Paberil pensionitunnistused asenduvad 1. juulist plastikkaartidega
Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega plaanitakse viia nii pensionitunnistus kui ka puudega inimese kaart üle ühisele plastkaardisüsteemile.
Õpetlik näide: kasutatud auto varjatud puudused viisid kohtusse
2005. aastast sõidukite müügiga tegelevalt Võru autokaupluselt müügilepingu alusel 3075 euro eest kasutatud sõiduki ostnud klient avastas 13 päeva pärast lepingu sõlmimist, et sõiduk enam ei käivitu.
Nõmmekad avavad oma koduaiad
Pühapäeval korraldab ühendus Loov Nõmme Nõmme linnaosas Jannseni puiestiku raudteepoolsel küljel traditsioonilise kogukonnapeo "Roheliste väravate tänav".
Uuring: Alzheimer oleks ennustatav juba 34 aastat enne sümptomite ilmnemist
Medical News Today vahendab uuringut, mille kohaselt toimuvad Alzheimerile viitavad muudatused inimeste ajus juba kümneid aastaid enne seda, kui avalduvad esimesed sümptomid. Varajane avastamine võiks anda võimaluse haiguse edasiarenemist takistada.
Ministeerium uutest nõuetest: tegevusetus muudab hooldekodude elanikud apaatseks
Me ei usaldaks jätta oma lapsi lasteaeda, kus nad oleksid väljaõppeta inimeste hoole all. Sama lugu on meie hooldust vajavate eakatega, kellele soovime parimate oskustega südamlikke hooldajaid, kirjutab hoolekande osakonna peaspetsialist Ketri Kupper sotsiaalministeeriumi blogis.
Uuring näitas toetust teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmisele
Pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmisel on rohkem toetajaid kui vastaseid, selgus Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest, kirjutab ERR-i uudisteportaal.
Naised kipuvad vähijärgset ravi pooleli jätma
Regionaalhaigla kogemusnõustaja Merike Värik ütleb intervjuus Virtuaalkliinikule, et naised jätavad sageli pooleli rinnavähi ravi järgselt mõeldud hormonaalse tablettravi, sest tunnevad ennast hästi. “Kuid see on väga ohtlik, vähk võib tagasi tulla,” sõnab ta.
Hooldekodud: uued nõudmised jätavad maahooldekodud töötajateta
Eesti hooldekodusid ühendavad seltsid pole nõus täiendavate kvalifikatsiooninõuetega hooldustöötajatele ja soovivad, et sotsiaalministeerium järmisel aastal jõustuvatest muudatustest loobuks.
Iru hooldekodu seab sisse asukohatuvastusega abikutsungi süsteemi
Iru hooldekodu tahab dementsusega patsientidele sisse seada elektroonilise abikutsungi süsteemi koos asukohatuvastusega ja taotleb selleks sotsiaalministeeriumilt 67 448 eurot toetust.
Korteriühistud saavad taotleda Kredexi rekonstrueerimistoetust
Kredex alustab esmaspäevast uuenenud tingimustel korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotluste vastuvõttu, tänavu on toetuseks ettenähtud 17,5 miljonit eurot ning taotlusi võetakse vastu selle summa piires.
Pika ravijärjekorra taga on eriarstiusku eestlased
Viimastel aastatel on haigekassa tervishoidu suunanud üle miljardi euro, millest rohkem kui pool kulub eriarstiabi teenustele ja seeläbi ka ravijärjekordade leevendamisele, ometi on paljudel kogemus, et ooteajad arsti juurde on liiga pikad.
Abivahendi vajadust saavad juulist tuvastada ka õed
Selle aasta juulist saavad põetus- ja hooldusabivahendite ning lihtsamate liikumisabivahendite vajadust tuvastada ka õed, kes on läbinud Sotsiaalkindlustusameti ja Eesti Õdede Liidu poolt korraldatud abivahendite alase täiendkoolituse.
