Äripäev 27.01.2020
Kliimariskidest ei saa enam üle ega ümber
Davosi majandusfoorumil juhtus läinud nädalal anekdootlik lugu.
Jalgpalliliidu järsk otsus läks maksma 50 000 eurot
Juhtum pöörase jalgpallifänniga kulmineerus sellega, et Eesti Jalgpalli Liit katkestas turvalepingu Meeskond Securityga mõni päev enne tähtsat Eesti-Saksamaa EM-valikmängu.
Nädala hitid: must talv ja ninanips investoritele
Sel nädalal saime teada, kuidas spordivarustuse tootja püüab vihmast talve üle elada, mis võttega Kristjan Sild investorid elegantselt üle kavaldas ja sellest, kui palju paindlikkust on pensionifondidele lubatud.
Konkurent kurdab: Eesti Energialt klienti üle lüüa on väga raske
Elektrum Eesti juht Andrus Liivandi sõnul soosib praegune seadusandlus suurimat turul tegutsejat - Eesti Energiat - ja mõjub halvasti konkurentsile, sest viimasele on antud võimalus lahkuda sooviva kliendi tagasivõitmiseks.
Iraan üritab bitcoiniga USA sanktsioonide vastu võidelda
USA poolt viimase kahe aasta jooksul Iraanile kehtestatud sanktsioonid on pealtnäha efektiivsed olnud, vähendades riigi majandust 10-20 protsendi võrra. Samas on sanktsioonid motiveerinud Iraani ennast krüptorahade abil USA poolt kontrollitavast finantssüsteemist lahti siduma.
Raadiohommikus: messimöll, Tartu võimulepe ja tulemused, tulemused…
Algaval nädalal siirduvad sajad Eesti motosõbrad Helsingisse Põhjamaade suurimale motomessile, kus väljas kõik valdkonna olulised tegijad, pärast seda on järg samuti populaarse paadimessi käes.
Läti köögiviljaeksperiment tasus ära
Kodumaiste köögi- ja puuviljade käibemaksu langetamine on vähendanud Lätis maksudest kõrvalehoidmist.
Viimased kolm aastat: krahh, kriis ja katastroof
"Kui viimase kolme aasta kõveraid vaadata, siis on krahh, kriis ja katastroof käes," lausus ettevõtluse tõusude ja languste kohta elastikniiti tootva Fein-Elast Estonia OÜ juht ja omanik Urmas Mägi. Kõige otsesemat nõudlusekriisi võib tema sõnul märgata ida suunal.
Pokkerimäng, mis lubab nelja aastaga raha viiekordistada
Varem pokkerimänguga elatist teeninud Madis Müür leidis pärast kaartide mahapanekut rahateenimiseks uue viisi – idufirmadesse investeerimise – ning siiani on tal läinud nii edukalt, et vaid nelja aasta jooksul on Müürist saanud miljonär.
Superalko omanik: jutud piirikaubanduse surmast on liialdatud
Koroonaviirus võib haprale Hiina majandusele löögi anda
Hiinas ametlikel andmetel 41 inimest tapnud ja pea poolteist tuhat tõvevoodisse surunud koroonaviirus on levinud juba kümnesse teise riiki. Epideemia mõjutab nii globaalseid börse kui ka Hiina sisemajandust, mis niigi just võimast kasvu ei näita. Terviseamet hoiatas värskelt ka eestlasi, et ohtli...
Michael Nacke: Putini reformid ennustavad enneolematult jõhkraid meetmeid
Hiljutised sündmused Venemaal – valitsuse tagasiastumine ja Vladimir Putini välja kuulutatud reformid – annavad tunnistust kompromissidest loobumisest ja kuulutavad ette enneolematuid repressiivseid meetmeid, leiab raadiojaama Ehho Moskvõ ajakirjanik Michael Nacke.
Lumepuudus toob Euroopas sadu miljoneid kahju
Sarnaselt Eestiga mõjutavad soojad talved märkimisväärselt Euroopa suusakuurorte, mistõttu kaotavad lumeriigid sadu miljoneid turismitulu. Nii võivad Kesk-Alpi suusakeskused olla sunnitud tulevikus uksed sulgema, kuid käib ka suurem keskuste ümberprofileerimine.
Microsofti Eesti eksjuht: tööstusel seisab hüpe alles ees
Eesti on tuntud kui digiriik, kuid tööstuse automatiseerimine seisab siin alles ees, leidis endine Microsoft Eesti ja tänane haigekassa juht Rain Laane.
