Teadlased: tehnoloogia topeldab kiiresti kalurite võimekust
Värskest uuringust selgub, et tehnoloogia areng võimaldab kutselistel kaluritel iga 35 aastaga oma kalapüügivõimekust kahekordistada – mõistagi aga survestab see üha enam niigi kahanevaid kalavarusid.
Kliimamuutuste tagajärg: Kreeka järves hukkusid kümned tuhanded kalad
Põhja-Kreeka looduskaitsealal leiti Koroneia järve kaldalt kümneid tuhandeid surnud kalu – põhjuseks see, et kõrge õhutemperatuur ja põud on veetaset märgatavalt langetanud.
Norra kalakasvandusest põgenes 10 000 lõhet
Norra Sognefjordeni lahes asuvast kalakasvandusest põgenes 10 000 lõhet.
Briti kalamees tabas Euroopa suurima haruldase kala
63aastane hambaravitöötaja Robert Webb Inglismaalt tabas Hispaanias kalastamispuhkusel olles haruldase saagi – oranžikaskollase kõhuga ehk osaliselt albiino säga. Nn mandariin-säga kaalus 104 kilo ja on teadaolevalt suurim Euroopas püütud omalaadne.
Üheksa-aastane püüdis kaheksakilose haugi
Just enne uue õppeaasta algust õnnestus üheksa-aastasel viljandlasel Egert Hubelil tõmmata Võrumaal Paidra järvest välja kaheksa kilogrammi kaaluv ja 110 sentimeetrit pikk haug.
Linnamäe hüdroelektrijaam: poolt ja vastu
Esimese maailmasõja järel rajatud, Teises maailmasõjas lõhutud ja uue iseseisvuse ajal taastatud Linnamäe hüdroelektrijaam Jägala jõel on kirgede küüsis. Jõelähtme vallavalitsus, muinsuskaitseamet ja Wooluvabrik OÜ soovivad jaama jätkamist; keskkonnaministeerium, keskkonnaamet ja kalurid tahavad ...
Eesti Energia ähvardab jätta kalakasvanduse vooluta
Eesti Energia ähvardab Pihtlas asuva kalakasvatusettevõtte OÜ Ösel Harvest suure elektrivõla tõttu vooluta jätta, see seab ohtu ettevõtte valduses olevate kalade elu.
Kohus saatis vangi hai surnuks lohistanud ja seda filminud kalamehed
Suvel kaks aastat tagasi sidusid kolm Florida meest tabatud haikala köiega mootorpaadi külge ja vedasid ta paadiga suurel kiirusel sõites surnuks. Mehed tegid oma sadistlikust üritusest video, see sai hiljuti sotsiaalmeedias avalikuks ja suure pahameele osaliseks. Loomapiinajad tuvastati ja lõpuk...
Tulnukas meresügavustest: Norra kalamees tabas haruldase vee-elaniku
Oscar Lundahl oleks enda sõnul „peaaegu paadist välja hüpanud“, kui ta kummalise vee-eluka pardale tõmbas. Suhteliselt väikese keha kohta olid sel hiigelsuured silmad ja kala tundus pärinevat mõnelt teiselt planeedilt.
Keskkonnainspektorid tõmbasid liistule 18 vähipüüdjat
Keskkonnainspektsioon on alustanud tänavu juulis ja augustis 18 vähipüügiga seotud väärteomenetlust, lisaks on veekogudest eemaldatud 70 tähistamata ja märgistamata vähimõrda ja -natta.
LUMEHELBEKESED: sotsiaalmeedia tsenseeris „häirivaid“ kalapilte
Populaarse Inglismaa kalapoe omanik sai nördimusega teada, et Instagram on pidanud tema jagatud kalapilte häirivaks ja neid tsenseerinud.
Kalapääs Tille veski juures avas kaladele rännutee Ahja jõel
Pärast viimase takistuse eemaldamist Tille veski juures on Ahja jõgi nüüdsest alates Saesaare paisust kaladele täielikult avatud.
Jõeforelli püügihooaeg 2019: kinnikasvanud veekogud ja palju „rihmasid“
Autor ja kena augustis püütud mõõduforell. (Rando Tuisk)
SPETSIALIST SELGITAB: kajaloodi kasutamine praktikas, I
Kalapüügi ja selles valdkonnas kasutatava tehnika asjatundja Koit Kikas teeb puust ja punaseks kajaloodi kasutamise põhitõed.
Suur Kalapüügi Puhkus: viis nädalat Eesti ja välismaa vetel, II
Nõuni kilone latikakoll. (Rain Erala)
Norus Peaga Mees ja Närviline Tüüp ehk Miks parem minna kala püüdma
Kalale - Pärnumaal Lindi külas (Erki Parnaku)
VETERANKALAMEES KATENEVI PÄEVIKUD: aasta 1974
O. Nõmme tehtud exlibris. (Autori erakogu)
Vabatahtlikud kudevalvurid aitavad röövpüüdjaid vaos hoida
Kude­valvurid on jõe ääres patrullides avastanud lehtede alla peidetud kongitsaid, aga isegi ammu keelatud västraid. (Eesti Kalastajate Selts)
Lestapüük rannikult kestab jäätulekuni välja!
