Erilise reisi südamlik lõpp
Et Gheorghe Crețu Eesti võrkpallikoondise peatreeneri ameti maha paneb, polnud eilseks enam suur uudis ega üllatus. Nägijatele oli kõik selge juba päev varem, pärast EM-finaalturniiri viimast mängu. Sellegipoolest mõjus viis ja pool aastat meie vollevankrit vedanud rumeenlase lahkumine liigutaval...
Epp Mäe: olen seda medalit neli aastat oodanud
Kui teisipäeval rõõmustas Eesti spordisõpru Heiki Nabi, saavutades Kasahstani pealinnas Nur-Sultanis maadluse maailmameistrivõistlustel karjääri seitsmenda tiitlivõistluste medali, siis neljapäeval täienes Epp Mäe auhinnakapp. 27-aastane eestlanna võitis Nur-Sultanis pronksmedali ja lunastas pääs...
Kas Eesti-Läti liigas suudab keegi suurt kolmikut üllatada?
Kui mulluse Eesti-Läti liiga esimese hooaja eel oli enam-vähem selge, et kolm esimest kohta on broneeritud suurele kolmikule Kalev/Cramo-Riia VEF-Ventspils, siis tänavu julgevad teisedki medalist mõelda.
Aleksei Lotman: ärgem unustagem edulugusid – õppigem nendest
Esmaspäeval tähistas maailm rahvusvahelist osoonipäeva. Seekord oli juhtlause «32 Years and Healing» («32 aastat ja paranemas»).
Ivan Makarov: protest riigi vastu
Praegu võib Venemaal poliitilise meeleavalduse või lihtsalt kriitika eest saada rohkem aastaid kui inimese tahtliku tapmise eest, kirjutab kolumnist Ivan Makarov.
Martin Villig: ettevõtjad ja koolid peavad rohkem koostööd tegema
Tänavu kooliteed alustanud lapsi tuleb ette valmistada ametiteks, mida praegu veel olemaski pole, ning selle valmisoleku loomiseks on vaja ka tuleviku tööandjate nägemust, kirjutab Heateo Haridusfondi ja Bolti asutaja Martin Villig.
Tapja kägistatud ohvrist: talle läks šašlõkk kurku
Eksperdid avastasid tagantjärele, et põlenud maja varemetest leitud mehe surma põhjus oli kägistamine. Tapja üritas väita, et aitas kannatanut kurku läinud toitu välja oksendada.
Rootsi sotsid esitasid rikast meest soosiva eelarve
Rootsi valitsuse järgmise aasta eelarvekava üks läbiv joon on otsus jätta rohkem raha kätte kõrgepalgalistele, mis poliitikaekspertide hinnangul on valus kompromiss peaminister Stefan Löfveni juhitavatele sotsiaaldemokraatidele, kes töötavad sellega võimul püsimise nimel oma valimislubadustele va...
​Jaapan ja Lõuna-Korea peksavad teineteist majanduslikult veriseks
Minevikutaak ajas kaks peamist USA liitlast Aasias omavahel lootusetult tülli.​ Kui Lõuna-Korea kohus võttis mullu oktoobris vastu otsuse, mis kohustas Jaapani terasehiiglast Nippon Steel & Sumitomo Metalit maksma hüvitist okupatsiooni ajal sunnitöölistena kasutatud korealastele, ei osanud tõenäo...
Tarmo Pikner: tere tulemast Saaremaale ront-lennukiga!
Kes küll suudaks veel imestada, et maanteeametnikud said hakkama järjekordse sigadusega. Lõppude lõpuks (ausõna, ei mäleta, mitmendat korda) kuulutati välja uue Tallinna-Kuressaare lennuliini hange, mida juba kevadtalvel lubati. See selleks, kuid üllatuse koht on nüüd selles, et hanketingimustest...
Ettevõtjad pahased: miks tahab riik meilt andmeid, mida me ei kogu ega vaja?
Aastas riigile sadu aruandeid esitavad ettevõtjad küsivad, miks tahab riik neilt endiselt pabereid, mida nad töö käigus ei kogu ega vaja.
Valitsuse eelarvetaktika: kõik võimalikud kulutused lükatakse tulevikku
Keskerakonna lubatud pensionitõusu saamiseks lükatakse edasi hulk Euroopa Liidu rahaga seotud projekte
Saaki koristavad Prantsuse veinimeistrid püüavad kohaneda kliimamuutustega
Kui valgeid viinamarjasorte hakati ühes Prantsusmaa tuntuimas veinipiirkonnas Bordeaux’s korjama juba augusti viimastel päevadel, siis selle nädala keskel jõudis järg ka punaste viinamarjadeni: näiteks Château Haut-Brioni istanduses on töötajad ametis Cabernet Sauvignoni sordi marjade koristamisega.
