Alustab 21 aastat kestev kõiki Eesti kihelkondi kaardistav raamatusari
Mulgimaa kirjastus Kaarnakiwi avaldab EV100 raames 21 aasta jooksul sarjas "Kihelkondlikud Kihelused“ 105 raamatut iga Eesti ajaloolise kihelkonna kohta. Esimene neist ilmub sel nädalal ja kannab pealkirja „Wändra wänderdused“.
Rahvas on hääletanud: valla nimeks saagu Ülenurme, mitte Kambja!
Valitsus otsustas läinud suvel sundühendada 2600 elanikuga Kambja valla enam kui 7500 elanikuga Ülenurme vallaga ning määras uue valla nimeks Kambja. Suurele osale rahvast tekitas see tuska, mistõttu korraldati nime valimiseks rahvahääletus, kus oodatult võitiski Ülenurme nimi.
Seitse soovitust, kuidas ära tunda petlik metsaostja
Eesti metsaturgu ootab tõenäoliselt aktiivne aasta, mis meelitab ausate vahendajate kõrval turule ka hulgaliselt avantüriste heausksete metsaomanike arvelt rikastuma.
Mahetootjad: toetuse vähendamine ohustab kogu mahesektori arengut
Mahepõllumajanduse Koostöökogu pole rahul sellega, et eelarvesse planeeritud rahast taotletud mahetoetuse väljamakseteks ei jätku. Isegi varasemas suuruses mahetoetus ei kata tegelikku saamata jäänud tulu ja lisakulutusi, mis selle majandamisviisiga kaasnevad.
Metsaomanikud, põllumehed ja jahimehed: emotsionaalne linnujahi petitsioon eksitas avalikkust
Möödunud neljapäeval kohtunud metsaomanike, põllumeeste ja jahimeeste esindajad leidsid, et ornitoloogiaühingu sügisene veelinnujahi vastane petitsioon oli liialt emotsionaalne ning eksitas avalikkust.
ESMASPÄEV, 19. VEEBRUAR | EV100 sünnipäevanädala tähistamine kogukondades
Eesti Vabariigi sünnipäevanädalal toimub rohkelt sündmusi üle kogu Eesti. Maaleht.ee avaldab ülevaate kogukondlikest sündmustest päevade ja maakondade kaupa. Vali sulle sobiv välja ja võta osa!
KAAMERAGA MAAL | Noarootsi Saunaralli – kuumaverelised seiklesid kuus tundi 20 saunas
Laupäeval liikus Lääne-Nigula valla teedel 45 autot, milles istunud sõpruskonnad ruttasid ühest saunast teise. Noarootsi Saunarallil kostitas tänavu võistlejaid 20 sauna. Oli traditsioonilisi saunu, telksaunu, klaasist kuppelsaunu, veokisse ehitatud või järelveetavaid saunu.
Leili metsalood | Nurmkanu talveks järel vaid kolm
Kasinaks on jäänud see nurmkanade salk, kes mullu talvel rohkem kui kümnekesi samal põllul lumme „vagusid kündsid“. Tol korral ei suutnud nende täpset arvu kindlaks tehagi, osa oli lume all.
11 KARIKATUURI | Kuidas kujutati Eestit möödunud aastal Läti päevalehtede pilapiltidel?
Lätlased leidsid möödunud aastal hulga põhjuseid Eestit või eestlasi kolme peamise päevalehe - Diena, Dienas Bizness ja Latvijas Avīze - karikatuuridel kujutada.
USKUMATU PEIPSI KROONIKA | Uppuvad sõidukid, sajad jääpragude tagant päästetud, uttu eksinud... ja ikka appi kihutav hõljuk
Kokkuvõte piirivalvurite igatalvetööst läbi nelja aasta Peipsi järvel, inimesi ja masinaid päästes, elusid säästes.
ARVA ÄRA | Milliseid lehmade seas levinud nimesid on inimestele pandud?
Kasutades Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS-i lehmanimede ja statistikaameti nimede andmebaasi, otsisime välja populaarsemad lehmanimed ning võrdlesime, kas sama nime kannab ka mõni Eestis elav inimene. Keri allapoole ning mängi!
VAATA KAARTI | Uskumatu! Kuidas saab Eestil nii palju keskpunkte olla?
Eesti keskpunkti tähistada tahtnud Vändra muusikakooli flöödiõpetaja Luule Põder avastas, et aastakümneid tagasi määratud geograafilised keskpunktid on nüüdseks nihkunud täiesti uutesse asukohtadesse ning varasemad arvutused enam ei kehti.
Kuidas sündis Urmas Alenderi saatuse lauluna tuntud luuletus "Teisel pool vett"
Kirjanik Lehte Hainsalu tõdeb vestluses ajakirjanik Margus Mikomägiga, et looming elab oma elu, loojast sõltumata. Kujukas näide on sellest on tema enda luuletus "Teisel pool vett".
