Maailma uusim punane nimistu: ohustatud on kolmandik hinnatud liikidest
Ohustatud liike leidub elupaigus puulatvadest ookeanide süvikuteni ning peamise hävingu põhjustajana tuuakse välja ikka inimtegevus.
TÜ uuring: taime konkurentsivõime sõltub mikroskoopilistest seentest
Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi botaanika osakonna teadlased avaldasid äsja rahvusvahelises teadusajakirjas PLOS ONE uuringu, milles selgub, et niidutaimede omavahelises konkurentsis on mikroskoopilistel krohmseentel oluline roll taimekoosluste mitmekesisuse kujunemisel.
Galerii: purjelaeva Admiral Bellinghauseni pardat külastas president
Antarktika 200 ekspeditsioonile suunduval purjelaeva Admiral Bellinghausenit külastas president Kersti Kaljulaid, kes viibis jahi pardal selle Roomassaarde saabumisel.
Eesti õpilased jõudsid pjedestaalile rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil
Eesti õpilane Konstantin Dukatš võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt Tel Avivis kuldmedali, veel võitsid Eesti õpilastest hõbemedali Richard Luhtaru ja pronksmedali Kaarel Kivisalu.
Vaata: britid panevad uuele 50-naelasele rahatähele Enigma koodimurdja Turingi
Inglased otsustasid panna uuele 50-naelasele kupüürile matemaatik Alan Turingi. Koodimurdja ja tänapäeva arvutiteaduse alusepanija Turing langes eluajal seksuaalse sättumuse tõttu tagakiusamise ohvriks ja lõpetas elu enesetapuga.
Juhan Aru: matemaatika kui laulupidu
Võib-olla on matemaatika repertuaar veidi sarnane laulupeo repertuaarile. Nii nagu laupeol on laule, mille meloodiat igaüks teab, on matemaatikas klassikalisi küsimusi, millest on kuulnud kõik matemaatikud, kirjutab matemaatik Juhan Aru.
Tallinn 800: kuidas mäng, nõnda mees
Kuigi varasemad tõendid lauamängudest ei võimalda meil öelda kuigi palju linnaelanike sotsiaalse kihistuse kohta, on arheoloogidele siiski selge, et mängurõõm on Tallinnaga kaasas käinud linna algusest saadik, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Laevablogi: jõudsime Kroonlinnast kodumaa vetesse
Ekspeditsiooni teise päeva esimene pidulik hetk saabus kell 10 hommikul, kui sisenesime taas koduvetesse. Meeskond rivistus kambüüsis hetke tähistamiseks, hea tunne oli.
Galerii: vaata, kuidas eestlaste polaarseiklusele Kroonlinnas algus anti
Eile, 11. juulil alustas MTÜ Thetis Ekspeditsioonide ja Eesti Meremuuseumi eestvedamisel Venemaalt Kroonlinnast teed eestlaste purjelaev «Admiral Bellingshausen».
Purjede all Peteburi: 2011 versus 2019
Purjede all Peterburi sissesõit on võrreldes minu viimase kogemusega oluliselt muutunud. Suurim muutus on see, et nüüdseks on jahid oodatud ka Kroonlinnas, mis on Vene mereväe üks põhibaase Läänemerel.
Kas 200 aastat tagasi sõitis eestlasi Lõunamandrit otsima?
200 aastat tagasi osales admiral Bellingshauseni ekspeditsioonis kaks madrust, kelle nimed viitavad nende võimalikule Eesti päritolule, kuid seda pole enam võimalik kindlaks teha.
Nagu 200 aastat tagasi: ekspeditsioon valmistati ette väga lühikese ajaga
Täna Kroonlinnas algaval Eesti Antarktika-ekspeditsioonil ja 200 aastat tagasi enam-vähem samal ajal alanud Saaremaalt pärit admiral Bellingshauseni reisil on üks ühine joon: mõlemad valmistati ette sama lühikese aja, sisuliselt poole aasta jooksul.
Jaapani kosmoseaparaat maandus teist korda asteroidile
Jaapan kosmosesond Hayabusa2 maandus neljapäeval kaugel asteroidil, et koguda sealt proove, mis võivad heita valgust päikesesüsteemi ajaloole.
Vaba mereriigi eneseteostus
Eesti oma orkester ja kogenud purjetajast presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo (52) saadavad täna Peterburi merekindlusest Kroonlinnast teele vaba Eesti esimese mereekspeditsiooni, mis on pühendatud 200. aastapäeva möödumisele Antarktika mandri avastamisest, milles mängis tähtsat osa Saarem...
Tehnikaülikooli doktorant töötas välja uudse energiasalvesti
Võrreldes liitiumioon akudega tekib laengukandjana negatiivset floori kasutades mitmeid eeliseid nii ohutuse, keskkonnasäästu kui oluliste parameetrite osas.
