Jõuluvana šokeeris 1933. aastal Hummulis lapsevanemaid
1933. aastal ilmus ajalehes Sakala erakordne uudis.
Uuring: kodukeemia jäägid on pea sama suured õhusaastajad kui autode heitgaasid
Kui aastakümneid on peamiseks õhusaastajateks peetud suurlinnades ringi vuravaid autosid ja ühistransporti, siis värske uuring on luubi alla võtnud hoopis liigselt kasutatavad kodukeemia- jm inimeste igapäevases elus kasutatavad tooted.
Kuidas saada maailma parimaks? Norra teadlased analüüsisid Marit Björgeni päevikuid, et ta edu saladus lahti muukida
Marit Björgen (Bjørgen) on Norra murdmaasuustaja, kes on võitnud kuus olümpiakulda ja 18 maailmameistritiitlit. 37-aastasena on ta hetkel edukaim naistalisportlane läbi aegade. Norra teadlased otsustasid nüüd edu tagamaad välja selgitada.
Värske uurimus kirjeldab iidses Früügia linnas paiknenud tapva "põrguvärava" saladust
Rooma impeeriumi koosseisu kuulunud Früügias (tänapäeva Türgis) asunud Hierapolise linnas asus templikompleks, millesse kuulus allilma väravaks peetav koobas. Koopasse või selle ette areenile juhitud ohvriloomad heitsid müstilisel kombel justkui iseenesest hinge, loomi saatnud eunuhhidest preestr...
Filmimuuseum kutsub veebruaris lastelaagrisse: saab teha päris oma filmi ja valmistada illusiooniaparaate
27. ja 28. veebruaril toimub Filmimuuseumis kõige esimene lastelaager nimega "Seikleme filmis!"
Teadlased lõid esimese lamba ja inimese ristandi
Jaapani ja USA teadlased teatasid uut tüüpi kimääri loomisest.
Hyundai Kona – inspireeritud päikeselisest Hawaiist, sobilik ka lörtsisele Maarjamaale
Kui legendaarne inglise meresõitja James Cook 1778 aastal Havai saarel maabus, ei osanud ta uneski arvata, et pea veerand aastatuhande järel saab see paik üle maailma tuntuks mitte ainult kui imekaunis rand, vaid ka kui samanimeline väikemaastur Hyundai Kona.
See võib olla parim kaasaskantav SSD, mis hetkel müügil
Pilveteenused ja nende odavus on oluliselt vähendanud meie kõigi vajadust väliste massmäluseadmete järele, millel oma faile talletada. Kui aga tahad siiski hankida ühe väärt välise ketta, siis tasub uurida The Wirecutteri testitulemusi.
Uus meestevaenulik trend: Tinderis saab vestlust alustada ainult naine
Rohkem kui ühes läänes levinud tutvumisäpis on levimas ootamatu võte, mis annab naistele oluliselt parema positsiooni kui meestele.
Ilmaruumis rändab üks Tesla elektriauto. Kui kaugele see koduplaneedist purjetanud on?
Tehnoloogiaguru ja leidur Elon Muski asutatud ja juhitud kosmosefirma SpaceX saatis kuu alguses edukalt ilmaruumi maailma võimsaima raketi Falcon Heavy.
Kas märkasid? Google'i pildiotsing on nüüd veidi ebamugavam kui enne
Kes on Google'i otsimootoris pilte otsinud (google.com, alajaotus Images), see on vast märganud, et otsitulemusteks saadud pilte sai vaadelda ka ilma veebikohti külastamata, millel need asuvad.
VANA VIDEOREPORTAAŽ euro-saabumise ööst Tallinnas: "Ikka kroonides maksime, eurodes ei hakka eales maksma. Me oleme truud kroonidele!"
2011. aasta 1. jaanuari esimestest minutitest hakkas kehtima meile armsa rahvusvaluuta Eesti krooni asemel euro. Kui praegu on euro meile ehk iseenesestmõistetav, olid tol esimesel euroööl inimestel kahetised tunded.
TTÜ tudengisatelliit on ilmselt sügiseks valmis
Tallinna tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskust Mektory juhtiv Maria Alajõe kinnitas ERR-ile antud intervjuus, et Eesti teine tudengisatelliit loodetakse saata orbiidile selle aasta lõpus või järgmise alguseks, vahendab ERR Novaator.
Sinu auto on turvaliseks liiklemiseks valmis, kas sina ka?