FOTOD | Läti toll konfiskeeris 14 tonni kaitsealuseid koralle
Möödunud aasta lõpus konfiskeeris Läti maksu- ja tolliamet 14 350 kilogrammise laadungi looduskaitse all olevaid koralle, mida veeti ilma vajalike lubadeta Hiinast Valgevenesse. Nii suurt kogust koralle pole Lätis ega Eestis varem kinni peetud.
VIDEO | Patarei vanglasse kavandatakse kommunismikuritegude muuseumi
Eesti Mälu Instituut korraldab rahvusvahelise ideekonkursi, et leida parimaid lahendusi Tallinna loodavale rahvusvahelisele kommunismikuritegude muuseumile.
Virumaa 30. kirjandusauhind läks Vahur Afanasjevile
Ida-ja Lääne-Virumaa ühise žürii arvates on parim mullune ajalooainene teos „Serafima ja Bogdan”.
Töötukassa ja regionaalarengu fond maksavad kinni Valgas töötavate lätlaste keeleõppe
Tänasest saavad Valga valla ettevõtted lasta Lätist võetud töötajate keeleõppe eest tasuda töötukassal ja Euroopa Regionaalarengu Fondil. Ühe inimese kohta on keeleõppeks ette nähtud kuni 1554 eurot.
MAALEHE ARHIIVIST | Heli Lääts: olen laulnud laule, mille sõnad on prohvetlikud
85. aastaselt lahkus meie seast armastatud laulja Heli Lääts. Taasavaldame tema mälestuseks viimase, 2017. aasta juunis Maalehele antud intervjuu.
Mahetootjad pahandavad: riigi käitumine tekitab mahetootmises pankrotilaine
Viimasel nädalal on mahesektoris tegutsevaid ettevõtjaid üles ärritanud plaan vähendada 14 protsendi võrra mahepõllumajanduses makstavaid toetusi. Maaeluministeerium püüab olukorrale lahendust leida.
ŠAAKALIKAAMERA | Šaakaleid näeb harva, küll aga korraga kolme ilvest
Eile varaõhtul oli imestus suur, kui nägin kell 18.28 kaamera ees korraga kolme ilvest (Lynx lynx). Aasta loom tuli ennast ise näitama. Esmalt tuli üks kena isend (videos) ja kolm minutit hiljem veel kaks metsakassi.
Leili metsalood | Loodusajakirjad õpetavad loodust hoidma
Kuulun loodusajakirjade tellijate ja lugejate hulka. Muid ajakirju ma juba ammu enam ei telli, sest need jääksid nagunii lugemata.
Saaremaa põllumehed käivitavad biometaani tootmise ja soovitavad vallal kasutusele võtta gaasibussid
Saaremaa põllumehed, kes plaanivad biometaani tootmise käivitada, soovitavad valla ühistranspordis kasutusele võtta gaasibussid, mis tarbiksid kohalikku kütust.
Relvaseaduse muudatus lubab jahimeestel hakata summuteid kasutama
Riigikogu võttis 14. veebruaril vastu relvaseaduse muudatused, mille tulemusena võib jahipidamisel kasutada helisummutit ning jahiluba tõendada elektroonilise jahidokumendiga.
MAALEHE ARHIIVIST | Elmo Nüganen: Saatus on mind nattipidi teatrisse vedanud!
“Kas peabki kogu aeg iga hinna eest kuhugi jõudma, kuhugi ronima. Seal – “mäe peal” – annab ju sügavuti ka minna,” tõdes lavastaja, näitleja ja teatrijuht Elmo Nüganen oma 50. sünnipäeval 2012. aastal.
Valka linnapea: Eesti ei tunnista tõelisi aktsiisikahjusid ning Läti ei tohiks oma aktsiise tõsta
Valka linnapea Vents Armands Krauklise sõnul varjab Eesti alkoturismist tekkinud tõelisi kaotusi ning Läti peab oma aktsiisipoliitikas olema kaval ning arvestama kõigi aspektidega, et mitte võimalikust tulust ilma jääda.
GALERII | Sillamäe meisterdab sinimustvalgeid õnnitluskaarte
Sillamäe Keskraamatukogus valmib kümnete kaupa sinimustvalgeid Eesti 100. sünnipäeva õnnitluskaarte.
Vabadus ja võim kohustavad
SÕNA SEKKA: Olla aateline vs. olla võimul * TUTTAV TUNNE: Vabaduse arhitektid * SÜGAV MÕTE
Kolime asutused Tallinnast välja. Aga kas need üldse on seal?
Otsus kolida riigiasutuse peakontor või juhtkond Tallinnast välja võib eri asutuste puhul tähendada sootuks erinevat asja. Mõnel juhul suur osa töötajaist juba elab ja tegutsebki väljaspool pealinna.
Mida ootate täna algavalt kollase koera aastalt?
EV 100: tähtsaimad sündmused jõuavad teleekraanile
ETV vaatajad saavad uuel nädalal osa hulgast saadetest, mis on pühendatud Eesti riigi 100. sünnipäevale.
