Sakala 3 teatrimaja ideekonkurss lõpetati
Kultuuriministeerium otsustas täna, 22. oktoobril, et Sakala 3 teatrimaja ideekonkurss lõpetatakse. Ministeeriumi saadetud pressiteates on kirjas :"Riik aga rahastab konkursi käigus sündinud ideede elluviimist ning etenduskunstide valdkonnas tervikuna toetatakse jätkuvat loomingulist mitmekesisust.
Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemiate nominendid
Selgusid Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali 2019. aasta preemiate nominendid. Preemiakandidaadid valis välja žürii, kuhu kuulusid sihtkapitali liikmed urbanist Teele Pehk, arhitekt Peeter Pere ja tootedisainer Merike Rehepapp ning külalisekspertidena arhitekt Emil Urbel, sisearhitekt Pille...
Kuulutati välja Ene Mihkelsoni fondi uurijastipendiumi konkurss
Ene Mihkelsoni 75. sünniaastapäeval, 21. oktoobril 2019 kuulutasid Tartu Kultuurkapital ja Ene Mihkelsoni Selts teist aastat järjest välja uurijastipendiumide konkursi.
Postdramaatiline stress ja «teatri» traditsioon
Lisaks sellele, et «Enneminevik» on Mart Kangro pihtimuslik, tundlik ja iseväärtuslik kunstiteos, pakub lavastus ka omamoodi etenduskunsti manuaali või leksikoni, rikastamaks juba mõnda aega aegunud keelekonflikti «postdramaatilist stressi» põdevate teooriataustaga noorema põlve teatriuurijate ni...
TFW kunstiline kõrgliiga
Mood on kunst. Kantav ja ideaalis inimest kaunistav, aga siiski suurepärane võimalus väljendada värskeid ideid, maailmavaateid ja rääkida isiklikke lugusid. Postimees noppis Tallinn Fashion Weeki moemaratonilt välja kümme kunstiliselt kirgast teost.
Merike Õimu värsid saavad laulu- ja luuleetenduseks
Kolmapäeval, 23. oktoobril kell 18 toimub Tallinnas Kirjanike Liidu musta laega saalis laulu- ja luuletendus «Nähtamatu pühendus», kus Merike Õimu luulet esitavad Liina Olmaru ja Rain Simmul, laulab Airiin Demir. Külalistega vestleb Veronika Kivisilla.
Kinno Artis jõuavad värsked ja auhinnatud Vene filmid
Vene filmide nädal toob 24.-30. oktoobrini Artisesse värvika valiku uusi Vene väärtfilme, milletaolisi Eesti kinodes näeb harva.
Vaapo Vaher avaldab kaheköitelise suurteose Hiiumaa kirjanduse ajaloost
26. oktoobril kell 15 esitletakse Kärdla Kultuurikeskuses kirjandusloolist suurteost «Hiiumaa kirjanduse lugu», mille autoriks on viljakas kirjandusloolane ja kriitik Vaapo Vaher. Teos ilmub kahes köites ja sisaldab kokku ligi 1800 lehekülge.
Eesti noorte koorijuhtide konkursi võitis Pärt Uusberg
16.-19. oktoobril toimunud VII Eesti noorte koorijuhtide konkursi võitis helilooja ja dirigent Pärt Uusberg.
Netflix avaldas hagist hoolimata Panama paberite filmi
USA voogedastusfirma Netflix avaldas Panama paberite leket käsitleva filmi, hoolimata kahe advokaadi katsest see peatada.
Filmisaade: Eesti film on jälle õudne!
See on filmisaate «Hendrik Alla liikuvad pildid» 118. osa.
EMTAs avatakse ooperilavastaja Joachim Herzi tuba
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias avatakse 18. oktoobril väljapaistva saksa ooperilavastaja professor Joachim Herzi (1924–2010) tuba. Herz annetas EMTA-le oma rikkaliku raamatu- ja noodikogu, mis Berliini Kunstide Akadeemia arhiivi finantseerimisel jõudis Tallinnasse 2011. aasta maikuus.
