Istikuid vali hoolikalt
Enamik aiahuvilisi oskab taimi ostes vaadata, kas istikud on terved, korralikult hargnenud juurepalliga, ja teab, kas see liik meie kliimas vastu peab. Algajal oleks hea esialgu ostma minnes kaasa võtta sõber, kes nõua anda oskab.
Paiga väärtus tugineb pärimusele nagu Saardes
Eestimaa edelanurgas endises Saarde kihelkonnas kinnistus teadmine, et paiga väärtus tugineb pärimusele. Seda kinnitab Tiina Kuuma ja Juta Rea 2015. aastal koostatud raamat „Saarde mustrid” ja samast aastast tavaks saanud pärimuspäevad Kilingi-Nõmme linnas kui praeguse Saarde valla keskuses.
Maal on mõnus nukumaju meisterdada
Kui Jõgevamaal Laiuse lähedal elav Margus Jõesaar viisteist aastat tagasi oma esimese nukumaja ehitas, ei osanud ta arvata, et see annab talle leivakõrvase ja mõnel ajal suisa leiva lauale.
Ära korda naabri vigu
Lõpuks ometi on saabunud aeg oksakäärid kätte võtta ja aeda korrastama minna. Et me oskamatu tegutsemisega taimedele liiga ei teeks, uurisime spetsialistidelt, milliseid eksimusi nad aedu külastades näinud on.
Humuse loomaveohaagis avardab karjatamisvõimalusi
Loomakasvatajad on seda meelt, et kui loomad lähevad muretult haagisesse ja neid mahub sinna poole rohkem ja lisaks transportimisele saab neid kohe ka kaaluda, siis tuleb ju Humuse loomaveohaagist kasutada.
Külainimesed laiendavad nutikalt teenuseid
Sel ajal, kui poliitikud arutavad, miks rahapuudusel tuleb maapiirkonnas teenuseid aina koomale tõmmata, otsivad külainimesed paindlikke lahendusi ja teevad endale ise töökoha, sest neil pole mõtteski linnatulede poole rutata.
Väiketootja kõige nõudlikum kontroll on klient
Piimakarjast loobunud ja loomad Poola tallu ära saatnud Valgamaa väiketootja ei lõpetanud tegevust – tal ei tule see mõttessegi –, vaid toimetab kodutalus edasi. Ta viib omatehtud naturaalsed piimatooted otse klientideni Tartus, Valgas ja Tõrvas.
Puuk leiab ohvri süsihappegaasi ja soojuse järgi
Puugihirmu tunneme kõik, sest nende vereimejatega võib kohtuda nii maal kui ka linnapargis. Maa Elu pani kirja rahva seas liikuvad „tarkuseterad” puukide kohta ja küsis spetsialistidelt kommentaare.
Mulkide vorstiäri käib pakiautomaadi kaudu
„Jah, taas oleme Maamessil,” märgib osaühingu Vallatud Vorstid üks liige Anton Kuzminov. Ta tõdeb, et suurt ootust-lootust ei olegi, sest viimased aastad on näidanud, et vorsti ja singi müüjad on nii palju, et tulu jaguneb kõigile võrdselt ära.
Metsaoksjon.ee avab maaportaali
Täna alanud Maamessil tutvustab metsaoksjon.ee oma uut maaportaali, mis kujutab endast täiendavat kaardirakendust ostu- ja müügiotsuste langetamise hõlbustamiseks.
Veel hooaja ilma ennustamisest
Eelmises ilmajutus oli juttu sellest, mida arvata pikaajalistest (hooaja)prognoosidest, lisaks sellest, kuidas läheneda pikaajalistele prognoosidele. Jätkan viimase osa tutvustamist ehk räägin pikaajaliste prognooside aluseks olevatest meetoditest.
Kasemahl aeglustab vananemist
Kasemahla peetakse tarkuse eliksiiriks. Mõttetegevust soodustava kuuri tegemiseks soovitatakse juua kasemahla 21 päeva jooksul, igal hommikul klaasike tühja kõhuga.
Maaeluministeerium õpetab messil toetusi taotlema
Maaeluministeerium koos oma allasutustega jagab 19.–21. aprillil Tartus toimuval Maamessil teavet toetuste ja nende taotlemise kohta, tutvustatakse valitsemisala asutusi ning avatud talude päeva.
