Lydia Koidula igavene taastulek
Vaata, me teame, mis sa õpetad: et kõik asjad igavesti tulevad taas ja meie ise ühes nendega, ja et me juba lõpmatud korrad oleme olemas olnud ja kõik asjad ühes meiega.(Fr. Nietzsche, «Nõnda kõneles Zarathustra»)Tõepoolest, lehekülg lehekülje haaval eesti kultuuriloolaste ja -semiootikute grand ...
Mitu luuletust mahub vabariigi juubelisse?
Hiljuti saime rikkamaks Endel Priideli (1932) koostatud luuleantoloogia «Kas siis selle maa keel...» võrra. Tähelepanuväärseks ja sümpaatseks teeb raamatu asjaolu, et luuletused on varustatud lahtiseletavate kommentaaridega. Ja mitte ainult luuletused – ka autorid on varustatud viidetega elulugud...
Vikerkaar loeb. Uus vana Eesti ajalugu
Veidi nagu märkamatultki on raamatulettidele siginenud uus ülevaade Eesti ajaloost. Selliste raamatute ilmumine peaks olema õigupoolest tähtis sündmus, neid ei kirjutata esiteks väga sageli ja teiseks panustavad nad kõik meie ühise minevikupildi kujundamisse. Uue «Eesti ajaloo» on kirjutanud väga...
Väärikas kingitus vabariigi sünnipäevaks
8. novembril esitleti Viru keskuse Rahva Raamatu kaupluses TEA kirjastuse uudisteost «Eesti Vabariik 100», päev hiljem toimus selle esitlus Tartus. Raamatu tutvustajad määratlesid seda esmalt kui koguteost, seejärel kui entsüklopeedilist teatmeteost ning kolmandaks kui kirjastuse TEA eriväljaanne...
Juurikas. Viimane veerg
Selgusid Eesti meistrid lamamises
Juurikas. Eesti esimene laiskvorstide kongress
​Tartus toimus Eesti esimene laiskvorstide kongress. Kongressi teema «Kogukonna­garantii ehk kuidas kogukond saab toetada laiskvorste, kes ei tööta ega õpi?» kõnetas kõiki kohalviibijaid.
Juurikas. Paavst tuleb Eestile appi
Eesti rahvast on tabanud järjekordne suur häda ja viletsus, mis küüditamise, jääaja ja Põhjasõja koledused kõik varju jätab – see on tulumaksu arvutamine, millega ei saa hakkama  ükski aus inimene.
Pisike raamatupood üllatab
Tallinna vanalinnas pesitsev raamatupood Puänt saab 25. novembril 1. aastaseks. Selle puhul peetakse samal päeval alates kella 16:00st ka mõnus sünnipäevapidu, kus esinevad artistid Sander Kadajane ja Motobor.
Selgunud on Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna nominendid
Ants Orase nimelise kirjanduskriitika auhinna žürii koosseisus Hanna Linda Korp, Pille-Riin Larm, Brita Melts, Indrek Mesikepp ja Kajar Pruul valis auhinnale kandideerima järgmised arvustused:
Eesti metsosopran laulab Oscari-võitja lavastuses
Eesti metsosopran Kai Rüütel astub üles G. Verdi ooperis «Falstaff», mille lavastaja on kahekordne Oscari-võitja Christoph Waltz. Rüütli jaoks on see juba viies lavastus Flaami ooperis Belgias.
Eesti-Gruusia koostööfilm võitis väärika auhinna
Ana Urushadze mängufilm «Ohtlik ema» võitis Aasia filmiakadeemia Grand Prix ja parima naispeaosatäitja auhinna. Asia Pacific Screen Awards Academy (APSA) on Aasia analoog Ameerika ja Euroopa filmiakadeemiatele.
Vaata filmi «Seltsimees laps» verivärsket treilerit
Sadakond päeva enne Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva kergitavad tegijad saladuseloori esimeselt sünnipäevafilmilt ehk EV100 filmiprogrammi avavalt «Seltsimees lapselt».
Saun-restoran Löyly arhitekt peab Tallinnas loengu
Soome Vabariigi 100. juubeli tähistamiseks toimub kolmapäeval, 29. novembril kell 18 Rotermanni soolalaos arhitekt Anu Puustineni (Avanto Arkkitehdit) loeng.
