Täna ajaloos 19.06: asutati Eesti esimene karskusselts
1889 – Toris asutati Eesti esimene karskusselts.
Piltuudis: NASA satelliit tabas Marsil haruldase kujuga kraatri
Kuigi kraater ise on väike, vaid viiemeetrise läbimõõduga, siis selle saba, mille punasele planeedile sadanud meteoriit pinnasesse tõmbas, on lausa kilomeetri pikkune. Säärased kraatrid on kaunis haruldased.
Eesti teadlaste materjal peidab sõdureid nähtamatut valgust tuvastavate kaamerate eest
Laialt levinud kaitseväe maskeerumisvahendid on muutumas tehnika arengu tõttu iganenuks.
Ülevaateuuring: imetajad üle maailma pagevad inimese eest öö varju
Värskest ülevaateuuringust selgub, et väga paljud imetajad on inimeste läheduses muutnud oma ööpäevaseid elurütme, et just meid vältida. Uuring toob esile, et loomade jaoks pole vahet, kas inimtegevus millega nad kokku puutuvad on jaht või pikniku pidamine.
Avastus: inimene suitsetas tubakat juba 3500 aastat tagasi
Põhja-Ameerika loodeosast leitud iidne piip annab tunnistust, et suitsetamine on väga vana komme. Lubjakivist piibukaha kannab endal 3500 aastat vanu nikotiinijälgi.
Marsi tolmutorm ähvardab hävitada suurejoonelise ajalooga Opportunity kulguri
Teadlaste pikisilmi oodatud võimas tolmutorm võib haarata kogu Marsi pinna ja võimaldada teha väärtuslikke teadusvaatlusi, kuid suure tõenäosusega saab see ühele NASA kõigi aegade viljakamale teadusmissioonile saatuslikuks.
Täna ajaloos 18.06: toimus üks sõjaajaloo tähtsamaid lahinguid
1815  – Prantsuse ja Seitsmenda Koalitsiooni ühendvägede vahel toimus Waterloo lahing. See jäi Napoleoni viimaseks lahinguks.
Kosmosepilt: vaata, kuidas tolmupilv Marsi taeva tumedaks värvis
NASA avaldatud piltidelt on näha, kuidas taevas tolmutormi tagajärjel tumedaks tõmbas.
Metsapõlengute valguses: millal kasvab põlenud metsa asemele uus?
Aegviidu lähistel möllava kümnendi suurima metsapõlengu valguses taasavaldab Heureka 2016. aastal Maa Elus ilmunud artikli, milles ajakirjanik Taavi Alas uuris Maaülikooli teadlastelt, kui kaua metsal põlengujärgseks taastumiseks aega kulub.
Täna ajaloos 17.06: Nõukogude Liit okupeeris Eesti
1940  – Punaarmee (90 000 meest) ületas Eesti piiri ehk faktiliselt Nõukogude Liit okupeeris Eesti.
Täna ajaloos 16.06: esimene naine läks kosmosesse
1963  – täpselt 54 aastat tagasi startis Valentina Tereškova kosmosesse.
Meeste ja naiste vahelise erinevuse määrab vaid üks geen
Teadlased tuvastasid katseloomades hiirtes geeni, mille välja lülitamine takistab embrüol areneda isaseks. Kõik imetajad on arengu alguses emased ning seni polnud teada, mis konkreetselt põhjustab isasteks muutumist. Töö autorite hinnangul toimib teiste imetajate ning ka inimeste sugude teke sama...
Täna ajaloos 15.06: võeti vastu Eesti Vabariigi kõige esimene põhiseadus
1920  – Asutav Kogu võttis vastu Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse.
Kurioosum. Metsamaa pindala muutused ei ole loogilised
Kui kolhoosikord Eestis lõppes, hakkasid paljud kultuurmaad võsastuma. Seda näitavad ka statistilise metsainventuuri (SMI) andmed, mille järgi aastatel 1994–2000 kasvas Eestis metsamaa pindala 300 000 hektari võrra. See on väga suur maa-ala, võrreldav näiteks kogu Ida-Viru maakonnaga. Oma osa met...
«Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on». Kuidas maismaa-ilm elukõlblikuks sai
Meie sinise planeedi tekkimise algusest saadik on selle kivisel pinnal toimunud muutused, mida nimetatakse murenemiseks. Murenemise käigus muutuvad kivimite koostis ja omadused õhu, vee ja organismide toimel.
Miks me oleme «kõige vastu»?
Kriitikat, et häälekad huvigrupid (eriti keskkonnakaitsjad) on «kõige vastu», saab nii teaduslikult seletada kui ka inimlikult mõista. Ühiskondlikus arutelus läheb aga selle asemel vaja konkreetse olukorra käsitlemist, et see ei muutuks demagoogiavõtteks.Viimasel ajal on ajakirjanduses sagenenud ...
Sotsiaalmeedia kihab: Hawaiil sajab taevast vääriskive
Purskav Kīlauea vulkaan on hakanud lisaks laavale, tolmule ja gaasidele paiskama keskkonda ka väikeseid rohelisi oliviini kivikesi.
Lõuna-Aafrika fossiilid kirjutavad ümber maismaaloomade tekkelugu
Maapõuest välja tulnud fossiliseerunud loomajäänused näitavad, et endale jalad kasvatanud kalade maismaale ronimine võis toimuda korra pea kõikjal üle ürgse Gondwana hiidmadri.
Ülevaade: Antarktika sulab kiiremini ja tõstab veetaset rohkem kui kunagi varem
Suur ülevaateuuring viimase veerandsaja aasta kohta toob murettekitavaid uudiseid. Antarktika sulab üha kiiremini ja kiiremini, lõunamandri kaduvad jääväljad on saanud suurimaks üleilmse mereveetaseme tõusu põhjustajateks.
Täna ajaloos 14.06: algas kümnete tuhandete teekond külmale maale
1941. aasta juunikuus küüditasid Nõukogude Liidu valitsuse repressiivorganid Eestis, Lätist, Leedust, Valgevenest ja Moldovast inimesed üle suurriigi kaugete kantide.
Raiemahud hakkavad nii või teisiti langema
Kuidas käis noores Eesti Vabariigis juhilubade saamine?
Milline oli autode ehk jõuvankritega sõitmise luba ja kord Eestis 1920.-30. aastatel kirjutab Tallinna Linnaarhiivi peaspetsialist Kalmer Mäeorg arhiivi blogis. Muu hulgas selgub arhiivi materjalidest, milline oli naisjuhtide osakaal Eesti jõuvankrite roolikeerajate hulgas.
Avastus: IQ-testide tulemused on mõnikümmend aastat langenud
Kui üldiselt on inimkonna intelligentsustase pikka aega tõusutrendil olnud, siis selgub Norra teadlaste mastaapsest uuringust ehmatav uus suundumus – alates 1970ndatest on testi keskmised skoorid hoopis langenud.
Avastus: kimalased tajuvad lõhna kuju
Teadlased avastasid uue metsmesilindude võime, need putukad suudavad tajuda lõhna kuju ning selle järgi hinnata, millisest õiest on lootust rohkem nektarit saada. Kimalased suudavad teha vahet kahel õiel, mis on kõiges peale nektari kontsentratsiooni samasugused.
Uuring: maailma ohustatum ökosüsteem hoiab ära miljardite eurode eest kahjusid
Termin «ökosüsteemi teenused» võib kõlada imelikult, kuid mõnelgi juhul võib nende teenuste hinna ka päris rahalises vääringus välja arvutada.
Täna ajaloos 13.06: Eesti esimesed europarlamendi valimised võitis tulevane president
2004  – Toomas Hendrik Ilves võitis Eesti esimesed Euroopa Parlamendi valimised 76 120 häälega.
