Vikerkaar loeb. Lehvi, lehvi, hea lehtliilia
George Orwelli nime seostab Eestis – vähemalt teatud aastakäikude piires – ilmselt iga laps ja matski peamiselt tema kahe peateosega, eesti keeles vastavalt 1988. ja 1990. aastal ilmunud raamatutega „Loomade farm“ („Animal Farm“, algupärand 1945; tlk Mati Sirkel) ja „1984“ („Nineteen Eighty Four“...
Juurikas. Munapühad ühendavad inimesi
Arvamusliidrid räägivad munapühade tähendusest ja munapühade tähistamisest.
Juurikas. Viimane veerg
Juurika maailma viimased põletavad uudised.
Juuikas. Sarviline genotsiid
Agoonias vähkrev peavoolumeedia oksendas välja järjekordse libauudise. Naeruväärne soroslik-goebbelslik propagandatörtsatus püüab maalida idülli, nagu peetaks lehmasid piima saamise eesmärgil.
HALLi külastab Soome techno-legend Samuli Kemppi
Täna, 19. aprillil astub klubis HALL esmakordselt üles vennasrahva tähtsaim techno produtsent Samuli Kemppi.
Ideaalse elukorralduse düstoopia
Umbes nelja aastatuhande eest rändlesid sõjakad aaria hõimud tänapäeva Pakistani aladel, tõrjusid kõrvale kohalikke rahvaid ja liikusid ida poole. Aarialaste preestrid hoidsid häid suhteid jumalatega ja meediumivõimetega poeedid pühendasid neile kiidulaule. Neist kasvas välja Muinas-India pühakir...
Euroopa ülistus
Euroopa Komisjoni kauaaegne asepresident, Euroopa Komisjoni volinik, ühele kõige kõrgemale positsioonile jõudnud eestlane Siim Kallas on oma publitsistikateoses võtnud peadmurdva ülesande – seletada, mis asi on see Euroopa ja eriti, mis asi Euroopa Liit.
Neuroosiaia kuningas ehk Robert Smith 60
The Cure’i põhimees Robert Smith saab 21. aprillil 60. Tema nimi on üks tavalisemaid, aga tema välimus ja hääl üks äratuntavamaid ja isegi karikatuursemaid. Võib-olla mäletan valesti, aga kas pole müügil olnud isegi Robert Smithi nukk. Natuke nukulaadne oli ka elupõlise The Cure’i fänni ja Robert...
Filmisaade: pika nädalavahetuse filmisoovitused ja -hoiatused
«Hendrik Alla liikuvad pildid», 93. saade.
Nädala plaat. Ristikheina-neopunk
Aprilli esimene pool on andnud kaks suurepärast albumit, mis on otseselt võrsunud pungist. Kanada kvarteti PUP „Morbid Stuff“ presenteerib punki mõneti nihilistlikus, ent mõnusalt positiivses võtmes. Dublini viisik Fontaines D.C. aga kaevub oluliselt sügavamatesse kihtidesse ja naaseb sealt äärmi...
Lahkunud on tantsuansambli Neposedõ juht Natalja Baranova
Raske haiguse järel lahkus 17. aprillil meie seast hinnatud kultuuritegelane, tantsuansambli Neposedõ asutaja ja pikaaegne juht, rahvusvahelise õigeusu muusika ja rahvaloomingu festivali «Troitsa kõlad» ja mitmete vabariiklike ja rahvusvaheliste lastefestivalide korraldaja  tantsupedagoog Natalja...
Tallinnas avati uus galerii
Noblessneri rajoonis avatud uus kohvik-galerii sai nime oma aadressi järgi – Staapli 3 ning selle asutajaks on täna peamiselt Šotimaal tegutsev britt Mark Gask. Galerii-kohviku kontseptsioon võimaldab vabas õhkkonnas nautida Šoti ja Eesti ning peatselt ka Skandinaavia kunstnike loomingut.
Kuidas punkar jõuab joogani
20. apriillil esineb Tallinnas Vene punklegend Tarakany. Postimehele rääkis muusikast ja läbipõlemisest, elus Venemaal bändi vedur ja solist Dmitri Spirin.
Näha saab lihavõttepühade teemalisi nõusid
Kevadpühade puhul on Linnamuuseumi näitus «Kogu ja lugu. Langebrauni portselan Priidu Nõmme erakogus» täienenud lihavõttepühade teemaliste nõudega.
