Taavi Aas: Rail Baltic peab arvestama potentsiaalse Tallinna ringraudteega
Tallinna lähipiirkonnas on ida-läänesuunalise reisirongiliikluse ja kaubaveo arendamiseks kaks võimalikku põhimõttelist raudteekoridori. Üks neist kulgeks lõuna poolt, ositi paralleelselt Rail Balticaga ning teine variant oleks kasutada juba suures osas olemasolevat põhjapoolse koridori infrastru...
Korrastatud tükike Eestit Moskva südames
Suursaatkond Moskvas on Eesti kõigi aegade esimene saatkonnahoone, mis on järjepidevalt samas majas tegutsenud esimest iseseisvusajast läbi okupatsiooniaastate praeguseni. Hoone rekonstrueerimine osutus parajaks pähkliks: tellijal puudusid kogemused idanaabri juures ehitustööde korraldamisel, ehi...
Riigihangete seaduse muutmiseks laekus arvukalt ettepanekuid
Rahandusministeerium teatas, et kevadel algatatud riigihangete seaduse muutmise ning selle väljatöötamise kavatsusele laekus palju tagasisidet.
Ajakiri Ehitaja August 2019
Rail Baltica ehitus algas hiilivalt
Rail Baltica ehitushanked, mille objektideks on peamiselt sildade ja viaduktide ehitamine üle riigimaanteede, korraldatakse mitme aasta jooksul Maanteeameti kaudu juba tuttava skeemi alusel. Ilmselt 2023. aastal algava raudtee põhitrassi ehitushangete läbiviimise osas on veel palju ebaselget, ent...
Jaeski: ka kohalikel ettevõtetel on Rail Baltica ehitushangetel lootust
Erinevalt projekteerimisest jagub Rail Baltica ehitushankeid raudteeühenduse rajamise erinevatesse etappidesse, kinnitas ühisettevõtte RB Raili Eesti esinduse juht Aivar Jaeski Äripäeva raadio saates “Eetris on ehitusuudised”.
KIK avab taotlusvooru tänavavalgustuse uuendamise projektidele
Keskkonnainvesteeringute Keskus alustab esmaspäeval, 19. augustil taotluste vastuvõtmist tänavavalgustuse taristu renoveerimise kolmandasse taotlusvooru.
Emajõeäärse parkimismaja arhitektuurivõistlusele laekus 29 tööd
Maikuus välja kuulutatud arhitektuurivõistlusele Tartusse Vabaduse puiesteele rajatava parkimismajale parima lahenduse leidmiseks laekus tervelt 29 tööd. Žürii teeb oma otsuse 6. septembriks.
Õppijatega on raskusi aladel, mis ehitusinseneri kõlava nimega ei seostu
Milline on ükikooliastujate huvi ehituserialade vastu ja kuidas üliõpilasi juurde saada, rääkisid raadiosaates “Eetris on ehitusuudised” Tallinna Tehnikaülikooli ehitus- ja arhitektuuriinstituudi juhataja professor Jarek Kurnitski ning Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusinstituudi professor Martti K...
Elering uuendab 3,2 miljoniga Lääne-Eesti sõlmalajaama Lihulas
Elering sõlmis Harku-Lihula-Sindi elektriliinil asuva Lihula 110-kilovoldise alajaama rekonstrueerimiseks lepingu riigihankel edukaimaks osutunud ettevõttega ABB-ga, lepingu maksumus on 3,2 miljoni eurot.
Eesti Killustik otsib Ida- ja Lõuna-Eesti piirkonna müügijuhti
Kandideeri portaalide
Kawe Plaza taha kerkib peagi Kawe City
Tallinnas Estonia puiestee ja Tatari tänava nurgale seitsmekorruselise büroohoone ehitamist lubav detailplaneering jõuab peatselt otsustamiseks linnavalitsuse istungile, kirjutas ERR.
Millistel juhtudel peavad koondumistehingud läbima konkurentsiameti kontrolli?
Ettevõtete ülevõtmiste ja ühinemiste arv on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Seejuures on suurenenud ka konkurentsiameti töökoormus, sest aina rohkem tehinguid käib nende valvsa pilgu alt läbi. Näiteks TMB Eesti haru ostmine kukkus Prantsuse ettevõttel Consolis Group aasta alguses läbi, k...
