Uuring: Põhja-Ameerikas on 50 aastaga hukkunud üle veerandi lindudest
Teadusajakirjas Science avaldatud uuring näitab, et Ameerika Ühendriikides ja Kanadas on võrreldes 1970ndast aastast lindude arvukus kahanenud 29 protsendi võrra, vahendab Phys.org.
VIDEO | "Puhata ja mängida": miks alustada World of Warcraft Classicu mängimist just nüüd?
Mida pead teadma, kui tahad alustada World of Warcrafti mängimist 15 aastat hiljem?
Lugeja küsib: kas diiselmootorid saastavad rohkem kui bensiinimootorid?
Kas tänapäevased diiselautod saastavad rohkem kui bensiinimootoriga autod? Vastus on “ei” ja “jah”, sõltub vanusest. Üksnes CO₂ heitmenäite võrreldes on diiselmootorid isegi puhtamad. Vanemad “õlijoojad” on üldiselt saastavamad, uued võrdsed bensiinimootoriga autodega.
Maast möödus ülilähedalt asteroid, NASA oli teadmatuses
Maast möödus juulikuus ülilähedalt asteroid 2019 OK, mis oleks võinud Maale kukkudes tekitada kuni 70 kilomeetrise läbimõõduga kraatri. NASA sai sellest teada aga vaid päev mööda möödalendu.
Euroopa võimud tahavad mängude ostu-müügi veebis lihtsamaks (ja ausamaks) teha
Pariisi esimese astme kohus otsustas teisipäeval, et Euroopa Liidu õigus näeb ette, et mängukeskkonnas Steam ostetud mänge peab saama edasi müüa, täpselt nagu füüsilisel kujul olevaid mänge, vahendab Engadget.
Proovisõit | Tulles vastu ostjate soovidele, ehk Kia xCeed
Me elame silmakirjalikkust kummardaval ajastul, mil väline mulje on olulisem kui sisuline pool, millele viitab muuhulgas linnamaasturite ja „nende laadsete toodete“ kasvav populaarsus. Maale või metsa minnes võib teha jalad poriseks, puutuda kokku karu, sõnnikuhaisu või millegi veel hullemaga, mi...
Airbus testib asjade internetti, mis uurib, kui tihti sa lennukis pissil käid
Airbusi lennukid hakkavad seirama reisijate tualetiskäimise sagedust.
Huawei tutvustas uusi telefone: Google'i rakendusi pole, kuid kas seadmed Eestisse ka tulevad?
Huawei tutvustas täna Münchenis oma uusi Mate 30 seeria telefone, uut nutikella ning telerit. Kuigi mõned asjad said vastused, on õhus jätkuvalt üks suur küsimus.
Põhja-Koread tabas plokiahelapalavik, mille abiga loodetakse sanktsioonidest kõrvale hiilida
Alejandro Cao de Benos, tõenäoliselt ainus eurooplane, kes Põhja-Korea võimude alluvuses töötab, ütles uudisteportaalile Vice, et totalitaarset riiki on tabanud tõsine plokiahelapalavik, näiteks arendatakse riiklikku krüptovaluutat.
FOTOD | Lauluväljakul näidati rekordarvu keskkonnasõbralikke sõidukeid
Rahvusvaheline kliimaneutraalse transpordi konverents “Hüvasti õhusaaste” raames rivistati Lauluväljakule üles enam kui 40 keskkonnasõbralikku sõidukit.
Uuring: USA kraanivesi on mürgine ning otseselt tinginud 100 000 vähijuhtumit
USA mittetulundusühingu Environmental Working Group (EWG) läbi viidud üle-ameerikaline uuring näitab, et 22 sealses kraanivees olevat saasteainet võivad olla vastutavad vähemalt 100 000 vähijuhtumi eest, vahendab Phys.org.
Apple tahab oma uue endlitüübi kaubamärgistada
Värskelt tutvustatud iPhone 11 esikaamera pakub võimalust teha aegluubis pilti iseendast, Apple on funktsioonile nimeks andnud slofie ning plaanib sõna kaubamärgiks registreerida.
PROOVISÕIT | Nissan X-Trail – rahulik, kuid võimekas pereauto
Indrek Jakobson võttis teekaaslaseks Nissan X-Trail 3. põlvkonna faceliftitud versiooni ning tõdeb, et selle autoga saab kõik vajalikud sõidud mugavalt (ja ruumikalt) tehtud.
VIDEO | Veok pööras ja veeretas ühekorraga 200 000 täringut
Ameerika Ühendriikides tegi täringulaadungit vedanud auto liialt äkilise pöörde, mille tulemusel kukkus kiirteele veerema hinnanguliselt 216 000 täringut, vahendab CNet.
