Fotouudis: Jüri Ratasest ilmus Tartu silla alla tänavakunstiteos
Mõni päev tagasi ilmus Tartusse Võidu silla ühele sambale paberist kokku kleebitud ühiskonnakriitiline kollaž Eesti peaminister Jüri Ratasest, kel on pea asemel broiler.
Tartu endine sidesõlm: KGB jälgis kõike, salapost liikus relvastatud valvega ja terve brigaad luges öö otsa raha
Eriside, KGB, tellimise peale võimaldatud kaugekõne, inkassatsioon ja öö läbi käinud rahalugemine – kui seinad räägiksid, jätkuks Laial tänaval asuva omaaegse Tartu rajooni sidesõlme majade seintel juttu kauemaks. Juttu jätkus kauemaks ka 1980. aastate teisest poolest selle sajandi alguseni Lai 2...
Politsei pidas Põltsamaal kinni peatumismärguannet eiranud joobes ja lubadeta juhi
Esmaspäeva õhtul eiras alkoholi tarvitanud ning lubadeta sõidukijuht Põltsamaal politseinike peatumismärguannet ning otsustas põgeneda. Politsei pidas mehe kinni ning viis ta arestikambrisse.
Tartu ülikooli botaanikaaias hakkab kasvama maailma kõrgeima männi kloon
Homme kell 10 istutab Tartu ülikooli rektor Toomas Asser ülikooli botaanikaaeda maailma kõrgeima männi klooni, mis on pühendatud rahvusülikooli 100. aastapäevale. Istutatav männipuu on Põlvamaal Räpina vallas Ootsipalu orus kasvava hiiglase identne koopia. Asseri sõnul sümboliseerib 217 aasta van...
Festivalil Draama saab vaadata ka esietendust
Eesti teatri festivali Draama juhatavad seekord sisse 10. septembril Tartu Uue Teatri lavastus «Mobiilsed definitsioonid» samas teatrimajas ning Endla teatri «Elu ja armastus» Vanemuise väikses majas. Viimaseks etenduseks on kavandatud 15. septembril Von Krahli teatri «Jaik» Eesti Rahva Muuseumi ...
Jüri Saar: kuhu publik siis jäi?
Vägev pidu oli! Nii sain enesele üle kinnitada «Mesipuu» lõpusalmi ajal bassirühma lauljana Tartu laulupeo filmitud videolõigu abil. Kuidas aga ei mõtleks, tiksus «Koidu» avataktidest peo kulminatsioonini – mille osaks «Mesipuu» on – peas, et publikut on hõredalt. Laulupeotule süütamise aegu olid...
Tartu ülikooli arendusprorektor: rõhume suurepärasele kvaliteedile
Hiljuti avalikustatud mainekas maailma ülikoolide pingereas QS World University Rankings on Tartu ülikool tõusnud kõigi aegade kõrgeimale, 301. kohale. Mullusega võrreldes on tulemus paranenud 20 koha võrra ning alates 2014. aastast on tõus olnud suisa 160 kohta.
Uus tänavakunst kattis kohati vana
Peaaegu kogu läinud nädala tegutsesid Tartus festivalil Stencibility mitme riigi tänavakunstnikud, et jätta endast maha värvikirevad suured pildid. Nende tutvustamiseks viisid festivali peamised korraldajad Kadri Lind ja Sirla huvilised jalgrattatuurile, mis algas Kasekese juurest.
Vihjajad aitavad politseil üha enam roolijoodikuid tabada
Tänavu on Tartu maakonnas autoroolist tabatud 403 joobes juhti. Neist tervelt 105 on vahele jäänud tänu tähelepanelikele kaasliiklejatele, kes on juhtide kahtlasest käitumisest politseid teavitanud.
Vägivaldne nädalavahetus: üks mees vehkis õhupüstoliga, teine sai pudeliga pähe
Nädalavahetusel tuli politseil teha mitmeid väljakutseid. Raskemate juhtumite osas algatas politsei kriminaaluurimise.
Ilmus viimane Elva Postipoiss
Läinud laupäeval ilmus Elva linna ajalehe Elva Postipoiss viimane pabernumber.
Rannavalvur tõi Pühajärvest välja kolm purjus suplejat
Pühapäeval kell 15.38 märkas G4S rannavalvur Otepääl Pühajärve rannas, kuidas Pühajärve jaanitule peopaiga telklast üritavad mehed üle järve Pühajärve randa ujuda
Rannar Raba: Tartu rattaringlus ei täida eesmärki. Ratas peab ootama mind, mitte mina ratast
Tartu rattaringlus on põhimõtteliselt hea asi, mis aitab Emajõelinna, aga eeldatavasti kogu Eestit muuta euroopalikumaks. Müts maha kõigi ees, kes selle käimalükkamise nimel on vaeva näinud, eriti nende ees, kes viimastel nädalatel rendisüsteemi sünnivaludega kõige vahetumalt rinda pistnud.
