Kas inimmõju ikka soojendab kliimat? Väike seletus Mart Helmele
Kuigi kliimamuutustes on kahtlemata palju teadmatut, mida ka uuritakse, ei ole inimkonna süüd praegu toimuvates muutustes alust kahtluse alla seada.
ÜRO: meretase võib tõusta sajandi lõpuks kahe meetri jagu
Maailmamere tase võib tõusta sajandi lõpuks kahe meetri võrra ja sundida kümneid miljoneid inimesi senisest kodukohast lahkuma, öeldakse värskes uuringus, mis pakub ÜRO senisest hinnangust kaks korda suuremat tõusu.
Doktoritöö: pisimate veetaimede uurimisel tulevad appi pigmendid
21. mail Eesti Maaülikoolis kaitstav doktoritöö näitab, et värvainete targa kasutamisega on võimalik veekogude keskkonnaseisu oluliselt efektiivsemalt uurida.
Tuul Sepp: Evolutsiooniline eneseabi inimesele ja keskkonnale
Evolutsioonibioloogia keskne küsimus «miks?» võimaldab igaühel leida vastuseid inimkonna ees seisvatele suurtele küsimustele, aga ka laste kasvatamisele, kirjutab evolutsioonibioloog Tuul Sepp.
Tallinn 800: Täilinn Tallinn
Sauna tänavalt leitud kammid kõnelevad teadjale pilgule Tallinna 13. sajandil kimbutanud täiprobleemist, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Iidne kosmosepiparkook annab aimu Päikesesüsteemi algusaegadest
Uusaastaööl sai Neptuuni-tagusest objektist 2014 MU69 kõige kaugem inimeste poolt põhjalikult uuritud taevakeha.
Ehitusplats varjas 2500 aasta vanuseid skelette
Varasemast metalliajast pärinevaid luustikke on Eestis leitud vaid mõni üksik.
Tallinna Ülikool seal toimuvas kvant-müstikute ürituses probleemi ei näe
Sel nädalavahetusel toimub Tallinna Ülikoolis «kvantteadvuse praktiline loeng», mille käigus räägivad USAst Eestisse toodud pensioneerunud füüsik Amit Goswami ja kohalik «ülitajur» Lille Lindmäe. Ülikool ise ürituses probleemi ei näe.
Euroopa Kosmoseagentuur avas Tallinnas Eesti satelliidiandmekeskuse
ESTHubi nime kandev andmekeskus aitab tehnoloogiaettevõtetel kosmosest kogutavaid kaugseire andmeid kiiremini kätte saada ja töödelda, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Kuu kahanemine tekitab endiselt tugevaid värinaid
USA teadlaste töö aitab seletada juba aastakümneid teadaolevaid 5,5 magnituudilisi maavärinaid Kuul.
OTSE: Tartu Ülikooli arengukonverents
Reedel toimub Tartu Ülikooli arengukonverents, mis Tartu Ülikooli rektori Toomas Asseri sõnul on sündmus, mille tulemustest saab ülikool tugeva aluse nii enda kui ka Eesti ühiskonna arengu suunamiseks. Konverentsil esineb teiste seas ka Uppsala ülikooli rektor Eva Åkesson. Postimees teeb konveren...
Eesti geoloogia sihib kriitilisi ressursse
Elektroonikatööstuses toimuv on tekitanud kasvava nõudluse mitmete keemiliste elementide järele ning kuigi Eesti maapõue uurimises on aastakümnetega tekkinud suur paus, võib just meie maa sügavuses peituda kriitilise tähtsusega ressursse.
Veelinnurahva müsteeriumi aitavad lahti muukida eestlased
Karjala Äänisjärve iidsete kaljujoonistajate looming on Tartu teadusentusiaste erutanud rohkem kui 35 aastat. Nüüd on jooniste täpseima kataloogi koostamine lõpusirgele jõudmas.
Keskkonnaagentuur: möödunud aastal sündisid siseveekogudel uskumatud rekordid
Keskkonnaagentuuri hüdroloogia osakonna poolt välja antav «Hüdroloogiline aastaraamat 2018», mis võtab kokku veeseire Eesti jõgedel ja järvedel 2017 aasta sügisest kuni 2018 aasta suveni, üllatab mitmete kuumast suvest tingitud rekordiga.
Maad tabas viimase pooleteise aasta tugevaim magnettorm
Meie planeeti tabas täna viimase pooleteise-kahe aasta tugevaim magnettorm, teatas Venemaa teaduste akadeemia päikese röntgenastronoomia laboratoorium.
Uuring: ohtu sattunud linnupojad võivad ohverdada turvalisuse nimel sulgede tugevuse
Teadusuuringu kohaselt võivad linnupojad «loobuda» sulgede kasvatamisest, et suunata rohkem energiat kiiresti suureks kasvamisele ning võimalikult vara pesast lahkumisele, kirjutab linnuökoloog Marko Mägi portaalis linnuvaatleja.ee.
Uuring: juba vanad roomlased saastasid keskkonda raskmetallidega
Prantsuse mäeliustiku jää uuringust selgub, et juba Vana-Rooma metallurgid hoogsalt ennast ümbritsevat keskkonda.
Kuidas soomlased Eestit ehitasid
Täna tähistavad meie põhjanaabrid soomluse päeva. Sel puhul meenutab Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna emeriitprofessor Karl Õiger, kuidas soome teadlased Eesti ehitusteadust ehitasid.
Miks on inimesed vaktsineerimise vastu ja kas teadlastel on võimalik neid ümber veenda?
Vaktsineerimisvastaseid uurivad humanitaarteadlased suudavad lisaks oma uurimisobjektide kirjeldamisele tuua välja ka efektiivseid viise selle ohtliku liikumise vastu võitlemiseks, kirjutab Tartu Ülikooli folkloristika teadur Anastasiya Astapova.
Tallinn 800: Lübecki naised Tallinnas
Kolm Tallinnast leitud inimkujutistega savikannude katket võivad olla märgid pealinna jõudnud Lübecki kaupmeheprouadest, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Vana DNA näitas, millal Uurali geenid Eestisse jõudsid
Kolm teadusharu on nüüdseks üksmeelel, et pronksi- ja rauaaja vahetusel jõudsid Eestisse Uuralist pärit inimesed.
Uuring: inimkond on sekkunud pea kõigi suurte jõgede kulgemisse
Kaks kolmandikku maailma suurematest jõgedest on inimtegevuse tagajärjel kaotanud oma loomuliku voolusängi ja varasema liigirikkuse, selgub kõigi aegade kõige põhjalikumast ülevaatest.
Uus salvestustehnika talletab andmeid sadu tuhandeid aastaid
USA teadlaste leiutatud uus andmesalvestustehnika aitab rahuldada inimkonna aina kasvavat nälga informatsiooni ja arvutiandmete järele.
Vaba Akadeemia loeng: astronoom Tõnu Viik kõneleb maailma loomisest
Postimees teeb reedel otseülekande Tartus toimuvalt Vaba Akadeemia loengult, kus astronoom Tõnu Viik räägib Suurest Paugust.
Avalik kiri: Euroopa vajab «Jätkusuutlikkuse ja heaolu pakti»
Euroopa tänavatel ja ka mujal on kuulda kaja: «süsteemimuutus, mitte kliimamuutus». Kui kliimaaktivist Greta Thunberg kohtus Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, ütles ta, et Juncker peaks rääkima ekspertidega. Aga mida peaksid eksperdid rääkima?
Loodushuvilised tähistavad rändlindude päeva vaatlustornides üle Eesti
Rahvusvahelisel rändlindude päeval, 11. mail kutsuvad Eesti Ornitoloogiaühing, Estbirding ja Linnuvaatleja kõiki huvilisi tornidesse linde vaatlema. Osaleda saab nii iseseisvalt kui ka juhendatud vaatlusel.
Täna ajaloos 8.05: ENSVst sai Eesti Vabariik
Täpselt 27 aastat tagasi tunnistati kehtetuks Eesti Nõukogude Sotsialistlik Vabariik. Taaskehtestati Eesti Vabariigi nimi.
Täpseim teaduslik ülevaade: keskkonnakriis nõuab inimkonnalt olemuslikke muutusi
Looduse häving kiireneb kõikjal üle maailma, sealhulgas Eestis, ning peamiseks süüdlaseks mitmekesisuse ja liikide kaos on inimkonna kasvav toidu- ja energianälg, selgus ÜRO hiiglaslikust raportist.
Kuula: kas tead, kuidas kõlas rannikueesti või Tartu murrak?
Eesti Keele Instituudi uues murdeveebis Murdekiiker saab kuulata, lugeda ja analüüsida erinevate vanade Eesti keele murrete kõla ja sõnavara.
Äli Leijen: mis teeb õpetaja edukaks – kõrgem vaimne võimekus, põhjalikud teadmised või motiveeritus?
Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliige ja Tartu Ülikooli õpetajahariduse professor Äli Leijen  lahkab erinevaid arusaami sellest, mis teeb pedagoogist tõeliselt hea õpetaja.
Tallinn 800: nunnade kapsaaeda kaotatud pühadus?
NUKU teatri hoovist leitud väike kerajas sangaga anum võib olla vanim Eesti alalt leitud palverännuese, kirjutab arheoloog Erki Russow
Uuring: loodussõbralike poekottide lagunemine võtab aastaid
Mitmeid biolagunevaid plastkotte saab kasutada edukalt poekraami tassimiseks isegi pärast nende kolmeks aastaks maha matmist, leiavad Briti teadlased.
Kaart: vaata, milline on Eesti veesaaste olukord võrreldes Euroopaga
Euroopa Keskkonnaagentuuri avaldatud kaardil on näha, et Eesti veekogud on ülejäänud Euroopaga võrreldes üldiselt heas olukorras.
Fotod: Austraalias avastati kolme silmaga madu
Leitud rombpüüton Monty kolmas silm on teadlaste arvates tekkinud varases embrüonaalse arengu faasis.
Briti parlament kuulutas välja kliima-eriolukorra
Parlamendis vastu võetud algatus näitab küll alamkoja meelsust ja on suur edusamm aasta algusest Londonis looduskeskkonna hävimise vastu protesteerijatele, kuid võeti vastu ilma hääletuseta ega kohusta seadusandjaid ühekski konkreetseks sammuks.
Uuring: iga viies alla 3-aastane mudilane Eestis kasutab iga päev nutitelefoni
Kui alla ühe-aastastest lastest on nutiseadmetega kokku puutunud viiendik, siis kolmandaks eluaastaks juba üle poolte.
Gravitatsioonilained näitasid tähte neelavat musta auku
USAs ja Itaalias asuvate gravitatsioonilaine-observatooriumiteni jõudnud signaalid näitavad esmakordselt märke neutrontähte neelava musta augu tekitatavatest plasmajugadest.
Astronoomid avastasid kosmosest algelisima molekuli
Teadlased on avastanud kosmosest väikese molekuli, milletaolised olid omal ajal esimesed molekulid üleüldse.
Enn Tõugu: arstide tehisintellekt
Ärgu lugeja arvaku, et räägin siin tehisintellektist kui arstide intellekti lisast, seda hoopiski mitte. Kuid tehisintellekt lubab arstidel loodetavasti suurel määral tõhustada arvutikasutust, mis kipub praegu hoopis suhtlemist patsientidega kahjustama.
Tallinn 800: oma ja võõras tärkavas hansalinnas
Sauna tänaval tehtud väljakaevamiste põhjal võib teha oletusi esimeste linnaeestlaste elukommete kohta, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Täna ajaloos 27.04: hakkas ilmuma vanim eesti kirjandusajakiri Looming
Täna täitub 94 aastat Eesti vanima järjepidevalt ilmuva kirjandusajakirja sünnist.
Teadlased leidsid meresügavustest ligi 200 000 senitundmatut viirust
Maailma ookeanides elab vähemalt 200 000 eri liiki viirusi, leiavad Arktikast Antarktikani kogutud mereveeproove analüüsinud teadlased.
Vaata: JAXA avaldas pildid asteroidile tehtud pommiaugust
Aprilli alguses korraldasid jaapani kosmoseteadlased asteroid Ryugu pinnal plahvatuse. Nüüd on avaldatud ka pildid kosmosekivi külje sisse lõhutud kraatrist.
Uuring: keskkonnateemad on noorte jaoks olulisemad kui poliitika
Äsja lõppenud rahvusvahelisest uuringust selgus, et noori panevad tegutsema keskkonnaga seotud teemad.
Läbimurre: tehisintellekt tõlkis inimese ajulained kõneks
Tulevikus võib tehnoloogia aidata kaasa kõnevõimetutele inimesetele hääle andmises, lubab USA teadlaste uuring.
Antarktika: pingviinitibude massiline hukkumine on hävitanud ühe suurema pingviinikoloonia
Kolm aastat tagasi toimunud katastroofiline noorloomade suremine on sundinud Lõunamandri kuulsad keiserpingviinid ühe oma suurema koloonia hülgama.
EV100 raames kogutud 100 000 geeniproovi seas on puudu meestest ja muukeelsetest
Hetkeseisuga on geeniproovi andnud ligemale 128 000 eestimaalast. Vabariigi aastapäeva raames kogutud proovide valguses on hädasti vaja juurde meeste ja mitte-eestlaste geeniproove.
Loe täismahus: Teaduste Akadeemia tegi poliitilise deklaratsiooni
Eesti Teaduste Akadeemia võttis tänasel üldkogul vastu poliitilise deklaratsiooni, milles kutsutakse üles uues riigieelarve strateegias otsima teadusleppe eesmärkide ühise arusaama otsimist ning hoiatatakse avaliku sektori teaduse välja kurnamise eest.
NASA teatas, et tabas esmakordselt Marsi-värina toimumise
Ameerika kosmoseagentuur on avanud Marsi-uuringutes uue lehekülje ning tuvastanud esmakordselt punase planeedi pinda räsivad seismilised lained.