KUULA | Läkaköha sunnib nii kõvasti köhima, et ribid võivad puruneda
Läkaköha on tugevasti aladiagnoositud haigus, sest kaks kolmandikku köhivatest haigetest perearsti vastuvõtule ei pöördu. Ometi on läkaköha diagnoosimine ja leviku pidurdamine ülioluline, sest haigus on imikutele ja väikelastele väga ohtlik.
Mailis Reps: tulevik kuulub pidevale ümberõppele
Eesti IV omavalitsuspäeval „Haridus, teadus ning ettevõtlus – tee tulevikku“ väitis haridus- ja teadusminister Mailis Reps, et suur osa tudengeid langeb ülikoolidest välja seetõttu, et neid nõutakse tööturul ning neil lihtsalt pole enam aega ülikoolis edasi käia.
Tarbija kurjustab: poes müüdav puuvili kõlbab ainult kivipalli mängimiseks
„Mine Persiasse sittrunit sööma, Selveri juhtkond, oma nõmeda puuviljapoliitikaga!” kirub üks avalikkusele tuntud kodanik toiduketi pooltoorest puuviljavalikut Maalehe toimetusse jõudnud tagasisides.Uurisime toidumaailma professionaalidelt, kuidas hindavad nemad kohalike kaupluste puuviljavalikut...
Lätis elab lisaks nastikule ja rästikule veel kolmaski maoliik
Lisaks nastikule ja rästikule võib Liivi lahe rannikualadel – teadaolevalt Kolka ninast Ādaži polügoonini – kohata veel üht madu, harilikku silenastikut.
Leili metsalood | Päevatõus rabas
Passisin sobivat hetke ja ilma, ootasin jahedat ööd ja sellele järgnevat vaikse tuulega hommikut, et käia veel enne suve ametlikku lõppu rabajärve ääres ja vaatetornis. Hommik oligi tuuletu, raba hääletu ning päikegi kerkis samast ilmakaarest kust varasematel kordadel.
FOTOD | Taimekasvatuse instituut sai esimese uue hoone 35 aasta jooksul
Kolmapäeval avati Jõgeva alevikus Eesti Taimekasvatuse Instituudi uus sordiaretuskeskus. Sellesse saavad ruumid tera- ja kaunviljade aretajad.
FOTOD | Seenelised leidsid Hiiumaal metsast tomatitaimed
Seenelised Hannela ja Ljubov said kolmapäeval üllatuse osaliseks, kui nägid metsas tomatitaimi, millel tomatidki peal.
Põllumehed muretsevad üleminekutoetuste kadumise pärast
Eelarve teeb murelikuks põllumehed, kes kardavad, et nad jäetakse ilma üleminekutoetuseta, mis on aidanud kolmel viimasel aastal Eesti toidutootjatel Euroopa Liidus konkurentsis püsida.
Miks ülikoolid tunduvad aeglased?
Pärnus peetava IV omavalitsuspäeval „Haridus, teadus ning ettevõtlus – tee tulevikku“ lahkas Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen ülikoolide, ettevõtjate ja omavalitsuste koostöö võimalusi ja kitsaskohti.
PÄEVAPILT | Raplamaal ajas kõrvits nina aia vahelt läbi. Kuidas see kätte saada?
See kõrvits tegi pererahvale tõelise üllatuse, kuna hakkas kompostihunnikus iseseisvalt tõenäoliselt mõnest vanast seemnest kasvama.
Henn Põlluaas: regionaalpoliitikat pole sisuliselt olnudki
„Põhisõnum on detsentraliseerimine, aga olulised on ka regionaalsed maksuerisused,“ lausus Riigikogu esimees Henn Põlluaas Pärnus peetava IV omavalitsuspäeva avamisel.
