Jaani kirikus saab kuulata päevakohast barokkmuusikat
Corelli barokkorkester ajastu pillidel ja dirigent Martin Sildos toovad sarjas «Kirikupühad Maarjamaal» täna, suurel reedel kell 18 Tartu Jaani kirikus kuulajate ette kontserdi «Stabat Mater», mis koosneb barokiaja heliloojate just ülestõusmispühade eelsetesse päevadesse ehk kannatusaega kirjutat...
Hannes Kaljujärv ja tema poeg Rasmus mängivad draamaklassikas isa ja poega
Vanemuine esietendab 20. aprillil väikeses majas draamaklassika ühe tipu Eugene O’Neilli perekonnadraama «Pikk päevatee kaob öösse». Näidendis on aastal 1912 vaatluse all Tyrone’i pere lõpuni rääkimata minevikuvalud ja varjatud saladused, sõltuvused, haigused, enesehinnanguprobleemid ja muudki.
ERMi osalussaali näitusele kandideerib 15 ideed
Eesti Rahva Muuseum kutsub huvilisi valima näituseideede konkursile «Oma näitus 2019» esitatud 15 võistlustöö seast oma lemmikut. Avaliku hääletuse võitjal avaneb võimalus oma idee ERMi osalussaalis ellu viia.
Fiati riivanud veokijuht pidas targemaks peatumata edasi sõita
Kolmapäeva päeval kella poole ühe paiku juhtus Tartus Turu tänaval liiklusõnnetus, kui põrkasid kokku peateel liikunud seni tuvastamata veok ja vasakpööret sooritanud sõiduauto Fiat. Kokkupõrke järel lahkus veok sündmuskohalt ning liikus mööda Turu tänavat Vabaduse puiestee poole.
Lõkkes lõhkenud värviballoon vigastas külameest
Kolmapäeva õhtul kell pool üheksa teatati häirekeskusele, et Elva vallas Kaimi külas lõhkes lõkkes värviballoon, mille tõttu sai 35-aastane mees põletushaavu näole ja kaelale.
Fotod: purjus mopeedautojuhi uljas manööver viis kaasreisija haiglasse
Kolmapäeva pärastlõunal kella veerand viie ajal juhtus liiklusõnnetus, kus üheks osaliseks oli väike mopeedauto, mille roolis istus purjus mees.
Kiiri Toomberg: kuidas saada erksaid matemaatikuid kooli?
Eesti koolidesse tuleb igal aastal mitu korda vähem loodus- ja reaalainete õpetajaid kui pensionile jäävatest pedagoogidest vabanevatele kohtadele oleks tarvis. Otsime üles need matemaatikud, keemikud, füüsikud, bioloogid ja geograafid, kes praegu koolis ei tööta, aga sobiksid sinna suurepäraselt.
Päästjad: ennekõike inimesed, alles siis hooned ja vara
Esmaspäeva õhtul hoidsid inimesed üle maailma hinge kinni, jälgides pingsalt tele- ja veebiülekannetest, kuidas Prantsusmaal Pariisis põleb üle 800-aastane Notre-Dame’i katedraal ja kuidas ligi 400 päästjat võitlevad leekidega. Selliste sündmuste aegu hakkavad inimesed tahes-tahtmata küsima sedag...
Põltsamaa volikogu lahendas lasteaiaküsimuse jõuvõttega
Juba aasta aega on Põltsamaa vallajuhid veeretanud Põltsamaa linna lasteaedade küsimust nagu kuuma kartulit. Põhiküsimus oli, kas hakata pihta kehvas seisus oleva Tõrukese lasteaia rekonstrueerimisega või ehitada uus lasteaed, kuhu mahuksid nii Tõrukese kui ka linna teise lasteaia Mari lapsed.
Turuhoone korrigeerib lahtiolekuaegu
Tartu turuhoones on jõuliselt käsile võetud muudatused, et linnarahva ootustele paremini vastata. Muudatustest kõige olulisem puudutab turuhoone lahtiolekuaegu: alates 3. maist on uksed avatud esmaspäevast laupäevani 7.30–16 ja pühapäeviti 9–15. Praegu ollakse argipäevadel avatud 8–18 ja nädalava...