Politsei tabas Pühajärve ümbrusest mitmeid joobes autojuhte
Politsei kontrollis eile üle Eesti autojuhtide kainust. Kuna Lõuna-Eesti üks suurimaid jaanipidusid toimus Pühajärvel, siis oli politsei ka seal roolikeerajaid kontrollimas.
Video: laupkokkupõrke vältimiseks tuli Tallinna-Tartu maantee kolmeks jagada
Laupäeval laekus videokeskkonda Youtube ühe auto pardakaamera salvestis, millest on näha eriti ohtlik situatsioon Tallinn-Tartu maanteel: autojuhid pidid laupkokkupõrke vältimiseks tee kolmeks jagama.
Päästjad kustutasid mitmeid lõkkeid ja süttinud maja
Pikk nädalavahetus andis Lõuna päästekeskuse päästjatele omajagu tööd. Välja tuli sõita mitmetele tulekahjudele ning järelevalveta jäetud lõketele.
Jaanipäeval andsid politseile tööd purjus juhid ja kaklused koduseinte vahel
Möödunud nädalavahetus ja ka jaanipäeva pidustused möödusid politsei jaoks üsna rahulikus tempos. Raskeid kuritegusid Tartu- ega Jõgevamaal toime ei pandud.
Galerii: Tartu jaanituli süttis Raadil
Raadi mõisaparki on võidupühal, 23. juunil, mis rahvakalendri järgi on jaanilaupäev, igas eas pidulised kogunenud juba üle kümne aasta. Ka tänavu süttis Tartu linna jaanituli just seal.
Kas Tartu laulupeo piletihind oli liialt krõbe? Korraldaja ei pea kriitikat põhjendatuks
Laupäevane Tartu laulupidu pakkus esinejatele ja pealtvaatajatele rohkelt võimsaid emotsioone, ent omajagu oli ka neid, kes lauluväljakul peole kaasa elada ei saanud, kuigi olid kohale tulnud. Nimelt selgus piletikassas, et osta saab vaid kallima tsooni pileteid,  mis maksid 35 või 35 eurot - sel...
Fotod: võidupüha jumalateenistus Jaani kirikus
Võib arvata, et enamus - kui mitte kõik - täna üle Eestimaa peetud jumalateenistused olid pühendatud Vabadussõja mälestusele ja võidupühale. Tartus Jaani kirikus teeniti ja tänati Jumalat pärast võidutule süütamist ja enne kaitseliidu korraldatud paraadi.
Peipsimaa ajaloolised orelid helisevad pärast jaani
26. juunil algav orelifestival toob Peipsimaale esinema orelivirtuoose nii Skandinaaviast kui ka Eestist ehk siitsamast Tartust ja Tallinnast. Pileteid ei müüda, lahke inimene võib pilli heaks aga annetada.
Galerii: maakaitsepäeval Tartu südalinnas saab uudistada tanke ja süüa sõdurisuppi
Tartu südalinnas Poe tänava pargis kell algas vahetult pärast võidupüha paraadi maakaitsepäev, kus saab näha ajaloolist ja kaasaegset lahingutehnikat ning toimuvad demonstratsioonesinemised.
Fotod: kolmest tõrvikust lõi loitma võidutuli
Täna möödub 100 aastat päevast, mil Eesti väed võitsid Võnnu lahingus Landeswehri väekoondist. Kuigi sõjategevus jätkus ning Tartu rahulepingu sõlmimiseni jäi veel seitse kuud, kujunes hiljem just Võnnu lahingust võidupüha üldine tähistamine. Tänavune võidutuli läideti Tartus Emajõe ääres Vabadus...
Eakas jalgrattur sõitis vastu sillatala
Laupäeval juhtus Tartus ja Jõgevamaal kolm liiklusõnnetust, kus viga sai jalgrattur.
Video: vaata, kuidas kõlas Tartu laulupeol legendaarne «Isamaa ilu hoieldes»
Tartu laulupeo üheks naelaks oli kahtlemata kontserdi lõpuosas kõlanud «Isamaa ilu hoieldes», mille solistiks Ivo Linna isiklikult.
