Teater terrorit lahkamas
Milliseks võib kujuneda teater üha enam globaliseeruvas maailmas? Šveitsi päritolu lavastaja Milo Rau pakub välja ühe värvika variandi: aluseks kreeka tragöödia, viib ta fookuse hoopis kaasaja Iraaki, võtab pardale näitlejad läänest ja Lähis-Idast. Tema lavatöö «Orestes in Mosul» («Orestes Mosuli...
26 kõige olulisemat salvestist laulupeolt
Tähistamaks 150 aasta möödumist esimesest üldlaulupeost on plaadifirma Vaiguviiul ning Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse koostöös ilmunud topeltplaat «Eesti laulupidu 150».
Kulka laseb särada 16 loomeinimesel
Kultuurkapitali nõukogu valis välja Ela ja sära stipendiaadid aastaks 2018-2019. Kuuteistkümne stipendiaadi seas on näiteks muusik Vaiko Eplik, näitleja Rasmus Kaljujärv ja rahvamuusik Meelika Hainsoo.
Itaalia kunstniku Luigi Cillo looming Evald Okase muuseumis
Haapsalus Evald Okase Muusemi galeriis avatakse 28. juunil kell 18 itaalia kunstniku Luigi Cillo (1920–2011) näitus, mis jääb avatuks 17. juulini. Luigi Cillo teosed näitusel on pärit Maurilio Ceschini erakollektsioonist.
Haapsalu Tšaikovski festival tuleb taas
27.–30. juunini kestev kolmas Haapsalu Tšaikovski festival, mis toob nelja päeva jooksul publiku ette värvikad külalised välismaalt, armastatud klassikatähed ning graatsilised balletinumbrid.
«Ajasillad» võitis Shanghai filmifestivalil auhinna
Eesti, Läti ja Leedu koostöös valminud dokumentaalfilm «Ajasillad»võitis Shanghai filmifestivalil dokumentaalfilmide kategoorias esikoha.
Pärnu Filmifestivali rahva auhinnale kandideerivad filmid tänasest ETV ekraanil
ETV toob viiel järjestikusel õhtul kell 21.35 vaatajate ette XXXIII Pärnu Filmifestivali dokumentaalfilmid, mis kandideerivad Eesti Rahva Auhinnale. Oma lemmiku poolt saab hääletada ERR-i kultuuriportaalis, filmifestivali lõpetamine ja publikulemmiku välja kuulutamine on ETV ekraanil laupäeval.
Eesti kingitus Bulgakovi muuseumile
Moskvas asuv maailmakuulsa vene kirjaniku Mihhail Bulgakovi muuseum sai väärt kingituse Eestist: 1968. aastal ilmunud unikaalse eestikeelse tõlke suure kirjaniku kõige kuulsamast teosest «Meister ja Margarita».
Puustusmaa on alati Eesti lipu all
Shanghai rahvusvahelisel filmifestivalil toimus 17. juunil Andres Puustusmaa uue filmi «Kohtunik» maailmaesilinastus.
Ernesaks kui muinsuskaitseobjekt
Ruth Alaküla tõdeb Eesti Päevalehes ilmud arvustuses: «Küllap oleks Ernesaksa lugu väärinud uut lähenemisnurka ja värskemat teemakäsitlust». Kui Owe Petersell palus Hirvo Surval Terevisioonis seda hinnangut kommenteerida, vastas Surva: «On traditsioone, mida peaks säilitama ja hoidma, mitte kogu ...
Filmisaade: tuvasta tulnukas enda lähedal
Käes on filmisaate «Hendrik Alla liikuvad pildid» 102. osa, aga stuudios on Hendrik Alla asemel filmkriitik Ralf Sauter (sest esimene viibib lühikeses lähetuses).
Filmiarvustus: «UglyDolls: Kolenukud. Film»: inetute nukkude rõõmus elu
Muusikaline multifilm «UglyDolls» ehk «Kolenukud» on elujaatust kandev lugu pehmetest mängukannidest, kes elavad oma maailmas eraklikena. Miks? Nimelt ei sobi nad kokku nukkudega, kes pingutavad iga päev, et püüelda nii välimuses kui ka kommetes täiuslikkuse poole. Siiski on kolenukud enda veidru...
Valmis näitus Tallinna Toomkooli raamatukogust
TLÜ Akadeemilise Raamatukogu baltika saali ja II korruse vitriinigalerii uus väljapanek tähistab Tallinna toomkooli 700. aastapäeva toomkooli raamatukogusse kuulunud raamatute näitusega. Näitus kestab 1. septembrini.