Ilmunud on raamat Alla Pugatšovast
Kirjastus Tänapäev annab teada, et eesti keeles on ilmunud Aleksei Beljakovi raamat «Alla Pugatšova elu ja imelised seiklused».
Mart Kivastik esitleb Tallinnas oma uut romaani
Mart Kivastik esitleb oma värsket romaani «Taevatrepp» 18. oktoobril kell 16 Talinnas Viru keskuse Rahva Raamatus. «Taevatrepp» on romaan ajast, muusikast, sõprusest ja armastusest lapsepõlve ja tänapäeva Tartus. Esitlusel loeb katkendeid raamatust näitleja Tõnu Oja, autorilt küsitleb Katrin Tegova.
Orelipoiss läheb rahvusvahelisele tuurile
Orelipoisina tuntud laulev helilooja, poeet ja kitarrist Jaan Pehk ning põhjanaabrite huumorimuusika legend Sepi Kumpulainen annavad novembris neli ühist kontserti. Kontsertuur «Finest International Music Concert Tour Ever 2019» saab alguse 20. novembril Tamperest ning jõuab nelja päeva jooksul l...
Piltuudis: Tallinnas avati uus plaadipood
Ajal, kui suured plaadikauplused, näiteks Lasering pakivad oma poed suurtes kaubanduskeskustes kokku ja kolivad veebi, on uudis see, et 15. septembril avas ukse uus plaadipood Tallinnas.
PÖFF Shorts: Eesti filmitegijad kõrvuti maailma parimatega
Pimedate Ööde filmifestivali (PÖFF) kärgfestival PÖFF Shorts on üle 3300 saadetud filmi hulgast välja valinud 40 lühifilmi kahte rahvusvahelisse võistlusprogrammi, kus on esindatud ka kohalikud filmitegijad.
Hakkame sättima: PÖFFi põhivõistlusprogramm hakkab avanema
Pimedate Ööde filmifestival kuulutas välja kaheksa esimest põhivõistluse linateost, mille seast leiab ka suurte rahvusvaheliste festivalide laureaatide värskeid töid.
Hakkame sättima: PÖFFi debüütfilmide programmi esimesed õied
Pimedate Ööde filmifestival kuulutas välja üheksa esimest debüütfilmide võistluse linateost, mida saab Tallinna ja Tartu ekraanidel näha esimest korda maailmas.
Kumus jõuab ekraanile tuukri uskumatu ellujäämise lugu
Maailma vapustanud tuukri Chris Lemonsi uskumatu ellujäämise loo võtab sel kolmapäeval fookusesse Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide programm.
Paavo Järvi nimetati Saksamaal aasta dirigendiks
Pühapäeval, 13. oktoobril anti Berliini Konzerthausis peetud pidulikul galal üle auhinnad Opus Klassik ja aasta dirigendi kuulutati Paavo Järvi.
Ilmunud on Paul Raua debüütromaan
Ilmunud on Paul Raua mosaiikromaan «Kellata torn», mille käsikiri pälvis Kirjanike Liidu romaanivõistlusel tänavu EKI ja Emakeele Sihtasutuse keeleauhinna. Paul Johannes Raud (sünd. 1999) õpib Tallinna Ülikoolis itaalia keelt ja kultuuri ning filosoofiat. «Kellata torn» on tema esimene raamat.
Ene Mihkelsoni 75. sünniaastapäeva tähistatakse konverentsi, näituse ja intervjuuraamatuga
18.–19. oktoobrini tähistatakse Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis kirjanik Ene Mihkelsoni 75. sünniaastapäeva konverentsi, arhiivnäituse avamise ja intervjuuraamatu ilmumisega.
Ökolavastus haukuvast vigurvändast
Tartus mitte päris kesklinnas asuv umbes sajakohalise saaliga Karlova teater alustas oma kuuendat hooaega. Kui teater oli alles aasta tegutsenud, mõlgutasin meie kultuuriajalehes, et arvestades Tartu järjest tihenevat teatrikonkurentsi, teatrisaali (eelkõige lava) väiksust ja spetsiifilisust, äär...