Vigala Sass: toidul ja alkoholil on liigesepõletike tekkes suur osa
Dieeti nr 5rcIII soovitatakse siis, kui magu on täielikult eemaldatud. Seda hakatakse pidama pärast haiglast naasmist.
Järgmine laulu- ja tantsupidu avab uksed pere- ja külarühmadele
Aseris ja Viljandis kogetud kurbus toob 2019. aasta laulu- ja tantsupeole ühe kõige suurema uuenduse: tantsupeo pealavastaja Vaike Rajaste läheb ajalukku enneolematu rühmaliigi – pererühmade peole toomisega.
Eesti tähistab juubelit ühes Hispaania gripiga
Gripp kui külmetusest erinev nakkushaigus tungis inimese teadvusesse Esimese maailmasõja ajal. Igal aastal muudab gripiviirus oma nägu ja nõnda peavad teadlased igal aastal valmistama ka uue vaktsiini.
Telesoovitused
Kahe sõbra seiklused * Kaks Oscarit võitnud film
Otsustajad ei tohiks korrata vanu vigu
Säästvaks arenguks ja elukeskkonna säilimiseks on mõistlik ÜPP reform, kus avalik raha kulub kogu ühiskonna pikaajaliste huvide kaitseks.
Peotuju ei tohi langeda allapoole vööd!
SERGEI KRAANA: Valmis digitaalne abieluäpp * Andres Ülviste LOOSUNG * LUULETUS * TÕSI TAGA * PAETISME
Kodumaist rapsiseemet tehastele ei jagu
Painkülas Olivia õli valmistaval Scanola tehasel on tulnud toorainest puudu, kuid aasta pärast peaks rapsi töötlemist alustama ka uus tehas Imaveres.
Töökuulutus: ühiskond vajab õppinud psühhiaatrit – kiiresti
Kui ühiskond ei ole päris terve, tahaks diagnoosi oletajate asemel rohkem kuulda asjatundjate häält.
JUHTKIRI: Gripp ei halasta, tööandja võiks
Igal aastal, kui talv juba ukse ees terendab, läheb omamoodi sõda lahti. Vaktsineerimissõda. Arstid ütlevad, et mõistlik võimalus grippi vältida on ennast selle ohtliku haiguse vastu vaktsineerida.
Mida toob meile uus põllumajanduspoliitika?
Euroopa Komisjon avaldas möödunud aasta novembris teatise, mis on Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika tulevikku kujundava arutelu aluseks. Põllumeeste edu sõltub ka avaliku sektori tegevusest, mistõttu on oluline olla valmis ja kohaneda muutustega põllumajanduspoliitikas.
“Klassikatähed” on tagasi
23. veebruaril jõuab ETV eetrisse “Klassikatähtede” uue hooaja esimene saade.
Kuidas kinkida oma osa kaasomandis olevast maast?
Mulle kuulub mõtteline osa oma surnud ema kinnistust. Tahaksin selle kinkida ainult ühele kaasomanikest, või pean selle jagama kõigi kaasomanike vahel?
Talveööde solistid – musträstad ja kodukakud
Veebruaris on päevad taas pikemaks läinud ning üha enam võib kuulda kevadehõngulist linnulaulu. Päevavalges lauljate kõrval kuuleb tiivulisi soliste ka hämariku- ja koguni öötundidel.
Otsigem uusi teid Russalka ahistamiseks Reidi teega!
ENNE PÜHI * KARIKATUUR * JUKU LUGU * PILKEID * KUKALT SÜGAV MÕTE * Raimo Aasa LOOSUNG
Jüri Mets: piimakarjade kahanemisega on ka nõustamine vähenenud
Aasta konsulendiks valitud Jüri Mets Tartumaalt on juba ligi paarkümmend aastat nõustanud põllumajandustootjaid üle Eestimaa.
Kas garaaži müügi pealt pean maksma tulumaksu?
Tahan müüa oma garaaži. Kas pean selle müügi pealt maksma tulumaksu?
Tänavune suvi tuleb mullusest soojem
Viljade külviks võivad sel kevadel optimaalsed tingimused saabuda mai algul, seega veidi hiljem kui tavaliselt meie looduslikes oludes.
Purjetamine vabadusse 38.
Saanud leevendust Frasenburgh’is muretsetud puhtast diislikütusest, nurrus diisel nüüd rahulolevalt kogu pika päikesepaistelise suvise pärastlõuna.
LUGEMISELAMUS: Sibulalõhnane, palvekõlaline ja rääbisesoomuseline lugu
Tunnen pärast eelmise aasta romaanivõistluse tipptöö “Serafima ja Bogdan” läbilugemist tungi kohe Peipsiveere küladesse uitama minna, mis sest et olen seal igal suvel käimas. Vene vanausulised meeldivad mulle oma selge ilmapildi ja siiruse pärast.
Toorpiima hind on hakanud langema
Üle pika aja makstakse piimatootjatele toorpiima tonnist alla 300 euro.