Uuring näitas, kuidas meie kõigi nutitelefoni kasutus on ühesugune
Kuigi meil kõigil on olemas oma meelsamini kasutatud nutirakendused, jaguneb lemmikäppide kasutatavus pea kõigil inimestel ühtemoodi, selgus arvutiteadlaste värskest uuringust.
Maavälise elu otsingud: oleme ületanud 4000 eksoplaneedi piiri
Päikesesüsteemi-väliste maailmade arvu hüppelisest kasvust hoolimata ei ole teadlased jätkuvalt Maavälisele elule kinnitust leidnud.
Rootsi ja Eesti teadlaste saavutus toob läbimurde andmeedastusse
Chalmersi ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased demosid 4000 km pikkust fiiberoptilist ülekandeliini, millega muutub kvaliteetsemaks andmeside ning näiteks ka tele, raadio-, mobiili- ning internetiside.
Maarja Grossberg: Eestis tehtav teadus muudab päikesepaneelid tarbijale kättesaadavamaks
Tallinna Tehnikaülikoolis tehtav arendustöö aitab kaasa uute ja odavamate päikesepaneelide tootmisesse, kirjutab Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige Maarja Grossberg.
Tallinn 800 – kas Tallinn sai alguse Tõnismäelt?
Üks võimalik Tallinna asutamispaik võib olla hoopiski mitte tänase vanalinna alal, vaid hoopis Tõnismäel, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Vaata otse: astronaudid käivad pikal kosmosekõnnil kosmosejaama parandamas
USA astronautide Anne McClaini ja Nick Hague’i avakosmoses kosmoses käigu eesmärk on vahetada välja jaama päikesepaneelide vananenud akud.
Hiinas avastati tuhandeid fossiile elu tekkes võtmetähendusega perioodist
Elu arengus murdelise tähtsusega Kambriumi plahvatuse perioodist pärit fossiilide seas on nii ürgseid vetikaid, karpe, usse ja muid mere-elukaid.
Hiigeluuring avastas ookeanipõhjast üle 5000 uue mäe
Satelliidipiltide analüüsist selgus, et ookeanipõhi on oluliselt mägisem kui seni arvatud – hetkearvutuste kohaselt võib uute avastatud mägede arv ulatuda kuni 10 000ni.
Araabiamaad loovad ühise kosmoseprogrammi
Üksteist araabia riiki, nende seas Saudi Araabia, Alžeeria ja Maroko, sõlmisid teisipäeval kosmoseprogrammi alase koostööleppe, teatasid Araabia Ühendemiraadid (AÜE).
Ootamatu pööre: teadlased panid kvantarvutis aja tagurpidi liikuma
Väga piiratud tingimustes tekitasid kaks kvantbitti võimaluse aeg tagasi pöörata ning kuigi ajamasinat sellest oodata ei ole, võib ajanoole ümber pööramine tuua kaasa uusi võimalusi kvantarvutites.
Haruldane kokkusattumus: superkuu ja kevadine pööripäev juba täna õhtul
Järgmine kord võib kevadisel pööripäeval esinevat superkuud näha alles aastal 2030.
Mõlemad käimasolevad asteroidi-missioonid teatasid ootamatutest avastustest
Hayabusa-2 missiooni fookuseks valitud asteroid Ryugu polegi eraldiseisev kosmosekivi, vaid kogum suurema asteroidi purunemisel tekkinud materjalist. Ameeriklaste uuritav Bennu on aga sellise kujuga, et proovi Maale tagasi toomine võib ebaõnnestuda.
Teadlased kasvatasid katseklaasis miniaju, mis suutis lihaseid liigutada
Tehistingimustes kasvatatud ja päris aju järelematkiv rakkude kogum käitus üllatavalt ning asus iseenesest ühendusse selgrooga.
Professor selgitab: mis on «minimaalpindade» matemaatika, mille uurimise eest Karen Keskulla Uhlenbeck Abeli auhinna sai?
Eile jõudis avalikkuse ette uudis, et Eesti juurtega Karen Keskulla-Uhlenbeck sai esimese naisena Nobeli preemia matemaatika-analoogina tuntud Abeli auhinna. Palusime Tallinna Tehnikaülikooli matemaatikaprofessor Jaan Jannol selgitada, milles laureaadi panus matemaatikasse seisneb.
Maandur tabas Marsil esmakordselt mini-maavärinad
Veebruarisavastatud õhkõrnad Marsi-värinad ehk mikroseismid näitavad, et võime lähiajal oodata ka maavärinate Marsi-analoogide mõõtmist.
Edusamm teaduses: 50 aastat surnud olnud jäär sai järeltulijad
Austraalia teadlased suutsid lamba munaraku laboritingimustes viljastada 50 aastat tagasi surnud jäära jääkülmas säilinud seemnerakkudega.
NASA: detsembris toimus ookeani kohal hiiglaslik meteooriplahvatus
Detsembris atmosfääris lahvatanud tulekera jäi märkamata, kuna langes atmosfääri Beringi mere kohal, kus keegi seda ei näinud.