Õlu versus diabeet: mõistlik alkoholitarbimine võib kaitsta suhkruhaiguse eest
Päevas paari õlle või klaasikese veini joomine võib aidata II tüübi diabeedi eest kaitsmisel, kuna aitab kaasa veresuhkru ainevahetusele, vahendab Daily Mail.
Huawei: teadaolevalt ei ole Eesti valitsusel plaanis meie seadmete kasutamist piirata
Huawei Balti juht Ricky Chen kinnitas, et nendele teadaolevalt pole valitsusel plaanis Huawei seadmete kasutamist piirata. Peaminister Jüri Ratase sõnul jätkuvad Eestis arutelud 5G turvalisuse teemal, nagu teisteski riikides.
Mitu kuud tagasi kaugel pursanud vulkaan värvib päikeseloojanguid lillaks
22. juunil purskas väikesel munakujulisel saarel Kamtšatka poolsaare tipu lähedal seni maganud vulkaan nimega Raikoke. See purse mõjutas kogu põhjapoolkera. Pea kolm kuud hiljem näeme tavalisest lillamat tooni päikeseloojanguid just selle purske tõttu.
Kaasaegse tehnika vastupidavus ja remonditavus jätab tõsiselt soovida
Värskest uuringust selgus, et kui Euroopa elektroonikaseadmete eluiga oleks aasta võrra pikem, oleks selle mõju keskkonnale igal aastal sama positiivne nagu kahe miljoni sõiduauto kadumine liiklusest. Suurim süüdlane on nutitelefon.
"Istmesoojendus": miks eestlaste autod nii igavad on?!
"Istmesoojenduse" 13. osas võtame luubi alla hetkel toimuva Frankfurdi autonäituse, kus on suur osakaal Hiina tootjatel. Muide, kõikide autodega saab kohapeal sõita ning hetkel on täiesti võimalik veel lennupilet osta ning Frankfurti poole ajama panna!
Tõuksitaja ABC: kuidas tellida Hiinast elektritõuksi või muud elektrisõidukit
Tõuksid, -rollerid, muud erinevad kahe-ja kolmerattalised elektrilised sõidukid on Eestis järjest popimad ning neid tellitakse usinalt internetist. Et tollis ei saaks ostja ebameeldiva üllatuse osaliseks, peab toode vastama Euroopa Liidu nõuetele. Vaatame samm-sammult, kuidas toodet õigesti valida.
Kuidas on selline rekord üldse võimalik, et 74-aastane naine emaks saab, ja veel kaksikutele?
India lõunaosas Andhra Pradeshi osariigis sünnitas 74-aastane naisterahvas kaksikud tütred, purustades sellega maailmarekordi (ja tõstes esile hulga geriaatriliste rasedustega seonduvaid vastuolusid).
Vanahärra kulutas poegade päranduse 112-eurose liiklustrahvi vaidlustamisele (ja kaotas)
Liiklustrahvi vaidlustanud vanahärra on raisanud poegade enam kui 30 000 euro suuruse päranduse protsessimisele, aga ei alistu.
VIDEO | Kanada metsast leiti salajane Jaapani küla
Arheoloogiahuvilistele nuputamist: salapärane Jaapani asula otse keset Kanada laant.
VIDEO | Kanada metsast leiti salajane Jaapani küla
Arheoloogiahuvilistele nuputamist: salapärane Jaapani asula otse keset Kanada laant.
Astronoomid tuvastasid rekordmassiga neutrontähe
Värskelt avastatud neutrontähe mass on niivõrd suur, et kui see oleks kasvõi õige pisut suurem, siis seda ilmselt ei eksisteeriks, vahendab Space.com.
Sony WF-1000XM3: kas parimad juhtmevabad klapid hetkel turul?
Sony on kõrvaklapimaailma üks kõige kõvemaid tegijaid ning nüüd on ettevõtte valmis saanud uue mudeli mürasummutavaid nööpkõrvaklappe WF-1000XM3. Panime klappe katsetama kaks inimest - Maria, kes juba praegu Sony mürasummutavaid kõrvaklappe kasutab ning Jani, kes on sina peal Samsungi bluetooth-k...
Ära paigalda: Windows 10 uuendus tekitab arvutites hulgaliselt probleeme
Septembris välja tulnud Windows 10 uuendus KB4515384 tekitab arvutitel protsessoriprobleeme ning pärsib mitmeid tavapäraseid tegevusi - näiteks ei pruugi kasutajad ligi saada otsingule ja stardimenüüle, samuti on häiritud audioseadmed ja hiljuti selgus, et ka interneti kasutamine, vahendab Forbes.
