Kalevipoja eepose salvestusele kutsutakse lugejaid. Igaüks võib jäädvustada oma hääle
Sihtasutuse Kalevipoja Koda juhatuse liige Annika Oras andis teada, et 18. ja 19. jaanuaril tehakse Kääpal taas ajalugu. Igaüks, kes soovib osaleda Kalevipoja eepose salvestusel, on oodatud endast märku andma aadressil annika@kalevipojakoda.ee.
Puudega inimesed saavad taotleda toetust kodu kohandamiseks
Esmaspäeval avaneb taotlusvoor, millega toetatakse kohalikke omavalitsusi puudega inimeste eluruumide kohandamisel - kodu kohandamiseks on inimesel vaja pöörduda kohalikku omavalitsusse.
Selgusid Tartu uued aukodanikud
Tartu volikogu eestseisus ja linnavalitsus tegid volikogule ettepaneku nimetada Tartu aukodanikeks sotsiaalteadlane ja poliitik Marju Lauristin, Tartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer ning õigusteadlane Paul Varul.
Tartu linn jagas kultuuriasutustele kolmeks aastaks raha
Tartu linnavalitsus kinnitas kultuurivaldkonna kolmeaastase tegevustoetuse saajad ja toetussummad. Möödunud aastal jõustunud kultuurivaldkonna uue toetuskorra alusel on Tartu kultuuriorganisatsioonidel esimest korda võimalik saada tegevustoetust korraga kolmeks aastaks.
Vald õpib koos linnadega kaasavat valitsemist
Tartu vald on üks kaheksast Euroopa omavalitsusest, mis osaleb linnaarengut toetava programmi URBACT projektis «Active Citizens», kus jagatakse ideid, kuidas suurendada elanike aktiivsust omavalitsuste töös.
Monica Rand pole erakonnast välja viskamise pärast nutnud
Kuna Tartu abilinnapea Monica Rand ei allunud Keskerakonna Tartu piirkonna uue juhatuse survele amet maha panna, heideti ta kolmapäeval erakonnast välja. Keskerakonna Tartu piirkonna uueks juhatuse esimeheks valitud Jaan Toots heidab Monica Rannale ette käitumisprobleemi, Monica Rand Tootsile aga...
Nils Niitra: Tartu annab vana hullumaja erafirma buldooseri hoolde
Elu ise on näidanud, et me ei saa muinsuskaitsealuste kehvas seisus hoonete puhul erasektorit usaldada, siin peaks avalik võim võtma selge vastutuse, mitte käsi puhtaks pühkima.
Kultuuripärl veeres folklooriarmastaja sülle
Seda uudist tuli kirjutada vaikselt, nii et isegi sule krabisemist (loe: klahvide klõbinat) poleks kuulda. Folkloori, rahvatantsu ja -muusika asjatundja ning Tiigi seltsimaja kultuurispetsialistile Tiina Konsenile ei saanud eile kuidagi helistada ega küsida, mida ta arvab Kultuuripärlist, kui see...
Tartu noored valivad noortevolikogu
Tartu noortel on teist aastat järjest võimalus anda hääl Tartu linna noortevolikogu valimistel. Hääletada saab veel täna ja homme.
Lennujaam: Tartu lennuraja 4,5-miljoniline pikendus pole õigustatud
Tartu lennujaama haldava Tallinna Lennujaama kommertsdirektor Eero Pärgmäe ei näe majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) transpordi arengukavas toodud 4,5-miljonilise Tartu lennuraja pikenduse ehitamiseks ärilist vajadust, kirjutab ERR.
Erkki Bahovski: Moxit Tartus
Kui Ühendkuningriigis on nii Brexit (kuningriigi lahkumine Euroopa Liidust) kui ka Megxit (Meghan Markle’i ja prints Harry lahkumine Briti kuningakojast), siis Tartu linnas käib juba mitmendat kuud Moxit ehk nüüd juba endise keskerakondlase Monica Ranna lahkumine Tartu abilinnapea kohalt.
Elvas süüdati kahekorruseline elumaja
9. jaanuaril sai häirekeskus teate, et Elvas Lohu tänaval põleb kahekorruseline elumaja. Päästjad kustutasid tulekahju.
Mustvees varastati 49 pudelit viina
Politseile laekus teade, et 6. detsembril varastati Mustvees Tartu tänava kauplusest 49 pudelit viina.
Lagunevad kolossid meenutavad nõukogude aja hiilgust ja viletsust
Kui Tartust Narva poole sõita, jääb kümmekond kilomeetrit enne Mustvee linnakest teele Kullavere jõgi. Praegu ei osuta enam miski sellele, et maanteesillalt paari kilomeetri kaugusele otsustas Kirovi näidiskalurikolhoos nelja aastakümne eest rajada võimsa kalakasvanduse.
