Daniel Pipes: kuidas võtta kõrgharidus vasakpoolsetelt tagasi?
Olemasolevaid ülikoole pole võimalik parandada ja selle asemel on nullist tarvis üles ehitada uued, nendib ajaloolane Daniel Pipes.
Ivan Makarov: Eesti ei ole anateemi ära teeninud
Pearabi solvamise juhtum oli tõesti väga inetu, kuigi sellele järgnenud hüsteeria on silmanähtavalt omakasupüüdlik, kirjutab kolumnist Ivan Makarov.
Avo-Rein Tereping: kui EKREt ei oleks olnud, siis oleks see tulnud välja mõelda
EKRE esiletõus toob välja kõik selle, mis on «15 aastaga Euroopa rikkamaks riigiks saamise» tuhinas tähelepanuta jäänud, kirjutab Tallinna ülikooli õppejõud Avo-Rein Tereping.
Juhtkiri: Brexit Euroopal jalus
Päeva karikatuur: Euroopa hädas Brexitiga
Peeter Langovits: nurgakivi kommunismiohvrite mälestusmärgile
Mõni päev tagasi, kui lumi oli taas sulanud, jalutasin Kaarli puiesteel. Meenus hiljuti meedias kõlanud idee sinna skulptuuride allee luua. Miks mitte, mõtlesin.
Millal on ohvrite järeltulijad võimelised suruma timukate järeltulijate kätt?
Alles kolmas põlvkond suudab mõtestada oma eelkäijate tragöödiat, leiab stalinismi ohvrite ajaloolist mälu uurinud Cambridge’i ülikooli professor Aleksandr Etkind intervjuus arvamustoimetaja Taavi Minnikule.
Toomas Hiio: 70 aastat märtsiküüditamisest
Esmaspäeval möödub 70 aastat suurimast inimsusevastasest kuriteost, mis nõukogude võimud Eestis toime panid. Ajaloolane Toomas Hiio teeb tagasivaate neile traagilistele sündmustele, mis muutsid kümnete tuhandete kaasmaalaste saatust.
Martin Ehala: erinevus rikastab! Kas tõesti?
Eesti ja vene koolid tuleb ühendada ning välisüliõpilastel aidata eesti keel selgeks õppida, kirjutab keeleteadlane Martin Ehala.
Lauri Vahtre: natsismist, konservatismist ja liberalismi viletsusest
Ahto Lobjakas ja Rein Raud on liiga palju Derrida'd konstrueerinud, arvab ajaloolane Lauri Vahtre.
Postimees 1992. aastal: Lääne-Virumaal jälle rongiõnnetus
Ööl vastu pühapäeva kella ühe ja kahe vahel sõitis Kiltsi ning Rakke vahelisel raudteelõigul rööbastelt maha kaubarong. Arvatakse, et õnnetuse põhjustas ühe vaguni ratastelje murdumine. Teelt jooksis välja 10 kaubavagunit, neist 7 oli kaubaga täidetud. Vagunites oli tsementi ja põlevkivi. Suurema...
Kelle oma on «Kõigi Eesti»?
Nädalapäevad levib sotsiaalmeedias algatus «Kõigi Eesti», mille tunnus on valge raamiga tühi süda. Ettevõtmise põhjuseks nimetatakse suutmatust vaikides pealt vaadata, «kuidas meie riik rööbastelt maha tõmmatakse».
Meeldetuletus lintšijaile
Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa võis paljusid jahmatada, kui kuulutas Postimehes: «Tänan Mati Alaveri ja Andrus Veerpalu kõige eest, mis nad on teinud.» Sest kuidas saab Eesti spordi juht öelda häid sõnu Eesti spordiajaloo suurimate dopingulugude peategelastele?
Kaks Raimond Kaljulaidi
Sel nädalal Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsiooni vastu avalikku võitlusse astunud keskerakondlasest Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid ajab sellega mingit asja. Millist asja täpselt võiks ta ajada, sõltub sellest, kas arvaja on tema austaja või põlgaja.
200 000+!
Tõde tõuseb, õigus õilmitseb! Tanel Toomi filmi «Tõde ja õigus» on selle nädala esmaspäeva seisuga vaatamas käinud 205 595 vaatajat. Seega on «Tõde ja õigus» taasiseseisvunud Eestis absoluutarvestuses kõige vaadatum film.
EKI keelekool: eesti keele lähim kaugem sugulane
EKI vanemteadur Sven-Erik Soosaar kirjutab ersa keelest, mida kõnelevad meie Volga-äärsed sugulased.
Marko Suurmägi: pere on raha
Eesti perekonnaseaduse järgi on perekonnal mingi tähtsus ainult rahalises mõttes, kirjutab Sakala peatoimetaja asetäitja Marko Suurmägi.
Tiina Vähi: hundirahvas eestlased
Riigivapile hunt oma vastuolulise tõttu vast ei sobi, ometi paistavad eestlased tundvat sidet selle tugeva, kiire ja targa loomaga. Kui varem väljendus see mütoloogias ja rahvaluules, siis ka moodsal ajal on hunt sümbolina meile ustav kaaslane, näitab usundiuurija Tiina Vähi.
