Els Heinsalu: pärismäng ja päriselu
Vaimse tervise parandamisele või vähemasti säästmisele aitaks aga kaasa, kui inimesed oma ekraanidelt pilgu tõstaks, kirjutab kolumnist Els Heinsalu.
Elu uute kopsudega
Eesti õdede liidu president Anneli Kannus on elus tänu sellele, et arstid siirdasid poolteist aastat tagasi talle uued kopsud. Kannus rääkis Arterile, milline on elu pärast rasket operatsiooni ja milliste tavainimese jaoks märkamatute pisiasjadega peab ta iga päev rangelt arvestama.
Naine kõlbab ainult armastamiseks?
Naisel kui nähtusel on elus väga selge ülesanne: abielluda rikka mehega. Vaid nii saab ta tagada oma laste ja ka laiemalt perekonna heaolu. Üksi olemise luksust saab endale lubada vaid päratu rikas naine. Ja eksid, kui arvad need teemad ajaloo hõlma vajunud olevat...
Kõik võitlusse halli vastu!
Suur hall vajub peale, tapab tuju ja tervist. Ilma valgeks võluda on raske, küll aga saab igaüks võtta enda tööks tuju parandamise. Ja see ei käi valgega – too on liialt lahja pill. Hall meie ümber on praegu nii hull, et appi tuleb võtta kõige vägevamad värvid!
Priit Pullerits: lumehelbekesed tuleb panna pingeritta!
Õpitulemuste põhjal koostatud pingerida, mis näitab, kus sa teiste õpilaste või tudengite hulgas paikned, on hädatarvilik kas või sellepärast, et ei lase kellelgi kujuneda ebaadekvaatsel enesehinnangul.
Priit Pullerits uurib: kuidas saada Ott Tänakuks?
Iga algus olla raske. Sel nädalalõpul alanud autoralli MM-sarja taustal kirjeldavad neli noort, omal ajal paljulubavalt startinud sõitjat, mismoodi Eestis üldse rallisõitjaks võib kasvada.
Karm olümpiakadalipp, kust tahaks läbi pugeda
Tänavuse spordiaasta tähtsündmus on mõistagi Tokyo olümpiamängud. Nii on see ka rannavõrkpallurite Kusti Nõlvaku ja Mart Tiisaare jaoks, kes loodavad samuti suve teises pooles Jaapanis varbad liivaseks teha.
Karl-Eduard Salumäe kolumn: Monte on ka Tänakuta nauditav
Oh pagan! Niimoodi ei tahtnud Ott Tänak ja Martin Järveoja küll tiitli kaitsmist alustada. Aga peamine on muidugi see, et meestega ei juhtunud midagi hullu.
Koos madrus Kerstiga Antarktise avastamise aastapäevale vastu
Jõudsalt läheneb hetk, milleks oleme üle aasta valmistunud.
EKI keelekool: vabandame, kohad on täis
Kui peaksid soovima kevadel koos Looduse Omnibussiga sõita Leetu ja plaanid nüüd end reisile registreerida, kohtud nende veebilehel teatega: „Vabandame, kohad on täis.“ Mina saan sellest ütlusest aru nii, et omnibussifirma pöördub minu poole ja palub andeks, et ta mulle pettumuse valmistab.
Netflixi aktsia tõusis tublisti
Filmide voogedastuskompanii Netflix aktsia hind kerkis neljapäeval 7,7 protsenti, 349,6 dollarini. Tol päeval oli see suurettevõtete seas esimene ning kõigi USA börsiettevõtete seas (kus on ka palju väikesi) tõusu poolest kümnes tulemus.
Kaubamaja kasumikasv seisab
Tallinna Kaubamaja aktsia kerkis eile enam kui protsendi võrra ja oli kolmas tõusja Tallinna börsil. Aktsia hinnatõusu põhjus oli ilmselt kvartali suur kasumikasv, millest ettevõte neljapäeva õhtul teatas.
Mati Vetevool: kui raha inimese kätte saab, on asi metsas
Legendaarne ettevõtja, kalatööstur Mati Vetevool kavatses möödunud aastal vähem tööl käia ja rohkem aega Soome kalaonnis veeta, kuid listeeriakriis lõi kõik plaanid segamini.