Lil-tüübid Hollywoodis: magamistoa-träpp möllas klassiõhtul
On reede õhtu, melanhoolne sügispäike Tallinna kohal loojub. Harjumäe pimeduses kogunevad noored. Viimased haneparved lendavad üle Vabaduse väljaku parematele jahimaadele. Üksik punkar määrib Vabaduse väljaku lillemüügi laudade taga oma leivale võid.
Kontserdisari «Curioosum» toob kokku teaduse, tehnoloogia ja muusika
Kolmapäeval, 16. oktoobril alustab Eesti Kontsert uut sarja «Curioosum», mis sulatab kokku teaduse, tehnoloogia, psühholoogia ja muusika. Peale muusika saab publik osa ka visuaalelamustest.
«Eia jõulud Tondikakul» võitis Schlingeli filmifestivalil kolm suurt auhinda
Anu Auna koguperefilm «Eia jõulud Tondikakul» võitis äsja Saksamaal Chemnitzis toimunud  rahvusvahelisel laste- ja noortefilmide festivalil Schlingel peapreemia – parima lastefilmi auhinna. Lisaks sellele tunnistati Eia osatäitja Paula Rits parimaks lapspeaosatäitjaks ning film võitis ka rahvusva...
Kirjandusteadlane Sirje Kiin esitleb uut artiklikogumikku
Teisipäeval, 15. oktoobril kell 18 esitleb kirjandusteadlane Sirje Kiin Tartu Kirjanike majas kjanduslikku artikliraamatut «Kirjanduse vabadis ja vabaduse kirjandus». Kõneleb professor Arne Merilai, autorit usutleb Leena Kurvet-Käosaar, musitseerib Jaak Johanson. Teose järgmised esitlused toimuva...
Leelo Tungal pälvis Balti Assamblee kirjanduspreemia
Tänavuse Balti Assamblee kirjanduspreemia pälvis Leelo Tungal raamatuga «Seltsimees laps». Preemia määratakse viimasel kolmel aastal ilmunud väljapaistva kirjandusteose eest, mis on kirjutatud eesti, läti või leedu keeles.
Esietendub Mart Kangro lavastus «Enneminevik»
14. oktoobril esietendub Kanuti Gildi SAALis Mart Kangro uus soololavastus «Enneminevik». Lavastus kõneleb mäletamisest ja amneesiast, mis käivad alati käsikäes.
Suri näitleja Robert Forster
Reedel, 11. oktoobril suri arvukates filmides ning teleseriaalides mänginud USA näitleja Robert Forster.
Filmisaade: indikino meistri kauaoodatud film nüüd ekraanidel!
See on filmisaate «Hendrik Alla liikuvad pildid» 117. osa.
Tartu Kunstimaja ootab lapsi sügisvaheaja kunstitöötubadesse
Tartu Kunstimaja ootab 7–12 aastaseid lapsi sügisvaheaja kunstitöötubadesse, mis toimuvad:
House-muusika eliit WEISS laupäeval Fotografiska kunstikeskuses
Laupäeval, 12. oktoobril, astub Fotografiska fotokunstikeskuses Fotografiska lavale house-muusika DJ ja produtsent WEISS, kellele sekundeerivad kodumaalt Paap, Janika Tenn ning peosarja Hype The Funk residendid Mad.is, Ats ja Valtie.
Ugalas esietendub noortelavastus «Kuidas minust sai HAPKOMAH»
16. oktoobril jõuab Ugala teatris lavale Vallo Kirsi lavastus „Kuidas minust sai HAPKOMAH“, mis valmib koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti XIII lennuga.
ISOLA peol teeb live´i prantsuse techno-produtsent Voiski
Sel reedel, 11. oktoobril toimub Tallinnas klubis HALL (Peetri 6) techno-muusikat ning ruumilisi ja visuaalseid elamusi pakkuv pidu ISOLA. Ürituse peaesinejaks on prantsuse techno-meister Voiski, kes astub üles live´iga.
Sisse, sisse – uks on lahti!
Reedest näeb Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis näitust «Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen».
Olga Tokarczuk: kirjanik peab oskama kuulata inimest
Taasavaldame 2013. aastal Postimehes ilmunud intervjuu Olga Tokarczukiga, kelle tööd tunnustati täna Nobeli kirjanduspreemiaga.