Skeleton aitab Varssavi trammivõrku uueks luua
Superkondensaatorite tootja Skeleton allkirjastas lepingu Poola trammifirma Medcomiga. Skeletonid superkondensaatorid hakkavad Varssavi trammide pidurdusenergiat püüdma, mis peaks efektiivsust kõvasti tõstma ja linna elektrivõrku ülekoormuse eest kaitsma.
Venemaalt pagenud pankureid karistati hiigeltrahviga
Inglise kõrge kohus otsustas, et Venemaal NBT panga kokkukukkumise äärele ajanud ja seejärel riigist põgenenud ärimehed peavad maksma tervelt 900 miljoni dollari suuruse trahvi.
Odav Aasia kaup surus Eesti mantlifirma turult välja
Rakveres tegutsenud ülerõivaste valmistaja MasCara Coats läks pankrotti, sest ei suutnud Aasiast Euroopasse voolavate odavate riietega konkureerida.
Bolt veab nüüd toitu koju suurest tanklaketist
Tanklakett Circle K liitus Tallinnas ja Tartus Bolt Food toidukulleri teenusega. Bolt kavatseb hakata peagi toitu koju vedama ööpäev läbi.
Rahapesureeglid toovad finantssektorisse uusi tuuli
Finantssektor on kardinaalselt muutumas, sest rahapesureeglite karmistumine sunnib valdkonnas tegutsevad ettevõtted senisest oluliselt suuremat efektiivsust taga ajama.
Rikkaks investeerimine ja Ain Hanschmidti edu valem
Viimase nädala jooksul kuulasid Äripäeva raadio kuulajad kõige enam järele investeerimisteemalisi saateid ja intervjuusid.
Restoranitest: argentiinlaste lõõmav kolle Kalamajas
Siga la Vaca suurim vaatamisväärsus on lõõmav kolle ehk avatud grill parilla, mille kohal kogukas kokk liha ja köögivilja küpsetab.
Börs: viiruse kartus viis aktsiaturu alla
Inteli aktsia tõusis internetimulli-aegsele hinnatasemele
Arvutiprotsessorite tootja Inteli aktsia kerkis reedel ligikaudu 8%, kui head kvartalitulemused ning 2020. aasta kasumiprognoosi tõstmine viisid Inteli aktsia hinna 20 aastat tagasi lõhkenud internetimulli aegsele tasemele.
USAs avastati teine Hiina koroonaviiruse juhtum
USA tervishoiutöötajad fikseerisid reedel teise Hiina koroonaviirusesse nakatunud patsiendi ning lisaks uuritakse veel 63 patsiendi olukorda, vahendab CNBC. Uudis viis päeva plussis alustanud aktsiaturu miinusesse.
American Express näitas pühadehooajal head käivet
Krediitkaartide väljastaja American Express (AmEx) teatas reedel, et tänu kasvanud krediitkaartide kasutajate arvule ning tugevale USA jaemüügikeskkonnale näitas firma neljandas kvartalis kõrgemat kasumit, kui analüütikud olid oodanud, kirjutab Reuters.
Deloitte'i audiitorbüroo maksis trahvi
Tippbüroo Deloitte on tasunud audiitortegevuse järelevalvele 10 000eurose trahvi ning neile jääb kehtima alandatud kvaliteedimärgis.
Helged Euroopa majandusnäitajad aitasid regiooni aktsiad plusspoolele
Positiivsed majandusnäitajad ning mõnevõrra lahtuv viirusehirm on investoritele positiivsust süstinud.
Arvo Sarapuuga seotud Tallinna jäätmeäri kohtuasi sai lõpuks hoo sisse
Harju maakohtus algas üheksandal katsel Tallinna endise abilinnapea Arvo Sarapuuga seotud prügiäri korruptsiooniasja arutamine.
Rohetankist pole pääsu
Jõukad ja vägevad on Davosil rääkinud – kliima on maailma tähtsaim teema, mis annab endast tunda, usu või ära usu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Pallingu ja Mardisoo kindlustusidu pääses maailmakuulsasse kiirendisse
Esmaspäevast alustab kindlustusvahenduse rakendus Cachet maailmakuulsas finantstehnoloogiaettevõtetele suunatud Londonis asuvas kiirendiprogrammis Barclays Accelerator, mida toetab tagant Techstars.
David Vseviov: Venemaa, su pale kõlab tuttavalt
Tänapäeva Putini-Venemaa võimu üldistes arusaamades võib näha üllatuslikult palju sarnasusi Nikolai I valitsemisajaga, samuti Ivan Julmaga, kirjutab ajaloolane David Vseviov Äripäeva essees.
Vastukaja: pisut mõtteainet Jüri Mõisale
Kasutegur inimeste Eesti-siseseks liikumiseks on Rail Balticu puhul väike, kirjutab rahvastikuteadlane ja statistik, Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ene-Margit Tiit.