Muld ei maga kunagi
Öeldakse, et muld ei maga kunagi. Ja tõesti, nii ongi, sest ainuüksi ühes lusikatäies mullas on mitu miljardit elusorganisme – ehk isegi rohkem kui inimesi kogu maakeral –, mis tegutsevad seal kogu aeg.
Suurema põllu hektar on kallim
Eesti põllumajanduses troonivad suured ettevõtted, kes soetavad järjest võimsamaid masinaid, millega mugavam töötada avaratel põldudel. Nii ongi suured põllumaad rohkem hinnas – põllu pindala kasvades ühe hektari võrra suureneb mediaanhind keskmiselt 16 eurot hektari eest.
Tohuvana Saeveski omanik: „Riik peaks keelama ümarpalgi väljaveo”
Osaühing Tohuvana Saeveski toodab sae- ja höövelmaterjali. 1999. aastal asutatud ettevõtte praegune juht Ivo Vahtmäe on firmaga seotud umbes 15 aastat. Omanikud on vahetunud, aga valdkond jäänud samaks.
Video: vaata, kuidas tänavune Maamess püsti pandi
Täna algab Tartus Maamess, mis koondab põllumajanduse, metsanduse, aianduse ja toidutööstuse valdkonna ettevõtteid.Mess avatakse külastajatele kell 10 ning ootab uudistama ka reedel ja laupäeval.Maamessi osalejate ja ajakavaga saab tutvuda www.maamess.ee.
Rallist ja ilmaennustusest – mina ja motosport
Maa Elu ilmatark Jüri Kamenik on selle aasta algusest ralli maailmameistrivõistlustel oma ilmatarkusega abiks M-Spordi meeskonnal ja selle esisõitjal Sebastian Ogieril, kes praegu kindlalt esikohta hoiab. Maa Elu palus Kamenikul kirjutada oma rollist ja tegemistest rallikarussellis.
Sõnnikuturul läheb vilkaks kauplemiseks
Tõenäoliselt pole aiapidajat, kes kevade hakul sõnniku peale ei mõtleks. Ikka on ju lilledele või peenramaale rammu vaja, kuid kui ise loomi ei pea, siis kust seda musta kulda saada.
Silma- ja kõrvahakkav kevadekuulutaja
Nagu tavaliselt, andis aprilli alguse soojalaine võimaluse kodupaikadesse naasta ühele meie arvukamatest haudelinnuliikidest – punarinnale.
Miks raiejäätmed metsa alla vedelema jäävad?
Lumest sulanud lageraielangil avalduv vaatepilt võib möödakäijal meele mõruks teha, aga tegelikult ei pruugi seal seaduse silmis midagi valesti olla.
Lööme masinad läikima ja paneme väljanäitusele!
Kümned ettevõtted ja tuhanded maaeluhuvilised saavad kokku sel nädalal toimuval igakevadisel Maamessil. Uurisime mõne osaleja käest, milliste ootustega tänavusel maaettevõtjate suursündmusel osaletakse.
Turbliss väärindab Eesti turvast
Kolme tubli naise ettevõte Turbliss toodab Eesti rabadest leiduvast harukordselt suure humiinainete sisaldusega turbast kosmeetikatooteid, mis koguvad populaarsust välismaalgi.
Kas maaelu ilma toetusteta on võimalik?
Linnainimesele tundub, et põllumees saab tänu Euroopa Liidu põllumajandustoetustele jõukaks, kuid tegelikult poleks meie põllumeestel ilma toetusteta võimalik oma toodetega konkurentsis püsida.
Mutt on püüdjale vääriline vastane
Kujuta ette ideaalset murulappi, esimesi muruniidukikaari, rohelust ja siledust. Kujuta ette, et kogu seda idülli rikuvad mutimullahunnikud ja nii kordub see aastast aastasse. Rehitsed aga hunnikud laiali, et päev-paar hiljem oleksid need tagasi.
Kevad tuleb koos viljapuude lõikamisega
Nagu kevadel ikka, on viljapuude lõikajatel kibekiire tööaeg. Valdavalt Järvamaal tegutsevad VH Haljastuse inimesed mäletavad veel hästi eelmist aastat, mil kõike ära teha ei jõutudki. Tänavu oldi enda reklaamimisel tagasihoidlikumad.