Kuula Leslie Da Bassi uut lugu
Märtsis näeb plaadimängijavalgust Leslie Da Bassi kuues sooloalbum «Koridorid», millelt leiab nii elektroonilist raadiopoppi kui analoogi kahisevat keldrisoundi, kostab magamistoas soleerimist uhkes üksinduses ja kajab ootamatuid featuring hääli ülakorruse rõdult.
PÖFFi video: Belgia hülgevuntsid ja Saksa pornofilm
«Hendrik Alla liikuvad pildid» vaatab, mida sai PÖFFil vaadatud ja soovitab, mida vaadata.
Täna PÖFFil: tabav ja teravmeelne lühikate programm
PÖFF Shortsi lühfilmiprogramm «Euloogia unistusele» näitab Euroopa filmitudengite tehtud head kino. «Film on unistus,» ütles ka legendaarne filmikooli õppejõud ja operaator Jüri Sillart, nii et seega on kiidukõne unistusele igati sobilik filmikasseti pealkiri.
Ebainimliku eksperimendi jaoks vajatakse hardcore filmifriiki
Reede õhtul algab PÖFFi raames 48-tunnine Soome kultusfilmide maraton.
Täna linastuvad uued Eesti animafilmid
PÖFF Shortsi programmis «Uus Eesti anima» linastuvad 24. novembril kinos Artis Ülo Pikkovi «Minnalaskmine» ja Chintis Lundgreni «Manivald». Ühtlasi näidatakse samal seansil uuemaid tudengifilme.
Muutumised ja lagunemine on elu pärisosa
Luuledebüütide kohta on – üldjoontes põhjendatult – välja kujunenud teatud stereotüüp. Esiteks, luulemina on seal üsna alasti, tema valud ja taotlused varjamatult esil. Teiseks, alustaja ebakindlust kompenseeritakse pingutatud sõnakasutuse, seisukohtade ja liialdustega. Ja viimaks muidugi: debüta...
Verepilastuse poeesia. Kas armastus saab olla kriminaalne?
Kuulsin millalgi üht rahvuslikel stereotüüpidel põhinevat anekdooti, milles mängiti läbi olukorrad, kus kaks samast rahvusest inimest satuvad üksikule saarele. Ameeriklased teeksid kiiresti kahe peale firma või panga, prantslastest saaks paratamatult armastajapaar. Inglased elaksid aga igavesti s...
«Võtsin seda raamatut alguses kui sahtliprojekti»
Kohe pärast Betti Alveri debüüdipreemia kättesaamist eile õhtul Tartu kirjandusmajas andis Tallinna Ülikooli eesti filoloogia bakalaureusena ja keeletoimetamise magistrina lõpetanud tallinlanna Madli Lippur intervjuu.
Kino inimvõimete piiril: 48-tunnine Soome filmi maraton
PÖFF teeb sel aastal midagi jaburat ja ilmselt inimvõimete piire ületavat.
Viiuldaja Mari Poll esineb Skandinaavia ühe tuntuma orkestri ees
Täna ja homme mängib Eesti viiuldaja Mari Poll Skandinaavia ühe tuntuma orkestri Stavangeri sümfooniaorkestriga. Kontserdid toimuvad Stavangeri kontserdimajas kontserdisarja «Vene meistrid» raames. Kavas on Glazunovi viiulikontsert, Wagneri «Tannhäuseri» avamäng ja Tšaikovski 1 Sümfoonia, dirigen...
Eesti pianist pääses Ameerika maineka konkursi poolfinaali
Eesti jazzpianist Holger Marjamaa pääses maailma ühe mainekama ja hinnatuma Thelonious Monk Institute of Jazz rahvusvahelise pianistide konkursi poolfinaali. Poolfinaali pääses 15 pianisti 130 seast.
Flaami kino sürrealistlikud luuserid
Mida teha, kui sinu 70-aastane ema otsustab jätta päevapealt maha oma dementsuse all kannatava abikaasa, sinu isa? Kas pühendada aega oma vanemate suhteprobleemide lahendamisele või keskenduda oma paarisuhtele, mis samuti kriisi äärel? Need on valikud, millega seisab silmitsi Alex, peategelane fi...
Rännak 1940. aastate maailma
Tartu Uue Teatri ja Von Krahli koostöölavastus Eesti Vabariik 100 teatrisarjas «Sajandi lugu» jõuab Tapa raudteejaamas peaaegu teatriimeni. «BB ilmub öösel» on suurepärane lavastus, mis pakub väga uhket visuaalset pilti, haaravat lugu, ajaloo põnevat ja tabavat esitust, aga mis kahjuks emotsionaa...
