Leetrite vastu vaktsineerimine muutub Saksamaal kohustuslikuks
Saksamaal kiitis valitsus 17. juunil heaks seaduseelnõu, mis muudab leetrite vastu vaktsineerimise kohustuslikuks, vahendab Med24.
Emeriitprofessor selgitab: kas toidulisandeid on vaja võtta?
Kui ma esimest korda üle kolmekümne aasta tagasi USA-sse sõitsin, peatusin peres, kus peremees tarbis iga päev kümmekond erinevat toidulisandit. Eestis oli sel ajal toidulisandite valik väike ja tarbimine tagasihoidlik. Nüüd on olukord muutunud – toidulisandite valik on meil mitmekesine ja nende ...
Kongo Demokraatliku Vabariigi ebolapuhang on nüüd rahvusvaheline tervisekriis
Kolmapäeval kuulutati Kongo Demokraatlikus Vabariigis ametlikult välja rahvusvaheliselt murettekitav tervisekriis. Alanud on aegade teine halvim ebolapuhang. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kutsub riike ülesse seda märkama ja kahekordistama oma pingutusi.
Õhureostus võib suurendada ateroskleroosi ja südamehaigustesse suremise riski
Järjekordne Hiina täiskasvanutel tehtud uuring näitab, et õhureostus võib meie südame-veresoonkonna tervist mõjutada.
Uus lahendus teeb silmad ette tavapärasele mentruatsioonihügieenile
Menstruaalanum on korduskasutatav alternatiiv tampoonidele, mis kogub verd. Kuigi nende populaarsus on kasvamas, leiti BBC kajastatud 43 uuringust koosnevas ülevaateartiklis, et naiste teadlikkus menstruaalanumatest on üsna madal.
Kuus võimalust, mida teha valutavate liigeste korral
Osteoartriit tekib siis, kui luude otstes asuv kaitsev kõhre kulub. See tekitab valu ja kangust põlvedes, puusades ja kätes ning võib raskendada kõndimist, treppidest ronimist ning isegi hammastepesu või pastapliiatsi kasutamist.
Tehisintellekt võib olla vähiravi tulevik
Hiljutises uuringus treeniti algoritmi piltidelt eristama pahaloomulisi ja healoomulisi rinnakoe kahjustusi.
Leiti, miks võib Alzheimeri tõbi sagedamini naisi tabada
Eakate naiste risk haigestuda Alzheimeri tõppe on peaaegu kaks korda suurem kui meestel. Uuringud viitavad, et rolli ei mängi vaid naiste kõrgem eluiga.
Ekspert: kuus tüüpilist kuiva naha põhjustajat
Kuiv, kiskuv, ketendav nahk – tuleb tuttav ette? Mõne inimese jaoks on see igapäevane probleem. Samas võib kuiv nahk teatud perioodil kimbutada meid kõiki, ka tavapäraselt normaalse või rasuse nahaga inimesi. Mis on need peamised tegurid, mis põhjustavad naha kuivamist?
Filipiinidel anti välja sääskedega leviva viiruse hoiatus
Filipiinide ametivõimud on kuulutanud välja riikliku dengue palaviku hoiatuse. Alates jaanuarist on haigusjuhtumid oluliselt tõusnud ning viirushaigus on tapnud rohkem kui 450 inimest.
Iga päev just nii palju vähem söömine toob tervisele kasu
Teadlased on pikalt tundnud üht võrdlemisi usaldusväärset viisi, millega näriliste ja teiste laboriloomade eluiga pikendada. Nad vähendavad nende energiatarbimist 10–40 protsendi võrra. Strateegiat tuntakse kilokalorite piiramiseks ning see on näidanud erinevatel loomadel eluea pikenemist ja palj...
Le Vallikivi: maapiirkondade kriis järjest süveneb
Kuna perearstide maapiirkondade kriis järjest süveneb, tuleb nii arste kui õdesid senisest enam motiveerida maal töötama, rääkis perearstide seltsi juht Le Vallikivi. Lahendusena näeb Vallikivi toimivaid tervisekeskusi.
Heategevusfond Aitan Lapsi viib teatrietendused lastele haiglasse
Heategevusfond Aitan Lapsi koostöös Eesti Väike- ja Projektiteatrite Liidu ning Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskusega korraldab spetsiaalse teatriprogrammi, et haiglas olevad lapsed saaksid nautida teatrietendusi. Kokku mängitakse sel aastal 12 etendust.