Pildid: Tartu Jaani kirikus kõlas võidupüha eelõhtul heategevuslik kontsert "Laulud sõdurile"
Võidupüha eelõhtul kõlas Tartu Jaani kirikus teenistuses langenud ja vigastada saanud kaitseväelaste laste toetuseks heategeuvslik kontsert "Laulud sõdurile". Kontserdil osalesid teiste seas president Kersti Kaljulaid, peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik ning kaitseväe juhataja kindr...
Tartu laulupeo peadirigent Triin Koch: olin nii koordineerija kui nautleja
Tartu laulupeo muusikaline juht ja peadirigent Triin Koch kinnitas vahetult kontserdi järel, et kuigi pidevalt tuli jälgida, et asjad ladusalt toimiks, leidis ta ka aega, et lihtsalt kooride esitusi kuulata ja nautida.
Teleülekande vahendusel Tartu laulupidu jälginud inimestel jäi peo kõrghetk nägemata
Kel polnud võimalik Tartu laulupidu koha peal vaadata, sai peole kaasa elada TV3 otseülekande vahedusel. Paraku jäi pika reklaamipausi tõttu nägemata laulupeo üks kõrghetki, eelviimase lauluna kõlanud Gustav Ernesaksa ja Lydia Koidula «Mu isamaa on minu arm».
Galerii: tuhanded lauljad lõid Tartu laulupeol häälepaelad valla
«Laulud nüüd lähevad kaunimal kõlal, vägevail vooludel üle me maal...» kaikus täna kell kuus Tartu lauluväljakul ligi 9000 koorilaulja esituses ning samal ajal süttis Tartu laulupeotuli. Just Tartus pandi 150 aasta eest alus meie laulupidude traditsioonile.
Galerii: Tartu laulupeoliste rongkäik laululavale
Ligi 9000 koorilauljat ja pillimeest läksid rongkäigus Tartu Raekoja platsilt lauluväljakule, kus kell kuus algab Tartu laulupidu.
Jalgrattur ja jalakäija ei mahtunud kergliiklusteele ära
Reede õhtul kella poole üheksa ajal juhtus liiklusõnnetus Tartus Paju tänava jalgratta- ja jalgteel, kus 33-aastane mees sõitis jalgrattaga otsa 70-aastasele mehele.
Galerii ja video: rahvatantsijad panid hilisõhtusel Kassitoomel seelikud lehvima ja pastlad tuld lööma
Juubelilaulupeole pühendatud üritused Tartus jätkusid reede hilisõhtul Kassitoome orus, kus sajad rahvatantsijad andsid etenduse «Loodud jääma».
Viiuldaja ja laulja Maarja Nuut jagas südaööl Raadi kalmistul muusikat
Laulupeo ajastukontsertide päevale pani punkti tund enne südaööd Raadi kalmistu keskel alanud mälestustseremoonia "Väike suurvaimude öömuusika", mis koosnes Tartu Ülikooli-Jaani koguduse õpetaja Triin Käpa sissejuhatusest ja Maarja Nuudi kontserdist.
Ajastugalerii III: laulupeoliste kohal vahetusid lipuvärvid
Kolmest laulupidude ajastukontserdist viimane, nimeks «1969», viis lauljad, orkestri ja publiku Tartu ülikooli staadionile. Selle üks nurk on umbes samas kohas, kus 150 aastat tagasi asus osa Ressource'i aiast, mis oli esimese laulupeo kahe kontserdi paik. Nüüd istus publik staadionimurul ja rohk...
Ajastugalerii II: lennuangaaris tuli publiku ette laule kaheksast laulupeost
Läbilõige eesti laulupidude ajaloo sellest osast, mis mahub aastaisse 1923-1965, tuli ettekandele Raadi lennuangaaris. Kümmet koori juhatasid kontserdil «1919» Triin Koch, Kalev Lindal, Küllike Joosing, Vilve Maide, Kuno Kerge, Sander Tamm ja Annelii Traks. Soleeris bariton Taavi Tampuu, vaheteks...
President Kersti Kaljulaid külastas Elva laste- ja perekeskust
Tartumaal viibiv president Kersti Kaljulaid külastas täna Elvas asuvat Järve lasteaeda, peremaja ning Elva laste- ja perekeskust.
Ajastugalerii I: iidsete tammede all kõlas esimese seitsme laulupeo lugusid
Tartu laulupeomuuseumi aias tammede all, kes hakkasid seal kasvama juba üle-eelmisel sajandil, oli üles seatud väike ajutine laululava ning kuuse-, elupuu- ja tammevanikutega ääristatud dirigendipult. Laulumehed ja -naised ning Väägvere pasunakoor andsid Tartu laulupeo ajastukontserdi «1869».