Riik vajab kliima jaoks miljardeid, osa võidakse katta laenurahaga
Sõiduautode arvu vähendamiseks peaks riik ehitama 150 miljoni euro eest rattateid.
Veerpalu ja Tammjärv võivad Austrias kohtu ette minna
Dopinguga vahele jäänud endisi Eesti sportlasi ähvardab Austrias kuni kolmeaastane vabadusekaotus.
Michal kaebas Mustamäe linnaosa lehe peale korruptsiooniküttidele
Mustamäe lehes trükitakse linnaosavanema Lauri Laatsi pilte ja tsitaate pea igal küljel.
Karin Niinas: sõnum pressiesindajale: massikommunikatsiooni ajastu sai läbi!
Praegune arusaam valitsusasutuste kommunikatsioonist pärineb suuresti 1930. aastatest, mil informatsioon suunati ruuporite abil otse elanikkonna kõrvadesse. Ühesuunalise infoliikluse ajastu on praeguseks lihtsalt läbi ja kas seda peaks üldse võtma traagiliselt? Sugugi mitte.
Diplomaatiline puutumatus võib surmaga lõppenud õnnetuse põhjustaja päästa
Oli päikseline ja palav päev, kui Briti noormees Harry Dunn mullu 27. augustil mootorratta selga istus, aga õnnetul kombel valel teepoolel sõitnud autoga kokku põrkas. Nimelt unustas autot juhtinud ameeriklanna, et erinevalt tema kodumaast on Ühendkuningriigis vasakpoolne liiklus. 19-aastane mees...
Kliimaneutraalse tuleviku võti valmib Ülemistel
Ajal kui poliitikud vaidlevad ja otsivad üha uusi ettekäändeid põlevkivienergeetikaga jätkamiseks, valmivad Tallinnas Ülemiste linnakus tooted, mis võivad vabastada meid CO2 needusest.
Pole tähtis, millal osta, peaasi on osta järjekindlalt
Pikaajalise investori huvides ei olegi eriti oluline, kas aktsiaid osta langustsükli põhjas, tõusutsükli tipus või kusagil vahepeal. Palju tähtsam on see, et väärtpabereid soetataks süstemaatiliselt.
Meie meretööstus säras Saksamaal
Eesti väikelaevaehitusele ei ole tähtsuselt teine eksporditurg Rootsi järel mitte enam Soome, vaid Saksamaa. Seda tõestas meie merendusettevõtete edu nädalavahetusel Düsseldorfis lõppeval Euroopa suurimal meremessil Boot.
Aro Velmet: bakterite kolonialism kummitab tänase päevani
Hiljuti Oxfordi kirjastuse kaudu oma esimese täismahus ajalooraamatu avaldanud Lõuna-California Ülikooli professor Aro Velmet räägib intervjuus AK’le, kuidas Louis Pasteuri teenete läbi tõsiseltvõetavaks muutunud meditsiiniteadus Prantsuse koloniaalpüüdluste osaks sai. Kuna oleme eakaaslased ja A...
Koroonaviiruse õppetunnid
Hiinast levima hakanud koroonaviirus on järjekordne näide sellest, et riiklikesse süsteemidesse ei ole võimalik kõiki ootamatusi sisse planeerida. Kui veel nädala alguses tundus, et mõne surmajuhtumiga lõppenud haigus ei pruugi laiemat vastust nõuda, siis eilseks oli teada, et Wuhani linn asus eh...
Tänaku-maania järgmine tase
Kui heita rallinädalavahetusel pilk uudisteportaalidele, siis võiks arvata, et fakt, et eestlased janunevad igal võimalikul hetkel Ott Tänaku (ja Martin Järveoja) järele, pole mingi üllatus. Ometi viis meie parim ralliäss neljapäeva hilisõhtul Monte Carlo ralli avakatsel startides Tänaku-hulluse ...
Puuduv Eesti esindaja
Paljud Eesti inimesed on teinud kõvasti tööd selleks, et meie rahva kallal toime pandud kuritegusid tunnistataks ja mäletataks. Oleme näinud vaeva selleks, et kommunismi kuriteod natside korda saadetud õudustega võrdsustataks.
Vananev Soome otsib lahendusi
Vähenev sündimus ja vananev rahvastik tähendavad iga aastaga üha tõsisemaid probleeme eriti väikestele Soome omavalitsusüksustele.