Ritsikad ja muud putukad võivad olla rikkalik antioksüdantide allikas
Maailmas söövad kaks miljardit inimest regulaarselt putukaid. Eestis valmistatakse ka putukatööstusele sobivaid masinaid ning eksisteerib ka Eesti Putukatööstuse Liit. Hiljutine uuring näitab, et teatud putukad võivad olla rikkalik antioksüdantide allikas.
Meessuguhormooni blokeerivat ravimit seostatakse ohtlike terviseriskidega
Tsüproterooni sisaldavad antiandrogeensed ravimid võivad põhjustada healoomulist pea- ja seljaaju kasvajat. Seda tüüpi ravimeid võtavad Eestis 650 inimest.
Tuntud ajakirjanik teeb elus kannapöörde ja läheb õppima arstiks
38-aastane ajakirjanik ja vähiravifondi «Kingitud elu» looja Toivo Tänavsuu alustas üle 20 aasta uuesti keskkoolis bioloogia ja keemia õppimist ning pääses edukalt Tartu Ülikooli arstiteaduskonda.
Roheluse nägemine on seotud isude vähenemisega
Plymouthi ülikoolis tehtud uuringus leiti, et loodusliku roheluse nägemine kodus on seotud vähenenud isuga alkoholi, sigarettide ja kahjulike toitude järele. EurekAlert vahendab, et tegu on esimese uuringuga, kus näidatakse, et läheduses asuv roheline ala on seotud madalama isude sageduse ja tuge...
Perearst: puugihammustuse puhul tuleb jälgida seisundit
«Puugi võib julgelt ise välja tõmmata. Isegi kui selle väiksed suised jäävad naha sisse, ei tähenda see, et juhtuks midagi ohtlikku,» ütles perearst ja Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona. Siiski tuleb arsti sõnul enda enesetunnet ja hammustusekohta tähelepanelikult jälgida.
WHO: beebitoite turundatakse Euroopas sobimatult ja neis on liialt suhkrut
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) avaldatud uuringutest selgus, et arvestatavat osa beebitoitudest turundatakse sobivana alla kuuekuustele, kuigi tegelikkus sisaldavad need liialt suhkruid.
Mida saab oma tervise kohta teada kakaproovist?
Varased dementsuse sümptomid, mis ei tohiks lähedastel märkamata jääda
Dementsuse spetsialist Rachel Wonderlin julgustab perekondi varakult dementse lähedase ellu sekkuma. Dementsuse ilmingud ei pruugi olla alati ühesed ning vahel piisab vaid ühest veidrast momendist.
Kuidas mõjub õhureostus kopsudele?
Eelmisel nädalal avaldati uuring, kus näidati, et õhureostus vanandab kopse kiiremini ja suurendab kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) riski. KOK on grupp haigusi, millega kaasnevad hingamisraskused ning takistused õhuvoolu liikumisel. Tegu on kolmanda juhtiva surmapõhjusega maailmas.
Purustatud munakoored võivad aidata luid parandada
Massachusetts Lowelli ülikooli teadlased näitasid uues uuringus, et purustatud munakoortega võib olla võimalik toetada luukoe kasvu ning luid parandada.
ÜRO raport: ülekaalulisus ja nälg jätkavad tõusu
Värskes ÜRO raportis kirjutatakse, et 820 miljonil inimesel polnud 2018. aastal piisavalt süüa. See number on kolm aastat järjest tõusnud ning raskendab 2030. aastaks ülemaailmse nälja lõpetamist. Samal ajal tõuseb kõikjal ülekaalulisus, seda eriti koolilaste ja täiskasvanute seas.
Maailma terviseorganisatsioon kirjeldab kliimamuutuste mõju tervisele
Maailma terviseorganisatsioon (WHO) kirjutab, et viimase viiekümne aasta jooksul on inimtegevuse tulemusena - peamiselt fossiilkütuste põletamise tõttu - vabanenud atmosfääri suurtes kogustes süsinikdioksiidi ja teisi kasvuhoonegaase. Need lukustavad madalamatesse atmosfääri kihtidesse soojust ja...
Tervisenõu: kas külmal kivil istumisest võib põiepõletik tekkida?