Elektriautode ostutoetuse üle arutamine jõudis järgmise etapini
Aasta alguses tuli ilmsiks, et keskkonnaministeerium töötab elektriautode ostutoetuse meetme eelnõu kallal. Esialgu lubati ostutoetust alates juulist, siis septembrist. Nüüd on asi sealmaal, et eelnõu jõuab peagi huvigruppideni arvamuse avaldamiseks. Tore küll, aga ei mõjuta suurt pilti kahjuks k...
FOTO | Tähtedevahelisest ruumist pärit külaline püüti pildile
Eelmisel nädalal kirjutasime, et lisaks Oumuamuale, mis siiani teadaolevalt on ainus tähtedevahelisest ruumist pärit keha, mis meie päikesesüsteemi külastanud, on siia suundumas veel üks taevakeha. C/2019 Q4 (Borisov) nime kandev komeet saadi nüüd pildile.
Liikuvad laibad: kuni aasta pärast surma liigutamine pole tavatu
Värske uuring paljastab, et laibad võivad jätkuvalt liigutada, isegi siis kui surmast on möödunud juba terve aasta.
Elu säilib kasina hapniku kiuste
Ämblik, kes askeldab Himaalaja hõredas õhus, imetabaselt muun­dunud geenidega haned, jakid ja kala, kes meenutab talvist viinavabrikut – need on üksikud näited liikidest, kes tunnevad end kasina hapnikuga oludes igati mõnusasti.
GRAAFIKA | Vaata, kuhu ja kuidas liikus orkaan Dorian
Bahama saari ja Ameerika Ühendriikide idarannikut räsinud orkaan Dorian on nüüdseks täielikult ajalukku kirjutatud.
Roolimobiiliku paradoks: teised teevad, mina võin! Kahepalgelisuse ravi on olemas
Sotsiaalne surve, igavus ja hirm ajast maha jääda on põhjused, mis me roolis telefoni kätte võtame. Mingil põhjusel ei hirmuta meid ei statistika ega lähedaste manitsused: kui on vaja, siis räägime ja saadame sõnumeid. Ehk oleks aeg peeglisse vaadata ja abi otsida? Äpid, mis telefoni sõidu ajal i...
Eurooplased plaanivad minna Kuu koopaid avastama, kuid ei tea kuidas
Kui NASA on president Donald Trumpi survel üha enam keskendunud sellele, et inimesed viie aasta jooksul Kuule viia, siis Euroopa kosmoseagentuur ESA plaanib inimeste asemel Maa kaaslase pinnale saata hoopis selle pinna all olevaid koopaid avastavad robot.
Vaata andmekogust järele, milline on kütusekvaliteet sinu kodukoha tanklas
Mootorikütuste kvaliteeti ei saa alahinnata. Mida kvaliteetsem on kütus, seda puhtamalt see põleb ja seda parem on õhukvaliteet. Kehv kütus mitte ainult ei saasta keskkonda rohkem vaid võib ka mootoreid rikkuda. Lisaks kulub seda rohkem ning eriti kaasaegsed autod on kütuse kvaliteedi suhtes väga...
Vaata järele! Teadlased avastasid poolkogemata kõige mustema musta
Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (MIT) insenerid "keetsid" kokku materjali, mis on kümme korda mustem, kui ükski muu asi, millest seni on mustana räägitud. 12. septembri pressiteates teatas MIT, et vertikaalsetest nanotorudest koosnev pinnakate neelab 99.995 protsenti sellele peale langevast ...
"Tehnotropid": Kas innovatsioon on maailmast otsa saanud?
Viimasel ajal on tehnikamaailmast tulnud näiliselt suhteliselt vähe uudiseid, mis paneksid tõeliselt kulmu kergitama. Küll aga tõuseb tänu vähestele uudistele hoopis küsimusi, et kas innovatsioon on maailmast otsas? Või hoitakse innovatsiooni kuskil salakeldrites luku taga?
Spotify hakkab GPS-i järgi kontrollima, kas pered on ikka pered
Muusika voogedastusettevõte Spotify teatas, et hakkab kasutajate asukohta GPS-i abil jälgima, eesmärgiks välja selgitada inimesed, kes kuuluvad perepakettidesse, kuid tegelikult pered ei ole.
