Ma pole mingi rallisõber, aga…
Kohtusin augustis Saaremaal vanade sõjaväekaaslastega, kellest enamikku polnud ligemale 30 aastat näinud. Mis seal salata, võtsime viina ja rääkisime lugusid vene kroonust. Lõbus oli. Aga mingil arusaamatul põhjusel jõudis jutt ühel hetkel Eesti poliitikani.
Mihkel Kunnus: praegust valitsust iseloomustab pretsedenditu sõnamurdjalikkus
Teadusrahastuse suurendamiseks oli ühiskondlik kokkulepe olemas, oli lausa pretsedentitu üksmeel. Nüüd on pretsedentitu reetlikkus, sõnamurdmine. Siin pole midagi paljastada, ütles kultuurikriitik Mihkel Kunnus oma kõnes meeleavaldusel Eesti teaduse ja kõrghariduse toetuseks.
Eesti Posti juht: Soome posti tulevikumured on Eestis juba käes
Kui olukord postiteenuste turul muutumatuks jääb, ei jõua kojukannet kunstlikult elus hoida ei postiettevõtted ega ka lehekirjastused, kirjutab Eesti Posti juhatuse esimees Ansi Arumeel vastuseks Patrik Hytöneni päevakommentaarile.
Maarja Kangro: me ei lepi poliitikutega, kel puudub enesekriitika ja suutlikkus vastutada
Parempopulism töötab vastu meie põhiseadusele: see toob kaasa eesti rahvuse ja kultuuri mandumise, mitte säilimise, sõnas kirjanik Maarja Kangro nädalavahetusel Hirvepargis toimunud meeleavaldusel.
Meelis Saueauk: Otto Tiefi valitsus oli sümbolina hindamatu
Otto Tiefi valitsus ja tema iseseisvuse taastamise katse ei läinud korda ning õiguslik järjepidevus oleks säilinud ka ilma selleta, kuid vastupanu tähisena oli ta tähtsus hindamatult suur, kirjutab ajaloolane Meelis Saueauk.
Jürgen Ligi: sõnnikust saia – valitsuse pensionireformi kulgemine
Pensionireservide avamisest saavad valitsus ja kodanikud muidugi korraks raha pihku, mis muidu tundub kole katusel, aga edasi on palju halvem kui enne, kirjutab riigikogu rahanduskomisjoni liige Jürgen Ligi
Tarmo Pikner: maanteeametnikud, lõpetage teeäärse looduse rüvetamine
Mitte keegi teehooldusele lähedalseisvatest asjameestest ei oska tervemõistuslikult selgitada, miks küll meie arenenud riigis sellist looduse rüüstamist tehakse, kirjutab saarlane Tarmo Pikner.
Juhtkiri: nutihügieen hoiab vaimu selgena
«Teekond homo sapiens’ini» on kuulus pilt, mida enamik ilmselt pealkirja järgi ei tea, kuid silme ees kohe ära tunneb. Pildil on ahv, kes ajab end järjepanu sirgu, haarab tööriista ja saab lõpuks viimases etapis sirgelt seisvaks inimeseks. Teatavasti on aga satiirikud joonistanud sellele ka lõpuj...
Andrus Karnau: raha on
Opositsiooni rahandusasjatundjail on kahtlemata valitsuse kulude kohta palju öelda, aga loeb vaid üks: kas raha on või pole. Valitsusel on, kirjutab kolumnist Andrus Karnau.
Ott Järvela: ons jalgpall pooltäis või -tühi?
Jalgpall pole matemaatika, kus kaks pluss kaks tähendab alati nelja, vaid sisseprogrammeeritud juhuslikkuse tõttu oluliselt abstraktsem valdkond. Ühed usuvad, innustuvad ja loodavad, teised ei usu, heituvad ja vahel ka parastavad, kirjutab Soccernet.ee ajakirjanik Ott Järvela.
Christian Taylor: Al-Qaida on täna tugevam kui 11. septembril 2001
Al-Qaida ei ole enam selline hierarhiline organisatsioon, mis täidab kuulsa ja karismaatilise juhi käske, nagu see oli 11. septembril 2001. Kuid see on palju tugevam ja sitkem kui bin Ladeni ajal, kirjutab George Masoni ülikooli doktorant Christian Taylor veebiväljaandes The Conversation.
«Vahetund Postimehega»: poliitsügise algus Eestis ja Euroopas
Kuku raadio saates «Vahetund Postimehega» käsitleti nii riigikogu avaistungit kui Euroopa Komisjoni uue koosseisu teatavaks tegemist Brüsselis.