Ehitusuudised 14.08.2019
Nordecon Betoon ehitab reklaamitootjale uue hoone
Nordeconi tütarettevõte NOBE (ärinimega Nordecon Betoon) ehitab ja Eesti suurim valgusreklaamide tootja Volume Design sõlmisid ehituslepingu reklaamiettevõtte uue tootmis- ja büroohoone rajamiseks. Volume Designi investeeringu kogumaht on 2,5 miljonit eurot, ehitusleping hõlmab ehitustöid 1,5 mil...
Leonhard Weiss paigaldab 5 miljoni eest kaabelliine
Elering valis riigihankega välja Veskimetsa-Kopli ja Veskimetsa-Volta kõrgepinge kaabelliinide ehitaja, tööd teostab 4,8 miljoni eurose pakkumise teinud Leonhard Weiss.
Algas Eesti suurima puidust liginullenergiahoone projekteerimine
Alanud on Eesti kõige keskkonnasõbralikuma riigihoone – keskkonnamaja – projekteerimine. Selle töö teeb maja arhitektuurikonkursi võitnud arhitektuuribüroo Kavakava.
Kuidas majandab sotsiaalselt vastutustundlik ehitaja?
Ehitus- ja tehnoloogiaettevõtja Veiko Veskimäe selgitab saates "Eetris on ehitusuudised", kuidas majandab ning jääb äriliselt kasumisse sotsiaalselt vastutustundlik teede-ehitaja, kes panustab aktiivselt jalgpalli, sealhulgas noortesporti.
Suurobjektide valmimine kahandas Merko müügitulu
Merko Ehituse teise kvartali müügitulu oli 77 miljonit ja 6 kuu müügitulu 154 miljonit eurot, vähenedes aastatagusega võrreldes 16%. Kontserni teise kvartali maksueelne kasum oli 4,5 miljonit ja 6 kuu maksueelne kasum 7,5 miljonit eurot: see kasvas aastatagusega võrreldes 6,7%. Puhaskasum oli vas...
Tallinna Linnateatri tootmiskompleksi rajab Eston Ehitus
Nordeconi kontserni kuuluv Eston Ehitus ning Tallinna Linnateater ja Tallinna Linnavaraamet sõlmisid lepingu Tallinnasse Suur-Sõjamäe tänavale Tallinna Linnateatri tootmiskompleksi ehitamiseks. Võidetud hanke tulemusena sõlmitud lepingu maksumus on 3,4 miljonit eurot.
Valitsus kingib suurtöösturitele miljoni
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo allkirjastas määruse, millega toetatakse suurinvestorite raha paigutamist töötleva tööstuse sektoritesse, teatas ministeerium.
Ühe auto asemel kümme jalgratast
Uued majad Tallinnas ja Tartus ei saa ehituslube, kui seal ratastele hoiukohti pole projekteeritud. Ka arendajad näevad rattahoiule kliendi poolt kasvavat nõudlust.
Tootjate väljakutseks on rentaablus
Ehitusmaterjalitootjad näevad tegevust segavate probleemidena majanduslangust, palgarallit ja spetsialistide puudust. Peamiseks väljakutseks on, kuidas tõsta töötajate ja protsesside efektiivsust, et paigalpüsiva hinnataseme juures kompenseerida kulude kasvu.
Eesti ettevõte lennutab peagi droone teisel pool maakera
4G ja 5G mobiilsidetehnoloogia võimaldab droone juhtida pika vahemaa tagant, kuna andmeedastuseks ei ole enam vaja lähivälja raadiosidet ning otsenähtavust piloodi ja drooni vahel. Piltlikult öeldes saaksid Tallinnas asuvad piloodid oma masinaid lennutada kasvõi Austraalias või Jaapanis.
K-rauta ärikliendile kehtivad uued püsisoodustused
K-rauta kaupluste ärikliendiprogramm läbis hiljuti põhjaliku uuenduskuuri ja kasvatas püsisoodustuste ringi, mis annab paljudele toodetele igapäevaselt isegi kuni 30 protsenti allahindlust.
Ehitustööde üleandmise-vastuvõtmise akt kaitseb nii ehitajat kui tellijat
Ehitustööde üleandmise-vastuvõtmise akt on hea viis pakkuda mõlemale poolele võimalikult palju kaitset ja aitab vältida olukordi, kus mõni pool kannab vastutust või kulusid, mida ta ehitustöövõtulepingu ning seaduse alusel kandma ei peaks.