«Ma-ilm ja mõnda»: Kasvuhoone nimega Maa
Kasvuhoones on soojem kui õues. Seda isegi siis, kui tuult ei ole, autos niisamuti. See on tõsiasi, mis rajaneb füüsikalisel nähtusel nimega kasvuhooneefekt.
Matsalu loodusfilmide festival kutsub taas valdkonna paremikku nautima
Lihulas toimub sel nädalal 17. Matsalu loodusfilmide festival (MAFF), üks olulisemaid loodushuviliste kokkusaamisi Eestis ja Läänemere piirkonnas laiemalt. Ajapikku on festival laienenud kodusest Lihulast ka Pärnusse ja Pürksi, Haapsallu ja Nõvale, Tallinna loomaaiast rääkimata.
KOMMENTAAR. Macroni uus avang suhetes Venemaaga on hukule määratud
Mõned Euroopa juhid on viimasel ajal teinud suuri sõnu suhete parandamisest Venemaaga, kuid suure tõenäosusega sõnadest kaugemale ei jõuta, sest lääne ja Venemaa vahelistel pingetel on sügavad põhjused, mille lahenemist ei ole lähiajal oodata.
Riigikogust välja jäänud erakonnad seaksid süsinikuneutraalsuse saavutamise sihiks 2035. aasta
Eelmisel nädalal toimunud riigikantselei ja Eesti Teaduste Akadeemia kliimakonverentsil said sõna parlamendiparteid. Riigikogu valimistel osalenud, kuid künnise taha jäänud erakonnad sõna ei saanud, mistõttu Postimees uuris ka nende seisukohti süsinikuneutraalsuse ajakava ja meetmete kohta.
Andrus Kivirähki eesti Pygmalion
Läbematule lugejale olgu hinnang teosele kohe alguses öeldud: tegemist on Andrus Kivirähki järjekordse meistritööga. Autorile omaselt jutustatakse pajatuslikult – Kivirähk on ju rahva(lik) kirjanik! – traagilist lugu andekast kunstnikuhakatisest, kelle elu katkes juba 25-aastaselt kurgutiisikuse ...
Koletise tõus ja langus
Hollywoodi produtsendist Harvey Weinsteinist rääkiv dokumentaalfilm on julm ja jäle kogemus. Mingitpidi isegi õudusfilm, ehkki loomulikult igasuguseid ilgusi ekraanil ei näidata. Küsimus on selles, kuidas need aastate ja aastakümnete eest toimunud sündmused vaatajani tuuakse.
Jaaganti poliitikaradar. Paralleelmaailmad
Konarlikult alanud riigikogu istungjärgu avaistungi järel on koalitsiooni ja opositsiooni omavaheline suhtlemine muutunud aina külmemaks. Mitte et ei peetaks tuliseid debatte ega leiutataks aina värvikamaid väljendeid teineteise kohta, vaid et lahendust ja ühist keelt ei paista keegi otsivat. Kum...
Karmo Tüür: ühe oblasti lugu
See on ikka üsna hämmastav, kuidas enam-vähem ühelt stardiplatvormilt alustanud, lähestikku paiknevad, enam-vähem ühe ressursibaasiga piirkonnad võivad minna täiesti eri radu.
Martin Laine: käed eemale «woltidest ja boltidest»
Kultuuriminister Tõnis Lukase (Isamaa) seisukohad on aegunud, kitsarinnalised, ühiskonna arengut pärssivad ning ütleksin, et suisa ksenofoobsed.
PM Hollandis. Lahkumiste õhtu. Kurb, aga möödapääsmatu
Septembris 2013 kaotas Eesti võrkpallimeeskond koduses Kalevi spordihallis 0:3 Hollandile ja jäi EM-finaalturniiri ukse taha, ainsa korrana viimase kümnendi jooksul. Pool aastat hiljem toodi Avo Keele asemel koondist tüürima Gheorghe Creţu.
Liverpool alustas kaotusega, Barcelona hädise viigiga, Norra imelapselt kübaratrikk
Jalgpalli Meistrite liiga alagrupiturniir algas teisipäeva õhtul korralike paukudega: tiitlikaitsja Liverpool kaotas Napolis ja teine Inglismaa klubi Chelsea kodus, Barcelona pidi kõvasti õnne tänama, et pääses Dortmundis väravateta viigiga, Austrias peetud mängus löödi aga suisa kaheksa väravat!
