Maarja Vaino: mitteinimesi tulebki häbistada?!
Eesti ühiskond on jõudnud seisu, kus erinevad osapooled dehumaniseerivad oma vastast kõikvõimalike retooriliste vahenditega, kirjutab kolumnist Maarja Vaino.
Karmo Tüür: Venemaa koht Euroopa klubis
Kujutage ette üht klubi, millel on paar väga lihtsat reeglit. Et rusikatega asju ei aeta ja üksteise tagant ei varastata, kirjutab kolumnist Karmo Tüür.
Päeva karikatuur: tihasest kirjatuvi
Jürgen Ligi: siseminister on ebausaldusväärne sihilikult ja järjekindlalt
Mart Helmele tehakse liiga, kui talle heidetakse ette retoorikat ja väljaütlemisi. Neid aina heidetakse, aga just need ei peta tema puhul tegelikult mitte kunagi, kirjutab reformierakondlane Jürgen Ligi.
Väitlusseltsi kommentaar «Valimisstuudiole»: võitis Andrus Ansip
Postimees avaldab täismahus Eesti Väitlusseltsi nimel Heiki Viisimaa kirjutatud kommentaari eile õhtul ETV «Valimisstuudios» peetud debatile.
Juhtkiri: kas elu maal on võimalik?
Poliitikute kuitahes kenad jutud regionaalpoliitikast ja palavast armastusest maaelu vastu mõjuvad lääge eneseupitamisena neile, kes iga päev näevad siit, sealt ja kolmandast kohast nagisevat asjakorraldust.
Postimees 1919. a: teated meie maa kohta Skandinaavia lehtedes
Tihti ilmuvad väga kõmulised teated meie maast Skandinaavia lehtedes, kus koguni olematuid asju kirjutatakse, ka koguni Rootsi abivägede ülespidamise kohta. Harilikult käivad need teated kõikidest lehtedest läbi suurte suurte ja hirmutavate päälkirjade all. Pärastpoole tulevad õiendused, mis siit...
Kalev Stoicescu: kas me sellist Euroopat tahtsimegi?
Kui me ei ole päris kõigega rahul, mida Euroopa Liit endast kujutab ja teeb, siis püüdkem teda paremaks, mitte halvemaks muuta, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ning kolumnist Kalev Stoicescu.
Hendrik Alla: torutõkkedisaini meistriklass - jalgratturi kogemused Veerenni ülekäigult
Kuidas tunneb end lahinguväljal sõdur, kes teab, et tema varustuse on tootnud vähempakkumise võitja? Umbes samamoodi nagu jalgrattur, kes peaks olema tänulik tema ohutuse nimel raudteeülekäigu ette seatud torutõkete eest.
Ardo Hansson: valitsus, ärge tehke majanduse tervist hullemaks
Suuremateks investeeringuteks laenu võtta on mõistlik, kui majandus on languses. Riigi palgal olevate inimeste palga tõstmiseks laenamine on aga nagu pere igapäevakulutusteks SMS-laenu võtmine, kirjutab Eesti Panga president Ardo Hansson.
Andrei Kuzitškin: keskerakondlased võivad närveldamata magada
Lasnamäe elanike ebajumal on jätkuvalt Mihhail Kõlvart. Just tema poolt kavatseb Euroopa Parlamendi valimistel hääle anda suurem osa minu küsitletud venelastest, kel on Eesti kodakondsus. Kui ma ütlesin, et Kõlvartit kandidaatide nimekirjas polegi, et ta on juba saanud Tallinna linnapeaks, võtsid...
Erik Aru: demokraatlik eelarvepoliitika piibliõpetustest ei hooli
Aastatuhandete vanused tarkused ei maksa midagi, kui on vaja mõne lähema aasta vaates valijatele meeldida, kirjutab kolumnist Erik Aru.
