Põhjanaabrid on soojuspumba usku
Soomes kasvas soojuspumpade müük eelmisel aastal taas 30 protsenti. Eelmisel aastal paigaldatud 98 000 soojuspumpa investeeriti nendesse üle 600 miljoni. Koos mullusega on Soome paigaldatud üle miljoni soojuspumba.
Grüne Woche Eesti stendi fookuses on kodumaine kala
Täna Berliini algava maailma suurima põllumajandus- ja toidumessi Internationale Grüne Woche Eesti stendi südameks on Liivi Lahe kalarestoran. Lisaks Eesti toidule pööratakse suurt rõhku ka maaturismi võimaluste tutvustamisele – messi esimeses pooles on fookuses Hiiumaa ja teises pooles tänavune ...
Eesti tunnistab kehtetuks tiaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahendite load
Toodete Proteus OD ja Biscaya lubade kehtivus lõppeb 3. augustil 2020, kuna toimeaine tiaklopriidi heakskiidu perioodi Euroopa Komisjon ei pikendanud.
350 linnaaednikule tuleb lisa: pealinlastest rohenäpud saavad toetust küsida
Alates 2020. aastast eraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet toetusi kogukonnaaedade tegevustele Tallinna linna mittetulundustegevuse toetuse andmise korra alusel.
Jaga oma ülesvõtteid kevadisest talvest
Rahvakalendri järgi oli teisipäeval taliharjapäev, mis peaks tähendama, et pool talve on nüüdseks läbi. Tegelikult pole talve justkui olnudki ja kevadmärke leiab iga päevaga loodusest aina rohkem.
Hiiumaa lautades kasvab ilmselt ainult üks siga
Hiiumaa on seni ainus maakond, kuhu sigade Aafrika katk jõudnud ei ole. Sellegipoolest on kogu riiki laastanud katkupuhang ka saare seakasvatusele jälje jätnud.
Ulukiuurija: koduloomad on hundile saakloomad, inimene teda kartma ei pea
Ulukiuurija ja rahvuslooma töögrupi liige Peep Männil teisipäevases Vikerhommikus, et lugudes, kus hundid murravad koduloomi, ei ole midagi erakordset: hundi territoorium on nii suur, et see on paratamatu, et inimese ja hundi teed ristuvad. Kuigi hunt on harjunud majade ligiduses liikuma, siis in...
Soe talv muudab loomad laudas rahutuks
Rahvakalendri järgi oli teisipäeval taliharjapäev, mis tähendab seda, et pool talve peaks läbi olema, kuid see aasta on erinev - näiteks koduloomadel on laudas praeguste ilmadega juba palav ja nad kipuvad vabatahtlikult välja.
Kõrge hind lõpetas angerjate asustamise Saaremaa vetesse
Tänavu jaanuaris lastakse Võrtsjärve kasvama ja kalavarusid täiendama ligi miljon uut angerjamaimu. Kuigi varem on noori angerjaid asustatud ka Saaremaa veekogudesse, siis praegu keskkonnaministeerium angerjaid siia juurde asustada ei plaani.
90% Eesti lammaste villast läheb hävitamisele
Rakendusuuringust selgub, et kuigi olukord villatööstuses on paranemas, sest avatud on uusi villavabrikuid, on reaalsus siiski veel nukker – 90% kodumaisest lambavillast lihtsalt hävitatakse.
Eesti väikesaared koguvad turistide seas populaarsust
Huvi Eesti väikesaarte vastu on aasta-aastalt kasvav ja külastatavuse rekordi tegid nii Kihnu kui ka Vormsi saar, selgus ettevõtte AS Kihnu Veeteed 2019. aasta reisijate ja sõidukite üleveo statistikast.
Loodusgiid: kaitsalal asuva erametsa omanik peaks turismitulust osa saama
Ei ole ühtegi põhjust, miks vastandada turismimajandust metsamajandusele. Mõlemad mahuvad Eesti loodusesse ära, kui toimetada mõistlikult ja majandada metsi jätkusuutlikult, leiab loodusgiid Aivar Ruukel ERRi portaalis ilmunud arvamusloos.
Soe talv ei lase nastikul magada
Kui vanarahva ütlemise järgi peaksid maod ussimaarjapäeval magama minema, siis soe talv on selle teadmise hoopis pea peale pööranud. Saaremaal jäi aasta algul Esta Räämeti kaamerasilma ette päris pirakas nastik, kes sugugi ei maganud.
Riigil puudub ülevaade, milliseid sorte Eestis kasvatatakse
Alates 1. jaanuarist 2020 jõustus taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse säte, mille kohaselt peab ettevõtja esitama igal aastal 30. juuniks Põllumajandusametile andmed põllumajandustootmises kasutatud põllukultuuride liigi, sordi ja külvipinna kohta.
