Täna ajaloos 22.08: iseseisev Eesti võitis oma esimese olümpiamedali
1920 – Belgias Antwerpenis toimunud VII olümpiamängudel võitis Jüri Lossman maratonijooksus hõbemedali.
Teadlased said ammendava kinnituse, et Kuul on vett
Kuul pooluste lähistelt avastatud jääde võib tulevastel Kuu-missioonidel saada inimestele kasulikuks ressursiks.
Õpilasteadlased avastasid kummalise röntgenkiirgusallika
Tähtsaid teadustulemusi saavutavad enamasti elukutselised teadlased, kuid mõnikord juhtub, et ka näiteks õpilasteadlased teevad eredaid avastusi.
Muistsed Keenia karjakasvatajad lükkavad ümber ühiskondade arengu teooriad
Turkana järve ääres elasid 5000 aastat tagasi karjakasvatajad, kes vaatamata oma rahumeelsusele saatsid korda suuri vägitegusid, nende hulgas rajasid monumentaalseid kalmistuid. Haupanused ning matmise viis viitavad arheoloogidele, et Keenia karjused elasid äärmiselt egalitaarsetes kuid väga keer...
Hajus talvitusala teeb kormoranide ohjamise keeruliseks
Kalurite tööpõldu rikkuvad kormoranid talvitumisalad ulatuvad Läänemerest Prantsusmaa ja Balkanimaade rannikuni, kirjutab linnuökoloog Marko Mägi portaalis linnuvaatleja.ee.
Täna ajaloos 21.08: Louvre'i kunstimuuseumist varastati maailma kõige kuulsam maal
1911 – Vincenzo Peruggia varastas Louvre'ist «Mona Lisa».
Suurenev hulk tõendeid näitab, et hammaste lagunemine polegi nüüdisaja haigus
Tänapäevaste ja muistse inimeste hambatervist võrrelnud teadlased leidsid, et vastupidiselt levinud arvamusele ei pruukinudki ürginimeste hambad nüüdisaegse suhkrurikka dieediga inimeste omadest oluliselt tervemad olla.
Avastus: mikroobe nakatavad viirused võivad ilma mõjutada
Maailmameres elavaid mikroorganisme nakatava viiruse mõjul paiskub õhku sedavõrd palju peenosakesi, et need võivad mõjutada pilvede teket ja tagasi kosmosesse peegelduva päikesevalguse hulka, viitab Iisraeli teadlaste analüüs.
Uuring: igikeltsa sulamisel tekkivad järved teevad kliimamuutustest tõelise nõiaringi
Arktika igikeltsa peaaegu üleöö tekkivad süvajärved paiskavad õhku tohututes kogustes kasvuhoonegaase ning ähvardavad kliimamuutusi plahvatuslikult kiirendada.
Egiptuse hauakambrist leiti maailma vanim juust
Lehma- ja kitse- või lambapiimast valmistatud juustukamakas pärineb 13. sajandist eKr ning kaalub mitusada grammi.
Täna ajaloos 20.08: algas Praha kevade verine mahasurumine
1968 – Nõukogude Liidu ja Varssavi pakti riikide tankid sisenesid Prahasse.
Täna ajaloos 19.08: asutati üks Eesti olulisemaid teatreid
1965 – asutati Eesti NSV Riiklik Noorsooteater, peanäitejuhiks sai Voldemar Panso.
Täna ajaloos 18.08: Eestis puhkes püha jõe rüvetamise pärast talupoegade mäss
1642 – Sõmerpalu mõisnik ehitas Võhandu jõele vesiveski, mis põhjustas talupoegade seas suure vastuhaku.
Mikroobe nakatavad viirused võivad ilma mõjutada
Maailmameres elavaid mikroorganisme nakatava viiruse mõjul paiskub õhku sedavõrd palju peenosakesi, et need võivad mõjutada pilvede teket ja tagasi kosmosesse peegelduva päikesevalguse hulka, viitab Iisraeli teadlaste analüüs.
