Kõrge maailmaturu hind ei too Eesti sealihatootjatele suurt tulu
Kuigi maailmaturul on piima- ja sealiha hinnad kõrgel, ei tähenda see Eesti tootjate ja kaupmeeste jaoks suurt tulu, vaid pigem mõningast leevendust aastatega kahju toonud sündmustest, nagu näiteks Venemaa kaubandusembargo ja Aafrika seakatk.
Täna kell 12 algab ööpäevane loodusvaatluste maraton
Täna, 14. juunil kell 12 päeval algab üle-Eestiline loodusvaatluste maraton, mis  homme kell 12. Maratoni käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik.
Juulis toimub Pärnus Eesti esimene Vahvlifest
Laupäeval, 6. juunil toimub Pärnu rannahoone terrassil Eesti esimese vahvlifestival Vahvlifest. Vahvlifestil saab osta ja degusteerida vahvleid, toimuvad õpitoad ja valitakse Eesti parim vahvel ja vahvlimasin.
Metsaraie maht kasvas mullu 15,6 miljoni kuupmeetrini
Metsaraie maht kasvas eelmisel aastal raiedokumentide alusel 12,8 protsenti 15,6 miljoni kuupmeetrini.
Rabarberifestival kogub tuntust
Männikasve murdes saab kujundada tiheda puu
Kui soovite aias kasvavate mägimändide ja teistegi mändide võra tihedana hoida ning puude kasvuhoogu piirata, siis just juunis on paras aeg mändidel selle aasta kasvudel osa ära murda.
Kuidas lehetäisid peletada?
Suvi toob aiapidajale kaasa tüütu nuhtluse – lehetäid. Kui õigel hetkel jaole ei saa, söövad nad taime päris koledaks, eriti halval juhul võib taim lausa välja minna.
Virmaliste asendajad
Valgete ööde ajal on kehvad lood virmaliste nägemisega, kuid selle asemel võib näha üht teist imelist nähtust – helkivaid ööpilvi ehk huviliste hulgas hellitlevalt polaarmesokateks (või lihtsalt mesokateks) kutsutud sädelevaid pilvi.
Humala lehed sobivad salatisse
Humalatee ületab uinutavalt toimelt isegi palderjanijuureteed, olles parim looduslik ohutu uinuti. Aga suitsetajal ei tasu humalalt kasu loota, teda taim kahjuks ei aita.
Vahva paik keset väikest alevikku
Kui ei ole, tuleb teha; kui on vaja, tuleb teha. Just nõnda mõtles Valgamaal Puka alevikus elav kolme lapse ema Kertu Uibopuu. Ja tegigi ära: avas laste mängumaa.
Avatud aias näeb taime tõelist ilu
Kord tuli noor naine mu aeda lilli ostma, tõstis ühe poti üles ja ütles, et teate, ma poleks laadalt iialgi seda taime ostnud, sest see on väiksena potis nii inetu, aga kui ma näen, kui ilus see aias on, tahan endale ka,” räägib Paikusel lopsaka Inglise stiilis iluaia loonud Maie Vridolin.
Üks kaugtöö võimalus on e-kaubandus
Kaks end maapiirkonnas sisse seadnud meest, Tihemetsa kodu rajanud Harri Reili ja Viljandi lähedal elav Jaanus Kikas on seda meelt, et eriti just maal elavad inimesed võiksid julgemalt kasutada e-kaubandusega seotud teenimisvõimalusi.
Piimapäeval püüdsid pilke grilljuustud
Juuni algul peeti Järvamaal Imaveres Eesti Piimandusmuuseumis Piimapäeva Grillfesti. Ettevõtmist väisas paar tuhat inimest ja mitmel letil nähti grillimist. Liha kõrval üha rohkem ka juustu kasutades.
Kaspar Järvala taas Venemaale kündma
Kehtna künnimees Kaspar Järvala osaleb VIII Venemaa lahtistel künnivõistlustel Mordva pealinnas Saranskis 28.–29. juunil.
