Tindikud - otse koduõuel kasvavad maitsvad söögiseened
Tindikud kuuluvad minu lemmikseente hulka, sest nii maitsvaid ja ilusa välimusega marinaadhoidiseid ei saa ühestki teisest seeneliigist. Tindikud tulevad inimestele sõna otseses mõttes ise külla – on koduaedu ja pargimurusid, mis mattuvad peaaegu igal sügisel tindikute alla.
Raudrohud ja raudürdid lillepeenras
Augustis saab aias imetleda mitmeid eriilmelisi õitsejaid, mille nimes kordub sõna raud. Valgete õite ja mõrkja lõhnaga harilik raudrohi (Achillea millefolium) on muidugi kõigile tuttav. Lillepeenrasse ei tasu seda loodusest tuua, sest seal tikub see nii seemnete kui ka juurevõsunditega ruttu lev...
Tahate maasikat mahedalt kasvatada? Kaotate poole saagist
Pärast tänavust suve, mil paljud aiapidajad oma maasikamaalt kausi asemel tassiga saaki korjamas käisid, kahtlevad nad, kas ilma keemiata üldse on võimalik maasikaid kasvatada. Nii palju on igasugu kahjustajaid!„Jah, on võimalik maasikaid mahedalt kasvatada, aga sellega peab tõesti arvestama, et ...
Ettevõtja: Kui maksumaksja valulävi on ületatud, hakatakse petma
Oma kogemusest raamatu „Palgatööst kõrini? Hakka ettevõtjaks” kirjutanud Muhumaa naine Maire Forsel ütleb, et kui ta Leisi Lapikojaga alustas, tekkis trots riigi vastu. „Imestasin, kuidas on võimalik, et väike tegija oma käibest poole peab maksudeks maksma. Mõtlesin, et teen eksperimenti ja tõest...
Küttepuude turul käib armutu konkurents
Võiks arvata, et metsade mahavõtmine teeb küttepuud odavamaks, aga võta näpust – halupuude tootjad ütlevad, et toorainest on kohati lausa puudus ja odavamaks puud kindlasti ei lähe. Küttepuude tootjatele lisab kõhedust kava hakata taas Eesti Energia kateldes puidu põletamisele taastuvenergia tasu...
Mehekõrguseks sirgunud mais kasvab veel mühinal
Tänu sordiaretusele pole Eesti kliimas maisi kasvatamisel enam suurt riski, kuid söödaks sobib taim ikka vaid silona. Tänavune maisikasv teeb põllumeestele rõõmu, kuid nad ei aja taga ainult kasvu, vaid maisist saadava silo suurt energiasisaldust, kuid see sõltub maisitõlvikute arvust ja õigest k...
Kantrifestivalile oma joogitopsiga
Keskkonnahoidu tuleb mõistusega suhtuda – nii festivali korraldades kui ka külalisena,” alustas juttu Urissaare kantrifestivali peakorraldaja Priit Oks. Juba homme, 16. augustil saab pidu hoo sisse Viljandimaal Mulgi vallas Karksi-Nuia lähedal.
Lähtru-Loigul kasvab maheküüslauk
Läänemaal Lääne-Nigula vallas Suure-Lähtru külas Lähtru-Loigu talus kasvab Eestis küllaltki haruldane maheküüslauk. Ajalooliselt on tegemist Loigu taluga, ent kuna sellenimelisi on Eestis küllaga, otsustas pererahvas eristumiseks lisada talu nimesse küla nime – Lähtru-Loigu.
Suveõuntega on lood kehvavõitu
Varem õitsemist alustanud sortidel kahjustasid õienuppe kevadised öökülmad, lisaks jättis suvine kuumus vilja väikeseks. Kõige hullemast päästab vaid kastmine.
Erametsaliit: ebavõrdne kohtlemine peab lõppema
Erametsaliit nõuab metsaomanike ebavõrdse kohtlemise lõpetamist metsandustoetuste maksmisel. Nimelt pole väljaspool Natura võrgustikku olevatele piiranguvööndi omanikele hüvitist ette nähtud.
Milline on kõige ilusam floksisort?
Praegu on iluaedu kaunistamas lopsakad floksid. Need lummavalt lõhnavad vanad taluaialilled on taas meie aedu vallutamas. On ju sorte, mida kasvatada tänapäeval sadu ja sadu. Millised neist oma koduaeda tuua?
