Kuidas puulehti kilekotis kompostida
Viimastel aastatel on üks lõputu arutlusteema: kas riisuda puulehti või mitte. Mõlemad variandid on õiged. Kel ikka hoolitsetud iluaed, see puulehtedel pikalt murul vedeleda lasta ei saa. Kõige mõistlikum on lehtedest kompost teha, selleks ei pea tingimata lehti kuskile aia peidetud nurka hunniku...
Põllumajandusmuuseum peab lõikuspüha
Laupäeval kutsub Eesti Põllumajandusmuuseum kõiki lõikuspühale ja sügislaadale. See on põllumajandusaasta kokkuvõtete tegemise aeg. Üksiti võetakse kokku Eesti toidu kuu ja leivanädal, selgitatakse publiku lemmikud koduleivad, valmistatakse hapukapsast ja leiba, tehakse sügistöid ning valmistatak...
Ettevõtja peab tööl käima, et ettevõtja olla
Tallinna lähedalt Järvamaale kolinud naine lõi suure entusiasmiga külla laste loovus- ja mängutoa, kuid mõistis õige varsti, et ettevõtmise püsikulude maksmiseks tuleb tal endal palgatööle minna.
Oktoobris istutage ja korrastage marjapõõsaid
Päikeselisel oktoobripäeval on väga mõnus aiatöid teha, näiteks istutada mõned mustasõstrapõõsad. Kui homme sajab vihma, siis sobib seegi, sest pole muret, et istutatu kuivale jääb. Sügise teebki heaks istutusajaks see, et mullas on piisavalt niiskust.
Ilmatark: Õhumass on oluline ilmategija
Oktoobris võib ette tulla südasuvist soojust (2000. aastal kuni 22 kraadi kuu alguses) kui ka südatalvist külma (–17 kraadi 2002. a kuu keskel). Selline aastatevaheline muutlikkus on võimalik, sest Eestisse võivad jõuda väga erinevate omadustega õhumassid – niisiis meil on ülekaalus importilmad.
Taimetark: Hilissügise marjad
Must leeder on heitleheline puu kuslapuuliste sugukonnast, leedrite perekonnast. Kasvab parasniisketel muldadel, allikate ja kraavide läheduses. Euroopas levinud ja kaua kasutatud, Eestis kasvab rohkem Lääne-Eestis ja saartel. Kasutatakse palju iluaianduses, kuid tihtipeale aretatud sorte, millel...
Tore on olla peast pitsiline
Kui Liina Langi kümme aastat tagasi hakkas pusima, kuidas kududa Haapsalu rätti, ei osanud ta arvata, et pitsikudumisest saab koguni leivatöö.
Eestimaa korstnate olukord pole kiita
Et korstnapühkija, ahju- ja korstnameistri töö kiiremini valmis saaks ja tellija rahakotist liiga suurt tükki ei haukaks, on oma osa majaomanikul, kes saab ise korstnatel silma peal hoida ja mõne vajaliku eeltöö enne meistri saabumist ära teha.
Nagu korgid veepinnal
Hiliskevadel või sügisel võib mõnel rannaniidul oleval loigul või kaldavees, harvem sisemaa tiigil või madalal järvesopil näha ujumas väikesi, varblasest pisut suuremaid linde, kelle eripäraks on, et nad ulbivad veepinnal nagu korgid, ilma et nende kere kuigivõrd vette süüviks.
Pärnu Jahisadam jääb ka tulevikus linnale avatuks
Pärnu jahisadam on üks väheseid omataolisi, kus kai peal saavad ilusaid purjelaevu imetlemas käia kõik soovijad. Sadam jääb ka edaspidi linnale avatuks, lubab jahtklubi endisest linnapeast kommodoor Väino Hallikmägi.
Eesti Maaülikooli Mahekeskusel tuleb 10. sünnipäev
Tarbija on harjunud põllumajandussaaduste valikul otsima ikka odavamat kaupa. Seejuures unustatakse sageli uurida, kui palju on saaduste kasvatamisel kasutatud taimekaitsevahendeid, et saada suurt saaki ja seda hiljem odavalt müüa.
Energiafirma ehitab ettevõtjaile päikesejaama
Jõgeval freesprussmaju tootva Valmeco juht Raul Taul nägi Eesti Energia reklaami, kus pakuti võimalust, et energiafirma ehitab oma kuluga äriklientidele päikesejaama, ja otsustas asja lähemalt uurida.
Külapoe pidaja teab, mis on valu ja mis rõõm
Pootsi ajaloolises magasiaidas tegutsevad pood ja kohvituba on avatud seitse päeva nädalas hommikul kümnest õhtul kuueni. Tegu on ühega vähestest külapoodidest, mis uksi pole sulgenud või paremal juhul kellegi suuremaga liitunud.
Naabri kinnistule kukkunud tamm tõi 9000eurose arve
Sügistormid pillutavad oksi ja langetavad puid – tihti ka majade peale. Hea, kui on olemas kindlustus, sest vastasel korral võib kahju olla väga suur. Näiteks murdus tänavu tormiga tamm, mis kukkus naabri kõrvalhoonele ja selle ees seisnud autole. Kahju oli üle 9000 euro.
Maal oled üks vähestest, linnas üks paljudest
„Paar aastat tagasi küsis üks tuttav minult, kui raske on teha talupoodi. Vastasin, et teha on lihtne, elus hoida aga hoopis keerulisem,” ütleb Põlvasse talupoe ja kodukohviku Tillu rajanud Eve Veski.
Tõmmake jõulutähele kott pähe
Kel läinud aastast veel kodus jõulutäht kasvamas, võiks seda kiiresti pimendama hakata, siis on lootust enne aastavahetust värvilisi lehti näha.
Sügisesed toimetused kasvuhoones
Kasvuhoone ettevalmistamine talveks algab kohe pärast saagikoristust. Kasvuhoone tuleks esmalt desinfitseerida koos taimedega. Selleks on hea kasutada rohelise seebi või majapidamisseebi lahust, kasvuhoone-keldri septikut või keemilisi haiguste ja kahjurite tõrjepreparaate.
Septembris jagus sooja rekordiliselt palju
Riigi ilmateenistuse andmeil jagus õhusooja septembri jooksul rekordiliselt palju. Eriliselt soe september tõi küll mitmel päeval kaasa päeva soojarekordid, kuid kuu soojarekordid jäid siiski kõikides ilmajaamades püsima. Eesti septembri soojarekord on 30,3 kraadi, mis on mõõdetud 1. septembril 1...
Lätlased tulevad Eestisse kiskjakahjude ennetamist õppima
Nädalavahetusel jagavad keskkonnaameti ning Eesti lamba- ja kitsekasvatajate liidu esindajad oma kogemusi kiskjakahjude ennetamise, vähendamise ja hüvitamise kohta Läti lambakasvatajatele.
Tööle kuulsasse iluaeda
Kas Eesti aiandushuvilisel või noorel, kes tahab õppida tõelistelt meistritelt, on võimalik pääseda tööle või praktikale mõnda maailmakuulsasse iluaeda või parki?
Suvelilli saab toas talvitada
Soovime enda ümber ikka ilu näha, see seostub paljudel lilledega. Paraku ei kesta lilleilu õues meie kliimas terve aasta.
Rohelised tomatid tooge tuppa järelvalmima
Ilm muutub aina külmemaks ja kasvuhoones on vaja kogu saak ära korjata. Alati tekib küsimus, kuidas seda teha nii, et tomatid, paprikad, kibepiprad järelvalmiksid ja sünniksid süüa jõuludeni.
Ilmatark: Eesti ilmastikku iseloomustavad tsüklonite seeriad
Atlandi ookeanil on juba mõnda aega tagasi aktiveerunud tsüklonaalne tegevus ja nii jõuavad läänetsüklonid järjestikku Põhja-Euroopasse. Need tekivad sageli seeriatena. Ka praegune aeg on selliste seeriate päralt, tuues sageli sajuseid ja tormiseid ilmu, mistõttu seekord tutvustan just seda nähtu...
Hilissügisel ammutame jõudu võilillejuurest
Juba antiikajal hinnati võilille kui elueliksiiri, seda peeti ainevahetuse korrastajaks, söögiisu tekitajaks, suguvõime suurendajaks, soolade eemaldajaks, sapinõristajaks, kõhulahtistiks, toniseerijaks ja aktiveerijaks.
Ohud lindude pikal rännuteel
Laulusõnad „... langevad teele tuhanded, veel koju jõuavad tuhanded” on kohased ka lindude iga-aastase rände kohta. Ohtusid on loendamatu hulk, kaotused on kujuteldamatult suured, ent tänu tuhandete põlvkondade kestel kujunenud kohastumustele ja kordaläinud teekonnal omandatud kogemustele on igat...