Elva haiglas avas pika pausi järel uksed apteek
Ülikooli peahoone lugu. Idealiseerivalt ja ausalt
Kahesaja kümne aasta eest, 1809. aasta 3. juulil avati aktusega Tartu ülikooli peahoone. Sellest ajast saadik on Johann Wilhelm Krause projekti järgi endise Maarja kiriku varemeile ehitatud kuue sambaga hoone olnud üks Tartu sümboleid, millest on inspiratsiooni ammutanud paljud nii Eesti kui väli...
Annelinna elanikud vananevad ja koolid jäävad üha tühjemaks
Teisipäeval sai Annelinna gümnaasium linnavalitsuselt ehitusloa ning suve hakul algavad remonditööd. Annelinna gümnaasium on kolmas kool Tartus, mis läbib täieliku uuenduskuuri. Enne seda on remonditud Raatuse kooli ja peatselt lõppevad ehitustööd ka Variku koolis.
Sirje Toomla: võimekust pole
Eesti on väike ja tubli riik, elu läheb aina paremaks ja meie kodanikud on kõik väga võimekad. Sellegipoolest pani mind õhku ahmima «Aktuaalses kaameras» Tallinna lennujaama esindaja pillatud väide, et heaolu kasvuga on suurenenud Eesti inimese võimekus lennata. Mulle väga meeldib reisida, ka len...
Fotod: ristmikul kokku põrganud sõidukid lähevad ilmselt mahakandmisele
Täna õhtul kella kaheksa paiku juhtus liiklusõnnetus Tartus Turu ja Rebase tänava ristmikul, kus kokku põrkasid kaks sõiduautot.
Tartu muudab kultuuri toetamise põhimõtteid
Tartu linnavolikogu kehtestas kultuurivaldkonna toetuste uue korra, mis on senise süsteemiga võrreldes palju läbipaistvam ja paindlikum ning pakub taotlejatele rohkem võimalusi.
Politsei otsib kolme liiklusavarii pealtnägijaid
Politsei otsib Tartus ja linna lähiümbruses juhtunud avariide tunnistajaid.
Fotod: Annelinnas põrkasid kokku väljakutsele kihutanud päästeauto ja sõiduk
Tartus Anne sauna lähedal juhtus täna keskpäeval liiklusõnnetus, kui kokku põrkasid väljakutsele kihutanud Annelinna päästekomando masin ja sõiduauto Audi.
Kadri Voorand tuleb Jazzkaarel tartlaste ette uue heliplaadiga
Vana mehe kodu läks pärandusega võõrale, nüüd on tuline tüli õuel
Küpses eas mees leidis endale elukaaslase ja elas temaga kümmekond aastat majas, mis oli ta naise maja. Juhtus see, milleks keegi kunagi valmis ei ole. Elukaaslane suri ja mees jäi üksi. Testamendi järgi on naise vara pärija hoopis üks teine, põlvkonna jagu noorem mees, kes vanapaari aastate jook...
Arutelu erivajadustega inimeste maja pärast kiskus teravaks
Esmaspäeva õhtul kell viis algas Põltsamaa ühisgümnaasiumis avalik arutelu, kus ASi Hoolekandeteenused kinnisvaradirektor Karl Mänd tutvustas plaani rajada Põltsamaa kesklinna vaimsete erivajadustega inimestele nelja korteriga maja.
Zonta õpetas heast ja halvast aru saama
Zonta klubi liige Maie Kotka seisis eile Tartu Descartes'i kooli aula uksel ja võttis rõõmuga vastu 11- ja 12-aastasi tüdrukuid. «Tere! Tere! Tere!» hõikas ta kõigile. Algamas oli tüdrukute päev, kuhu tuldi linna kõikidest munitsipaalkoolidest, kokku sadakond õpilast.
Vaksalis teisele perroonile viiv kaldtee kaotab järsu trepi
Külastusrekordi teinud Aura veekeskus teenis väikese kasumi
Tartu linnale kuuluv Aura veekeskus teenis eelmisel aastal 130 000 eurot kasumit, müügitulu oli üle 1,7 miljoni euro.
Teadlane arvutab ludinal ja keerab õhus pannkooke
Aprilli lõpus tulevad Tartusse kümne Läänemere-äärse riigi programmeerijad, et võtta osa Balti informaatikaolümpiaadist. Olümpiaadi võõrustab Tartu ülikooli teaduskool, millest on välja kasvanud ka mullu aasta noorteadlaseks pärjatud Leopold Parts.
