Rannailma varjukülgedest
Öeldakse, et eestlane armastab permanentset rannailma. Sel aastal on rannailmu vist küll rekordiliselt jagunud (seda isegi juunis, kui ilm oli nii vesine, tuline kui ka väga jahe). Ometigi on permanentsel rannailmal omad varjuküljed. Ühest neist – põuast – oleme juba kevadel pikemalt juttu teinud.
Viimane aeg keeta angervaksasiirupit
Niisketel loduheinamaadel, jõekallastel ja metsa ääres õitseb veel viimaseid nädalaid angervaks, andes märku, et praegu on viimane aeg keeta angervaksasiirupit.
Südasuvel on liivatee lõhn
Juulis on mul oma rannaäärses maakodus kindel lemmiktöö – ravimtaimede korjamine. Tegelikult on see puhas nauding ja saagi suurus ei olegi tähtis. Kodu lähedalt on siin oma tarbeks võtta pärnaõisi, põdrakanepit, angervaksa, naistepuna ja muidugi nõmm-liivateed, mida üritan ka aias kasvatada.
Maasikas tuli tänavu raskelt
Paljud Tallinna ja Keila ümbruse elanikud teavad, kust saab kindla peale head eesti maasikat ja seavad sammud õigel ajal Harjumaale Saue valda Tuula külla Raja tallu, kus perekond Tärn kasvatab ja müüb väärt aiamarju juba 1989. aastast alates ehk nüüdseks 30 aastat.
Räpinas valmivad kirvejäljega palkmajad
Räpinas tegutsevad osaühingu Hobbiton palkmajameistrid teavad hästi, kui oluline on majaehitusel meistri käe puudutus ja kirve jälg. Igal aastal valmib siin paarkümmend palkmaja, millest enamik viiakse piiri taha.
Kokkuostu hooaeg algas paar nädalat varem
Järvamaal kogutakse juba tilli ja mustasõstralehti, Võrumaal mustikaid ja kukeseeni. Kuivus on jätnud kokkuostuhindadele jälje.
Urka asemel tasub korralikus kohas ööbida
Eesti maaturismiettevõtetes on hinnatase sarnane Soome omaga, tingitud on see ennekõike riigi poolt seatud karmidest nõudmistest.
Agarad kärbsekütid
Väike, varblasest saledam pisut triibuline hall lind istub aeg-ajalt tiibu kehitades oksal ja seirab ümbrust. Hetkelt teeb ta aga lühikese sööstlennu, haarab õhust mingi putuka nokka ning naaseb oma istepaigale.
Käes on parim aeg tiiki puhastada
Mida ette võtta, kui tiik või talu piirides asuv veekogu vajab uuendamist või puhastamist?
Andres Talijärv: arusaam metsa eluringist on justkui kadunud
Keskkonnaministeeriumi endine kantsler, nüüd erametsaliidu tegevjuht Andres Talijärv räägib, et koosmeel metsa asjus on visa tekkima, kuna metsamehed ja mittemetsamehed räägivad erinevat keelt.
Rahula aiandustalus on perenaise hing ja süda rahul
Otepää vallas asuv Rahula aiandustalu pakub rahu ja vaikust, silmailust rääkimata. See on ka põhjus, miks pererahvas sinna aastaid tagasi elama läks ja oma suure unistuse teoks tegi.
Omavalitsused saavad küsida toetust üleujutuste ennetamiseks
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab taotlusvooru projektidele, mis aitavad maandada üleujutusohu riske. Taotluste vastuvõtt algab 3. septembril 2018.
Reelika Päädam: mesilaste vähenemist saab pidurdada
Mesilaselaadsete populatsioonid on viimaste aastakümnetega maailmas vähenenud, mis pikemas perspektiivis mõjutab nii looduslikke kui ka kultuurtaimi. Kuidas tolmeldajate vähenemist pidurdada, arutles Maablogis maakasutuspoliitika osakonna põllumajanduskeskkonna büroo peaspetsialist Reelika Päädam.