Autotootjad panustavad järjest rohkem turvalisusse. Euro NCAP tulemused kinnitavad, et suur osa uudismudelitest on viie tärni väärilised ehk väga turvalised. Kas inimene autojuhi rollis suudab tehtut hinnata või muutub ta – teades, et auto teda kaitseb – hoopis hooletumaks, arutleb Ylle Rajasaar ...
Liiga palju klaasi? Uues Apple`i peakorteris on mitmed inimesed läbipaistvate seinte ja uste otsa kõndides viga saanud
Tõsi, enamasti on kokkupõrked toimunud seepärast, et seinale-uksele otsakõndija tähelepanu olnud suunatud nutiseadmele. Ent olukord tekitab ikkagi küsimuse, kas mitte ei kasutatud ülimoodsa ehitise interjööris ehk liiga palju klaasi.
Evolutsiooniökoloogid on leidnud vähiuurimise kullasoone. Kas tõesti?
Tartu ülikooli loomaökoloogia teadur Tuul Seppa avaldas oma esimese vähiartikli ja küsib zooloogiablogis, kas evolutsiooniökoloogid on leidnud vähiuurimise kullasoone.
Jaak Juskega kadunud Eestit avastamas: Päästekomitee maja saladus
Tallinnas Gonsiori ja Laikmaa tänava nurgal asunud Kunstiakadeemia hoone lammutati 2010. aastal. Koos vana koolimajaga kadus aga ka selle sees peidus olnud veel vanem hoone, mil otsene seos Eesti riigi sünnilooga. Ja see seos tuleks kõnealusele kinnistule lähitulevikus kerkivas uues ärihoones vää...
EV100 nädalat | Mis meie majandusega juhtus?
Kümme aastat tagasi algas Eestis suur majandussurutis, millest taastumine võttis aega aastaid. Mis juhtus?
MASU VIDEOD| Mis meie majandusega juhtus? Kas mäletad veel reisisaatjaid ja Savisaare tööbörsi hiigelpikka järjekorda?
Kümme aastat tagasi algas Eestis suur majandussurutis, millest taastumine võttis aega aastaid. Mis juhtus?
Apple`i kasutajad peaksid hoiduma selle ühest sümbolist koosneva sõnumi avamisest
Sümbol, mis iOSi seadmetes paksu pahandust külvab, on pärit telugu kirjast. Seda keelt räägitakse Lõuna-Indias. Nüüd on aga üks selle keele kirjamärk viirusena Apple`i toodetes ringlema hakanud.
Richard Branson tunnistab: Elon Muski SpaceX sai hakkama kadestusväärse teoga
Virgin Galacticu juht Richard Branson tunnistas CNN-ile antud intervjuus, et kosmosekonkurendi Elon Muski SpaceX-i raketi Falcon Heavy edukas start tekitas temas kadedust.
16. veebruari videomängusaade "Puhata ja mängida": millist mängukonsooli teeb Google ja millal tuleb PlayStation 5?
"Puhata ja mängida" on igareedene videomängudele ja mängimisele pühendatud veebi- ja raadiosaade; seda veavad Rein Zobel, Martin Mets ja Rainer Peterson.
Lõviosa riigikaitsest lahingumasinatele? Mõned numbrid kaitseväe arendamisest
Viimaste nädalate hoogne arutelu Eesti riigikaitse võimaluste, vajaduste ja tehtud valikute õigsuse üle on olnud huvitav jälgida. Avatud ja argumenteeritud arutelu on kahtlemata väärtus omaette, mida tasub vaid soodustada.
Kas tõesti helirelv? Värske raport ütleb, et Kuubal töötanud USA diplomaatide vigastused on tegelikkus, mitte luul
Diplomaatidel leiti olevat märkimisväärsed ajukahjustused. Nendega kaasnevad sümptomid olevat tekkinud pärast seda, kui nad kuulsid Kuubal kummalisi helisid, mis olevat olnud justkui nende suunas teele saadetud.
Analüüs: tulnukate sõnumid võivad olla nende lugemiseks liiga ohtlikud
Maavälise tsivilisatsiooni saadetud sõnum võib olla sedavõrd ohtlik, et võib olla on targem see enne lugemist hävitada, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port USA teadlaste vastilmunud teadustöö põhjal.
Pilk peale, käsi külge: Jaguar E-Pace kompaktmaasturi tee ülesmäge
Jaguar E-Pace on lõpuks Eestis. See tähendab seda, et maasturilaadsete liikurite lõputu rivi sai veelgi täiendust. Margus Värton käis vaatamas ja proovimas, kas Jaguar on selle rivi alguses või lõpus või kusagil hoopis mujal ning kas E-Pace ütleb maailmale midagi sellist, mida me veel ei tea.
