Eia Uusi lugemissoovitused: 4 raamatut, mis liigutavad ja panevad teisiti mõtlema
Kirjanik Eia Uus käis külas Kuku raadios, kus soovitas lugemiseks nelja imehead raamatut. Kolm neist on uued, üks aga vanem, mis äsja uuesti välja anti.
Unt, kes kõndis omapead
Mati Unt (1944–2005) oli Vooremaalt Kodu talust pärit maapoiss, kes sõna otseses mõttes tuli Kodust linna, Kassi majja.
«Olukord on nüüd ametlikult ebakindel. Arukas oleks lahkuda»
Kuku raadio selle nädala järjejutuks on katkendid Kaja Kahu raamatust «Minu Liibüa. Hirmust ja armastusest», kirjastuselt Petrone Print.
Kuidas pääses totuks peetud fotograaf Soome riigisaladustele ligi?
Kuku raadio selle nädala raamatuks on Martti Backmani «Spioonid. Vilho Pentikäineni põgenemine ja Nõukogude spionaaživõrgu kokkuvarisemine 1933. aastal», kirjastuselt Koolibri.
Eluterve pohhuist luiskab vahel natuke, et mitte teistele haiget teha
Tom Valsberg andis hiljuti välja lõbusa raamatu «Eluterve pohhuist». Kes see eluterve pohhuist siis on? See on tegelane, kes hoolib, aga ei muretse. Ta pigem laseb varvast, kui kuulab kellegi hala või süüdistamist. Ta ei tee kärbsest elevanti ega satu pisiasjadest paanikasse. Ta on õppinud ahasta...
Õudne elu ei tundu õudne, kui see on kõik, mida sa tead
Raamatublogija Laura-Kristiina Valdson luges Ane Rieli 2016. aastal ilmunud põnevikku «Vaik» ja soovitab seda ka teistele.
Fotokunstnik Diana Tamane esitleb raamatut «Flower Smuggler»
30. jaanuaril kell 18.30 esitletakse Tartu Kunstimuuseumis fotokunstnik Diana Tamane raamatut «Flower Smuggler». Esitluse raames vestleb kunstnikuga Tartu Kunstimaja kuraator Peeter Talvistu.
Heljo Mänd värskest kogumikust: «Kullatilgad» on kõige üllatavam kink, mille olen oma elus saanud
2019. aasta lõpus ilmus kirjastus Koolibrilt Heljo Männi lastekirjanduse kogumik «Kuldtilgad». Avaldame Eesti Kirjastuste Liidu ajalehe «Raamat» vahendusel teose eessõna, milles autor kirjeldab oma tundeid, kui ta tütre koostatud kogumikust oma lugusid üle pika aja uuesti luges.
«Raamatumõrvar» tekitab pooleks lõigatud raamatutega sotsiaalmeedias furoori
Yesterday my colleague called me a 'book murderer' because I cut long books in half to make them more portable. Does anyone else do this? Is it just me? pic.twitter.com/VQUUdJMpwT— Alex Christofi (@alex_christofi) January 21, 2020 Twitteris on üks jahmatav foto äratanud tuhandete raamatusõprade t...
Põnev sissevaade põhjanaabrite ajalukku: Soome luure võidud, reetmised ja kaotused
Eesti-Soome suhted on traditsiooniliselt olnud heas seisus, kuid aeg-ajalt on ilmnenud mõrasid, nagu näitas ka detsembris puhkenud skandaal, kui siseminister Mart Helme mõnitas Soome vastset peaministrit Sanna Marini. Sel juhul ja ka varem on üheks põhjuseks olnud eestlaste halb Soome ajaloo tund...
Marju Karin: mina ei taha meest, kes mind üleval peaks või rahastaks minu ettevõtmisi
Omanimeliste ilukabinettide omanik ning koolitusfirma juht Marju Karin esitleb 30. jaanuaril oma värsket teost «Naine. Otse ja ausalt», mis on tema sõnul mõeldud kõigile, kes arvavad teadvat, milline on «õige naine». See on raamat neile, kes kardavad otsuseid võtta ja neile, kes kardavad elada.
Loominguline raamatusõber teeb oma värviliste raamatutega omamoodi kunsti
View this post on Instagram A post shared by Elizabeth Sagan (@elizabeth_sagan) on Nov 10, 2019 at 8:31am PST Mõnele meeldib kunstist raamatuid lugeda, mõnele hoopis raamatutest kunsti teha.
George Friedmani uus teos lahkab Euroopas küpsevat rahvusluse kriisi
Uue sarja «Postimehe raamat» teine teos on George Friedmani sulest. Nii nagu sarja esimene raamat, Margaret MacMillani «Rahutegijad», aitab ka see mõista Euroopa igapäevaelu mõjutavaid sündmusi ning riikidevahelisi suhteid. «Rahutegijad» tutvustab Esimese maailmasõja järgset olukorda ja inimesi, ...