KOHALIK VAADE. Maaturism pürgib Moldova kaubamärgiks
Moldova Butuceni küla kitsastel kruusateedel kõndides jõuab tolm õige varsti jalatsitesse, riietele ja ninasõõrmetesse. Küla asub Moldova keskosas, pealinnast Chișinăust umbes poolesaja kilomeetri kaugusel, ning kuulub Orhei maakonnas asuvasse Orheiul Vechii ehk Vana Orhei turismikeskusesse.
Kaneeli meie kõrvale
Eile toimunud Eesti Muusikaauhindade galal tuli koguni neli korda lavale preemia järele kõndida Anna Kaneelinal (kodani­kunimega Anna Pärnojal) – artistil, kellest polnud veel aastake tagasi kuulnud keegi peale inimeste tema loomingulisest tagatoast.
Miks esivegan Sandra Vungi-Pohlak jälle muna ja kala sööb?
«Ei ole üht tervislikku toitu või toitumisviisi, mis sobiks absoluutselt kõigile, eriti pikaajaliselt,» lausub endine Eesti esivegan Sandra Vungi-Pohlak rõhuga sõnal «pikaajaliselt». Tervis sundis teda läinud kevadel küll veganlust jätma, kuid pliidi eest ei vii teda endiselt ükski vägi – tema uu...
Piiririigis nagu Eesti on peaaegu kogu poliitika julgeolekupoliitika
Tartu Ülikooli rahvusvaheliste suhete teooria professori Eiki Bergi artiklite kogumik hõlmab aastatel 1997–2019 ajakirjanduses avaldatud kirjutisi. „Vähem on parem“ võib tänapäeva maailmas olla eri tähendusega, alkoholi liigtarvitamise ennetamise kampaaniast kuni iga päev harrastatava ja esmajoon...
Unenäoline fantasmagooria Rooma motiivil
Sest kurnatud ränduritest ei tulnud liivaluidete vahel eales puudust. Õigupärast oli seal uidanud ohtralt inimesi, üksteist ometi kunagi kohtamata. Vedanud jalgadega kõveraid radu, mis pahatihti kuhugi välja ei jõudnud ning sedamaid vargsi liiva mattusid. Ka too kõhetu inimvare polnud millegi poo...
Millised on Eesti parimad näitused?
Reedel tunnustati parimad näitusi ja muuseume. Muuseumiroti žürii liikmed, Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma ja Eesti Rahva Muuseumi teadussekretär Agnes Aljas selgitavad, miks just need näitused olid aastal 2019 väljapaistvaimad. Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis vaatleb püs...
Lisandus kuuekümnendate põlvkonda
Hoolika perenaisena eesti kirjandusväljal aastakümneid tegutsenud kriitik ja kirjandusloolane, 2007. aastast Ameerika Ühendriikides Lõuna-Dakotas Madisonis elav Sirje Kiin (tunnistuseks tema eelmise sügise hakul ilmunud kriitikakogumik „Kirjanduse vabadus ja vabaduse kirjandus“) on kokku kogunud ...
Vikerkaar loeb. Kes on 20. sajandi inimene?
Äsja ilmunud koguteos „20. sajandi inimene“ lõpetab ühe mõttelise sarja, mis originaalis ilmus aastatel 1987–1999 ja eesti keelde tõlgiti ajavahemikus 2000–2019. Kokku ilmus sarjas 11 köidet, mis pakuvad panoraamse ülevaate olulisematest ühiskondlikest figuuridest Vana-Egiptusest tänapäevani.
Peeter Espak: kõik inimesed ei ole võrdsed
Kõigi inimeste võrdsust absoluudina saaks seega saavutada ainult juhul, kui vähem võimekatele ja ka neile, kel on olnud vähem õnne, teha järeleandmisi ja soodustusi, samas kui võimekatelt ja parema õnnega inimestelt omakorda võtta sunniviisiliselt nende töö ja arengu jooksul saavutatu ära, kirjut...
Juurikas. «Tõde ja õigus» läheb Hollywoodi
Kuidas maailmakuulsad režissöörid Tammsaare «Tõde ja õigust» teeksid.
Aleksei Lotman: loodus vajab ehitamise eest kaitset
Oleme keskkonnalehel korduvalt kirjutanud ühest väga suurest ehitisest, Rail Balticust. Ka sellest, et kavandamisel on muudki loodust ohustavat suurtaristut, maanteede neljarajaliseks ehitamisest Suure väina sillani.
Lagarde alustas suurt arutelu
Nagu ajakirjanduses juba varem spekuleeriti, alustas Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu eesotsas uue juhi Christine Lagarde’iga (pildil) Euroopa Keskpanga ülesannete ja strateegia ülevaatamist.
Kaarel Relve: hoiualal ehitamisel tuleb mõjusid hinnata
Riigikohtu lahend novembri lõpust selgitab, et ehitamine hoiualale ei pruugi olla välistatud isegi juhul, kui soovitakse ehitada looduskaitseliselt väärtuslikule osale hoiualast. Lahend on põhimõttelise tähtsusega, iseküsimus, kas see praktikas ehitamist lihtsamaks teeb.
Lemmit Kaplinski: elektrivõrguga tuumakala püüdmas
Uued moodulreaktorid on senistest suurtest odavamad, nende ehitamine on kiirem ja nende väljatöötamisel on võetud arvesse kõik õppetunnid, mida ajalugu on tuumaenergias õppida andnud, kirjutab Tartu Linnavolikogu liige Lemmit Kaplinski (SDE).
Terviseraja ehitus algas lageraiega
Tarun Gidwani: India võitleb iga hinge eest
Indiast tehakse uue seadusandlusega hinduistlik riik, kus muslimeid koheldakse vähem väärtuslikena, kirjutab Indiast pärit Tartu Ülikooli filosoofiadoktorant Tarun Gidwani.
Raul Potisepp: Mart, osta elektriauto!
Teisipäeval ilmus Postimehes lugu, kus kolumnist Mart Raudsaar kutsub inimesi üles elektriautot mitte soetama. Raudsaar toob välja mitu punkti, miks ta on elektrisõidukite vastane.
Macroni pensionireformi vastu võideldakse tapmisähvarduste ja elektrikatkestustega
Prantsusmaa pensionireformi vastased võtavad oma seisukoha läbisurumiseks kasutusele üha julmemaid meetmeid – alates elektri väljalülitamisest kuni tapmisähvardusteni.
Kaarel Relve: ehitiste võimalikkusest hoiualadel
Kas sauna või grillimaja võib rahuliku südamega oma õuele püsti panna? Kui ehitusseadustikku uurida, siis justkui võib: väikeste ehitiste jaoks ei ole vaja ehitusprojekti, -teatist ja -luba. Samas võib ehitamiskeeld või kohustus ehitamiseks luba küsida tuleneda ka muudest õigusaktidest, nagu näit...
Eesti firma püüab Vene pankrotipesast miljoneid
Möödunud aastal raputas Venemaa avalikkust Družba naftajuhtme skandaal, mille võtmeisikutega seotud Eesti firma püüab uue omaniku juhtimisel saada pankrotistunud naftarafineerimistehasest kätte üle 1,1 miljardi rubla ehk ligikaudu 16,4 miljonit eurot.
Saudi kroonprints aitas häkkida Bezose telefoni
Mõni tund pärast saudi kroonprintsi Mohammed bin Salmani WhatsAppi kontolt saadud videot pääses keegi ligi Jeff Bezose telefonile, sealhulgas sinna salvestatud fotodele ja kirjavahetusele.
Putini reformikava lendab parlamendist läbi
Vene riigiduumas sai eile esimesel lugemisel ühehäälse heakskiidu president Vladimir Putini välja pakutud põhiseaduslike reformide pakett. Kõik 432 kohal viibinud duumaliiget hääletasid vaid kolm päeva varem parlamendile saadetud ettepanekute poolt.
Paremtsentrist tõrjutud Orbán astub lavale radikaalidega
Pooleteise nädala pärast, kui Euroopa paremtsenter asub vaagima ungarlaste Fideszi sobivust oma ridadesse, astub Viktor Orbán lavale teises Euroopa otsas ja teistsuguses seltskonnas.
Juhtkiri: et ooper ei vananeks
Ooperit peetakse kunstide kunstiks. Miks? Sest sellesse saab vähemalt teoorias põimida kõiki teisi kunstivorme, isegi kui praktikas selle potentsiaali ärakasutamisega kohati väga palju vaeva ei nähta.