Rimi ja Selver laidavad Kasela mõtte maha: toidukontrollid on jaotatud õiglaselt, jaeketid suuremat vastutust võtma ei pea
Võttes arvesse, kui palju rohkem riske on tootmises, siis on kontroll proportsionaalselt väga hästi paigas. Võrreldes jaekaubandusega ei tohiks see väiksem kohe kindlasti olla, leiab Rimi kvaliteedijuht Algis Murumaa.
Sarah Brightmani roheline nõudmine: "Ei mingit plastikut backstage-is!"
2. novembril Saku Suurhallis esineva Sarah Brigtmani lavataguste nõudmiste nimekiri koosneb 262 punktist. Punasega ja suurelt on rõhutatud, et ühtegi plastiknõud või joogikõrt staar näha ei soovi.
Tänavuseks rahvapõllumeheks valiti kartulikasvataja Gustav Põldmaa
Maalehe veebihääletusel võitis ülekaalukalt rahva poolehoiu Lääne-Virumaa kartulikasvataja Gustav Põldmaa ja pälvis tiitli “Rahvapõllumees 2019”.
Euroopa Kohus otsustas, et liikmesriigid peavad kaitsma oma hunte
Euroopa Kohus leiab, et huntide küttimisluba tuleks anda vaid erandlikel juhtudel. Eestis on hundid sel sügisel murdnud koeri ja lambaid ning jahimeeste sõnul sagenevad rünnakud veelgi.
Homme toimub Eesti Leivaliidu juubelikonverents
23. oktoobril tähistab Eesti Leivaliit oma 30. aastapäeva Eesti Näituste messikeskuses vastuvõtu ja konverentsiga “Rukkileiva olevik ja tulevik”.
Loe blogi ja vaata siit aasta põllumehe konverentsi otseülekannet!
Täna selgub Maalehe ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja korraldatud konverentsil aasta põllumees 2019.Enne tiitli väljakuulutamist toimub konverents, mille teemaks on tuleviku põllumajandus ja keskkonnahoid. Vaata ülekannet ja loe allolevast blogist lähemalt!
Rändest loobunud valgepõsk-lagle kasvab aeglasemalt
Viimaste kümnendite kiirete keskkonnamuutuste taustal on üha lindude rändekäitumine muutunud: aeg, vahemaad, pesitsusalad, kirjutab teadusuudiste portaal Linnuvaatleja.
Aasta põllumehe konverents | Keskkonnahoid on tuleviku põllumajanduse võtmesõna
22. oktoobril riigikogu konverentsikeskuses toimuva konverentsi Aasta Põllumees 2019 põhifookuses on keskkonnahoid tuleviku põllumajanduses - räägitakse põllumajandus- ja toidutootmise mõjust keskkonnale ning keskkonnapoliitika üha suurenevast mõjust põllumajandusele.Ela kell 10.30 algavale konve...
Indrek Kasela: edaspidi peavad toiduohutuse eest vastutuse võtma ka jaeketid
PR Foodsi juht Indrek Kasela leiab, et praegusel kujul langeb toiduohutuse kontrollimsel liiga suur vastutus tootjatele. Selveri juhatuse liige Kristi Lomp nii ei arva ja näeb täiendavates kontrollides ülereguleerimist.
Loe lugusid viimasel kümnendil Aasta põllumehe tiitli pälvinutest
22. oktoobril selgub üheksa kandidaadi hulgast Aasta põllumees 2019. Konkurss toimub juba 19. korda.Siia on koondatud tutvustavad artiklid, mis kirjutati põllumeestest enne, kui nad Aasta põllumeheks valiti.
Lugeja arvamus: hundirünnakute ohvriks langenud koeraomanikud - vaadake peeglisse
Maalehes on ilmunud mitu lugu, kuidas hundid sel sügisel eriti nahaalselt koduõuedel koeri murravad. Hundihuviline Kristel Anja-Palm leiab, et murdmiste eest lasub vastutus hoopis hooletutel koeraomanikel.
Maa seest ilmusid välja kõige hilisemad ja külmakindlamad seened
Seenehooaeg ei lõpe kunagi – otsa saab vaid ühe või teise liigi või perekonna korjeaeg. Ammu sai mööda tatikute, kivi- ja haavapuravike, kuuseriisikate massilise korje aeg ja isegi sügisesed valgeriisikad on otsakorral, kuigi üksikuid veel leidub.