Lestapüük Peraküla rannas läänemaal (Fotod: Heiko Kruusi, Kalev Lilleorg, Pixabay)
Eksootiliste lemmikute kasvataja Peeter Rajaga Pärnumaal haugi trollimas
(Erki Parnaku, Erakogu)
Kõva kalapüüdja kormoran
Kormoranid Soome lahes asuval Põhja-Uhtju saarel. (Fotod: Vida Press, Marko Valker)
Mudakala koger kivigrilli maiuspa laks
undefined (Heidi Hanso)
Suured karbid, väiksed karbid ...
Hariliku järve­karbi tühi koda seestpoolt. (Henn Timm, Maaülikooli hüdrobioloogia ja kalanduse õppetool )
Matsid jäävad matsideks. Miks jätavad inimesed oma prügi veekogude äärde?
undefined (Rain Erala)
Osale Kalale! fotokonkursil „Kõva Kala 2019“
Ajakiri Kalale! kuulutab välja fotokonkursi „Kõva Kala 2019“. Osalemiseks tee järgmist:
Mõõduvõtt: millised on Eesti suurimad ahvenad?
Saarte Hääl avaldas hiljuti piltuudise ärimees Oleg Sõnajala püütud ja talle rõõmu teinud 750grammisest ahvenast. Nii mõnigi kalamees tundis end ilmselt veidi puudutatuna: kohe anti üles 1,2 kilo kaalunud ahven, seejärel 1,4kilone ja lõpuks 1,5kilone.
Teadlased: merekalad on mürgisemad kui kunagi varem
Mitmed söögilauale jõudvad kalaliigid sisaldavad üha enam mürgist metüülelavhõbedat. Harvardi ülikooli teadlased on seda nähtust põhjalikult uurinud ja leidnud seose globaalse soojenemisega.
NOA LAEV: põuda ootav Austraalia asub kalu ümber kolima
Äärmiselt kuiva suve ootava Austraalia Uus-Lõuna-Walesi osariigi valitsus võtab käsile Noa laeva tüüpi operatsiooni. Darlingi jõe alamjooksult on kavas ümber asustada nii palju kalu kui võimalik – veel enne, kui põud niigi nigelas seisus veetaset veelgi langetab.
USA kalamees tabas ootamatu saagi
Ameerika Ühendriikides Texase osariigis jäi kalamehel möödunud nädalavahetusel konksu otsa midagi väga ootamatut: poolautomaatne vintpüss.
Kalapüügijärelevalve sai juurde mitu väikelaeva
„Kaks 250-hobujõulist mootorit, kiirust peaks arendama tehase andmetel ta 54 sõlme tunnis ehk siis üle 80 km/h,“ iseloomustas veidi üle 9 meetri pikkust laeva ERRi raadiouudistele keskkonnainspektsiooni Ida-Virumaa büroo vaneminspektor Tarmo Rajasaare. „Muidugi sihukese kiirusega ei ole mõtet sõi...
VIDEO | OH SEDA RÕÕMU: delfiiniema tänas poja võrgust vabastanud kalureid vaatemänguga
Itaalias Napoli lähedal Procida rannikul jäi kalameeste võrku kinni noor delfiin, kirjutas Daily Mail. Kui kalurid delfiinilapse võrgust vabastasid, ilmus välja tolle ema – ning justkui tänas inimesi vaatemänguliste hüpetega.
Valitsus otsustab, kas Linnamäe pais säilib või mitte
Keskkonnaminister Rene Kokk ja kultuuriminister Tõnis Lukas otsustasid kolmapäevasel kohtumisel, et viivad Linnamäe hüdroelektrijaama küsimuse vabariigi valitsuse arutada. Praegune seisukoht on, et tamm peab ehitusmälestisena säilima sellisena nagu see praegu on ehk kalapääsu rajama ei hakata, va...
VIDEO | 4aastane tüdruk püüdis multikaõngega 15kilose kala
Kartmatu nelja-aastane USA Illinoisi tüdruk tabas Disney multika „Frozen“ kirjadega pisikese õngega säga, kes kaalus temast endast rohkem.
Vähkide röövpüüdja jäi kohtus süüdi
Kohus ei rahuldanud Vaiko Vilbase kaebust keskkonnainspektsiooni määratud rahatrahvile ning jättis ta ligi 200 jõevähi ebaseaduslikus püüdmises süüdi.
Taani tõmbab merekalakasvandustele pidurit
Taani valitsus teatas, et edaspidi ei lubata enam rannikuvetesse uusi meriahvena kasvandusi rajada ega olemasolevaid 19 kalakasvatust laiendada – põhjuseks nende mõju keskkonnale.