Nippe järgmise aasta maasikasaagi suurendamiseks
Tahate järgmisel aastal oma maasikamaalt head saaki korjata? Siis tuleb selle nimel kohe praegu tegutsema hakata.
Floksid seisavad kaua vaasis
Käes on flokside kõrgaeg, need tänuväärsed õitsejad jagavad ilu ja lõhna pikalt nii peenral kui ka toas vaasis seistes.
Lexion läbis uuenduskuuri
Claas tutvustas augusti esimesel päeval vastseid Lexioni teraviljakombaine, mille teine põlvkond on saanud uue peksuagregaadi, võimeka põhupuisturi ja lisandunud on rohkelt juhtimist lihtsustavat automaatikat.
Nippe selleri ja porrulaugu saagi suurendamiseks
Augustis pakub köögiviljaaed juba rikkalikku saaki, mõned hilised viljad aga kasvavad veel ja vajavad korraliku saagi kosumiseks aedniku hoolt. Jagame nõu, kuidas tagada juur- ja varsselleril ning porrulaugul kvaliteetsemat ja suuremat saaki.
Biomarket suurendab Eesti talukauba kättesaadavust
Kuigi mahetoodete tarbimine kasvab jätkuvalt, alustas Eesti juhtiv ökotoodete jae- ja hulgimüüja Biomarket suve hakul koostööd Eesti Taluliiduga ja võrgustikuga Otse Tootjalt Tarbijale (OTT), et lisaks ökotoodetele suurendada talutoodete kättesaadavust.
Äikese ohud
Kuna äikeseoht on paisunud üpris suureks, kuid äikesest on juba üldtutvustavalt juttu olnud, siis seekord räägin mõningatest äikesega seotud ohtudest, sest äike on alati potentsiaalselt ohtlik nähtus.
Elu vanavaralaadal: eile ostsin, täna müün
Kuigi laulupeo nädalavahetusel Järvamaal Seidla mõisa pargis peetud vanavaralaada „Kila-kola” ajal oli ilm sompus ja vihmane, leidsid laadale tee sajad kauplejad ja tuhanded huvilised.
Tammejuure Mahetalu kasvatab, kuivatab ja toodab
Kolme aastakümne eest Läänemaal Suure-Lähtrus talupidamisega algust teinud Teet ja Anita Kuusemaa on eri aegadel panustanud teraviljakasvatusele, piimatootmisele, seakasvatusele, kanu on läbi kogu selle aja peetud, aga kümmekond aastat tagasi loomakasvatus lõpetati, sest maal ei olnud juba siis p...
Käbiheinaga kurista kurku
Harilik käbihein (Prunella vulgaris) on meil koduaia tavamurus sage külaline, mida kultuurmuru omanik peab muidugi umbrohuks. Mina laisa inimese muru propageerijana pean käbiheina koos kirikakra ja hanijalaga pigem muru kaunistajaks ja elavdajaks.
Külarahvas teeb järve ääres öökino
Otepää vallas asuv aktiivsete elanikega Pedajamäe küla korraldab 10. augustil juba viiendat korda järvekino.
Maarahvas sai Türil endanimelise poe
Juuli algul avati Järvamaal Türil tõeline hobitegijate Meka – Maarahva Pood.
Kas varga pildi võib internetti riputada?
Jälle on käes aeg, mil linnainimesed imeilusate põldude taustal end pildistavad ja ehtsat maatoitu noppimas käivad. Või siis meie talunike põlde tallamas ja saaki varastamas. Vahel õnnestub maaomanikul tema valdustes omavolitsejad pildile saada ja mõni paneb selle sotsiaalmeediasse kõigile vaadata.
Tööandja kulul lõunamaareisile?
Kümnendat aastat ettevõttes traktoristina töötav pereisa on rahul palga ja töötingimustega. Unistustes sõidaks ta tööandja kulul koos töökaaslastega veel vaid palmide alla puhkama. Ka tööandjad mõistavad töötajate eest hoolitsemise tähtsust.