VIDEO | Reet Aus, puitkangas on hea alternatiiv
30.oktoobril toimub Noblessneri Valukojas konverents, mis räägib metsadest ja puidust tänaste kliimaprobleemide võtmes. Metsa üle on viimastel aastatel nii rahulikult mõtteid vahetatud kui ka kirglikult vaieldud, kuid vähe on räägitud sellest, et metsandus on üks väheseid valdkondi, kus olemas ka...
“Pikk tee düünides” näitlejanna Lilita Ozoliņa: fännid pakkusid elusaid lehmi ja tahtsid abielluda
Maaleht otsis Riiast üles 1981. aastal valminud melodraamas “Pikk tee düünides” Martat kehastanud näitlejanna Lilita Ozoliņa ning rääkis populaarse teleseriaali kaamera taga toimunust.
Kas biolisandi kohustuse kaotamine kallutab kütuseturgu ebaausalt Alexela kasuks?
Ettepanek jätta vedelkütuste seadusest välja kohustuslik biokütusekomponendi lisamine transpordikütustele soosib Circle K tegev­direktori Kai Realo väitel Alexelat ning annab neile konkurentsieelise.
Milliseid taimekaitsetöid tuleks talirapsi kasvatajatel enne sügise saabumist teha?
Kui taliraps külvata õigeaegselt, väetada korralikult, teha umbrohutõrje, reguleerida kasvu ning jälgida kahjus­tajaid, peaks ta talve ilusti üle elama.
Marju Lauristin: viime pealinna Paidesse!
Kuidas taastada usaldus oma riigi, valitsuse ja valitute vastu? Teenekas teadlane ja õpetaja pakub võimalusi teistmoodi valimiste kaudu Eestit parandada ning ka laulupeost õppida.
Peep Leppik: Eestile oleks sada tuhat harimatut saatuslik
“Ameerikas arvatakse, et inimene peab teadma just nii palju, et oma eluga toime tulla. /…/ see taandub sündimuse kontrollile, rasestumisvastastele vahenditele ja suitsetamisele/mittesuitsetamisele, toidu kantserogeensusele, vererõhule, suguküpsusele, spordile, arutlusele Michael Jacksoni tegevuse...
Ivar Soopan postiteenusest: kas riigifirma peab ilmtingimata kasumis olema?
Septembri alguses andis konkurentsiamet Eesti Postile loa vähendada postkontorite arvu. Kui universaalset postiteenust pakkuv riigiettevõte soovib, võib ta järgmisest aastast 267 asemel lahti jätta 215 kontorit – 52 võrra vähem.
FOTOD | Esimesel angerjafestivalil läks kaubaks koguni poolteist tonni angerjat
Läinud pühapäeval sõitis Maalehe peatoimetaja Andres Eilart lehe lugejate ja sõpradega Võrtsjärve äärde Eesti esimesele angerjafestivalile.
Kalamehejutud inimestest | Angerjapurkide rivi kumera laega maakeldris hakkas kui nõiaväel kahanema
Aasta võis olla 1975. Virtsu külje all Rame külas Laelatu puisniidus, mis omakorda kuulus Puhtu looduskaitseala juurde, täitsime oma puhkeaja ööd ja päevad põhiliselt kalapüügiga.
Toomas Paul: elu ajalugu on kulgenud ettearvamatult ja ohtlikult justkui Ameerika mäed
Kui kotkapilguga silmitseda elu ajalugu, võib märgata, kui palju kordi oleks võinud elu planeedilt Maa kaduda.
Kui palju tänavu hoidiseid tegite?
Sellel laupäeval toimub Olustvere hoidisemessil juba traditsiooniks saanud Maalehe hoidisekonkurss. Milliseid hoidiseid tegid külavaheküsitlusele vastanud?
ETV vaatab tagasi "Pealtnägija" fenomenile
Reedel, 27. septembril kell 20.00 näitab ETV erisaadet ""Pealtnägija" fenomen".
