Lõpuks selgus, kust pärinevad Stonehenge'i moodustavad megaliidid
Pea sajand tagasi teatas Briti geoloog ja arheoloog Herbert Henry Thomas, et ta teab, kust pärinevad Stonehenge'i ehitamisel kasutatud sinised kiltkivid. Kuigi tema väljapakutusse on aja jooksul suhtutud kriitiliselt, tuleb välja, et Thomasel oli põhimõtteliselt õigus.
VIDEO | Füüsikud selgitasid välja, miks poolitatud viinamari mikrolaineahjus tulepalle pillub
McMasteri, Concordia ja Trenti ülikooli uurijad on lahendanud küsimuse, miks viinamarjapoolikud mikrolaineahjus küpsetamisel tulepalle tekitavad. Teadusväljaandes Proceedings of the National Academy of Sciences ilmunud töös väidavad Hamza Khattak, Pablo Bianucci ja Aaron Slepkov, et tulepall ei t...
Hiinlased tahavad juba üsna pea kosmosesse päikeseelektrijaama luua
Üleminek rohelisele elektrienergiale on juba mõnd aega toimunud, kuid siinkohal võiks revolutsiooni tuua kosmoses asuvad päikeseelektrijaamad. Üht sellist hakkavadki hiinlased nüüd lõpuks ehitama.
Teadlased tuvastasid raadioteleskoopide abil mitusada tuhat uut galaktikat
Eri riikide astronoomide koostöös läbi viidud projekti andmetest on hetkel läbi töötatud vaid umbes kaks protsenti, kuid juba on tuvastatud mitusada tuhat uut galaktikat.
Absurdne võte, millega Briti mereväelastel kästi I ilmasõjas Saksa allveelaevu peatada
Esimese maailmasõja hakul kujutasid Saksa allvee-alused, mida nimetati Unterseeboot’ideks või lihtsalt U-paatideks (ingl U-boat), endast liitlasvägede laevadele pidevat tõsist ohtu. Näiteks ühes kurikuulsas rünnakus saatis üksainus Saksa allveepaat vähem kui tunni aja jooksul teise ilma peaaegu 1...
EKSPERIMENT | Tehistoidu revolutsioon? Delfi reporter ei söönud nädal aega midagi peale toidupulbrite
Isesõitvad autod ja inimkeeli rääkivad arvutid ei ole enam midagi ulmelist. Niisamuti hakkavad reaalsuseks muutuma fantaasiafilmidest tuttavad stseenid, kus kogu lõuna mahub ühe väikese tableti sisse.
Mida on läbi ajaloo tehtud suurtes lahingutes hukkunute surnukehadega?
Juba neandertallased matsid oma surnuid. Teada on, et ka paljudel küttide-korilaste hõimudel oli tavaks korraldada põletusmatuseid paikades, millest kujunesid neile rändrahvastele omamoodi palverännupaigad.
Eestis algas avalik enampakkumine oluliste 5G sageduste müümiseks
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet kuulutas välja konkursi sageduslubade andmiseks sagedusalas 3410 - 3800 MHz. Tegemist on 5G lahenduste loomiseks ühe kõige olulisema sagedusalaga.
Klient: Eesti arvutipood müüs mulle piraat-Windowsiga arvuti, ohvreid võib olla rohkem
Geeniusega ühendust võtnud klient väidab, et arvutipood Dreamline.ee (samuti müüb arvuteid Manguarvutid.ee alt) müüs talle eelmise aasta septembris arvuti, millel oli peal piraat-Windows. Tegemist ei olnud kasutatud sülearvutiga, vaid firma enda komplekteeritud uue mänguriarvutiga (Dreamline Mäng...
Võrdluses mudelite TOP 10: eestlaste automaitse on naabrite omast rafineeritum
RIA.com Marketplaces OÜ analüütikud võtsid ette 2018. aasta sõiduautode müüginumbrid ja võrdlesid TOP 10 mudeleid Eestis, Lätis, Leedus, Ukrainas ja Valgevenes ning panid need Euroopa üldisesse konteksti. Nagu arvata, on maitseerinevused suured.
Kus peidab universum oma puuduvat massi?
Astronoomid on juba aastakümneid üritanud leida midagi, mida peaks pealtnäha olema lihtne märgata — umbes kolmandikku universumi „normaalsest“ massist. NASA röntgenobservatooriumilt Chandra pärinevad värsked vaatlusandmed võivad aidata neil lõpuks selle tabamatu ainehulga asukoha välja selgitada.