Kuidas ära tunda hüdraulikasüsteemi sisemised purustavad jõud?
Hüdraulikasüsteemide tõhusus kasvab pidevalt, aga kui süsteemi tõhusus ei vasta planeeritud tasemele, võib see olla märk sellest, et hüdraulikasüsteemis on sisemine nn purustav jõud. Selle põhjuseks on tihti kas projekteerimisviga, vale seadistus või ebapiisav hooldus.
Pea- ja alltöövõtja suhete regulatsioon ehituse riigihangetes
Alates 2019. aastast saavad alltöövõtjad riigihangete seaduse muudatusega õiguse lasta hankijal peatada maksed peatöövõtjale, kui viimane on alltöövõtjale võlgu jäänud.
Kuidas uus andmekaitsemäärus mõjutab ehitussektori personalipoliitikat?
25. mail 2018 jõustus uus Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmäärus (GDPR – General Data Protection Regulation) on kõige olulisem andmekaitsemäärus viimase 20 aasta jooksul – ja see mõjutab otseselt ka Eestis tegutsevaid ettevõtteid.
Ehitusega seotud riskide kindlustamine
Tihti nõutakse ehitushanke võitnud ehitajalt ehitustöödega seotud vastutuskindlustuslepingu sõlmimist. Kuid sageli on probleemiks see, et vastuskindlustuse kaitse nõuded hankes on sõnastatud eirates tegelikke vastutuskindlustuse põhimõtteid.
Hoonete energiatõhususe regulatsiooni täiendused
Alates 2010. a on teada, et pärast 2020. a valmivad hooned peavad vastama liginullenergiahoone tasemele. Eesti sätestas ühe esimese liikmesriigina liginullenergiahoone nõuded 2013. a, lähtudes tolle aja parimast teadmisest. Möödunud viie aasta pikkuse perioodi järel oleme liginullenergiahoone nõu...
Kas riigihangetelt saab välistada ümbrikupalga kahtlusega ehitusfirmad?
Alates 2018. aasta jaanuarist peab hankija kontrollima ehitustööde riigihangetel pakkuja ja tema alltöövõtjate töötajate keskmisi töötasusid. Kui ettevõtte töötajate keskmine töötasu on viimasel kuuel kuul alla 70 protsendi ehitusvaldkonna keskmist, võib hankijal olla alus pakkumus tagasi lükata ...
Ehitusvaldkonna kutsepõhise pädevuse tõendamine
2018. aastal lõppes ehitusvaldkonnas üleminekuperiood, mis tähendab, et ehitusettevõtte pädev isik projekteerimise, ehitusprojekti ekspertiisi, ehitusuuringute, ehitise auditi, projekteeritavale hoonele energiamärgise andmise, energiaauditi tegemise ning omanikujärelevalve tegevusaladel saab alat...
Kohtuotsused, mis muudavad riigihangete praktikat
Tavaliselt vaieldakse suure maksumusega riigihangete üle, sest vaidlemine toob kaasa suured kulud, aga samas on kaalul ka suur hulk raha. Riigihangete teabevara peatoimetaja Tuulikki Laesson juristibüroost Laesson & Partnerid vaatas üle viimase poole aasta riigihangete vaidlustuskomisjoni otsused...
Haapsalu Uksetehas alustas koostööd Töötukassaga
Eesti Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ja Haapsalu Uksetehase juhatuse liige Ago Soomre allkirjastasid koostööleppe, eesmärgiga pakkuda töövõimalusi ettevõttes eelkõige Haapsalu piirkonna inimestele.
YIT ehitab Mustamäe humanitaargümnaasiumile sügiseks staadioni
Uue õppeaasta eel algasid Tallinnas Tammsaare teel asuva Mustamäe Humanitaargümnaasiumi staadioni ehitustööd, mis lõpevad veel sel sügisel.
Droonid on ehitusmõõdistuse tulevikumuusika
Lisaks geodeetiliste plaanide koostamisele on droonide abil võimalik lihtsustada ja muuta oluliselt tõhusamaks ka teisi ehitusel vajalikke mõõtmis- ja jäädvustustöid.
Efektiivsus ehituses saab alguse materjalitootjatest
Klassifikaator tähendab ehituskulude järjestamise korda kindlatesse kulurühmadesse. Järjestamise korra oluline osa on aga klassifikaatori numbrikombinatsiooni taha mahtuva infokärje sisu, mille olemasolus on oluline panus ehitusmaterjalide tootjatel.