Hoiatus: agressiivsed potimüüjad on taas aktiivseks muutunud
Tallinnas on taas tegutsemas potimüüjad, kes püüavad oma kaupa pähe määrida eelkõige eakamatele inimestele, hoiatab politsei, kelle sekkumisel hoiti just neil päevil ära ühe vanahärra petmine.
E-sigaretid suurendavad insuldi- ja infarktiriski
Viimasel ajal on traditsioonilisele sigaretile lisandunud alternatiive.  Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogi Margus Viigimaa ütles Virtuaalkliiniku lehel ilmunud artiklis, et tervisele on kõige halvem siiski tavalise sigareti suitsetamine. Kuigi e-sigarettide kohta teatakse vähe, on ilmunud u...
Õdedest on suur tugi kroonilistel haiguste jälgimisel
Eesti Õdede Liit valis aasta teoks õenduseriala magistriõppe avamise Tallinna ja Tartu Tervishoiu Kõrgkoolides. Liidu president Anneli Kannus ütles Vikerraadio saates “Huvitaja”, et usaldus õdede vastu on aastatega kasvanud ja nende roll on eriti oluline krooniliste haigustega patsientide toetami...
Ravimi maksa kahjustav kõrvaltoime selgub sageli liiga hilja
Ravimitest põhjustatud maksakahjustus on üha suurem väljakutse meditsiinis, kuna arstiabis kasutatakse aina rohkem ravimeid. Kuigi ravimite ohutus on üldiselt paranenud leidub siiski valdkondi, kus seda on võimalik veelgi parandada. Samuti on liiga vähe uuritud rahvameditsiinis kasutatavate ravim...
Fotograaf on üle kümne aasta pildistanud stiilseid eakaid
Veebiblogist Advanced Style looja ja toimetaja Ari Seth Cohen on otsustanud oma kaamera objektiivi suunata silmapaistvalt stiilsetele ja ekstsentrilistele eakatele.
Anna nõu ja õpeta, siis elad paremini!
Uuringu järgi elavad need 60+ inimesed, kel on võimalus noorematele oma teadmisi ja oskusi jagada, ka ise täisväärtuslikumat elu, vahendab Psychology Today.
Juristid: Eesti inimesed on kimpus võlgnevuste ning pereprobleemidega
Eesti Õigusbüroo juristid on kahe aasta jooksul abistanud üle 16 000 inimese, neist 4300 vajasid abi perekondlikel teemadel ning 4000 inimest seoses võlgnevustega.
Nostalgiline näitus viib aastakümnetetagusesse arstiteaduskonda
Nostalgiline näitus "Ars longa" Tartu ülikooli anatoomikumi fuajees viib aastakümnetetagusesse arstiteaduskonda.
Uus haigus jäljendab Alzheimerit
Guardian vahendab, et mitmetes uuringutes kõneldakse uuest dementsuse vormist, mis justkui jäljendab Alzheimeri tõve sümptomeid.
Kas sada aastat tagasi emotikone polnudki? Oli küll!
Kui sind internetis ei ole, pole sind olemaski, kõlab tänapäevase elutarkuse loosung. Tõsi, olen seda oma internetivabal katseperioodil ise kogenud: lapsed ei saanud õnne soovida, klubid ei saanud kutseid saata. Isegi vald ei saanud oma üritustest teavitada, kuigi meil pole veel ühegi seadusega t...
Julgemad võtavad enne pensionipõlve ette uue kooliringi
Et pensionile mineku iga on kerkinud, ei pea kuldses keskeas inimesed paljuks uue hariduse või elukutse nimel koos verinoorte õppuritega ühistel loengutel või koolitustel käia.
Mida süüa ja kui palju liikuda vähiravi ajal?
Õige toiduvalik enne ja pärast keemiaravi ning ravi ajal aitab patsiendil end paremini tunda ja aktiivsena püsida. „Õige toit võib aidata kaasa nii kasvajast tervenemisele kui ka vähendada kasvaja taastekke võimalust,” ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloog Lea Vahter.