Tallinn 800: muistne raha Tallinna maapõues
Pärast aastad kestnud rahaleidude põuda on lõpuks leitud ka esimene Muinas-Tallinna ala rahaleid. Kust linn aguse sai, ei ole aga seniajani selge, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Saaremaa põldudel peatub tänavu erakordselt palju luiki
Kui seni on Saaremaa orasepõldudel kõhtu täitnud rändel olevad haned ja lagled, siis esmakordselt peatub tänavu põldudel ka seninägematul hulgal luiki, kirjutab Saarte Hääl.
Mihkel Kangur: meil on kliimakatastroofi ära hoidmiseks veel kümme aastat
Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu dotsent, ökoloog Mihkel Kangur julgeb oma üliõpilaste pealt väita, et noored on väga teadlikud, millisesse olukorda vanem põlvkond on nende saatuse pannud.
Kümme aastat hiljem: müstiline magnettäht on taas ärkamas
Üle kümne aasta kannatlikult üht kauget ja väga eripärast suikunud tähte jälginud teadlaste järjepidevus on end ära tasumas – kauge magnethiiglane on ärkamas.
Uuring: rollis oleval näitlejal kahaneb eneseteadvusega seotud ajuaktiivsus
Näib, et koolitatud näitlejate võime ennast täiesti teise inimese rolli viia kajastub ka nende ajutegevuses.
Leho Tedersoo: müüstiline seeneteadus uurib kõike õlletegemisest kahjuritõrjeni
Vanarahvas on seeni pidanud kuradi käsilasteks. Õigusega. Aga vaevalt nad teadsid, et seente nahka läheb igal aastal ligi pool põllumeeste saagist
Geneetikud nõuavad laste sünnieelsele geneetilise muundamisele 5-aastast keeldu
Varasemad üleskutsed inimese pärilikkusaine kallale minemisest hoiduda ei ole töötanud ja nüüd proovitakse ebaeetiliste tegude ärahoidmiseks juba kangemat sõnastust.
Vaata: teadlased tabasid videosse, kuidas inimese rakud kehas ülikiirelt ringi hüppavad
Uudse 3D-sõrestiku abil jälgitud inimkudedes toimus rakkude liikumine varasemast kiirusrekordist ligi viis korda kiiremini, selgib Michigani Ülikooli uurimusest.
Doktoritööst selgub, et õpingud ei paku üliõpilastele piisavat väljakutset
Täna kaitseb Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi doktorant Kaija Kumpas-Lenk doktoritööd, milles keskendus väljundipõhise õppe rakendamisele Eesti kõrghariduses. Uuringust selgus, et õpiväljundites kavandatu ei paku üliõpilastele piisavat väljakutset.
Teadusuuring: death metal tekitab kuulajates rõõmu, mitte vägivalda
Vägivaldsest lüürikast ja esteetikast hoolimata tekitab raskemuusika kuulajates paradoksaalsel kombel hoopis positiivseid tundeid, selgub austraalia psühholoogide uuringust.
Selgusid Antarktika 200 ekspeditsiooni juhid
Antarktika-ekspeditsiooni laeva juhtkonna moodustavad kolm Saaremaalt pärit meremeest ja kolm laevamehaanikut kuulsast Aaslav-Kaasikute veemotosportlaste suguvõsast.
Unustamine nõuab meelde jätmisest rohkem energiat
Aju kulutab midagi sihilikult unustada püüdes rohkem energiat, kui läheb tarvis samasuguste infokildude meelde jätmiseks, järeldavad väikese vabatahtlike rühma ajutegevust jälginud USA teadlased.
Ülipikk mõõtmistöö avab universumi sünni saladuse
Suure Paugu käigus tekkis ühepalju ainet ja antiainet, mis oleksid pidanud teineteise täielikult hävitama. Sellest hoolimata on universum ju ometi olemas. Viis aastat kestev mõõtmine hakkab nüüd uurima üliharuldast aatomituumas toimuvat lagunemist, millest võib selguda, kuidas kõiksus täpselt sün...
Muusikateadlane: beebid vajavad ninnutamist
Lastega pehme ja laulva häälega rääkimist ei peaks hukka mõistma, kuna teadusuuringute järgi on tänaseks teada, et sellest on kasu nii lapsele endale kui ka vanemale, kirjutab Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige Marju Raju.
Tallinn 800: kas Tallinna muinassadam asus tõesti Toompea külje all?
Tallinna algse sadamakoha otsimisel võib uusi vastusi tulla hoopis Toompeast ja Vanalinnast küllaltki kaugelt, ajalooliste eeslinnade alalt, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Galerii: ISSist naasnud SpaceXi kosmosekapsel laskus Atlandi ookeani
USA ettevõtte SpaceX uusima korduvkasutatava kosmoselaeva Crew Drangon maandumiskapsel laskus pärast kuuepäevast missiooni Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS) reedel kell 13:45 GMT Atlandi ookeani, edastas Ühendriikide kosmoseagentuur NASA.