Avatakse Jaan ja Johannes Luige ühisnäitus
Reedel, 28. juunil kell 17.30 avatakse Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis Jaan ja Johannes Luige ühisnäitus „Dialoog”, mis jääb avatuks kuni 21. juulini. Näituse graafilise disaini autor on Kristjan Hinno.
Tartu Kunstimajas avatakse Madara Lazdiņa isikunäitus
Reedel, 28. juunil kell 17 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Läti maalikunstniku Madara Lazdiņa isikunäitus „Kaja”, mis jääb avatuks kuni 21. juulini.
Triigi Filharmoonia avab hooaja
Laupäeval, 22. juunil avaneb Saaremaal Triigi sadamas eksperimentaalne muusika- ja teatrilava Triigi Filharmoonia. Lava on töös juba neljandat hooaega. Hooaja avakontserti annab armastatud produtsent ja helilooja Sander Mölder. Ettekandele tuleb teos TIKS 071, mis sünteesib Muhu ning Saaremaa pär...
ERMi toolinäitus täienes paavsti tooliga
ERMis kuni 30. juunini kestev suurnäitus eesti toolidest «Toolilugu» (kuraatorid Harry Liivrand, Lilian Sokolova, Katrin Tammsaar) täienes erieksponaadiga: Eestis 2018. aastal valmistatud tugitooliga (autor Kaarel Kuusk) paavst Franciscusele, millel istudes pidas kirikuvürst teenistust Kaarli kir...
Klubis HALLis esineb Soome põrandaaluse tantsumuusika pioneer Mono Junk
Reedel, 21. juunil leiab Tallinna ööklubis HALL aset acid-muusikale pühendatud üritustesari House of Acid, kus esineb live kavaga Soomest pärit helivõlur Mono Junk.
Kuidas portreteerida filmimeest? Piltidega!
Üks Eesti filmimetsa matkamees Arvo Iho saab seitsmekümneaastaseks. Ma ei tea, kuidas Arvo ennast sel päeval tunda võib, sest olen sellest arvulisest verstapostist ammuilma mööda kihutanud, tuleviku juba selja taha jätnud.
Mida näeb Fotografiskas?
Stockholmi, New Yorgi ja Londoni kõrval on nüüd ka Tallinnas avatud kuulus fotokunstikeskus Fotografiska.
Tundmatu tuntud Bogomolov
Oktoobrikuus esitletakse publikule festivali Kuldne Mask Eestis 2019 raames Tovstonogovi-nimelise Suure Draamateatri teost «Au» Konstantin Bogomolovi lavastuses nõukogude dramaturgi  Viktor Gusevi näidendi põhjal.
Kes mäletab, kuhu läks rong?
21. ja 22. oktoobril esitatakse festivalil Kuldne Mask Eestis Dmitri Krõmovi lavastust «Serjoža».
Ott Kiluski tume lugu jõuab lavale
27. juunil esietendub Vanemuise suvelaval Estiko Teguri tänava laohoones «Kirvetüü», lavastajaks Ain Mäeots.
Teatriliidu pöördumine: me ei pea normaalseks loomingulise konkursi katkestamist
Eesti Teatriliit ja teatritöötajate ühendused esitasid kultuuriminister Tõnis Lukasele Sakala 3 konkursi katkestamise tõttu pöördumise, millele on alla kirjutanud Eesti Teatriliit, Eesti Lavastajate Liit, Eesti Näitlejate Liit, Eesti Lavastuskunstnike Liit, Eesti Balletiliit, Eesti Teatri Tehnili...
Toetust said filmid korvpallist, kratist ja pagulastest
Eesti Filmi Instituut jagas välja mängufilmi tootmistoetused ja telesarja arendustoetused. Teiste seas said toetust nii mängufilm Kalevi korvpallimeeskonna sporditeekonnast, pagulasdraama kui teleseriaal Ida-Virumaal tegutsenud maffiaühendusest.
Kaido Ole iseendaga silmitsi
Kunstnik Kaido Ole on mõnusalt paradoksaalne kuju. Ühelt poolt on ta keegi, kes armastab kunstis väga süsteemsust ja korda, teiselt poolt peab ta ääretult oluliseks just juhust, vigu ning kummastavaid totrusi. Ta on tugev individualist, kes ometi tunneb solidaarsust kogu maailmaga. Mulle tundub t...