Välistööjõud on hea, kuid omad on paremad
Kuigi välistööjõuga pole kordagi juhtunud, et nad ei tule tööle, vastupidi, tulevad õigel ajal ja teevad rohkemgi kui vaja, mõtleb põllumees uue töötaja leidmise asemel hoopis võimsama tehnika ostmisele või on õnnelik, et pojad eelistasid jääda tööle taluettevõttesse.
Mart Järvik: Maaelu Edendamise Sihtasutusest võiks saada Maakapital
Maa Elu ajas juttu Mart Järvikuga, mehega, kes alates 29. aprillist istub maa­eluministri toolil.
Euroopa kalanduse oma X-tee aitab illegaalse püügi vastu
Euroopa Liidus kasutatakse kalapüügiandmete vahetamiseks andmevahetuskihti FLUX, kus ligi 85 000 kalalaeva vahetavad turvatud kanalit pidi püügiandmeid.
2018. aastal maksti maaelu arengukava toetusi 148 miljoni euro eest
2018. aastal on Eesti maaelu arengukava 2014‒2020 (MAK) toetusi makstud 148 miljoni euro eest ja kokku on alates 2014. aastast kuni 2019. aasta aprillini toetusi välja makstud 533 miljoni euro eest, selgus eile, 11. juunil Maaeluministeeriumis toimunud  MAK-i seirekomisjoni 15. istungil.
Kiritigu põhjustab aednikele aina suuremat peavalu
Eestis on peaaegu kümme korda rohkem tigusid kui Euroopa parasvöötme metsades keskmiselt. Enamik neist kiriteod.
Saaremaa maisikasvatajatele teevad nüüd liiga tiivulised pahategijad
Kui enne seakatku puhkemist tekitasid Saaremaa maisikasvatajatele kahju metsanotsud, siis nüüd on vägeva saagikusega kultuur leidnud endale ohustaja sookurgede näol, kirjutab Saarte Hääl.
RMK metsatööd on nüüdsest kaardirakenduses kõigile nähtavad
Riigimetsa Majandamise Keskus avalikustas kaardirakenduse, mis võimaldab kõigil vaadata, kus asub tema kodukandis riigimets ja milliseid metsatöid seal kavandatakse.
Maaülikooli magistriõppesse esitati avaldusi 27 riigist
Reede südaööl lõppes Eesti maaülikoolis avalduste vastuvõtt kõrghariduse 1. ja 2. astme inglise õppekeelega õppekavadele.
Rummu karjääri pääseb nüüdsest piletiga
Populaarne puhkamiskoht Rummu karjäär on sel aastal jälle ametlikult avatud. Varemed on muudetud turvalisemaks ja külastajatelt küsitakse piletiraha, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Siloseire: silotegu on üle Eesti täies hoos
Heintaimede sileerimine on üle Eesti täies hoos. Põllumajandusuuringute Keskus järjekordne siloseire analüüs näitab, et suvesoojaga kaasneb ka heintaimede toituväärtuse kiire kahanemine.
Meeleolukas video: Rakvere linnuse hanebeebid mängivad allveelaevu
Rakvere linnuse pere on oma sotsiaameedialehele postitanud toreda video kahest hanepojast, kes otsivad kuuma eest jahutust joogikünas olevast veest.
Noortalunike protsent Euroopas teeb murelikuks
24.-26. mail viibis Eestis visiidil MTÜ Eesti Noortalunikud kutsel CEJA president Jannes Maes. Oma külaskäigul kohatud Eesti tootjad ja talunikud olid tema sõnul heaks näiteks noorte uuendusmeelsest vaimust. Mured on tema sõnul nii Eesti kui teiste Euroopa riikide talunikel ühised – kuidas saada ...