Alatskivil valmivad käsitööveinid
Peipsiääre vallas Alatskivi lossi veerel peab pereettevõte Alatskivi Mõisamaitsed väikest Hirveaia veinikeldrit, kus valmistatakse kohalikke veine. Huvilistel on võimalik neid degusteerida ja kaasa osta.
Vana-Võromaa kutsub jooke maitsma
8.-11. augustini 2019 leiab Vana-Võromaa ja Setomaa taludes ja ettevõtetes aset esimene UMA MEKK Joogitsõõr.
Norra toodab puidust lennukikütust
Norra riiklik lennujaamade operaator Avinor alustas koostööd ettevõttega Quantafuel, et võtta kasutusele keskkonnasõbralik kodumaisest biomassist toodetud lennukikütus.
Lillesõpru ootavad floksipäevad
Käes on flokside õitsemise kõrgaeg ja nende imeliste lillede huvilisi ootavad floksinäitused. Reedel ja laupäeval toimuvad rahvusvahelised floksipäevad Lääne-Virumaal Mädapea mõisas ja laupäeval-pühapäeval oodatakse floksisõpru Viljandimaale Nõrga tallu.
Kutsiku talu kasvuhoones värvub poolsada tomatisorti
Vaatepilt, mis praegu Saarde vallas asuva Kutsiku talu kasvuhoones avaneb, ei jäta ühtki tomatisõpra külmaks – ilusa lehestikuga võimsad taimed ja veel millist värvi viljad!
Mitme metsalinnuliigi arvukus kahaneb
Rohkem kui kunagi varem räägivad ornitoloogid vajadusest metsa majandades rohkem lindudele mõtelda.
Rõngu pillimuuseum paneb silmad särama
Siin on rohkem kui 2300 eksponaati. Nende seas ligi 70 akordioni, seitse klaverit, teistest pillidest rääkimata. Näeb ka saepilli, iseehitatud kitarri ja ülihinnalist hõbedast flööti. Samuti Karl Madise suupilli, Ivo Linna antud harmooniumi, Evald Raidma vilepilli, Marko Matvere kitarre, Ardo Ran...
Väikesed suvikõrvitsad on kõige maitsvamad
Ärge laske suviseks tarbimiseks mõeldud kõrvitsail põrsa- või heiteketta-mõõtu põrakaks kasvada – suurus ei anna nende maitseomadustele mitte midagi juurde. Ja mida tihedamalt vilju korjate, seda rohkem neid tuleb.
Margus Rebane – sõjaväelasest kunstnik-käsitööline
Tänast reservkolonelleitnanti Margus Rebast (50) tunti kooli ajal Pärnus teatripisikust nakatunud noormehena, kes väliselt oli reeglina heatujuline, kohati ehk isegi ülemeelik, aga kelle puhul võis aimata, et nii peas kui ka hinges keerleb tal hulk küsimusi ja probleeme, mille lahendamine aitaks ...
Ilmaennustus
Kätte on jõudnud suve teine pool, kui ilm ei ole enam päevade kaupa päikeseline ja palav. Selle põhjuseks on päikese soojendava mõju vähenemine – suurtel laiustel algab jahtumine, mis aga mõjutab tsirkulatsiooni ja polaarfrondi asukohta. Viimastest oleneb ilmastik – kas rahulik ja stabiilne või h...
Iisop on hea palavikualandaja
Iisop (Hyssopos officinalis) on huulõieliste sugukonda kuuluv 40–60 cm kõrgune tumeroheliste väikeste süstjate lehtedega ja tumesiniste, harvem ka valgete või roosade õitega mitmeaastane taim. Pärit Vahemere äärest. Põhja-Euroopasse on saabunud kloostriaedade kaudu. Eestis kasvatatakse koduaedades.
Aasta küla on Lüübnitsa
Läinud nädala reedest pühapäevani Põlvamaal Räpinas kestnud Eesti külade XIII maapäeval kuulutati hakatuseks välja tänavune aasta küla. Seekord sai tunnustuse osaliseks Setumaal Pihkva järve ääres asuv Lüüb­nitsa, kus toimuvad sibula- ja kalalaadad on tuntud üle Eesti.
Sepp teeb enda tarbeks ise puusütt
Hiljuti Tartu- ja Valgamaal peetud Käsitöötee ootas külastama käsitööpesasid, mis paiknesid Rõngu ja Otepää piirkonnas. Proovida võis ka puusöe tegemist.