Tagasilöök: uued putukamürgid vähendavad drastiliselt kimalaste viljakust
Värske uuring on visanud uute putukamürkide leidmisele kaika kodaratesse. Teadlaste hinnangul mõjuks uus mürk sulfoksafloor hävitavalt kimalastele.
Avastus: nisu genoom on inimese omast viis korda suurem
Suur hulk teadlasi on näinud kaua aega vaeva ja nüüd on tulemus käes – valmis on kõigi aegade kõige põhjalikum nisu genoomi kaart.
Uuring: umbluu-loosungeid uskuvad inimesed on kitsimad heategevusele andma
Ligi 1000 inimese peal läbi viidud uuringust selgus, et pealtnäha sügavamõttelisi, kuid sisutuid loosungeid südamesse võtvad inimesed on ka vähem altid heategevusele annetama.
Kauge planeedi atmosfäär on nii kuum, et sisaldab aurustunud rauda
Teadlased on avastanud, et ühe üsna kauge ja väga tulise planeedi atmosfäär sisaldab suures koguses aurustunud rauda ja titaani.
Teadlased tegid kindlaks muistse Egiptuse muumiate balsameerimise «retsepti»
5500-5700 aastat vana muumia keemiline analüüs näitab esmakordselt, kuidas muistsed egiptlased oma surnuid enne teispoolsusesse saatmist lagunemise vastu ette valmistasid.
Täna ajaloos 16.08: toimus Interrinde asutamiskoosolek
1988 – Tallinnas vanas Poliitharidusmajas toimus Interliikumise asutamiskoosolek.
Veider füüsika: helilainetel võiva kanda «negatiivset gravitatsiooni»
Nii nagu valgus, on ka heli füüsikalisel tasemel vaid massitu lainetus, mis massiga füüsikalisi kehasid kuigi palju mõjutada ei saa. Ometigi on valguse puhul teada, et selle osake footon käitub samaaegselt nii osakese kui ka lainena.
Päikesesüsteemi servalt avastati senitundmatu hiiglaslik kosmiline keha
NASA kosmoseaparaadi New Horizons andurid tabasid Päikesesüsteemi äärealas asuva Kuiperi vöö piirkonnast pärineva veidra ultraviolett-kiirguse, mis viitab Päikesesüsteemi ümbritseva tiheda vesinikust gaasikeha olemasolule.
Kliimamuutused ähvardavad üleilmse vaimsete häirete epideemiaga
Kuumalainete ja äärmuslike ilmaolude sagenemise tõttu ähvardab maailma teiste hädade kõrval ka vaimsete probleemide epideemia, hoiatavad psühholoogid.
Täna ajaloos 15.08: Kadrioru staadionil püstitati maailmarekord
2006 – Kadrioru staadionil püstitati staadioni ajaloo kolmas maailmarekord. Venelanna Tatjana Lõssenko püstitas naiste vasaraheite uueks tipptulemuseks 77,80 meetrit.
Kõrbest leitud tiivuline roomaja võib olla vanim lennuvõimeline selgroogne
Teadlaseid leidsid Utah kõrbest tänaseni vanima pterosauruse kivistunud säilmed. Kivistised lükkavad esimeste selgroogsete lendajate esinemise tervelt 210 miljoni aasta tagusesse minevikku.
Teadusuuring seostab Panama pabereid laiaulatusliku looduse laastamisega
Värske ülevaade näitab, et Panama paberitest ilmnenud rahapesu jäljed viivad muu hulgas Amazonase vihmametsa raadavate ja röövpüüki tegevate riiulifirmadeni.
Teadlased: palmiõlitööstuse kontrollimatu laienemine toob endaga kaasa ahvide huku
Aafrika 200 ahviliigist on arvestatav osa ohustatud ning nende olukord võib veelgi halveneda, kui õlipalmi kasvatavad ettevõtted otsustavad Aafrika metsamaadele laieneda. Täna peamiselt Kagu-Aasias kasvatatav õlipalm on sealsele metsaelustikule, eriti orangutanidele, hävitavalt mõjunud.