Parima talutoidu konkursi võitja saab auhinnaks väärtusliku turundustoe
Eestimaa Talupidajate Keskliit korraldab juba neljandat korda parima talutoidu konkurssi, mille eesmärk on tõsta esile kohalikku talutoitu ja tunnustada talunike tööd. Konkursi „Parim talutoit 2019“ üldvõitja auhinnaks on 1500 € väärtuses turundustugi võidutootele. Selle sisu lepitakse kokku vast...
Interaktiivne tuletornide kaart annab reisivihjeid
Tänaseks päevaks on Veeteede Amet koos kohalike kogukondadega avanud huvilistele 12 tuletorni üle Eesti. Sellega seoses on amet koostanud interaktiivse kaardi, kus on kirjas kogu vajalik info Eesti avatud tuletornide kohta.
Ilmatark: Ohtlik kuumus
Eestit on tabanud erakordselt võimas kuumalaine, mille kestel on oodata 25…32 °C õhutemperatuuri. Selline erakordselt kuum ilm võib inimese tervisele olla ohtlik. Sestap tutvustan kuumalaine määratlusi ja ohtlikkust lähemalt.
Toataimed ettevaatlikult õue suvitama
Taimedega ei maksa ette võtta midagi äkilist, sest mõtlematud teod tasuvad ennast kurjasti kätte. Ka toataimede suveks õue viimine pole nii lihtne, et lihtsalt unustad välja tõstetud taimed sügiseni ilma hooleks.
Käes on kortslehe aeg
Kortslehte (Alchemilla vulgaris) on peetud naistetaimeks, seda on kasutatud pärast sünnitust ja naistehaiguste korral. Tänapäeval kasutatakse kosmeetikatoodetes, näiteks šampoonides ja kreemides.
Kapitaalremont aitab vana tehnika uuele elule
Kuigi ajakirjades poseerivad farmerid enamasti kiiskavalt uute traktorite kõrval, töötab Eestimaa põldudel veel hulgaliselt vana tehnikat, mille mootorid teinekord põhjalikku remontimist vajavad.
Simo Teesalu: Põllumehed eelistavad kalli masina välja osta
Tõstukeid müüv, rentiv ja hooldav osaühing Forklift pakub lisaks tööstuses ja ehituses tegutsevatele ettevõtetele oma teenuseid järjest enam ka põllumajandusele.
Esimene siloniide annab head saaki
Kenad kevadilmad on rohu sedavõrd hästi kasvama pannud, et esimese rohuniitega võivad põllumehed saada rohkem kui kolmandiku kogu ületalve pidamiseks tarvilikust silokogusest, kui seda söödapuuduses kohe loomadele ette andma ei peaks.
Saarte kooliõpilased tegid Kihnus põnevaid töid
Kihnu kätte jõudis kord pidada Eesti saarte koolide kuuendaid pärimuskultuuripäevi. Lehekuu lõpul võõrustasidki kihnlased poolteistsadat külalist, kelle hulgas kaugeimad saabusid Pranglilt ja Kuramaalt Kolkast.
Rändhõbekarikas väärtustab Andressaare talu maakarja
Andressaare talu perenaine Merja Magnus võttis Eesti Maakarja Kasvatajate Seltsi üldkoosolekul Ares vastu seltsi auhinna, rändhõbekarika, mis on järgmise kevadeni tema ja kaasa Enno Lohu valduses Viljandimaal Venevere külas.
Kuidas muuta looduskaitse edukaks?
Mõtlesin selle aasta looduskaitsekuu puhul kirjutada loo muru niitmisest ja lilleniidu rajamisest, aga viskasin selle arvutisügavusse järgmisi aegu ootama.
Maheõuntest valmib limonaad
Saaremaal Karja külas asuva Öun Drinks OÜ limonaadikojas käib kibe töö, sest peagi on algamas suvi, mis on karastava joogi jaoks parim müügiperiood.