Võnnu Mahetalu hakkab õli pressima
Tartumaal mune tootev Võnnu Mahetalu lisas hiljuti oma sortimenti täiesti uued tooted: mahe rapsi- ja kanepiõli.
Põllumeestel käib aasta kiireim aeg
Jaagupipäevaks (25. juuli) pidi vanarahva tarkuse järgi heinategu lõppenud olema ja algas viljalõikus. Põllumehed ongi juba alustanud viljakoristust ja lootus on suur – põllul tundub olevat ilus saak ja ehk lubab ilmataat selle sealt ka kenasti ära koristada.
Viljaväljadelt tuleb saak kõigepealt salve saada
Järvamaa põllumehed on üksmeelsed, et tänavused viljaväljad voogavad kaunilt, mõnel puhkab silm kohe eriliselt, kuid saagikusest ja tulust saab siiski rääkida alles salve kogutud vilja pealt.
Piima kokkuostuhind tegi väikse tõusu
Piima keskmine kokkuostuhind tõusis juunis aastaga 2,8 protsenti, 304,73 euroni tonnist.
Metsaüliõpilased tõid rahvusvahelise nõupidamise Tartusse
Rahvusvaheline Metsaüliõpilaste Sümpoosion (IFSS) toimub tänavu esmakordselt Eestis.
Kolme päeva jooksul saab külastada Eesti aiapärleid
Esmakordselt ajaloos kutsuvad Eesti ja Läti aedade ja parkide omanikud kõikki huvilisi piiriülesele ühisüritusele “Avastades Eesti ja Läti Aiapärleid”. Kui lätlased ootavad külastajaid järgmisel nädalavahetusel, siis tänasest pühapäevani avavad huvilistele oma uksed 16 Lääne- ja Lõuna-Eestis asuv...
Pühapäeval toimub Tallinna lauluväljakul lantimisvõistlus
Sel pühapäeval, 28. juulil toimub Tallinna lauluväljakul Eesti suurim kalastustarvete laat, kus osalejad saavad võistelda ka lantimises - toimub landiviskevõistlus. Lisaks müüvad nii eraisikud kui ettevõtted kalastusvarustust, kohal on Eesti käsitöölantide meistrid, õpitubasid ja loenguid annavad...
Räpinas selgub tänavune aasta küla
Põlvamaal Räpinas peetakse reedest pühapäevani Eesti külade 13. maapäeva, kus avaõhtul peab kõne president Kersti Kaljulaid ning aasta küla 2019 kuulutab välja riigikogu esimees Henn Põlluaas.
Söögiseened on metsades valmis
Eesti metsades on alanud kukeseenehooaeg ja mitmel pool on kübarad maapõuest välja pistnud ka puravikud, pilvikud, sirmikud ja männiriisikad.
Juuli lõpus võib taas seemnepakid välja otsida
Kui varajased köögiviljad ja kartul on saagi andnud ja peenramaa taas tühjalt seismas, tasub mõelda, milliseid köögiviljaseemneid võiks veel külvata, et sügisel värsket kraami tarbida saaks.
Nippe tigude peletamiseks
Niiske suvi on tigudele igati meeltmööda ja nii mõnigi köögivilja- ja ilupeenar on juba auklike lehtedega taimi täis. Isegi kõrge päevalille otsa suudavad teod lehti närima roomata.
Jahimehed ja Kaitseliit tihendavad koostööd
Kiltsi lennuväljal poolteist nädalat tagasi toimunud Eesti jahimeeste ja -naiste järjekorras juba 39. kokkutulekul keskenduti tavapäraste tegevuste ja mõõduvõttude kõrval koostööle Kaitseliiduga. Kohale tuli 4700 jahimeest, nende pereliiget, sõpra ja külalist nii kodu- kui ka välismaalt.
Põnevad sademed
Käes on aasta sajuseim aeg, sest tavaliselt sajab kõige rohkem juulis (pikaajaline keskmine 72 mm) ja augustis (83 mm). Sajupäevi (kui sajab üle 1 mm) võib keskmiselt rohkem olla siiski sügiskuudel või talve hakul. Seetõttu tasub sademeid lähemalt tutvustada.