Ümmarguste arvude paradiis
Selle suve teatri üks mõjutaja on suured ümmargused arvud, eelkõige aastad kellegi või millegi sünnist. Näiteks üldlaulupidu 150, Eesti lipp 135, Johann Voldemar Jannsen 200. Lisame iseenesestmõistetavalt Tammsaare ning veel üht-teist ja saame kümmekond suvelavastust, mis eestlaste ja eestlusega ...
Fotografiska Tallinna avanäituste seas näeb eestlanna loomingut
Eestlannast fotokunstniku Anna-Stina Treumundi (1982–2017) näitus «Lilli, Reed, Frieda, Sabine, Eha, Malle, Alfred, Rein ja Mari» on osa Fotografiska Tallinna neljast avanäitusest, mis räägib Eesti naistest, nende ajaloost ning valikutest, millega nad kaasaegses ühiskonnas märgatavat mõju avaldasid.
Jaan Tätte uus komöödia jõuab lavale
21. juunil esietendub Jäneda pullitallis Jaan Tätte uus näidend «Õnnelik tund», mille lavastab Gerda Kordemets.
Ugala laval elulooline müsteerium
Ugala suurel laval saab publik alates 27. juulist osa salapärasest ja müstilisest rännakust ühe perekonna minevikku ja olevikku, sest esietendub lavastus «Ruth».
Ene-Liis Semper plaanib laiendada stsenograafiaõpet
Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia osakonda ja õppekava juhib uuest õppeaastast Ene-Liis Semper. Et suurte kogemustega Semper liituks kunstiakadeemiaga, on olnud ülikooli ammune soov, kuid 1995. aastal sama kooli lavastuskunstnikuna lõpetanud Semper on pidanud seni eitavalt vastama, sest ta on o...
Alice in Chains tuli, nägi ja võttis…
… kohalikud fännid hingetuks. Neljapäeval, 13. juunil, issanda aastal 2019, väisas meie Maarjamaad grunge-prohveteiks peetav Ameerika raskerokibänd Alice in Chains.
Ooperiformaati valatud ajalootund
Mõni kuu tagasi pääsesime eestlastena lõpuks oma rahvusriigi suurest sünnipäeva-aastast, mille kajastamine lavakunstis jäi – hoolimata riiklikust ülerahastamisest või osaliselt just selle tõttu? – kuidagi punnitatuks, kiretuks ja sisutuks. Ning tõstatas taas kord küsimuse ajaloo ja kunsti suhtest...
Vilnius võõrustab tipptegijaid, pakub tuumaturismi ja kasseerib miljoneid
Ajal, mil Tallinnas pureleti Christopher Nolani uue filmi jaoks soovitud liikluspiirangute üle ning rahvustundest laetud munitsipaalpoliitikud muretsesid, mis mulje maailmale Tallinnast veel valmimata filmi põhjal jääda võib, on ühe teise Balti riigi pealinn ilma suurema kisa ja kärata teinud end...
Hendrik Lindepuu pälvis poolakate kõrge tunnustuse
14. juunil andis Poola Raamatu Instituut Krakowi Jagellooni Ülikooli vanimas hoones – Collegium Maius – välja iga-aastase kõrgeima tunnustuse poola kirjanduse tõlkijale maailmas – auhinna Transatlantyk . Sel aastal pälvis preemia Hendrik Lindepuu, kes on tõlkinud poola keelest üle 50 raamatu (nen...
Postkaardid Leedu kunstilabürindi südamest
Peab tõdema, et teatud mõttes on alati meeldiv olla imeliku, kahtlase ja ebamugavust tekitava kunsti keskel – see on iselaadi nauding. Eriti kui seda kahtlast ja uudset kunsti on palju ning mitmesugust.
Filmiarvustus «Valu ja hiilgus»: vanameistri peen, ilus ja mõtlik sooritus
Hispaania filmitegija Pedro Almodovar on kinolinadele üle ilma toonud uue meistriteose, mis võib inimestele mõjuda kaht moodi: õhku tõstvalt või maast läbi vajutavalt. Sest film, nagu ilugi, on tihti vaataja silmades.
Pritsimees ette ei hoiata
Teagi nüüd täpselt, kellelegi peaks selle raamatu edasi kinkima. Kellelegi väga heale ja tähtsale. Kui teil on, tehke seda. Muidugi pärast lugemist. Mis ei võta kaua aega, aga hästi ei usu, et te ennast petta saanuna tunneksite. Leppige ette, see raamat on lühike elamus, aga elamus tüüpi „väga“. ...