Svetlana Jantšek: juubelifestivali soovime korraldada kui pidupäeva
«Kuldne Mask toimub Eestis juba 15. korda,» ütleb festivali Eestis direktor Svetlana Jantšek uhkusega. Pidulikkust lisab see, et tänavu oodatakse festivali etendustele umbes 7000 vaatajat.
Pervertpreestri tegude sünged jäljed
Prantsuse filmirežissöör François Ozon jutustab talle omases väljapeetud psühholoogilise draama vormis loo sellest, kuidas lapsepõlves läbielatu jääb inimest mõjutama kogu eluks. Veel enam, tema film «Jumalale tänu» räägib sellest, kuidas isegi täiskasvanud inimese lööb rööpast välja teadmine, et...
Lauri Lagle: nüüdisaegset sõnateatrit tuleb arendada
Eestlaste ettekujutus nüüdisaegsest otsingulisest sõnateatrist on paljuski seotud Von Krahli teatriga ja NO99ga. Üks neist on tegevuse tänaseks lõpetanud, teine teeb viimast lavastust.
Galerii. Tõnu Õnnepalu esitles uut romaani
17. aprillil esitles kirjanik Tõnu Õnnepalu Tallinnas Viru Keskuse Rahva Raamatu kaupluses oma uut romaani «Pariis. Kakskümmend viis aastat hiljem». Autoriga vestles Joonas Hellerma.
Riigikogu liige lavastab Vanemuises
Laupäeval, 20. aprillil esietendub Vanemuise väikeses majas Eugene O’Neilli perekonnadraama «Pikk päevatee kaob öösse», mille lavastab Üllar Saaremäe.
Reedel toimub Rainer Jancise juubelikontsert
19. aprillil kell 21 toimub Tallinnas U3 kontsertklubis Rainer Jancise juubelikontsert. Kontserdil esineb ansambel Metro Luminal, mille helilooja ja asutajaliige on Jancis olnud aastast 1988. Erikülalisena astub lavale Riho Sibul.
Esilinastub Raimo Jõeranna uus dokumentaalfilm Peep Puksist
«Peep Puksi lugu» on portreefim vanast filmitegijast, kes vaatab tagasi kadunud ajale, filmidele, mis teda saatnud, ja kaaslastele, kelleta poleks seda kõike olnud. See on üks tahk Eesti esimese sõjajärgse põlvkonna loost ja omapärase eesti dokumentaalfilmi sünnilugu. Film elust, mälust ja kultuu...
Seitse huvitavat kontserti Jazzkaarel
Kõige laiemas laastus võiks jazz’i – nagu igasugust muusikat ja kunsti – eristada kui tõmmet kas inimliku või ebainimliku poole. Jazzkaar saab tänavu 30 ja selle kontsertide kohta võiks öelda midagi sarnast, kuid tõmme inimese poole tundub olevat siiski kindlas ülekaalus.
Tõnu Õnnepalu: miski hävimatu meis…
Ma ei tea veel, mis seal õieti juhtus, sest ei jälgi uudiseid. Aga küll ma päeva jooksul inimeste käest teada saan. Inimesed armastavad rääkida halbu uudiseid. Või õieti juba tean ka: nägin siin Helsingi Eurohosteli fuajees (luulekirjastajad pole rikkad, nemad juba sind kuhugi Scandicusse ei maju...
«Troonide mäng»: kas nii hea, kui ootasime?
Lugege seda ainult siis, kui olete «Troonide mängu» viimase hooaja esimest osa juba näinud või kui teid üldse ei huvita, mis seal sünnib.
Maria Faust muusikast, edust, juhusest ja naiseks olemisest
Maria Fausti ootab ees mitu juubelit. Kolmapäeval saab ta 40-aastaseks. Neljapäeval ilmub uus album «Farm Fresh», mis tema diskograafias on järjekorras kümnes. Albumit esitleb ta ka Jazzkaarel, mida peetakse juba kolmekümnendat korda.
Kris Lemsalu kunst jõuab Giudecca saarele
58. Veneetsia biennaalil esindab Eestit Kris Lemsalu, kelle isikunäitus «Birth V – Hi and Bye» avatakse 10. mail kell Eesti uues paviljonis Giudecca saarel. Näitus jääb avatuks 24. novembrini.
Tuleb kohtumisõhtu legendaarsete muusikamänedžeridega
Kolmapäeval, 17. aprillil kell 19 astuvad Maarjamäe lossi tallihoones rahva ette Eesti legendaarsete ansamblite mänedžerid ja kontserdikorraldajad, 1970.-80. aastate hallid kardinalid Ari Dubin, Raivo Sersant ja Aivar Sirelpuu. Õhtut juhib Sten Teppan, muusikat teeb Otsakooli noorte ansambel.