Töötukassa juht: loodan, et raske aja saabudes maksab riik laenu tagasi
Töötukassa juht Meelis Paavel eelistaks, et töötukassa reserv oleks riigi rahakotist eraldi. Paavel ütles end lootvat, et kui majanduses tulevad rasked ajad ja töötukassa on sunnitud ise oma reservi kallale minema, peab riik kokkulepetest kinni.
KOHALIK VAADE. Sotsialistide paindumatus toob Hispaaniasse neljandad valimised nelja aasta jooksul
Tänavu teist ja viimase nelja aasta jooksul juba neljandat korda toimuvad Hispaanias 10. novembril parlamendivalimised, sest sotsist peaministri kohusetäitja Pedro Sánchez pole suutnud viie kuu jooksul tupikust välja murda ega kindlustada parlamendis valitsuse ametisse nimetamiseks vajalikku enam...
Donald Kiidjärv: elu on veel ees!
November 2016. Olime naisega just kolinud oma uude majja ja elevil. Ühel ööl tualetti minnes tundsin istukile tõustes, et keha on väga imelik ning pea käiks nagu ringi. Jalad ei kuulanud sõna. Mingil hetkel see möödus ja hommikul ei mäletanudki ma juhtunut. Kui ma oleks toona teadnud midagi insul...
Mihkel Mutt: miks uskuda bensiinijaamu?
Raske öelda, kumb on praegu suurem ketserlus, kas rääkida naise ja mehe psüühika looduslikust erinevusest või kahelda, et elektriautodega saab vurada helgesse tulevikku.
Sirje Kree: liiiga vähesed saavad vajalikku taastusravi
Eestis sureb isheemilise insuldi patsientidest esimese kuu jooksul 17 protsenti. Euroopas jääb see näitaja vahemikku 13–35 protsenti. Küll aga ei ole need andmed üks ühele võrreldavad, kuna uuringute metoodika võib erineda.
Janika Kõrv: insuldipatsient peab liikuma ühest ravietapist teise vahepeatusteta
Insult on äge neuroloogiline haigus, oluline surma ja puude põhjustaja kogu maailmas. Rahvastiku vananemise tõttu prognoositakse Euroopas insuldijuhtude arvu suurenemist aastaks 2035 keskmiselt 34 protsenti.
Juhtkiri: hea ilma tööturupoliitika
«Kui mul oleks pangakontol piisavalt raha, et kasvõi mõnda aega ära elada, tuleks ma praeguselt töölt kohe ära.» Ilmselt on paljud millalgi nii tundnud või vähemalt kuulnud kedagi nõnda ütlemas.
Facebook läks valesid levitavate vaktsiinivastastega võitlusse
Eesti vaktsiinivastaste grupp, kes levitab maailmas tuntud väärinfot, muutub sotsiaalmeedias raskemini leitavaks.
Kontserdipileti hind kerkib kõrgustesse
Kui Saksamaa raskemuusikakollektiiv Rammstein 2017. aastal Eestit väisas, algasid seisupiletite hinnad 49 eurost. Järgmisel suvel tulevad sakslased taas samasse esinemispaika – Tallinna laulukaare alla –, ent sedapuhku algavad piletite hinnad 79,5 eurost.
Brexiti debati taga luuras peatse lõpu vari
Eilne Brexiti-debatt europarlamendis kulges üldjoontes ootuspäraselt ennekõike Ühendkuningriigi esindajate omavahelise jagelemisena, ent lisandus kaks dramaatikat lisavat elementi.
Edward Lucas: Trumpi lohakus saladustega ohustab ka meid
Edukas luuretegevus toetub tugevale kaubamärgile, kuid USA maine halveneb, kirjutab Briti ajakirjanik Edward Lucas.
Harry Tuul: Eestit juhib näota raamatupidaja
Eesti majandusmõttes on sügavalt juurdunud teatud ideed, mille üle arutlemist ei kujutata ettegi või peetakse halvaks tooniks. Kuigi maailm on ainuüksi kümmekonna aastaga põhjalikult muutunud, on nendest kujunenud kohalikud tabud.
Kaitseministeerium muudab ühe populaarseima matkapiirkonna ohualaks
Kaitseministeerium laiendab keskpolügooni ohuala nii, et selle alla jääb ka matkajate seas populaarsed Põhja-Kõrvemaa matkaalad.
Andrei Kuzitškin: millal Lasnamäe hakkab rääkima ukraina keeles?
