VETE HIRM: mida on hea teada haidest?
Läänemeres supeldes või kalastades on võimalus haikalaga kohtumiseks olematu, kuid paljud maarjamaalased puutuvad sooja suve või uusi kalapüügikogemusi otsides kokku ka vetega, kus neid hirmutavaid hambulisi veeloomi leidub. Haidest pajatavad õuduslood ja „Lõugade“ stiilis filmid on aga siiski su...
Puhkajaid šokeerinud delfiinilaip viitab kammelja salapüügile
Ilma peata delfiinibeebi leidmine Musta mere rannikul Bulgaarias šokeeris hiljuti puhkajaid ja tõstatas vana salapüügi probleemi.
Soomuseriiv
(Karikatuur: Erki Evestus)
VETERANKALAMEES KATENEVI PÄEVIKUD: aasta 1973
Viktor Katenev päästerõngast heitmas. (Autori erakogu)
Feederdamine nõuab aktiivset püüdjat ja kavalat söödakokka
Denis Mežennõi Emajõe kaldal feederdamas. (Aldo Luud)
Purunoored puruvanad
„See oli tillukestest puukildudest, heinakõrtest ja liivasõmeratest koosnev pulgakene. Ta lamas vees nagu iga muu vees loksuv puru. Kui aga teda kauem vaatlesid, siis nägid, et ta ometi elas ja paigast teise liikus. Isegi ta vaotaolisi jälgi võis põhjaliivas näha.“ F. Tuglas, „Väike Illimar“.
Tippkokk Marellega Lämmijärvel kohakala jälgedes
Marelle Lehter Lämmijärve kaldal varustust ette valmistamas. (Aldo Luud)
Eesti Kalastajate Selts: suur haug on väärtuslikum landi otsas, mitte taldrikul
Eesti casting 50!
Ühispildile on jäädvustatud alates vasakult: Raivo Markov, Andres Habak, Arvo Veske (84 a), Ülo Taimla, Ülo Johanson, Viktor Katenev, Laile Berg (Kotsar), Toomas Kongi, Monika Meho (Poll), Allan Lahi, Kaupo Ojavee (kükitab), Ain Meikop, Avo Kaur, Margus Viigimaa ja Ants Barot. (Toomas Kongi)
116 aastat tagasi nõuti ajalehes ahingupüügi keelamist ja kalakaitseinspektori ameti loomist.
Endla järve linaskid elasid hapnikukriisi üle
Kadedus – kalameest edasi viiv jõud
Ajakirja "Kalale" peatoimetaja Vidrik Võsoberg (Aldo Luud)
Suur Kalapüügi Puhkus: viis nädalat Eesti ja välismaa vetel, I
Tabada õnnestus ka sellises suuruses hauge, keda oli kaunis keerukas paati kahvata. (Fotod: Rain Erala)
Kui puhtad on Eesti kalad?
Paadi pesumaja Gotlandil võimaldab paatide pealiskasvu eemaldada ilma, et peaks paate värvima pealiskasvu hülgavate värvidega, mis sageli on vee-elustikule väga toksilised.
Ablas hulgulind kalakajakas
Kala püüavad linnud veepinnalt haarates. Aplusest neelavad nad sageli ka plastikusodi. (Vida Press)
Spetsialist selgitab: spinninguga kohapüügist
Mõõdukoha tabamine teeb alati rõõmu. (Fotod: Koit Kikas)
Kui enam suitsukala süüa ei jaksa
Kuldpruun kala pärast suitsus käimist. (Heidi Hanso)
„Minu põlvkonnaga see rannakalandus siin lõppeb kah.“
Läänemere tervis on kehv – kui vanasti sai selles süüdistada üksikuid tehaseid või õlireostuseid, siis üha rohkem oleme selles süüdi mina, sina ja isegi naabri vastsündinud beebi.
Keskkonnainspektorite töömailt: milliseid pahandusi teevad Peipsi kalamehed?
Hoolimata suurtest kahjutasudest ning sadadesse eurodesse ulatuvatest trahvidest, ei näita kalapüügirikkumised Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel keskkonnainspektsiooni teatel vähenemise märke. Jätkuvalt on kutselisi kalureid ja harrastuskalastajaid, kes kehtestatud nõudeid eiravad.
Briti õngemees püüdis Tais maailma suurima karpkala
42-aastane inglane John Harvey purustas äsja talle 14 aastat koduks olnud Tais maailmarekordi ning püüdis maailma suurima karpkala – see kaalus 105 kilo.
Hulpiv õllepurk reetis salajase särjepüügi
Keskkonnainspektorid tabasid aprilli keskel Saaremaal Kärla kandis Kõrkkülas võrkudega särge püüdnud mehed tänu vees märgatud tühjale õllepurgile – selgus, et see tähistas püügile pandud nakkevõrgu ühte alguspunkti.
Ussike võib vähendada Pärnu lahe kalavarusid
Viimastel aastatel Pärnu lahe merepõhja vallutanud hulkharjasuss pole küll inimese tervisele ohtlik, kuid tema tõttu väheneb kalavarude toidubaas ja seega ka kalasaak.
VIDEO | SEE LÄKS NAPILT: alligaator napsas saagi otse kalamehe käest
USAs Floridas endale lõunasööki õngitsenud kalamees oleks ise peaaegu lõunasöögiks saanud, kui võimas alligaator tema poole tormas.