Metsasertifikaadi hoidja asus suunama puiduturgu
Erametsade tuhandete metsaeraldiste puit on omanike selja taga kahtlaseks kuulutatud.
Teet Soorm: peame oma kuldse seaga jala ukse vahele saama
Võrreldes algusega on paar ühistut ringist lahkunud, jäänud on kuus, kuid nõukogu esimehe Teet Soormi kinnitusel on üks võib-olla tagasi tulemas ja mõni uus liitumas.
Vastse-Kuuste lihatööstuses on potentsiaali palju enamaks
Suurde rahvusvahelisse kontserni kuuluvat Rakvere Lihakombinaati ja Rakvere Farme üle 20 aasta juhtinud Teet Soorm võttis suvel vastu pakkumise hakata Vastse-Kuustes asuva pisikese ühistulise lihatööstuse nõukogu esimeheks Urmas Lahe asemele.
Mida praegu tehakse naftast, saaks tulevikus teha puidust
Graanul Invest on metsanduse, pelletite ja taastuvenergia tootmise ning bioprotsesside arendamisega tegelev erakapitalil põhinev ettevõte, alustas tegevust 2003. aastal Eestis. Nüüdseks on Graanul Invest grupp kasvanud Euroopa suurimaks pelletitoojaks, tal on pelletitehaseid ja koostootmisjaamu ü...
Pealinna poisid toovad maale rehvisuitsust melu
Küllap pole ühe lugupeetava võistlusspordiklubi kohta võimalik midagi ebaviisakamat öelda, kui et sealt tulevad tänavakaklejad. Sama on arvata, et talveõhtul libedal parkimisplatsil hoogsalt autodes käsipidurit tõmbavad noorsandid teaksid midagi driftimisest. Päris driftimisest.
Uusi piimatooteid tuleb nagu küllusesarvest
Õhtul teleri ees istudes näeme alatasa mõne uue piimatoote reklaami ja piimaletid meie poodides võtavad silme ees kirjuks. Mõni toode püsib müügil 15, 20 ja isegi 50 aastat, teised kaovad aastaga. Võib juhtuda, et tarbija ei ole jõudnud uut toodet letilt veel õieti leidagi, kui see juba loodetust...
Mesilaste surm paljastas keelatud aine kasutamise koduaias
Mesilaste surmajuhtumit uurinud Põllumajandusameti spetsialistid avastasid sel suvel ühes koduaias keelatud taimekaitsevahendi kasutamise.
Haldusreformi viljad panevad riigilt abi küsima
Haldusterritoriaalsest reformist saab varsti aasta täis. See, mida on uuele vallale kaasa toonud sundliidetud vald, on ehedal kujul näha Valgamaal.
Kas kütus võib talveks muruniidukisse ja traktorisse jääda?
Viimaseid töid õues ja põllul tehes tasub jälgida, et muruniidukisse ja muusse tehnikasse pandud bensiin saaks lõpuni kasutatud. Uue põlvkonna taastuvkomponenti sisaldav diislikütus säilib ka üle talve.
Iga kümne minuti tagant sureb maailmas üks inimene marutaudi
Tänasel ülemaailmsel marutaudipäeval tasub teada, et maailmas sureb aastas hinnanguliselt vähemalt 60 000 inimest marutaudi - iga kümne minuti tagant üks inimene. Enamus neist on lapsed, kes on saanud koeralt hammustada.
Meenutame, mida sünnipäeval lauale pandi
Maaeluministeerium käivitas Eesti 100 ürituste raames koos Eesti Rahva Muuseumiga toidupärandi kogumisvõistluse „Minu pere sünnipäevalaud eile ja täna”, kuhu kõik saavad saata mälestusi kas iseenda või esivanemate tavadest pidulikul juhul lauda katta.
Norcari väiketraktor sobib nii farmi kui ka metsa
Norcari väiketraktorid, millele raame toodetakse Eestis Kohila lähedal, on tõhusad abimehed nii farmis kui ka metsas, masin saab hakkama kõikide talutöödega.
Iseliikuv kartulikombain – võimas, tõhus ja kallis
Kuigi Eesti on minetamas oma kunagist kartulivabariigi mainet, kasvatatakse meil kartulit ikkagi 3500 hektaril, lisaks hulgaliselt muid juurikaid.