Kui kaua Roundupi veel kasutada võib?
Taimekaitsevahenditest kõige rohkem on räägitud Roundupist ehk glüfosaadist. Maa Elu uuris, kui kaua seda veel Eestis müüa tohib.
Vitamiinirikkaid jõulupuid jõuab loomaaeda varasemaga võrreldes aina rohkem
Võrreldes paari eelneva aastaga on tänavu jõulupuid Tallinna loomaaeda toodud rohkem. Loomadele toiduks võetakse vastu ainult Eesti päritolu kuuski.
Senised korraldajad teevad Hiiumaa kohvikutepäevadega tänavu pausi
Hiiumaa kohvikutepäevade korraldajad otsustasid, et peavad saare kaubamärgiks kujunenud üritusega järgmise aastani pausi.
Koikla küla elanikud võitlevad virtsahaisu vastu
Saaremaal Leisi kandi Koikla küla 24 majapidamise esindajad tegid keskkonnaametile pöördumise, milles kurdavad, et nende külas asuva sigala tegevus on rikkunud kahe talu kaevuvee. Lisaks levib sigalast vänget virtsahaisu.
PRIA jätkab põllumassiivide andmete uuendamist
Sel aastal jätkub põllumassiivide ja säilitatavate maastikuelementide andmete uuendamine uute ortofotode alusel
Aasta loom võib öösel pintslisse pista 300 sääske
2020. aasta loomaks kuulutatud nahkhiir on zooloog Lennart Lennuki sõnul: tegemist põneva imetajaga, kes võib ööga läbida 200 kilomeetrit ja kes on oluline putukaarvukuse ohjamisel.
Metsandusorganisatsioonid: metsa majandamine aitab kliimamuutustega toime tulla
Eesti Keskkonnaühenduste Koda andis Keskkonnakirve käsitlusele intensiivsest metsamajandamisest kui kliimakriisi päästerõngast, mida on meedias tutvustanud ennekõike Eesti Metsa– ja Puidutööstuse Liit ning Eesti Erametsaliit.Liidud tänasid kirve eest, kuid tõid välja, et metsade majandamine Eesti...
Läänemerel talvituvad arktilised veelinnud loetakse lennuki abil kokku
Jaanuarist märtsini viib maaülikool Eestis läbi arktiliste veelindude lennuloendust. Eesmärk on koguda infot Läänemerel talvituvate veelindude asurkondade suuruse kohta, et viia ellu keskkonnakaitsealaseid tegevusi ning hinnata merekeskkonna seisundit.
Pliimoon on kahjulik nii loomadele kui ka inimestele
2019. aasta juulis esitas Euroopa Komisjon taotluse seaduseelnõuks, mis keelaks pliid sisaldava laskemoona kasutamise jahipidamisel, laskespordis ning ka plii kasutamise keelu kalastamisel.
Eksitava info jagamine tõi liitudele keskkonnakirve
Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) valis 2019. aasta keskkonnateoks Fridays for Future kliimaaktivistide algatused kliimakriisile tähelepanu tõmbamiseks, Keskkonnakirve sai aga mitmel pool kõlanud eksitav käsitlus intensiivsest metsamajandamisest kui kliimakriisi päästerõngast, mida levitasid en...
Veebruarist muutuvad tiraamiga töödeldud seemned ohtlikuks jäätmeks
Puhtimisvahendiga tiraam töödeldud seemne turustamiseks ja kasutamiseks antud ajapikendus lõpeb 30. jaanuaril.
Saaremaa joogitootja pistab Helsingi kuuse toonikusse
Saaremaa joogitootja Lahhentagge tõi eelmisel nädalal Eestisse Helsingi linna keskväljakul seisnud jõulukuuse, millest valmivad Helsingi kuusetooniku partiid.
Kohus algatas Saaremaa forellikasvanduse saneerimismenetluse
Forellikasvandusega tegelev OÜ AquaMyk, kelle suhtes Eesti Energia taotles seoses tekkinud elektrivõlaga kohtult pankroti väljakuulutamist, esitas kohtule saneerimisavalduse, mille kohus ka rahuldas.
Koertekatku võivad levitada haigestunud rebased
Viimasel ajal on diagnoositud Tallinnas koerte katku juhtumeid. Eesti metsloomaühingu andmetel võivad nakkuse kandjad olla haigestunud rebased, kes on metsast linna kolinud.
Esimese kuuga andis põllumeeste petitsioonile toetusallkirja üle 400 inimese
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) ja Eestimaa Talupidajate Keskliit (ETKL) algatasid detsembri alguses petitsiooni, et juhtida Euroopa Parlamendi tähelepanu Eesti põllumajandustootjate ebavõrdsele kohtlemisele Euroopa Liidu põllumajandustoetuste maksmisel. Esimese kuu ajaga on sellele kogu...