Põllumajandusrehvide märgistust ei tohi eirata
Põllumajanduses on tähtis kuluartikkel rehvid, neid on ühe agrofirma tehnikapargis kümneid, rehvid on kallid ja nende tööiga sõltub palju sellest, kuidas neid kasutatakse.
Metsaomanik raiub metsa, aga raiesmikku ei näe
Tegelikult nimetab metsaomanik Taavi Ehrpais oma püsimetsandusilmelist majandamisviisi loodussõbralikuks. Arvestades, kui tihti tol päeval kõlasid viited avalikkuse selle osa aadressil, kes metsamajandajaid pättideks ja rüüstajateks sõimavad, tuleb tahtmine liitsõnast „loodus-” ära jätta.
Põnevad köögiviljad, mis väärivad kasvatamist
Olen alati aiasaaduste säilitamise ja hoidistamise õppeaines rõhutanud, et esmalt tasub mõelda ja vaadata, mida on köögiviljadest-maitsetaimedest poes odavalt ja aasta ringi saada. Seejärel mõelda ja vaagida, mida kasvatada oma aiamaal ja mida mitte.
Otsepilt: metsanduse visioonikonverents «Eesti metsandus 2030»
Postimees teeb neljapäeval otseülekande Tartus Dorpati konverentsikeskuses toimuvalt metsanduse visioonikonverentsilt «Eesti metsandus 2030».
Maaeluminister konverentsil: digitaliseerides toodame vähemaga rohkem
Kolmapäeval Tartus toimuval rahvusvahelisel põllumajanduskonverentsil «AgroForum Mare Balticum 2018» ütles maaeluminister Tarmo Tamm, et just digilahendused aitavad meil toota vähemaga rohkem, samal ajal loodust parimal võimalikul viisil hoides.
Pilt: Tori hobusekasvanduses sündis varss
Esmaspäeva öösel sündis Tori Hobusekasvanduses märavarss. Maimukese vanemad on ema Parii ja isa Aldermann. Varss tunneb end ema hoole all hästi ja turvaliselt, SA Eesti Maaelumuuseumid direktor Merli Sild.
Gripioht vähenenud: VTA lubab tänavu kodulinnud õue
Veterinaar- ja toiduamet (VTA) lubab sel kevadel kodulinde väljas pidada, sest lindude grippi nakatumise ohuhinnangud on piisavalt madalad, kirjutab ERR.
Briti lehmal sündisid haruldased kolmikud
Anglesey veisekasvataja Cenydd Lewis Owen, kes peab oma naise ja emaga Gaerwenis perefarmi, oli jahmunud, kui üks tema lehmadest sünnitas kolmikud, kirjutab BBC.
Mesinik Maire Valtin: visad Eesti mesinikud on loodusearmastajad
Eestis toimetab üle 40 000 kodustatud mesilasperet ligi 5000 mesiniku hoole all. Kuigi mesinduse praegune olukord pole väga kiita ei heida mesinikud lootust, rääkis Maire Valtin Eesti Mesinike Liidust.
Messinael: haamerveski lahendas rabakändude mure
Biomassipurusti ehk haamerveski (Jenz BA 725 DXL) on oluline läbimurre Eesti kännupurustusmaastikul. Tootsi Turvas AS turbatoodete ja puidu ärivaldkonna juhi Udo Taluri sõnul on pärast aastatepikkust proovimist leitud masin, mis rabakändudest jagu saab.
Messinael: kiviplokid otsivad Eesti turul kohta
Maailma juhtiv kindlate tugiseinte süsteem Redi-Rock näeb lisaks tugevusele ka hea välja. Neljandat nädalat Eestis toodetava ploki peamiseks eeliseks on Pärnu Graniit OÜ esindaja Teet Rehtla sõnul paigalduse kiirus.
Messinael: torud toovad lauta õhu ja tervise
Austriast pärit ventilatsioonisüsteem Vetsmarttubes lubab parandada loomade tervist ja suurendada jõudlust. Maamessil näitab eesti firma Teknest, kuidas kvaliteetse õhuga laut loomasõbralikuks muuta.