Surmav viirus levib hoopis ühisrahastuses
Ühisrahastusest võib kujuneda selle aasta suur teema, leidsid ajakirjanikud saates „Äripäev eetris“.
Kunagisel rahvaliitlaste põllufirmal tuleb keelatud riigiabi tagasi maksta
20 aasta eest ülisoodsa rendihinnaga riigilt maad saanud Tartu Agrol tuleb riigile maksta 1,2 miljonit eurot.
Liisa Pakosta: pinged kasvavad, otsustab juhtide tase
Mistahes organisatsioonis saab keerukas maailmas muutuste oskuslik juhtimine üha olulisemaks, kirjutab võrdsete võimaluste volinik Liisa Pakosta vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Eesti pangad kaotasid kasumist viiendiku
Pangandussektori Eestis teenitud puhaskasum oli 2019. aastal 285 miljonit eurot ehk viiendiku võrra väiksem kui aasta varem, teatas Eesti Pank.
Aasta iduinvestor: Eesti jäärapäiseid iduettevõtjaid majanduslangus ei kõiguta
Kuigi iduettevõtete investeeringute suurused sõltuvad lähiaastail majandusest, on edukatest Eesti idufirmadest välja kasvanud põlvkond, kelle värsked ideed ja algatused kindlustavad sektori jätkusuutlikkust ka raskel ajal, kinnitas aasta investoriks valitud Gerri Kodres.
Intel teatas tugevast kvartalist
Kiibitootja Intel Corp võitis neljandas kvartalis nii personaalarvutite kui ka serverite müügist.
Tallink: ohtliku viiruse levik broneeringutes tunda ei anna
Aasia turistide osakaal on hetkel väike ning broneeringuid viiruse levik mõjutanud ei ole, ütles Tallinki kommunikatsioonijuht Katri Link Äripäevale.
Euroopa suurriigid taastuvenergia eesmärkidest kõige kaugemal
Kõige vähem moodustab energiatarbimises taastuvenergia just suurtes Euroopa riikides, mis mõne erandiga on olnud ka kõige suuremad energiapöörde nõudjad Euroopa Liidus.
Otto Richard Pukk annab Saaremaa tehase juhtimise käest
Seni Incapi rahvusvahelise ettevõtte kõrval ka Kuressaare elektroonikatehast juhtinud Otto Richard Pukk andis ameti üle USA taustaga pikalt Eestis elanud Greg Grace’ile.
Miks Donald Trump Euroopa kraesse kargas?
Neljapäeval lõppes Maailma Majandusfoorum Davosis. Sellest, miks USA president Donald Trump Euroopale nn kallale tuli, kõnelesime Äripäeva raadios väliministeeriumi välismajanduse ja arengukoostöö osakonna juhi Jüri Seilenthaliga.
Aasta iduinvestor paneb täppi pea iga investeeringuga
Sel nädalal valisid idufirmad aasta investoriks Gerri Kodrese, kes selgitas hommikuprogrammis, kuidas ta on oma portfelli valinud peamiselt õnnestunud idufirmad.
Teemad, millest peaks järgmistel valimistel rääkima, aga ilmselt ei räägita
Reedeses hommikuprogrammis käis külas Eesti 200 üks eestvedajatest Lauri Hussar, kes andis ülevaate nii Eesti 200 populaarsuse tõusust kui ka olukorrast riigis.
Ericsson teatas üle ootuste suurest dividendist
Rootsi telekomiettevõte Ericsson teatas kvartalis ühtlasi ligi 4,5 miljardi Rootsi krooni suurusest puhaskasumist.
Soomes kahtlustatakse kahel inimesel koronaviirust
Soome põhjaosas Ivalos kahtlustatakse kahel turistil koronaviirust, kirjutab Yle uudisteportaal.
Kohtutäitur pani karistatud makseasutuse maja müüki
Kohtutäitur müüb finantsinspektsioonilt karistada saanud restoran-makseasutuse maja Viimsis.
Kõmulised kliendid maksid audiitorile töö
Perekond Seppikute rahapesujuttudesse segatud firma, tegevusloa kaotanud valuutaäri-restoran Talveaed ja politsei uurimise all Vjatšeslav Leedo firma – just sellistele klientidele teenuseid pakkunud audiitor jäi eelmisel kuul tegevusloast ilma.
Lauri Raid: puidu väärindamine pole rohepesu
Olukorras, kus Eestis raiutakse aastasest juurdekasvust vähem metsa, on raiemahust tähtsam arutada hoopis seda, millistes valdkondades puitu piisavalt väärindatakse, kirjutab Estonian Celli juhatuse liige Lauri Raid.