SUUR GALERII | Maamessi esimese päeva ponid, traktorid ja vorstikesed
Meie fotograaf Argo Ingver veetis terve päeva Maamessil, pildistades nii söödavat, töötavat, määgivat kui ka muud müüdavat.
LUGEJA KIRJUTAB | Kui palju on vanainimesi, kes kingivad oma eluaseme lastele ja ootavad siis, et ühiskond nende hooldekoduarved kinni maksaks?
Kuulsin „Vikerhommikust“ ajakirjanik Silja Lättemäe kommentaari hooldekodu arvete suuruse mittevastavuse kohta vanainimeste ja nende lähedaste privaatökonoomiaga.
Kevadise linnujahi keelamine Kasahstanis on pesitsevate veelindude arvukust suurendanud
2017. aasta alguses võttis Kasahstani valitsus vastu otsuse keelata kevadine linnujaht ning vaid aasta hiljem on tulemused selgelt näha, vahendab Linnuvaatleja blogis Riin Viigipuu.
MAALEHE ARHIIVIST | Metropoliit Kornelius: igatsen Eestit, kus inimeste vahel vahet ei tehta
Lahkunud on Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku eestseisja, Tallinna ja kogu Eesti metropliit Kornelius. Taasavaldame sel puhul tema Maalehele antud viimase intervjuu.
JÄÄHOKI ILU | Tõrvas tehtud foto pälvis ülemaailmse tunnustuse
Tõrva Neanderthalsi jäähokiseltskonna varakevadisest mängust tehtud foto jõudis National Geographicu päevafotode valikusse.
NOOR LUGEJA | Parem surgu iga vanur oma kodus ja tasuta, mitte kusagil hooldekodus ning kalli raha eest!
Maaleht tänane avalugu "Hooldekodud tõstavad hindu, omaksed nälgivad ja maksavad" on kommentaariruumi kihama pannud. Keskpäevaks on kirjutatud juba pea 300 arvamusavaldust – kirutakse ja kiidetakse, mõnikord tuuakse endagi lugu lagedale.
SEB: põllumajandusettevõtete valmisolek ekspordiks püsib madalal
Põllumajandussektori ettevõtted keskenduvad eelkõige kohalikule turule ning ekspordivalmidus püsib madal. Vaid 4 protsenti põllumajandusettevõtetest plaanib siseneda uutele turgudele ning 12 protsenti loodab laieneda olemasolevatel turgudel, selgus SEB läbiviidud Baltic Business Outlook raportist.
Aasta põllumehe päevik | Esimesed tööd ja sõnniku laotamine
Täna võib öelda, et uus taimekasvatuse hooaeg kogub tuure. Praeguseks on juba käimas mitmed tööd ning oleme alustanud vedelsõnniku laotamist.
Kütus südamele: 13 aastat teadustööd jõudis kapslitena apteeki
Südamesõber TENSIA on esimene Eestis leiutatud ja toodetud kapslis toidulisand, mis sisaldab elusaid piimhappebaktereid ja muid aineid, mis toetavad südame-veresoonkonna tööd.
Elame, näeme: ajalugu käib spiraali mööda
TUTTAV TUNNE * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Maainimeste porimure: raha remondiks napib
Teed tahenevad, kuid märg sügis ja külmunud pinnase aeglane sulamine muutsid tänavu kruusateed ajuti nii hulluks, et sõitjad kippusid neile kinni jääma. Raha parandamiseks napib.
Vigala Sass: rasedusvaevusi saab dieediga kergendada
Dieeti nr 13M-S kasutatakse rasedatel maksa ja sapipõie kroonilise põletiku korral nende organite talitluse korrastamiseks.
TOOMAS KIHO: Millist Eestit me siis tahtsime?
Selleks, et praegu uurida, millist Eestit me 30 aastat tagasi tahtsime, on õige analüüsida teemasid, millest toona loomeliitude pleenumil kõneldi.
Mis on 30 aasta tagustest sündmustest enim meeles?
Telesoovitused
Uus – “Minu teine mina” * Hooaja viimane saade * Teleesilinastus TV 3s
Kauksi Ülle: peatame langetaja, oleme istutajad ja korilased
Kui me tahame oma järgmisi põlvi näha omal maal õnnelikuna ja nende austust pälvida, peame võitma endas kasumiihaluse, mis avab tee looduse hävitamisele, vaatama väärtused ümber ja elama nii, nagu meie maa võimaldab.
SÕNA SEKKA: Salalikud soodustused
Kunagi jooksis teleris seriaal “Väike maja preerias”. Seal pidas poodi perekond Olsen. Ühel hetkel teatas proua Olsen, et homme langetame hindu 10 protsenti.