Edward Lucas: ajalugu oleks palju lihtsam, kui Poolat oleks rünnanud üksnes Natsi-Saksamaa
Iga poolakas teab, miks 1939. aasta 17. september on oluline. Sama käib ka paljude ukrainlaste kohta – eriti riigi lääneosas, mis kuulus toona Poolale, kirjutab BNSi kolumnis Briti ajakirjanik Edward Lucas.
Andrei Kuzitškin: kallid Mihhail Kõlvart ja Yana Toom! Ärge takistage venelastel eestikeelset haridust saada!
Selleks et Lasnamäe ja Narva hakkaksid kõnelema eesti keeles, ei ole tarvis inimesi petta, vaid neid tuleb õpetada armastama Eestit. Ja eesti keelt, kirjutab kolumnist Andrei Kuzitškin.
Imbi Jürgen: ekspertide kaasamine peaks Eesti riigis olema norm, mitte skandaal
On palju räägitud, et riigivalitsemine ja otsuste tegemine Eestis peaks olema teadmistepõhine. Ka õigusteadus on teadus ja õigusteadmised on erialateadmised, kirjutab advokatuuri aseesimees Imbi Jürgen.
Irja Rae: üksnes palgatõusust ei piisa
Viimati tõusis ühe aasta jooksul palk sama töö eest nii paljudel inimestel eelmise majandusbuumi tipus 2007. aastal, kirjutab konsultatsioonifirma Fontes partner Irja Rae.
Peeter Helme: Keskerakond – parem pool!
Mida vähem on raha, seda hoolikamalt tuleb seda jagada. Teravalt tunnetab seda praegu vabariigi valitsus, kes tahab kärpida ja ometi täita valimislubadusi.
Juhtkiri: energiaportfelliga Brüsselisse
Läänes ameeriklased, idas hiinlased ja venelased ning selle keskel koos brittidega eurooplased. Kõik omavahel üha enam nugade peal. Sellises olukorras asub novembris ametisse Euroopa Liidu uus valitsus ehk komisjon. Eile sai selgeks selle koosseis.
Tõlkes leitud Eesti: mood ja veoautod tõlkeorkaanis
Kuidas kaotada tõlkes ära rõivabrändi Tallinn Dolls toode ja orkaaniuudis ning meelitada külalisi kokteilibaari Butterfly Lounge närvitsema, kirjutab kolumnist Ülle Leis.
Ivan Makarov: riigi mõrvamine katseklaasiga
Mitte keegi ei tohiks rikkuda seadust ja rikastuda ebaausal teel. Ometi loeme iga päev, et siin-seal on sahkerdatud, skeemitatud, kõrvale kanditud, omastatud ja lausa kaubanduskeskusest midagi pihta pandud, kirjutab kolumnist Ivan Makarov.
Kalle Muuli: jutt, et II samba vabatahtlikuks muutmine kahjustab Eesti majandust, on naeruväärne vale
II pensionisammas pole suutnud täita seatud eesmärke, kirjutab riigikogu liige Kalle Muuli (Isamaa).
Maris Lauri: väiksema palgaga inimesed ei suuda niisama pensioniks kõrvale panna
Suuremate sissetulekutega inimesed suudavad üldjuhul ise endale tuleviku jaoks piisavalt kõrvale panna. Tagasihoidlikumate sissetulekutega inimestel on aga keerulisem säästa, mistõttu on nende kohustuslik pensionisäästmine hädavajalik just nimelt neile endile, kirjutab riigikogu rahanduskomisjoni...
Juhtkiri: eelarve vajab tuulutamist
«Majanduse hetkeseis on tugev, aga kokkuhoiukohti tuleb leida eelarves umbes 50 miljoni euro jagu.» Just nii võttis olukorra kokku rahandusminister Martin Helme pärast suvise majandusprognoosi avalikustamist.
Erik Aru: kulukamat sorti lubaduste elluviimine on Eestis üpris keeruline
Rahandusministeeriumi uus majandusprognoos toob kaasa eelarvekärped, mis tõotavad Eesti poliitilise elu põnevamaks teha, kirjutab majandusajakirjanik Erik Aru.
Mihkel Mutt: Ratsa rikkaks
Kas ikka peab saama rikkaks nii kiiresti? Äkki võiks natuke aeglasemalt, kui selle arvel ka teisi järele aidata, arutleb kolumnist Mihkel Mutt.