Viskla külas avati Eesti suurim kiigepark
Laupäeval, 14. juuli keskpäeval avati Harjumaal Viskla külas Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks rajatud kiigepark. Eesti suurimas kiigepargis on üle 50 vanadel ja kaasaaegsetel kiigetüüpidel põhinevat kiike. Avasündmusega tähistati ka Viskla küla 5. sünnipäeva.
Peipsiveere arenguprogrammis kaasa löömiseks on veel loetud päevad aega
Kaks nädalat tagasi alanud Peipsiveere arenguprogrammi eeltaotlusvoor on avatud 20. juulini 2018.  Programmi eesmärk on toetada projekte, mis aitavad tugevdada Peipsiveere arengueelduseid ja neid paremini kasutada.
Konkursiga otsitakse vabariigi parimat pillimeest
Eesti Pärimusmuusika Keskus korraldab konkursi, et selgitada välja Vabariigi Pillimees.
FOTOD: Kuressaare kindluses taastatakse ajalooline pukktuulik
Kuressaare kindluses taastatakse seal 17. sajandil läänebastionil asunud pukktuulik, mille paigaldustööd on alanud, teatas Saaremaa Muuseum.
Avatud talude päevale antakse avapauk juba sel laupäeval
Laupäeval, 21. juulil kell 12 antakse Juurimaa Tallis järgmisel päeval toimuvale avatud talude päevale väärikas avapauk, millest osa võtma on oodatud kõik huvilised.
Eestimaa Looduse Fondi talgute suvekool ühendab looduskaitse ja pärandkultuuri
Järjekorras viies Eestimaa Looduse Fondi (ELF) talgute suvekool toob 19.-22. juulil talgusõbrad Alam-Pedja looduskaitsealale Palupõhja, et üheskoos vikatitega puisniidul heina niita, töötegemise vahele harivates töötubades osaleda ja pärimusmuusikat ning piirkonna mitmekesist loodust nautida, tea...
Nädalavahetuseks maale IX - vanavaralaat, kambrimuusika ja võrukeelne teater
Keset leitsakut ja juulilämbust kihab Eestimaa kultuurisuvi. Võib-olla on mõne metsatuka taga laat püsti pandud või ehk mängitakse õhtul mõnes kohalikus küünis teatritükki? Maa Elu toimetus on koostanud reedese assortii saabuva nädalavahetuse sündmustest maakohtades. Nädalavahetuseks maale!
VTA tuletab hobimesinikele meelde kohustust mesitarud registreerida
Mesindus on üha populaarsem tegevusala, millega tegeletakse nii oma tarbeks kui turustamise eesmärgil. Ometi puudub paljudel inimestel teadmine, et isegi ühe mesitaru pidamisega kaasneb kohustus see tegevus registreerida, vahendab Veterinaar- ja Toiduamet (VTA).
Baltikumi põllumehed nõuavad Euroopa Komisjonilt otsetoetuste kiiremat ühtlustamist
Eesti, Läti ja Leedu põllumajanduse esindusorganisatsioonid saatsid sellel nädalal Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinikule Phil Hoganile ühise pöördumise, milles väljendatakse sügavat muret komisjoni ettepaneku üle vähendada aastatel 2021-2027 oluliselt maaelu arengu poliitika EL-i poolseid era...
Äikese ohud
Kuna äikeseoht kasvab üha kõrgemaks, tasub jätkata viimaste ilmalugude teemat ja räägime taas äikesest. Seekord tutvustan mõningaid äikesega seotud ohte.
Koguva sadam väärtustab traditsioone
Muhumaa läänekaldal Sääre poolsaare tipus asub iidne ja kuulus Koguva kaluriküla koos sadamaga, kus on avatud tuliuus butiikkülalismaja Bottengarn ja restoran Noodakuur, ööbimiseks on ümber kohandatud ka Soomest siia sõitnud kunagine mereuurimispaat Aurelia.
Jahimeeste kokkutulekul käis rekordarv osalejaid
Eestis on umbes 16 000 jahimeest ja -naist. Suur osa neist kogunes läinud nädalavahetusel Pärnumaale Lääneranna valda Pärlseljale, et osaleda jahimeeste kokkutulekul „100 Pärnus”.
Suvi on Pärnumaa maitsetest kirju
Suve südames meelitab soe meri nagu magnetiga puhkajaid Pärnumaa randadesse ja kuna see maakond on tänavu valitud Eesti toidupiirkonnaks, tasub otsida võimalust kohalikku toitu maitsta – kohti selleks jagub rohkelt.
Avatud talude päev kujuneb äriliseks ettevõtmiseks
Avatud talude päeval osalejad pühenduvad sel ühel päeval külastajatele ja aina enam soovivad, et nende juurde tulijad avavad oma rahakotirauad ning ostavad kaupa kohe ja tellivad edaspidigi midagi.
Türi kogukonnamajas tegutseb heegeldusstuudio
Teate neid vanu kööktubadega puitmaju, kus tihtilugu elab enese ja oma eluga mitte kõige paremini toime tulev seltskond. Selliseid maju on igas linnas, sotsiaaltöötajad ja päästjad igapäevakülalisteks.
Rääbisehooaeg on täies hoos
Tänavusuvine kalapüügihooaeg on Peipsi ääres eriline, sest üle mitmekümne aasta saab järvest püüda arvestatavas koguses rääbist.
Kukkurtihane – ületamatu pesameister
Mõnelgi pool veekogu kaldapuistus võib noidleja pilgu ette jääda nõtke oksa küljes rippuv valkjas taimevillast rusikasuurune paun – see harv leid on kukkurtihase pesa.
Keevitusseadmed on farmeri töökojas olulisel kohal
Põllumajandusettevõttes on oluline koht töökojal, sest pole ju kogu kasutatav tehnika niivõrd uus, et garantiihoolduse ja -remondi alla käiks ning tihtipeale tuleb omal jõul masinaid remontida.
Vaarema Maria pärandist kujunes Pärnumaa visiitkaart
Haldusreformi loogika järgi Pärnu linnas Kõpu külas asuv Maria talu on ehe näide pererahva sihikindlusest ja mõtteerksusest, võimest minna kas või läbi halli kivi, nii et 25 aastaga on majapidamisest kujunenud maakonna tuntumaid visiitkaarte.
Millal Eesti hobune olümpiale pääseb?
Sporthobune on rohkem inimese kui looduse looming. Seepärast on maailma parimad hobusekasvatajad sageli endised tippsportlased.
Nõgesepulber – superkraam loodusest
Nõgesepulbi valmistajad ja eestkõnelejad on oma toodanguga jõudnud välisriikidesse ning nende edulugu kogub alles hoogu. Kindel on aga see, et väekas taim võtab tagasi ammu unustatud rolli meie toidulaual.
Jaburad unenäod metsamajandamisest ja nüri rahvas
Vabaerakonna esindajad Kaul Nurm ja Vahur Kollom andsid 15. juunil riigikogu aseesimehele Enn Eesmaale üle manifesti hoogustuvate lageraiete otsustava piiramise nõudega.
Tee ääres kasvavad kasulikud taimed
Tihti näeme tee ääres või koduõues kasvamas kahte väärtuslikku ravimtaime: suurt teelehte ja harilikku raudrohtu.
Aias permakultuuriga alustamise näpunäiteid
Võrumaal Vastseliina lähistel asub üks Eesti suuremaid permakultuurist inspireeritud taluaedu, mille loojad jagavad nõu, kuidas tavapõllunduselt permakultuurile üle minna ning kuidas tarbeaias eri peenratüüpe rajada ja hooldada.
Rannaromantika pisikesel Manilaiul meenutab lapsepõlve vanaema juures
„Ega meil olegi plaanis siin mingit euroremonti. Tunne peaks olema, nagu tuled maale vanaema juurde,” ütleb Ülle Tamm, samal ajal kui ise suviselt rohetavast kasvuhoonest porgandeid mullast välja juurib. Maitseroheline lõunasalati jaoks on samuti omast käest võtta.