Leitud: jazzilegend John Coltrane'i kadunud salvestised avaldatakse kuu lõpus
Eelmisel nädalal tuli plaadifirma Impulse! välja teatega, et on leidnud kadunud salvestused, mille John Coltrane oma kvartetiga mängis linti 1963. aasta märtsis ning mis seejärel vajus unustusse. Plaat pealkirjaga «Both Directions at Once: The Lost Album» ilmub 29. juunil ning sisaldab ka kahte s...
Algavad Uue Maailma müstiliselt kadunud koloonia otsingud
Värsked uuringud näitavad, et seni võltsinguks peetud viimased märked Roanokei’i saare kadunud asundusest võivad siiski ehtsad olla ning nüüd valmistuvad arheoloogid koloonia kadumisse selgust tooma.
Päikese vööümbermõõt muutub iga paari aasta tagant vähemalt kilomeetri võrra
Meie kodutähel on 11-aastane tsükkel, mille käigus selle magneetiline aktiivsus kasvab ja vaob. New Jersery tehnikainsituudi ja Côte d'Azur ülikooli astronoomide värskest teadustööst selgub, et lisaks magnetjõu muutustele muutub aastate lõikes ka Päikese enda suurus.
Avastus: salapäraste mikrolainete allikaks on kosmoseteemandid
Seni teadmata allikaga kosmiliste mikrolainete põhjustajateks on kolme spetsiifilise tähe ümber keerlevad imepeenikeste nanoteemandite kettad.
Teadlased mures: Aafrika ürgpuud on hakanud ootamatult kiiresti surema
Paljud vanemad ja suuremad ahvileivapuud ehk baobabid on viimase 12 aasta jooksul seni teadmata põhjusel ära surnud, teadlased kahtlustavad kliimamuutuste mõju.
Täna ajaloos 12.06: oluline Virumaa kants sai Taani kuningalt linnaõiguse
1302  – Taani kuningas Erik VI Menved andis linnuse jalamile tekkinud Wesenbergile (praegune Rakvere) privileegid ehk Lübecki õiguse.
Uuring: miljoneid aastaid tagasi tõmbus kogu Maa peaaegu üleöö jäässe
Geoloogide avastatud kivimikihid kinnitavad seni vaid teoreetilist oletust, et kindlate tingimuste kokku langemisel võib Maal aset leida ülikiire kogu planeeti hõlmav jäätumine.
Muistsed inkad olid osavamad ajukirurgid kui uusaegsed arstid
Trepaneerimine, ehk meditsiinilisel või religioossel põhjusel kolba sisse augu puurimine või lihvimine, on erinevatel aegadel levinud üle ilma. Värske võrdlev meditsiinilooline uuring näitab, et muistsed inkad olid selles praktikas üllatavalt vilunud, suremus oli patsientide hulgas vaid kuni nelj...
Avastus: tundmatu piiblikuninga kuju valmistati enneolematu meisterlikkusega
Üheksandal sajandil enne meie ajaarvamist oli pühal maal figuratiivne kunst peaaegu olematu. Selle tõttu on Abel Beth Maacah'st leitud kuju pea ainulaadne leid.
Uuring: antibootikumidele allumatuid baktereid saab ravida viirustega
Antibiootikumide ülekasutuse tõttu on mitmed haigustekitajad-bakterid muutunud nende vastu resistentseks. Ameerika Ühendriikides toimusid hiljuti inimkatsed, mille käigus suudeti piiratud edukusega kasutada kahjulike bakterite tapmiseks teadlaste koostatud viiruste komplekti.
Kahte raskeimat elementaarosakest nähti esmakordselt omavahel suhtlemas
Teadussaavutus, milleni jõudmises osales ka Eesti füüsikuid, annab lootust maailma põhialuseid senisest paremini mõista.