Mihkel Kunnus: kas tähtsam on õigusriik või kombekas kleit ja õiged maneerid?
Kui õigusriiki võrrelda plekktünniga – võrrelda võib omavahel mida iganes, Ferrarit sidruniga või Nõukogude Liitu Euroopa Liiduga – siis korruptsioon oleks justkui korrosioon, tähendab miski, mis vaikselt asja düsfunktsionaalseks närib, kirjutab kultuurikriitik Mihkel Kunnus.
Riina Sikkut: Isamaa toob teist pensionisammast lammutades vaesust juurde
Priit Sibul ei saa või ei taha aru saada teise pensionisamba loomise põhjustest, selle eesmärgist ega praeguse «pensionireformi» mõjust, kirjutab riigikogu liige Riina Sikkut (SDE) vastuseks Priit Sibula arvamusloole «Pensionidebatt paljastas sotsiaaldemokraatide tõelise pale.»
Andi Hektor: teaduses tuleb vähendada euroraha hulka
Ülikoolid, mis on teadusest isegi kehvemas rahastusolukorras, on sunnitud palkama üha uusi ja uusi administraatoreid, et hallata üle pea kasvavat projektindust. Sellest olukorrast on vaid üks väljapääs, kirjutab kolumnist Andi Hektor.
Juhtkiri: korruptsioonihõng Tartu Ülikoolis
Viimase poole aasta jooksul on teadusmaailma tõsiasjad lõpuks ka avalikkuse ette toodud.
Holger Roonemaa: me peame rääkima Hiinast
Eesti ei suuda hinnata, kas näiteks Huawei tehnoloogias on tagauksed, mis edastavad kogu vajaliku info otse Eestist Hiinasse. Oleme sunnitud selles küsimuses usaldama oma kõige suuremaid sõpru ja partnereid Euroopas ning teispool Atlandi ookeani. Ometi teame, et neil sõpradel on lisaks otsesele m...
Kalev Stoicescu: lääne suurim vaenlane suhetes Venemaaga on enda silmakirjalikkus ja võimetus ajaloost õppida
Meil tasub tõsist muret tunda alles siis, kui Valge Maja hakkab regulaarselt kärpima rahaeraldisi Euroopa Heidutusinitsiatiivile presidendi lubaduste täitmiseks, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ja kolumnist Kalev Stoicescu.
Evelyn Sepp: kui varastada on odavam
Varastamine on kasulik, karistust selle eest sisuliselt ei mõisteta ja järelikult on see signaal ka kõigile teistele, et nii võib tulevikuski teha, kirjutab Teenusmajanduse Koja nõukogu liige ja Keskerakonna endine poliitik Evelyn Sepp.
Jeremiah Johnson: kas ühiskasutuses elektrirattad ikka tulevad planeedile kasuks?
Uuringud on näidanud, et umbes kolmandik elektrirataste sõite tehakse autosõidu asemel, ligemale pooled rataste kasutajatest oleksid aga muidu jalutanud või istunud jalgratta selga, kirjutab Põhja-Carolina riikliku ülikooli keskkonna kujundamise abiprofessor Jeremiah Johnson veebiväljaandes The C...
Ivan Makarov: kõrge kaarega ajakirjandus
Mingist hetkest peale algas Eesti poliitilises elus ja ajakirjanduses «žirinovskiseerimine», kirjutab kolumnist Ivan Makarov.
EKI keelekool: hiina keel
Kui välismaalased elavad ja õpivad Hiinas, on võimalik, et nad saavad hiina keeles kiiremini hakkama, kui jätavad hiina kirja kõrvale, kirjutab EKI vanemlingvist ja Pekingi BISU ülikooli erakorraline professor Jingyi Gao.
Postimees 1899. aastal: Eesti naesed ja lapsed Siberi kõrtsides
Sunni wiisil Siberisse saadetud eestlasi on Lääne-Siberis kahes suures asutuses, Nushkowas ja Omis. Wiimases on eestlaste päralt kaks küla, kumbasgi külas on kõrts, ja see näitab oma häwitawat mõju laste juures kohutawal kombel.
Martin Kutti: kui rahvast ei esinda enam keegi
Kui 31. oktoobril tiksub täis Euroopa Liidu poolt Ühendkuningriigile antud kolmas Brexiti-ajapikendus, möödub 2016. aasta suvel peetud referendumist 1224 piinarikast päeva. Kui opositsioon süüdistas viimastel nädalatel peaminister Boris Johnsoni valitsust demokraatia hävitamises, siis viimaste aa...