Uuring: inimtegevus mõjub šimpansite kultuuridele laastavalt
Saksa teadlaste uuring kinnitab varasemat hüpoteesi, et inimtegevusega kaasnev elukeskkonna häving vähendab märkimisväärselt ka šimpansite kultuurilist pagasit.
Täna ajaloos 8.03: algas Veebruarirevolutsioon
1917 – Venemaal algas Veebruarirevolutsioon: Putilovi tehaste omanikud tegid lokaudi, sest töölised nõudsid palgatõusu; järgmisel päeval algasid demonstratsioonid.
Mardna: hemoglobiini põhjal veel süüd ei tõenda
Spordiarst Mihkel Mardna sõnul ei pruugi ETV «Pealtnägijas» esitatud näited Andrus Veerpalu ja Jaak Mae vere hemoglobiinitaseme kõikumise kohta veel dopingusüüd tähendada, kuigi mõned kirjeldatud kõikumised on siiski silmatorkavad.
CERN lõpetas suhted «seksistlikke» väiteid esitanud füüsikuga
Itaalia teadlane Alessandro Strumia kaitses kriitikast hoolimata oma väidet, et füüsikas soolist diskrimineerimist ei ole ning et naised on teaduses vähem võimekamad kui mehed.
Peruust leiti Uue Maailma suurim laste massiohverdus
Endise Chimu kuningriigi aladel laiuvast hauast leiti 137 lapse ja 200 laama säilmed.
Täna ajaloos 7.03: tänaseks maailma muutnud leiutis sai patenti
1876 – tollal 29-aastane Alexander Graham Bell patenteeris täna 141 aastat tagasi revolutsioonilise leiutise telefoni.
Häkkerid muutsid arvuti kõvaketta salamikrofoniks
Helilained mõjutavad kirjutuspea liikumist piisavalt palju, et seda jälgiva sensori saab muuta kaugloetavaks mikrofoniks, hoiatavad Michigani Ülikooli arvutiteadlased.
Vaata: esimene era-kuukulgur tegi Maaga selfi
Iisraeli mittetulundusühingu SpaceIL loodud kosmoseaparaat Beresheeti planeeritav maandumine teeks Iisraelist ajaloo neljanda Kuule jõudnud riigi.
Kuidas panna kokku elus masin? Tartu Ülikooli teadlased teavad vastust
Teadusajakirjas Nature Communications ilmus Tartu Ülikooli teadlaste artikkel, mis aitab välja selgitada kitsaskoha sünteetilises bioloogias.
Uuring: GMO-beebidest on saanud Hiina sotsiaalmeedia üks tsenseeritum teema
Möödunud aastal maailma šokeerinud skandaal geenmuundatud beebide Lulu ja Nana ümber näib olevat osutunud pinnuks silmas ka Hiina Rahvavabariigi tsensoritele, selgub sõltumatute teadlaste uuringust.
Teist korda üle 10 aasta: briti teadlased väidavad, et ravisid mehe HIVst terveks
Tüvirakkude siirdamine tõi edu ning kuigi kasutatud meetodiga kõiki maailma HIV-haigeid ravida ei saa, näitab edukas ravi siiski tuleviku AIDSi-ravi suunda.
Eesti teadlased: inimene saab oma soolebaktereid otseselt mõjutada
Tehnikaülikooli teadlased näitasid oma värskes uuringus, kuidas toitumise abil organismis toksiliste ainete teket ära hoida.
Uuring: rändlindude jälgimine aitaks lennunduses säästa miljoneid eurosid
Lindude rände jälgimine ja täpsem uurimine võimaldaks ära hoida sadu õhukatastroofe, kirjutab linnuökoloog Marko Mägi portaalis linnuvaatleja.ee.
Kliimamuutuste inimtekkelisus sai teaduse kullastandardi tasemel tõestuse
Uus statistiline analüüs näitab, et inimkonna süü kliima soojenemises on praktiliselt kindel.
Imeline alusteadus: perspektiivitust leiutisest igaühe taskusse
Pea kõigis tänapäeva elektroonikaseadmetes peituvate liitiumakude tehnoloogia loojad pidid igapäevaselt võitlema, kuna ühiskond ei näinud nende alusuuringutes omal ajal pea mingit rakendust ega kasu, kirjutab Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige Rainer Küngas artiklitesarja teises loos.
Tallinn 800: kas saksa kaupmehed olid muinaseestlaste hauarahu rikkujad?
Tallinna linna varaseima asustuse üks vastusteta küsimustest on seotud oletusega, et esimesed saksa kolonistid rajasid oma müürid vanade eestlaste matmispaikade kohale, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Eesti ülikoolid paistavad maailma edetabelis silma kunsti ja põllumajandusega
Maailma üks tuntum ülikoole reastav edetabel QS University Ranking avaldas 2019. aasta tulemused, milles valdkondlikult on esi-500 hulgas esindatud Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool.