Teadur: 5–8 protsenti inimese toidust sõltub otseselt tolmeldajaist
Tolmeldajate arvukus langeb kogu maailmas, mitmel pool on neid leitud kolmandiku võrra vähem kui veel mõne aastakümne eest. Enamik lugejaist kehitab selle peale vaid õlgu, sest teema teda ju otseselt ei puuduta.
Juhtkiri: mis on kodus valesti?
Eile öösel juhtus Tartus Ihaste linnaosas neetult traagiline õnnetus, mis puudutas iga empaatiavõimelist inimest ja tekitas sügavat kaastunnet.
Üks OTTi eesmärk on inimeste toitumisteadlikkuse tõstmine
Otse tootjalt tarbijale (OTT) kaubakohtumised toimuvad õhinapõhiselt õhtusel ajal ja jätkuvad seni, kuni jagub ostjaid. Neid, kes hommikustele turgudele ei jõua, sest kaubavalik ja -hind on mõlemil põhimõtteliselt sama.
Talvel ei tasu üraskist kahjustatud metsa torkida
Kuuse-kooreüraski kahjusid sai tänavu rohkem kirja Lõuna-Eestis. Suurem on kahju seal, kus 2016. aasta tormi järel jäi tormimurd koristamata. Kui eraomanik püüab oma metsast langenud puud ära koristada, siis kaitsealadel ei tohi inimkäsi midagi muuta. Nii ongi üraskitel seal hea tegutseda ja tasa...
Päikesepaneelid saavutasid kiiresti populaarsuse
Eesti Energia on sel sügisel sõlminud lepingud 60 erakliendiga, kes on soovinud rohkem kui 1 MW mahus päikeseenergia lahendusi.
Kuusega on isegi pohmelust ravitud
Jõulukuul on kuusepuu taim, millest kõige rohkem juttu tehakse. Kuuse kojutoomise tava vanuse üle on palju vaieldud: paljudes peredes kommet ju ei järgitud. Enamasti pakutakse selleks 18. sajandit, 19. sajandi lõpuks jõudis jõulupuu ka vaesematesse peredesse.
Nädala mõte: ise tehtud jõulud
Kümmekond päeva enne jõule on pea täis muremõtteid, mida kõike veel vaja teha, et jõulud ometi kaunid tuleksid. Jah, muretsemine isegi ilusate asjade pärast on nii eestlaslik, aga muretseks seekord vähem.
Jõulukaunistuste moes troonib isetehtu ja taaskasutus
Tänavuste jõulude märksõna tundub olevat isevalmistatud – oma kätega valmivad kõige moodsamad kuused, ehted ja pärjad. Jõuluehete valmistamisel lähevad käiku isegi kuivanud porgandid, mandariinikoored ja vanad küünlad.
Ilmajutt: kuidas ennustada ilma
Ühes hiljutises ilmajutus oli juttu kohalikest tunnustest, mille abil ilma ennustada. Seal jäi tutvustamata järgnevus.Hea ja usaldusväärne tunnus, mille järgi ilma ennustada, on nn pilvede järgnevus. See kehtib parasvöötmes. Seda piirkonda iseloomustab aktiivne tsüklonaalne tegevus, millega järgn...
Välismess nõuab ettevõtjalt tugevat eeltööd, juba üks kontakt on kordaminek
Kohalik turg on väike ja ettevõtted peavad kasvamiseks paratamatult piiri taha vaatama. Üks võimalus oma kaupa välismaal tutvustada on messidel osalemine. Seda saab teha iseseisvaltki, aga kuna osalemine on kulukas, on mõistlik kasutada pakutavaid toetusi.
Firma jõulupakkidesse läheb üha enam eestimaist
Firmade jõulupakid on aastatega muutunud praktilisemaks ja üha enam leiab neist eestimaist toodangut mee- ja moosipurkidest hinnalise käsitööni välja.
Hullumeelne õhtu Meistrite liigas, iga värav võis olukorda muuta
Niisugust õhtut, nagu Meistrite liiga pakkus teisipäeval, polnud jalgpallisõbrad tükk aega kogenud. Leidus absoluutselt kõike igale maitsele: soosikukoorma all vastupidamist ja mittevastupidamist, ilusaid väravaid, pingelisi jooksvaid tabeliseise, kõvu ütlemisi, vallandamist.
Kadri Tammepuu: appi, mu ravim on kadunud!
Seda hüüatust kuulevad patsientidelt järjest sagedamini arstid ja apteekrid eri riikides. Muret tunnevad ka Euroopa ravimitootjate ja hulgimüüjate liidud, kes eelmisel nädalal avaldasid ühise pöördumise tarneraskuste algpõhjustega ja nägid pikaajalise lahendusena ühtset juhtimist Euroopa tasandil...
Rahapesu ekspert: SEB loodab pääseda
SEB annab rahapesukahtlustuste kohta ebapiisavaid selgitusi, ütles Rootsi uudisteagentuurile TT rahapesuekspert, mitmes suurpangas konsultandina töötanud Graham Barrow. «Nende vabandus tundub olevat, et nad pole nii halvad kui Danske Bank,» sõnas ta.
Vadim Štepa: korruptsiooni põhjavoog
Võttes arvesse Nord Stream 2 gaasijuhtme ehitust, ei saa eeldada et, Euroopa poliitika Venemaa suhtes võiks põhimõtteline ja üksmeelne, kirjutab poliitikavaatleja Vadim Štepa.
Madalapalgaliste arv kahaneb hulgakaupa
Kui viis aastat tagasi oli Eestis üle 167 000 inimese, kelle kuu sissetulek jäi alla (praeguse) miinimumpalga ehk 540 euro kuus, siis praeguseks on nende hulk vähenenud poole võrra, 88 515 maksumaksjani. Kõrgepalgaliste arv on selle ajaga kasvanud üle kahe korra.
Tanel Kiik: konkurents ravimiturul peab olema aus
Sotsiaalminister Tanel Kiik (Keskerakond) tahab, et apteegid oleksid tulevikus hulgimüüjate vahenduslepingutest vähem sõltuvad, see alandaks Eesti inimeste jaoks ravimite hinda.
Tesla särtsuautod murdsid riigitoetuse saajate hulka
Keskkonnaministeerium sättis uue elektriautode toetusskeemi selliseks, et 5000-eurost stardiraha saavad noolida ka Tesla ihkajad.
Järgmine valimispäev tuleb koos reklaamidega
Riigikogu tühistas eile valimisagitatsiooni piirangu valimispäeval ning poliitilise välireklaami keelu. Seadusemuudatusega oli poliitikutel tuli takus, sest 2021. aasta kohalikele valimistele tahetakse vastu minna juba uute reeglitega. Kehtima jääb valimisagitatsiooni või reklaami keeld hääletami...
Raimond Kaljulaid: õigusriigi kriisi juur on eelmises valitsuses
Otsides vastust küsimusele, mida oleksime pidanud tegema teisiti, et oma riiki äärmuslike tungide eest tõhusamini kaitsta, tuleb Reformi­erakonnal oma deemonitele silma vaadata, kirjutab Raimond Kaljulaid (SDE).
Porošenkot uuritakse seoses võimaliku riigireetmisega
Ukrainas algatati seoses võimaliku riigireetmisega kriminaaljuurdlus endise presidendi Petro Porošenko suhtes, teatas Ukrainska Pravda.
Time valis aasta inimeseks Greta Thunbergi
Ajakiri Time andis tänavu maineka aasta inimese tiitli Rootsi teismelisele kliimaaktivistile Greta Thunbergile.
German Marshall Fundi teadur: NATO ei pruugi kesta igavesti
NATO ei kao kindlasti lähipäevil või aastail, kuid seisab siiski praegu silmitsi probleemidega, mis võivad viia alliansi languseni, hoiatab Bruno Lété mõttekoja German Marshall Fund Brüsseli harust.
Piret Kuusik: Brexiti-valimised peetakse Brexitita
Oxfordi tänav Londonis särab jõulutuledes. Poeakendelt vaatavad vastu pähklipurejad, puuvõõrikud ja brittide jõululaua kohustuslik magustoit ploomipuding. Mida Londoni tänavapildist ei leia, on märgid valimistest ja saareriigi poliitilisest segadusest.
