AJALOO VÕIKAMAD MÕRTSUKAD | Eakas nõid Baba Anujka mürgitas „armujookide“ abil külamehi
Ana Drakšin oli Jugoslaavia sarimõrvar, kelle mürkide läbi hukkus 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses vähemalt 50 inimest. Naise ohvrite arv võis ulatuda lausa 150-ni. Teda on tuntud ka nimede all Baba Anujka ja „Vladimirovaci nõid“.
TASUB TEADA: puhkus alkoholist võib imesid teha
Septembris võtavad paljud alkoholist puhkust, kuigi napsist võiks pausi teha ka ilma kampaaniata. Alkoholipaast võib su välimust, tervist ja tuju sajakraadiliselt muuta! Tulemusi saad lisaks heale enesetundele mõõta ka alkoholi mõju hinnata võimaldavate veretestidega.
MINEVIKUHETK | 20. september: gangster Bugs Moran üritas tappa kurikuulsat Al Capone'i
20. septembril 1926. aastal korraldas Chicago põhjaosa valitsenud jõugu juhtfiguur Bugs Morgan suurejoonelise rünnaku Al Capone'i peakorterile, mis osutus täielikuks läbikukkumiseks.
MINEVIKUHETK | 19. september: esimese mehitatud kuumaõhupalli pardal olid lammas, part ja kukk
19. septembril 1783. aastal demonstreerisid vennad Montgolfierid Prantsuse kuningale oma leiutist – kuumaõhupalli. Esimese mehitatud lennu tegid õhusõidukiga kolm looma: lammas, part ja kukk.
Frankfurti automessil esitleti F1 tehnoloogial põhinevat uut Renault Capturit
Frankfurti automessil esitleti uhiuut Renault Capturi põlvkonda. Tegu on Renault’ enimmüüdud linnamaasturiga, mida on müüdud üle 1,5 miljoni sõiduki enam kui 90 riigis. Nüüd on valikus nii bensiini-, diisli- kui ka pistikhübriidimootoriga mudelid. Oma klassi esimese laetava hübriidmudeli tehnoloo...
Ebapopulaarne Iraani šahh korraldas Persepolises maailma kalleima peo
1971. aastal tähistas Iraani šahh oma riigi 2500. aastapäeva ajaloolistes mõõtmetes peoga. Ta kutsus 600 külalist, lasi rajada maantee ja ehitada peo pidamiseks linna. Need hiiglaslikud kulutused läksid talle aga maksma trooni.
FOTOD | Kaitseväe paugutamist taluvad vallad sõlmisid ministeeriumiga heade kavatsuste lepingu
Kaitseministeeriumi ja üheksa harjutusalaga valla esindajad allkirjastasid täna heade kavatsuste leppe eesmärgiga jätkata konstruktiivset koostööd riigikaitsesse panustamisel.
MINEVIKUHETK | 18. september: Constantinuse võit Chrysopolise lahingus koondas võimu taas ühe Rooma keisri kätte
18. septembril 324. aastal võitlesid kaks Rooma keisrit Chrysopolises otsustavas lahingus võimu nimel. Nendeks olid Constantinus ja Licinius.
Seitse asja, mida tarbijad peaksid välkmaksete kohta teadma
Pankade statistika näitab, et kiired ja turvalised välkmaksed on klientide poolt hästi vastu võetud. Kui täna tehakse välkmaksena ligi pooled pangaülekannetest, siis võib prognoosida, et varsti tehakse sel viisil kõik Eestisisesed ülekanded. Kuigi selline võimalus on juba väga levinud, ei teata n...
KEERULINE SEIS: Saksamaa ja Prantsusmaa teatasid, et ei toeta Facebooki krüptoraha
Prantsusmaa ja Saksamaa on loonud ühisrinde Facebooki tulevase krüptoraha Libra vastu, teatab MIT Technology Review.
MINEVIKUHETK | 17. september: ekstsentrik Joshua Norton kuulutas end Ameerika Ühendriikide keisriks
17. septembril 1859. aastal astus laostunud britt Joshua Norton uhkelt San Francisco ajalehetoimetustesse ning andis toimetajatele üle kuningliku dekreedi, milles ta kuulutas end Ameerika Ühendriikide esimeseks keisriks Norton I nime all. Sellest sai alguse kummaline edulugu.
Põranda- või radiaatorküte – kumb on säästlikum?