Eesti loomakasvatuses kasutatakse 22 korda rohkem antibiootikume kui Norras
Euroopa Meditsiiniagentuuri andmetel kasutatakse Euroopa loomakasvatuses kõige vähem antibiootikume Norras, Islandil ja Rootsis ning kõige rohkem Küprosel, Hispaanias ja Itaalias. Eesti jääb 29 riiki hõlmavas edetabelis 17. kohale.
Video: taimetark Metsamoor räägib, milliseid taimi tuleks talveks varuda ja kuidas neid manustada
Juuli algus on hea aeg ravimtaimede korjamiseks. Milliseid taimi tuleks talveks varuda ja kuidas neid manustada nii, et meie tervis oleks korras ja tuju hea? Sellele annab vastuse Metsamoor, kellel käis külas TV3 saade «Seitsmesed uudised».
Anu Nemvalts: mahetootmist ootavad ees olulised otsused
Mahepõllumajandusliku tootmisega tegelevate ettevõtete arv on Eestis suurenenud aasta-aastalt. Seda on soosinud nii suurenev soov toota loodussõbralikult kui ka mahetoodangu eest makstav kõrgem hind, kirjutab Maablogis Põllumajandusameti mahepõllumajanduse ja seene osakonna juhataja Anu Nemvalts.
Tori hobusekasvanduses tehakse algust ehitustöödega
Teisipäeval, 10. juulil sõlmisid Sihtasutus Eesti Maaelumuuseumid ja Pärnu REV Ehitus OÜ töövõtulepingu Tori hobusekasvanduse esimese tallihoone restaureerimise ja üldehitustöödega alustamiseks.
Inetuks läinud tüli: külaelanike ja kohaliku ettevõtja vastasseisul tekkisid segased jäätmehunnikud
Mustjala osavallakogu esimees Harry Raudvere vedas väidetavalt Pahapilli külaelanike meelehärmiks külavahele kümneid autokoormaid Varese sadama akvatooriumist välja tõstetud naftasaadustega reostatud pinnast, kirjutab ajaleht Saarte Hääl.
Jahimeeste kokkutulekul oli rekordarv osalejaid
Pärnumaal Pärlseljal 6.‒8. juulil toimunud üleriigilisel jahimeeste kokkutulekul «100 Pärnus» osales kolme päeva jooksul ligi 6000 inimest.
Pajumäe talus avatakse uus meierei
Teisipäeva keskpäeval avab Pajumäe mahetalu pidulikult Viljandimaal Abja-Paluoja lähistel uue talumeierei.
Keskkonnaministeeriumi ekskantsler asub metsameeste palgale
Eesti Erametsaliidu juhatus kinnitas Andres Talijärve liidu tegevjuhi ametisse juuni lõpus ja tööle asub ta alates 1. augustist, teatas Erametsaliit.
Korilustuhinas ei tohi unustada, et katkupisik kükitab jätkuvalt metsas
Ehkki jahimeeste andmeil on meie maakonna metsad sigadest pea tühjaks jäänud, ei või keegi korilustuhinas unustada, et katkupisik kükitab jätkuvalt metsas ning võib laiali vedamisel suurt kahju korda saata, kirjutab ajaleht Saarte Hääl.
Kahalas põles sada tonni heina
Laupäeval, 7. juulil teatati Häirekeskusele tulekahjust Järva vallas Kahala külas asuvas heinaküünis, vahendas Lääne päästekeskus.
Video: hüva nõu, kuidas vältida grillides või suitsutades vähkitekitavaid aineid
Suitsuliha või -kala müües peab olema veterinaarametile antud proov ja amet kinnitanud, et liha ega kala suitsutades ei ole tekkinud vähkitekitavaid aineid. Väikestele tootjatele on proovi hind katsumus, kuid on ka lihtsaid soovitusi, kuidas nende ainete tekkimist igaüks oma aias grillides ja sui...
Leht: entsefaliidijuhtumi seos kitsepiimaga pole sugugi tõestatud
Kitsepiima söögiks tarvitanud Saaremaa kitsepidaja neli pereliiget haigestusid juunis puukentsefaliiti, kuid skeptikute hinnangul ei pruugi see üldse kitsedega seotud olla, kirjutab ajaleht Saarte Hääl.