Neeme Raud: nõrganärvilistel meediat mitte tarbida!
«Miks sa seda endale tegid?» päris üks ajakirjanik läinud nädalal minu Facebookis avalikult küsitu peale, kas Eesti saeb praegu ise oksa, millel soovib istuda. Konkreetselt: kuidas jätkata teiste maade veenmist, et sobime arendama globaalset koostööd ultimatiivse otsuste langetamise laua taga, ÜR...
Tarmo Pikner: stiilsed vargad ja olümpiakomitee
Kogu EOK sammaldunud seltskond tuleb välja vahetada ja taastada olümpialiikumine oma aus ja hiilguses. Lisaks, Eesti riigile on vaja normaalset spordiprogrammi, kirjutab kolumnist Tarmo Pikner.
Edasi 1988. aastal: paremäärmuslaste provokatsioonid
Paremäärmuslikud elemendid panid toime uue provokatsiooni Prantsusmaa Kommunistliku Partei vastu. Fašismimeelsed löömamehed süütasid linnavalitsuse hoone Longueaus (Somme'i departemang). Seda linnavalitsust juhivad kommunistid. Tuli tekitas suurt ainelist kahju. Imekombel õnnestus pääseda ühel ho...
Juhtkiri: ohtlikud mõrad teises sambas
Sel nädalal esimese ringi peale saanud koalitsioonikõnelusi Keskerakonna, EKRE ja Isamaa vahel jääb varjutama hoiatav signaal rahandusest.
Päeva karikatuur: sammast lõikamas
Tõnis Oja: nüüd rootslased lähevad mürinal kõik
Andres Herkel: «Diktaator tuleb!» - orbanismi mõjust Euroopale
Jean-Claude Junckeri ja Viktor Orbán kujutavad endast justkui Euroopa kahte poolust, mis ähvardavad kontinendi kaheks kiskuda, kirjutab Vabaerakonna juhatuse liige Andres Herkel.
Garri Raagmaa: ääremaa maksab eliidile kätte
Tartu Ülikoolis maailmamajanduse geograafiat ja regionaalplaneerimist õpetav Garri Raagmaa otsib vastust küsimustele, miks EKRE toetus valimistel kasvas ja mida teha, et ühiskond enam ruumiliselt ei lõheneks.
Sel reedel Sirbis: Ecce homo ehk Meie ajastu põhiküsimus
Tom Rüütel: ärge peitke end, erivajadustega inimesed
Kuigi veel on pikk tee minna, kuniks erivajadustega inimeste puhul märgataks ennekõike inimest, mitte erivajadust, on võimalused erivajadustega inimestele ja noortele muutunud kättesaadavamaks. Ka erivajadustega inimesed ise peaksid aga julgemalt välja tulema, kirjutab Eesti Liikumispuudega Inime...
Õpetajate Leht 22. märtsil: miks on vaja meediapädevust?
Õpetajate Leht 22. märtsil:
Toomas Kiho uuele valitsusele: kui praegu reageerida, saame Rail Balticule pidurit tõmmata
Toompealt kuulukse, et valitsusliidu läbirääkijad on jõudmas otsusteni kavandatava Rail Balticu asjas. Esialgu lendab see küll kuuma kartulina päevast päeva edasi, aga küll tuleb kord ka seda teemat pureda, kirjutab Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho.
Tõnu Ploompuu: valimistejärgne kaklus on põhjaläinud demokraatia tulemus
Valimiste järel koguvad Eestis tuure hungveipingide tüüpi seltskonnad ja ähvardavad oranžide, lillade, kollaste jne revolutsioonidega ning tärkavad mustasajalased koguvad jõudu sigadustevastase viha lõplikuks hävitamiseks. See näitab, et Eestis demokraatia ei toimi, kirjutab bioloog Tõnu Ploompuu...
Päeva karikatuur: Kasahstani juht Nursultan Nazarbajev astus tagasi
Edasi 1967. aastal: Rubensi maal leiti
KAIRO, 19.3. (TASS). Rubensi maal «Kaks nägu», mis varastati kaks päeva tagasi Kairo maaligaleriist, on leitud.
Els Heinsalu: teadlased pole üliinimesed
Teadlased peaks julgemalt, ilma valehäbita oma vigadest rääkima, kirjutab kolumnist ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president Els Heinsalu.
Priit Pullerits: kust tuleb ajakirjanike sõjakus?
Poleks iial uskunud, et Keskerakonna nn vene tiiva esindaja Mihhail Kõlvart teenib mu silmis sümpaatiapunkte. Ja olen kuulnud, et teenis teistegi silmis. Eelkõige tänu tema usutlejale.
Rein Raud: Eesti teravaim probleem on vaesus, mitte kooseluseadus
Soov elada inimese põhiõigusi ja -vabadusi austaval kodumaal ei ole hüsteeria ning vastuseis demokraatia eiramisele pole ka demokraatiavastasus, selgitab kirjanik Rein Raud.