EV100 nädalat | 2008. aasta öölaulupidu oli üks võimsamaid vabas Eestis!
Laulev revolutsioon on paljude eestlaste jaoks üks võimsamaid, kui mitte kõige meeldejäävam mälestus. Paljud noored, kes aga toona olid kas liiga väikesed või polnud veel sündinudki, said toonastest emotsioonidest aimu aastal 2008, kui Tallinna lauluväljakul toimus öölaulupidu "Märkamisaeg".
Raha ei tee õnnelikuks? Teeb küll ja teadlased on täpselt välja arvutanud, kui suur see summa on
Raha ei pidavat õnnelikus tegema – sest elus on tähtsamaidki mittemateriaalseid asju. Kuid endale teatud elustiili lubamine ning oma füüsilise ja vaimse tervise eest hoolitsemine on neist kaks, milleks siiski ka üsna palju raha vaja läheb.
VIDEO | Ekspertrühma hinnangul võiks isejuhtivad sõidukid liiklussurmade ajastule Eestis lõpu teha
Täna esitleti riigikantselei tellitud isejuhtivate sõidukite Eesti transpordisüsteemi lülitamist käsitlevat lõppraportit. Vastav ekspertrühm oli teemaga tegelenud üle-eelmise aasta augustist.
Astrofüüsikud: on 11% suurune šanss, et Muski kosmose-Tesla põrutab Maale otsa
Tõsi, kui see juhtub, siis väga-väga kauges tulevikus. Tõenäosuse arvutas välja Toronto Scarborough` ülikooli astrofüüsik Hanno Rein oma kolleegidega.
Snapchat on oma sisumuudatusega miljon inimest välja vihastanud
Pea miljon Snapchati kasutajat on ühinenud veebikeskkonnas change.org petitsiooniga, mis palub sotsiaalvõrgustikul hiljutine uuendus tagasi võtta, vahendab BBC.
VIDEO | Balti Kett ja liutoru. Need on kõige kaasakiskuvamad eksponaadid vastavatud ajaloomuuseumis
Eile avati Ajaloomuuseumis Maarjamäel näitus, kus saab teha rännaku läbi Eesti ajaloo viimase 100 aasta. Tegime avamiseelsel õhtul, kui ehitustööd veel käisid, näituse kuraatori, Krista Sarvega kiire tiiru ja katsusime järgi kõige põnevamad eksponaadid.
Ekspert soovitab: täpseimad ilmaäpid, mida Eestis kasutada
Ilm on teema, mis eestlasi alati huvitab, sest see on heitlik ja ettearvamatu. Kes ei teaks mõnd head anekdooti teemal: eelmisel aastal oli jõulude ja jaanipäeva ilmaerinevus 2 kraadi – jõulude ajal oli soojem.
VIDEO | Tanker läbis esmakordselt talvise Kirdeväila ilma jäälõhkuja abita
Eestist pärit baltisaksa polaaruurija Eduard Tolli nime kandva aluse lastiks oli veeldatud maagaas. Laev väljus Lõuna-Koreas asuvast sadamast detsembris, tegi siis vahepeatuse Põhja-Venemaal ja lõpetas reisi Montoiris Prantsusmaal.
Uuenenud Lexus NX 300h – raske on öelda “ei”, kui fännad isikupära
Lexus NX 300h noobelmaastur läbis hiljaaegu kerge värskenduskuuri. Uusima põlvkonna iselaadiv hübriidajam, veel isikupärasemaks lihvitud väljanägemine ning kaasajastatud infolust ei jäta disainifriikidele palju valikuid – kes otsib võimalust tänaval silma jääda, siis NX on just õige valik, kirjut...
Uuring: Ekstreemsed ilmastikuolud ähvardavad meid Pariisi kliimalepingust hoolimata
Isegi siis, kui riigid suudavad kliimaleppes seatud eesmärgid täita, ei päästa see kuumalainetest, põudadest ja üleujutustest, vahendab AFP.
Maaülikooli teadlane uuris Eesti järvede ökoloogilist seisundit
Doktoritöö eesmärk oli anda panus suurjärvede seire paremaks korraldamiseks ja hoida seeläbi kokku ka riigi raha.