Itaalia teadlaste HIV-i vaktsiin näitas lootustandvaid tulemusi
Itaalia teadlased on välja töötanud HIV-i vaktsiini, mis pärsib HIVi ja AIDSi nakatunud inimestes viirusreseruvaari suisa 90 protsenti, vahendab ERR Novaator.
Põnev lugu 14. sajandist: nunn lavastas enda surma, et konvendist pääseda
Ajaloolaste poolt värskelt tõlgitud Yorki peapiiskopi kiri paljastab, et Yorkis elanud Joani-nimeline nunn lavastas 14. sajandil enda surma, et konvendist põgeneda, vahendab History.com.
Parkimisõnnetuste statistika: kus kõige rohkem autosid mõlgitakse?
Liikluskindlustuse Fond on lugenud kokku parkimisega seotud liikluskindlustusjuhtumid. Möödunud aastal teatati parklaõnnetustest 11 700 korral. Statistika järgi juhtub 60% avariidest parkimiskohal manööverdamise käigus, neist omakorda 2/3 tagurdades.
VIDEO | Spordiliiga NBA näitas nutisärki, mille numbrit ja nime saab äpist muuta
Nii mõnedki spordifännid on investeerinud hulga raha kõiksugu fännisärkide alla. Spordiliiga NBA juht Adam Silver näitas aga seekordsel Tähtede mängu üritusel, et tulevikus ei pruugi enam eri särke vaja minna - kogu asja ajaks ära üks särk, mille numbrit ja nime soovi korral vahetada saad.
Uus superantibiootikumide allikas: putukad
Antibiootikumiresistentsus on üha enam saamas inimkonna jaoks tõsiseks probleemiks. Teadlased loodavad, et muret aitavad lähitulevikus lahendada putukate kehadel elavad mikroobid.
GRAAFIK | Kümnes kord e-hääletamist: vaatleme e-hääletamisega seonduvaid müüte
Riigikogu valimised on taas tulemas ning sel korral saab Eestis toimuvatel valimistel e-hääletada juba kümnendat korda. 2005. aastal esimest korda kasutatud süsteem on küll üha populaarsem, kuid aja jooksul on tekkinud ka mitmeid müüte, mille antud artiklis vaatluse alla võtame.
Suurepärases seisukorras Super Mario mängukasseti eest käidi välja rekordiline hulk raha
Aeg-ajalt tuleb ikka teateid, kus ülihästi hoitud esemete eest saadakse kopsakaid rahasummasid. Nii ka sel korral, kui üks õnnelik inimene müüs oma Super Mario Bros mängukasseti maha 100 150 USA dollari eest.
Teadlased: tasapisi kasutusse jõudvad iseteadlikud tapjarobotid tuleb viivitamatult keelustada
Washington DC-s toimunud Ameerika Teaduse Arengu Ühingu (AAAS) aastakonverentsil nõuti autonoomsete relvasüsteemide keelamist.
Google'i värske otsus: reklaamiblokeerijad jäävad siiski terveks
Eelmise kuu lõpus andsime teada Google'i brauseri Chrome uuendustest, mis oleks tõotanud mitmed reklaamiblokeerijad ära lõhkuda. Nüüd aga andis Google teada, et kõnealused uuendused jäävad tulemata.
Spetsialist selgitab: miks on just kevadel teedel nii palju auke?
Just igal kevadel võib autoteedel täheldada tohutut hulka auke. Teeandmete kogumise ning tee-ehituse mõõtmise ja kontrollimisega tegeleva Teede Tehnokeskuse arenduse ja uuringute osakonna juhataja Marek Truu selgitab, miks ja millistel teedel on just kevadeti nii palju löökauke.
Eestlane keerab aina enam autorendi usku
Praeguseks on juba üsna tavaline, et auto ei kuulu inimeste oluliste omandite hulka ning sõiduk muretsetakse ainult vastavalt vajadusele. Kui on autot vaja – et viia perekond maale, suusatama või mere äärde, kolida mööblit ja raamatuid või sõita kallimaga spaasse –, renditakse see. Pärast kasutus...
KATKEND RAAMATUST "NOOR LEEGION. Kuidas loodi Eesti Leegion." | Mis koht oli Heidelager, kus Eesti leegionäre välja õpetati?
Heidelaagri nime all tuntud koht oli suur SS-vägede väljaõppelaager Poolas, kus õpetati oktoobrist 1942 kuni veebruarini 1944 välja ka Eesti Leegioni mehi. Seejärel kolis tolleks hetkeks juba Eesti Diviisiks saanud väekoondise tagavaraväeosa Poolast Kloogale ja Paldiskisse. Just Heidelaagrist suu...
