Vanemuine toob lavale „Ooperifantoomi“
Sel laupäeval, 25. jaanuaril kell 19 jõuab Vanemuise juubelihooaja repertuaari taas Andrew Lloyd Webberi muusikal „Ooperifantoom“, mida mängitakse viimased 15 mängukorda Tartus ja Tallinnas.
Näitusel näeb erilisi ja imelisi mustreid
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatakse 30. jaanuaril näitus „Mustrid: Kreenholmi tekstiilidisain 1963–2005“, mis tutvustab lähemalt Kreenholmi manufaktuuri tekstiilitoodangut ja seda kujundanud kunstnikke.
Vene Teatri esietendus “Parun Münchhauseni seiklused“
Laupäeval, 25. jaanuaril  esietendub Vene Teatri väikeses saalis lõbus lastelavastus “Parun Münchhauseni seiklused“. Lavastajaks on eelkõige näitlejana tuntud Daniil Zandberg, kes eelmisel aastal tegi lavastajadebüüdi visuaalteatri looga “Vasjake“.
Lembit Petersonilt uus lavastus
25. jaanuaril esietendub Theatrumis Lembit Petersoni uus lavastus «Tagasi», mis teatri kinnitusel on igatsevate inimeste lugu.
Viljandi pärimusmuusika festival hõikas välja esimesed esinejad
23.-26. juulini Viljandis toimuv XXVIII Viljandi pärimusmuusika festival „Kokkumäng“ paneb seekord programmis erilist rõhku muusikalisele kooskõlalisusele. Esimeste avalikustatud esinejate hulgas on näiteid nii suurepärasest orkestrimängust, žanrite sulamisest kui kooskõlast publikuga.
Tartus alustab uus filmikohtumiste sari
Tartu Elektriteatri ja Vanemuise uus filmikohtumiste sari alustab Kaljujärve ja Rummu Jüriga.
NUKU teatri trupiga liitus Sander Roosimägi
Jaanuaris liitus NUKU teatri trupiga EMTA lavakunstikooli 28. lennu lõpetanud näitleja Sander Roosimägi.
Endlas esietendub Mrožeki „Tango“
25. jaanuaril 2020 etendub Endla Teatri Küünis ideeline draamateos „Tango“, mille autor on Sławomir Mrožek, lavastaja ja muusikaline kujundaja Ingomar Vihmar ning kunstnik Illimar Vihmar.
DocPoint ületab tänavu julgelt žanripiire
DocPointi programm näitab julgeid vormikatsetusi ja dokumentaale, mis suhtuvad mänguliselt žanripiiridesse.
Netflixi jõudis David Lynchi uus lühifilm
Netflixi jõudis kultusrežissööri David Lynchi 74. sünnipäeval tema 2016. aasta lühifilm «What Did Jack Do?». Seda on varem näidatud üksikutel filmifestivalidel. Nüüd saab seda vaadata ka eesti Netflixist.
Esitletakse Leonhard Lapini seni eksponeerimata maali
Neljapäeval kell 14:00 esitletakse Leonhard Lapini maal «Talve murdumine – Lembit Ulfsakile» (2018). Üritus toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia black boxi fuajees.
Tallinnas ja Tartus etendub märtsikuus Macao ooper «Mr. Shi and His Lover»
«Mr. Shi and His Lover» on üks lavastustest, mis etendub märtsis esimest korda toimuva Aasia festivali «1000 kurge» programmis. Festivali korraldajaks on rühmitus Linnu Nimi, kuhu kuuluvad produtsent Tiiu Tamm, koreograaf Teet Kask, heliloojad Timo Steiner ja Sander Mölder. Macao ooperi etendused...
Screamo alustala Jeromes Dream esineb esmakordselt Eestis
Tänavu 18. aprillil külastab esmakordselt Eestit screamo-žanri üks rajajaid – USAst Connecticutist pärit Jeromes Dream, kes naasesid mullu pärast 18 aastat kestnud vaikust uue albumiga «LP».
