Merike Estna isikunäitus Londonis
Täna, 20. septembril avab maalikunstnik Merike Estna Londonis, galeriis Bosse & Baum isiknäituse «Dawn of the Swarm», mis jääb avatuks 3. novembrini. Londonis on esindatud spetsiaalselt selleks näituseks valminud uus maaliseeria. Lisaks saab näha ka 13. Balti triennaali Tallinna peatüki näitusel ...
Vaba Lava kuraatorprogrammi panid kokku prantslased
Vaba Lava kuulutas välja teatrikeskuse 2018/19 hooaja kuraatoriprogrammi, mille lavastused on välja valinud Vaba Lava kuraatorid José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. Konsultandiks oli Vaba Lava teatrikeskuse juhatuse liige ja tegevjuht Kristiina Reidolv.
Tasuta kontsert Roman Toi mälestuseks
Pühapäeval, 30. septembril kell 16 toimub Tallinna Kaarli kirikus Roman Toi mälestuskontsert «Tere, õnnistud isamaa...».
Taasavati teater Theatrum
567 päeva ehk täpselt 81 nädalat kestis Theatrumi ruumide põhjalik rekonstrueerimine. Vanasse teatrisse ehitati uus, palju suurem kui endine.
Ilmus raamat Aleksandr Solženitsõnist
Kirjastuselt Tänapäev on ilmunud Erkki Vettenniemi raamat «Solženitsõn. Elu ja eetos», mille on tõlkinud Maimu Berg ja Sander Liivak.
Maarja Kangro esitleb täna uut romaani
Täna, 19. septembril algusega kell 18 esitleb Maarja Kangro Tallinnas Kirjanike Liidu musta laega saalis (Harju tänav 1) kolleegidele pühendatud raamatut «Minu auhinnad».
ERMis avati Eesti meistreid väärtustav fotonäitus
Sellest kolmapäevast, 19. septembrist on Eesti Rahva Muuseumi kohvikus Pööriöö (Muuseumi tee 2, Tartu; B-sissepääs) avatud fotograaf Heikki Leisi näitus «Eesti meister», mis on koostatud samanimelise raamatu fotodest. Projekt on kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.
Tšiili grafitikunstnik tõlgendab Eesti ajalugu
Reedest, 21. septembrist on Eesti Rahva Muuseumi silla-alal (Muuseumi tee 2, Tartu; A-sissepääs) avatud tšiili grafitikunstnik Izak Mora näitus «MuSada», mis kajastab kunstniku silmis kõige sümboolsemaid pöördepunkte Eesti Vabariigi ajaloos alates 1918. aastast tänapäevani.
Kinodesse jõuab film Astrid Lindgrenist
Alates 25. septembrist jõuab kinodesse Taani režissööri Pernille Fischer Christenseni mängufilm «Astrid Lindgreni rääkimata lugu».
Maailma parim orkester tuleb enneolematu turneega Eestisse
Ajakirja Gramophone poolt maailma parimaks orkestriks tunnistatud Royal Concertgebouw Orchestra tähistab tänavu 130. tegutsemisaastat ning jõuab sel puhul lõpule kontsertreiside sarjaga «RCO meets Europe». Enneolematu turnee käigus annab hinnatud orkester meeldejääva kontserdi ka Eestis.
Echo and the Bunnymeni laulja käis Kuul ära ja vaatab mineviku asemel tulevikku
Kalevipoja parteipilet leitud
Gonsiori tänav Tallinnas, kus läbi suve roostetas hinnaline teeremonditehnika, on korraga siginat-saginat täis. Neoonvestides töömehed askeldavad maa sisse kaevatud sügavas augus. Augu põhjast kiirgab ebamaist valgust, meeleolu on ärevpühalik. Augu serval tammub rahutult linnapea Taavi Aas nagu p...
Paavst hakkas Vatikanis perestroikat tegema
Seoses sellega, et Paolo Sorrentino telesari «Noor paavst» on jõudnud ETV2 ekraanile, taasavaldame esmakordselt 2017. aasta jaanuaris ilmunud arvustuse.
Valgus kõnnib taas Tallinnas
Valgus Kõnnib festival toob seekord fookusesse Tallinna linna pargid ja rohealad ning neid ümbritseva linnaruumi.
Arvo Pärdi Keskuse uue hoone arhitekt annab Tallinnas avaliku loengu
Neljapäeval, 20. septembril algusega kell 18.00 toimub Eesti Kunstiakadeemia suures saalis (Põhja pst 7, 1. korrusel) Hispaania arhitekti Enrique Sobejano avalik loeng.
Egon Nuter räägib oma suhetest lastega
Eelmisel reedel kinodesse jõudnud (ja avanädalavahetusel tervelt 13 000 vaatajat kogunud) uues Eesti filmis «Võta või jäta» teeb kõrvalosa Egon Nuter.
Emmyd jagatud! Kes said kujud?
Eile jagati Los Angeleses taas tiivulise aatomimudelit hoidva tädi kuldseid kujukesi preemiaks möödunud aasta parima teletoodangu eest.
Eriline Sittow tekitas Kumus erandliku olukorra
Michel Sittowi isikunäitusele Kumus tehti rekordilised 64 011 külastust. Näituse viimane nädal tekitas muuseumis aga tõelise ummiku: kuue päeva jooksul müüdi viimastel andmetel näitusele lausa 12 498 piletit. Laupäeval ja pühapäeval käis näitusel 4963 huvilis.
95 minutit. Lugu sellest, kuidas möödus viimane päev Michel Sittowi näitusel
Perekond (isa, ema, 7- ja 12-aastased pojad) läks Kumusse Michel Sittowi näitust vaatama viimasel päeval, 16. septembril. Kuidas see kulges, selle kohta pidas pereisa (autor toimetusele teada) alljärgnevat minutipäevikut.Kell 10:59 Startisime kodust.
Alguses oli Pärt...
Kui ma oma tuttavat härrat Pärdi päevadele kutsusin, ütles ta, et ei tule. «Ma kardan, et ma teen oma kohalolekuga Pärdi muusika katki,» ütles ta. Tõsi, mingis mõttes ma mõistan teda.
Elavate luuletajate sügistuur
Ma kõnnin mööda munakiviteed, jõuan õige majani: keldrisse viivast trepist kahel pool põlevad tahmased küünlad. Ma lähen alla. Rahvas juba koguneb. Siis lähebki lahti – rütmiline raiumine läti keeles. See pole mõne ususekti kogunemine ega must missa Riia katakombides. Siia on tulnud inimsoo välja...
Näitus tutvustab sõjaeelset pidulikku moodi
Eesti Ajaloomuuseum alustab Suurgildi hoones avatud näitusega «Moejoon: pidulik rõivamood 1920 – 1940» kaasnevate teemaõhtute sarja.
Tartus ja Tallinnas esitletakse Tiina Kirsi artiklikogumikku
18. septembril esitletakse Tartus ja 19. septembril Tallinnas kirjandusteadlase, elulugude uurija, õpetaja ja mõtleja Tiina Kirsi esimest iseseisvat artiklikogumikku «Sõel. Käsitlusi kirjandusest, kirjanduskriitikat ja arvamuslugusid».
Avatakse Lauri Sillaku ja Katrin Piile näitus
Teisipäeval, 18. septembril kell 18 avatakse Tallinnas Haus Galeriis Lauri Sillaku ja Katrin Piile näitus «Kata & Laurentsius. Anatoomilised afektid».
Artises helisevad veel «Hääled vaikusesse»
Kinos Artis on võimalik veel neljal eriseansil vaadata populaarset dokumentaalfilm «Mantra – Hääled vaikusesse».
Rakvere teater sõitis Kanadasse külalisetendusi andma
Rakvere Teatris kevadel Üllar Saaremäe käe all esietendunud lavastus «La h us» valmis Eesti õppetöö keskuse (Estonian Study Center) ja väliseesti muuseumi (VEMU) tellimusel kingitusena Eesti vabariigi 100. aastapäevaks. Lavastuse trupp koos lavastajaga sõitis 16. septembril  Kanadasse, et anda se...
Ilmub raamat sisearhitektuuri põhitõdedest
EKA Kirjastuselt ilmub Graeme Brookeri ja Sally Stone’i raamat «Vorm ja konstruktsioon sisearhitektuuris», mis on sarja «Sisearhitektuuri põhitõed» 1. köide. Raamatu tõlkis Katrin Kask ja keeletoimetas Tiina Hallik.
Improfestival toob lavale etendused romantilisest komöödiast Tarantino tõlgendusteni
Neljapäevast laupäevani leiab Kinomajas aset juba kuues rahvusvaheline improteatrite festival Tilt. Menüüst leiab sel korral etendusi romantilisest komöödiast Tarantino tõlgendusteni!
Linastub eluloofilm legendaarsest naislauljast Nicost
Alates 21. septembrist saab kinos Artis vaadata Susanna Nicchiarelli eluloodraamat «Nico, 1988».
Neeme Järvi: oleme toonud maailma nii palju ilusat muusikat
13. septembril anti maailmakuulsa klassikalise muusika ajakirja Gramophone korraldatud galaõhtusöögil maestro Neeme Järvile üle elutööpreemia. Londonile omaselt rikkaliku stukkdekooriga kaunistatud De Vere Grand Connaught Roomsi saalis oli kohal klassikalise muusikaga seotute koorekiht ning medic...
Filmisaade: «Kiskja» pääses lahti!
Tundub, et käimas on konkurss selle aasta suurima B-filmi tiitlile.
Filmiarvustus «Raamatupood»: kurjuse mustrid
Raamat monumentidest
Kirjastuse Varrak 101-sarja värskeimaks raamatuks on Raul Vaiksoo kirjutet «101 Eesti monumenti». Vaiksoo annab alguses oma arusaama monumentidest: «See raamat ei ole monumentaalskulptuurideest, vaid monumentidest, s.o mingitest tähistest, mis on rajatud kellelegi või millelegi.»
Vikerkaar loeb. Manifest inimese masinastumise vastu
Mulle on alati tundunud omamoodi poeetilisena asjaolu, et eesti keeles «personaliosakonna» nimetust kandva organisatsiooniharu ingliskeelne vaste on «inimressursid». Kas pole tabav, et osakond, mis peaks tegelema töötajate heaolu ja õiguste kaitsega, nende palgalehtede väljakirjutamise ja tööterv...
Piinatud arvamusliidri märkmed
Igaühel, kes iialgi sinist toimetajapliiatsit, küll ülekantud tähenduses, peos hoidnud – punane oli tsensoril –, paiskub juba eessõna lugemisel rinnast ohe. Sõnadega «nüüd võin ma rahus minna, mind on tähele pandud, mu töö sisu sõnastatud».Toomas Kall kirjutab: «Toimetasin Regi käsikirja põhimõtt...
Muusikateos elab senikaua, kui keegi teda remiksib?
Maailmas on üleinimlikult palju muusikat, sealhulgas üleinimlikult palju head muusikat. Me oleme muusikasse uppunud, seda tuleb iga päevaga ainult juurde. Rõõmu kogetust ja kogetavast varjutab pidevalt kahetsus selle pärast, et nii palju on ja – mis peaasi! – jääb kogemata. Juurdetuleva muusika h...
Seksi ja linna tumedam pool
Võiks arvata, et tegemist on üpris labase looga: mees vahetab oma vana naise uue vastu ning vana hakkab uut jälitama ja ahistama. Loomulikult see pole nii, sest sellest poleks mingit mõtet kirjutada 370 lehekülge põnevuslugu, veel vähem oleks mõtet sellist lugu lugeda.
Uus album tupikusse jõudnud metal-bändilt
Kui Judas Priest üheksakümnendate algul lõhki läks, arvas sakslane Ralf Scheepers, et just tema on õige mees legendaarse Briti hevigigandi lauljana kätt (ja häält) proovima. Pikk lugu lühidalt: Scheepersist Priesti uut solisti ei saanud, küll aga pani ta peagi kokku pundi nimega Primal Fear, mis ...
Alberto Barbera: selline filmifestival toimub vaid kord sajandis
Vaiko Epliku masinaodüsseia
Vaiko Epliku puhul on iga uue plaadiga kindel ootushorisont: millised uued käigud tundmatusse ta siis nüüd ette on võtnud? Tema muusikaline mõte on olnud suur ning vist iga tema plaati saatnud kuidagiviisi sõnum, et ma võtsin asja just sellisel viisil ette, teadsin, et see õnnestub, nüüd on see t...
Näitleja Reimo Sagor: väike adrekas peab ikka sees olema
Vanemuise näitlejat – ja Oscarile kandideeriva filmi peaosalist – Reimo Sagorit on välimuse järgi lihtne iseloomustada, kasutades selliseid märksõnu nagu mootorrattasõit, tätoveeringud ja trennitegemine. Sagori enda sõnul on need sõltuvused, mida ta väga naudib, tahtmata neid sealjuures kellelegi...
Reimo Sagor filmisaates: me saime hakkama!
Reedel jõuab kinodesse uus Eesti film «Võta või jäta».
Katrin Tegova: Roman ei jäänud kunagi ükskõikseks
See on nagu filmis või nii nagu mõtled, et asjad ei ole. Või kui keegi räägib, siis mõtled, et ju mõtles üle, tahtis ennast tähtsaks teha... Aga, nii see just oli. Eile hommikul ärkasin unest. Nägin, et Roman ja Ita sõitsid valge autoga. Auto peatas ja ma rääkisin midagi nendega, kuidagi eemalt. ...
Andres Maimik: Roman oli andekas näitleja ja dünaamiline persoon
Filmirežissöör Andres Maimik on teinud Roman Baskiniga kaks filmi: «Kormoranid ehk nahkpükste ei pesta» (2011) ja «Minu näoga onu» (2017). Neljapäeval meie seast lahkunud Romani meenutab ta nii.
Hüvasti, Roman Baskin
Roman Baskin 25. detsember 1954 – 13. september 2018
Ekraan võib korraga olla nii pilk kui ka selle vastand
Meie tehnoloogiliselt ülevalgustatud maailm sisaldab juba üsna tükk aega meeletutes kogustes kõikvõimalikke vilkuvaid ja helendavaid pindasid, mis kõik näitavad meile pidevalt igasuguseid kirevaid ja tõmblevaid kujutisi… Teinekord isegi siis, kui mitte keegi neid parasjagu ei vaata.
Neeme Järvi pärjati elutööpreemiaga
13. Balti triennaali viimane osa avatakse Riias 21. septembril
Baltimaade selle aasta suurima rahvusvahelise kunstifestivali, 13. Balti triennaali «Unusta tont» viimane näitus avatakse 21. septembril Kim? Kaasaegse Kunsti Keskuses Riias.
«Võta või jäta»: Erik annab saatusliku allkirja
Kohe jõuab kinodesse EV100 filmiprogrammi raames valminud film «Võta või jäta».
VAT Teatri 32. hooaeg toob viis uuslavastust
VAT Teatri esimese uue lavastuse «Pilgatud pimedus» prooviperiood on lõpusirgel ja tulemus on teie ees juba 20. septembril.