John Deere - traktorimaailma Mercedes - tähistab sajandat sünnipäeva
Traktorimaailmas teerajajaks peetav Ameerika põllumajandustehnika tootja John Deere tähistab tänavu oma sajanda traktoriäris oldud aasta täitumist.
MAAMESS: hakkab pulli saama!
Täna alanud Maamessi üks tõmbenumbreid on lihaveiste konkurss. Lisaks loomadele väärivad seal imetlust ka loomapidajad, kellel pooletonnine pull jalutab käekõrval nagu kutsikas.
Maaelukomisjon toetab heidutusjahti hanelistele
Põllumehed on taas väga kurjad hanede peale ning, nagu Maalehes kirjutasime, soovivad õigust neid jahtida. Nädala algul toetas seda mõtet ka Riigikogu maaelu­komisjon.
Kui nutt on kurgus, sülitage see välja!
KIIKSE * TÕSI TAGA * KARIKATUURD * KUKALT SÜGAV MÕTE * Raimo Aasa LOOSUNG
Laureaadid Rein ja Tõnu Oja: ehedat elu peab ise katsuma teha
Rein Oja ja Tõnu Oja kuulutati nädal tagasi Raadioteatri 90. sünnipäeva tähistamisel näitlejapreemia laureaatideks.
Rahvuskangelane Georg Lurich jõudis koju
Pühapäeval avatakse Väike-Maarja kesk­väljakul legendaarse maadlussangari Georg Lurichi ausammas, mida on kavandatud ligi 15 aastat.
Kuninglikud kalastajad jõudsid koju
Värvikirev jäälind ning terava pilguga kalakotkas on meie linnuriigi kalurid, kellele kalapäev ei piirdu üksnes neljapäevaga.
Tallinn sünnituspealinnaks!
SERGEI KRAANA: Valmis uus toitumisäpp * NITŠEVOOD * PAETISME * LOOSUNG * KARIKATUUR
Õhust avastatakse muistseid külasid ja kadunud linnu
Uudse tehnoloogiaga on maailmast leitud terveid linnade asukohti, millest varem midagi ei teatud. Eestistki võib leida väiksemaid muistiseid, skaneerimistööd juba käivad.
“Ajujaht” kogub tuure – võistlus käib 75 000 euro nimel
Mul on tunne, et tänavused osa­lejad on veel tõsisemad tegijad kui eelmistel aastatel, on “Ajujahi” saatejuht Kristo Elias saatesarja 11. hooaja kohta öelnud.
Vene lavastaja Aleksandr Ogarev vaatab tõtt Konstantin Pätsiga
“Konstantin Päts oli märter,” ütleb Moskva lavastaja Aleksandr Ogarev, kes toob suvel Viinistus välja Mart Kivastiku uue näidendi “Kostja ja hiiglane”.
Sügisel põllule jäänud oast on kevadel kasu
Lõpuks läks lumi ära ja esimesed traktorid pääsesid kuivemates piirkondades põllule nädalavahetusel. Nädala alguse vihm seiskas töö taas.
Kahtlus: hindajad kergitavad korterite väärtust kunstlikult
Kas kinnisvarahindajad kerivad vahel kunstlikult korteri hinna üles, mille tõttu kallineb samas piirkonnas kinnisvara põhjendamatult palju? Sellele vihjavaid juhtumeid on teada, asjaosaliste kinnitusel on need erandid.
Maainimese kodukanti ilmub rändav valimisjaoskond
Kevadel 2019 tekib valimistel enam võimalusi hääletada mobiilses jaoskonnas, mis eelhääletuse ajal tuleb päevaks-paariks kodulähedasse paika.
JUHTKIRI: Äraaetud hobused lastakse Eestis maha
Mul on küll tunne, et inimesel ei ole suurt vahet, kus ta sureb. Kas lossis, mäejalamil või 10 ruutmeetri suuruse toa lonkava jalaga diivanvoodis.
KUULAMISELAMUS: Zetode “Lätsi liina” kuulutab toekat tulevikku
Kui Zetode vastne plaat – aina enam pungist sümforokiks muutuv “Lätsi liina” – mängima panna, kerkivad esile mälestused bändi 15 tegutsemisaastast.
Uus taimekaitsevahend hoiab taimedel lehed rohelised
Uusi toimeaineid tuleb taimekaitse­turule vähe. Mullu registreeriti haigustõrjevahend, mis sisaldab üht sellist ja nüüd on olemas ka selle katsetulemused Eestis.
Loomi ei tohi müüa ükskõik kuidas
Eesti üks edukamaid ekspordiartikleid on elusloomad. Nii juhul, kui loomad liiguvad ekspordiks väljapoole Euroopa Liitu kui kauplemisel ELi piirides on oluline teada veterinaarnõudeid.
Taimekasvatust juhitakse taevast. Igas mõttes
Viljakasvatajad ütlevad taevasse vaadates, et nende ülemus on seal, mõeldes ilma. Tegelikult on teisigi taevaseid jõude, millega põllul toimuvat jälgida: satelliidid, lennukid ja droonid.