KÜSITLUS | Kas maale kodu ostmiseks laenu saada on kerge või raske?
Oleks muidugi tore, kui elanikkond laotuks üle Eesti ühtlaselt, ääremaid ei oleks ja igaüks kes tahab, saaks vaevata maale kolida.
Eesti sigalates pole kaks aastat seakatku tuvastatud
Käesoleva aasta 19. septembril möödus kaks aastat viimasest korrast, mil seafarmis tuvastati sigade Aafrika katk, kirjutab Eesti Jahimeeste Selts.
Leili metsalood | Ei näe näppugi suhu pista
Pühapäeva hommikul kattis maad paks udu, mis hajus alles keskpäeva paiku. Tuul appi ei tulnud ning päike ei suutnudki pilvedest ja udust läbi murda.
Põllumajandushoones annab energiatõhususe kõrgtehnoloogia
Põllumajandushoone energiatõhusus sõltub peamiselt sellest, kui uuendusmeelne on selle omanik.
Bangladeshis valmistatud rõivaste lõppkvaliteet ei olene mitte tehasest, vaid tellijast
Kiirmoe kaubamärgid toodavad rõivaid seal, kus on kõige odavam, aga rõivaste lõppkvaliteet ei olene mitte tehasest, vaid tellijast.
Ühte limonaadi on sama retsepti järgi toodetud Eestis juba 73 aastat
Kuigi karastavaid jooke on siinmail valmistatud aastasadu, on Traditsioonilist Limonaadi toodetud Tartus juba 73 aastat järjest. Teemalt kergitas saladuskatet A. Le Coqi turundusjuht Katrin Vernik.
Biogaas ja biometaan | Ka energia võib olla põllumajandussaadus
Moodne ja eriti tuleviku põllumajandus ei ole üksnes toidu tootmine. Tuleviku talu toodab ka energiat ja just maal on selleks väga mitmesuguseid võimalusi.
Põhk on väärt ehitusmaterjal, kui seda õigesti kasutada
Ajal, mil inimesed otsivad pingeliselt taastuvaid energiaallikaid ja ökoloogilisi ehitusmaterjale, on sel otstarbel üsna laialdaselt uuritud ja kasutusele võetud ka teraviljapõhku. Tegu on väärt materjaliga, kui seda vaid õigesti kasutada.
Loomakasvatajad: kliimamuutusi ja loomade heaolu ei saa loosungiteks lihtsustada
Põllumajandusloomadest rääkides pole varemgi puudu tulnud polariseerumisest, ent kui loomakasvatusdebatt seoti kliimamuutustega, muutus vastandumine stigmatiseerimiseks, leiab arvamusartiklis Euroopa loomakasvatajaid ühendav European Livestock Voice.
Vaata, kuidas Kirde sai on aastate jooksul muutunud
Eesti vanimas leivakombinaadis – Leiburis – on kõige kauem järjest tootmises olnud toode Kirde sai ja seda juba 28 aastat järjest.
Enamikku rõivaid valmistatakse mürkidest mõjutatud puuvillast
Rõivaste üks enimkasutatud kangamaterjal on puuvill, mida on kahte eri sorti. Enamik maailma kiirmoefirmasid kasutab odavat puuvilla, mille kasvatamiseks on tarvitatud mürgiseid taimekaitse- ja putukatõrjevahendeid.
25 aastat tagasi sündis Eesti kõige menukam viiner
Rakvere viiner on üks Rakvere lihatööstuse sümboleid juba üle 25 aasta. Eestlased on viinerirahvas. Selles pole kahtlust. Seda tunnistab ka tõsiasi, et keskmine eestlane pistab igal aastal nahka umbes 30 Rakvere viinerit.
Bangladeshi ja Hiina rõivatehased lasevad mürgise reovee otse loodusesse
Eestis on väärtustava taaskasutuse eestvedaja Reet Aus, kes on näinud seestpoolt neid samu vabrikuid, kus paljudele maailma tuntud moebrändidele rõivaid valmistatakse.