Ikka, ikka lõuna poole
Looduse sesoonsel ehk aastaajalisel muutumisel on oma akordid. Üks nendest on lindude ränne, mida me kevadel ja sügisel märkame eri vaatenurgast. Kevade edenemist tunnistab lindude saabumine, kus üks või teine liik annab oma ilmumisega märku, kuidas seis on. Sügisel ei panda linnuliikide kadumist...
Metsataimi tundes on rõõm metsast suurem
Hiiumaa metsaomanik Maive Vaarpu sai tänavusel metsamajandajate konkursil erilise tunnustuse – taimetundjast metsaomaniku tiitli.
Tõrvaahi nõuab kannatlikku meistrit
Järvamaa metsade vahel Rassi külas peetud Tõrvaaugu matka- ja metsapäeval pandi ühe põnevaima eksponaadina tööle tõrvapõletusahi. Kahte vahetusse jagatud 24 tundi kannatlikku kütmist ja kolm liitrit tõrva käes. Ei mingit keemiatööstust, traditsiooniline meetod ja ehe kraam.
Põldude lupjamine leevendab põuakahju
Kuigi teaduslikult pole seda veel tõestatud, siis subjektiivselt hinnates tundub loogiline, et korralikult lubjatud vähehappelise mullaga põld peab põuale paremini vastu ja annab kopsakama saagi kui liighapu mullaga põld.
Viirpuu ravib südant ja veresooni
Viirpuu on asteldega kuni viiemeetrine põõsaspuu, mis kasvab meil looduslikult peamiselt Lääne-Eestis ja saartel, aga ka parkides ja koduaedades heki- ja ilupuuna. Armastab valgusküllast kasvukohta.
Aeg ilulaukude sibulad mulda panna
Tänavu juuni alguses sattusin Tallinnas Kristiine Aiakeskuses laugupäevale. Seal paistis, et uhkete purpurlillade ja violetsete õisikupallidega hollandi laugu sordid ‘Globemaster’, ‘Purple Sensation’, ‘Ambassador’, ‘Gladiator’ jt püüavad juba kaugelt pilku ning on ostjatele suureks ahvatluseks.
Järvamaal õpetati ülikooli tasemel hoidistamist
Türi vallas Kirna seltsimajas külaülikooli seitsmendal koolituspäeval osalejaid said näpunäiteid toiduainete säilitamiseks. Sügise tõttu oli fookus hoidiste tegemisel.
Digilahendused põllumajanduses saavad tuule tiibadesse
Kuigi põllumajandust tajutakse ühiskonnas sageli konservatiivsena ja pigem vanamoelisena, on põllumajandus Euroopa Liidus digitaalse arengu osas kiiresti edasi liikunud. Uued tehnoloogiad, tark põllumajandus, nutikad lahendused – need märksõnad on tänapäeva põllumajanduses väga aktuaalsed.
Suur osa Eestis lõhutud halgudest läheb üle piiri eksporti
Umbes kakskümmend aastat tagasi oli halumasin Eestis veel üsna haruldane, aga nüüd on neid üle maa igal pool. Osa neist on otse erakasutuses, osa nende väikeettevõtjate käes, kes toodavad halgusid või käivad perest peresse ja saevad-lõhuvad küttepuitu teenuse korras. Suur osa Eesti halumasinatest...
Säilitusõuna on vähe, mahlaõuna jagub
Mitu sügist on Triinu Schneider vähemalt üheks päevaks ette võtnud teekonna Hiiumaalt Türile, et kohaliku kultuurikeskuse sisehoovis mobiilne „õunamahlatehas” püsti panna. Nii ka tänavu.
Loomade söötmisel käivitus säästurežiim
Kogu lootus talv üle elada lasub kolmandal rohusilo niitel, kuid piimatoodangu säilitamise nimel tuleb panustada ka ostusöödale. See tähendab, et piima tootmine läheb kallimaks ja hind peab hakkama tõusma.
Peeter Volkov: Kedagi Pärnusse kolima ei sunnita
Keskkonnainspektsiooni juht Peeter Volkov kinnitab, et seoses asutuse Pärnusse kolimisega kedagi Tallinnast suvepealinna ümber kolima ei sunnita ja kõik kulgeb rahulikult.