Sõjal jalus: kuidas usaldada ja kuidas põgeneda
«Mida te teeksite, kui algab sõda?» Niimoodi arutatakse foorumites ja seltskondades, eriti kui olukord kusagil jälle kuumaks läheb. Kuhu minna, milleks valmis olla? Kaja Kahu on inimene, kes on selle üle elanud. Mis on vastus, mille tema oma sõjatandrilt põgenemisega kaasa toob?
Soovitusi väikestele ja suurtele: põnevad pildiraamatud, mis toovad muige suunurka
Ligi kolmandik mullustest lasteraamatutest peab silmas kõige väiksemaid lugejaid. Pelgalt õpetliku iseloomuga teoste kõrval leidub neidki, millel suurem kunstiline ja kirjanduslik ambitsioon.
Kertu Jukkum: turistidele ehitatud fassaad ei ole minu jaoks
Ränduriloomuga Kertu Jukkumil on valmis saanud raamat, mis räägib tema seiklusrohkest reisist Ladina-Ameerikasse. Teos annab ülevaate neljast kuust, kus ta külastas üheksat omanäolist riiki ja lummavat Antarktikat. Reisi sisse mahtus ka kohtumine sügaval Amazonase džunglis elava hõimuga ja ränkra...
2019. aasta rahvaraamatukogude laenutuste edetabelist selguvad eestlaste lemmikud
Kultuuriministeeriumi andmetel laenutati möödunud aastal rahvusraamatukogudest kõige sagedamini Vahur Afanasjevi teost «Srafima ja Bogdan. Üldkokkuvõttes olid aga raamatukogudes kõige populaarsemad autorid Andrus Kivirähk, Nora Roberts ja Martin Widmark.
Kuidas «suur meheuputaja» terve sadamalinna ajaloost kustutas
Loe katkendit Marcus Rosenlundi romaanist «Ilm, mis muutis maailma». Marcus Rosenlund on Soome teadusajakirjanik, kes kirjutab oma raamatus, kuidas on sõjad kaotatud ja tsivilisatsioonid muutunud mitte ainult inimeste endi tegevuste, vaid ka ilma tõttu. Luues silla minevikus aset leidnu ja tänapä...
Nukitsa konkursil selguvad laste lemmikud
Eesti Lastekirjanduse Keskus kuulutas jaanuari alguses välja XV Nukitsa konkursi, mis kutsub 6–13-aastaseid raamatusõpru valima oma lemmikkirjanikku ja -illustraatorit.
Tallinna Ülikooli kirjastus sai suure tunnustuse osaliseks
Tallinna Ülikooli kirjastuse avaldatud esimesed algupärased uurimused võeti vastu Clarivate Analyticsi Web of Science’i andmebaasidesse Book Citation Index ja Conference Proceedings Citation Index.
Alguse on saanud uus algupärane noorteromaani võistlus
Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Kirjastus Tänapäev kuulutavad välja algupärase noorteromaani võistluse.
Hollandi kunstidetektiiv leidis üles miljonieurose raamatu, mis 2007. aastal surnud kollektsionääri kodust varastati
Hollandi detektiivil Arthur Brandil õnnestus leida 15. sajandist pärit Pärsia poeedi Hafezi luulekogu «Divan» kuldkaunistustega köide, mille väärtus on umbes miljon eurot. Raamat kuulus varem Saksamaal elanud iraanlasest kunstikollektsionäärile Djafar Ghazyle. Kui mees 2007. aastal suri, oli raam...
Raamatupoe õnnetu säuts tõi tänu Neil Gaimanile suure tellimuste hulga
Inglise raamatupood Petersfield Bookshop postitas 14. jaanuaril Twitterisse kurvameelse säutsu, milles tõdes, et esmakordselt saja aasta jooksul ei müünud nad kogu päevaga ühtegi raamatut. Postitus puudutas sadu raamatusõpru, nende seas ka kuulast kirjanikku Neil Gaimani, kes säutsu oma 2,8 miljo...
Lugu sellest, kuidas vahva sõdur Švejk õpib püroksüliiniga ümber käima
Loomingu Raamatukogu kuldsarjas ilmus esimene teos, tšehhi humoristi ja satiirikirjaniku Jaroslav Hašeki juttude valimik «Geniaalne idioot. Huumori kool». Loe raamatust katkendit, toredat lugu sellest, kuidas vahva sõdur Švejk püroksüliiniga ümber käima õppis. Loo on tõlkinud Lembit Remmelgas, vä...