Vene ümbermaailmareisidel mängisid olulist rolli baltisaksa päritolu meresõitjad
29. novembril taasavatavas Paksu Margareeta uues püsiekspositsioonis saab tutvuda baltisaksa päritolu meresõitjate ekspeditsioonidega, mis panid aluse Vene keisririigi regulaarsete ümbermaailmareiside traditsioonile.
Peeter Ernits: VTA täidab listeeriasõjas tellimustööd, nende juhid tuleb kohe ametist vabastada!
Täna pärastlõunal avaldas Riigikogu liige (EKRE) Peeter Ernits oma Facebooki seinal postituse, milles nõuab Veterinaar- ja Toiduameti juhtide ametist vabastamist. Ernitsa väitel on M.V.Wooli hävingu taga konkurentsisõda ja VTA täidab loos vaid kasuliku idioodi rolli.
FOTO | Maalehe ilmatarga lehmal sündisid kaksikud vasikad
Mõne päeva eest ilmatarga Arvo Saidla laudas Rapla valla Koikse külas ilmavalgust näinud lehmabeebid said nimedeks Juku ja Manni.
KUULA | Miks köhimine mõnikord nii valus on?
"Köha pole olemas! On hoopis bronhiit," teatas üks kõiketeadja inimesele, keda vaevasid tohutud köhahood. Kuidas asjad tegelikult on?
Saaremaa ettevõte: kasutame Ukraina võõrtööjõudu, kuna nooremal põlvkonnal on kadunud kohusetunne
„Mul on neist isegi natuke kahju, et nad sellise liigse korralikkusega oma ülesandeid täidavad,” hindas Saaremaa Lihatööstus OÜ turundusjuht Siret Läets ettevõttes töötavate ukrainlaste tööd.
Keskkonnaagentuuri spetsialistid arutlevad: miks need hundid koeri ründavad?
Sel nädalal on levinud teateid koeri murdvate või kimbutavate huntidega ning tekkinud küsimus, et millest selline olukord tekkinud on.Probleemi üle arutavad Eesti Jahimeeste Seltsi kodulehel keskkonnaagentuuri ulukiseire spetsialistid Peep Männil ja Marko Kübarsepp.
Lindora laada esimesed kauplejad saabusid taas kaks nädalat varem
28. oktoobril tulevale legendaarsele Lindora laadale saabusid esimesed kauplejad pühapäeva õhtul ehk pea 15 päeva varem.
Seakasvataja: põllumajandustootjatel on valeinfost kõrini
Hiljuti käivitasime üleeuroopalise kampaania Meatthefacts, mille eesmärk on lõpetada loomakasvatuse ja liha kohta valeteabe või müütide levitamise, kirjutab Euroopa põllumajandusühistute katusorganisatsiooni COGECA asepresident ja seakasvataja Ramón Armengol.
Leili metsalood | Seened oktoobris
Niisked ja piisavalt soojad ilmad on soodustanud hiliste söögiseente tulemist. Käisin oma maa kõrval asuvast riigimetsast neid otsimas ja tühjade kätega tagasi ei tulnud.
Arendaja loobus Väimelasse suurkanala rajamisest: Eestisse pole ju võimalik midagi suurt ehitada
„Kohalikud võivad tähistada – Väimelasse suurkanalat ei tule ja on küsitav, kas ka kuhugi mujale tuleb,” kinnitas Lõunalehele Jäneselaane OÜ juht Ats Albert, kelle ettevõte loobus ligi 500 000eurosest PRIA toetusest kanala ja sõnnikuhoidla ehituseks.
KAART | Vaata, kas sinu kandi apteek vastab apteegireformi nõuetele
Alates 1.aprillist 2020 peab apteegi enamusosalus ja kontroll apteegitegevuse üle olema proviisoril. Üle 4000 elanikuga linnades ei või olla haruapteeke.
Mari Kartau: mets loomi täis, üks nunnum kui teine
Ühel hämaral õhtul mööda tugimaanteed sõites nägin lagendikult lähenemas väikest metskitseseltskonda. Võtsin hoo maha ja peatusin kümmekond meetrit enne neid.
Rapla lähedal tulid koduõuele koerte järele korraga kolm hunti
Pühapäeva öösel jäid Rapla lähistel asuva maja turvakaamera videole kolm võsa­villemit, kes julgelt õues liikusid. Koerte haukumise peale tuli peremees õuele ja ajas soed plehku.