Täna ajaloos 11.06: hävitati Trooja linn
1184 eKr. – Kreeka teadlase Eratosteenese arvutuste järgi õnnestus täna Trooja piirajatel linna tungida ning linn maatasa põletada.
Mesilindudele ei ole ümmargune null võõras
Mesilaste võime eristada ühte nullist näitab, et abstraktse matemaatilise mõtlemise oskus võib olla palju levinum ja tehisintellekti puhul kergemini saavutatav, kui seni arvatud.
Täna ajaloos 10.06: mulda sängitati malemaailma suurkuju
1975 – Paul Keres maeti musta mulda.
Täna ajaloos 09.06: maailmakuulus tegelane jõudis esmakordselt kinolinale
1934  – Piilupart Donald jõudis esmakordselt kinolinale multifilmis «The Wise Little Hen».
Muistne Mars oli külm ja kõle tühermaa ent elu võis seal ikka olla
Mineroloogide andmed näitavad, et miljardite aastate eest oli kattis Marsi järvi ja jõgesid jääkilp. Kuid soojust ja vedelat vett pidi punasel planeedil siiski vulkaaniliste protsesside tõttu leiduma.
Kuumem kui Päike: teadlased katsetasid uut tuumafusioonreaktorit
Suurbritannnia ettevõte Tokamak Energy suutis testis oma tuumafusioonreaktoris saavutada Päikese temperatuurist kõrgema temperatuuri. Firma loodab 2030. aastaks turule tuua tööstuslikult kasutatava reaktori, millega tarbijatele energiat toota.
Teadlased lahendasid Jupiteri äikese mõistatuse
Äikest Jupiteril märgati juba 39 aastat tagasi, kui kosmosesond Voyager esimest korda gaasihiiust möödus. Tänaseks on Jupiteri tehiskaaslane Juno kogunud piisavalt andmeid kauge planeedi pikse kohta, et teadlased saaksid teha järeldusi Jupiteri äikese kohta.
Eestist avastati uus kalaliik
Pärnu jõest püüti esimene mõrukas - väike kala, kelle siiajõudmist oodati ammu.
Kommentaar: Villu Reiljan võitles lageraietega
1990ndate alul oli Eesti aastane lageraiete pindala alla 5000 hektari. Ühes maareformi edenemisega kasvas lageraiete pindala sajandivahetuseks üle 20 000 hektarini aastas. Suur lageraiete mahu vähenemine 2000ndate keskel on otseselt seotud Villu Reiljani teistkordse ministriametiga alates 2003. a...
Bioloog: tselluloositööstus ei sobi Peipsi vesikonna jõgede lähedusse
Emajõe äärde planeeritava tselluloositehase puhul tuleb arvestada, et see tööstusharu on keskkonnaohtlikkuse poolest viiendal kohal maailmas. Sellest lähtuvalt on inimestel õigus teada ohte, mida tselluloositehase paiknemine Emajõe läheduses võib endaga kaasa tuua.
Täna ajaloos 8.06: ilmus üks 20. sajandi mõjukamatest romaanidest
1949 – Londonis ilmus üks kuulsamatest ja mõjukamatest poliitilise ilukorjanduse teostest, George Orwelli romaan «1984».
«Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on». Jägalate maailm
Palun vabandust kõigilt, kes pealkirja lugedes kukalt sügama jäid. Jägalad on seenest ja vetikast koosnevad kompleksorganismid. Olemuselt on nad nagu varased taimed, ainult seent ja vetikat vahendav karkass on puudu, ning seentel on teistsugune roll kui taimedes. Eestis on neid liitorganisme pikk...
Teadlaste manifest: inimkonnal seisab ees kas põhjalik muutus või hukk
Londoni ülikooli teadlased Mark Maslin ja Simon Lewis avaldasid manifesti, milles kutsuvad üles muutma maailma. Teadlastepaari hinnangul ei saa me senise majandusliku ja ühiskondliku mudeliga jätkates enam pikka pidu nautida.