Taasiseseisvumine tõi kodudesse toidukoi
Toidukoisid muudkui lendles toas ja tuli iga päev juurde. Koiliblikast lahtisaamiseks polnud kasu ka riidekoide tõrjumiseks mõeldud nippidest. Vanaema uuris läbi kõik kohad, kuni lõpuks leidis kapi otsa lapselaste eest peidetud pähklikoti, kus koiröövikud end mugavalt sisse olid seadnud.
Taimetark hindab paisuvaid pungasid ja noori võrseid
Uuskaubi ravimtaimetalu perenaine Sirje Aiaots räägib, et kevadel sobivad ravimtaimena korjamiseks mitmed noored taimelehed, pungad ja kasvud, aga ka näiteks paju ja tamme noorte puuokste koor.
Hõbehäälsed daamid jagavad lahkesti lemmikretsepte
Ansambli Meelespea 12 noorusliku daami ühiselt kaetud laual on külluslikult head ja paremat. Sünnipäevadel katab laua küllakutsuja, muudel koosviibimistel võtab iga ansambli liige midagi meelepärast kaasa ja lauake katab end ise.
Kevadised ravimtaimed, toidukoid ja lilleflirt
60+, mai 2019 Ajakirja 60+ 2019. aasta maikuu numbrit tutvustav väljaanne President Lennart Meri ütles paarkümmend aastat tagasi kuulsa lause, et Eestile on vaja oma Nokiat. Lennart Meri mõte oli, et meil peaks olema mõni samaväärne, üleilmselt tuntud kaubamärk, nagu põhjanaabrite maailmakuulus m...
Inimesed suudavad ööpäeva jooksul tõeliselt keskenduda üllatavalt vähe
Koolitaja ja mälutreener Tauri Tallermaa sõnul suudavad inimesed tõeliselt keskenduda ainult 3 tundi ööpäevas, mis teeks umbes näiteks poolteist tundi kaheksatunnise tööpäeva jooksul, kirjutab Virutaalkliinik.
Sajad eakad lõpetasid ülikooli
Tallinna Kesklinna seenioride ülikooli õppeaasta päädis teisipäeval enam kui 400 küpses eas õppuri jaoks lõputunnistuse kättesaamisega Glehni lossis toimunud lõpuaktusel.
Tartus jagatakse eakatele tasuta tervisenõu
Tartu Tervishoiu Kõrgkool tähistab kolmapäeval rahvusvahelist õdede ja ämmaemandate päeva tasuta tervisepäevaga vanemaealistele.
Telefonimäng võib näidata soodumust Alzheimerile
Alzheimeri tõve üheks peamiseks sümptomiks on mäluprobleemid, kuid haigus ise avastatakse tavaliselt aastaid pärast selle tegelikku algust. Teadlased on leidnud, et üks telefonimäng, mis nõuab ruumiliste ülesannete lahendamist, võib aidata haigust juba väga varakult märgata, vahendab Medical News...
Kliinikumi vestlusringis keskendutakse astmale
9. mail toimub Tartu Ülikooli Kliinikumis patsientidele ja nende lähedastele mõeldud loeng astmast. Rahvusvahelise astmapäeva raames räägitakse astma olemusest ja ravist ning antakse nõu ravimite tarvitamise osas.
ITK-s tuleb loeng jalavalust
14. mail toimub Ida-Tallinna Keskhaigla Magdaleena üksuse suures saalis koolitus jalavalust. Koolitusel antakse ülevaade erinevatest haigustest, samuti näpunäiteid praktiliste harjutuste tegemiseks.
Pirital pakutakse tasuta õigusabi
Seoses elanikkonna suure nõudlusega õigusabi ja õigusteenuste järele korraldab Eesti Juristide Liit 8. mail 2019 kell 10-14 tasuta õigusnõustamise ehk Õigusapteegi Pirita linnaosa valitsuses
Haigekassa juht: vananemine ja haigus ei pea olema sünonüümid
„Praegune tervishoiusüsteemi rahastamise mudel ei ole jätkusuutlik ja samamoodi jätkates lõppevad haigekassa reservid vähem kui kümne aasta pärast. Muudatused ja innovatsioon tervishoiusüsteemis on möödapääsmatu ja vajalik,” kirjutab haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ravikindlustuse blogis.
