Kaja Kallas: me ei tohi jääda ükskõikseks katsete suhtes õigusriiki murendada
Riigikogus toimus täna Reformierakonna fraktsiooni algatatud küsimuse «Kas õigusriik on ohus?» arutelu. Postimees avaldab Reformierakonna fraktsiooni esimehe Kaja Kallase riigikogus peetud ettekande.
Yana Toom vs Marina Kaljurand
Kas Euroopa julgeolekut peaks ehitama koos Venemaaga? Väitlevad Euroopa Parlamendi liikmed Yana Toom (Keskerakond) ja Marina Kaljurand (SDE). Avaldame väitluse esimese poole. Väitlus tervikuna ilmub reedeses Postimehes, samal ajal avaldub Postimehe arvamusportaalis ka Eesti Väitlusseltsi kohtunik...
Krista Fischer, Tõnu Kollo: tõde Eesti rahva kohta
Vaidlusest, kuidas saavutada peatsel rahvaloendusel eesmärk, mida soovivad nii statistikaamet kui ka neid kritiseerivad teadlased, ehk andmete täpsus ja tõele vastavus, kirjutavad TÜ matemaatilise statistika professor Krista Fischer ja TÜ emeriitprofessor Tõnu Kollo.
Liiga palju apteeke, liiga vähe ravimeid
Apteekide rohkus ei tähenda tingimata, et ravimite kättesaadavus oleks sellest parem. Reformi pidurdamisel on ära unustatud, et see sai alguse Riigikontrolli hinnangust, et Eestis on ravimite hinnad liiga kõrged, seletasid Indrek Lepik, Ege Tamm ja Karl-Eduard Salumäe Kuku Raadio saates «Vahetund...
Noorena on vähestele surra antud
Kas vana inimene on ühiskonnale koormaks, küsis ajakirja 60+ peatoimetaja Eve Rohtla Postimehe taskuhäälingus «Kvaliteetminutid».
Ursula von der Leyen: roheline kokkulepe kui uus majanduskasvu strateegia
Euroopa roheline kokkulepe on Euroopa vastus meie inimeste üleskutsele. See on Euroopa kokkulepe Euroopa hüvanguks ja panus kogu planeedi paremasse tulevikku, kirjutab Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.
Edward Lucas: jubedad kolm aastat
Mis valimistel ka ei juhtuks, Suurbritannia seisund maailmas on juba nõrgenenud. Olukord muutub veel halvemaks, kirjutab BNSi kolumnis Briti ajakirjanik Edward Lucas.
Rein Lang: visalt kaob arvamus, et vanemad võivad teha lastega, mida tahavad
Ajakirjandus peab lastega seotud teemade käsitlemisel juhinduma eetikakoodeksist, aga mõne artikli või saate pärast kogu lastekaitse temaatika kajastamise ära keelamine ei täida laste kaitsmise eesmärki, arvas Väino Koorberg Kuku Raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses».
Neeme Raud: Trumpi kaotus, kuid kas eurooplaste võit?
Video USA presidenti Donald Trumpi klatšinud lääne valitsusjuhtidest oli sümboolseim sõnum Londonis toimunud NATO liidrite kohtumiselt. Ajakirjanik Neeme Raud kirjutab, kuidas kajastas tippkohtumist USA meedia.
Kas Hiina PISA tulemusi võib uskuda? Eesti kooliõpilased võivad tegelikult olla maailma absoluutses tipus
Ühendriikide meedias küsitakse sel nädalavahetusel, kas Hiina, kus eesmärk on olla iga hinna eest esimene, on ikka maailma nupukamate koolilastega riik, nagu näitasid sel nädalal avaldatud PISA testi tulemused?
«Poliitikaguru»: kohtunikud reageerisid Aegi vastu üle
Kohtu töökorralduse asjus järelevalvemenetluse algatamist ei ole põhjust pidada kohtute politiseerimiseks, hindas Andreas Kaju Kuku Raadio saates «Poliitikaguru».
Priit Hõbemägi: jääb mulje, et kohtunikud teevad otsuseid trotsist
Ühiskonna enamuse silmis arusaamatuks jäävad kohtuotsused loovad mulje, et kohtunikud on ajendatud trotsist tõestada kohtusüsteemi sõltumatust, arvas Priit Hõbemägi Kuku Raadio saates «Keskpäevatund».