Erkki Bahovski: Brexiti praeguses seisus kaotavad kõik
Briti valitsuse nägemusel võivad leppeta Brexitiga kaasneda ravimite ja värske toidu nappus, veokite järjekorrad sadamates ning üleriigilised protestid.
Konkurss AASTA PÕLLUMEES | Dagmar ja Endel Lindre rajasid parima tootmistalu
Talupidajate Keskliidult tiitli “Parim talu 2018” pälvinud Vainu talus kosuvad lihaveised, kasvab vili ning noored jätkavad talupidamist.
Ivo Linna mälumäng 15.
Maalehe mälumängus esitab Ivo Linna viis küsimust. Proovi, kas tead vastuseid!
Katari pealinnas Dohas algab kuu lõpus kergejõustiku MM
27. septembrist kuni 6. oktoobrini toimuvad Katari pealinnas Dohas kergejõustiku maailmameistrivõistlused, mille toovad televaatajateni ETV ja ETV2.
Eesti ettevõte tahab 3D-printimisel plasti asendada saepuruga
Jämedamast saepurust võiks tulevikus lausa maja valmis printida.
Parimatel hetkedel vaikus kõneleb
Loen oma täna ERMis esietenduva lavastuse “Kaupo ja Lembitu” proovipäevikut. Lavastaja Jaan Tooming on ühel proovil küsinud: kes on näitleja, kui ta ei mängi?
Ministri suurepärane idee – külvata maale 100 miljonit eurot
Maaeluminister Mart Järviku idee panustada hiiglaslik summa noorte perede ja välismaalt tagasi pöördujate maale elama asumiseks koosneb seni vaid kõlavast rahanumbrist.
ETV-s linastub dokumentaalfilm Trumpi kaubandussõjast
Esmaspäeval, 23. septembril kell 22.15 on ETV eetris "Välisilma dokk": „Trumpi kaubandussõda“ ("Trump's Trade War", USA 2019).
Eesti tänavune viinamarjasaak paneb suud matsuma
Kui veel kümme aastat tagasi tundus uskumatu, et Eestis kasvavad viinamarjad, siis selle aasta saak on olnud lausa rikkalik.
Heiki Raudla: kuidas ära hoida olukorda, kus “rohepoliitika” ajab meid maalt järjest rohkem eemale?
Katrin töötab ühinenud valla mitme lasteasutuse juhina ja sõidab päevas tööasjus maha vähemalt sada kilomeetrit, lisaks isiklikud sõidud.
Katrin Vaga Brexitist: mida meil on õppida Briti demokraatiast?
Üle kolme aasta on möödas sellest, kui napilt üle poole Suurbritannia kodanikest hääletas Brexiti ehk Euroopa Liidust väljaastumise poolt. Olen Londonis elatud ligi üheksa aasta jooksul kümneid kordi selle protsessi eri etappidest kirjutanud ja raadiosse kommentaare andnud.
Kaubanduskeskuse esine turg surub tavaturu konkurentsist välja
Suurte turgude tähtsus toidu ostmise kohana väheneb, elujõulisemad on väikesed turud, mis on tekkinud kaubanduskeskuste juurde.
Maalehe huumorikülg | Teise samba asemel teised hambad
TOHOO TONTI ■KIIKSE■KUKALT SÜGAV MÕTE■LEITUD MÕTE■NITŠEVOOD■PAETISME■KARIKATUUR
Klaasikunstnik rajas Jõgevale militaarmuuseumi, et elu poleks nagu pommiauk
Sergei Jerjomini elutööd – 10 000 eksponaadiga militaarmuuseumi Jõgeval – käiakse uudistamas üle maailma. Üksnes kohalikud elanikud pole sellest midagi kuulnud...
Põllumeestel mõõt täis: hakkame ise ennast kindlustama!
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojas on küpsenud ambitsioonikas plaan tulla kindlustusturule oma kindlustusühistuga.
Kuidas on võimalik, et maatükile on topelt piirid mõõdetud?
Minu probleem puudutab maad. Nimelt ostsin ma 2011. aastal oksjoni kaudu ühe kinnistu Järva maakonnas.Kuna kinnistu piirneb teega, on ilmselt lumelükkamiste käigus üks piiripost kaduma läinud. Mina soovisin maamõõdufirmalt teada saada, kui palju maksab piiriposti taastamine. Firmalt tuli vastus, ...
Mahekonkursil võidutsesid beebitoit, siidrid ja vahuveinid
Tänavune parim mahetootja on Vilsi OÜ, parim mahetoit Saaregurmee tootesari BabyCool ja parim mahejook vahuvein Rabarbra Brut Organic.
Kindlalt säilib teravili vaid spetsiaalses punkris
Tänavu, kui viljasaak Eestimaa põldudelt korralik, on farmeritel tarvis kas siis põllult tulnud märga vilja või juba kuivatist läbi käinud vilja suurtes kogustes ka hoiustada.
Kapriisset taliotra tuleb hoida haiguste eest
Talioder on veidi kapriisne kultuur ning nakatub kergelt taimehaigustesse. Haigustesse nakatumine toimub juba sügisel ja seeläbi nõrgenenud taimik on peamine põhjus, miks talioder ei talvitu.
Telemaja legend Jaak Tammearu: täiesti vaba päev on ainult laupäev
Pea pool sajandit ETVs töötanud Jaak Tammearu räägib „Pealtnägija“ saate valmimise telgitagustest ja telemajas töötamise rõõmudest.
Kaheksa kuuga toodi Eestisse 883 traktorit
Maanteeameti avaldatud andmeil on tänavu esimese kaheksa kuuga läbinud Eestis esmase registreerimise 883 traktorit, millest 791 olid uhiuued.
Traagilisest 1944. aasta laevahukust pääsenu: nägin enne vette hüppamist ema kummardumas sureva isa kohale
90aastane Dolorice Raud pääses teismelise tüdrukuna ühena vähestest põgenikest venelaste poolt põhja lastud laatsaretlaevalt Moero, millest kujunes Eesti aegade suurim laevakatastroof.
Konverents Puit Energiaks 2019 | Põletav teema - kas Narva elektrijaamad peaksid puidust elektrit tootma?
Konverentsil Puit Energiaks toimunud aruteluringis oli kõne all kuivõrd mõttekas ikkagi on puidu kasutamine elektritootmises.
Konverents Puit Energiaks 2019 | Eesti metsaomanik soovib, et reeglid oleksid konkreetsed ja kõigile võrdsed
Kõige rohkem valmistab metsaomanikele muret metsade liialt rohke raiumine, ebamõistlik majandamine ja metsade üleüldine vähenemine.
Konverents Puit Energiaks 2019 | Puidu suurem küttekasutus on aja küsimus. Olgu Narva elektrijaamades või koduahjudes
Valitsuses küpseb plaan rakendada n-ö Narva elektrijaamade päästeeplaani, mis otseselt seondub biomassi kasutammisega elektrienergia tootmiseks. Esialgu on see veel eelnõu, aga kuuldavasti juba väga tugevatel jalgadel seisev eelnõu.
Konverents Puit Energiaks 2019 | Eesti on puidu energeetikas kasutamises Baltikumi priimus
Eestis on Läti ja Leeduga võrreldes kõige paremini ja võimalusi arvestades ka kõige efektiivsemalt välja töötatud hakkpuitu kütusena kaasutavate nn kombijaamade.
Konverents Puit Energiaks 2019 | Milline koht on energeetikapuidul metsanduse arengukavas?
"Aasta lõpuks peame jõudma valikuteni, kuidas täidame edaspidi kliimaeesmärke ja milliseks kujuneb meie energiaga varustatus," sõnas Keskkonnaministeeriumi eluslooduse asekantsler Marku Lamp konverentsi avades.