Levinud müütide kohaselt tekitab põiepõletikku näiteks külmal kivil istumine või miniseeliku kandmine. Perearsti sõnul pole aga teada, et haigus sel moel võiks tekkida.
Üllatav: kehvad suhted võivad naiste luustikule hävitavalt mõjuda
Uus uuring leidis üllatava seose sotsiaalsete suhete madala kvaliteedi ja luuhõrenemise vahel.
Perearst: suvel teevad tõbiseks viirused ja bakterid, mitte külmetamine
Hingamisteede haigused ei kao ka suvel kuskile ning ka suvistele perearsti vastuvõttudele saabub inimesi angiini, nohu ja köhaga. Perearst ja Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona sõnul ainuüksi sellest, et tuul puhub, haigeks ei jää.
Haigekassa asus toetama vähidiagnoosi saanud naiste munarakkude külmutamist
Alates 1. juulist rahastab haigekassa viljakuse säilitamise teenust. Viljakas eas naistel ja meestel, keda ootab ees viljakust kahjustav ravi, tekib nüüd võimalus oma muna- või seemnerakke külmutada. Haigekassa tasub nende inimeste sugurakkude külmutamise kui ka külmsäilitamise eest.
Stressi kahjustavat mõju südamele on võimalik üllataval moel leevendada
Kiire elutempo, ühiskondlik surve, erinevad kohustused ja olukorrad tekitavad meile stressi. Tugev stress ja uskumine selle kahjulikku mõjusse suurendab suremusriski. Teadlased on aga stressi uurides teinud avastuse, et kui me muudame oma suhtumist stressi, muutub meie keha stressireaktsioon terv...
Viiendik USA mittesuitsetavatest töötajatest suitsetavad tööl passiivselt
Ka passiivseid suitsetajaid ohustavad südamehaigused, kopsuvähk ja insult. Minali Nigam vahendab neljapäeval avaldatud uuringut, kust selgus, et viiendik USA töötajaid on eksponeeritud passiivsele suitsetamisele.
Eesti teadlased uurisid: kas poiste piisav kaltsiumi tarbimine ennetab rasvumist meheeas?
Rasvumine ja ülekaal lapse- ja noorukieas on olulised riskitegurid, mis soodustavad juba teismelisena insuliiniresistentsuse tekkimist ja teise tüübi diabeeti, südame veresoonkonna haigustesse haigestumist ning varajast suremust täiskasvanueas. Tartu Ülikooli teadlased võtsid uurida, kas poiste p...
Eesti arst välismissioonidel: päevas kulus sama palju verd kui viie miljoni elanikuga Euroopa riigis aastas
Anestesioloog Lauri Kõrgvee käis välismissioonidel ja töötas maailma kõige intensiivsemas traumahaiglas – Camp Bastioni välihaiglas Afganistanis.
Teadlased avastasid, miks evolutsioon muutis inimesed paksuks
Teadlased võrdlesid inimeste ja teiste primaatide rasvaproove. Selgus, et muutused DNA kokku pakkimisel mõjutavad, kuidas organism töötleb keharasva.
Teadlased tegid avastuse, mis võib olla võti Alzheimeri tüüpi haiguste ravimiseks
Vigaste tau-valkude kuhjumine on omane neurodegeneratiivsetele haigustele nagu Alzheimer. Vigased valgud moodustavad naaste, mis häirivad ajutegevust ning tapavad närvirakke. Teadlased on nüüdseks tuvastanud molekuli, millel on oluline roll tau-valkude kuhjumise ennetamisel ajus: VPS35 (ingl vacu...
Arst pakub põhjuse, mis võib olla Merkelit tabanud värinahoogude taga
Saksamaa liidukantsler Angela Merkel teatas, et tegeleb oma tervisega, olles kogenud vähem kui kuu aja jooksul kolmandat korda avalikult kogu keha haaravaid värinaid.
Arstide nappus ja töökorraldus on pikendanud ravijärjekordi
«Hambaravi teenuses tasub kaaluda hüvitise määra tõstmist,» rääkis Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane tänases Kuku raadio saates «Patsiendiminutid».
HI-viirust ennetava ravimi kasutus tõusis USA-s 500 protsenti
CDC avaldas neljapäeval uue uuringu, mille järgi kasutab enam kui kolmandik USA riskigruppidest HI-viirust ennetavat ravimit. Arman Azad vahendab, et enam kui 90 protsendise tõhususastmega igapäevase ravimi kasutus suurenes vahemikus 2014 kuni 2017 rohkem kui viis korda.