Uue aja mardid-kadrid on kantud registrisse ning võivad tulla breigi ja räpiga
Rahvakultuuri Keskuse vastne algatus kutsub kleepima erikujundusega märki nendele koduustele, kus pererahvas on martide-kadride ootel. Märgi võib lõigata välja kas või Maalehe paberväljaandest.
Kui on kodu, kus elada, siis tullakse ka maale
Tegelik elu näitab, et kui riik, oma­valitsus või tööandja kodu soetamisel appi tõttab, tulevad inimesed maale elama ka kampaaniata.
Eestisse kolinud ukrainlanna: ma ei küsinud Ukrainas kunagi perelt, mida nad süüa tahavad. Polnud mõtet
Antonina Tuzhyk on nagu liblikas, kes püüab ennast värvikirevate lillede vahel nähtamatuks teha. Aasta tagasi tuli ta Jõgeval tööd leidnud abikaasale koos nelja-aastase pojaga Ukrainast külla. Ja jäi.
Sotsiaalminister Tanel Kiik: apteeke võib Eestis ka vähemaks jääda
Kui mingis suures kaubandus­keskuses mõni apteek jääb müümata või lõpetab oma tegevuse, siis selles ma ei näe suuremat probleemi, kinnitas minister Tanel Kiik usutluses Maalehele.
Hulk meie kirjandusklassikuid on seotud Hiiumaaga
Trükikojast tuli just literaat Vaapo Vaheri kaheköiteline hiigeluurimus “Hiiumaa kirjanduse lugu”, mis viitab küll kindla paigaga seotusele, kuid ei tähenda siiski vaatevälja piiratust, vaid lisab uut teavet ja iselaadi rakursse kogu Eesti kirjandusuurimisse.
Kasvav trend: lastel on üha enam huuletubakast saadud tervisekahjustusi
Nikotiinimürgitused on võrreldes eelmise aastaga kasvanud pea kahekordselt, uue nähtusena kannatavad tervisehädade käes väikelapsed, kes on vanemate laokile jäänud huule­tubakat närinud ja haiglasse sattunud.
Maarahvas: korraldatakse "maale elama" kampaaniat, samas tehakse elu maal põrguks
Riigiettevõtte Eesti Post kavandatud perioodika kojukande hinnatõus maarahvast väga ei üllatagi, sest just neile on meie riigiisade otsused varemgi kõige valusamaid hoope andnud.
Lennart Käämer: ära usu reklaami, kuula parem arsti
Tänavu juulis võisid snusifännid hõisata. Seni oli huuletubakaga kauplemine keelatud, kuid uus tubakavaba snus oli seadusepäitsetest prii.
PUULUUP: Zombifolkarid, kes avastasid end keskealisena laval ja kohe ka tipus
Kunstnik Ramo Teder ja antropoloog Marko Veisson on Puuluubina tegutsenud juba viis aastat. Nõtked rütmid, poeetilised pöörised, loitsivad-köitvad laulusõnad. Neid kuulates tekib kummaline tunne, et see on – peab olema – mingi maailmaparandusprojekt.
JUHTKIRI | Andres Eilart: Aasta Põllumehe tiitli kandidaadid on ausa visaduse esindajad
Tänavu sügisel seisin jälle Andri-Peedo talu kitsede vahel. Noor talupere osales 2017. aastal me “Aasta põllumehe” konkursil. Olid just riigipiirile teinud suure investeeringu ja silmist vaatas vastu tegutsemistahe.
Imbi Paju: sõim levib, aga keegi ei palu vabandust ega kahetse
Saksa kirjanik ja pangaametnik Friedrich Reck kirjeldab oma päevikus aastatel 1936–1940, mis 1947. aastal avaldati raamatuna, kuidas suure kriisi ajal saavutas sõim kunstilise taseme ja viha traagilise suursugususe ning inimesed hakkasid käituma nagu hullunud ahvid.
Väino Ubina: kuni plastik kellegi kukrut paisutab, ei muutu midagi
Mingi arusaamatu möll käib kogu aeg ümber plastprügi. Küll kirutakse kilekotte, küll joogipudeleid või siis karbitaarat, jahutakse plasttaara kahjulikust olemusest nii tervise kui olme kohalt.