Liina Normet: on veel mõned võimalused, et kõne all olevat koalitsiooni ei sünni
Valimisööl juubeldati EKRE peol teadaande peale, et Eesti 200 on napilt riigikogust välja jäänud. Oli ka põhjust. Kui Eesti 200 oleks ületanud künnise, ei istuks EKRE praegu koalitsiooni läbirääkimiste laua taga, kirjutab Eesti 200 aseesimees Liina Normet.
Vaba Akadeemia loeng: Hardo Pajula «Sõjakad valuutad»
Postimees teeb reedel otseülekande Tartus toimuvalt Vaba akadeemia loengult, kus Hardo Pajula räägib, mida on meil möödunud sajandi rahandussõdadest natsionalismi ja autarkia uue esiletõusu taustal kõrva taha panna.
Andrei Kuzitškin: EKRE võimuletulek on Eesti mainele kõva löök
Nüüdseks on kõik mõistnud, et riigikogu valimiste olulisim võitja oli EKRE. Just see erakond kujundab praegu Eesti poliitilist päevakava ja neil on avanenud igakülgsed võimalused mõjutada otsustavalt riigi arengusuunda järgmisel neljal aastal, kirjutab kolumnist Andrei Kuzitškin.
«Vahetund Postimehega»: mis seisus on koalitsioonikõnelused?
Tänases «Vahetunnis Postimehega» on arutlusteemaks koalitsioonikõnelused ja nende praegune seis. Kell 13 Kuku raadios algavas saates arutlevad Postimehe uurivad ajakirjanikud Urmas Jaagant ja Oliver Kund. Saadet juhib Postimehe arvamustoimetaja Indrek Lepik.
Eva Piirimäe: võitlus võimu pärast või põhiseaduslike väärtuste eest?
Põhiõiguste riivamine ja võimude lahususe kaotamine «kõrgemate» väärtuste teostamise nimel ei ole ajalooliselt viinud suurema demokraatiani, vaid võimu kuritarvituste ning teisitimõtlejate ja vähemuste tagakiusamiseni, kirjutab poliitikateooria dotsent Eva Piirimäe.
Päeva karikatuur: rahandusministeerium tellis alkoholiaktsiisi uuringu
Täna Vabadussõjas: Punaarmee Võru all
Saja aasta eest pidas Eesti ratsavägi oma kõige kuulsama lahingu, kirjutab ajaloolane Lauri Vahtre.
Postimees 1999. aastal: suusakeskused löövad rekordeid
Lõviosas Tallinnast ja Lätist tulnud suusatajad rõõmustasid lõppenud talvel Lõuna-Eesti mäesuusakeskusi külastajarekorditega.
Juhtkiri: halva eksperimendi veel halvem õigustus
Reedel esitles rahandusministeerium alkoholiaktsiisi uuringut, mille ministeeriumi tellimusel sepistas valmis nõustamisfirma PricewaterHouse Advisors. Uuringust on räägitud juba palju. Eelkõige on rõhutatud, et uuringu lõppjäreldus on naiivsuse tipp ning tõdeb midagi, mis on niigi päevselge: et p...
Erkki Bahovski: kas tõesti Brüsseli diktaat?
Euroopa liberaalide rühma (ALDE) juhi Guy Verhofstadti kiri Jüri Ratasele oleks võinud olemata olla.
Viola Murd: kas me oleme kriisiks valmis?
Riik on töötanud välja kriisiolukordades hakkama saamise juhised, millest on kasu igale Eesti elanikule, kirjutab siseministeeriumi pääste, kriisireguleerimise ja rahvastikutoimingute asekantsler Viola Murd.
Taavi Minnik: kõige lõpus on ikka sotsialism
Seoses koalitsiooniläbirääkimistega on meie meediat viimastel nädalatel ummistanud Jüri Ratasele saadetud palvekirjad ja ajakirjanike manitsused mitte teha valitsusliitu EKRE-Antikristusega. Tahtmatult on meedias välja löönud läänemaailma suundumus: ajakirjanike hulgas domineerivad vasak- ning va...
Urmas Jaagant: kes tegi EKRE hüsteeria? Ise tegid
Võimukõnelused on väldanud juba üle nädala ning kõik läheb nii, nagu kõnelejad on planeerinud. Iga uus asi on võõras ja vajab veidi harjumist, enne kui muutub söödavaks. Viienda kategooria tormina avalikkuse ette maabunud Keskerakonna-Isamaa-EKRE koalitsioonivõimalus on nüüd rahunenud kuhugi teis...
Jürgen Ligi: valede koalitsioon
Mul on esimest korda hirm, sest ma ei taha jätta oma lastele ja lastelastele maha riiki, kus tõde on vale. See sunnib vastu hakkama ja ma loodan, et avalikkuse leppimine ei lase sellel juhtuda, kirjutab Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi.