Rail kuulutas 16. mail välja võitja Rail Baltica põhiliinil Tallinn-Rapla lõigu projekteerimiseks ja ehitusjärelevalve teostamiseks. Hanke võitis tunnustatud Hispaania insenerifirma IDOM Consulting, Engineering, Architecture.