Juhtkiri: tõde on olemas ja kõik on võimalik
«Ajakirjandus teenib avalikkuse õigust saada tõest /.../ teavet ühiskonnas toimuva kohta,» sedastab Eesti ajakirjanduseetika koodeks. «Tõde pole olemas ja kõik on võimalik» pealkirjastas seevastu oma Putini Venemaad kirjeldava raamatu Venemaal sündinud Briti ajakirjanik.
Nordica tegelik juht
Esmaspäeval puhkes ootamatu segadus, kui selgus, et riikliku lennufirma Nordica etteotsa asuma pidanud Gunnar Kobin on ametist juba pea kuu aega tagasi loobunud.
Downing Streeti vabakäiguvang
See, et Briti parlament Boris Johnsoni käe all kaose poole tüürib, ei tohiks olla eriline üllatus. Päris ta ju oma eelkäijalt Theresa Maylt Põhja-Iiri DUPi najal napilt püsiva enamusvalitsuse, mis on Brexiti küsimuses sügavalt lõhestatud.
60 000 maine eest
Tartu maakohtu kohtunikust Gerty Paust polnud laiem avalikkus seni midagi kuulnud. Kuni läinud kolmapäevani, millest alates seostub tema nimi erakordse kohtuotsusega.
Indrek Lepik: kas majanduses sügistuuled juba puhuvad?
2008.–2009. aasta kriis on teinud lihtsaks uue kriisi nägemise iga nurga taga. Kui aga fundamentaalne võlaprobleem pole kuskile kadunud, tundubki iga iil ohtlikuna.
Kalmar Ulm: Vana juudi kalmistu Revalis
Pea sajand tagasi, täpsemalt 93 aasta eest omistas Eesti Vabariik siinsele juudi kogukonnale kultuuriautonoomia, millega sellel rahvusrühmal avanesid laiemad võimalused oma keele, rahvuse ja traditsioonide säilitamiseks, kirjutab ajaloolane Kalmar Ulm.
Meie rõõmsa heaoluühiskonna vastikud viljad
Külmkapp oigab viimaseid päevi. Röstris põleb sai. Valamu äravool lekib tõsiselt. Hais matab hinge. Keset seda istub mees ja filosofeerib. Ta räägib eetikast ja väärtustest, migratsioonist ja vihmametsadest ning leiab kogu aeg põhjusi, miks ei saa mitte midagi teha. Naise käsi kobab tainarulli jä...
Fondijuht: pensionivandalism niidab toe töökohtadelt ja majandusarengult
Pensionifondide lõhkumine lõikab Eesti ettevõtetelt ligipääsu miljarditele eurodele, kirjutab LHV pensionifondide fondijuht Romet Enok.
Hiina suursaatkond Eestis: meil tuleks kalliks pidada Hiina ja Eesti sõbralikke suhteid
4. septembril 2019. aastal avaldas Postimees artikli Hiina kohta. Sellega seoses soovib Hiina suursaatkond Eestis teha järgmise avalduse:
Jelena Skulskaja: mille üle kurvastab ajaleht The Guardian?
Lugeja elu ei muutu kunagi üksildaseks, sest tema juures viibivad lemmiktsitaadid, armastatud tegelased ja imekaunis keelekasutus, kirjutab Jelena Skulskaja värskes AKs.
Steven-Hristo Evestus: vihjeandmise keeruline teekond
Organisatsioonis toimuva väärkäitumise kohta vihje andmise kultuur on Eestis alles lapsekingades – kujundlikult elame nagu ühes suures vanglas, kus probleemist teavitamine tähendab ülimat reeturlikkust ning muutumist lindpriiks, kirjutab MTÜ Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liige ja endine riigip...
Carri Ginter: pensionireformist saab tapluste tallermaa
Kas mõõdukam ja mõistlikum ei oleks süsteemi pea peale keeramise asemel olemasolevat lihtsalt täiustada, küsib advokaadibüroo Sorainen partner ja vandeadvokaat Carri Ginter.
Juhtkiri: ühe ajastu lõpp?
Jüri Ratas ütles Keskerakonna esimeheks saades, et rahaasjad tuleb nüüd korda ajada. Mineviku teod ei tee seda aga eriti lihtsaks. Eile karistas kohus Keskerakonda varjatud rahastuse eest 275 000 euro suuruse trahviga. Kui erakond järgneva pooleteise aasta jooksul ühtegi kuritegu toime ei pane, t...