Vikerkaar loeb. Shakespeare’i lavastamine alamkolka vanglas
Shakespeare’i tekstid, pean hakatuseks ütlema, on ikka kuritõbi kui geniaalsed. Sellest saab eriti selgesti aru, kui lugeda praegu ilmuvat Hogarth Shakespeare’i sarja, milles nüüdisaja suured autorid kirjutavad nende ainetel romaane ja mis tänuväärt kombel jõuavad vähehaaval ka eesti keelde. Aga ...
Luuletab Aafrika Südant
Kunagi möödunud sajandi lõpul püüdsin reisida Strasbourgist Londonisse, seda tuli teha läbi Pariisi Charles de Gaulle’i lennujaama. Jõudsin lennujaama väljumissaali ja otsisin tabloolt oma väravat. Äkitselt, tuulehoogselt tormas saal täis sõjaväelasi, laskevalmis püssid käes, ühes poltseinike ja ...
Filmisaade: uurime, kes on Nolan ja mille poolest on tema filmid nii erilised
Tere, see on filmisaate «Hendrik Alla liikuvad pildid» 101. osa.
Sügav kummardus Pöörismäele
Pokud võtsid Pöörismäe raamatu üle. Seda võiski arvata! Edgar Valter selle mättarahva 1994. aastal oma „Pokuraamatuga“ valla päästis. Enne neid ei märgatudki, või kui, siis kiruti jalgu jäävaid tarnapuhmaid. Nüüd, tosinkond aastat pärast autori lahkumist ei malda need isepäised ja uudishimulikud ...
Piraatide küla „kirgiside“ maal
Põhja-Kasahstanis Akmolinski oblasti Arhangelski rajoonis asub ilusa Juksari sopka jalamil Staritsa jõe kaldal küla, mis näeb välja nagu tavaline vene-kasahhi küla ikka. Inimesed kasvatavad sigu, lüpsavad lehmi, külvavad steppi nisu, koristavad saaki, hoiavad oma lapsi, tülitsevad ja lepivad, val...
Miks Madame X sassi läks
Madonna neljateistkümnenda stuudio­albumi fundamentaalne probleem on selles, et püütakse erakordselt massiivse ja läikiva haamriga tabada erakordselt pisikest naela. Haamriks on muidugi popiajaloo üks edukamaid naisartiste Madonna, pisikese naela osas astub aga üles veider ja iga nurga alt ülemõe...
Mäng troonile!
Juurikas puhkab, asendab Allan Hmelnitski!
Tartus tuleb taas tänavakunstifestival Stencibility
18.–23. juunil toimub Tartus juba 15. korda tänavakunstifestival Stencibility. Sel puhul tuleb Tartusse 15 aktiivselt tegutsevat tänavakunstnikku, avatakse kleepsunäitus «SLÄP!» ja avaldatakse Tartu tänavakunsti ajakirja teise numbri.
Tallinnas tuleb noorte dirigentide kontsert
Pühapäeval, 16. juunil kell 18 korraldab Eesti Kooriühing Tallinnas Metodisti kirikus noorte dirigentide kontserdi, kus esinevad säravad noored interpreedid: Mari Kalling Tallinna Toomkooli mudilaskooriga, Oliver Povel-Puusepp Eesti Rahvusraamatukogu naiskooriga, Priit Rusalepp Tapa Linna Orkestr...
Ajaloo kuulsaim filmikriitik
Kriitiku amet on paljuski ju koera amet, ega keegi sind eriti ei armasta. Paljude jaoks õnneks ja mõnede jaoks õnnetuseks on kriitik kui selline tänapäeval väljasurev liik.
Nädala plaat. Prince’i ära antud hitid lõpuks kodus tagasi
Popigeenius Prince müüs enda ja oma rohkete alter ego’de nime all ilmunud albumeid kokku üle saja miljoni. Tema pulbitsev produktiivsus ja üleinimlik talent avaldusid sellistes mõõtmetes, et ta suutis ajatuid lugusid luua sületäite kaupa ka teiste artistide jaoks.
Kust tulevad suured näitlejad?
Kujutame ette filmi ettevalmistamist. Näitlejaid kutsutakse proovivõtetele. Ei ole mõeldav, et näitleja läheks proovivõttele, ilma  et esitatav episood poleks näitlejal peas, et ta kobistaks tekstiga, kui ta seda teeb, siis ta ei saa filmi. Aga praegune draamanäitleja tuleb proovi, vaevalt korra ...