Isegi paaripäevane marjakorjamine tuleb registreerida
Eelolevatel kuudel otsivad suured ja pisikesed põllumajandusettevõtted hooajatöölisi. Kui maasika- või kurgikorjaja teenib põhitöökohalt puhkuse ajal kasvõi paar-kolm päeva lisaraha, tuleb ta töötajate registrisse kanda.
Varbla puhkeküla sadam valmib jõudsalt
Kuigi lindilõikamiseni läheb veel aega, võivad esimesed jahid Varbla puhkeküla sadamas peatuda juba mõne päeva pärast. Sadama pidulik avamine toimub siis, kui kõik on detailideni valmis ehk tõenäoliselt järgmisel suvel.
Lillekasvataja: soodne hind meeldib ostjale, kuid pahandab konkurente
Kolm kasvuhoonetäit taimi, hobune, ponid, hani, seitse tõukoera kutsikatega, tiigitäis kalu, suured peenramaad, viinamarjad, virsikupuud, võistluskardi ehitus ja kolm koolieelikust last. Kõige sellega saavad hakkama Lillevälja aiandustalu pidavad Margus ja Kristel Kajastu, kelle taimevalikust lei...
Laisklinnu tegemisi saab jälgida pesakaamerast
Kolmapäevast saab jälgida aasta linnu öösorri tegemisi pesapaigale paigaldatud veebikaamera vahendusel.
Juulis toimub põllumajanduse suurandmete konverents
Põllumajanduse digitaliseerimise käigus on esile kerkinud hulgaliselt küsimusi: millised on riigi ja millised erasektori ülesanded põllumajanduse suurandmete süsteemis? Kuidas leida tasakaalupunkt avaliku sektori huvide ja põllumajandustootjate huvide vahel? Kes on põllumajandustootmise käigus te...
Algas rahva lemmikküla valimine
Tänasest 14. juunini saavad kõik internetikasutajad osaleda Eestimaa aasta küla rahva lemmiku valimises. Hääletus toimub rahvusringhäälingu portaalis aastakula.err.ee, kust leiab külade endi tehtud videod.
Kullerkuppe jääb Eestis järjest vähemaks
Vaadates taimeatlase andmeid viimase viie aasta kohta, selgub, et kullerkuppude arvukus Eestis langeb. Põhjuseks on hooldamata niisked niidud, mis kasvavad võssa, vahendab ERR-i uudisteportaal.
Riik ootab arvamusi üleujutusohuga piirkondade kaartide kohta
Keskkonnaministeerium ootab novembrini ettepanekuid koostatud üleujutusohuga piirkondade ja üleujutusega seotud riskipiirkondade kaartide kohta.
PRIA: pettuse puhul laieneb tagasimaksimskohus ka kaasaaitajatele
PRIA eesmärk on välja maksta üksnes õiguspäraselt taotletud toetusraha. Paraku on aga kavalamad petuskeemid kokku pandud nii, et taotlused läbiksid kontrollid edukalt ning mõnikord on probleeme võimalik kindlaks teha ainult kriminaalmenetluse käigus, vahendab PRIA uudiskiri.
Jahimeestel tuleb sel jahiaastal küttida üle 30 000 metskitse
1. juunil algab metskitsejahihooaeg Eestis. Kuni septembrini on jahieeskirja järgi lubatud küttida ainult sokkusid.
Eesti metsadest 13% on range kaitse all
Õrnu ja ohustatumaid, kuid toimivaid ja elurikkaid looduslikke kooslusi tuleb Eesti metsades hoida. Mida rohkem on selliseid kooslusi, seda rohkem on õhku ja puhast vett ning seda paremini suudame kohaneda kliimamuutusega. Seetõttu on Eesti metsadest võetud kaitse alla veerandijagu, millest omako...
Video: Viljandi tehases valmib päevas 80 000 kohukest
Maaeluministeerium koostöös Eesti Toiduainetööstuse Liidu ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojaga korraldab 27. maist 1. juunini avatud toidutööstuste nädalat ning selle raames avas esmakordselt uksed ka Tere AS-i Viljandi tootmisüksus.