Nobeli kirjandusauhinna laureaadid selgunud!
Nobeli kirjandusauhinna laureaadid (2018. aasta eest tagantjärele) poolatar Olga Tokarczuk ning austria kirjanik Peter Handke.
Täna antakse välja kaks kirjandus-Nobelit
Nobeli kirjanduspreemia laureaadid selguvad täna, neljapäeval, 10. oktoobril eesti aja järgi kell 14. Kuna möödunud aastal jäi preemia skandaalide tõttu välja andmata, jagatakse tänavu kirjanduspreemiaid kaks.
Eesti sopran Pariisist toob Webberi muusikalid oma sünnimaale
Sel reedel, 11. oktoobril debüteerib Tallinnas Mustpeade majas Eesti publiku ees Prantsusmaa Bordaux’ filharmooniaorkestri sopran Triin Lellep, kes annab koos Hispaania tenori German Gholamiga esimest korda Eestis kontserdi maailmakuulsa muusikalimeistri Andrew Lloyd Webberi tuntumatest lugudest.
Brüsselisse lähevad kunsti tegema Muravskaja ja Vahtra
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus andis teada, et 2020. aastal osalevad Brüsseli maineka kunstikeskuse WIELS residentuurprogrammis Eesti kunstnikud Tanja Muravskaja ja Anu Vahtra. Residentuurivõimalust kahele Eesti kunstnikule korraldavad WIELS ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.
Jõulujazzil põnev kontsert
Maailmakuulus sitarimängija Nishat Khan esineb koos Vox Clamantisisega Jõulujazzil.
Komöödiateatris esietendub näidend pimekohtingutest
Komöödiateatris esietendub 12. novembril Ivo Parbuse komöödia "Pimekohting", milles vahetavad kaks näitlejat – Marika Korolev ja Henrik Normann – käigupealt kostüüme ja parukaid ning astuvad üles kaheteistkümnes erinevas rollis. Lavastaja on Rednar Annus ja kunstnik Riina Andresen.
Ilmunud on luuleraamat Donbassi sõjast
Eesti keeles on ilmunud Ukraina luuletaja Ljubov Jakõmtšuki luulekogu „Donbassi aprikoosid“, milles autor jutustab väga vahetul ja isiklikul häälel oma koduse Donbassi maastikest ja vastuoludest, nagu ka hiljem puhkenud sõjast ja selle tagajärgedest. Raamatu juhtmotiiviks on püüd täita emotsionaa...
SohvAkadeemias reedel loenguõhtu Alfred Hitchcockist
Põhjala tehase sügisese loengusarja avaõhtu on pühendatud filmiloosõpradele. Loengu ja sellele järgneva filmi keskmes on filmimaailma geenius, kunstnik ja filmikeele uuendaja Alfred Hitchcock.
Margus Laidre esitleb esseekogumikku
Neljapäeval, 10. oktoobril kell 17 esitlevad suursaadik ja ajaloodoktor Margus Laidre ning kirjastus Argo Tallinnas Viru Keskuse Rahva Raamatus esseekogumikku «Aja lugu ja inimese aeg». Autoriga vestleb Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm.
Novembris esineb Tallinnas Poola black metal'i ansambel Mgla
21. novembril saabub Poola black metal'i udustest metsadest Tallinnasse klubisse Tapper unustamatut kontsertelamust pakkuma kiirelt ülemaailmset populaarsust koguv Mgla.
Basta tuleb Tallinna esinema
2020. aasta 4. aprillil esineb Saku Suurhallis tuuri «Suur kontsert» raames vene artist Basta (kodanikunimega Vassili Vakulenko), kes on Vene räpi ja hiphopi kõige nõutum ja populaarsem artist. Heal lapsel on mitu nime ja nii tuntakse teda ka lavanimede Noggano ja N1NT3ND0 järgi.
Algas lõõtspillilugude konkurss
MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu kuulutas 1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval välja uute lõõtspillilugude konkursi „Ummamuudu lugu”. Konkursile oodatakse omaloomingulisi traditsioonilises lõõtspilli stiilis lõõtsalugusid.  Osalussoovi esitamise tähtaeg on 25. oktoober 2019.