Põrandakütte paigaldamine uute põrandate korral on lihtne ja ei tõsta üldist põranda maksumust märkimisväärselt. Niikuinii on vaja põrand korralikult soojustada. Kuid kas selline meetod on säästlikum kui radiaatoriga ruumide kütmine?
Lihtne nipp, kuidas vähendada telefoniekraani ees veedetud aega
Tänapäeval on pea võimatu elada täiesti ilma telefoni- või arvutiekraani vaatamata. Me jälgime ekraane üsna suure osa päevast, ent lihtne nipp võib seda aega tunduvalt vähendada.
VAATA JA IMESTA | Kasiinoärimees Armin Karu näitas Cannes’is eriti edevat kaatrit
Nädalavahetusel Cannes’is peetud jahifestivalil pandi imetlemiseks üles ka Eesti ärimehele Armin Karu kaater.
MINEVIKUHETK | 16. september: Wall Streetil toimus pommirünnak, mille lahendamine käis ametivõimudele üle jõu
16. septembril 1920. aastal plahvatas New Yorgi südalinnas Manhattanis pomm, mis tappis 38 inimest ning vigastas sadu Wall Streetil viibinuid.
MINEVIKUHETK | 15. september: Hiina sõjavägi ei suutnud ülekaalule vaatamata Pyongyangi jaapanlaste eest kaitsta
15. septembril 1894. aastal toimus Pyongyangi lahing Meiji ajastu Jaapani ja Qingi dünastia Hiina vahel. Tegu oli teise suure maismaalahinguga Esimeses Hiina-Jaapani sõjas.
MINEVIKUHETK | 14. september: töötu õpetaja ründas võinoaga kuulsat Rembrandti maali
14. septembril 1975. aastal ründas Rembrandti maali „Öine vahtkond“ töötuks jäänud hullunud õpetaja.
JORDAANIA: ööbi kõrbes, kappa mööda treppe ja sõbrusta kohalike loomadega
Jordaania pealinn Amman on kivilinn – kandiliste kivimajade siluetid paistavad nii kaugele, kui silm seletab. Amman on ka päris prügine linn. Äravisatud toitu, tühje pudeleid ja muud prahti vedeleb kõikjal. Selle kõige vahel lippavad ringi pudeliharja meenutavad kassid. Kui visata tühi joogipurk ...
AJALOO VÕIKAMAD MÕRTSUKAD | Sotsiaaltöötajana esinenud Irina Gaidamatšuk tappis napsiraha nimel eakaid naisi
Eakate naiste juures sotsiaaltöötajana esinenud Irina Gaidamatšuk mõrvas Sverdlovski oblastis viinaraha nimel 17 inimest. Võika tegevuse tõttu sai ta hüüdnime „Seelikus saatan“.
6 loodussõbralikku veesõidukit Cannes'i jahifestivalilt
Cannes’s toimuv iga-aastane jahifestival on koht, kus esmaesitletakse uue hooaja loodetavaid müügihitte. Üha enam keskendutakse sel aastal loodussäästlikkuse ja taastuvaenergia temaatikale.
SASS HENNO MULJED CANNES’I JAHIFESTIVALILT: tulgu või veeuputus. Ja ta tuleb
Kliima soojeneb. Jäämäed sulavad. Maailmameres kasvavad inimtegevuse tõttu liikuvad prügisaared, mis üsna pea hakkavad moodustama omaette maailmajagu.
MINEVIKUHETK | 13. september: keiser Hadrianus rajas Britanniasse hiiglasliku müüri
13. septembril 122. aastal alustasid Rooma leegionärid Põhja-Inglismaal kaitsebarjääri ehitamist, et takistada saare põhjaosas elavate barbarite sissetungi. Käsu selleks andis keiser Hadrianus, kelle järgi vall ka nime sai.
Peugeot 208 sai parima sõiduauto auhinna juba enne müügile jõudmist
Uus Peugeot 208 on üks tänavuse autoaasta üks oodatumaid uudiseid: ajakirjanikud lastakse sellele kättpidi külge pärast sel nädalal toimuvat Frankfurdi autonäitust. Ent juba enne müügilejõudmist on see välja teeninud esimese auhinna: Automotive News Europe valis selle 2019. aasta parimaks sõiduau...
TÄNAVATEL VOOLAS VERI: Shanghai lahingu koledustest ei pääsenud ükski linnaelanik
Elav kaubanduslinn Shanghai muutus 1937. aasta hilissuvel sõjatsooniks ja linna tänavail voolas veri. Ükski Shanghai elanik ei pääsenud sõjakoleduste kogemisest. Shanghai lahingut võib ägeduse ja jõhkruse poolest võrrelda kõigest mõni aasta hiljem Euroopas peetud suurimate lahingutega.