Mees lõi 900grammise uimelisega võimsa kalapüügirekordi
USAs Põhja-Carolinas purustati 36 aastat kestnud rekord, kui veest tõmmati välja kala, mis kaalus kaks naela ja ühe untsi ehk 936 grammi.
Islandi vaalapüüdjad jätavad tänavuse hooaja vahele
Islandit ümbritsevates vetes ei püüta tänavu ühtegi vaala, sest riigi ainsad kaks vaalapüügifirmat otsustasid esmakordselt 17 aasta vältel suvise vaalapüügihooaja vahele jätta.
Raport: Põhjamere tursavarud on langenud „kriitilisele tasemele“
Rahvusvahelise mereuuringute nõukogu (Ices) värske raporti andmetel on Põhjamere tursakalavarud langenud kriitilisele tasemele ning turska püütakse „jätkusuutmatult“.
Riik keelas Sindi paisu läheduses kalapüügi
Keskkonnainspektsioon juhib tähelepanu eelmisel laupäeval kehtima hakanud muudatustele, mis puudutavad kalapüüki Pärnu jõestikus. Kui varem oli lubatud püüda teatud ulatuses Sindi paisust allavoolu, siis nüüdsest on igasugune kalapüük enne ja pärast paisu keelatud!
USA püüab vaalade kaitseks homaaripüüki piirata
Riigi veskid jahvatavad aeglaselt: 2021. aastal võiks USAs Maine’i osariigis hakata kehtima muudatused homaaripüügi regulatsioonis, mis on mõeldud ohustatud vaalaliigi kaitseks.
Kalapüügivõistlusel tabati „neetud abielusõrmusega“ forell
USAs Michigani järvel tabas üks kalapüügivõistlusel osalenutest eelmisel reedel forelli, kelle saba külge oli mingil müstilisel moel kaablisidemega kinnitatud abielusõrmus. Kaaluti kõikvõimalikke variante, kuidas sõrmus kala külge sai – aga mõni päev hiljem sai asi selgeks, sest välja ilmus selle...
„Hea karma“: kalur vabastas plastikust kaelarõngaga kala
Inglismaal Cornwallis tabas kalur väikese katraani, kes oli ilmekaks näiteks looduse reostamise tagajärgedest: kalal oli kaela ümber tihedalt kinni plastmassist rõngas.
Natad valmis? Järgmisel nädalal algab vähipüügihooaeg
1. juulil avatakse kalastuskaartide müük vähipüügiks. Olgugi et enamikus maakondades on püügivõimalused piirarvuvabad, leidub kohti, kus vähipüük on sel hooajal keelatud. Üks selline paik on Hiiumaa.
Teadlased: kliimasoojenemine ohustab brittide rahvusroa saadavust
Värske uuringu andmetel võib Inglismaa traditsiooniline roog kala ja krõbekartulid ehk fish’n’chips kliima soojenemise tõttu pikapeale menüüst kaduda.
Rannakalandus − mida õppida Islandilt?
„Riik ei saanud lubada, et meres võtab võimust hüljes ja rannakalandus hääbub. Ja asi lahendatigi ära,” kirjutab koos Saaremaa kaluritega Islandil õppereisil käinud Saarte Kalanduse tegevjuht Heino Vipp.
Lohakas kalakasvataja reostab järvi võõrliigiga
Ühendkuningriigi suurima forellikasvataja Dawnfreshi kalakasvandusest Šotimaal Loch Etive’i järvel on hiljuti teadaolevalt põgenema pääsenud vähemalt 2500 vikerforelli.
Putini survel algas Venemaal vangistatud vaalade vabastamine
Venemaal alustati ligi saja kuude kaupa nn „vaalavanglas“ kinni hoitud valgevaala ja mõõkvaala vabastamist. Teemaparkide tarbeks püütud ja Kaug-Idas kinni hoitavad vaalad pääsevad vabadusse pärast rahvusvahelist pahameeletormi ja president Vladimir Putini sekkumist.
Lõhe ja meriforell saavad kauem rahus kudeda
Keskkonnaminister Rene Kokk allkirjastas määruse muudatuse, mis muudab lõhe ja meriforelli püügivõimalusi. Püügikeeld pannakse peale Valgejõele, püük avatakse aga Loobu ja Pühajõe jõgede lõikudes. Samuti pikendatakse lõhe ja meriforelli kuderahu.
Üheksa korda mõõda: ametnike mõtlematus lõppes kalade massisurmaga
Austraalia Tallow Creeki elanikud kurtsid, et jõgi kipub nende aedasid üle ujutama. Maakonnavalitsus lasi kaebuste peale eemaldada jões oleva leetseljaku – see aga lõppes kalade massilise hukkumisega.
Kempsu visatud kuldkalad ummistavad võõrliigina Ameerika suurt järvistut?
Väidetavalt rikuvad USA ja Kanada piiril olevas suures järvistus looduslikku tasakaalu sinna inimeste akvaariumitest jõudnud kuldkalad. Äsja olevat Niagara jõel püütud lausa hiiglaslik 36-sentimeetrine kuldkala.
PEIPSI KORISTUSTALGUD: järvest tõmmati välja pea 700 hüljatud kalavõrku
Keskkonnainspektsiooni eestvedamisel toimunud Peipsi järve koristustalgutel eemaldati veekogust nelja päevaga 663 peremeheta nakkevõrku, mille kogupikkuseks on hinnanguliselt 46,4 kilomeetrit.