Jumal kaitses? Pastorist kalamees tulistas harpuuni läbi pea, kuid pääses hullemast
Lõuna-Aafrikas Umkomaasis võib kirikuõpetaja Connie Hallowell kõigekõrgemat tänada: kuigi ootamatult vallandunud harpuuninool läbis ta pea, jäi eluvaim sisse ja isegi silmanägemine alles.
Ameeriklased hakkavad lõhe ja forelli kaitseks merilõvisid tapma
USA riiklik merekalastusteenistus teatas kavast tappa edaspidi Oregoni-Washingtoni piiril Columbia jõel aastas enam kui 1100 merilõvi, et lükata uuesti hoog sisse lõhekala ja teraspealõhe (vikerforelli siirdevorm) arvukuse kasvule.
Kalurid saavad taotleda tulevaks aastaks kutselise kalapüügi luba
Alates eilsest kuni 1. detsembrini saab veterinaar- ja toiduametist (VTA) taotleda 2020. aasta kutselise kalapüügi luba.
SEE POLE MEMMEKATELE: mees tabas kalapüügivõistlustel palja käega 39kilose säga
USAs Oklahoma osariigis peeti tänavu juba 20. korda ohtlikku säga paljaste kätega püüdmise võistlust. Võitjaks osutus mees, kes „nuudeldas“ välja rekordilise 38,5 kilo raskuse eluka.
VIDEO | Lõbu rohkem kui rubla eest: Austraalia kalamees sooritas maailma esimese droonipüügi
YouTube’is lööb laineid video, kus mees istub mugavalt drooni külge kinnitatud tooli, tõuseb vee kohale õhku ja tõmbab ridvaga kala välja. Kaasa võetud õlle rüüpamiseks ei näi tal siiski mahti olevat.
Lestakala kipub merest kaduma
Sõrve lestapüüdjate sõnul pole enam pikk maa minna prohvet Järva Jaani ennustuse täitumiseni selle kohta, et merest saab kala täiesti otsa.
Austraalia valmistub kalade viimsepäevaks
Kagu-Austraalia Uus-Lõuna-Walesi osariigi valitsus teatas, et panustab 10 miljonit kohalikku dollarit võitluseks „kalade viimsepäevaga“, nagu on terendavat kalade massihukku nimetanud põllumajandusminister.
Hiina asub võitlema elektri ja lõhkeainega kalastamise vastu
Hiina põllumajandusminister teatas, et riik ootab avalikkuse vastukaja seaduseelnõule, mille eesmärk on pidurdada ebaseaduslikku kalapüüki ja kalavarude ammendumist – sest praegune seadusandlus kalandusvaldkonna jätkusuutlikkust ei taga.
Rekordsoe suvi surmab Alaska lõhekalu
Üle kogu Alaska on jõgedest leitud surnud lõhekalu. Väga tõenäoliselt on surmad seotud sooja vee ja madala veetasemega – tänavune suvi on piirkonnas kõigi aegade kuumim. 
OHTLIK JULGUSTÜKK: kalamees sumas paati päästes krokodillidest kubisevas jões
„Kui sa hakkad laagrisse hiljaks jääma ja vett pole, aga lähed ikkagi.“ Nii kirjutati kalapüügifännide grupis NT Fishaholic's Fishing kaadrite kohta, kus mees püüab paati madalikult lahti sikutada ega hooli tõigast, et tegu on Austraalia ühe krokodillirohkeima veekoguga.
Šokeeriv kalapüügiõnnetus: õngekonks takerdus 11aastase poisi silmalau külge
USAs Lõuna-Carolina osariigis tabas 11aastane Manning Ruff sel kuul ahvena – aga seda välja tõmmates tuli lant kala küljest lahti ning konksud puurisid end noore õngemehe põse ja silmalau sisse.
Kuuba reformib keskkonna kaitseks lõpuks kalapüügiseadusi
Kuuba avalikustas põhjaliku kalapüügiseaduste muutmise ja uuendamise kava. Muuhulgas näib saareriik siluvat teed võimalikule koostööle USAga, et kaitsta ühist ookeani.
Ameeriklanna püüdis kahe suuga kala?
„Kahe peaga kala“ kõlab nagu mingi müütiline mereloom, aga tuleb välja, et sellist asja võib ka päris elus näha – näiteks USAs New Yorgi osariigis. Muidugi juhul, kui tegu polnud osava fotomontaažiga.
Kreeka kalurid saavad palka prügi püüdmise eest
Puhastamaks Kreekat ümbritsevat merd prügist, makstakse kaluritele 200 eurot kuus, et nood oma võrkudest leitud prügi käitlemiseks maale viiksid. Idee selliseks kampaaniaks tekkis algatajal siis, kui üks kalur võrku jäänud joogipurgi tagasi merre viskas ja teatas: „Mulle ei maksta prügi-, vaid ka...