Ma arvan tõepoolest, et Lasnamäe venelastel tasub Ukrainast saabunuid peljata. Küll mitte seepärast, et nad võtaksid neilt töökohad ära, vaid seepärast, et nad võtavad üle venelaste niši Eesti poliitilises elus, kirjutab kolumnist Andrei Kuzitškin.
Heiki Nabil olümpiapilet taskus, medal boonusena kaelas
Aimar Altosaar: tööturul kõrvale jäänud vene naistest
Eelarvamused, traditsioonid ja vanad mugavustsoonid ei lase paljusid juhte vanadest käitumismallidest lahti, mistõttu jääb neil märkamata tööturu kogu rikkus.
Nafta hinna geopoliitiline risk on tagasi
Pühapäevaöiste droonirünnakute tagajärjel Saudi Araabia Abqaiqi naftatööstuskompleksile kadus turult 5,7 miljonit barrelit naftat päevas, musta kulla hind kerkis tervelt 15 protsenti ning tagasi tuli geopoliitiline risk, mis nafta maailmaturu hinda kujundab.
Eesti kutsub lipu alla, meremehed ei kiirusta
Eesti lipu all ei sõida ükski kaubalaev juba aastaid, aga uue laevanduseelnõuga loodetakse viie aastaga sinimustvalge alla meelitada suisa 300 kaubalaeva. Seadusandja optimismi ei jaga aga ei Eesti laevaomanikud, kes on oma alused juba aastaid tagasi siit ära viinud, ega ka Eesti meremehed, kes e...
Helme püüdis peibutada pooltoore plaaniga
Ehkki sisekaitse reservi loomise plaani hauduv siseminister Mart Helme (EKRE) on enda sõnul saanud algatusele valitsuskaaslaste põhimõttelise heakskiidu, siis vähemalt eile veel raha sellele hoo sisse andmiseks ei paistnud. Nagu ka vastust küsimustele, mis puudutavad näiteks sisekaitse reservi ku...
Kaldoja paneb aja ja varanduse noorte haridusse
Kolm aastakümmet Silberautot üles ehitanud Väino Kaldoja müüb oma elutöö soomlaste Vehole. Suure varanduse teeninud ettevõtja pühendab end edaspidi noorte innustamisele ja harimisele. Silberauto ostmine on Veho ajaloo suurim tehing.
Töökaid, terveid ja heade kogemustega naisi tööturul ei märgata
Eesti tööturu statistika näitab, et vene naiste tööhõivemäär on madalam kui eestlastel ja meestel. Kui lisada veel vanusefaktor, siis jäävad tööst kõige sagedamini kõrvale üle 50-aastased vene naised. Tallinnas Pelgulinnas elav Valentina Andrejeva (63) on kõrgharidusega raamatupidaja, kes tegutse...
Iris Pettai: venekeelsed naised on tööturu viimased
Kes on venekeelsed naised Eestis? Kes on nad tööturul? Teame neist äärmiselt vähe.Eesti meedias on harva juttu mõnest tublist venekeelsest naisest. Yana Toom, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Jelena Skulskaja, Olga Temnikova, Elina Nechayeva ja Tanja Mihhailova-Saar on vähesed erandid, kes on Eesti me...
Rahvastikuministri töö teevad teise ministeeriumi ametnikud
Perepoliitika, mida kujundas aastaid sotsiaalminister, kolis valitsuse tahtel rahvastikuminister Riina Solmani portfelli. Kuni siseministeeriumis resideeriv rahvastikuminister oma osakonda alles mehitab, teevad töö endiselt ära sotsiaalministeeriumi ametnikud.
Soome tuumaprojekt üha venib
Kuigi otsus Olkiluoto tuumaelektrijaama kolmanda reaktori ehitamiseks võeti vastu 2002. aastal ning see pidi valmis saama juba kümme aastat tagasi, on ehitus veninud. Suvel, kui saabus taas uus tähtaeg kolmanda reaktori käivitamiseks, lükati avamine edasi järgmise aasta juulini.
Lagarde läbis kuulamise kohale tulemata
Christine Lagarde sai Euroopa Keskpanga (ECB) juhiks saamiseks Euroopa Parlamendi õnnistuse, ilma et oleks ise enda üle käival suure saali debatil kohal olnud.
KOHALIK VAADE. Dodon surub Transnistrias läbi Moskva plaani
Moldova eraldumismeelne piirkond Transnistria on riigi jaoks justkui viitsütikuga pomm, aga võimalik, et peale riigisisese probleemi on olukord seal julgeolekuoht kogu regioonile.