Notar Aune Harujõe: mahajääv vara mõjutab sageli lähedaste omavahelisi suhteid
Kui pärandaja vähegi hoolib, et tema lähedastel säiliksid head suhted, siis tuleb sellele mõelda juba eluajal ning testamendis paika panna täpsed ja üheselt mõistetavad korraldused.
Tartu Postimehe raadiosaade: Eesti jalgpall ei vaja uusi Klavaneid ja Vassiljeveid, vaid palju paremaid mängumehi
Teisipäeval Kuku raadio Tartu sagedusel otse-eetris olnud saates «Vahetund Tartu Postimehega» räägiti kahel väga erineval teemal: linnaplaneerimisest ja jalgpallist.
Lõvi-klubi aitas vaegnägijale tüdrukule osta arvuti
Täna andsid Tartu Lionsi klubi liikmed Emajõe kooli õpilasele Sigrid Pärmile üle sülearvuti. Raha, mis arvuti ostuks kulus, 742 eurot,  on pärit lõvide heategevusest, arvuti aitas välja valida kool.
ERMi ümbruses joostakse Jüriöö auks
MTÜ AOK Arendus koos Eesti Rahva Muuseumiga ootab eeloleval pühapäeval spordisõpru Tartusse Raadile ERMi II Jüriöö jooksule, millega tähistatakse ERMi 110. sünnipäeva ja Jüriöö ülestõusu 676. aastapäeva.
Galerii ja video: tuhanded noored teadushuvilised ummistasid Eesti Rahva Muuseumi
Täna ennelõunal Eesti Rahva Muuseumisse õpilaste teadusfestivalile kogunenud õpilaste hordid lubavad arvata, et Eesti teaduse tagala on kindel. Teisiti see ei saakski olla, kui festivali raames toimuval õpilaste teadustööde riiklikul konkursil on muu hulgas uuritud transkriptsioonifaktori TCF4 ra...
Naised langesid vägivalla ohvriks
Esmaspäeval tuli politseil tegeleda kahe juhtumiga, kus naisterahvad said tunda vastassugupoole karmi kohtlemist.
Irja Alakivi: kes Tartus ikkagi seisab hea elukeskkonna eest?
Ainult harjumuste muutmisega linna elukeskkonda paremaks muuta ei õnnestu, kui sellele ei loo eeldusi planeerimislahendused ja enne seda planeerimise lähteseisukohtadesse kirjutatu.
Riik laiendab jõuliselt Kärevere looduskaitseala
Tosina aasta eest moodustatud Kärevere looduskaitseala on märkimisväärselt suurenemas: kui praegu on Emajõe-äärses piirkonnas kaitse alla võetud 3000 hektarit maad, siis keskkonnaameti plaani järgi lisandub veel umbes 4000 hektarit. Nii tekib Tartu linna ja Tartu valla territooriumile Raja-Käreve...
Viie naise looming täitis kõik saalid
Nii nagu Tartu kunstimajas on juba kombeks kujunenud, uuenesid väljapanekud ühekorraga kõikides selle hoone saalides. Nüüd saab vaadata viie naise loomingut: Tiina Sarapu ja Meiu Mündi isikunäitust ning nelja Soome kunstniku ühisnäitust.
Vallavolikogu asub taas Põltsamaa lasteaiaküsimust arutama
Põltsamaa vallas on juba üle aasta kestnud vaidlus, kas renoveerida Põltsamaa linna kahest lasteaiast üks või ehitada uus lasteaed, kuhu mahuks nii renoveerimist ootava Tõrukese lasteaia lapsed kui ka linna teise, Mari lasteaia omad.
Kallaste rahvas seisab kahe venekeelse kooli liitmise vastu
Paar kuud tagasi teatas Peipsiääre vald, et asub Kolkja ja Kallaste kooli ühendama, kuna mõlemas majas õpib liiga vähe õpilasi ja kaht kooli on kulukas ülal pidada.
Gustav võtab sihikule Soome maiasmokad
Painküla tulekahju põhjustas hooletu suitsetamine
Eileõhtuse kolme kannatanuga tulekahju Jõgevamaal Painküla külas põhjustas hooletu suitsetamine. Samas kohas on samadel põhjustel olnud ka varem tulekahjusid, kuid seni mitte nii ränkade tagajärgedega. Päästjad käisid seal viimati põlenguid kustutamas eelmisel aastal ühel korral jaanuaris ja teis...