Pilk peale, käsi külge: BMW uus kolmas seeria tuleb võtma tagasi, mis talle kuulub
BMW müüduim mudel, kolmas seeria on jõudnud seitsmenda mudelipõlvkonnani. Mul oli võimalus uustulnukaga põgusalt tutvuda Norras, Gollsfjelleti alpikeskuses. Esmamulje on intrigeeriv: Ta on tulnud, et võtta tagasi esikoht sportsedaanide seas.
Seat Tarraco: Hispaanias disainitud, Saksamaal toodetud; kolmikutest kirglikem
Neid on nüüd kolm, ja Seat Tarraco on neist kirglikem. Seati maasturite lipulaev, kuni 7-kohaline Tarraco meenutab oma olemuselt rohkem Audit kui Škoda või VW sõsaraid. Neile, kes harjunud Seati hispaania autoks sõimama, teadmiseks – Tarracod tulevad Wolfsburgi tehaseliinilt.
Kui palju tudengeid Eesti ülikoolides igal aastal plagiaadikahtlustuse saab?
Viimastel aastatel jääb lõputöö plagieerimisega kõigi Eesti ülikoolide peale kokku aastas vahele vähem kui kümme tudengit. Rikkumiste täpse esinemissageduse leidmist takistab üleriikliku statistika puudumine ja plagiaadi hägus mõiste.
Kolm kastikat samal põhjal. Kas parim on Nissan, Renault või Mercedes?
Meid on ammu intrigeerinud kastikate kontseptsioon: Kas see auto saab olla mingil momendil mõistlik valik. Proovisõitu tegime kolme Navara kastikaga, mis kõik kannavad erineva tootja kaubamärki. Milline neist on kõige parem?
Škoda Kodiaq vRS: võtke ja kandke välja
Lühendid, mis passivad sportautole, mõjuvad linnamaasturil veidralt. Kui keegi pillab jutu sees midagi säärast kui „sportmaastur“, siis kangastub minu silme ees sumomaadleja, kes on vägivaldselt löödud nii kõrge värvliga pükstesse, et naba piirkonnas asunud „päästerõngas“ on lükatud ümber õlgade....
Kuidas ja miks õppida kiiresti lugema?
Kes meist ei oleks põnevasse raamatusse süüvides soovinud, et suudaks kiiremini lugeda ning saaks ometi teada, mis teose lõpus juhtub?
PODCAST JA VIDEO | "Puhata ja mängida": järgmine Battle Royale'i mäng on.. tetris?
See ei ole nali, tõepoolest on Tetris 99 mäng, kus 99 mängijat võidu Tetrist mängivad ning võidab viimane ellujääja! Ja see on Nintendo tehtud ja üllatavalt hea!
VIDEO | Briti satelliit katsetas kosmoseprügi püüdmist harpuuniga
Maa orbiidil olev Briti satelliit katsetas edukalt meetodit kosmose prügist puhastamiseks: objektide püüdmist harpuuniga.
Šveitsi võimud annavad oma e-valimissüsteemi murdmiseks häkkerite kätte
Šveitsi võimud kuulutavad, et üle 2000 häkkeri üle maailma on vastanud kutsele otsida auke Šveitsi e-valimissüsteemis ja teenida selle eest potentsiaalselt kümneid tuhandeid franke, kui see neil õnnestub.
Belgias kaotas 33-aastane naine lihasööjabakteri tõttu mõlemad käed ja jalad
Belgias langes 33-aastane kahe lapse ema Tara De Bolle detsembri lõpus lihasööjabakteri ohvriks. Tagajärjed olid katastroofilised: naine oli kolm nädalat koomas ning kaotas mõlemad jalad ja käelabad.
NASA tahab 2028. aastaks taas inimese Kuule viia ja seal kanda kinnitada
NASA kiirendab oma plaane viia ameeriklased taas Kuule ning seekord kavatsetakse sinna ka jääda. Kasutada kavatsetakse erafirmasid, teatas NASA administraator Jim Bridenstine.
Elon Musk lubab pileteid Marsile vähem kui 500 000 dollari eest
Istekoha hind SpaceX-i planeetidevahelisel laeval Starship langeb lõpuks nii palju, et see on taskukohane suurele osale arenenud maailma elanikkonnast , teatas miljardärist ettevõtja Elon Musk nädalavahetusel.