Uku Randmaa naisega koos kirjutatud teosest: see raamat ei ole ainult purjetamisest või laste kasvatamisest
Uku ja Maibi Randmaa andsid möödunud aasta lõpus välja raamatu, mille nad kirjutasid päevikuna samaaegselt teineteisest väga kaugel olles. Uku purjetas üksi ümber maa ja Maibi oli lastega kodus. Kuidas raamat sündis ja mis sellest lugeda võib, käisid autorid rääkimas Kuku raadio saates «Meretund».
Aasta alguse müügitoppi kujundavad eesmärgid ja ootused
Apollo raamatupoodide müügiedetabelist selgub, et kõige menukamaks osutus möödunud nädalal kokaraamat kaalu langetamiseks.
Arvustus. Äraspidine Bel-Ami
Pikalt mõtlesin, et mis põhjusel pealkirjastas Ljudmila Ulitskaja oma seni eelviimase eesti keeles ilmunud teose pealkirjaga «Siiralt teie Šurik» (tõlkinud Ilona Martson). Teose pealkirja tõlkimine on sedapuhku olnud üheselt mõistetav, kuivõrd teose inglisekeelne pealkiri kannab nime «Sincerely y...
Spiritismi, woodoo või maausk – mida Eestis usutakse?
Kuku raadio selle nädala raamat on Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteaduri Reet Hiiemäe teos «Usundid ja vaimsed õpetused Eestis» kirjastuselt Varrak.
«Kord kujutasin isegi, et lõin teda näkku nagu üks mees teleavastuses oli teinud»
Kuku raadio selle nädala järjejutuks on katkendid John Fowlesi romaanist «Liblikapüüdja», Postimees kirjastuselt. «Liblikapüüdja» on Postimehe romaanisarja teine raamat.
Miks on kundalini joogidel naljakad nimed?
Eestlasest joogaõpetaja Liina Elviku raamat «Kundalini jooga» viib kundalini jooga maagilisse salamaailma õpetuste juurde, mis olid kunagi kättesaadavad vaid valitsejatele, kuid nüüd on avatud teenima igat inimhinge.
Tartu raamatutuba tähistab USA kirjaniku Ray Bradbury 100. sünniaastat
Raamatutuba Fahrenheit 451º annab vanameister Ray Bradbury 100. sünniaastal välja sada erieksemplari Bradbury raamatust «451º Fahrenheiti» ning sütitab diskussioone eluliselt olulistel ja põletavatel teemadel nagu lugemisvabadus ja ekslevad inimsuhted tehnikarägastikus.
Ilmunud on Loomingu Raamatukogu kuldsarja avateos
Ilmunud on esimene raamat Loomingu Raamatukogu kuldsarjas, tšehhi humoristi ja satiirikirjaniku Jaroslav Hašeki juttude valimik «Geniaalne idioot. Huumori kool».
Roland Tokko: kas juht ja liider on üks ja seesama?
Paljud on elu jooksul kokku puutunud erinevate juhtide või liidritega. On neid, kes soovivad end iga hinna eest kehtestada ja nende juures on ebameeldiv viibida, teisalt on neid, kelle sümpaatsus iseenesest motiveerib ja paneb tegutsema.
Tom Valsberg: kõige olulisem on see, kuidas elada nii, et sind kotib ja ei koti justkui samaaegselt
Vaimsus on täna aktuaalne teema. Jutt sellest, kes on vaimsem ja kes on vähem vaimsem on igati aktuaalne ja vaidluse all. Maailmarändur Tom Valsberg on võtnud enda uues, äsja ilmunud raamatus hetke, et selgitada mõiste «Zen pohhuism» taga olevat kontseptsiooni.
Fitlapi tegijad esitlesid kokaraamatut, mis aitab kaalu langetada
Heikki Mägi, Irina Tamme ja René Laane esitlesid 15. jaanuaril Solarise Apollos raamatut «Lihtsad kodused toidud kaalu langetamiseks».
Idealist, kes riskis kõigega, et tuua tõde päevavalgele
Raamatublogija Laura-Kristiina Valdson luges Edward Snowdeni raamatut «Permanent Record» ning tutvustab seda teistelegi huvilistele.
Mida sinu raamaturiiul sinu kohta ütleb?
Tahame me seda või mitte, kellelegi külla minnes märkame muuseas ka tema raamaturiiulit või ka selle puudumist. See, milliseid raamatuid sa loed, näitab midagi ka sinu enda kohta. Teadmisi, huvisid, iseloomu. Raamatuid riiulisse välja pannes näitad osakest endast.
Mihkel Raud: laia pintsliga võõpamine ei tohiks minu lugejatele olla väga võõras
Mihkel Raua raamat «Isa» oli 2019. aasta üks menukaimad teoseid Eestis. Autor rääkis möödunud nädalal Mustamäel Kaja kultuurikeskuses rahvaga kohtudes, et ta ei ole ise sugugi ideaalne isa, aga ehk on tema teosest kasu mõnele lapsevanemale, kes saavad selle seltsis koos natuke itsitada oma abitus...
Toitumisnõustaja: kaalu langetamiseks ei pea loobuma leivast, kartulist, lihast ega magustoitudest
Veebipõhine toitumiskava Fitlap on Eestis tegutsenud juba viis aastat. Programmi kavas on üle 800 retsepti, mille abil kasutajad saavad oma söömisharjumusi korrigeerida ja kaalu langetada. Nüüd andsid Fitlapi tegijad Heikki Mägi, Irina Tamme ja René Laane välja ka kokaraamatu «Lihtsad kodused toi...
Vaata, milliseid raamatuid eestlased kõige rohkem ostavad
Apollo raamatupoodide müügiedetabelist selgub, et möödunud nädalal tunti kõige suuremat huvi Kirsti Timmeri «Taroskoobi» ning Eia Uusi «Tüdrukune» vastu. Vaata allolevatest tabelitest lähemalt, milliseid raamatuid osteti kõige rohkem!
Rahvakultuuri Keskus esitab lugemise väljakutse
11. jaanuaril esitab Rahvakultuuri Keskus kõigile lugemise väljakutse, mille raames tuleb 11 kuu jooksul läbi lugeda 11 eesti rahvajuttude kogumikku.
Raamat, mida Bill Nye hoiab oma öökapil
Ameerika saatejuht, raamatute autor ja teaduse populariseerija William Sanford Nye usub, et igas inimeses peitub sisemine nohik, mis tuleb vaid valla lasta.
Luuleprõmmu meister Kaisa Kuslapuu soovitab väärt raamatut
Kirjanduslinn Tartu jagab uue aasta esimest lugemissoovitust, milleks on Romain Gary (Émile Ajari) teos «Elu alles ees». Raamatut soovitab Kaisa Kuslapuu - noor muusik ja luuleprõmmu Eesti meister aastal 2019.
«Äkki oli kõik maailmas teisti. Mis täpselt või kuidas, seda ei tea keegi»
Kuku raadio selle nädala järjejutuks on katkendid Lauri Räppi raamatust «Minu Tartu. Väljast väike, seest suur» kirjastuselt Petrone Print.
Nädala raamat: suur, põnev ja hariv teos, mis näitab, kuidas Eestist sai Põhjamaade pankade rahapesula
Kuku raadio selle nädala raamat on Sulev Vedleri «Pestud miljonid» kirjastuselt Kava.
Üllatav põhjus, miks James Joyce norra keele selgeks õppis
Kirjandusajaloos on palju näiteid loovinimeste kohta, kes toetusid nooruses oma eeskujude tunnustusele ja toetavatele sõnadele. Ka iiri kirjanikul James Joyce’il (1882-1941) oli oma eeskuju, kellele ta elu lõpuni alt üles vaatas.
Tiina Põldmaa raamatusoovitused: palju põnevust ja pinevust
Kuku raadios jagab täna lugemissoovitusi Tiina Põldmaa Tallinna Keskraamatukogust. Tiinal on kaasas väga põnevad teosed, mis talle eriliselt silma on jäänud. Kuula saadet!
Raamatud, mis mõjutasid David Bowie't kõige rohkem
Legendaarne muusik ja moemõjutaja David Robert Jones ehk David Bowie (8. jaanuar 1947 – 10. jaanuar 2016) oli kirglik bibliofiil, kes võttis endaga tuuridele ja muudele töistele rännakutele alati hiigelsuure kohvriga sadu raamatuid kaasa. Kord viskas filmilavastaja Nicolas Roeg Bowie raamatuid nä...
Carmen Pritson: kirjuta armastuskiri… endale!
Motivatsioonikõneleja Carmen Pritson-Tamme raamat «Manifesto» on tema enda sõnul mõeldud inimestele iseenda raamatu loomiseks. Naine on öelnud, et raamat aitab lähemale jõuda nendele eesmärkidele, millest oled ehk juba ammu unistanud, aga pole mingil põhjusel saavutanud.
Netflixi sari tegi 27-aastasest raamatust bestselleri
Netflixi uus hittsari «The Witcher» on nõnda menukas, et selle ilmumise järel on uue hoo saanud sisse nii CDPRi samanimeline telekamäng kui Andrzej Sapkowski «Nõiduri» saaga raamatud, millel nii sari kui mäng põhinevad.