Rein Veidemann esitleb uut esseekogu
Kolmapäeval, 22. jaanuaril kell 18 esitleb Rein Veidemann Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saalis oma esseekogu «Kui sõna on su saatus». Esitluse näol saab olema tegu sõnalis-muusikalis-pildilise kompositsiooniga, mis kestab u 45 minutit.
Kanuti Gildi SAALis toimub vestlusring vägivalla teemal
Reedel, 24. jaanuaril 2020 kell 17.00. toimub  Kanuti Gildi SAALis vestlusring «Kuidas kujutada vägivalda etenduskunstides».
Eesti kunstnike andmebaas on avatud kõigile huvilistele
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus esitleb täna uut kodulehte koos kakskeelse Eesti kunstnike andmebaasiga, mis koondab valikut Eestis hetkel tegutsevatest aktiivsetest kunstnikest, kuraatoritest ja kriitikutest.
Jaan Krossi teoste eestikeelsed esmatrükid on näitusel väljas
Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu tähistab Eesti ühe rahvusvahelisemalt hinnatuima kirjaniku Jaan Krossi (1920–2007) 100. sünniaastapäeva tema eestikeelsete raamatute esmatrükkide näitusega raamatukogu trepigaleriis. Näitus on avatud kuni 16. märtsini.
Eesti Rahvusballett kuulutas välja uued solistid
Eesti Rahvusballeti kunstiline juht Linnar Looris kuulutas välja rahvusballeti uued solistid. Trupi vastsed solistid on Andrea Fabbri, Ketlin Oja, Francesco Piccinin ja Laura Maya. Uueks nooremsolistiks sai John Rhys Halliwell.
Filmsaade: kinodes uus suurepärane Eesti film
See on filmisaate «Hendrik Alla liikuvad pildid» 131. osa.
Iraani režissöör teeb Tallinnas meistriklassi
Tänavuse DocPoint festivali peakülaliseks on tunnustatud iraani režissöör Mehrdad Oskouei, kes viib Tallinnas läbi meistriklassi ning avab oma loomingu tagamaid.http://docpoint.ee/
Tallinnas näeb pöörast, ülepakutud ja lõbusat lava-show’d
Steel Panther esineb uue albumi tuuriga Tallinna Kultuurikatlas laupäeval, 18. jaanuaril.
Mark Soosaare mängufilm «Jõulud Vigalas» linastub Palamusel
Neljapäeval, 16. veebruaril kell 18 linastub Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi peamaja filmisaalis Mark Soosaare autorifilm «Jõulud Vigalas».
Ivar Põllu ja Märt Avandi teevad koos teatrit
Tartu Uues Teatris algasid lavastuse “Anne lahkub Annelinnast” proovid. Ivar Põllu autorilavastus räägib ühiskonnas nähtamatutest naistest. Nendest, kes hoiavad ühiskonda töös ja aitavad meestel särada, jäädes ise tagaplaanile.
ERSO otsib ja jagab meie-tunnet
ERSO reedene kammerkontsert kannab Lepo Sumeralt laenatud pealkirja “Meie!”, andes hästi edasi seda meie-tunnet, mida erinevate koosseisudena esinemine orkestrantidele pakub.
Tulekul on eriline teatrimaraton
Kaksteist tundi kestev teatrimaraton «16 soolot» koosneb pooletunnistest soololavastustest, mis on inspireeritud kreeka tragöödiatest. Publiku ette astuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegsete etenduskunstide magistriõppekava tudengid.
Kellerteatris lastelavastus
25. jaanuaril esietendub Kellerteatris Oscar Wilde’i maailmakuulsal lool põhinev lastelavastus “Canterville’i kummitus”, mis sünnib kahe noore andeka looja Teele Uustani ja Sandra Lange koostöös ja tõlgenduses.
Sõltumatu Tantsu Lava alustab 2020. aastat Ursel Tilga ja Rudolf von Labani liikumiste tutvustamistega
18. jaanuaril alustab Sõltumatu Tantsu Lava kevadhooaja töötubadega. Esimesena ootame kõiki liikumise töötuppa «Avastusretk», mida viib läbi STL-i ja Paide teatri koostöö lavastuse «Between Dreams and Drowning» üks loojatest Ursel Tilk. Ursel on Paide teatri näitleja ja ei oma tantsulist kõrghari...
Uued lasteraamatud ei jõua müügiedetabelisse
Möödunud aasta Rahva Raamatu ja Apollo raamatupoodide müügiedetabelite saja parima seas leiab ligi 15 lasteraamatut, kuid sealhulgas vähe uut. Rahva Raamatu nimekirjas on vaid viis 2019. aastal ilmunud lasteraamatut, Apollo nimekirjas kaks, mis korduvad ka Rahva Raamatu edetabelis. Eesti Lastekir...
Arvo Pärdi lastelaulude tekstid jõudsid punktkirja
Arvo Pärdi Keskus tegi Tallinna Heleni Kooli pimedatele lastele kingituse, andes koolile üle punktkirja trükituna Arvo Pärdi lastelaulude tekstiraamatud.
Kurb: «Tõde ja õigust» ei valitud Oscari nominendiks
Esmaspäeval kuulutas Ameerika filmiakadeemia Los Angeleses välja rahvusvahelise filmi (varem võõrkeelse filmi) Oscari-nominendid. Eesti film «Tõde ja õigus» ei pääsenud viie valitu hulka, kelle hulgast selgub Eesti aja järgi 10. veebruari varahommikul Oscari-võitja.
Voronja seitsmendat hooaega kureerib kirjanik Vahur Afanasjev
Voronja galeriis avatakse  23. mail näitus «Kättemaks. Mесть. Revenge.», mida kureerib Vahur Afanasjev. Kuigi kirjanik on käsitlenud kättemaksu teemat ka vanausuliste eluolu lahkavas saagas «Serafima ja Bogdan», siis romaani sisuga ta näitust siiski ei seo, vaid kutsub kättemaksu uurima eriilmeli...
Edith Sepp: täna näeb kuidas «Tõel ja õigusel» läheb, aga olümpiavõit on põhimõtteliselt juba käes
See, et Eesti film pääses juba kümne parima sekka, on suur saavutus. Kui täna Oscari lõppkonkurentsi filmid välja kuulutatakse ja «Tõde ja õigus» jõuab viie parema hulka, on see juba midagi erakordset, leiab Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp.
Kinodesse jõuab Jaan Tootseni film «Fred Jüssi. Olemise ilu»
Alates 15. jaanuarist on kinodes üle Eesti Jaan Tootseni uus dokumentaalfilm «Fred Jüssi. Olemise ilu».
Pettunud Kodanik avaldab uue singi floppy-diskil
Tallinna post-punk-ansambel Pettunud Kodanik üllitab uue singli «Täna jälle on rõõmus päev», mis ilmub lisaks digiformaadile ka väga limiteeritud tumerohelistel floppy-diskidel. Singli esmaettekanne toimub 11. jaanuaril Tallinna rokiklubis Barbar, kus veel astuvad üles Horizon-s ning Mirror on a ...
Ühendriikides suri ansambli Rush trummar
Kanada hardrocki- ja progeansambli Rush trummar Neil Peart suri 67-aastasena, edastas reedel ajakiri Rolling Stone.
Artur Rinne ja Jürgen Rooste uus muusikavideo sündis laudas
Kolm lapsepõlvekaaslast, läinud sajandil Tallinna Reaalkoolis koos pinki nühkinud laulik Artur Rinne, luuletaja Jürgen Rooste ning produtsent ja muusik Asko-Romé Altsoo, tegid koos uue, nüüdisaegse regilaulu.
Filmisaade: Kuldgloobused hiilivad meie kinodesse
See on «Hendrik Alla liikuvate piltide 130. saade.
Eesti Muusikaauhinnad 2020: selgusid Aasta Klassikaalbumi nominendid
Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös on selgunud Eesti Muusikaauhinnad 2020 Aasta Klassikaalbumi kategooria nominendid. Eesti Muusikaauhinnad 2020 nominentide täisnimekiri avalikustatakse täna, 9. jaanuari õhtul.