Päeva karikatuur: eelarvemängud valitsusliidus
Mart Raudsaar: meie reliikiva on vabadus
Keerulistes oludes on Eesti Ajalehtede Liidu nõukogu ja üldkoosolek otsustanud muuta organisatsiooni nime ja profiili, mis on meie vastus sõna- ja pressivabaduse kohale kogunevatele pilvedele, kirjutab (uue nimega) Eesti Meediaettevõtete Liidu tegevjuht Mart Raudsaar.
Martin Mölder: tihe võitlus Euroopa Parlamendi valimistel
Iga hääl on tähtis. Kuidas sõltub sõltub häälte jaotusest see, kes ja kui palju Euroopa Parlamendi valimistel kohti saab, kirjutab politoloog Martin Mölder.
Tõlkes leitud Eesti: Kase Ennu maja
Mida Eesti hotellid, söögikohad ja teised väliskülaliste huviobjektid saaksid ja võiksid teiste riikide näidetest õppida, kirjutab kolumnist Ülle Leis.
Martin Laine: kui trooni haarab pettumus
Telesarja «Troonide mäng» viimane hooaeg valmistas samasuguse pettumuse, nagu on teinud seda troonide mäng Eesti päriselus.
Ivan Makarov: Mart Helme alter ego on Alain Delon?
Eestis on sildistamine ja halvustamine läinud üle igasuguse piiri. Mõnigi avaliku elu tegelane on oma sõnavalikuga ise kruvinud pingeid, aga asi pole mitte üksikutes poliitikutes või arvajates, vaid süsteemis, kus inimestesse suhtutakse üleolevalt.
Edward Lucas: Euroopa populiste tabas tagasilöök
Erakondade rahastamisskandaalid ja sidemed Venemaaga võivad vähendada süsteemiväliste jõudude külgetõmbejõudu, kirjutab Briti ajakirjanik Edward Lucas BNSi kolumnis.
Celia Roose: vaade laulupeole väikese külakoori silme läbi
Võib-olla aitaks tegelikkust paremini mõista, kui kõik suure laulupeo dirigendid võtaksid õpetada ühte väikest maa- või külakoori, kirjutab segakoori Kaika Kuur koorijuht ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud Celia Roose.
LUGEJATE KIRJAD: kiri peaminister Ratasele; kuus aastat vangistust päeviku eest
Juhtkiri: Vene raha ahvatlus
Euroopa euroskeptikuid (ja Donald Trumpi) on esiletõusust saati süüdistatud kahtlastes suhetes Venemaaga. Olgu tegu Saksa AfD, Itaalia Liiga või Prantsuse Rahvusliku Liidu ja selle juhi Marine Le Peniga. On ju enamik neist õigustanud Krimmi annekteerimist ja Le Pen saanud ka Vene pangalt laenu. K...
Kristina Herodes: meestel on alati õigus
Eksimine on inimlik. Kuid mõni inimene ei eksi kunagi. Tavaliselt on need mehed. Lugupeetud isandad, kelle sõnavaras puudub sõna «viga» – vähemalt enda kohta kasutatuna. Sõna «vabandust» on kusagil ajusoppides küll olemas, kuid kogub ilmsest alakasutamisest tolmu. Sest seda sõna lihtsalt ei ole t...
Ahto Lobjakas: Trooja hobuse suhu vaadates
Austria paremäärmusliku Vabaduspartei janu Venemaa raha järele on surunud kaitseasendisse need jõud, kes Matteo Salvini juhtimisel loodavad luua Euroopa Parlamenti uue poliitilise grupeeringu peavoolukonservatiividest paremale. Loo moraal on, et rahvusriiklik isolatsioon tänases Euroopas ei saa k...
Joonatan Nõgisto: kõrghariduse alarahastamine on poliitiliste prioriteetide küsimus
Ei saa langeda passiivsusesse, kus võtame kõrghariduse alarahastust lihtsalt iseenesestmõistetava ja loomuliku olukorrana, kirjutab Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) asejuht Joonatan Nõgisto.
Päeva karikatuur: kes seda elukat juhib?