Ekspert soovitab: et auto külmaga käivituks, peab aku olema alati laetud
Ega tali taeva jää – lähipäevadel lubatakse Eestis pakast ja kuni 15 miinuskraadi. Olgu auto moodne või vanamoodne, 10 ja rohkem külmakraadi tekitavad osale autojuhtidest paraja peavalu: aku ei anna särtsu. Accelerista küsis eksperdilt, mismoodi akut pakasega kohelda ning millal vana aku uue vast...
Inimeste joonistamisoskus võib olla seotud iidsete küttimisvõtetega
Kui neandertallased kasutasid Euraasias taltsamate saakloomade tapmiseks torkeodasid, siis Homo sapiens’i liigi esindajad ehk nüüdisinimesed küttisid Aafrika avaratel rohumaadel palju ettevaatlikumaid ja ohtlikumaid ulukeid viskeodaga. Ja nii sadu tuhandeid aastaid.
Üpris täbar lugu: Krimmi silla ehitusel selgus, et otsad ei ulatu õigesti kokku
Krimmi poolsaare ja Venemaal Krasnodari krais asuva Tamani poolsaare vahele rajatava 19 km pikkuse silla ehitusel ilmnes, et kahe erinevatest pooltelt ehitatud osa konstruktsioone ei ole võimalik kokku viia. Lahknevus on horisontaalis kaks meetrit ja selle kõrgus on umbes meeter.
Plagiaadituvastussüsteem analüüsis Shakespeare'i näidendeid ja tegi üllatava avastuse
Kirjandusteadlased kasutasid Shakespeare'i tekstide analüüsimiseks plagiaate leidvat tehnoloogiat ja avastasid 11 tema näidendi ja tundmatu autori mitte kunagi avaldatud käsikirja vahel palju sarnasusi.
Lambist terveks: eriline UV-valgus võiks gripiepideemiad peatada juba enne puhkemist
Ultraviolettkiirguse üks kitsas laineala võiks viirused tappa ilma inimkeha kudesid kahjustamata.
VIDEO | Mis juhtub, kui 42 000 tuletikust valmistatud pallile tuli otsa pista?
Lühike vastus on, et juhtub see, mis juhtuma peab. Pall läheb uhke leegiga põlema.
Maailma üksikuim Romeo otsib endale kaaslast juba kümme aastat
Romeo on maailma üksikuim konn, oma liigi viimane isend, kellele teadlased on juba kümme aastat vabast loodusest kaaslast otsinud. Seni tulutult.
USA riiklik julgeolekuagentuur suhtles Vene spiooniga avalike Twitteri postituste abil
Väidetavalt olid spetsiaalselt spioonile suhtluseks mõeldud kaksteist NSA ametlikule Twitteri kontole postitatud ja kõigile nähtavat säutsu.
Kas näed? Oxfordi teadlane tegi tavalise fotoaparaadiga pildi, millel on näha üksik aatom
David Nadlinger suutis pildile püüda positiivselt laetud üksiku strontsiumi aatomi, mida elektriväljade abil peaaegu liikumatuna hoitakse. Foto võitis Suubritannia riiklikul teadusfotode võistlusel esikoha.
Pilk tagalasse: vaata kuidas veel päev enne avamist Eesti Ajaloomuuseumis näitusele viimast lihvi antakse!
15. veebruaril avatakse külastajatele uuenduskuuri läbinud Eesti Ajaloomuuseum vabriigi 100. sünnipäevaks pühendatud näitusega "Minu vaba riik".
Google tahab e-kirjad interaktiivseks muuta
Google'i emafirma Alphabet kuulutas, et plaanib peagi esitleda tarkvara, mis muudab e-kirjad pidevalt infot uuendavaks ja interaktiivseks.
Vene ametivõimud: reisilennuk An-148 võis alla kukkuda pilootide vea tõttu
Moskvast Domodedovo lennuväljalt pühapäeval Orskisse teele asunud lennuk kukkus alla vaid mõni minut pärast starti. Kõik kahemootorilise Antonov An-148 pardal olnud 65 reisijat ja 6 meeskonnaliiget hukkusid.
Bitcoini kaevandamisele võib Islandil tänavu kuluda rohkem energiat kui kõigil majapidamistel kokku
Saareriigi energeetikaettevõtte esindaja ütleb, et just niisugune nihe energiakasutuses peaks toimuma millalgi selle aasta jooksul. 340 000 elanikuga saareriigi elekter tuleb peaaegu tervenisti taastuvenergiast. Täpsemalt on allikaiks on tuule-, hüdro- ja geotermaalenergia.