Postimees Brüsselis: Von der Leyen lasi oma lipulaeva vette europarlamendis
Oma esimese Euroopa Ülemkogu eel haaras vastne Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen initsiatiivi ja kasutas selleks kolmanda ELi põhiinstitutsiooni ehk europarlamendi plenaarsaali.
Keha meister
Sügiskuude rutiiniks olid sotsiaalmeedia postitused, mis teatasid «Jüri Nael reisib Viinist sihtkohta Tallinn» või siis «Jüri Nael reisib Tallinnast sihtkohta Viin», neid edasi-tagasisõite tuli tal teha nädalas korra. Talvekuudel on Viin asendunud Londoniga.Jüri Naela nimi on paljudele tuttav, ag...
Halastamatu sotsrealism neokapitalistlikus põrgus
Cannes’i filmifestivalil esilinastunud ja parima filmi tiitlile nomineeritud filmi «Kahjuks ei olnud teid kohal» režissöör on Inglise sotsialist Ken Loach. Ta on üks vähestest filmitegijatest, kes on kaks korda oma loomingu eest Cannes’i Kuldse Palmioksa saanud. Ma ei rõhuta Loachi poliitilisi ve...
Tõnis Oja: Coop Pank sai miljoni eest tühjad pihud
Eelmisel aastal pärast Tallinna Sadama aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) maksumuse ja tulemuse teatavaks saamist olid paljud, mina kaasa arvatud, finantsnõustajate suhtes väga kriitilised.
Andi Hektor: kahekümne aastaga jõukaks nagu Šveits
Kõlab tuttavalt: «viieteist aastaga viie rikkaima riigi hulka»? Šveits kuulub kindlasti viie rikkaima riigi hulka. Ehk püüaks vahelduseks Soome asemel hoopis Šveitsi?
Juhtkiri: Kiige käekiri
Kõik on sotsiaalminister Tanel Kiige kätes.
Kaks Klavanit ja MM. Saalihokis, mitte jalgpallis
Juhtub haruharva, kui Eesti pallimänguvõistkond pääseb suurvõistluse finaalturniirile. Saati siis veel MMi väljavalitute sekka. Ka saalihokis, mis olümpiakavva ei kuulu ja mida enamasti harrastatakse amatöörtasemel, on tegemist tunnustust väärt saavutusega.
Venemaal võeti võistluskeeld vastu suurema hüsteeriata
Eilsetes Vene ajalehtedes konkureeris Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri (WADA) poolt neljaks aastaks kehtestatud võistluskeeld peauudise koha eest Vene-Ukraina tippkohtumisega Pariisis.
Laenutingimused pensionifondiga sidunud SEB sai trahvi
Finantsinspektsioon karistas 2500 euro suuruse rahatrahviga SEB panka, mis pani kliendile pakutava laenulepingu tingimused sõltuma sellest, kus asub laenuvõtja pensionifond.
Jaanus Piirsalu: status quo rahuldab ainsana Venemaad
Ukrainal pole lähiaastatel lootustki saada kontrolli kogu Donbassi üle. Tekkinud on õrn šanss lõpetada rindel vähemalt tulevahetused, aga sellisegi arengu perspektiiv on pigem tume kui helge. Selline on kokkuvõte eile hilisõhtul lõppenud Donbassi sõjale lahendusi otsinud Normandia neliku presiden...
Apteegiuputus linnades: tõotatud kaost uste sulgemisel ei paista
Postimees käis kolmes apteekide rohkusega silma paistvas linnas uurimas, kuidas mõjutaks kohalikke see, kui lõviosa apteekidest reformi tagajärjel kaoks.
Mustakivi silla tulistaja protsess algab otsast peale
Kohtuniku pensionileminek sunnib õigusemõistmisega taas nullist alustama.
Andres Herkel: kuid aina löövad, kas tead
Meie ühiskondlik raev ei johtu materiaalsete võimaluste puudumisest, kirjutab kolumnist Andres Herkel.
Viimase minuti kulutused leiti valitsuse varudest
Tänase riigieelarve vastuvõtmise eel suurenes katuserahade maht veelgi.
Kairi Kreegipuu, Raul Eamets: sotsiaalteadused – kelle asi?