OTSE: Esinduslikul foorumil avatakse laulu- ja tantsupeo ühiskondlikku rolli
9. detsembril toimub Tallinnas laulu- ja tantsupeo juubeliaasta foorum, kus arutatakse liikumise rolli üle ühiskonnas ning vaadatakse selle mõju kodanikuühiskonna arengutes, hariduselus ja ka mõju Eesti kaitsetahtele. Mõtestatakse ka liikumise sotsiaalset rolli ning positiivsest mõju inimeste vai...
Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees: inimesed on täna apteekidega rahul
Apteegireform tänasel kujul ei tõsta konkurentsi ning pole kodanike silmis vajalik, argumenteeris Kuku Raadio saates «Nädala Tegija» Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder (Keskerakond), miks on vaja Riigikogus debatt uuesti avada.
Hindrek Riikoja: kohtunik pidi Simmi vabastama
Kui kohtunikele on ette nähtud kriteeriumid ennetähtaegseks vabastamiseks ning need on täidetud, ei saa kohtule etteheiteid teha, isegi kui riigireeturi vabastamine riivab ühiskonna õiglustunnet, arvas Hindrek Riikoja Kuku Raadio saates «Muuli ja Riikoja». Kalle Muuli hinnangul kahandavad sellise...
Andrei Kuzitškin: Stalin ja kodusõja viirastus Venemaal
Süvenev sotsiaalmajanduslik kitsikus Venemaal on langetanud Putini populaarsuse 30 protsendini, samal ajal kui 70 protsenti arvab, et Stalin tegi Venemaale rohkem head kui halba, kirjutab kolumnist Andrei Kužitskin.
Andrus Karnau: asjatundmatu kohtunik
Venivast kohtuskäimisest, riigikohtu etteheidetest ja ringkaitsest kirjutab kolumnist Andrus Karnau.
Karmo Tüür: käsklus «suu kinni» on parlamendisaalis lubamatu!
Pole üleüldse vahet, missugusest konkreetsest riigist, erakonnast või ministrist me räägime. See pole lihtsalt aktsepteeritav, kirjutab kolumnist Karmo Tüür vastuseks siseminister Mart Helme esinemisele riigikogu infotunnis.
Hardo Pajula Vabas Akadeemias: «Millenniumi kannul»
Postimees teeb reedel otseülekande Tartus toimuvalt Vaba Akadeemia loengult, kus Hardo Pajula räägib millenaristlikust mõttelaadist.
Herman Kelomees: NATO kõrvale pole ELi sõjaväge vaja
«Euroopa peab õppima rääkima jõu keeles,» ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen enne ametisse astumist. Pehmest jõust ei piisavat, kui liit soovib end maailmakaardil kehtestada.
«Vahetund Postimehega»: EKRE lõhub poliittavasid
Rahandusministri Martin Helme käitumine on analoogne Mart Järviku juhtumiga, kus minister hakkab riigi vastu mõne ettevõtja huve kaitsma, kirjeldasid Kuku Raadio saates «Vahetund Postimehega» ajakirjanikud Helen Mihelson, Oliver Kund ja Indrek Lepik.
Peeter Koppel: Eesti majandus ei põhine tarbimisel
Tarbijad usaldavad Eesti majandust ja see peegeldub nende ostukäitumises. Eesti majandust veab siiski ekspordivedur ning asjaolu, et Euroopa on globaalselt üks nõrgemaid majanduspiirkondi, ei luba meil loorberitele puhkama jääda.
Ela hästi, sure püsti!
Ennekõike kardame me vanaks saada mitte sellepärast, et me oleme vanad, vaid me kardame haavatavust, kõneles ajakirja 60+ peatoimetaja Eve Rohtla Postimehe saates «Kvaliteetminutid».
Faktikontroll: kas Martin Helme väide Kellavere radari seisukorra osas peab paika?
Postimehe faktikontroll võtab luubi alla ühiskondlikus arutelus esitatavaid faktiväiteid, mille paikapidavus pole ilmselge.
Ivo Felt: Oscari-karusellil keerlev «Tõde ja õigus» puudutab ka välismaal
Filmistuudio Allfilm juht Ivo Felt lendas eelmisel reedel Los Angelesse, kaasas tuliuued – just neljapäeval Allfilmi jõudnud – DVD-plaadid «Tõe ja õigusega,» mille Eesti esitas tänavu parima välisfilmi Oscarile.
Jürgen Ligi: õigusriigi asemel parteiõiguse riik
EKRE lammutab Eesti õigusriiki, leiab opositsioonilise Reformierakonna liige Jürgen Ligi oma sotsiaalmeedia postituses.
Faktikontroll: kas Keskerakond murdis tasuta ühistranspordi lubaduse?