Allergoloog: paljud ei tea, et neil on õietolmuallergia
Allergoloog ja lastearst Kaja Julge kõneles Vikerraadio saates “Huvitaja”, et paljud ei teagi, et neil on õietolmuallergia, sest selle sümptomeid on peetud viirushaiguse omadeks. Sel aastal on aga paljud neist pöördunud allergoloogi poole abi saamiseks. “Aastad pole vennad, sel aastal on eriti tu...
Nõuanne: viis kodust treeningvahendit eakale
Kui on soov kodus treeningutega alustada, ei pea selleks tingimata kohe soetama kalleid treeningvahendeid. Eakad võiks oma abivahendiks valida just ühe neist viiest vahendist.
Erektsiooniravim võib aidata ka südamepuudulikkuse korral
Medical News Today vahendab uuringut, mille kohaselt ravim, mida arstid tavaliselt erektsioonihäirete raviks välja kirjutavad, võib aidata ka südamepuudulikuse korral.
Kümme näpunäidet südameprobleemidega treenijale
Tervise arengu instituut avaldas mõned aastad tagasi näpunäiteid südameprobleemidega treenijale. Ilusate ilmad panevad igas eas inimesi taas rohkem treeningutele mõtlema. Tuletame siinkohal meelde, mida peaks silmas pidama südameprobleemidega treenija.
Üks tööstressi sümptom võib kimbutada just varahommikul
Kuna unehäired tekivad sageli just kasvanud tööstressi tõttu, tasub olla tähelepanelik näiteks selliste situatsioonide suhtes, kus ärkate varahommikul, et käia WCs, kuid ei suuda pärast seda enam magama jääda ning mõtlete pidevalt tööle, vahendab Novaator.
Lõuna-Eesti vanamehed tutvusid Hellenurme mõisa ja vesiveski ajalooga
Lõuna-Eesti nelja meesteklubi – Elva, Sangaste, Haaslava ja Tartu – mehed kohtusid 15. aprillil Eestimaa viimases veejõul töötavas püüli- ja jahuveskis Hellenurmes.
Lähedaste hoolduskoormuse vähendamiseks läheb jagamisele 7 miljonit eurot
Esmaspäevast saab Innovest toetust taotleda hoolekandeteenuste jaoks, kokku läheb jagamisele seitse miljonit eurot.
USA teadlaste lahendus võib kõnevõime kaotanud inimesed rääkima panna
Mitmed närvihaigused ja vigastused jätavad patsiente ikka ning jälle kõnevõimeta. USA teadlased esitlevad nüüd aju ja masinat ühendavat liidest, mis muundab inimeste ajuaktiivsuse arusaadavaks kõneks juba lühikese treeningperioodi järel, kirjutab ERR-i teadusportaal Novaator.
Südamehaigetel esineb rohkem ka depressiooni
ERR Novaator koos Vikerraadioga otsis välja teadusartikleid, milles uuritakse eakate melanhoolsuse ja depressiooni põhjuseid.
Psühhoterapeut: eakad ei usu sageli spetsialisti poolt pandud depressioonidiagnoosi
Psühhoterapeut Kaire Talviste selgitas Vikerraadio saates “Huvitaja”, et eakad jõuavad tema juurde nõustamisele enamasti siis, kui lähedased seda neilt paluvad, aga sageli ei jõua ka siis, sest häbitunne saab takistuseks.
Pideva näljatunde taga võib peituda ootamatu põhjus
Õhtulehe terviseportaal loetles erinevaid põhjuseid, miks sind võib piinata pidev söögiisu. Vahel võib põhjuseks olla hoopis mõni haigus.