Tallinna koorifestivali võit läks Läti segakoorile Vēja Balss
13. aprilli õhtul lõppenud XVI rahvusvahelise koorifestivali «Tallinn 2019» Grand Prix’ võitis segakoor Vēja Balss Lätist (dirigent Jurgis Cābulis).  Segakoor Vēja Balss saavutas ka I koha segakooride kategoorias ja III koha rahvamuusika kategoorias. Festivalil võistles 33 koori 12 riigist kokku ...
Ilmunud on Olev Remsu romaan Konstantin Pätsist
Ilmunud on Olev Remsu romaan «Buraševo hullud». Teose peategelane on Konstantin Päts, kes on Venemaal, Tveri oblastis asuvas Buraševo haiglas paradoksaalses olukorras: kui ta räägib õigust, et on president, siis arvavad arstid ta Napoleonite, Leninite ja teiste hulka; kui ta oma staatuse maha sal...
Tõnu Õnnepalu esitleb uut romaani
Tõnu Õnnepalu esitleb kolmapäeval, 17. aprillil kell 17 Viru Keskuse Rahva Raamatus oma uut raamatut «Pariis. 25 aastat hiljem», mis on esimene osa triloogiast, kus ollakse kodus mujal kui kodus.
Mart Sander esitleb HÕFFil kõhedaid lugusid
Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali veteran Mart Sander esitleb tänavusel festivalil oma verivärsket raamatut «Kõhedad muinaslood». Esitlus leiab aset neljapäeval, 25. aprillil kell 17.45 Haapsalu raamatukogus (Posti 3) ja seda juhib Toomas Kolk, kes mängis peaosa Sanderi õudusfilmis «T...
Corrosion of Conformity esineb juulis Tallinnas
Vanakooli metali meister Corrosion of Conformity astub eesti publiku ette 9. juulil Tapperis, et ette kanda uus album «No Cross No Crown».
Pastelne ja kaunis megamix
Grupinäitus «Post Winter Mixtape» tunnistab pehme pilkega ülevaatenäituste formaadi olemuslikku mitmekesisust, pannes Temnikova ja Kasela galeriikunstnikud ja noored külaliskunstnikud sulnilt omavahel koos toimima.
Luzerni luupainaja
Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi uusim lavastus esietendus jaanuaris saksakeelses Šveitsis – Fjodor Dostojevski «Kuritöö ja karistus» tuli lavale Luzerni Teatris (Luzerner Theater).
Unistus valgest kleidist ei tööta
Together forever. Kõlab toredalt, kas pole? Kõik on seda suhte algul mõelnud ja idealistlikes fantaasiates ette kujutanud, märksa vähemad suutnud aga teoks teha. Milles siis on probleem ja kas seda üldse on, uurib Barbara Lehtna.
Suri Ingmar Bergmani filmidest tuntud näitlejatar Bibi Andersson
Legendaarse režissööri Ingmar Bergmani filmidest tuntud Rootsi näitlejatar Bibi Andersson suri pühapäeval 83 aasta vanuses, ütles tema tütar Jenny Grede Dahlstrand.
Juurikas. Tuntud blogija läks tööle
Sotsiaalmeedia kihab tuntud videoblogijast, kes loobus rutiinsest džunglielust ja veganlusest ning kolis elama Põlvasse, kus leidis korteri ja töökoha. Enne suurt elumuutust kükitas videoblogija mitu aastat palmi all, jooksis alasti mööda džunglit ringi, sõi värskeid puuvilju ning postitas pilte ...
Juurikas. Arstid pole tehtud kivist
Perearstina töötatud aastate jooksul olen jõudnud veendumusele, et Eesti meditsiinisüsteem oleks täiuslik, kui vaid poleks haigeid. Praktika kinnitab seda arvamust iga päev. Näiteks täna juhtus nii: olin vaevalt oma kabinetti jõudnud ja laua taha istunud, kui uksest trügis sisse järjekordne nuhtl...
Juurikas. Supernoova hävitab maaelu
Solgiauk nimega ERR kirjutab, et kosmoseplahvatus võib hävitada elu maal. Tegu on järjekordse hämamisega ning rahva valejälgedele juhtimisega. Maaelu hävitamises süüdistatakse kosmilist kataklüsmi, kuid tegelikult teavad kõik, et maaelu hävitas hoopis Mart Laari reptiilidest koosnev valitsus!