Teadusraha jagamise järgi otsustades on sotsiaalteadused Eesti riigile teistest valdkondadest palju vähem olulised, kirjutavad Tartu Ülikooli teadus-arendusprodekaan Kairi Kreegipuu ja sotsiaalteaduste valdkonna dekaan Raul Eamets.
USA sanktsioonid paiskasid Läti sadamad kaosesse
USA otsus lisada Läti tuntuim oligarh Aivars Lembergs sanktsioonide nimekirja paiskas teadmatusse Läti sadamalinna Ventspilsi, mis sõltub otseselt seda läbivast transiidist. Olukorra lahendamiseks otsustati sadam riigistada.
IM MEMORIAM: Keskpankur, kes seljatas kiire inflatsiooni
Aastatel 1979–1987 USA Föderaalreservi presidendi ametis olnud Paul Volcker sündis 1927. aastal ja suri pühapäeval 92-aastasena. Kui tänapäeva keskpankurid võitlevad madala inflatsiooniga ning on surunud intressimäärad nulli lähedale või lausa miinusesse, siis lahkunud pikaajalise keskpankuri aja...
Kätlin Kõverik: Eestisse naasjad vajavad nõu ja vahendamist
Juba 2017. aastal oli rändesaldo Eestis rekordiliselt suur ja esimest korda positiivne. Eestist lahkus siis 12 358 ja siia saabus 17 616 inimest. Ligi pooled sisserändajatest olid Eesti kodakondsusega.
Aimar Altosaar: vaesus ajab ära, hoolimatus ei lase tagasi tulla
Välismaalt Eestisse tagasi pöördujate kasvav laine toob uusi tuuli nii pere väärtustamises kui ka ootustes tööelule ja sotsiaalsetele suhetele, kuid naasjad põrkavad siin tihti kodueestlaste mõistmatusele ja asjaajamise jäikusele, kirjutab Aimar Altosaar.
Saadiku sõnul on eestlastel Ühendkuningriigis hea maine
Eesti mainet Ühendkuningriigis hoiab ka kogukond, kes peab end hästi üleval, teeb ausalt tööd ja maksab makse, ütleb suursaadik Tiina Intelmann.
«Kui loeksin kümme aastat Telegraphi, peaksin ka Brexitit heaks mõtteks»
Kui University College Londoni politoloogiadotsent Allan Sikk kirjeldab päeva pärast Brexiti hääletust ehk 2016. aasta 24. juunit, meenuvad talle pisarad.
Eesti-poola pere koliks Londonist ära vaid majanduse sunnil
Londoni metroo kolmandas tsoonis ehk keskusest ligi tunniajase sõidu kaugusel elavad Daisy (33) ja John Willows (36) oma äärelinnaidüllis.
Harry Tuul: valitsuse rääkimata lugu
Kas mäletate, et valitsus lubas jätta teile vabaduse otsustada, kuidas oma vanaduspõlv kindlustada? Jutt käib kohustuslikust teisest sambast, mis reformitakse oma olemuselt kolmanda ehk vabatahtliku samba laadseks.
«Räpi tegelik essents ja eripära peitub tema ajakajalisuses»
Eesti hiphop-skeene sünnitas äsja teose, millel 16 kohalikku räpparit on vahetanud vahelduseks vähemalt kahes mõttes tavapärast formaati – esitades oma tekste a cappella ning avaldades need vinüülikogumikul, mis püüab anda üle- ja sissevaadet viimase kümnendi arengutest ning erinevatest stiilides...
Räpparist võrsub poeet
Alustuseks isiklik positsioneering. Minu lähem kursisolek Eesti hiphopiga jääb tegelikult laias laastus nullindatesse ja on vist seotud eelkõige Chalice'i ehk Jarek Kasari tihedama tegevusega. Mäletan, et tema debüütalbum «Ühendatud inimesed» (2003) vaimustas mind millegi uue ja värskena Eesti po...
Erkki Bahovski: Sanna Marin – Soome uus nägu?
Vaatamata uuele ja huvitavale peaministrikandidaadile ei maksa väga suuri muudatusi Soome poliitikas oodata, kirjutab kolumnist Erkki Bahovski.