Harku ja Lääne-Harju vallad asuvad veevärki ehitama
Harku vallavanem Erik Sandla, Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat ning Lääne-Harju munitsipaalettevõtte Lahevesi esindajad allkirjastasid teisipäeval ühise veemajandusprojekti raames aktsionäride lepingu. Kokkuleppe kohaselt rajatakse järgneva kahe ja poole aasta jooksul Türisalu (Harku vald) ja K...
TREV-2 korrastab Lasnamäel 1,5 miljoni eest kõnniteid
Esmaspäeval, 5. augustil alustab TREV-2 Grupp rekonstrueerimistöödega Lasnamäel P. Pinna tänaval. Tööde käigus rajatakse puuduvad kõnnitee lõigud ning rekonstrueeritakse tänavaga ristuvad juurdepääsuteed ja parkimisalad.
Operatiivsem ja täpsem võimalus katendite kontrolliks
Hetkel ei ole Eestis enamlevinud katendiarvutuse tulemused mõõdetavad ja ehituskvaliteedi kontroll ei tugine arvutustel. Senised parameetrid – nii need, mida kasutatakse katendiarvutuste alusena, kui ka ehituse kvaliteedikontrollis, ei tugine mõõtmistel vaid on kokkuleppelised. Uudse kandevõime m...
Delta keskuse ettevõtlusmajas peetakse sarikapidu
Homme, 1. augustil peetakse Tartusse Narva maanteele kerkiva Tartu Ülikooli ettevõtlusmaja sarikapidu.
RKAS kuulutas välja Mustamäe riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi
Riigi Kinnisvara koos Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Arhitektide Liiduga kuulutas välja Akadeemia teele tuleva Mustamäe riigigümnaasiumi õppehoone arhitektuurivõistluse.
Millega üllatab Soome populaarne elamumess sel aastal?
Helsingist 135 km kaugusel asuvas Kouvola linnas toimub 12. juulist kuni 11. augustini 2019 ainulaadne elamumess, mis toimub ajaloolises kohas endiste sõjaväe insenertehniliste üksuste õppekeskuse territooriumil.
NOBE hakkab Rootsis tuulegeneraatorite vundamente ehitama
Nordeconi kontserni kuuluv ettevõte NOBE (ärinimi Nordecon Betoon) ja Nordex Sverige sõlmisid lepingu Põhja-Rootsi Sundsvalli lähedusse rajatava Nysäter tuulepargi 73 tuulegeneraatori vundamendi ehituseks.
Digitaalehituse ettevõtted lähevad Dubai EXPOle
Aprillis tööd alustanud Sihtasutus EXPO 2020 Dubai Eesti esindus on saanud esimesed kinnitused ettevõtetelt ja organisatsioonidelt, kes soovivad end ja Eestit tutvustada ning leida uusi partnereid. Teiste hulgas on osaleda otsustanud ka Digitaalehituse klaster.
Ehituskaupluste klient ostab allahindlusi
Ehitusmaterjalide müüjad jätkavad kasvu lainel, ent kurdavad hinnasurve üle. Nii suuremad kui väiksemad ehitusmaterjalide müüjad on konkurentsis püsimiseks kaasa läinud suurte allahindluskampaaniatega.
Puitu väärindav Lemeks teenis mullu 12,63 miljonit eurot kasumit
Metsa- ja puidusektoris mitme ettevõttega tegutsev Lemeks kasvatas mullu oma käivet ja teenis kopsakama kasumi kui 2017. aastal.
Rannamõisa tee saab kaks lisarada
Tänasest algasid ehitustööd Tallinna–Rannamõisa–Kloogaranna tee kilomeetritel 2,6–4,1. Liiklusohutuse parandamise ja läbilaskvuse suurendamise huvides ehitatakse maanteelõik neljarajaliseks koos ristmike ümberehituse ja liikluskorralduse muudatustega.
Tõhus klassifitseerimissüsteem peab käsitlema ehitust tervikuna
Miks me klassifitseerime midagi? Miks on rongis või bussis piletimüüjal kõhu peal mündi hoidmiseks alus, millele mündid reastatud nominaalväärtuste järgi? Miks iga ametnik jaotab oma lauale laekuvad paberid erinevatesse kaustadesse? Ilmselt on vastus lihtne – nii on münti või dokumenti vajaduse ...