«Õigluse liiga»: vaimuvaene ja lohakas lugu
Kui peaksin Marvelil abitult sabas sörkiva DC värske koomiksifilmi «Õigluse liiga» kohta midagigi positiivset ütlema, tooksin esile, et see lapsemeelne seiklus on tõhusam unetekitaja kui tass sooja piima ning kestab kõigest kaks tundi.
Jõgeval tähistatakse Betti Alveri 111. sünniaastapäeva
Tänasest kuni laupäevani leiavad Jõgeval aset Betti Alverile pühendatud üritused, mille keskmes on juba 25. korda toimuvad luulepäevad «Tähetund». Tänavuse ürituse teemaks on «Inimlugude ainus autor on üleni ergav elu...»
Stacey Kenti asemel esineb Jõulujazzil Shayna Steele
Jõulujazzi peaesineja Stacey Kenti kontsert 2. detsembril on tühistatud seoses lauljatari ema lahkumisega. Kenti asemel esineb Nordea Kontserdimajas Ameerika lauljatar Shayna Steele koos Estonian Dream Big Bandiga Siim Aimla juhatusel.
Hiina piraadid ajasid küüned taha von Lõnguse tänavakunstile
Hiina veebikaubamajja Aliexpress on jõudnud müügile koopia Eesti ilmselt tuntuima tänavakunstniku Edward von Lõnguse stencil-tehnikas taiesest, mis kujutab kanepilehise habemega Sammalhabet ja teda arreteerivat politseinikku.
Tõnu Õnnepalu esitleb oma «Valede kataloogi»
Kirjanik esitleb kolmapäeval Tartus ning neljapäeval Tallinnas oma uut raamatut «Valede kataloog. Inglise aed».
Rein Raud osaleb kirjandusfestivalil Tokyos
Homme algab Tokyos neli päeva kestev Euroopa kirjanduse festival, mille esimene üritus on Rein Raua diskussioon Tokyo Ülikooli professori, kirjandusteadlase Mitsuyoshi Numanoga. Samuti peab Raud ühe kahest peakõnest õhtusel avatseremoonial. Huvi Raua vastu tekkis korraldajatel pärast tema romaani...
Positivus festival kuulutas välja esimese peaesineja
2018. aasta suvel toimuv järjekorras kaheteistkümnes Läti populaarne festival Positivus teatas täna, 22. juulil esineb päeva peaesinejana Nick Cave and the Bad Seeds.
PÖFFIsoovitus: Venemaal pole lootust
Kevadel Cannes´is esilinastunud Andrei Zvjagintsevi «Armastuseta» on karm lugu sellest, mis võib juhtuda, kui jätame oma kõige lähedasemad ilma emotsionaalsest tähelepanust.
Liis Lemsalu teeb filmidebüüdi lastefilmis «Eia jõulud Tondikakul»
Tänaseks on kinnitatud osatäitjad, kes astuvad üles esimeses Eesti laste jõulufilmis «Eia jõulud Tondikakul», filmi võtted algavad vähem kui kahe kuu pärast.
Hulkurite reiv küpressimäe jalamil
Carol: «Vii mind autoga Küpressimäele. Surnuid kuulama. Sest nad räägivad tõesti. Sädistavad nagu linnukesed seal Küpressimäel, aga kogu nende jutt on üksainus sõna – elada! «Elada, elada, elada, elada» – korrutavad nad.»
Sein klassikalise balleti ja kaasaegse tantsu vahel?
Kaasaegse tantsu teater Fine 5 tähistas 11. novembril oma 25. sünnipäeva Vabal Laval etendunud lavastusega «25 tantsu». Juubelietendusejärgsel pärastlõunal istusin kohvikus maha René Nõmmiku ja Tiina Olleskiga, et vestelda Eesti tantsu hetkeseisust ja kombata kujuteldavat seina balleti ja kaasaeg...
Kaks vanameest valel ajal vales kohas
Kaks vana pätti saavad vanglast välja. Markus (Tõnu Kark) ja Eduard (Sergei Makovetski) on pogris istunud 20 aastat ning valmistuvad nüüd lõpuks välismaailmaga kohtuma. Kumbki mees ei ole tõsiselt halb, mõlemad on lihtsalt elule jalgu jäänud sulid.