Indrek Lepik: eeskujude kriis
«Noored on eakate surve all. Neid kasvatavad homo sovieticus’test baabuškad – naised, kel on vaid üks suur isa, riik.» Sellise tõdemuseni jõudis Vene sõltumatu uurimiskeskuse Levada osakonnajuht Aleksei Levinson Lennart Meri konverentsil.
Garri Raagmaa: millist rohtu ääremaastumise vastu?
Ääremaastumise artikli (PM 21.03) järelkajas küsis üks kursusevennast vallavanem, et noh, diagnoos pandud, aga ravi? Hea küsimus! Ja aeg, et anda uuele valitsusele soovitusi regionaalpoliitika tegemiseks. Õige rohu valimiseks oleks aga paslik enne varasemad ravisegud ja nende mõju üle vaadata. Ja...
Andi Hektor: pseudoteaduste Eesti
Viimasel ajal on palju räägitud pseudoteaduse laiutamisest Eestis. Nägime lõppenud nädalal, et pseudoteadus on jõudnud lausa Tallinna Ülikooli katuse alla. Kas tõesti on praegu rohkem pseudoteadust kui varem? On selle põhjus teaduse kehvenenud rahastamine Eestis? Võibolla saavad teadus ja pseudot...
Margo Veskimägi: sotsiaalmeedia nõela otsas
Vähem kui kümnendiga on Facebookist ja teistestki sotsiaalmeediakanalitest kujunenud nähtus, mis ei mõjuta üksnes meie suhtlust sõprade ja tuttavatega, vaid ka valimistulemusi ning varem toiminud ärimudeleid ja vaba ajakirjandust, kirjutab Kantar Emori meediauuringute juht Margo Veskimägi.
POSTIMEHE TEST: kes on seda öelnud?
Kes arvas? Pane oma teadmised proovile Postimehe teadmistekontrollis. Vii kokku tsitaat ja autor sel nädalal ilmunud arvamuslugudest.
Iain Boyd: USA, Venemaa ja Hiina arendavad üksteise võidu ülehelikiirusega relvi
Hiina ja Venemaa on viimastel aastatel ilmutanud aina suuremat huvi ülehelikiirusega relvastuse vastu. Aastakümneid nende arendamisel esirinnas olnud USA on nüüd avastanud oma mõningase mahajäämuse ja ponnistab võimsalt selle tagasitegemiseks, kirjutab Michigani Ülikooli lennundusinseneriteaduse ...
Ivan Makarov: euroajakirjanike tagakiusamismaania
Vaevalt et Eestisse tulnud Euroopa ajakirjanikud teadsid Eesti ajakirjanduse olukorrast rohkem kui «Punase proletaarlase» tublid töötajad Lumumba hõimu betetela folkloorist. Sealt ka «ühehäälne» mure, kirjutab kolumnist Ivan Makarov.
Anto Raukas: vastuoluline Gustav Naan
Mati Alaveri ja Andrus Veerpaluga toimunu on heaks näiteks sellest, kuidas rahvuskangelastest võib mõne päevaga muutuda paariaks, kellega korralikud inimesed ei taha isegi suhelda. Midagi sarnast juhtus ka akadeemik Gustav Naaniga, kes pikka aega oli pea kõige populaarsem eestlane, keda meeleldi ...
Päeva karikatuur: valikute aeg
Jelena Skulskaja: milleks sõita Dublinist Peterburi?
Kirjanik Jelena Skulskaja arutleb selle üle, miks huvitab tavalist turisti hõbeajastu Peterburi luule või Dovlatovi Tallinna-periood ning jõuab välja selleni, et kirjanikule on keel tähtsam geograafiast.
EKI keelekool: väärtus­tades põlist
Kõige eestilikumad sõnad on valitud. Kolmekümnele enim hääli saanud sõnale pilku heites on selge, et eestilik sõna märgib meile olulisi asju ja kõlab hästi, isegi põnevalt (jäääär või pööriöö). Vormi poolest hakkab silma liitsõnade rohkus. Aga missuguse päritoluga tüvedest need sõnad koosnevad?