Pääru Oja valiti talendiprogrammi European Shooting Stars
Pääru Oja (30) osaleb Berliini filmifestivali ajal (20.01.– 1.03.2020) toimuvas silmapaistvatele noortele näitlejatele suunatud programmis Shooting Stars, mille korraldaja on European Film Promotion. Tänavu 23. korda toimuvasse talendiprogrammi valiti kümme andekat noort Euroopa filminäitlejat.
Vaata, kui palju teenis Vanemuise teater omatulu
Vanemuise teatrit külastas möödunud aastal kokku 185 936 inimest. 2019. aastal anti kokku 532 etendust ja kontserti ning 23 ringreisietendust. Lisaks toimus 295 noortetöö üritust, milles osales 10 805 külastajat.
Vanemuine läheb tuurile
Alates reedest, 10. jaanuarist alustab Vanemuine juba kuueteistkümnendat aastat üle-eestilist tuuri muusikalikontsertidega „Memory“.
NUKU 2019. aasta numbrites ja numbrite taga
NUKU teater pakkus eelmisel aastal mõtte- ja tundeainet 609 etendusel kokku ligi 85 000 inimesele. Lisaks võis näha 21 lavastust maailma nuku- ja visuaalteatriparemikust visuaalteatrifestivalil NuQ Treff ning ligi 21 000 NUKU muuseumi külastaja maailm sai nukuteatrikogemuse võrra rikkamaks. Ühtek...
Tasuta kontsert Arvo Pärdi teoste ja Hollywoodi filmimuusikaga
Tallinna Kammerorkester annab oma 2020. aasta esimese kontserdi tasuta Kultuurikeskuses Kaja 11. jaanuaril kell 18. Kavas on Arvo Pärdi ning Hollywoodi ajaloo ühe kõige suurema filmihelilooja Erich Korngoldi looming.
Ugala teatris jagati kolleegipreemiaid
Ugala teater tähistas 6. jaanuaril koos praeguste ja endiste ugalalastega teatri 100. sünnipäeva. Enne piduliku peo algust külastati ühiselt Viljandi Metsakalmistut, et mälestada juba lahkunud kolleege. Viljandi Vanal kalmistul meenutati aga teatri kunagisi asutajaid Jaan Altleisi, Armin Hunti ja...
Vanemuislased jagasid preemiaid
Pühapäeval, 5. jaanuaril selgitas Vanemuise draamatrupp traditsiooniliselt välja kolleegipreemiate laureaadid lõppenud aasta tööde põhjal.
Fookuses on muuseumide aarded
Eesti kirjanike muuseumide ühisprojekt "Staarese" tõstab fookusesse muuseumide aarded.
Ilmunud on Penelope Lively realistlik romaan abielust
Eesti keeles on ilmunud Suurbritannia ühe andekaima nüüdisaegse kirjaniku Penelope Lively romaan «Foto». Seda peetakse autori signatuurteoseks ja kirjanikukarjääri kõrgpunktiks, mis ühendab meisterlikult suurepärase narratiivi ja psühholoogia.
«Eesti lugude» värske hooaja avab dokfilm maadlustreener Arvi Aavikust
Dokumentaalfilmide sari «Eesti lood»avab Eesti Televisioonis uue hooaja täna kell 20.00 filmiga «Suurem kui sport».
Värskelt Kuldgloobusega pärjatud Renée Zellwegeri film linastub Artises
8. jaanuarist toob Artis piiratud arv kordi ekraanile eluloolise draamafilmi «Judy», milles legendaarseks Ameerika filminäitlejaks ja lauljaks Judy Garlandiks kehastub Renée Zellweger. Möödunud ööl Los Angeleses toimunud galal tunnustati Zellwegerit rolli eest Kuldgloobusega.
Karvane košmaar – millega kassid selle ära on teeninud!?
Kuulsa poeedi T. S. Elioti tekstidel ja helilooja Andrew Lloyd Webberi fenomenaalselt edukal muusikalil põhinev mängufilm «Cats» on tagasiside põhjal mitte üksnes aasta, vaid kümnendi ja võib-olla kõigi aegade kõlavamaid kinofopaasid.