Aasta lind võlub vaatlejaid erakordse pulmamänguga
Alanud aasta lind on tuttpütt. Euroopa ühe erakordsema välimusega veelind äratab tähelepanu omapärase kevadise pulmamänguga.
Mullune õppetund; iga pritsist ei pea ametile teada andma
Põllumajandusameti nõunik Katrin Kikkas kirjutab maablogis, et mullu laekus ametile taimekaitsevahenditega seonduvalt 61 kaebust. Sageli oli kaebuste taga teadmatus, sest rikkumine tuvastati neist neljandikul juhtudest.
Väikesaarte elanikud saavad taotleda toetust
Alates neljapäevast saab väikesaarte programmi raames taotleda toetust projektidele, mis suurendavad väikesaarte elanikele osutatavate esmatähtsate teenuste kättesaadavust ja kvaliteeti.
Vallavanem kutsub ministreid ja riigikogu liikmeid appi huntidega sõdima
Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus saatis enne jõule kolmele ministrile ja riigikogu jahinduse töörühma liikmetele märgukirja, milles juhib tähelepanu Põhja-Läänemaa hundiprobleemile.
Aasta teaduses: putukamürkide koosmõju on arvatust ohtlikum
Üheks silmapaistvaks verstapostiks sel aastal Eesti teadussündmuste seas oli ka avastus, et põllumajanduses kahjurputukate ja seenhaiguste vastu võitlemiseks kasutatavad mürgid võivad koosmõjus olla arvatust ohtlikumad.
Jahimehed on küttinud üle 2000 metssea
Novembri lõpu seisuga on Eestis kütitud 2296 metssiga. Lisaks on surnult leitud ja maetud 18 metssiga ning SAK tunnustega hukatud 21 metssiga.
Eestis lõpetatakse pliimoona kasutamine kümne aasta pärast
Eesti Jahimeeste Seltsi juhatus on lõppeval aastal korduvalt arutanud pliimoona kasutamise lõpetamist. Vastu on võetud otsus lõpetada Eestis plii sisaldusega laskemoona kasutamine alates 2030. aastast.
Loomakaitsjate aastakokkuvõte: 40 protsenti jaesektorist loobub puurikanade munadest
Aasta vabaühenduse tiitli pälvinud loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad avaldas meeleoluka video 2019. aasta saavutustest farmiloomade kaitseks. Videos toob organisatsioon esile kümme suurimat töövõitu – peamisteks märksõnadeks on puurikanade munadest loobumine ja taimetoidu populaarsuse k...
Vibujaht võiks vähendada kokkupõrkeid metskitsedega
Vibujaht on üks võimalustest ulukite arvukuse piiramiseks kriitilistes piirkondades, leiab Vibujahtklubi Mägilased juhatuse liige ja Euroopa vibujahi föderatsiooni esindaja Rita-Anette Kohava.
Kleebis kutsub toetama üleujutustest räsitud kartulikasvatajaid
Briti tuntud poekett Tesco ja edasimüüja Branston otsustasid toetada Briti kartulikasvatajaid, kes on üleujutuste tõttu sattunud suurtesse raskustesse.
Eesti esimest energiasalvesti võiks turule jõuda mõne aasta pärast
Tallinna Tehnikaülikooli energeetikud arendavad esimest Eesti energiasalvestit. See võimaldab lokaalselt toodetud taastuvenergiat kasutada kodumajapidamises ja väikeettevõtetes.
Need lood läksid Maa Elu lugejatele enim korda
Maa Elu teeb ülevaate 2019. aastal meie veebilehel enim loetud lugudest.
Ministeerium laiendas haruldaste lindude kaitseala üle 1000 hektari
Keskkonnaminister Rene Kokk muutis jõulude eel määrust, millega korrigeeriti seitsme must-toonekure ja suur-konnakotka püsielupaiga piire ja moodustati vanade baasil 28 uut püsielupaika. Kaitstavate alade kogupindala suureneb 1239 hektarit.
Ajakiri valis parimaks maaülikooli teadlase osalusel valminud artikl
Maastikuuuringute käsitlemisele keskendunud teadusajakiri Landscape Research, mis kuulub oma valdkonnas maailma mõjukamate hulka, tunnustas maaülikooli keskkonnakaitse professorit Kalev Seppa.
Katku käes kannatanud mestssiga troonib metsloomadele tänusambal
Võrumaa jahimehed kuulutasid pühapäeval välja maakondliku jahirahu ning avasid tänusamba Eestimaa metsloomadele.
Eesti ja Läti lähistel asuvast farmist teatati ohtlikust lammaste rõugete puhangust
Venemaal Pihkva oblastis teatati Eesti ja Läti lähistel asuvas farmis lammaste ja kitsede rõugete puhangust.