Autojuht sõitis ülekäigurajal jalakäijale otsa
Eile kell 18.44 juhtus liiklusõnnetus Tartus Vanemuise ja Akadeemia tänavate ristmikul, kui autojuht sõitis otsa jalakäijale.
Linn kasvatas kirjanikust linnakirjaniku
Raekoja saalis valitses eile lõuna ajal ootusärevus, keskpäeval pidi selguma, kellest saab tänavune Tartu linnakirjanik. Selle neljandat aastat välja antava tiitli ning aastal 2020 igakuise loomestipendiumi 1086 eurot pälvis tänavu Carolina Pihelgas.
Henn Põlluaas: riigikogul pole kavas saadikutele nõunikke palgata
Ettevõtja Assar Jõgar kirjutab 10. jaanuari Tartu Postimehes, nagu oleksin ma teinud ettepaneku suurendada riigikogu töötajate hulka 101 inimese võrra ja palgata igale saadikule üks poliitiline nõunik.
Ain Kaare: tõde ravikodust – vastuseta küsimused (skeptiku vaade naabertänavalt)
Millisest miljööteraapiast me räägime, kui piirinaabrid Peedule kavandatavat ravikodu altkulmu põrnitsevad, sest see rikub miljöö ja nende kodurahu.
Kirjandusmuuseumi puudujääk küünib poole miljoni euroni
Eesti kirjandusmuuseum on sattunud täbarasse seisu, sest Eesti teadus­agentuuride uurimistoetuste möödunud aasta taotlusvoorus jäädi tühjade pihkudega. See tähendab, et tänavu tuleb hakkama saada üksnes haridusministeeriumilt tuleva baasrahastusega.
Aasta must kroonika: varasemast rohkem peksmisi ning enim hukkunuid
Politsei ja päästeamet on möödunud aasta kokku võtnud. Tartu politseijaoskonna juht Veiko Järva nentis, et aasta oli edukas ning kõiki kuritegusid, välja arvatud vägivallakuriteod, jäi vähemaks.
Kliinikumi usalduskriis püsib esialgu vaikuses
Tartu Ülikooli Kliinikumi nõukogu 13. jaanuaril peetud erakorralise koosoleku järel, kus arutati 16 kliiniku juhi umbusaldusavaldust kliinikumi juhile Priit Eelmäele, uusi uudiseid lisandunud ei ole.
Tartu suurim parkimismaja tõotab haigla parkimisprobleemi lahendada
Eile kell 13 avati Maarjamõisa 12 000 ruutmeetri suurune parkimismaja, mis mahutab 437 autot ja 20 mootorratast ja on seega Tartu suurim parkimismaja. Parkimismaja ehitus algas möödunud aasta mais ja sai valmis oodatust kiiremini, esialgu oli kavas parkimismaja avada alles aprillis.
Heino Elleri muusikakooli õpilased pälvisid Sankt-Peterburis suurt tähelepanu
3. kuni 8. jaanuarini leidis Sankt Peterburis aset XI rahvusvaheline Samari Savšinski nimeline konkurss, kus juba teist aastat osalesid Heino Elleri muusikakooli õpilased. Venemaal pani oma pillivalitsemise oskused ja närvid proovile kolm viiuldajat, kaks tšellisti ja kolm pianisti.
Joobes juhtimisõiguseta juht rammis eramaja aeda ja ronis siis kõrvalistmele
Täna hommikul kella 8 paiku teatas juhuslik mööduja häirekeskusele, et Põltsamaa vallas Mällikvere külas on must Mercedes põrutanud teelt välja ja ramminud eramaja aeda. Sündmuskohale reageerinud politseipatrull leidis haljasalalt eest musta avariilise Mercedese, mille kõrvalistmel alkoholilõhnad...
Võrkpallurid püsivad kõrgetel kohtadel
Bigbanki Tartu võrkpallimeeskond on Credit24 meistriliiga tabelis liider ning teenis eelmisel nädalal kolm punkti juurde. Hästi läheb ka Tartu võrkpallinaiskonnal.
Vahur Kalmre: kasulik seebiooper
Keskerakonna korraldatud seebiooper näitab ilmekalt, et kohalikul võimutasandil oleks paslik hoopiski variant, et poliitikat teeb linnavolikogu, linnavalitsust juhiks aga linnadirektor ning valitsus koosneks spetsialistidest, mitte poliitikutest. Vahevariandis võiks linnapea olla poliitik, kes om...
Ivar Dembovski: Eesti võiks olla maailmas puitarhitektuuri eestkõneleja
Puidutööstus on kiidetud ja kirutud sektor. Kas on siis tegemist majandusharuga, mis näeb metsas vaid raha ja tahab puid maha võtta ajal, mil värske õhk on järjest vähem iseenesestmõistetav ning kliima päästmine uus religioon? Või on tegemist haruga, mis vastuoksa just aitab kliimamuutusi vähendada?