Messinael: põhuäke paneb varise kasvama
Teadaolevalt esimene Eestis seeriatootmisesse jõudnud põhuäke, mille nimi on tuletatud eesti keelest – 7,5-meetri laiune Siblija 75 – tegeleb põhuga nagu kana. Põhuäke laotab koristusjärgse põhu põllul laiali ja paneb varise kasvama.
Ilmateenistus: nüüd võib tõesti autodel rehvid ära vahetada!
Ilmateenistus kinnitab, et kevad võtab ilmet. Mitu päeva on Läänemere ääres ilma teinud kuiv ja karge kõrgrõhuala Martin, mis oma jõude vähehaaval kagu suunas Venemaale koondab. Taanduva kõrgrõhkkonna järel pöördub õhuvool järk-järgult lõunasse, aitab sooja tulekule kaasa ning öiseid ja varahommi...
Ministeerium: kalapüügipiirangud peavad tagama kevadise kuderahu
Kevadel on keelatud nakke- ja raamvõrguga kalapüük enamikus siseveekogudes, samuti pikeneb kahe nädala võrra ka haugi püügikeeld Võrtsjärvel, sest kevade saabumine viibib.
Valgas tehtud haagised liigutavad Põhjalas mägesid
Põllumajanduslikke haagiseid ja vahetuskaste on Valga äärelinnas asuv EHA Metalli- ja Puidutooted valmistanud juba viisteist aastat. Pikaajaline töö ja arendustegevus on toonud rahvusvahelise tuntuse. Firma tegevust tutvustas tegevjuht Kaupo Roop.
Uuring: põud mõjub mesilastele laastavalt
Tundub loogiline, et põuaaegadel kasvab tunduvalt vähem taimi ning sellel on ulatuslikud mõjud taimedest sõltuvate loomade elule. Kuid põuaprotsesside täpset kulgu on üllatavalt vähe uuritud. Manchesteri ülikooli ökoloogid võtsid vaatluse alla põua mõjud õitsevatele taimedele ning mesilastele, ke...
Messinael: Humus taasleiutas loomaveohaagise
Paide Masinatehas (PMT) esitleb selle aasta Maamessil maailmas ainulaadset söödamaja lahendusega loomaveohaagist, mis on PMT arendusjuhi Kristofer Talviste sõnul juba baasvariandina konkurentidest ees.
Maamessil võetakse mõõtu võisturaidumises
Võistlushooaega alustav rammukatsumine leiab aset järgmise nädala lõpus Maamessil.
Kopratammid teevad inimesele muret, aga loodusele head
Kevade edenedes jääb üha sagedamini looduses liikuvate inimeste teele kopratamme, mis eriti maaomanikel kulmu kõvasti kipra võtab, ometi on nende agarate puulangetajate põhjustatud üleujutamise kasu loodusele suure väärtusega.
Nõksud porgandikahjurite peletuseks
Kui maa aprilli lõpuks piisavalt taheneb, võiks esimeste aiaviljaseemnete seas ära külvata porgandi. Varase või siis hoopis hilise juunikuise külviga saate natuke üle kavaldada porgandikärbseid ja porgandi-lehekirpe, nende tegelaste vastu on abi ka katteloorist ja mõne taime eksitava ja peletava ...
Ilmatark: Milline tuleb kevad ja suvi
Nädal algas rekordpalava ilmaga, sest õhutemperatuur tõusis 18...23, vaid meretuulega rannikul jäi 10 °C piiresse. See tekitas kohe suure lootuse suve osas – loodetavasti tähendab selline palav aprilliilm sooja ja ilusat suve. Kuna üleüldse on tohutu huvi pikaajaliste prognooside vastu, siis tutv...
Peavalust lahti!
Peavalul võib olla palju põhjusi, sellest oleneb ka taimravi. Üks levinumaid on soolade ladestumine kaela- ja õlalihastesse. Kaelasooned on kanged, pead pöörates kael ragiseb. Tihti kaasneb sellega peavalu ja migreen. Aitab taimne toit, eriti köögiviljadest.
Psüühiliste erivajadustega inimesed võivad teha head tööd
Mitukümmend vähenenud töövõimega või psüühiliste erivajadustega inimest Pärnumaa mitmest paigast käib iga päev tööl endise Pärnu leivatehase territooriumil ruume rentivas sotsiaalses ettevõttes Solve et Coagula.