EKRE troll tõmbas Le Peni lohku
Kõik OK? Paremäärmusliku žestiga pildile jäänud Marine Le Penil on eurovalimiste eel kaotada palju rohkem kui Ruuben Kaalepil.
Pöidlad pihku
Suured ootused toovad suuri pettumusi. Väikesed ootused on ka halvad – neis pole käivitavat energiat. Seesugusest olukorrast leidis end Tel Avivis Eesti esindaja Eurovisioonil – Victor Crone. Finaali pääsu ei ennustanud talle ei fännid ega kihlveokontorid, eestlasedki kahtlesid.
Haruldane tervitus muinasajast
Tallinna kesklinnast õnnelike juhuste jada tulemusena leitud luutükid on huvitav märk meie maa varasema asustuse kohta.
IT ja grammike kaubandust
Vastne väliskaubandus- ja IT-minister Kert Kingo on seni olnud enim sunnitud avama oma mõttemaailma e-valimiste teemal. Tajutavalt skeptiline ja kahtlustav hoiak e-hääletuse suhtes muutus omajagu usaldavamaks Kadrioru lossis töölepingu allkirjastamise järel.
Madis Raukas: innovatsioonimängus on pall ettevõtluse käes
Kui Eesti ettevõtjatel ja juhtidel on auahnust tõusta majanduse järgmisele tasemele, siis tuleb, kasutades korvpallikeelt, teadus- ja arendusetegevuses minna niisama põrgatamiselt üle söötudele-visetele, muidu võivad punktid kesiseks jääda, kirjutab Osram Opto Semiconductorsi tehnoloogiaarendaja ...
Postimees 1911. aastal: kirjad Eesti põllumeestele
Põllumajandus on meil ainukeseks viljakaks majandusliseks hallikaks. Lonkab aga see, siis ei ole meil meie praeguste üliärevate rahvusliste õõrumiste juures tõesti tulevikku loota, sest ilma majanduslise tugevuseta ei ole meil ühtegi vastupanemise-võimu.
Juhtkiri: kaks kõrtsi – kuld ja kard või eripruul
Lugege tänasest lehest Postimehe ajakirjaniku Villu Päärti artiklit, mis tutvustab geograaf Kristiina Kuke doktoritööd. Rahvusliku eraldatuse nõiaring kõlab ühtaegu põnevalt ja hirmutavalt, ent küllap märkate, et sisu ja sõnum ei ole nii-öelda mustvalge. Kas on siis eraldatus rahvuse joont mööda ...
Urmas Jaagant: ministrid ilma valitsuseta
Eestil ei ole valitsust. On viisteist ministrit, parematel päevadel kolm valitsuserakonda, aga valitsust tervikuna ei ole. Igaüks iseenda eest, ühe sõnad ja teod ei puutu teistesse.
Yana Toom: eurovalimiste Jukud ja Brüsseli Juhanid
Sellel, kes kõik ühekorraga käsile võtab, ei tule välja midagi, kirjutab esinumbrite seerias Keskerakonna kandidaat Yana Toom.
Päeva karikatuur: muruniitmine liikidesäästvamaks
Lauri Hussar: Euroopal tuleb leida enesekindlus
Eestil on suurepärane võimalus targa riigina õppida teiste riikide populistide tehtud vigadest, et neid mitte korrata. Euroopa enesekindluse taastamisel saab Eesti e-riigi kogemusest palju abi, kirjutab esinumbrite seerias Eesti 200 kandidaat Lauri Hussar.
Peeter Helme: Jannseni usalduslik vaim
Postimehe peatoimetaja Peeter Helme kõne Johann Voldemar Jannseni 200. sünniaastapäeva puhul Tartus.
Juhtkiri: valimised, mitte referendum
Euroopa Parlamendi valimised on alanud. E-hääletada saab asukohast sõltumata, eelhääletada aga maakonnakeskuses. Tõsi, pigem jääb mulje, et alanud on hoopis referendum EKRE üle. Otsesõnu on selle peale ehitanud oma kampaania Reformierakond.