Elva kohvikutepäeval kogutakse annetusi laste taastusraviks
13. juulil toimub Elva kohvikutepäev, kus külalisi ootab 16 erinevat kodukohvikut. Igas kohvikus saab poetada Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuspurki toetuse Lõuna- ja Kesk-Eesti laste parima kaasaegse taastusravi tagamise heaks.
Tõhus nipp, mis leevendab põiepõletikku
Rohkel vedelikutarbimisel võib olla põiepõletiku leevendamisel abi, sest vedelik uhub infektsiooni tekitavad bakterid välja.
6 lihtsat moodust, kuidas saada lahti kõhurasvast
Suurim probleem pole kõhurasva puhul mitte selle väljanägemine, vaid et see kannustab tervisehädasid. Kõhurasvaga on seotud diabeedi ja südamehaiguste teke ja selle hulga vähendamine parandab tervise seisukorda oluliselt. Mis aitaks aga visalt kaduvast polsterdusest lahti saada?
Naine sai ühekordsest grillist kuumaks köetud rannaliivale astudes põletushaavu
Ühekordselt kasutatav grill oli kustutatud juba ligi neli tundi tagasi, aga rannaliiv selle all kuumas endiselt. Kui päevitaja sellele astus, sai ta põletushaavad jalatallale ja selle küljele, vajades nüüd pikka ravi taastumiseks.
Viis looduslikku ravimit kõhuprobleemide leevendamiseks
Piparmündiõlil on teaduslikult tõestatud mõju soolekrampide ja puhituste vastu. Jõhvikamahla joomine leevendab aga põiepõletikku.
Intellektipuudega inimestele toimub suvekool
Järgmisel nädalal, 16.-18. juulil 2019, toimub Harjumaal Pedase Puhkekeskuses Vaimupuu Suvekool, mis on erivajadustega inimeste suvepäevade harivam ja tempokama programmiga versioon. Teadaolevalt on tegemist esimese intellektipuudega inimesi hariva suvelaagriga Eestis.
Kohvik kogus sügavalt enneaegsena sündinud Kevini tegevusteraapiate toetuseks üle 1600 euro
Radisson Blu Hotel Olümpia andis TÜ Kliinikumi Lastefondile üle heategevuskampaaniaga kogutud annetussumma 1617,10 eurot, millega toetati sügavalt enneaegsena sündinud ning raske haiguse läbi teinud Kevinit vajalike tegevusteraapiate rahastamisel.
WHO uuendas ülemaailmseid ravimite ja diagnostiliste testide suuniseid
WHO uuendas ülemaailmseid ravimite ja diagnostiliste testide suuniseid, et tegeleda tervise väljakutsetega, seada prioriteediks tõhusaimad ravimid ning parendada taskukohast ligipääsu ravile.
Avastati, miks osad kogevad kanepit tarbides rõõmujoovastust ja teised paranoiat
Seni on olnud vastuseta küsimus: miks tõstab kanepi tarbimine ühe inimese pilvedele ja teine kogeb paranoiat?
Ebolaga võitlevas Kongos algas massiline leetritevastane vaktsineerimiskampaania
ÜRO vahendab, et tervisetöötajad alustasid Kongo Demokraatliku Vabariigi (KDV) kirdeosas massilist leetritevastast vaktsineerimiskampaaniat. Antud piirkonda mõjutab hetkel surmavuselt teine ebolaepideemia.
Levinud viga, mida vanemad teevad beebi toitmisel
Lapse nuttu võib lapsevanem käsitleda kui näljanuttu, mistõttu pakub ta lapsele toitu sagedamini, kui laps vajab. Liigne toidukogus põhjustab lapsele vaevusi gastroösofageaalse refluksina ehk toidu tagasiheidet ja samuti võivad tekkida koolikud, tõdeb Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituu...
Terviseradadel hakatakse koguma andmeid seal liikujate kohta
SA Eesti Terviserajad ja Kultuuriministeerium hakkavad koguma andmeid terviseradadel ja tervisespordikeskustes liikujate arvu kohta. Praegu on loendurid paarikümnel rajal, aasta lõpuks nende arv kahekordistub.