KUULA | Kas tallatoed võtavad jalavalu ära või on tegemist mõttetu raharaiskamisega?
Jalad kannavad meid läbi elu, seega on korras jalad on üliolulised. Eesti üks parimaid igapäevaselt jalalabaprobleemidega tegelevaid ortopeede, dr Vahur Metsna on öelnud, et isegi näiliselt tühisest veidi kõverdunud väiksest varbast võib välja areneda tõsine emotsionaalne katastroof.
Toomas Paul: pomm tabab täpselt ja tapab, aga hingeheitmisega võib ka pikalt ja vaevaliselt minna
Inimesed on traditsiooniliselt elanud väikestes kogukondades ja saanud hästi hakkama. Suures mõõtkavas, kus vahetud kontaktid asjaosalistega puuduvad, ei juhi riigiteenistujaid mitte emotsioonid, vaid aju koos arvude, tabelite, statistika ja teooriatega.
Juhan Särgava: loom ei ole selleks, et mõni tööpõlgaja talle kaikaga üle küüru saaks anda!
Kui Eesti inimene maal farmis end liigutada ei taha, tuleb vajalikud töötegijad leida mujalt. Lehmad peavad iga päev olema lüpstud ja söödetud.
ASI SELGEKS | Kes ja kuidas saab esitada tehnovõrkude talumise tasu?
Tänavu 1. jaanuarist kehtestati seadusega uued tehnovõrkude talumise tasud. Talumistasu makstakse tehnorajatise kaitsevööndi ulatuses ja selle iga-aastane suurus on 7,5% maa maksustamishinnast.
Leili metsalood | Kevadmõtteid
Viimase nädala soojad ilmad on metsa alla lisanud uusi kevadõisi. Lisaks sinililledele ja lepiklilledele õitsevad ka ülased. Ülaste ilmumine tähendas mulle hulk aastaid, et aeg on metsa istutada.
Hiina ehitab taristuid kogu maailmas, juba on jalg ka Eestis ukse vahel
Kogemus Hiinast tulnud suurlaenude ja nende abil rajatava taristuga on olnud mitmes riigis väga vastuoluline.
Toomas Paul: Enamik meist igatseb, et surm oleks kiire ja valutu
Inimesed on traditsiooniliselt elanud väikestes kogukondades ja saanud hästi hakkama. Suures mõõtkavas, kus vahetud kontaktid asjaosalistega puuduvad, ei juhi riigiteenistujaid mitte emotsioonid, vaid aju koos arvude, tabelite, statistika ja teooriatega.
Põlvamaa jääb leheta: ajaleht läheb kinni, töötajad töötukassasse
Aastal 1951 ilmuma hakanud maakonnalehel napib lugejaid ja raha, selle äraostmine Lõuna-Eesti Postimehe poolt pole välistatud, aga mitte ka otsustatud.
JUHAN ULFSAK: kuidas on võimalik humanistlike väärtuste eest seistes midagi lõhestada?
28. märtsil, teatripäeval, kutsus Juhan Ulfsak suuremaid üles kaitsma väikesi. Ta ütleb, et on üllatunud sellest, millisesse šokki on Eesti ühiskond ja ka kultuuriavalikkus viidud. Kuivõrd vähe on protesti olukorras, kus võim kipub inimesi administratiivselt represseerima.
Luksuskellade müüja läks maale peedikasvatajaks ja peab nüüd edukat talupoodi
Soov süüa endakasvatatud toitu ja elada lihtsat elu viis põlise tallinlanna koos mehega Peipsi äärde vanasse talumajja elama.
Juhan Särgava: tööpõlgurit ei sunni ükski vägi korralikult tööd tegema
Kui Eesti inimene maal farmis end liigutada ei taha, tuleb vajalikud töötegijad leida mujalt. Lehmad peavad iga päev olema lüpstud ja söödetud.
MAAMESS | Aretuse tulemus: viisikud talled pole enam suur haruldus
Eesti Tõulammaste Aretusühing on tegutsenud neli aastat ja selle ajaga on uttede viljakus tublisti paranenud.
SÕNA SEKKA | Heiki Raudla: pole ime, et polikliinikusse pöördutakse viimases hädas
Mäletan seda lärmi, kui Kaja Kallas käis välja mõtte tellida rahva tervisekindlustus erasektorist. Toona peeti seda rahva väljasuretamise katseks.
Teemaõhtu: Leida Rammo 95
Pühapäeval, 28. aprillil jõuab ETV2 eetrisse “Teemaõhtu”, mis on pühendatud näitleja Leida Rammole, kellel 18. aprillil on 95. sünnipäev.
TUTTAV TUNNE | Ain Alvela: ärimees olla on häbi ja päh!?
Üks iseenesest edukas üsna laia haardega ettevõtja palus hiljuti minult mõistmist, et loobub intervjuust, sest ei taha tunda saada saasta, mis selle ilmumise järel talle tõenäoliselt kaela sajab.
Kauglugejad tulevad, gaasiga kütjate elu läheb mugavamaks
Selle aasta jooksul tuleb eramute, ühistute ja ettevõtete gaasikütteseadmetele paigaldada mõõtetäpsust suurendav kauglugeja. Tarbijale see nõue kulutusi ei too – seadme paigaldab võrguteenuse pakkuja.
KARIKATUUR
Panin tähele * Sügav mõte * Valdek Alberi meretagune maailm
Telesoovitused
Sari Euroopa tulevikust * Kontšalovski “Paradiis” * Seikluspõnevik
KOLUMN | Katrin Vaga: ühiselt mõistetavate väärtusteni viib tavaline viisakus
Mõne päeva eest trammis seistes tundsin ribides kerget tõuget. Sellega ei kaasnenud valu, vaid pisike ehmatus.
Kas jätkaksite II pensionisambasse raha kogumist?
KÜLAVAHEKÜSITLUSUus võimukoalitsioon plaanib II pensionisamba reformimist.
Põllumees peab oma riskid selgeks tegema
Põllumajandus muutub järjest rohkem riskiäriks. Asjatundjad arvavad, et lähi­aastatel esinevad kõige suurema tõe­näosusega riskid, mis on seotud ekstreemsete ilmastikuolude, loodus- katastroofide ja kliimamuutustega.
LUGEMISELAMUS | Stalin ja Soome saatus
Kirjastus Äripäev üllitas hiljuti Kimmo Rentola raamatu, mis oluliselt ja järjekordselt aitab selgitada ühe meie naaberriigi allesjäämist eelmise sajandi pöördelistel aastatel.
Tehnikadiilerid lähevad kokku ja lahku
Alanud kevad toob põllumajandustehnika edasimüüjate sekka mitmeid ühinemisi. Suurim neist on see, et Danish Agro soovib saada Konekesko Eesti omanikuks.
Eesti korraldab lähiaastatel koguni kaks punase karja tippsündmust
Märtsis peeti Austraalias Rahvus­vahelise Punaste Tõugude Föderatsiooni (IRDBF) järjekordne konverents. Viimane oli 2016. aastal Norras ning järgmine tuleb 2022. aastal Eestis.
Miks, millal ning millist kasvuregulaatorit kasutada?
Kevad on käes – peagi hakkavad taimed kiirelt võrsuma ning põllumehel on vaja nende kasvu reguleerida.
“Kant” linnateatris – tõsistest asjadest rääkimise elegantne kergus
Tallinna Linnateatri Hobuveski saalis läinud laupäeval esietendunud “Kant” avab vaatajatele argielu võluva ja hämmastavagi igavikulisuse.
JUHTKIRI | Olgem tänulikud vihma eest
Märtsi lõpus Eestist lõuna poole sõites hakkasin meie harjumuspärast “sitta suusailma” hoopis teises valguses nägema.
Päevitaja dilemma: kreemitada või mitte kreemitada?
Sel aastal tasub sõita kaugele Palaule päevitama ja sukelduma – tuleval aastal on seal karmid seadused!
LUGEMISELAMUS | Emajõe kallas võib kõnelda lugusid ka aastasadade tagant
Juhani Püttsepaga seostuvad kõigepealt lood loodusest. Tema värskelt ilmunud raamatu “Alam-Pedja lood” võtmesõnaks ongi “lood” – loodusest ja inimestest, kes seal elanud ja toimetanud.
Taome mõõgad ämbriteks!
Sergei Kraana: Tähed ennustavad * Anekdoot * Leitud mõte * Tõsi taga * Kiikse * Kilde * Kukalt sügav mõte * Loosungid * Karikatuurid * Nitševood * Paetisme
MAAMESS | Põllule jõuab tugevam, mugavam, täpsem tehnika
Eesti põldudele ilmub igal aastal uudseid masinaid, mis teevad võimasamat tööd, on täpsemad või lihtsamad juhtida. Kontsentratsiooni neist näeb tehnikamessidel.
Dendroloog Eino Laas: võttes maha puud, pole enam parki
Sajandeid on Eesti kultuurilist ja arhitektuurilist arengut mõjutanud mõisa­ansamblid koos oma rohkem või vähem suursuguste parkidega. Neile kuulub tähtis roll ka põllumajandusmaastiku ilmekuse kujundamisel.
Viljelusvõistlus on palju enam kui saagirebimine
Viljelusvõistlus on nime poolest võistlus huvi ja põnevuse tekitamiseks. Viisteist aastat on see aga tõstnud tähelepanu orbiiti olulisi väärtusi: põllumehetarkus, hoolsus ja täpsus, enese­harimine ning koostöö.
Tehnovõrkude talumise tasu taotlusi saab esitada 1. maini
Tänavu 1. jaanuarist kehtestati seadusega uued tehnovõrkude talumise tasud. Talumistasu makstakse tehnorajatise kaitsevööndi ulatuses ja selle iga-aastane suurus on 7,5% maa maksustamishinnast.
Vaimulik Marko Tiitus: Andrese ja Krõõda ajad suhetes on läbi
Viljandi praost ja Viljandi Jaani kiriku vaimulik Marko Tiitus ütleb homses Maalehes, et inimestes pole kadunud soov ja ootus ajatute ning igavikuliste kogemuste järele, kuid see kõnetus peab olema varasemaga võrreldes palju isiklikum.
Väikekooli eestvedaja: sulgemisotsust oli meeletult raske teha
Kaardilt kaob kuus kooli, teist sama palju gümnaasiume jätkab põhikoolina. Sulgemisotsuse võttis vastu ka oma visa võitlusega tuntuks saanud Pikakannu kool, kus on haridust antud 1736. aastast peale.
RAHVAKALENDER | Markusepäev annab käole keele
Vanarahval on aprilli lõppu jääva markusepäeva (25. aprill) kombestikus juba suveperioodi alguse jooni, olulisim oli ilma jälgimine ja saagi ennustamine olenevalt ilmast.
Jaanihanso talu siidrid vallutasid maailma kõige salapärasema restorani
Kodumaistest õuntest kvaliteetsiidri valmistaja Alvar Roosimaa toodang jõuab nii Euroopa kui USA turule, murdmaks müüti, justkui kõlbaks meie koduaedade õunasaak sügiseti vaid komposti visata, kirjutab homne Maaleht.
Jaanihanso talu siidrid vallutasid maailma kõige salapärasema restorani
Kodumaistest õuntest kvaliteetsiidri valmistaja Alvar Roosimaa toodang jõuab nii Euroopa kui USA turule, murdmaks müüti, justkui kõlbaks meie koduaedade õunasaak sügiseti vaid komposti visata, kirjutab homne Maaleht.
Ettevõtja mõisteti ebaseaduslikult Eestis viibinud ukrainlastele töö pakkumises süüdi, tasuda tuleb kopsakas rahatrahv
Viru Maakohus tegi pretsedenti loova otsuse välismaalaste Eestis ebaseadusliku töötamise asjus, kaitsja kavatseb edasi kaevata.
Leili metsalood | Lodukaasik pokudega
Pokud, need vahvad pikajuukselised tegelaskujud, jäädvustas oma raamatutesse kunstnik Edgar Valter. Seda armsat nime meeldib mullegi märgalade tarnamätastest rääkides kasutada.
VIDEO | Haapsalu piiskopilinnus muutub aina uhkemaks — muuseum taasavatakse 28. juunil
Haapsalu piiskopilinnuse muuseum on 2017. aasta suvest külastajatele suletud, ent nüüd on jäänud vaid kaks ja pool kuud ajani, mil keskaegne vaatamisväärsus uuendatud kujul avatakse.
Tasuta buss muutub poolel teel Võrust Pärnusse tasuliseks
Võrust sõidab Pärnusse buss, millega saab sõita Valgani tasuta. Valgas võtab juht esiaknalt maha sildi „Tasuta” ja buss vurab suvepealinna poole edasi juba raha eest.
FOTOD | Aita ka! Ostame Jordaania pagulaslaagris elavatele süüria lastele jalgpallitossud
Mittetulundusühing Mondo kogub annetustega raha, et osta Jordaania pagulaslaagrites elavatele süüria lastele jalgpallitreeninguteks jalanõusid.
Vaimulik Jaan Tammsalu: nii palju valgust pole Jumalaema kirikus kunagi olnud kui tänaöise põlengu ajal
„Kõige imelisem kokkupuude Pariisi Jumalaema kirikuga on minul olnud siinsamas Tallinnas Jaani kirikus,” meenutab vaimulik Jaan Tammsalu.
Üle poole Eestimaast on asustamata
Defineerides asustamata maaks piirkonna, kus statistilises ruudus (ruut mõõtmetega 1×1 km) ei ela ühtegi inimest, saame tulemuseks, et 52% Eesti territooriumist on asustamata, mis annab võimaluse Eesti territooriumi iseloomustada hoopis teise nurga alt.
Eile algas riigimetsas raierahu, raied aga jätkuvad
Riigimetsa majandamise keskus teatas, et seoses lindude ja loomade pesitsusajaga algas raierahu riigimetsas, samas raied ikkagi jätkuvad.
Scandagra Eesti AS saab mais uue juhi
7. maist alustab tegevjuhina Scandagra Eesti AS-is, mis on üks juhtivaid põllumajandustoodete ja -teenuste pakkujaid Eestis, Margus Venelaine.
90aastane Rutikvere meierei avab taas uksed
Põllumajandusettevõtja ja Eesti aasta põllumees 2016 Lembit Paal avab 11. mail pidulikult uuesti üles ehitatud 90aastase Rutikvere meierei.
Enamik tööandjaid on võrdse kohtlemise omaks võtnud
Tööportaal CV-Online tegi 2019. aasta märtsis tööandjate hulgas küsitluse, et uurida tööandjate suhtumist töötajate valimisse soo ja vanuse alusel. Aeg-ajalt on ikka tunda olnud entusiastlike ametnike initsiatiivi keelata seadusandliku aktiga tööportaalidel andmebaasiotsingus soo ja vanuse kritee...