Postimehe faktikontroll võtab luubi alla ühiskondlikus arutelus esitatavaid faktiväiteid, mille paikapidavus pole ilmselge.
Faktikontroll: kas kaasaegse kunsti muuseumi sulgemine oli vältimatu?
Postimehe faktikontroll võtab luubi alla ühiskondlikus arutelus esitatavaid faktiväiteid, mille paikapidavus pole ilmselge.
Faktikontroll: kas Kaja Kallas süüdistab Isamaad ebaõiglaselt?
Postimehe faktikontroll võtab luubi alla ühiskondlikus arutelus esitatavaid faktiväiteid, mille paikapidavus pole ilmselge.
Teadlased seavad kahtluse alla rahvaloenduse usaldusväärsuse
35 teadlast seab avalikus märgukirjas kahtluse alla 2021. aaasta rahvaloenduse usaldusväärsuses. Postimees avaldab avaliku märgukirja Vabariigi Valitsusele täismahus.
Lang ja Kadastik: ei tiku nimetama ajakirjandust korruptiivseks, kuid vahel manipuleeritakse
Ajakirjanduses korruptsiooni nägemine on ennekõike autoritaarsete juhtide pärusmaa, kuid see ei tähenda, et korruptsiooni vastu ei peaks võitlema. Selle asemel on levinum siiski manipulatsioon, kui ajakirjandus ei oska teha vahet avaliku huvi ja kellegi erahuvi täitmise vahel, kõnelesid Rein Lang...
«Välismääraja»: Euroopa Komisjoni prioriteedid juhinduvad uutest väljakutsetest
Kui varasemalt on liikmesriigid toetanud institutsionaalset lähenemist Euroopa Liidu integratsiooni süvendamiseks, siis liitu raputanud kriisid on pannud valitsused kõhklema. See peegeldub ka uutes komisjoni prioriteetides ja Saksa-Prantsuse ühisettepanekutes, kõnelesid Kuku Raadio saates «Välism...
«Keskpäevatund»: kantsler peab arvestama, et ministrid tulevad ja lähevad
Illar Lemetti maaeluministeeriumi kantsleri kohalt vallandamise puhul on küsimus selles, kas kantsleri vahetamine on tavapärane ametniku vahetamine või on antud juhul tegu poliitilise kättemaksuga või on sellest saanud õigusriigi test, nagu Postimees sellel nädalal küsis, kaalus Priit Hõbemägi ei...
KUKU nüüdsest eetris uhiuuest imelise panoraamvaatega stuudiost
KUKU raadio eilehommikuse saatega «Neeme Raud. Siin» algas 27 aastat eetris olnud raadiojaamal uus aeg: saated lähevad nüüd eetrisse Tallinnas nn Sossi mäel, Tselluloositehase kompleksis asuvast uuest Postimees Grupi majast.
Lootused Arktikas sõltuvad usaldusest Venemaa vastu
Arktika. Külm, kõle... kasulik? Kliima soojenemise tõttu püüab riikide tähelepanu aina enam Maakera põhjanaba. Maavarad, võimalik Põhja-Jäämere kaubatee, aga ka liigirikkus ja keskkonnakaitse tähendab, et Arktikast on saamas 21. sajandi üks olulisemaid geopoliitilisi mänguvälju.
Ivan Makarov: Azamat ja sektskonnalõvist püha lehm
On viimane aeg tellida ka Eesti telestuudiote ette kraanad. Harjumaa pole Haryana, aga on selleks saamas nii mõneski mõttes, kirjutab kolumnist Ivan Makarov.
Sigrid Petoffer: Eesti lapsevanemad jäävad laste kasvatamisel oma muredega sageli üksi
40-70 protsenti meestest, kes kasutavad füüsilist vägivalda oma partneri peal, kasutavad vägivalda ka oma laste suhtes. Umbes 50 protsenti naistest, kes on kogenud füüsilist vägivalda oma partneri poolt, kasutavad ka ise oma laste suhtes vägivalda, kirjutab koolitaja ja programmi «Hoolivad isad» ...
Herman Kelomees: Jaanus Karilaidi lõputa häma
Et peaminister Jüri Ratas ei ole siiani maaeluministri kantsleri Illar Lemetti ametist vabandamist veenvalt põhjendanud, küsis neljapäeva õhtuse ETV «Esimeses stuudio» saatejuht Anna Pihl asjakohaseid küsimusi Riigikogu õiguskomisjoni esimehelt Jaanus Karilaidilt (Keskerakond). Tema vastused on o...
Sulev Reisberg & Kristi Läll: erakondade reitingute põhjendamine on enamasti fantaasia
Eesti meediaväljaanded võiksid erakondade reitingute kajastamisel pöörata tähelepanu usaldusvahemikule ja uuringutulemuste kõrvale küsida alati ka mõne statistiku arvamust, kirjutavad Sulev Reisberg ja Kristi Läll Tartu Ülikoolist.
Taavi Kotka e-residentsusest: pangad teadsid oma rahapesu probleemist, meie mitte
Pankadelt ei tulnud e-residentsuse projektile toetust, sest nemad teadsid, kui suur rahapesuprobleem neil on ning sellepärast ei saanud nad palju kontosid välismaalastele enam avada. Aga e-residentidele seatud piirangud raha liigutamiseks tähendavad, et rahapesu oht on väike, ütles Taavi Kotka Ku...
Kristian Jaani: ähvardamiskultuur algab ja lõppeb inimesega
Erkki Koort kirjutas hiljutises arvamusloos lahenduseta jäänud lahendusest Kaja Kallase ähvardamisjuhtumis. Põhja prefekt Kristian Jaani vastab, et lahendus peitub inimestes: ähvardamisele ja vihakõnele peavad reageerima nii õiguskaitseorganid kui ka meediaplatvormid ning inimesed, kes neid kasut...
«Vahetund Postimehega»: Euroopa on Arktikas taandumas Venemaa ja Hiina ees
Polaarse siiditee projekti veavad Põhja-Norra kohalikud hiinlaste toetusel, Norra ja Soome valitsused jäävad skeptiliseks, kirjeldas Kuku Raadio saates «Vahetund Postimehega» Postimehe välistoimetuse ajakirjanik Margus Parts.
Aimar Altosaar: vananemine on väärikas
«Väärikas vananemine tähendab, et ma olen kogukonnas olemas ja minuga endiselt arvestatakse,» ütles Postimehe Meie Eesti autorikülje toimetaja Aimar Altosaar uues taskuhäälingus «Kvaliteetminutid».
Edward Lucas: Vene spioonid Serbias
Serbia hambutu reaktsioon Vene spiooni tabamisele näitab, et Balkani keskse riigi ebakindel välispoliitika jätkub, kirjutab Briti ajakirjanik Edward Lucas BNSi kolumnis.
«20midagi» Palja Porgandiga: kui isiksusest saab bränd
Tere tulemast kuulama Postimehe «20midagi» taskuhäälingut. See on saade tegijatest inimestest, kes töötavad maailma mingis suunas muutmiseks.
Väitlus: Jaak Nigul vs. Marek Tamm
Kas enamik riigi teadusrahast peaks minema praktilise väljundiga valdkondadele? Väitlevad Tarmeko kontserni juht Jaak Nigul ja Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm.
Rein Lang: mis olid Järviku suured plaanid, mida pahasoovijad tal teha ei lasknud?
Mart Järvikult oleks pidanud küsima, mis on tema suured mõtted Eesti maaelu parandamiseks, mida ametnikud ja teised takistajad ei lubanud tal ellu viia, ütlesid Kuku Raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses» Rein Lang ja Vikerraadio peatoimetaja Janek Luts.
Mats Volberg: mees vaimse tervise radadel
Jääb vaid lootus, et minu isiklik kogemuslugu on just see viimane piisk, mis murendab vaimse tervisega seotud stigmad ning normaliseerib selle nagu iga teise terviseprobleemi, kirjutab Tartu Ülikooli filosoofia osakonna praktilise filosoofia teadur Mats Volberg.
Kerttu Kirjanen: nähtus nimega «ahistav sõiduõpetaja»
Minu tutvusringkonnas on kindlasti rohkem neid naisi, kelles tekitab autokoolile mõtlemine hirmujudinaid, kui neid, kes vaatavad sellele ajale heldimusega tagasi. Usun, et pea iga inimene on kuulnud lugusid sellest, kuidas sõiduõpetaja karjub, katsub, teeb ebasobivaid kommentaare või on üldiselt ...
Postimees Hongkongis: mürgine pisargaas ja oht Hiina vanglasse sattuda
«Istud rätsepaistmes politsei ees maas ja vaatad, kuidas kohalikke meditsiinitöötajaid ja pressi käed selja taha seotult kolonnis minema viiakse,» kirjeldab Postimehe fotoreporter Erik Tikan, kuidas nad ümberpiiratud ülikoolist välja said.