«Admiral Bellingshausen» jõudis Kroonlinna
Täpselt 23 tundi pärast Tallinnast lahkumist jõudsime sujuva seilamisega Kroonlinna. Esimese etapi meeskond elas ennast kiirelt kokku ja 170 meremiili möödusid vaatamata kogu tee püsinud vastutuulele tõusvas meeleolus.
Täna ajaloos 9.07: Irkutski lennuõnnetuses hukkus 124 inimest
2006 – S7 Airlinesi lend 778 lõppes Irkutski lennuväljal õnnetusega. Hukkus 124 inimest.
Leht: juba viis paari on Venemaal GMO-beebide ootejärjekorras
Viis kuulmispuudega paari ootavad tervete laste saamise lootuses ametkondadelt otsust, mis lubaks bioloog Denis Rebrikovil nende järeltulijaid juba loote järgus geenmuundada ja sellega nende kurdiks jäämist vältida.
Hääletus on lõppenud, Postimehe lugejad pakuvad Pärnu lahe ussikese liiginimeks meriharjas
Hääletusest osa võtnud lugejad valisid ülekaalukalt oma lemmikuks Virve Pitirimovi välja käidud nimekandidaadi meriharjas.
Avalik konkurss: eestlased saavad anda nime kaugele tähele ja eksoplaneedile
Rahvusvaheline Astronoomialiit on määranud Eestile võimaluse anda nimi 2008. aastal avastatud eksoplaneedile XO-4b ja tema kodutähele.
Täna ajaloos 08.07: Tartu vanglas hukati 193 inimest
1941 – NKVD käsul hukati 8. ja 9. juulil Tartu vanglas 193 inimest
Täna ajaloos 7.07: lasti vette Eesti allveelaevad Kalev ja Lembit
1936 – Šotimaal lasti vette tulevased Eesti allveelaevad Kalev ja Lembit.
Tallinn 800: alguses oli nahk
Nahatöö on Tallinna arheoloogiasse jätnud juba 13. sajandist ja vanimad nahatöökojad töötasid ühes kohas kuni 20. sajandini, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Täna ajaloos 6.07: üle poole Tartu linnast hävis tulekahjus
1775 – kaks kolmandikku Tartu linnast hävis tulekahjus.
Eestist Antarktikasse, 200 aastat hiljem
Mis on see, mis ajab tublisid mehi ja naisi ilma nähtava praktilise põhjuseta seilama üle ookeani, ületama väikesel jahil maailma raskeimaid purjetamispiirkondi, manööverdama hiiglaslike ja ohtlike jäämägede vahel? Arter otsib sellele küsimusele vastust.
Finaal: milline sõelale jäänud kandidaatidest võiks saada Eestis avastatud ussikese liiginimeks?
2012. aastal Pärnu lahest avastatud teadusele varasemalt tundmatu loomake ladinakeelse nimega Laonome xeprovala otsib eestikeelset liiginime.
Teadlased: kliimamuutusi saab pidurdada miljardihektarilise hiidmetsaga
Toidu tootmist ja kohalikke ökosüsteeme ohustamata saaks maailmas uuesti metsaga katta peaaegu miljardi hektari jagu maismaad.
Täna ajaloos 5.07: Vares-Barbaruse valitsus saatis Riigikogu laiali
1940 – Johannes Varese valitsus saatis Riigikogu laiali ja kuulutas välja Riigivolikogu uue koosseisu ennetähtaegsed valimised. Põhiseadust eirates jäeti Riiginõukogu moodustamata.
Teadusorganisatsioonide avalik pöördumine: Helme peab vabandama
Mitu teadlasi ja akadeemilisi töötajaid ühendavat organisatsiooni avaldasid täna ühise pöördumise, milles avaldatakse toetust Tallinna Ülikoolile ja kutsutakse siseministrit oma sõnade eest vabandama.
Aita otsida Pärnu lahest avastatud uuele loomaliigile eestikeelne nimi
2012. aastal ühest Pärnu jõe suudme lähedal asuvast seirejaamast kummalise looma leidnud teadlased peavad talle nüüd ka ametliku eestikeelse nime andma ning oma nimekandidaadid võivad välja käia ka Postimehe lugejad.
Läbimurre: uus teraapia päästis hiired HIVst
USA teadlastel õnnestus uute pikatoimeliste HIV-ravimite ja geeniteraapiaga hävitada viie hiire organismis pesitsenud viirus.
Uuring: Nõukogude liidu kokkuvarisemisega kaasnes tohutu kasvuhoonegaaside vähenemine
90ndatel toimunud märkimisväärse süsinikuheitmete vähenemise peamiseks põhjuseks peavad värske uuringu autorid majandusraskustest tingitud liha söömise vähenemist.
Jaht teeäärsel põllul lõpeb loorkakule sageli autorataste all
Läbi põllumajandusmaastike kulgevad autoteed on osutunud vähemalt ühele linnuliigile eluohtlikuks, kirjutab linnuökoloog Marko Mägi portaalis linnuvaatleja.ee.
Uuring: hallitus kannatab sadu kordi tugevamat kosmilist kiirgust kui inimesed
Rahvusvahelises Kosmosejaamas viibivad teadlased peavad pidevalt võitlema selle seinadel laiutama kippuva hallitusega. Nüüd näitas grupp saksa teadlasi, et kosmosejaama seinu vallutav seen on kosmilisele kiirgusele kohe naeruväärselt vastupidav.
Eesti kosmoseidufirma lendab Tartust Pariisi
EstCube’i tudengisatelliidist välja kasvanud idufirma loodab kujuneda juhtivaks satelliidijuhtimise teenust pakkuvaks firmaks.
Eesti ühineb maailma juhtiva molekulaarbioloogia organisatsiooniga
Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratooriumi peadirektor Edith Heard allkirjastasid avalduse, millega Eesti on alates tänavu juunist selle organisatsiooni eeldatav liige.
Tallinn 800: mida teame Tallinna vanadest palveränduritest?
Ehkki nii kirjalikke kui ka arheoloogilisi tõendeid Tallinna keskaegsete kodanike usurännakutest napib, võimaldavad need vähesedki siiski väita, et palverännud ei olnud meie maa asukatele võõrad, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Vaata, kuidas Eesti keskmised temperatuurid viimase 100 aastaga tõusnud on
Inglise teadlase loodud graafiline rakendus näitab iga riigi keskmiste temperatuuride muutumist viimase 100-konna aasta jooksul.
Krimmi koopast leiti pool tonni kaaluva hiidlinnu jäänused
Ida-Euroopas elas paari miljoni aasta eest umbes 450 kilogrammi kaaluv hiidlind, järeldavad Vene teadlased hiljuti Krimmi poolsaarelt päevavalgele tulnud reieluu põhjal.
Tehnikaülikooli teadlased uurivad kosmosest Läänemere kõrgussüsteemide erinevusi
Viie riigi teadlased asuvad kosmosest tuvastama Läänemere kõrgussüsteemide erinevusi, et võimaldada ühtse kõrgusliku nivoopinna kasutuselevõttu rahvusvaheliste infrastruktuuriprojektide elluviimisel.
Teadlased avastasid Gröönimaa jää alt üle 50 järve
Enne seekordset suuravastust oli Gröönimaalt teada vaid neli liustikealust järve.
Meeste vanus mõjutab oluliselt kunstliku viljastamise edukust
Enam kui 51-aastaste võimalus isaks saada hakkab oluliselt langema isegi siis, kui selleks kasutatakse kunstlikku viljastamist.
Marsil mõõdetud ja järsult kadunud metaanivoog tekitab teadlastes segadust
Möödunud nädalal ületas mitmel pool üle maailma uudiskünnise teade, et NASA Curiosity kulgur leidis Marsi atmosfäärist ootamatult suure koguse metaani. Nüüdseks on metaan justkui haihtunud ning teadlased ei oska arvatagi, mis selle põhjuseks olla võib.
Edukas raketikatsetus avab SpaceXi jaoks uue ajastu
Kosmosefirma üks kriitilisematest raketiskatsetustest möödus eile edukalt ning nüüd võib oodata ka tõestust leidnud rakettide laialdasemat kasutuselevõttu.
Eesti osaleb esimest korda Euroopa Kosmoseagentuuri missioonis
Tartu Ülikooli teadlased osalevad rahvusvahelises kosmosemissioonis «Komeedipüüdur», mille Euroopa Kosmoseagentuur valis välja enam kui 20 missiooniettepaneku seast.
Vaata SpaceXi kanderaketi Falcon Heavy raketikatsetust
SpaceXi looja ja juhi Elon Muski sõnul on saabumas tema ettevõtte seni kõige keerulisem raketikatsetus.
Tallinn 800: ..ja õlut voolas ojadena
Tallinna asutamisega üheaegselt toimus Euroopas ka mitmete levinud tarbeesemete levik, mille lähem uurimine aitab mõtestada ka keskaegsete tallinlaste eluolu, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Polaarseikleja ja kliimateadlane Timo Palo: kliimamuutused pole ammu enam pelgalt keskkonnateema
Eesti polaaruurija ja seikleja Timo Palo on korduvalt pidanud silmitsi seisma jääkarudega, kukkunud läbi polaarjää ja vaid tänu sõbrale eluga pääsenud. Ta on matkanud tuhandeid kilomeetreid polaaraladel, kuhu tavainimese jalg kunagi ei astu.
Teadlased: ristumine koertega ohustab Euroopa hunte
On oht, et huntide ja koerte ristandite hordid võivad tulevikus Euroopa hundid välja suretada, väidab hiljuti läbi viidud uuringu juhtivuurija.
Arktikas võib tänavu tulla taaskord rekordiline sula
Teadlaste sõnul võib sel aastal tulla Arktikas taas suurem sula, sest selleks vajalikud tingimused on olemas ning Gröönimaal on juba mõõdetud rekordsoe õhutemperatuur.