Esimese Annemõisa jalgpallihalli ehitus läheb lahti hiljemalt augustis
Tartu jalgpalliklubide esindajatel möödus eilne pärastlõuna Tamme staadioni koosolekusaalis, et saada täpsemat sotti, milline on hetkeseis Annelinna kavandatava jalgpallihalliga, mis võiks kõige positiivsema arengu korral valmida veel sel aastal. Tartu abilinnapea Monica Ranna kinnitusel kuulutat...
Siiri Laidla: kes sa oled, linnakirjanik?
Tartu kirjanikel on põhjust uue aasta algul elevust tunda. Vähemasti neil kaheksal, kes end linnakirjaniku stipendiumi tarvis üles andsid. Varem on linnakirjaniku tiitlit kandnud Kristiina Ehin, Mika Keränen ja Vahur Afanasjev. Igati väärilised nii oma loomingu kui ka isiksuseomaduste poolest. Se...
Staadioni tänava haruldane haigemaja läheb kaubaks
Tartu linn võõrandab lähikuudel Eesti ühe haruldasima puithoone, mis ehitati 140 aastat tagasi psühhiaatriahaiglaks ning mis on pälvinud palju tähelepanu pensionäride ühenduse Kodukotus asupaigana.
Vana külmarekord jääbki püsima
Veebruaris 1940 Tallinnas Kiek in de Köki juures tehtud fotolt vaatab vastu talvemuinasjutt: puhas kohev lumi, päike ja härmas puud. Kuid mõni nädal varem oli ilm Eestis talvemuinasjutust väga kaugel. Ööl vastu 16. jaanuari sündis ilmselt Tartu iseseisvusaja külmarekord, mida Tartu ülikooli meteo...
Ülikooli kliinikumi juhtimiskriis pole veel kaugeltki lahenenud
Teisipäeva pärastlõunal Kuku raadio eetris olnud saate "Vahetund Tartu Postimehega" esimeses pooles tõdesid ajakirjanikud Aime Jõgi, Aet Rebane ja Rannar Raba, et eelmise nädala lõpus kõigile nähtavaks saanud terav vastasseis TÜ kliinikumi kliinikute juhatajate ja juhatuse esimehe Priit Eelmäe va...
Riigikohus kinkis oma 100. aastapäevaks tartlastele uue kellamängu
Teisipäeval kell 18 kõlas Tartu raekoja tornist esmakordselt kellamäng, mis loodu Riigikohtu 100. aastapäevaks. Teos «Tornitipud» ongi Riigikohtu kingitus oma kodulinnale ja selle elanikele.
Keskerakondlased pressisid nõunikult lahkumisavalduse välja
Tartu volikogu Keskerakonna fraktsiooni nõunik Kirke Timmusk (21) saatis eile õhtul volikogu kantseleisse kirja, mille kohaselt teda sunniti lahkumisavaldust kirjutama, ja palus seda mitte arvestada, ütles volikogu kantselei juhataja Ülle Saar. Tema kinnitusel on Timmusk endiselt nõunik.
Riigikohtu esimest sajandit meenutavad mälestustahvel ja postmark
Riigikohtu esimees Villu Kõve ning varasematel aegadel seda ametit pidanud Rait Maruste ja Uno Lõhmus pidid täna ennelõunal ootamatult palju vaeva nägema, et eemaldada kate Jaan Poska gümnaasiumi seinale paigaldatud Riigikohtu 100. aastapäevale pühendatud mälestustahvlilt. «No kes see pani selle ...
Tänasest saab ennast kirja panna tasuta eesti keele kursustele
Täna algab Integratsiooni Sihtasutuse kodulehel registreerimine tasuta eesti keele kursustele. Kokku saab registreeruda 46 kursusele, kuhu on oodatud 736 eesti keele huvilist.
Kõrveküla tennisetalent võitis esimese turniiri meeste seas
Läinud nädalavahetusel peeti Pärnus Eesti tennise grand prix’ sarja aasta esimene etapp. Meesüksikmängus näitas endast vanematele konkurentidele koha kätte Kõrveküla põhikooli kaheksanda klassi õpilane Oliver Ojakäär (14), kes treenib MK tenniseklubis treener Martin Karise käe all.
Lõuna-Eesti uhkeim mõisahäärber ähvardab lõplikult koost pudeneda
Juba kolmveerand sajandit on möödas päevast, mil Raadi mõisa peahoone sai pommitabamuse ja süttis põlema. Otse Tartu linna piiril Raadi järve kaldapealsel paiknev häärber, mida on hinnatud Lõuna-Eesti mõisaarhitektuuri üheks silmapaistvaimaks näiteks, on sellest ajast seisnud varemeis. Suuremaid ...
Professor Margus Lember: konflikt häirib tööd ja mõjub juba patsientidele
Eile otsustas Tartu ülikooli kliinikumi nõukogu, et jätkab koostööd juhatuse esimehe Priit Eelmäega. Nõukogu liikmed leidsid, et kuigi kliinikute juhid on Priit Eelmäed umbusaldanud, on neil siiski ühisosa karjäärimudeli loomises ja struktuurireformi elluviimises. Erimeelsused on nõukogu liikmete...
Vanemuise suure maja ohtlik elektrikilp asendub suvel uuega
Vanemuise pikkades, labürinditaolistes koridorides peitub eraldi ruum, kus asub suure teatrimaja elektri peakilp. Nõukogudeaegset tehnikat täis ruumist varustatakse elektriga Vanemuise suure maja lava. Väärika teatrimaja elektripaigaldis ja kaabeldus on pärit maja ehitusajast, 1967. aastast ning ...
Kadunud Urmas ilmus oma ema töö juurde
Eelmisel nädalal palus politsei kaasabi, et leida 45-aastane Urmas, keda lähedased polnud kaks nädalat näinud.
Tesla põrutas Tartu kesklinnas vastu posti
Õnnetusest Tartus Kvartali ja Tasku kaubanduskeskuse vahel laekus info politseile täna kella 13.30 paiku, kui kaasliikleja andis häirekeskusele teada, et punane Tesla sõitis Tartus Riia tänaval vastu posti.
Video: Urmas Klaas peab reformi usalduskriisist tähtsamaks
Tartu ülikooli kliinikumi nõukogu esimehe Urmas Klaasi sõnul peab nõukogu kahetsusväärseks tekkinud juhtimiskriisi ning on veendunud, et seda saab lahendada koostöös kõigi pooltega.
Ilmatsalu metsast saab looduslaboratoorium
Annetajate toel loodushoiuga tegelev Kooslooduse sihtasutus loob sel kevadel Tartumaale Ilmatsallu eraalgatusliku metsa looduslaboratooriumi. Koosloodus hankis selle jaoks hiljuti 3,3-hektarilise metsamaa kinnistu.
Läänerindel värvi ja heli muutustega
Teisipäeval linastub Tartus esimesest maailmasõjast eriline film, mida Eestis ei ole veel näidatud. «They Shall Not Grow Old» («Ei muserda aeg neid», 2018) tutvustab esimeses maailmasõjas sõdinud Briti impeeriumi sõdurite igapäevaelu. Ainsa seansi piletid on läbi müüdud, Elektriteatri esindjad pe...
Reno Laidre: miks autostumine jätkub katastroofiliselt kiiresti?
Tartus ehitatud kergliiklusteede maht avaldab muljet, ometi ei ilmuta autostumise kasv vähimatki raugemise märki. Mootorsõidukite osakaal liikluses aga hoopis muudkui kasvab.
Soojakutes õppijad saavad tublisti suurema koolimaja
Tartu külje all asuvat Kõrveküla põhikooli on kimbutanud aastaid ruumipuudus ning seitse aastat tagasi sai kool omamoodi kuulsaks, sest kitsikuse vähendamiseks rentis Tartu vald koolimaja kõrvale klassideks soojakud. Selle aasta esimesel nädalal algasid kooli taga haljasalal torutööd. Need on sis...
Kunstnik esitas teadlastele maalilise küsimuse
Ning siis tõmbas kunstnik Kalli Kalde lõõtsa lahti ja hakkas «Aleksandra valssi» mängima, selja taga maal põdrast, kes seirab suplevat alasti naist, ning otse üle saali pildil naine, kelle lõõtspillimängu kuulab karu. Just äsja oli sealsamas Omicumi sinises aatriumis avatud tema näitus «Kui palju...
Linna kerkib neli uut viljahoidlat
Jahu ja jahutooteid valmistav AS Tartu Mill soovib Tammelinna servas endale kuuluvale 3,2-hektarisele Väike kaar 33 krundile ehitada neli suurt viljamahutit. Kuigi ülikoolilinna praegune üldplaneering näeb ette piirkonnas hoopis tööstuse vähendamist, jäi kaalule ettevõtte majanduslik huvi ning li...
Sirje Toomla: igat asja pole vaja käivitada
Keeles on tavaline, et mõni sõna unustatakse ja teine jällegi leitakse tolmu alt üles. Mõni sõna saab uue varjundi, tema tähendus võib kitseneda või laieneda. Näiteks kirjutas Lydia Koidula lehkavast isamaast, aimamata, et sada aastat hiljem kõlab see kõike muud kui kenasti. Paarkümmend aastat ta...