Fotod: kohvik tähistas oma 15. sünnipäeva meeleoluka rongkäiguga Tartu tänavatel
Tartu vanalinnas Rüütli tänaval tegutsev prantsuspärane kohvik Crepp tähistab aprillis 15. sünnipäeva. Sel puhul korraldasid kohviku endised ja praegused töötajad läinud laupäeval meeleoluka rongkäigu.
Pirogovi pargis peksa saanud mees viidi haiglasse kontrolli
Pühapäeva õhtul löödi Tartus Lossi tänava pargis (ehk Pirogovi pargis) 51-aastast meest. Mees sai päris kõvasti kannatada, nii et meedikud viisid ta täiendavaks tervisekontrolliks haiglasse.
Video ja fotod: Hiinalinnas põles suurel maa-alal kulu
Tartus Hiinalinna potipõllumeeste maadel süttis ennelõunal põlema kulu.
Põllul põles auto
Lõuna päästekeskus annab teada viiest nädalavahetusel Tartu- ja Jõgevamaa aset leidnud tulekahjust. Neist valdav enamus olid kulupõlengud, kuid kustutamas tuli käia ka sõidukit.
Tiigi tänaval põlesid taas kortermaja ümbritsevad tellingud
Ööl vastu laupäeva sai häirekeskus teate tulekahjust Tartus Tiigi tänaval, kus põlesid renoveeritava korrusmaja tellingud ja nende peal olnud kate. Tegemist oli juba teise taolise tulekahjuga ühe nädala jooksul.
Õpilaste teadusfestival toob kokku teadushuvilised ja parimad uurimistööde tegijad
Eesti teadusagentuur korraldab homme ja ülehomme Tartus Eesti Rahva Muuseumis õpilaste viienda teadusfestivali, kus tunnustatakse õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimaid ning mida raamib teaduse ja tehnoloogiaga seotud festivaliprogramm.
Kaspar Koort: hallid lahendavad vaid pool probleemist
Pelgalt hallide ehitus ei vii Eestit Islandi kombel suurvõistlustele jalgpalliromantikute südameid võitma. Tarvis on põhimõttelist nihet suhtumises kõige nooremate jalgpallurite treenimisse ning tarvis on muuta suhtumist, et meie jalgpallikultuur on noor, me oleme nii väiksed ja me ei saa kunagi ...
Tartust arendatakse Kanada IT-ettevõtet
Kanada telemaatika­ettevõtte Fleet Complete ostis ligi aasta tagasi Eestis firma Ecofleet, mis arendab nutikaid autopargi haldamise lahendusi. Praeguseks töötab Tartus Fleet Complete’i heaks ligi 40 arendajat, kuid neid plaanitakse juurde palgata ja sel põhjusel laienes hiljuti ka nende Emajõelin...
90-aastased õpetajad hakkasid oma lõbuks riimiridu värssidesse kokku seadma
Tartlannad Hilja Kull ja Aita Maasik on kahepeale kokku justkui Johann Wolfgang von Goethe, kes veel 82-aastaselt luuletas säravalt, nii et lõpetas «Fausti» teise osa ja alles seejärel heitis hinge. Need kaks Tartu õpetajat hakkasid teineteisele luuletusi kirjutama, kui neil oli vanust Saksa geen...
Kerkiv kõrghoone ähvardab vastasmaja hämarusse jätta
Kolme aasta eest soetas noor naine Annika Maksimov korteri Annelinna ja kesklinna piirile Pikale tänavale. Pimedamal ajal sai nautida vaadet tuledes säravale Turusillale ja Tigutornile, päeval tegi olemise mõnusaks suurest aknast paistev päike.
Vene ball näitab vürstinnade luksuslikke peaehteid
Tänavusel vene ballil saab näha suursuguseid peaehteid (кокошники), mida kandsid pidulikel puhkudel Vene krahvinnad ja vürstinnad ning mis olid tikandite, pärlite ja kalliskividega rikkalikult kaunistatud.
Põltsamaalased vaidlevad erivajadustega inimeste kodu pärast
Kolm aastat tagasi sõlmisid sotsiaalministeerium, AS Hoolekandeteenused ning toonane haldusreformieelne Põltsamaa linn hea tahte kokkuleppe, mille eesmärk oli rajada Põltsamaa linna lähiaastail elupaik kuni 30-le vaimsete erivajadustega inimesele.