Suur küttimissurve muudab linnud väiksemaks
Vaikses Ookeanis Uus-Kaledonia saartel elava linnuliigi kagu jaoks on inimese tekitatud küttimine toonud kaasa väiksema kasvu, kirjutab linnuökoloog Marko Mägi portaalis linnuvaatleja.ee.
Teadlased lahendasid mõistatuse ja murdsid lõpuks spageti kaheks tükiks
Aastaid oli füüsikutele müsteeriumiks tõsiasi, et kuivanud spagetti ei ole võimalik kaheks tükiks murda – murdumisel tekib ikka vähemalt kolm spagetitükki.
Täna ajaloos 14.08: Churchill ja Roosevelt sõlmisid kokkuleppe, mis puudutas ka Eestit
1941 – USA president Franklin Delano Roosevelt ja Suurbritannia peaminister Winston Churchill kirjutasid alla Atlandi hartale.
Mis on eile Maalt lahkunud Parkeri päikesesondi eesmärk ja kuidas ta tähe kiirguses ära ei sula?
Eile, Florida varahommikul, startis Päikese poole NASA kosmosesond Parker, mis peaks sukeldudes Päikese krooni saatma maistele teadlastele enne teadmata informatsiooni meie kodutähe kohta. Väikese auto suurust seadeldist kaitseb Päikese kuumuse eest aastate pikkuse leidliku töö viljad. Parkeri so...
Teadlased suutsid esmakordselt inimrakkudes vananemise ümber pöörata
Väävelvesiniku ülitäpne raku energiat tootvatesse organellidesse suunamine võimaldas teadlastel peatada rakkude vananemise ja panna need esmakordselt noorenema.
Eesti õpilane osaleb esmakordselt rahvusvahelisel teadusmessil Hiinas
Tartu kooliõpilane Joosep Kaimre osaleb oma teadustööga teisipäevast 20. augustini Hiinas Chongqingis toimuval rahvusvahelisel õpilaste teadusmessil Castic, millest võtavad osa 40 riigi noored teadlased.
Inimese eellase suretas välja muutuv kliima ja lihtlabane laiskus
Inimese eellane Homo erectus suri värske uuringu kohaselt välja lihtlabase laiskuse tõttu. Arheoloogilised leiud Araabia poolsaarel näitavad, et kuigi varajasel kiviajal oli Homo erectus'el ligipääs kvaliteetsele materjalile, valmistasid meie eellased tööriistu ikkagi suvalistest ettejuhtuvatest ...
Täna ajaloos 13.08: alustati külma sõja tuntuima sümboli ehk Berliini müüri ehitamist
1961 – Berliini hakati ehitama betoonist barjääri, mis alates 13. augustist 1961 kuni 9. novembrini 1989 eraldas Lääne-Berliini Saksa DVst.
Möödunud õudustest vestev kultushoone
Tänavu kolmandat suve tehtud Vilniuse suure sünagoogi väljakaevamised on pinnasekihi alt paljastanud sünagoogi rituaalse keskuse bima (poodium sünagoogis, millelt loetakse ette toora rullraamatu – toim). Leedu juutluse minevik koos suursuguse sünagoogi ajalooga maalib meile pildi ununema kippuvas...
Täna ajaloos 12.08: Venemaa allveelaev Kursk uppus segastel asjaoludel
2000 –  Barentsi meres uppus Venemaa allveelaev Kursk.
Täna ajaloos 11.08: Eestis üritati kehtestada kaitseseisukorda ja tsensuuri
1933 – valitsus kehtestas üleriigilise kaitseseisukorra, sulges vapside, Noorsotsialistliku Liidu, Demokraatliku Liinisõdurite Ühenduse ja muud taolised organisatsioonid ja seadis sisse tsensuuri.
Päeval päikesevarjutus, öösel perseiidide sadu
Täna tasub kosmosehuvilistel pilk öötaevasse pöörata, kuna kätte on jõudnud iga-aastaste perse­iidide meteoorisaju aeg. Päeva ajal võib vastavate abivahenditega jälgida aga õrna päikesevarjutust.