Georg Trakli luule uustõlgete kogumiku esitlus
Kolmapäeval, 22. novembril algusega kell 18 toimub Tartus Tampere Maja keldrisaalis austria luuletaja Georg Trakli (1887–1914) luule uustõlkeid sisaldava raamatu «Sinine silmapik» esitlus. Tõlkija Lauri Sommeriga vestlevad Kaspar Jassa ja Peeter Oja.
PÖFFi kiirarvutus: märg troopiline unenägu
Viis metsistunud noormeest antakse ümberkasvatamiseks karmile hollandlasest laevakaptenile. Kapten sõidab koos nendega troopilisele Kleidi saarele, et neist teha vagurad tsivilisatsiooni liikmed. Kuid poisid tõstavad mässu ja ning avastavad saare kummastavad võlud ning ohud.
Edward von Lõnguse tegelased jõudsid Kopenhaageni legendaarsesse vabalinna
Eesti tänavakunstnik Edward von Lõngus jõudis üle-Euroopalise (R)estart Reality tuuriga Taani pealinna Kopenhaagenisse, püstitades kolme strateegiliselt olulisse asukohta Eestit tutvustavad kunstiteosed. Kaasaegse kunsti keskkonna NOAR eestvedamisel üllatavad digitehnoloogiaga põimitud silmapaist...
Soome kultusbändi HIM taasühinemine ei ole välistatud
Soome supergrupp HIM lõpetab teatavasti aasta viimasel päeval tegevuse. Traditsiooniline aastavahetuse kontsert Helsingi legendaarses klubis Tavastia jääb bändile viimaseks. Kuid fännide suureks rõõmuks on laulja Ville Valo värskes intervjuus vihjanud, et tulevikus ei ole bändi taasühinemine sugu...
Tahad näha Johnny Deppi? Sõida Soome!
Näitleja Johnny Depp, laulja Alice Cooper ja ansambli Aerosmith kitarrist Joe Perry esinevad 10. juunil Helsingis, Kaisaniemi pargis oma bändiga «Hollywood Vampires», kirjutab Helsingin Sanomat.
Lembit Peterson teeb Eesti Draamateatris uue lavastuse
Reedel, 24. novembril esietendub Eesti Draamateatri väikses saalis EMTA lavakunstikooli 28. lennu bakalaureuselavastus Molière´i «Õpetatud naised».
Esitletakse Jaak Joala uut kogumikplaati
Homme esitletakse Solarise Apollos Jaak Joala neljandat plaati «Alles eile», kuhu on oodatud kõik laulja loomingu austajad. Üritust juhib Olavi Pihlamägi. Joala laule esitab saatest «Eesti otsib superstaari» tuntuks saanud noor lauljanna Jana Liisa Johannson, keda saadab kitarril muusik Mart Abro.
PÖFF: laibavedu Ukrainasse, Vene külaelu ja fantastiline naine Tšiilist
Filmikriitik Aurelia Aasa annab veel mõned soovitused, millest ei maksa PÖFFil ilma jääda. Mõne filmiga on kiire!
Video: hiilime ringi PÖFFi süngetel äärealadel
Filmikriitik Ralf Sauter viib «hendrik Alla liikuvate piltide» PÖFFi erisaates vaataja eemale pidulikust põhivõistlusprogrammist või lustakatest vitamiinipommide linastustest.
Tõnu Kark! Loomuselt hüüumärk!
Paarkümmend aastat tagasi levis õelapoolne käibelause, et ega ilma Karguta eesti film püsti ei seisa. Nali küll, kuid kaugel naljast. Tõnu rollid laiutavad brutaalse koomikaga külameestest rafineeritud gangsteriteni. Ühele meeldib üks, teisele teine. Ta oskab olla teatrilaval kinolik, suumides en...
Tõnu Kark on tagasi!
«Number üks film,» vastas Tõnu Kark pressikonverentsil küsimusele, kuhu ta paigutaks enam kui 60 tema osalusel valminud filmi seas eile esilinastunud Andres Puustusmaa «Rohelised kassid». «Sest ammu unustatud mees tegi jälle ühe filmi. Andres tahtis väga minuga seda filmi teha ja kui ma seda film...
Reigo Ahven tahab luua New Yorki Eesti kultuuriesindust
Reigo Ahvena plaan on ambitsioonikas: komandeerida Tallinna džässiklubi Philly Joe’s aastaks-pooleteiseks Manhattanile ja teha sealsest klubist Eesti Vabariigi 100. sünniaastal New Yorgis meie kultuuri (ja ettevõtluse) saatkond.