Galerii: laulupeo tänujumalateenistust toomkiriku varemetes kroonis halo
Nõnda kui 150 aastat tagasi, käis ka nüüd laulupeo ette mitme vaimulikuga tänujumalateenistus, ainult et mitte praeguse tenniseväljaku kohal nagu aastal 1869, vaid toomkiriku varemetes. Jutluse pidas Tartu praost, Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming.
Tartu laulupeo teist päeva ilmestavad ajastukontserdid ja tantsuetendus
Reedel jätkub Tartus laulupeo sünnipäeva tähistamine tasuta ajastukontsertidega.
Video: vaata, kuidas piirissaarlased tule vastu võtsid
Eile jõudis laulupeotuli taas tagasi koju Tartumaale. Selle tõi piirivalvekaatriga üle lainete Piirissaarde Räpina vallavanem Enel Liin.
Kelm tüssas vanaproualt sularaha ning võttis lisaks ka ehted ja käekoti
Politseile laekus teade, et esmaspäeva pealelõunal saabus Põltsamaal elava eaka proua ukse taha üks vene keelt kõnelev naine ning sokutas talle haleda jutu saatel rõivaid müügiks.
Kaspar Koort: lootust on ikka, kui lubate unistada
Kui laps ise unistab Ronaldo või Messi sarnaseks palluriks saamisest või Madridi Realis mängimisest, siis ei tohi treener sellele unistusele vett peale tõmmata teda sõbralikult õlale patsutades, et unista ikka millestki reaalsemast.
Triin Koch: ühendkoori kõla mu esimesel laulupeol võttis tummaks
Homse Tartu laulupeo muusikaline juht ja peadirigent Triin Koch on juba mõnda aega elanud laulupeoelevuses, kus suure rõõmu kõrvale mahub ka muremõtteid. Teekond juuli hakul Tallinnas peetavale juubelilaulupeole, kus Koch on segakooride liigijuht, on mõnelegi koorile olnud konarlik ning see paneb...
Linn plaanib Kroonuaia kooli jaoks lasteaiahoone ümber ehitada
Tartu linnavalitsus on algatanud 5,1-miljonilise projekti Tartu Kroonuaia kooli erivajadustega õpilastele ajakohasema õpikeskkonna loomiseks. Selleks tahetakse rekonstrueerida Ploomi tänaval asuvas lasteaiahoone ja kool sinna kolida. Kui riigilt õnnestub ümberehituse jaoks raha saada, valmib uus ...
Piirkonnapolitseinik: vihmane ja jahe jaanipäev oleks korrakaitsjatele ideaalne
Jõgeval läksid möödunud aasta jaanipäeval kaklema kaks meest, sest ühele ei meeldinud, et teine purjuspäi autoga sõitis. Nii otsustas ta teda ise nahutada ja virutas mehele mitu korda rusikaga näkku.Kui Jõgeval sai mees peksa, siis Mustvee vallas lasti käiku kööginuga, millega üks mees lõi joomak...
Üle lainete koju naasnud tulest süttib juubelilaulupeo leek
Laulu- ja tantsupeo tulekild laternaga ohutult piirivalvekaatri pardal, asus Räpina vallavanem Enel Liin seda eile hommikul üle järve Mehikoormast Piirissaarde toimetama.
Hooajaliste välistöötajate arv kasvab mühinal
Viimase viie kuu jooksul on Eestisse hooajalist tööd tegema lubatud 2684 välismaalast, neist 479 on asukohaks märkinud Tartumaa. See on vaid mõnikümmend tööluba vähem, kui väljastati terve eelmise aasta jooksul. Enamik välistöötajatest tuleb Ukrainast ja Valgevenest.
Virtuaalreaalsus aitab neuroloogidel laste sotsiaalseid oskusi treenida
Lastekliiniku neurorehabilitatsiooni kabinet sai tänu Tartu Milli ja Laptopid.ee annetustele virtuaalreaalsuse seadmed, mis aitavad parandada 8- kuni 13-aastaste laste sotsiaalseid oskusi ja maandada ärevust.
Valve Janovi näitusel paistab hämaruses kuu
Kuumal säraval suvepäeval on mõnus sisse astuda 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi jahedasse hämarusse. Kui silmad on harjunud, võib hakata vaatama tagakambri seintele sätitud näitust «Valve Janovi harjutused kuuvalgel».
Viiendalt korruselt alla kukkunud kolmeaastane tüdruk sai raskelt viga
Täna kella 15 paiku juhtus Tartus Põllu tänaval raske õnnetus, kus kortermaja viienda korruse aknast kukkus alla 3-aastane tüdruk.