Siberi meteoriidist leiti teadusele seni tundmatu mineraal
Algselt kullakamaka pähe kaasa võetud kollakas kivi osutus hoopis palju väärtuslikumaks, kuna sisaldab seni tundmatut mineraali uakikiiti.
Maailmas on jõgesid pea kolmandiku võrra rohkem, kui me seni arvasime
Kasutades satelliitpilte, mõõtmisi ning statistilist analüüsi avastasid Ameerika Ühendriikide teadlased, et maailma jõed ja ojad katavad kuni 45 protsenti suuremat pindala kui senised hinnangud on näidanud. Tunduvalt suurem jõgede määr teeb senised kasvuhoonegaaside liikumise mudelid aga ebatäpseks.
Ametlik: kliimamuutused on Eestisse toonud uue liblikaliigi
08. augustil 2018 püüdis Tartu Ülikooli teadlane Andro Truuverk kinni esimese kirju-tumesilmiku e. Lasiommata megera, teatas Tartu Ülikooli loodusmuuseum. Liblikas leiti Treimanist, Pärnu maakonnast.
Lootusekiir korallrahuvetes: korallid elasid üle viimase suure väljasuremise
Rahvusvaheline teadlaste rühm avastas, et tänapäevast tüüpi korallrahud elasid üle kliimakatastroofi, mis lõpetas planeedil dinosauruste valitsusaja. Avastus tugineb korallidega rahulikus sümbioosis elavate vetikate pärilikusaine analüüsile.
Täna ajaloos 10.08: lõppes Eesti ajaloo ohvriterohkeim lahing
1944 – lõppesid 27. juulil alanud Sinimäe lahingud – ägedaimaid ja ohvriterohkeimad, mida Eestis ealeski on peetud. Algas Punaarmee suurpealetung Kagu-Eestis.
Võitlus globaalse soojenemisega: planeedi jahutamine võib viljakasvatuse ohtu seada
Üks paljulubavamaid lahendusi, kuidas üleilmset kliima soojenemist niiöelda tagasi keerata, on atmosfääri paisata hulga väikeseid osakesi, mis käituksid kõrge filtrina, hajutades päikese kiirgust. Kuid põllumajandusele, nagu selgub simulatsioonidest, sellest palju tulu ei tõuseks.
Uuring: kliimamuutuste takistamiseks tuleb metsasid hoida, mitte bioenergiaks maha raiuda
Kuigi süsihappegaasi atmosfäärist eemaldamiseks uute lahenduste leidmine on oluline, näitavad ajakirjas Nature Communications ilmunud uuringu tulemused, et olemasolevate metsade kaitse on tõenäoselt olulisemgi.
Täna ajaloos 09.08: Vladimir Putin sai esimest korda Venemaa valitsusjuhiks
1999 – Venemaal vabastas president Boriss Jeltsin ametist peaminister Sergei Stepašini valitsuse ja nimetas valitsusjuhi kohusetäitjaks Vladimir Putini.
Alkoholiga käte pesemine soodustab ülibakterite levikut
Alkoholil põhinevad käte sanitarid pidurdavad haiglates küll mõnede ohtlike bakterite kasvu, kuid nende laiem kasutus soodustab alkoholi paremini taluvate ravimresistentsete mikroobide levikut, leiavad Austraalia teadlasd.
Muistsete morskade DNA paljastab, kuidas kadunud Gröönimaa viikingid hinge sees hoidsid
Erik Punase pagendusele järgnenud Gröönimaa koloniseerimine on ajaloolastele teatavat peavalu põhjustanud. Ligi pooltuhat aastat püsinud asustused pidid nägema korralike näguripäevi, sest Skandinaavias rakendatavad põllupidamise viisid ei olnud jäisel saarel jätkusuutlikud. Vastus küsimusele, kui...
Täna ajaloos 08.08: Richard Nixonist sai ainus ameti maha pannud USA president
1974 – USA president Richard Nixon teatas oma tagasiastumisest, esmakordselt USA presidentide seas.