LEEK ÜLES! Nõuanded, kuidas ehitada korralik lõke
Lõkke tegemiseks on mitmeid viise, sõltuvalt sellest, kas vajad kiirelt valgust, kauakestvat soojust või süüa valmistada. Kuid ega neid kõiki teadma ei pea. Piisab ühest, millega saab tule kindlasti üles. Ükskõik millistest tingimustes. Nõu annab matkamees Vambola Lembit.
MINEVIKUHETK | 12. september: neli teismelist ja koer avastasid juhuslikult Lascaux' koopamaalingud
12. septembril 1940. aastal leidsid neli Prantsuse noorukit Montignaci küla lähedalt koopakompleksi, kus asus üle 600 koopamaalingu, mille vanuseks hinnatakse kuni 17 000 aastat. Tegu oli ajaloo ühe tähtsama arheoloogilise leiuga.
MINEVIKUHETK | 11. september: al-Qaida terroristid ründasid Ameerika Ühendriike
11. septembril 2001. aastal toimus seeria radikaalse rühmituse al-Qaida korraldatud terrorirünnakuid USA pinnal. Varem polnud läänemaailm sellist terroristlikku rünnakut näinud.
MINEVIKUHETK | 10. september: Uusikaupunki rahu lõpetas ametlikult Põhjasõja
10. septembril 1721. aastal sõlmiti Edela-Soomes Uusikaupunki linnas rahuleping Venemaa ja Rootsi vahel, mis lõpetas üle 20 aasta kestnud Põhjasõja.
Porsche esimene täiselektriline sportauto Taycan on ootamatult kiire ja kaasaegne
Porsche Taycan on legendaarse Saksa autotootja esimene täiselektriline sportauto, mida 4. septembril esitleti korraga kolmes maailmajaos: Saksamaal, Kanadas ja Hiinas. Tootjal on põhjust tulemusega rahul olla – Taycan on enneolematult kiire ja kaasaegne sportauto.
MINEVIKUHETK | 9. september: Norra kuningas Olav sai Svolderi merelahingus armutult lüüa
9. septembril 999. või 1000. aastal sai Norra kuningas Olav rootslaste ja taanlaste ühisväe käest lüüa.
MINEVIKUHETK | 7. september: verise Borodino lahinguga avas Napoleon tee Moskvasse
7. septembril 1812. aastal toimus Moskvast 110 km läänes Prantsuse ja Vene keisririigi vahel Borodino lahing, mis oli osa Napoleoni sõjakäigust Venemaale.
Ole ettevaatlik: turist võib Itaalias kergesti trahvi saada
Viimastel aastatel on Itaalias jõustunud sedavõrd palju uusi reegleid ja seadusi, et pahaaimamatu turist võib kogemata nende vastu eksida ning saada kopsaka, mõnel juhul isegi tuhandetesse eurodesse küündiva trahvi. Kõige kehvemal juhul isegi kuueks aastaks trellide taha sattuda. Reisiuudiste por...
AJALOO VÕIKAMAD MÕRTSUKAD | Taksojuht Paul Durousseau tutvus ohvritega tööpostil
Paul Durousseau ehk „Jacksonville'i sarimõrvar“ kägistas kuue aasta jooksul surnuks seitse noort naist, kellest mitut oli ta eelnevalt taksoga sõidutanud.
Odavlennufirma Wizz Air lõpetab otselennud Tallinnast Londonisse
23. oktoober on viimane päev, mil saab lennata Ungari odavlennufirmaga Wizz Air Tallinnast London Lutoni lennujaama. Lennufirma põhjendab liini sulgemist sellega, et lennukite täituvus ei vastanud nende ootustele.
MINEVIKUHETK | 6. september: Charles II varjas end vaenlaste eest kogu päeva tamme otsas
6. septembril 1651. aastal peitis tulevane Inglismaa kuningas Charles II end kogu päeva suure tamme okste vahele, kui oli põgenenud kaotusega lõppenud Worcesteri lahingust.
Soome on maailma parim, sest…
Seljakotirändurite jaoks on vajalikud teatud võimalused – pigem head hinnad, ohutus, suurepärane internet. Just sellest lähtuvalt nimetati maailma parimaks seljakotirändurite sihtkohaks Soome.
MINEVIKUHETK | 5. september: Must September korraldas Müncheni olümpiamängudel veresauna
5. septembril 1972. aastal algas Müncheni suveolümpiamängudel kaks päeva kestnud pantvangidraama, mille käigus hukkus 17 inimest.
ÕHTULEHT JA ESTRAVEL ESITLEVAD: saada esmaspäevaks meile oma reisivideo ja võid võita kaks piletit vabalt valitud sihtpunkti üle maailma!
Õhtuleht ja Estravel korraldavad taas  reisivideote konkursi, mille võitjatele kingitakse kaks piletit vabalt valitud Turkish Airlinesi sihtkohta üle kogu maailma. Lisaks paneb Photopoint (publiku lemmikule) välja GoPro Hero7 seikluskaamera. Konkursil osalemiseks ei tule teha muud, kui teha üks ...
Disneylandi priipääsme võitnud naine lunastas selle üle 30 aasta hiljem
Toona 14aastane Tamia Richardson külastas California Disneylandi 1985. aastal. Tal õnnestus võita seal priipääse järgmiseks teemapargi külastuseks – ükskõik, millal ta soovib tulla.
HEA TEADA: neli põhjust, miks on mõistlik andmed pilve salvestada
Koos nutitelefoni purunemise või kaduma minemisega võib sageli maha kanda ka materjali, mis telefoni salvestatud. Samas saab väärtuslikust infost ilma jäämist ennetada. Sellest, miks enda telefonis olevaid fotosid ja videoid pilve varundada võiks, räägib Tele2 turundusdirektor Ines Estrin.
MINEVIKUHETK | 4. september: prantslased kuulutasid välja konfliktirohke Kolmanda vabariigi
4. septembril 1870. aastal kuulutasid prantslased välja Kolmanda vabariigi, mis järgnes Prantsuse-Preisi sõjas lagunenud Teisele Prantsuse keisririigile.
UURING: pärast puhkust tööle naastes on vaja taastuda…
Suurbritannias viidi läbi uuring, milles osales 2000 välismaal puhkusel käivat inimest. Selgus, et pärast nädalast soojamaareisi tööle naastes läheb umbes kolm päeva, et saada tagasi töörütmi.
MINEVIKUHETK | 3. september: Kolumbus alustas teekonda, mis viis ta Ameerikasse
3. augustil 1492. aastal alustas maadeavastaja Christoph Kolumbus reisi, et leida lühem meretee Aasiasse.
SÜDAMLIK LUGU: mees hoidis lennukis võõra 96aastase naise kätt
Südamlik vahejuhtum leidis aset Southwest Airlinesi lennul San Diegost Nashville’i.
12 põhjust, miks eelistada liiklusvahendina jalgratast
Kui küsitakse, et miks eelistada jalgratast liiklusvahendina, meenuvad esmaste põhjustena keskkonnasõbralikkus ja rahaline kokkuhoid. Siiski on veel põhjuseid, miks kasutada ringi liikumiseks seda kaherattalist vahendit.
MINEVIKUHETK | 2. september: puhkes tulekahju, mis hävitas suure osa Londonist
2. septembril 1666. aastal puhkes Londoni suur tulekahju, mille tõttu hävis Inglismaa pealinnas üle 13 000 hoone.
Õnnetu naine: kulmud rikkusid unelmate reisi Tenerifele!
Daily Mail vahendab õnnetu inglanna Colline Reesi lugu: naine süüdistab kulmutehnikut oma unelmate puhkuse rikkumises.
MINEVIKUHETK | 1. september: Makedoonia saavutas Chaironeia lahinguga Kreeka aladel ülemvõimu
1. septembril 338. aastal eKr toimus Kreekas Chaironeia küla lähedal lahing, milles alistas Makedoonia kuningas Philippos II Kreeka linnriikide ühendväe.
Indoneesia plaanib luua kümme uut Balit
Kui asi puudutab Indoneesia külastamist, siis kipuvad inimesed eelistama Balit – seal on tõeliselt kaunid rannad, sõbralikud inimesed, rikas kultuur ning saar on vabameelsem kui ülejäänud riik (mujal Indoneesias valitseb islam, Balil aga hinduism).
MINEVIKUHETK | 31. august: Whitechapelist leiti kurikuulsa Rappija Jacki esimene ohver
31. augustil 1888. aastal tappis kurikuulus sarimõrvar Rappija Jack Londonis Whitechapeli linnaosas oma esimese „kanoonilisse viisikusse“ kuuluva ohvri.