Rohelise tuuleenergia räpane saladus
Süsihappegaas on kliimateadlaste arvates üks peamine süüdlane kliima soojenemise tegur ning lausa paaniliselt üritatakse selle emissioone vähendada. "Roheline elekter" ja sealhulgas tuuleenergia on rohelise maailmavaate pärisosa ja maailmapäästja. Nagu selgub BBC värskest uudisest, on siin omad a...
Astronoomid mõõdavad ja kaaluvad Päikesesüsteemi
Veenuse üleminek Päikesest võimaldas 1769. aastal astronoomidel esimest korda määrata täpselt Maa ja Päikese vahemaad. Tänapäeval uurivad teadlased Päikese­süsteemi sondide ja kosmoseteleskoopidega ning võivad mõõta ja kaaluda ka kõige väiksemaid objekte.
VIDEO | Kui palju suitsukonisid leiab Tallinna kesklinnast ühe tunniga?
Tunni aja jooksul Tallinna kesklinnast leitud suitsukonide hulk on muljetavaldav. Õõvastavaks teeb leiu asjaolu, et inimesed ei oska tillukest koni isegi kahjulikuks pidada. Tegu on aga tõsise keskkonnaprobleemiga.
Su buss ei jää hiljaks, see osaleb jabural linnateenuste tehnika paraadil
Lucian Kim säutsus Twitteris jaburavõitu paraadist Venemaal, Moskvas. Kui sõjaväeparaad on täitsa loogiline üritus, siis Moskvas korraldati eile paraad, kus osales 699 ühikut linnas kommunaalteenuseid osutavat erivarustust. Lisks seguautodele ja bussidele nägi publik 11 tuletõrjelaeva, päästepaat...
Frankfurdi autonäitus IAA 2019: veel jõuab minna ja vaadata. Näiteks Hiina autosid
Frankfurdi autonäitus on minetamas oma päevakajalisust: IAA 2019 on nimetatud nii saksa autotootjate hoovipeoks kui ka pisikeste elektriautode festivaliks. Tõsine autohuviline leiab seal aga küllaga vaatamis- ja uudistamisväärset, kavõi näiteks Hiina autosid.
Süsinikuneutraalne majandus nõuab uusi tehnoloogiaid paljudes valdkondades
Selleks, et liikuda süsinikuneutraalse majanduse poole, peaks Eesti võtma kasutusele uusi tehnoloogiaid väga paljudes eluvaldkondades. Tehnoloogiaid, mida arendavad meie ülikoolid, tutvustati poliitikutele ja ettevõtjatele mõeldud kliimaneutraalsuse konverentsil.
Vahelduseks lageraieteadetele üks hea uudis: Kaitseala muutus suuremaks
Valitsus kiitis heaks Keskkonnaministeeriumi esitatud eelnõu, millega moodustatakse olemasoleva Lindi kaitseala, püsielupaiga ja hoiuala baasil Lindi looduskaitseala ja kehtestatakse uus kaitsekord. Lisaks võetakse täiendavalt range kaitse alla metsa. Viimase aja metsa- ja hiieraie uudiste valgus...
Tappev lima on vallutanud Prantsusmaa randasid
Prantsusmaa põhjaranniku ujumisrandadesse on möödunud suve jooksul kogunenud imelik vetikalima, mis võib asjatundjate sõnul päevitajad tappa mõne sekundiga, kirjutas The Guardian.
Esimest korda valminud kosmosebetoon: inimeste kosmosevallutuse alus
NASA astronaudid katsetasid rahvusvahelise kosmosejaama ISS pardal, kuidas betoonisegu kosmosetingimustes käitub. Esmatulemused on lubavad.
"Puhata ja mängida": Apple Arcade on parim asi, mis mobiilimängudega on üldse kunagi juhtunud
Apple Arcade tuleb välja 19. septembril ja pakub sulle sadat eksklusiivset mängu 5-eurose kuumaksu eest ja see on parim asi, mis mobiilimängudega on üldse kunagi juhtunud.
Lõuna-Euroopa all peidab end iidne manner
Miljoneid aastaid eksisteerinud Hiid-Aadria manner (ing. k. Greater Adria) murdus lahti Gondwana hiidmandri küljest ning on praeguseks sukeldunud Lõuna-Euroopa alla. Nüüd õnnestus teadlastel manner pea täielikult rekonstrueerida, vahendab Live Science.
Eesti autopargi eripärad: mis värvi on meie sõiduautod?
Maanteeamet on valmis saanud meie autopargi värvikaardi. 2019. aasta septembri seisuga on Eestis 585 584 M1 ja M1G kategooria sõiduautot. Kõige rohkem on teedel Volkswagen Passateid, millest 6386 on musta värvi. Must ongi populaarseim autovärv Eestis.