Venemaa kaitseministeerium lubas Novaja Zemlja elanikke jääkarude eest kaitsta
Venemaa kaitseministeeriumi Novaja Zemlja garnisoni väejuhatus lubas koos kohalike tsiviilvõimudega võtta tarvitusele meetmed Belušja Guba asula elanike kaitsmiseks jääkarude eest.
Teadlased on loonud tehisintellektist tekstikirjutaja, mida võiks kasutada valeuudiste koostamiseks
Teadlaste meeskond, mis on loonud tehisintellektist tekstikirjutaja, teatas, et ei avalda seda tehnoloogiat, sest seda võidakse kasutada kuritahtlikel eesmärkidel.
Autoriõiguste direktiiv ehk „meemipiirang“ on eurosaadikute lõpphääletuse kaugusel
Viimase hetke läbirääkimised Euroopa Liidu vastuolulise autoriõiguste direktiivi sõnastuse üle on lõppenud ja ainult Euroopa Parlamendi lõpphääletus seisab veel selle seaduseks saamise teel.
VIDEO | Õppus Jaapani loomaaias: põgenevaks šimpansiks osutus inimene
Jaapani loomaaed korraldas personalile õppuse, et anda neile juhtnööre, kuidas käituda juhul, kui šimpans peaks oma puurist põgenema.
VIDEO | Tesla uuendus lubab koera ka palaval päeval autosse jätta
USA elektriautotootja Tesla teatas uutest vidinatest, mis sensorite ja tehnoloogia abiga muudavad autojuhi elu senisest mõnevõrra mugavamaks: üheks neist on nn koerarežiim.
Trendid Euroopa autoturul: müük õitseb, elekter tõuseb, diisel vajub
Autotööstuse trendidele keskendunud rahvusvaheline uuringufirma JATO tegi kokkuvõtte Euroopa uute autode turu trendidest 2018. aastal. Mullu püstitati automüügirekord ja võeti suund alternatiivsetele jõuallikatele.
VIDEO | Indiast avastati uus „salapärane“ konnaliik
India lõunaosast leiti uus konnaliik.
„Täheteadlaste kullaauk.“ NASA uus missioon heidab pilgu universumi iidsesse minevikku
USA kosmoseagentuur NASA teatas uuest SPHEREx-i nimelisest missioonist, mis vaatab kahe aasta vältel ajas kaugele tagasi, uurides sadade miljonite galaktikate olemust.
Ei lähe kaubaks: Airbus teatas maailma suurima reisilennuki A380 tootmise lõpetamisest
Airbus teatas eile oma plaanist lõpetada maailma suurima reisilennuki A380 tootmine kehvade müügitulemuste tõttu.
Apple’ilt ja Google’ilt nõutakse Saudi Araabia naiste liikumist kontrolliva äpi kõrvaldamist
Inimõiguslased nõuavad, et Apple ja Google kõrvaldaksid Saudi Araabia valitsuse äpi Absher, mis võimaldab Saudi Araabia meestel oma eestkoste all olevaid naisi kontrollida.
Kuidas hakkavad politseinikud Marsil mõrvajuhtumeid lahendama?
Kosmoseroimade lahendamine nõuab õiguskaitseorganitelt teistsuguseid lähenemisi.
VIDEO | Vaikse ookeani põhjast leiti USA Teise maailmasõja aegse lennukikandja USS Hornet vrakk
Vaikse ookeani lõunaosast on leitud USA Teise maailmasõja aegse lennukikandja USS Hornet viimne puhkepaik. Alus uppus 1942. aastal lahingus Jaapani mereväega.
NASA kuulutab Marsi-kulguri Opportunity ilmselt ametlikult surnuks
Täna on oodata NASA teadaannet, et Marsi-kulgur Opportunity missioon on ametlikult läbi. Opportunity on juba maha maetud – mullu juunis sattus kulgur tohutu tolmutormi kätte ja pärast seda pole õnnestunud sellega ühendust saada.
Harrison Ford: Ärge andke võimu neile, kes eiravad ja vihkavad teadust!
Juba aastaid kliimamuutuste teemal häälekalt sõna võtnud näitleja Harrison Ford esines Dubais maailma valitsuste tippkohtumisel World Government Summit kõnega, kus hoiatas riigijuhtide eest, kes teadust eiravad või isegi vihkavad.
Mis on maailma kõige kummalisem keel?
„Kõige imelikum keel maailmas on kahtlemata pirahã keel,“ kinnitab Oslo ülikooli keeleteaduste professor Rolf Theil.