Juurikas. Saaremaal keelatakse Ladina-Ameerika tantsud
Saaremaa abielumeeste ideekoda on tulnud välja ettepanekuga keelata Ladina-Ameerika tantsude õpetamine ja tantsimine Saaremaa valla territooriumil. Ideekoja esimees Vambola Pärm leiab, et Ladina-Ameerika tantsud on ohtlikud ning võivad pahaaimamatutele tantsijatele põhjustada tõsiseid kehavigastu...
Kuidas põnevikku eelarvamusega võtta
Tobe on, eriti põnevikku lugedes, üsna alguses toppama jääda ja teeselda, et mõtiskled. Juhtus. Läheb seal üks Soome politseiametnik välisministeeriumi, mõtleb, nh, polegi kunagi käinud, ja siis seletatakse tausta. Välisministeeriumi oma nimelt. Kes oli arhitekt, milleks tegelikult ehitati. Et ni...
Miłoszi üleajalooline aasta
Kui sulle linnud tõepoolest meeldivad, siis arvan, et sellest ei tohi kõnelda. Muidu hakkavad kõik neid küttima.Czesław Miłosz on oma „Teeäärses koerakeses“ (eesti keeles ilmunud 2011) osutanud, et linnu sära ilutseb tema nimes, mitte linnus. Nõnda et kui näen praegu mööda oma sõbra, iidse männi ...
Vikerkaar loeb. See kole sõna „populism“
„Ja rahvas?“ – küsitakse. Mõtleja või ajaloolane, kes kasutab seda sõna ilma irooniata, ei sobi oma ametisse.E. M. CioranSõjajärgset poliitilist korda läänemaailmas on nimetatud liberaal-demokraatlikuks, mõnikord rõhutades ühendi esimest, teinekord teist poolt. Ühes väljendub vabaduse ideaal, tei...
Filmisaade: mida arvata Ott Tänaku filmist?
See on filmisaate «Hendrik Alla liikuvad pildid» 92. osa.
Tallinnas tuleb Jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestival
12.–22. aprillini rikastab Tallinna kultuurielu 13. JAFF – Jaapani animatsiooni ja elustiili filmifestival, mille fookus sel korral on tehisintellektil ja kokandusel.
Gordon Matta-Clark kui enesekindel kahtleja
Uus-Meremaal sündinud arhitekt, ajaloolane ja õppejõud Mark Wigley (s 1956) on uurinud Gordon Matta-Clarki (1943–1978) loomingut üle kümne aasta ning peab teda kunsti ja arhitektuuri vahemaastikul tegutsenud loojaks, kelle õhku visatud küsimused vajavad vastamist ka praegu.
François Ozoni uus film käsitleb alaealiste seksuaalset ärakasutamist kirikus
Kinodes Artis ja Sõprus ning Tartu Elektriteatris linastub uus prantsuse draama «Jumalale tänu» («Grâce à Dieu»), mille režissöör François Ozon on oma pika karjääri jooksul lavastanud nii melodraamasid, komöödiaid, psühholoogilisi põnevikke, muusikale kui ka erootilise trilleri. Alles paari kuu e...
Rahvusooper Estonia esitab sügisel Rakveres «La traviata»
19.–24. novembril 2019 toimub Rakvere Kultuurikeskuse eestvedamisel esmakordselt Rakvere Kultuurifestival, mille patrooniks on austatud maestro Arvo Pärt. Festivali tähtsündmuseks on Rahvusooper Estonia poolt Giuseppe Verdi ooperi «La traviata» esitamine 21. novembril 2019 Rakvere Spordikeskuses.
«Troonide mäng»: see on lõpu algus
Maailma kalleim telesari hakkab otsa saama. Esmaspäeval jõuab Eesti vaatajate ette «Troonide mängu» viimase hooaja esimene osa. George R. R. Martini imeulmeromaanide sarja põhjal vändatud HBO telesarja üks jagu maksab nii palju, et selle summa eest saaks tagasihoidlik inimene oma elupäevad muretu...
Nõmmel etendub dokumentaallavastus elust abielus
Von Grahli teatris 17. aprillil kell 20 etenduv lavastus «Avameelselt abielust ehk peatükid, mis me omal ajal vahele jätsime» valmis abielupaaridega tehtud intervjuude põhjal. Lavastaja ja dramaturg Erki Aule ütles, et näidendi materjal kogunes erinevaid abielupaare küsitledes, kõigile esitati sa...