AIVAR SÕERD: Aga riigieelarve on miinuses
Majandustsükli harjal eelmisel aastal sai valitsus hakkama sellega, et lahjendas eelarvereeglit. Värske prognoos ütleb, et eelarve ei mahu enam ära ka lõdvendatud raamidesse.
Äkksurma üle elanud mees: ühel ööl jäi süda lihtsalt seisma
Eesti südamehaiguste riskiriik ning vahel surevad sportides ka pealtnäha terved inimesed. Selle mehe lugu on kui õpikunäide.
EVE PÄRNASTE: kui ma vaatan toimuvat, siis "pettumus" on vähe öeldud
Eesti iseseisvumise nimel oma vabaduse kaalule pannud Eve Pärnaste imestab, kuidas on praeguseks saadud inimesed niikaugele, et nad aitavad oma hävingule ise kahe käega kaasa ega pane seda tähelegi.
Rakvere üllatab enneolematu üldluulepeoga
Üldluulepeo idee autor ja pidustuse pealavastaja Üllar Saaremäe plaanib poolteisetunnise kava jooksul tuua rahva ette 90 kõige olulisemat Eesti luulepärli, kirjutab homne Maaleht.
Taliviljad elasid heitliku talve kenasti üle
Sügis venis pikale, lumi ja talvekülmad jõudsid Eestimaale alles jaanuaris. Kuid sellele vaatamata rohetab enamus taliviljapõlde praegu kenasti – elasid talve üle.
Maaeluminister Tamm: digitaliseerimine võimaldab vähemaga rohkem toota ning loodust hoida
Just digilahendused on need, mis aitavad meil toota vähemaga rohkem, samal ajal loodust parimal võimalikul viisil hoides, ütles maaeluminister Tarmo Tamm täna Tartus toimuval rahvusvahelisel põllumajanduskonverentsil AgroForum Mare Balticum 2018.
Eesti ornitoloogid õpetasid lätlased linnukaameraid armastama
Aastal 2007. said Eesti teadlased musta toonekure pesa juures tööle esimese kaamera ning sellest said paljude teiste hulgas innustust lätlased, kirjutab homne Maaleht. Toona kutsusid Läti ornitoloogid naabrid appi ning nüüd on lätlaste linnukaameravõrk vaat et paremgi kui meil.
RAHVAKALENDER: Jüripäevast alates muutub muld soojaks ja lahkeks
Jüri nimi tuleb kreeka nimest Georg, mis tähendab maameest. Jüripäeva peetakse kõikide suuremate põllutööde alguseks, sest nüüdseks on muld valmis seemet vastu võtma.
Toiduliit kinnitas toiduainete heade kauplemistavade 12 põhimõtet
Toiduliidu üldkogu kinnitas toidukaupade heade kauplemistavade põhimõtted. Algatuse eesmärgiks on suurendada ausust, usaldust ja koostööd toiduainete tarneahelas toimivates ärisuhetes ning tagada tarneahela kui terviku efektiivne toimimine.
MAALEHE ARHIIVIST | Mis on 94aastase Leida Rammo elujõu saladus?
Aprillikuu 18. päeval tähistab oma 94. sünnipäeva armastatud näitleja Leida Rammo. Kolm aastat tagasi vahendas Maaleht üht teatridaamiga seotud saladust, mille nüüd taaskord avaldame.
Norra teadlaste uuring annab aimu kevadiste haneparvede kahjust põldudele
Norra teadlased uurisid, millist kahju tekitavad heinamaadele rände käigus peatuvad lühinokk-haned. Selgub, et kui põllult käib läbi palju linde, on kahjud märgatavad, kirjutab Linnuvaatleja blogis linnuökoloog Marko Mägi.
NIPP 20. SAJANDIST | Kuidas sõiduauto välisküljel kitse transportida
Sotsiaalmeediakeskkonnas Facebook kütab kirgi õpetus eelmisest sajandist, kuidas sõiduauto välisküljel ohutult transportida kitse.
Venemaa ujuva tuumajaama teekond lõikub lähipäevil Läänemere laevateedega
Reedel alustab Peterburist läbi Läänemere ja Põhjamere kuu aega vältavat teekonda Murmansskisse Venemaa esimene nn ujuv allveelaev Akadeemik Lomonossov. Venelased kinnitavad, et radioaktiivset kütust aluse pardal ei ole.
Kärdla tehakse mädanenud sangleppadest puhtaks
Kärdla elanikud on harjunud eluga sanglepikus, aga arborist Heiki Hanso ütleb, et neil tuleb hakata harjuma sellega, et linnale näo andnud puuliik kaob tasapisi linnapildist – mida aasta edasi, seda kiiremini.